Тетида
(Грч. Thetis, кћи морског бога Нереја и Дориде, мајка јунака Ахила)

Била је лепа, доброћудна и љубазна, али срећа јој није била наклоњена. То се догађа и смртним женама сличних особина. Пожелели су је истовремено и бог мора Посејдон и највиши бог Зевс. Али кад се открило пророчанство да ће Тетидин син надмашити свог оца, Зевс ју је у свом интересу присилио да се уда за смртника и одабрао јој је за мужа фтијског краља Пелеја. Краљ је, иначе, био човек одважан и пун врлина, али не би се могло рећи да га је волела. Напротив, нису се разумели.
Родила му је сина Ахила, кога је као малог уронила у воде Стикса, реке подземног света, тако да му је цело тело, осим пете за коју га је држала, покрио невидљив оклоп. Међутим, убрзо је напустила и Пелеја и сина. Пелеј ју је, наиме, затекао како кали сина над ватром да би постао нерањив и, мислећи да хоће да га убије, потегао је на њу мач. Престрашена Тетида је побегла, не објаснивши шта ради и никад се више није вратила. Није је радовала ни слава зато што је мајка највећег јунака међу сто хиљада ахејских војника под Тројом. Знала је за пророчанство да ће Ахил, изабере ли славу ратника уместо дуге и спокојне владавине у Фтији, погинути у цвету младости. Као мајка желела је, свакако, да њено дете живи, али Ахил је одабрао славу. Тетида је предузимала све што је било у њеној моћи да му спаси живот, чак га је и сакрила од краља Агамемнона који га је као врховни заповедник ахејске војске позвао у рат против Троје, а кад је у бојевима под Тројом Ахил остао без оружја, замолила је бога Хефеста да му изради ново. Међутим, против судбине немоћни су и богови.
У бурне догађаје света митова Тетида је често знала да се умеша, и то увек онако како је налагала њена плаха и добра ћуд. Спасила је Хефеста, кад га је његова мајка због телесне мане бацила с Олимпа. Сакрила је у својој подморској пећини бога Диониса, кад га је прогонио краљ Ликург. Помогла је чак и Зевсу, кад су се против њега побунили олимпски богови и привезали га уз престо тако да није могао да се помери: позвала је сторуког дива Бријареја да га ослободи. На Тетидиној свадби с краљем Пелејем дошло је до чувеног спора око златне јабуке, спора који је својим последицама довео до тројанског рата и Ахилове смрти.

Tetida