vrati se na sadrzaj arhiva root@hc-zin.cjb.net

Recenzije II deo


NAPALM DEATH – The Code Is Red...Long Live Code (2005)
Nakon obrada niza poznatih grupa koje je Napalm pruzio po svom vidjenju kako bi to trebalo izgledati, opet se pojavljuju na grindcore sceni jednim nenadmašnim albumom. Da su se vratili svojim korjenima pokazuje ovaj «kod sto je presao u crveno». Starija ekipa s Greenway-om i Embury-jem na celu nisu odustali u namjeri da se bar malo smire. Oni nastavljaju dalje oštrim tempom, mašinom za mljevenje bez obzira na sve. Potpuni obrat na osnovu albuma koji ih krase od ranije kao «Inside Torn Apart» ili «Greed Killing». Ovo je neka kombinacija nesto starije svirke Napalm-a u koju ulazi forma koju su zadržali od albuma «Harmony Corruption». Skladbe drže raznovrsnu minutazu od minut i pol do dva ili tri minuta, te se moze naci i nekoliko skladbi od cetiri minuta. Bar nije slucaj kao ranije da skoro sve skladbe traju cetiri minute. Zabavan album koji donosi novo iskustvo, dobar,uskladjen sastav koji opet srcano svira ne troseci se pri tom nimalo. Mnogi znaju Napalm Death od razdoblja njihovog najkomercijalnijeg istupa vec pomenutog «Harmony Corruption», kada postaju slusljiviji i onima koji su svoje slusalacke odrednice vidjeli u klasicnijem obliku death metala. Inovatori i grind core djedice i dalje bez napora uspijevaju zadrzati dah svirkom, zivim nastupima i ovakvim novim ostvarenjima kao sto je ovaj album zivi primjer. Iako u sebi nose onaj dodatni prizvuk death metala, sto se da primjetiti u nekoliko skladbi na albumu kao «Climate Controllers» ili «Instrument Of Persuasion» i dalje ne bjeze od grind-a sto je za svaku pohvalu nakon ovoliko godina sviranja. Ne odmicu se ni od socijalnih tema u tekstovima pa pjesma pa tako «The Greath and the Good» sadrzi i punk napjev obicnim vokalom. Ustvari prvi demo Napalm Death-a je sadrzavao cetiri skladbe od kojih je jedna bila cista punk skladba. To sve pokazuje vracanje svojim korjenima ali ne u potpunosti, jer se na godine sviranja natovarilo iskustvo pa efektno upotrebljavaju fraze s svojih ranijih albuma. Ova zanimljiva kombinacija oèituje «The Red Code...» i cini novim izazovom za slusanje.
Ocjena : 8
Playlist:

Silence Is Deafening
Right You Are
Diplomatic Immunity
The Code Is Red... Long Live The Code
Climate Controllers
Instruments Of Persuasion
The Great And The Good
Sold Short
All Hail The Grey Dawn
Vegetative State
Pay For The Privilege Of Breathing
Plegde Yourself To You
Strading Purposefully Backwards
Morale
Our Pain Is Their Power...
Losers (Bonus Track)
/Racic Tomica/
-------------------

Arch Enemy - doomsday machine (2005)
do sada moram priznati jedan od kompleksnijih albuma koje sam cuo u zadnje vrijeme na metal sceni. ne bas previse slozeno koliko saroliko. od same ucestale melodic death varijante ovog sastava u njoj se nalaze blagi dodiri, (skoro neprimjetni) heavy-ja, ponegdje atmosferic-a ili cak doom-a. domsday machine jedno je od izrazito svjezih izdanja koje se nisu ucvrstile u klisejiziranoj saksiji sa cvijecem na prodaju. poslije posljednjeg izdanja iz 2003 anthems of rebellion i dead eyes see no future ep iz 2004, dosao je i red na doomsday machine koje pocinje s dvominutnim laganijim uvodom u cijelo paznje vrijedno djelo. na celu s zenskim vokalom Angel-om Nathalie Gossow primjetna je agresivnost ali i melodicnost koja inace krasi Arch Enemy. odmah nakon uvoda nema puno pametovanja i stvari su jasne i konkretne u takin back my soul na koju se eksplozivno i dinamicno ubacuje i slijedeca nemesis. carry the cross ima svojih zanimljivih dijelova pa bih je izdvojio na stranu koja pripada kategoriji: obratiti paznju. mozda mnogima nece sjesti na prvo slusanje zbog malo cudnijih, sporijih dijelova ali tek kasnije ulazi u uho. zbog nekih noviteta ili inovativnosti i kreativnosti brace Ammot ovo bi moglo se moglo nazvati rastrkanim i nusredotocenim izdanjem, jednom od rijetkih koje je Arch Enemy napravio. na cudnom mjestu se nalazi i instrumental hybrids of steel koje nije agresivno, vec u sebi ima heavy trip, melodicnost cak naginje ka rock influencama a traje preko tri i po minute. za ovaj album je normalno reci u cijelom kontekstu da je cudan jer se ovako nesto nije ocekivalo od Arch Enemy-ja koji nas je naucio castiti dobro isprobanom melodicnoscu death metala. publika Arch Enemy-ja ce se sigurno ostati podijeljena, nekima ce se dopasti a nekima i ne bas toliko. cijenim raznovrsnost koju su upotrijebili i ideje koju su ostvarili uz naravno odlicnu produkciju. na onima koji pazljivo poslusaju album bit ce mozda slican komentar koji sam i ja upotrijebio: cudno.
ocjena : 7
track list:

1. enter the machine ( 2:02)
2. taking back my soul ( 4:35)
3. nemesis ( 4:12)
4. my apocalypse ( 5:25)
5. carry the cross ( 4:12)
6. i am the legend-out for blood ( 4:58)
7. skeleton dance ( 4:34)
8. hybrids od steel ( 3:49)
9. mechanic god creation ( 6:00)
10. machtkampf ( 4:16)
11. slaves of yesterday ( 5:01)
/Racic Tomica/
-------------------

Acid Mothers Temple - Magical Power From Mars 2003 / ??? / ???
Psihodelijoooo, zdraavoooooooo……. Ubi me, hoces? Jeeeeeeeee….. psihodelijoooo, ili -> “Ziggy Sitar Dust Raga” tj. STVAR koja otvara ovaj snimak. Huh! Mislim da naziv ovog snimka potvrdjuje moje sumnje iz prethodne recenzije ovog benda ili projekta tj. demo snimka ili albuma “Monster Of The Universe 2x7''.

I ovaj ima cetiri stvari, samo sto traje malo duze. 1 sat I nekih 9minuta. Znaci, ““Ziggy Sitar Dust Raga” – lepa, divna, sjebana psihodelija bez (vecih) noise delova nekih 9 minuta, and stuff, pa nastavlja sve to ali se ubacuju neki cudni zenski glasovi (valjda su zenski), sa ko zna kakvim efektima, kao da zapevaju (?!)… Zatim slede “Diamond Doggy Peggy”, “Aladdin Kane” I “Cosmic Funky Dolly”. Muzika je mnogo bolje izdefinisana I slusljivija nego na “Monster Of The Universe 2x7'' snimku, ali ne gubi na svemirskoj pogubljenosti & bolestini. A I ovde me neki momenti podsecaju na “Ummagamma” period grupe “Pink Floyd”. Ali ne toliko da bi se reklo da kopiraju I kradu PF. Daleko od toga. Sve u svemu a Genijalno. Monarch of the Mighty Darkness
-------------------

Acid Mothers Temple - Monster Of The Universe 2x7'' 2001 / ??? / ???
STA JE WTF OVO BRE?!!!!!!! AAAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa………… Nedefinisani krljacki/unistiteljski a la noise zvuci, a uz to neki skroz cudni efekti?! To bi trebalo da bude atmosfericno, and stuff? E pa nije! Unisti mi mozak! Kao neki weird svemirski SF samplovi, I slicno….. Cek, cek, vanzemaljski noise? Vanzemaljci snimaju jako zajebani/istripovani noise a dok snimaju ne provaljuju da im se cuje motor od svemirskog broda?! AAAAaaaaaa….. A jedan deo pesme “Wholly Weary Flashback” nevidjeno podseca na “Pink Floyd” pesme iz “Ummagamma” perioda!

Jbt!!! A nikakav info o ovom bendu ili projektu nemam. Ne znam da li su izdali nesto pre ovoga, ni da li je demo ili album u pitanju… Nista. Dobar zvuk, cetiri stvari u totalnom trajanju od 23 minuta I 57 sekundi. I sto je najgore od svega – od ovoga ne mogu da se odvojim!!! Monarch of the Mighty Darkness
-------------------

Bethor - Potonja 2006
Zanr
– Extreme Black Metal
Izdavac – Jos nije izdat
Trajanje – 59:03
Lista pesama :
1.Invocation...(Intro)
2.Potonja
3.Vasta Deus Regna
4.Equimanthorn (Bathory Cover)
5.Born Of No Mother
6.Upon The Hour Of Noon
7.Clangui De Blasphemia
8.Fish (Beherit Cover)
9.Arathron
10.Miseruit Conplexus Obcurus
11.Daku Iad
12.Stab Through The Heart
13. ...Sabai Infernum (Outro)

Uh… Iako ovo neverovatno zvuci, jeste tako – Bethor je opet uspeo da prevazidje samog sebe, I postavi nove granice extremne I brutalne muzike.

Prvo nas zaskace intro “Invocation…”. Ako ste slusali ranija izdanja mozete zamisliti o cemu se radi. Tradicija zajebano bolesnih introa se nastavlja. Samo sto mi se cini da je ovaj nesto tezi od ostalih. Ok, idemo dalje. Na sledecoj numeri docekuju nas, najblize receno, naaaaaaaj siroviji thrash riff-ovi, I konstatno zakucavanje. A vokal… Svojom pojavom nadjacava muziku I dolazi u prvi plan. Mnogo tesko I bolesno. Sa ovakvim delovima muzika prelazi u neke noise varijante, koje se primecuju I u ostalom delu ovog materijala. Neverovatno brzi kecevi nas prate kroz ceo album. Inace, iako je toliko brzo da pomislite da je to ritam masina, jer samo ritam masina moze da postigne ovakvu neljudsku brzinu, to ritam masina ipak nije. Bubnjeve je odradio Uros (Acroholia), I ovim poslom je zajebao gomilu black bubnjara. Gitare su nesto drugacije u ostalom delu ovog albuma. Tu su klasicne black metal fore, a ima dosta I onog matorog punkerica fazona. A sto je najbolje – ima solaza!!! Dobro, nema ih bas u svim pesmama, ali ih ima, I dobre su, i to je nesto sto verovatno niko nije ocekivao! Bar ja nisam, I bas me je ovako nesto iznenadilo. Jedna stvar, tj. pocetak jedne pesme mnogo podseca I skoro je identican pocetku Bethor-ove pesme “Destiny-For Him Who Died” sa albuma “Bewitchment Of Mortal Agony” . To je malo lose, jer nije moralo bas ovoliko da lici, ali dobro je sto nastavlja u skroz drugacijem pravcu. Tu bi bio I jedan sporiji deo albuma, a takvi delovi su jako retki na ovom albumu “Potonja”. Mozak se malo odmara I na obradama Beherit-a (“Fish”) I Bathory-ja (“Equimanthorn”), koje Bethor odavno naziva za svoje uzore I inspiracije.

Jos uvek se ne zna ko ce tacno izdati ovaj album, ali to ce sigurno biti neki inostrani izdavac. I sta jos da kazem, sem : blackeri, evo vam jedan zajebani domaci zadatak. 99/100 Monarch of the Mighty Darkness


Boris – Dronevil 2005
Izdavac
– Misanthropic Agenda
Zanr – Drone
Trajanje – 1: 16:13
Lista pesama
:

  1. Giddines Throne
  2. Interference Demon
  3. Evil Wave Form
  4. The Evil One Which Sobs

Znaci neverovatno! “Boris” je bend koji dolazi iz Japana, a osnovan je negde oko 1996 godine. Ovaj album pod nazivom “Dronevil” izasao je 2005 godine, a pre ovoga su izdali oko 20 izdanja, a posle njega jos nekih desetak albuma! Negovali su nekoliko razlicitih muzickih pravaca kao sto je ambient progressive rock, stoner rock, drone, and stuff. Ali mi cemo se sada pozabaviti samo ovim LP izdanjem “Dronevil” koji je inace abnormalno tezak drone (sto se da primetiti I po naslovu izdanja, jelte…).

Prva stvar je “Giddines Throne”. Neverovatno spora, teska I zajebana stvar! Inace moja omiljena stvar ovde. Ovo bi moglo cak da bude I genijalna podloga za film “Odiseja u Svemiru 2001”! Druga stvar, “Interference Demon”, je za mene totalno neslusljiva. Bilo je nekoliko pokusaja da lepo preslusam stvar od pocetka do kraja, ali sve su bili neuspeli pokusaji. Ko uspe, svaka mu cast. E, to je prvi deo koji se zove “Side Drone”, I posle toga krece drugi deo sa druge dve stvari koji se zove “Side Evil”. Verujte mi, imena im pristaju samo tako. “Evil Wave Form” pocinje extremno sporim distorzicnim delom, koji vam se cini da se vuce kroz celu dimenziju… Medjutim, posle nekoliko minuta gitarske deonice kol’ko-tol’ko dobijaju neku svoju formu, a uz to se pojavljuju I bubnjevi! Da, bubnjevi! I tako dalje ide, dosta brzi deo kada se uporedi sa prethodnim numerama, cak ima I neki svoj ritam a onda polako utisava I krece lagan I spor deo. Samo da bi se onaj nesto brzi deo ponovo vratio, sa kojim se inace I zavrsava stvar. “The Evil One Which Sobs” zatvara ovo izdanje, a inace je najkraca stvar ovde. Traje samo oko 16 minuta! Nesto mozda slicno prethodnoj numeri. Spor pocetak, ali nije onako distorzican, nego je na clean gitarama, ambijentalan I sasvim prijatan. Ali ne zadugo. Odjednom sve to prekidaju veoma teski, oronuli riffovi sa takvom brujecom distorzijom da kada je slusate imate osecaj kako vam grli mozak, I osecate njenu tezinu (od nekoliko hiljada tona). Naravno, ukljucuju se I bubnjevi. Sasvim dobro odradjeno, cak su mi bubnjevi ovde I najomiljeniji deo. Nesto kasnije se cak I solaza pojavljuje! Apsolutno neocekivano! Hm, ili je to nesto sto bi trebalo da pretstavlja solazu? U svakom slucaju, mnogo je dobro uradjeno, poprilicno nabijeno nekim melanholicnim emocijama (?). Nestaje, pesma nastavlja I nesto slicnom tripu kao pre solaze (ili mozda bolje “solaze”), I tu se zavrsava. 90/100 Monarch of the Mighty Darknes
-------------------

Petrified Minstrel - Earth, 2492 (2005)
Zanr – Minimalistic sick ambiental (?)
Izdavac – Samoizdanje
Trajanje – 30:04
Lista Pesama :

  1. Passage
  2. Monk and a Cave

Dobro. Preslusao sam ceo demo I izvukao se ziv. Ako mislite da je to tako lako izvolte pa probajte sami. Be my guest. Prva stvar je “Passage”. Ok… Kao da kroz eho neki cudni krici/nearkutilisani ‘zli’ zvuci/vatevr dolaze iz wc solje! Hmm… Veoma napeto. Otprilike se jedan isti trip ponavlja dosta puta samo je u nekim delovima u malo izmenjenoj formi, a u nekim trenucima spopadaju veseli noise surprise momenti. Ali to je jako retko. Druga stvar, “Monk and a Cave”, je za razliku od prve nesto mirnija, ali to nikako ne znaci I da je manje opasna za um. Ista fora, jedan trip se ponavlja nekoliko puta I eto nama numere od nekih 15 minuta koja je cela kao neko sustanje I pomalo vibriranje iza kog se nazire nesto … Ne znam sta je to nesto, ali mislim da I ne zelim da znam. Inace, neki momenti iz ove stvari podsecaju na drugi album Mortiis-ovog projekta “Vond” (ali ne na sve delove).

Znaci muzika je totalno weird I minimalisticka. Uopste se ne preporucuje svakom. “Normalnim” metalcima bi ovako nesto sigurno bilo monotono I nepodnosljivo dosadno. Tako da bi isti trebali da se drze dalje od ovoga, dok bi fanovi nekog drone-a I mogli da nadju nesto zanimljivo u ovim instrumentalima. Monarch of the Mighty Darkness
-------------------

Shattered Hope - A View of Grief (---)
Zanr
– Doom/Death
Izdavac – Samoizdanje
Trajanje – 35:48
Lista pesama :

  1. Forgotten Chapter
  2. Vital Lie
  3. Wane
  4. My Perfect Illusion
  5. Hollow Promises
  6. My Withering Soul

Ne, nije ovo onaj heavy metal bend “Shattered Hope” iz Holandije (ako ste uopste I culi za ovaj underground sastav), vec drugi “Shattered Hope koji dolazi iz Grcke I koji neguje zvuk koji je orijentisan ka nekom doom/death metalu. Lepo, melanholicno, ispunjeno divnom, slatkom depersijom ali je u isto vreme cvrsto & tesko. Nisam bas najbolje upucen u bio benda pa zato I ne znam koji im je ovo rad po redu, ali mislim da to u ovom trenutku I nije previse bitno jer se radi o jednom zaista solidnom snimku. “A View of Grief” se sastoji iz 6 numera. Vokal je u nekom growl fazonu, koji mi zvuci jako poznato. Gitare su cas spore, cas brze. Cak I oni brzi delovi sa sobom nose dobru dozu melanholije… Ovde imamo I klavijature, koje ovaj snimak svojim prijanim linijama cine atmosfericnim. Produkcija je takodje na solidnom nivou, I sve ovo sto sam naveo zajedno cine jedan veoma dobar snimak koji preporucujem svakom fanu doom metala. 89/100 Monarch of the Mighty Darkness
-------------------

Zamor - Vazduh Nekog Podruma 2005
Zanr
– Drone
Izdavac – Samoizdanje
Trajanje – 29:15
Lista Pesama :

  1. Prozori I Koraci
  2. Plocnik
  3. Ona*
  4. Besmisao je Poraz
  5. Podrumski San
  6. Kolotecina

A… Ovo je drugi po redu demo snim/\k drone projekta Zamor. Izbacen je u decembru 2005 godine, a inace sniman u periodima jun-jul I septembar-nO)))vembar 2005 godine. Na njemu se nalazi 6 stvari od kojih je jedna obrada od “Elektricnog Orgazma”. Pa da pocnemo!

Prva stv[a]r je “Prozori I Koraci”. Na samom pocetku kao neki vetar duva, a onda….. hmm, neki tonovi nas ubijaju u mozak? Zatim, neko vibriranje & brU}}}janje (?)… I onda se zavrsaV^%a.

Druga stvar – “Plocnik”. RaaA)a)A#spadam se… PO)))kusavam da ustanem iz kreveta u kome lezim, ali ne mogu jer se raspadam I delici mog tela odlucuju da ostanu gde vec jesu, I to u komadima. Ili visim? Ovde se vokali nalaze u zajebanoj pozadini I totalno su nerazumljivi ali daju special feeling citavoj atmosferi pesme, koja je totalno, jebo te, sjebana.

Zatim, treca stvar je “Ona”, kao sto malopre napomenuh, obrada “Elektricnog Orgazma” , sa albuma “Lisce Prekriva Lisabon” ko]i ]e izasao 1982 god&ne (pravi sam strucnjak (ma pisalo na bukletu…)). Nisam s|guran da ovo bas I malo lici na originalnu verziju??

Onda idu “Besmisao je Poraz”, “Podrumski San” iI|Ii “Kolotecina”. Skroz uvrnuta atmosfera koja vam tupo jede mozak, u nekim delovima se cini kao I prazna atmosfera. Nazivi pesama su genijalni (svaka cas’ ovom vrsnO)))m mladicu), super je sto su I tekstovi na nasem jeziku. A I produkcija je na sasvim solidnom nivou!

[1]Sta [4]napisem, [16]tipa [15]ovakvog [6]da [10]pre [3]da [12]ukoliko [14]tripove [9]moguce [2]jos [5]sem [7]sto [13]volite [ [8]je [11]nabavite…………………………A Over and out! Monarch of the Mighty Darkness
-------------------

CRYPTIC SCENERY - Ontic
bsbta, 2003.
CRYPTIC SCENERY - Four Crescent Figures bsbta, 2002.

Citali ste intervju sa Christianom u jednom od proslih brojeva, a evo sad i recenzije dva od njegovih (brojnih) izdanja. Ni Ontic ni Four Crescent Figures nisu bas aktuelni; Ontic je izdat 2003. a Four Crescent... 2002. , oba za danski BSBTA, ali to sve meni zvuci vanvremenski, van svih trendova, ma van sveta...Mozda zvuci kao preterivanje ali eto ja sam stvarno odusevljen njegovim radom. Glavna prica je neki ambient/minimalizam, ali nek vam ne pada na pamet odmah neki Brian Eno i slicne boranije, nema ovde ni neke nametljive elektronike, uglavnom su to vrtlozenja glasa i gitara, gitarskih lupova, bubnjevi retko izranjaju, svirka jeste jednostavna, svedena, ali sve to dobro funkcionise, znaci sve je u obrascu tog minimalizma. Neke pesme su naizgled nedovrsene, ostaju da lebde u nekoj praznini, i sve to samo podvlaci bol i otudjenost, kojom ove pesme odisu. Pa opet nije to neka tuga koja nemilosrdno slama, Sottemann vas vodi na cudan put daleko od spoljnog sveta, od svega sto je spolja; slusajuci ove pesme bivate suptilno odvuceni od svega zaista nebitnog i svakodnevnog... Ova muzika je toliko nenametljiva i topla, pa ipak toliko snazna da sam ja (mozda prvi put u zivotu) pozeleo da jedan album od 70 minuta (Four Crescent Figures) nikad ne prestane. Kako jos da opisem ovo? Vokali na momente podsecaju na Brian Ferrija, ali na Briana Ferija u pijanom paklu tuge, ne na onog lika na koga smo svi navikli.... Gitare se krecu od tihih i sanjivih pa do bucnijih ispada na Ontic. Ima ovde i nekog poigravanja sa mejnstrimom, ali ovo niposto nije komercijalno. Produkcija je posebna prica. Za ovakvu vrstu muzike to je mozda lo fi produkcija, ali to je tako dobro reseno da stvari dobijaju jednu posebnu teksturu, na momente i pomalo noisy. Uglavnom, nema dovoljno prostora ovde da ispricam bas sve. Toliko sjajnih pesama : My Soulless Years, Mirror Moon, Cd-r, I'll Remember, Night City, Complete, Old Bike, Playground Of The World; to su samo neke. Preporucujem svim postrock fanovima i ljubiteljima ambienta i eksperimentala, kao i emo fanovima, kao i ljubiteljima Nick Drakea, David Sylviana, Cocteau Twins, ma preporucujem svima.
Dejan

vrati se na sadrzaj
arhiva