vrati se na sadrzaj arhiva root@hc-zin.cjb.net

Strip izdanje - KORRIGANS - DECA NOĆI


Scenario: Thomas Mosdi
Crtež i kolor: Civiello

Mitologija je odavno postala plodno tle za umetnike, tako da ne treba čuditi što joj strip autori u poslednje vreme pristupaju olako i bez razmišljanja. Uglavnom se sve svodi na bezočno drpisanje i modifikovanje mita i legendi naroda sveta, onako kako to umetnik nađe za shodno. Negde to ispadne sasvim OK (Bizli, Gejmen), negde to ispadne očajno (ajd' sad da ne imenujemo, ima tu i naših pa će OPET da se uvrede).

U slučaju Korrigansa koji su prema informacijama koje imam, već objavljivani u Heavy Metalu, pre će se raditi o ovom prvom slučaju. Najpopularnija i najrabljenija mitologija od svih postojećih, ranobritanksa tj. keltska, ovde nam je data na uvid putem veoma uspelog kolornog strip-albuma od 48 strana.

Radnja je prosta. Ulster, jedna od provincija u Irskoj (a gde drugde?) godine 1100. naše ere. Prva noć novembra, noć Samaina. Prema predanju (koje je tačno, nisu ga izmislili autori) tada se otvaraju vrata svetova. Kroz ta vrata izlaze kreature slične Tolkinovim orcima koje se zovu Formoarsi i kreću u potragu za svežim mesom. Pošto u to vreme dragstori ne rade, a i kasapnice su odavno zatvorene, oni, hteli ne hteli, moraju da prepadnu nekog jadnog pripadnika ljudske vrste i omaste njime brk. I tako, nesrećnim spletom okolnosti, nabasaju na porodicu male Liene, ubijaju joj oca, a dedu i majku odvode sa sobom. Lienu spasavaju dva Korigansa i odvode u svoje selo. Sad, sve bi bilo u redu da gospodar zlih Fromoarsa nije keltski bog Balor lično. On je prikazan na jedan vrlo jeziv način, mada je došlo do nekih odstupanja. Naime, Balor Zlog Oka malčice je drugačiji u legendama, ono što je važno jeste da je posedovao treće oko čiji je pogled znao da ubije. Pobedio ga ja Lag Od Duge Ruke (ili ako baš hoćete, na keltskom: Lug Lamfada) probivši kamenom to isto oko, nakon što mu je pre toga zaveo kćerku Etlin (po kojoj je, uzgred rečeno, pevačica Enya dobila ime). Dalje se u albumu pominje vilinski narod Tuatha De Danan, ali kakva je njihova uloga u svemu saznaćemo, nadam se, kad izađu sledeći delovi.

Ono što je interesantno jeste da je crtač Civiello strip realizovao u impozantnoj slikarskoj tehnici. Svaka sličica obiluje masom detalja i podseća na ulje na platnu. Ovako nešto retko se viđa, tako da vam je to sasvim dovoljan razlog da nabavite album. Jeste da su slike ponekad zagušene prenatrpanim detaljima, ali sve ostalo je odlično, naročito mračna atmosfera koju Civiello stvara redukovanim kolorom i senkama (pogledajte sliku zamka na strani 22. i znaćete o čemu govorim).

Što se tiče priče, ona se, kao što sam pomenuo, u svom većem delu oslanja na keltske legende ali one su tu ipak samo okvir. Ostatak scenarija, kako se to čini u ovoj prvoj svesci, tiče se avanture devojčice Liene u svetu u koji je dospela.

Ostaje nam samo da vidimo da li će System Comics ispoštovati uvek dobrog stripa gladne čitaoce i objaviti ostale nastavke ove interesante priče.

Dejan Stojiljković
vrati se na sadrzaj
arhiva