Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1498
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 02 Јун 2016, 21:05

nevenkagaragic пише:MAFIJA u belom... i sire... mnogo sire!
Krenimo redom...

Ja nisam mogla verovati sta sam procitala! Koja (bezobrazna) nebuloza!
Kako onda da verujemo, nakon ove JASNE poruke koja POTVRDJUJE (eto zasto!), da ce od ove BiH (ikada) biti pravNe drzave?!
"DOBRE VEZE" ha? E svaka "cast"!
Procitaj Bakire Izetbegovicu komentare ...

IZETBEGOVI�, OTVORENO: "Nije lo�e da menad�er UKCS bude moja supruga koja ima dobre veze" - �lan predsjedni�tva BiH Bakir Izetbegovi� je u dnevniku TV1 iznio svoje stavove vezane za slu�aj spajanja Op�e bolnice "Abdulah Naka�" i Univerzitetskog klini�kog centra Sarajevo...
On je dodao kako misli da su pacijentima i bolnicama potrebni dobri menad�eri bez obzira kako se oni prezivaju. "Mo�da, u slu�aju KCUS-a kojem svi sada treba da pomognu, nije ni lo�e da menad�er bude neko ko ima dobre veze. Ona sjedi na u�arenoj stolici i ne�e biti jednostavno nekim ljudima uskratiti privilegije"
, zaklju�io je Izetbegovi�.

I jos (na TIPU:

manjiBHentitetTZVpc ďż˝ prije 19 sati - "Nema sta ti i Fahro dva nerazdvojna jarana postali,da insan ne povjeruje da ste izbore dobili tj. glasove svojih biraca na prici jedan protiv drugog,onaj sa svojim Avazom svakodnevno pljuvao,da bi sada sve to lizao,ti opet sve uvrede na racun svojih najblizih preko noci zaboravio...Nezna se ko je gori od vas dvojice,mislim dva obraza dva djona pa hajd"

A "gospa" SEBI JA ne dodje u emisiju, sto li?

Po�teno - O sudbini Op�e bolnice "Primarijus doktor Abdulah Naka�" u emisiji Po�teno govore: Bakir Naka� i Dragan Stevanovi�. O oranju mora ili ispravljanju krivih drina, u drugom dijelu emisije knji�evnik Abdulah Sidran.

Ma nije valjda savjetnica Sebije Izetbegovic pod istragom?
Ma kako to?
Ah, nista zato - "dobre veze" su NAJBITNIJE!
Ali ah, ah, ah - kakva "steta"!
Ipak "NEMA SPAJANJA bolnica..." bar sada... nadam se NIKADA.

A da se jos malo podsetimo kako je tekla trakavica:

STRANA 44

STRANA 45

I ranije - "Sve po zakonu" naravno i kod BIVSEG menadzmenta...

STRANA 27

STRANA 28

STRANA 30

I tako to... "SJAJ i BEDA" bosanskohercegovackog ZDRAVSTVA...

Dakle, SAMO PODOBNI NAPRED, sposobni stoj!

POTVR�ENO: Savjetnica Sebije Izetbegovi� pod istragom Kantonalnog tu�iteljstva

Direktorica UKCS-a Sebija Izetbegovi� smijenila Senku Mesihovi�-Dinarevi�, a za najbli�u suradnicu postavila Muvedetu Butmir-�edi�, osumnji�enu za vi�emilijunski kriminal

08. Mar. 2016
Слика

Mjesec i pol dana nakon �to je odlukom nove direktorice Univerzitetskog klini�kog centra Sarajevo (UKCS) Sebije Izetbegovi� smijenjena s mjesta �efice Pedijatrijske klinike, profesorica Senka Mesihovi�- Dinarevi� primljena je u �lanstvo Europske akademije nauka i umjetnosti u Salzburgu.

U obrazlo�enju odluke Europske akademije nauka i umjetnosti navedeno je kako je njezin doprinos u preventivnoj kardiologiji i pedijatriji vrlo dobro poznat u nau�nom svijetu i da su rezultati istra�ivanja doktorice Senke Mesihovi�-Dinarevi� objavljeni u brojnim medicinskim �asopisima i indeksiranim bazama.

�Zahvaljuju�i izvanrednim organizacijskim sposobnostima, aktivno je sudjelovala u uspostavi modernog klini�ko-akademskog pedijatrijskog okru�enja u BiH, rade�i kontinuirano na obrazovanju zdravstvenog osoblja oko sebe, �ire�i ideje moderne pedijatrijske prakse i doktrine, daju�i potpuno pozitivan dojam o medicini u Bosni i Hercegovini�, smatraju u Europskoj akademiji nauka i umjetnosti, koja broji oko 1.500 �lanova, vrhunskih nau�nika i umjetnika, me�u kojima i preko trideset dobitnika Nobelove nagrade.

No, za razliku od europskih akademika, koji su prepoznali doprinos doktorice Senke Mesihovi�-Dinarevi� uspostavi moderne pedijatrijske prakse i unaprje�enju medicinskih standarda u BiH, njezina je nova �efica Sebija Seka Izetbegovi� povjerenje ukazala drugim suradnicima.

Aktualna je direktorica UKCS-a Seka Izetbegovi� za svoju savjetnicu odabrala Muvedetu Butmir-�edi�, protiv koje Kantonalno tu�iteljstvo u Sarajevu vodi intenzivnu istragu.

Prema slu�benoj dokumentaciji do koje je do�la �Slobodna Bosna�, Muvedeta Butmir-�edi� je, zajedno s biv�im generalnim direktorom UKCS-a Farisom Gavrankapetanovi�em i kolegama Ibrahimom Rami�em i Muneverom Mrzi�, osumnji�ena zbog vi�e te�kih kaznenih djela.

Prema navodima Kantonalnog tu�iteljstva u Sarajevu, koje istragu vodi u suradnji s Federalnom upravom policije, oni se sumnji�e zbog zlouporabe slu�benog polo�aja ili ovlasti, nesavjesnog privrednog poslovanja i sklapanje �tetnog ugovora. Istraga bi vrlo brzo trebala biti okon�ana, pretpostavlja se podizanjem optu�nica.

Muvedeta Butmir-�edi� je, podsjetimo, u vrijeme mandata Farisa Gavrankapetanovi�a bila na funkciji direktorice Stru�ne nemedicinske slu�be KCUS-a.

�injenica da su u tom razdoblju na sarajevskom Klini�kom centru napravljeni najve�i financijski gubici nije, me�utim, predstavljala smetnju Sebiji Izetbegovi� da Muvedetu Butmir-�edi� najprije postavi na mjesto svoje pomo�nice za ekonomsko-financijske poslove u Op�oj bolnici �Prim.dr. Abdulah Naka��, a potom ponovno vrati u KCUS.

Da situacija bude jo� apsurdnija, jedna od zada�a nekada�nje Gavrankapetanovi�eve pomo�nice Butmir-�edi� bit �e izrada nove sistematizacije radnih mjesta i zna�ajno smanjenje pla�a uposlenima, kako bi se, barem djelomi�no, namirili vi�emilijunski gubici nastali za vrijeme njezinog prethodnog mandata.

Dakako, pod pretpostavkom da �e Muvedeta Butmir-�udi� do kraja tog posla ostati na slobodi?!

(Slobodna Bosna)

Kako vec rekoh, u BiH sposobni MISU PODOBNI!
Podobni su POZELJNI! Zemlja apsurda ...

Akademik Senka Mesihovi�-Dinarevi� primljena u �lanstvo Evropske akademije nauka i umjetnosti

Izetbegoviďż˝ smijenila Senku Mesihoviďż˝-Dinareviďż˝

Pre citanja ovog posta pogledati prethodnu stranu 49 da ne citiram sve (previse je "materijala" u ovoj trakavici)...

ODGOVORILA NA OPTUŽBE IZ MEDIJA - Sebija Izetbegović: Neradnici me napadaju, pričaju da psujem i prijetim, a ja i vikendom radim

"Jaka" neka TV kuca preko koje Sebija porucuje: "SVE JE LAZ"!?
Hmmm... nesto previse "lazi" u ovoj drzavi i Balkanu...

Da, da, to je ona ista Sebija Izetbegovic sto vec godinama hvali SAMA SEBE ... kad nece niko drugi (osim muzica)...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HwlbjhFo2eE[/youtube]
"Sebija izetbegovic: Sve je laz"
Walter Peric
Datum objavljivanja: 30. svi 2016.

Preporucujem jos malo podsecanja na prethodnim stranicama:

STRANA 44

STRANA 45

STRANA 48

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 02 Јун 2016, 21:20

Sta se desava, ceo forum je u zamenskim znakovima za kvacice u slovima?
Eto zasto ja pisem BEZ kvacica (sto se inace mnogima nikako ne svidja)...

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 02 Јун 2016, 21:42

A radnik/ci???

Smenjen naÄŤelnik SluĹľbe za transfuziju krvi
Zbog greške zdravstvenih radnika smenjen po komandnoj odgovornosti.

Srecom, majka je otkrila gresku na vreme!

U bolnici u Leskovcu devojÄŤici (13) odredili POGREĹ NU KRVNU GRUPU, i to pred OPERACIJU!

Ovu grešku je otkrila devojčicina majka Milka Stevović iz Leskovca kada je ćerku odvela kod zubara

29. Maj 2016. | 12:15
Слика

Dobrivoje Stojanović, načelnik Službe za transfuziju Opšte bolnice u Leskovcu, smenjen je nakon što su radnici tog sektora napravili grešku pri određivanju krvne grupe kod jedne 13-godišnje devojčice. Naime, njoj su greškom odredili B pozitivnu, a ne A pozitivnu krvnu grupu!

Krvna grupa otkriva od čega ćete biti bolesni!

Ovu grešku je otkrila devojčicina majka Milka Stevović iz Leskovca kada je ćerku odvela kod zubara, prenosi “Jugmedia”.

– Operacija je na sreću odložena za dva meseca, pa mi je naloženo da tada donesem sveže rezultate. Kada sam taj novi rezultat uporedila sa prethodnim, uočila sam grešku. Ne smem ni da zamislim šta bi se desilo da je pri operaciji primila pogrešnu krvnu grupu – rekla je Stevovićeva.

U ovoj službi tada niko nije hteo da komentariše slučaj, već je upućeno saopštenje u kome se nije negirala greška, već je rečeno da je do nje došlo tokom transportovanja uzoraka krvi.

– Uzorci iz kojih su rađene krvne grupe i koje je službi donela majka deteta, Služba za transfuziju krvi je prihvatila kako bi izašla u susret pacijentu koji nije bio sposoban da dođe do naše ustanove. Iz tako donetih uzoraka urađena je grupa i Rh faktor, koagulacioni status a dobijeni rezultati su upisani u listama rezultata i protokolima. Zbog nastalog problema (različite krvne grupe), transfuzija krvi više neće prihvatati neadekvatno transportovane, obeležene uzorke, bez propratnih listi i o tome će biti obavešteni svi pacijenti kojima su naše usluge potrebne – navodi se u saopštenju.

(Telegraf.rs)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 06 Јун 2016, 23:08

Interesantno - koje igre i igrice, a Hipokratova zakletva u zapecku (u BiH je SVE politika):

Слика

Zdravstveni radnici podržali direktoricu: Pacijenti nisu ugroženi, od dolaska dr. Izetbegović sve ide kako treba - ... Komora diplomiranih inžinjera medicinske radiologije u Federaciji BiH i Komora zdravstvenih tehničara svih profila KS uputile su jučer pisma podrške direktorici Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu (UKCS), prof. dr. Sebiji Izetbegović...

Hmmm... sta kaze komentator:

" elo • prije dan pa morali ili na biro jadno i zalosno kako su izetbegovici privatizovali federaciju neka neka samo na izbore pa opet zaokruzi siromastvo"

Jos jedan komentar:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 06 Јун 2016, 23:23

Da, nazalost...
KAKO tek onda MI da verujemo kad ni kolege ne mogu verovati jedni drugima?!

TEŽAK SLUČAJ

POTRESNA PRIČA LIJEČNIČKOG PARA Spasili smo našu curicu jer nismo vjerovali kolegama doktorima

AUTOR: Jutarnji.hr OBJAVLJENO: 04.06.2016. u 21:13

Слика

Lorelei Planjar iz Staroga Grada na Hvaru rođena je 12. lipnja 2014. u rodilištu splitske bolnice. Sretnim roditeljima, Tei Carić i Đoniju Planjaru, na dan poroda rečeno je kako je s bebom sve u najboljem redu, ali je ostavljena na Neonatologiji jer se sumnjalo na običnu infekciju. Međutim, dan poslije uslijedio je pravi šok, piše Slobodna Dalmacija.

- Kako sam bila još slaba, sestra me na kolicima oko 13 sati, u doba kada su posjeti, dovezla na Neonatologiju, a suprug je već tamo sjedio i razgovarao s liječnicom. Došao je kraj mene, sjedila sam kod inkubatora i rekao mi da malena ima tetralogiju Fallot, prirođenu srčanu manu.

Na prvu nisam vjerovala, mislila sam da je neka šala, pogreška, jer žena koja je rodila prije mene u djetinjstvu je operirana u Americi od te iste mane. Kada sam ipak shvatila da se ne šali, da nije pogreška, bila sam slomljena. Nisam mogla doći sebi, samo sam plakala i plakala...

Bila sam potpuno izgubljena, pitala se što i kako sada - počinje svoju priču majka Tea, inače i sama liječnica u lokalnom Domu zdravlja, trenutačno specijalizantica interne medicine u KBC-u Split. Suprug Đani je, s druge strane, liječnik opće medicine u Starom Gradu.

Već na Firulama roditelji od kardiologa dobivaju informaciju kako se to rijetko stanje - uzrokovano kombinacijom četiriju srčanih mana, a koje utječe na strukturu srca i ima za posljedicu da kisikom siromašna krv izlazi iz srca u ostale dijelove tijela - operira do trećeg mjeseca života, što će se poslije ispostaviti jednim od ključnih detalja u cijeloj priči i njezinim sretnim završetkom.

- Po nekom defaultu, dodijeljen nam je kardiolog u KBC-u Zagreb - Rebro. Beba je pregledana ultrazvučno i potvrđen je splitski nalaz, tetralogija Fallot. Njegova predviđanja bila su da će Lorelei vjerojatno trebati čak tri operacije. Najprije bi išla premosnica, pa bi u drugom aktu skidali zaliske s pulmonalke i širili je te je ostavili bez zalistaka, te konačno treći zahvat, kada bi nakon nekoliko godina stavili umjetne zaliske na pulmonalkus otvaranjem prsnog koša.

Naknadna iskrenost liječnika

Kontrola je bila za šest tjedana, na njoj opet sličan nalaz, te nas se naručuje na još jednu kontrolu za šest tjedana, kateterizaciju srca se ni ne spominje. Pokušavamo razgovarati otvorenije, dobiti bilo kakvu informaciju, međutim, suradnja je bila nikakva.

Pokušava nas se uvjeriti da se najbolji rezultati postižu ako se operacija izvede s godinu dana, da dijete dobije nekih sedam-osam kilograma, da pogledamo malo literaturu... - prisjeća se Tea.

Ona i suprug nisu se mirili s time da bi bebi mogli skidati morfološki uredne zaliske, pa su počeli danima i danima kopati po literaturi, tražiti veze kako bi barem došli do drugog stručnog mišljenja.

- Preko prijatelja sam došla do kardiokirurga za odrasle, ne za djecu, kojemu sam poslala nalaze i rekla da smo mi spremni, ako treba, platiti operaciju u inozemstvu. E, tada se priča stubokom mijenja. Naš kardiolog je odlučio progovoriti čim nismo njega silili da nam potpiše zahvat na trošak Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, nego smo rekli da ćemo sami platiti.

Onda se odjednom iz njegovih usta pojavio centar u Linzu (LFKK - Landes Frauen und Kinder Klinik), kardiolog prof. Gerald Tulzer i doc. Rudolf Mair, kardiokirurg, najbolji u Europi, ako ne i šire. I biserna izjava našega kardiologa: "Da je to moje dijete, ni ja ga ne bih operirao u Hrvatskoj!"

Zar nam se to odmah nije moglo ljudski reći, a ne igrati se s našim djetetom na Rebru, gdje ih operiraju maksimalno pet godišnje s ovom dijagnozom i zapravo se još uče. Na Rebru su nam ponudili da, eto, ako želimo uštedjeti, možemo na Rebru napraviti kateterizaciju. Rekli smo "ne" i odlučili dati sudbinu djeteta u ruke austrijskih stručnjaka - kaže Tea, te nastavlja:

- Otišli smo ubrzo do prof. Tulzera u Linz. Prvo što nas je pitao bilo je jesmo li došli po drugo mišljenje ili moguće liječenje. Odgovorili smo - liječenje. Uza sve što su prije pokazali nalazi, u muskularnom dijelu otkrivena su još dva septalna defekta, te u desnom ventrikulu muskularni greben, koji je dodatno opstruirao izlaz iz desnog ventrikula kroz već ionako suženu pulmonalnu arteriju. Sve to nisu vidjeli na Rebru.

Kada smo pitali za premosnicu, što nam je u Zagrebu predloženo kao prva od tri operacije, rečeno nam je da nije potrebna, da će se operacija napraviti u jednom aktu i da vjeruje da će kirurg uspjeti spasiti valvule. Cijena operacije bila je 40.000 eura, plus ostali troškovi.

U nalazu profesor Tulzer je napisao da, budući da je Lorelei već stara pet mjeseci, operaciju preporuča odmah. Nikako čekati godinu starosti, što su nas uvjeravali u Zagrebu. Pokazalo se da je ono što nam je rečeno u Splitu odmah nakon rođenja bilo točno.

'Ništa nam nije stiglo'

Obitelj se potom vratila na Hvar kako bi uz pomoć rodbine i prijatelja prikupili ne baš mali novac i uplatili ga na račun klinike u Linzu.

Nakon nekoliko dana, točnije prvog prosinca, opet su bili u Austriji spremni za operaciju.

- Odmah prvi dan obavili su sve pretrage i pripreme, uvečer nam organizirali razgovor s kirurgom i anesteziologom. Ni za kakvu kateterizaciju koju nam je predlagalo Rebro nije bilo potrebe, jer je ona odavno napuštena metoda zbog velikog opterećenja za bubrege i posljedica poput hipoksemijske krize, gdje djeca gube svijest i moguća su ošetećanja mozga.

Lorelei je operirana 2. prosinca 2014. godine. Sve je trajalo sedam sati, kirurg je obavio sve u jednom aktu i spasio valvule! Vodili su računa i o estetici ili da sutra dijete nema kompleks, pa moja kći nema šavova na prsnom košu, jer je sve rekonstruirano od njezina tkiva i u sebi nema stranih materijala, koji se kod nas uvelike koriste.

Ukupno, na intenzivnoj je provela tri dana i zatim bila premještena kod mene na odjel - kazuje nam majka male Starograđanke.

Danas je Lorelei zaigrano i sretno dijete, poput svojih vršnjaka. Redovito obavlja kontrole u Splitu, rjeđe u Linzu, terapije su odavno prestale, te se dogodine sprema u vrtić.

Ipak, s izlaskom iz bolnice i oporavkom, za ovu hvarsku obitelj nisu prestale nevolje s hrvatskim zdravstvenim sustavom. Nova epizoda bila je kada su od HZZO-a zatražili da im se refundira makar dio troškova.

- Naravno, nismo ni pomišljali da nam se vrati svih tih 40 tisuća eura, nego onoliko koliko bi ta operacija stajala u nas. Sve smo uredno poslali HZZO-u i do dandanas nismo dobili nikakav odgovor. Nikakav! Čuli smo od drugih roditelja s istom dijagnozom da imamo pravo na invalidninu.

Poslali smo zahtjev odmah nakon prvog rođendana u lipnju 2015. Centru za vještačenje. Odgovor nije stizao, zvali smo i rečeno nam je da ništa nisu dobili. Poslali smo opet u rujnu lani, da bismo početkom ove godine dobili rješenje da nema pravo na osobnu invalidninu. Žalili smo se na rješenje, još čekamo odgovor. A da vam ne prepričavam to iskustvo iz splitskog Centra...

Jedina odbijenica

Samo izvolite...

- Dobili smo poziv kod jedne liječnice, kada smo tamo stigli, ostali smo u čudu jer ona nije nadležna za djecu. Poslali nas kod druge kolegice koja uopće nije bila upoznata sa slučajem, nije ni pogledala dijete i dokumentaciju, nego je gledala samo socijalnu anamnezu. Užas! Ispada da smo mi jedini u Hrvatskoj platili operaciju i jedini čije je dijete dobilo odbijenicu za osobnu invalidninu, jer njezino stanje nije okarakterizirano kao teško - ogorčena je Tea.

- Da se razumijemo, nisam sve ovo odlučila ispričati jer želim neku korist, novac natrag i slično. Niti ću imati još djece, niti se stvari mogu vratiti unatrag da se moje dijete rodi zdravo. Nama je pomoglo to što nismo mišljenje naših liječnika, naših kolega, uzeli zdravo za gotovo i, naravno, to što smo iz svog džepa mogli platiti operaciju u Linzu.

Progovaram glasno jer sam ljuta što se iživljavaju nad tom djecom i roditeljima koji ne znaju i slijepo vjeruju, jer misle da tako mora biti - reći će na kraju za Slobodnu Dalmaciju ponosna mama Tea dok u krilu drži živahnu Lorelei.

Loš predosjećaj

- U trudnoći moj ginekolog nije uočio prirođenu manu srca iako je rađen tzv. anomaly scan. Inače, trudnoća mi i nije bila nešto bajna: stalno sam imala bolove, kontrakcije, u 9. tjednu bila u bolnici na tokolizi (zaustavljanje prijevremenog poroda), tako da sam je uglavnom preležala.

Kao i ostalim trudnicama, rađen mi je CTG, koji je, kako sam vidjela, svima oko mene bio stabilan, frekvencije negdje oko 140 do 150/min, a meni se ta frekvencija nemilo mijenjala od 160 do 60/min.

To mi je bilo sumnjivo i imala sam neki loš predosjećaj, ali ginekolog se nije obazirao na moje riječi, govorio je da je sve u redu, da to CTG hvata moju frekvenciju.

Rekla sam mu da ništa što mijenja tako puno frekvenciju nije dobro! Očekivala sam da će mi dijete imati neki od sindroma preekscitacije, aritmiju... ali ne i prirođenu srčanu manu. To se, mislila sam, uvijek događa drugima - veli Tea.

Hrvatska i Austrija? Neusporedivo!

Kakvo je stanje u klinici u Linzu, bolje da ne govorim, jer to je nevjerojatno iz naše perspektive, pa i meni kao liječnici. Sve funkcionira, sve u savršenom redu, kao da ste u hotelu, a ne u bolnici.

Nitko se na vas ne dere, ne lete papiri, soba se pere tri puta dnevno, petkom sestra donese tjedni meni, zaokružite što želite jesti, majka je uz dijete, u sobi ima sve (uz WC, pelene, robica, tetra pelene, šamponi za djecu, sterilizator za dude, grijač bočica, vaga, TV... sve, sve, sve).

Dok smo mala i ja bili na odjelu, muž je boravio u Teddy House, zgradi izgrađenoj pokraj bolnice za roditelje čija djeca tu dolaze na operaciju i potpuno je opremljena za što ugodniji boravak.

Za razliku od hotela Rebro, koji je kao hotel za turiste, soba 500 kuna, a smrzli se kad smo došli, u Linzu je dan 15 eura - prenosi Tea svoje austrijske dojmove.

jutarnji.hr

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 12 Јун 2016, 23:50

Ah pa da, gradjani BiH su vec navikli na LAZI, LAZI i samo LAZI...
Zanimljiv insert iz predugog, video priloga uz momentalno hvatanje u lazi - svaka cast autoru na trudu!
Ovo je zaista vrh vrhova:

Bakir Izetbegovic: Virtualne teme

Слика

Слика
Walter Peric
Datum objavljivanja: 3. lip 2016.

Hmmm... DA - sve je "zakulisno" u ovoj drzavi...
A FARSI ne manjka!
Sve po sistemu one serije "Lud, zbunjen," (ne)normalan...
Četvrti član Predsjedništva: Ako poludimo, nemamo se gdje liječiti - Bosna i Hercegovina trenutno ima četiri člana Predsjedništva - Ivanića, Čovića i dvoje Izetbegovića, s tim da Sebija ima pravo veta

ZDRAVSTVO

OKONČANA TENDERSKA FARSA: Usluge patohistologije (ipak) će obavljati Medicinski fakutet Sarajevo

Ovo je epilog zakulisnih radnji koje su trebale obezbijediti da posao dobije “Moja klinika”, što je Žurnal dosljedno pratio posljednjih mjeseci. Ponuda “Moje klinike” je sada ocijenjena kao – nekvalifikovana !?

Objavljeno: 10.06.2016. u 10:49h

Слика
FOTO: zurnal.info
Piše : D. Obrdalj

Posao obavljanja patohistoloških nalaza za potrebe Opće bolnice pripao je Medicinskom fakultetu Sarajevo.

Podsjetimo, na tender za ovaj posao kojeg je raspisala sarajevska Opća bolnica, bila su prijavljena dva ponuđača : Medicinski fakultet Sarajevo i “Moja klinika” u vlasništvu dr. Emira Talirevića. Ponuda Medicinskog fakulteta bila je povoljnija i iznosila je 385 hiljada KM, dok je je ponuda Moje klinike bila 95 hiljada KM skuplja.

Samo 15 minuta nakon što je 11. aprila dostavljena ponuda Medicinskog fakulteta, u ovu ustanovu dolaze inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove sa zadatkom da izvrše kontroluugovora iz oblasti patohistologije koje je Fakultet potpisao sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Dokumentacija je bila uredna, što je onemogućilo plan da se privremenom zabranom obavljanja patohistoloških usluga Medicinskom fakultetu, posao dodijeli “Mojoj klinici”.

Opća bolnica potom poništava tender.

“Otkazuje se postupak javne nabavke usluga patohistologije zbog dokazivih razloga koji su izvan kontrole ugovornog organa i koji se nisu mogli predvidjeti u vrijeme pokretanja postupka javne nabavke, piše u odluci od 25. 4. 2016. godine koju je potpisao Sead Bašić, v.d. direktora Opće bolnice.

Nekvalifikovana ponuda “Moje klinike”

Usluge patohistologije za Opću bolnicu potom su dodijeljene Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, koji se na tender nije ni prijavio (iako se nedavno za isti posao prijavio u ZDK), što otvara prostor sumnji da direktorica Sebija Izetbegović nije željela praviti konkurenciju svom rođaku Emiru Talireviću.

Četvoropartitni ugovor su potpisale Opća bolnica, Klinički centar, Ministarstvo zdravstva i Zavod zdravstvenog osiguranja. Ovaj je čudni sporazum nakon pisanja Žurnala o ovom slučaju, dostavljen Agenciji za javne nabavke radi revizije. Istovremeno je i Upravni odbor zavoda zdravstvenog osiguranja zatražio da se ugovor ipak stavi van snage.

U konačnici, Opća bolnica je ovih dana posao ipak dodijelila Medicinskom fakultetu Sarajevo sa obrazloženjem da je najpovoljniji i jedini ponuđač. U obrazloženju odluke navodi se da (ovoga puta) ponuda “Moje klinike” nije kvalifikovana jer nema izjave o uredno izvršenim ugovorima !? Kako je bila prihvaćena ranije, nema obrazloženja u najnovijoj odluci Opće bolnice. Time je prekinut kontinuitet da “Moja klinika” obavlja usluge patohistologije za Opću bolnicu.

Podsjetimo, septembra 2014. godine, u vrijeme dok je bila direktorica Opće bolnice ''Prim.dr. Abdulah Nakaš'' Sebija Izetbegović je iznajmila dva sprata bolnice upravo privatnoj klinici dr Talirevića. Prethodno je Odjel patologije ostajao bez kadrova i opreme.

Avgusta 2014. godine Opća bolnica je zaključila ugovor sa ''Mojom klinikom'' za patohistološke usluge vrijednosti 600 hiljada KM. Naredne godine sklopljen je novi vrijednosti 430 hiljada KM. Nakon pisanja Žurnala i ukazivanja na očitu protekciju “Moje klinike” naredni, ovogodišnji ugovor unatoč lobiranju Sebije Izetbegović, dobija Medicinski fakultet Sarajevo.

(zurnal.info)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 12 Јун 2016, 23:53

"Strucnjak"... za prevare?! A koje li su...
A cuj, sad se "stidi" i "nece" vise nikad...

Prevare: Zubar iz Tuzle dobio osam i po godina zatvora

Jun 11, 2016
Слика

Sami Stamenov, zubar iz Tuzle i vlasnik poliklinike u Omišu (Hrvatska), osuđen je nepravomoćno na Općinskom sudu u Splitu na osam i po godina zatvora zbog prevara i krivotvorenja isprave.

Stamenovu, koji se trenutno nalazi na izdržavanju kazne u splitskom zatvoru, u kaznu se uračunava vrijeme provedeno na izdržavanju kazne zatvora, i to dvije godine i jedan mjesec po pravomoćnoj presudi splitskog suda iz februara 2014. godine te dvije godine i tri mjeseca, koliko je pravomoćno dobio na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu u julu 2012. godine.

Osim toga, Stamenov još ima i presudu u Zagrebu na godinu dana zatvora zbog krivotvorenja novca iz juna 2013. godine, potom zbog prevare godinu dana zatvora, za što je osuđen u januaru 2014, pa onda još godinu i četiri mjeseca, također zbog prevare, koje je dobio u oktobru 2014. godine.

Budući da su kaznena djela za koje je sad osuđen u Splitu počinjena prije nego što je počeo izdržavati kazne u ovim presudama, one su mu uračunate i zbog njih je to velikih osam i po godina.

A za šta ga se teretilo? Prvo da je u razdoblju od 13. decembra 2005. do 15. maja 2006. godine lažno obećavao I. V.-u da će mu pomoći oko sređivanja smještaja za njegovog oca u staračkom domu “Zenta” i njegove sestre u starački dom u Vukovarskoj ulici. Prvo mu je I. V. u decembru 2005. dao tri hiljade eura, pa u aprilu 2016. godine još 16 tisuća kuna (više od četiri hiljade KM), piše Slobodna Dalmacija, no ono što je obećao nije sredio. Potom je Sami od I. V.-a tražio četiri i po hiljade eura pozajmice koja mu je kao trebala za realizaciju kredita te mu je obećao da će mu vratiti čim dobije kredit. Naravno, ni to nije ispunio, a onda je sredinom maja od istog muškarca tražio još 20 tisuća kuna (više od pet hiljada KM). pozajmice da osnuje novu firmu kako bi mogao riješiti prije spomenuti kredit.

Nadalje, od marta do jula 2008. godine je, po presudi, kao direktor poliklinike “Populi”, ustanove za specijalističku zdravstvenu zaštitu naručio i preuzeo od “Brodomerkura” raznog građevinskog materijala vrijednog oko 266 tisuća kuna (oko 69 hiljada KM). Izdao je bjanko zadužnicu na pola miliona kuna, iako je znao da nema novca na računu te je tako prevario “Brodomerkur”. Isto tako je pri zaključivanju ugovora o poslovnoj suradnji s Brodomerkurom dao lažirano izvješće o solventnosti.

I naposljetku je u avgustu 2008. godine od tvrtke “Pewa” iz Labina preuzeo raznu građevinsku robu u vrijednosti od gotovo 764 hiljade kuna (skoro 200 hiljada KM), te je i njima izdao bjanko zadužnicu na pola miliona kuna iako je znao da novca nema, a robu je prodao jer mu je novac trebao za poslovanje Poliklinike. Stamenov je na suđenju sve priznao te se ispričao svima kojima je prouzročio bilo kakve neugodnosti.

“Zaista se stidim svog izvatka iz kaznene evidencije, garantiram da se nakon izricanja jedinstvene kazne više nikad neću naći u ovoj poziciji, odnosno neću više činiti kaznena djela…”, kazao je omiški zubar. (ag)

tuzlalive.ba

Izvarao pola države: zubaru iz Omiša čak 8,5 godina zatvora!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 15 Јун 2016, 14:54

Nista novo, - sve vec odavno poznato (i na ovim stranicama)...
Fin video - sve na jednom mestu!

AFERA
TV ŽURNAL PRIKAZUJE: Pogledajte dokumentarni film ''SEBIJA''

Dokumentarni film “Sebija” podsjeća na karijeru, ambicije i ulogu Sebije Izetbegović, od porodice preko Stranke demokratske akcije do zdravstva u Sarajevu

Objavljeno: 14.06.2016. u 12:00h

Слика

Rekonstruišemo dešavanja od imenovanja za generalnu direktoricu Univezitetsko-kliničkog centra Sarajevo od prvih dana januara do kraja maja ove godine. Afera otkriva definitivno postojanje namjere zatvaranja Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš” te pozadinu nekih unosnih poslova koje je Sebija Izetbegović kao direktorica ugovarala sa privatnim klinikama. Njena najava uvođenja reda, rada i dicipline u stvari je izazvala haos u radu osoblja i tretmanu pacijenata…

Za film govore:

DENIS MAČKIĆ, predsjednik Sindikata Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš”; SUAD ROŽAJAC, predsjednik Sindikata UKC Sarajevo; HARIS TANOVIĆ, bivši član UO UKC Sarajevo; DRAGAN STEVANOVIĆ, predsjednik UO Ljekarske komore Kantona Sarajevo; BAKIR NAKAŠ, bivši direktor Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš”; ELMEDIN KONAKOVIĆ, premijer Kantona Sarajevo; PREDRAG KOJOVIĆ, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH i NEDŽAD LATIĆ, novinar i publicista.

(zurnal.info)

VIDEO direktno i sa komentarima:

AFERA - TV ŽURNAL: Sebija

Слика
Magazin Zurnal Online
Datum objavljivanja: 14. lip 2016.
Dokumentarni film o Sebiji Izetbegović

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 15 Јун 2016, 16:04

nevenkagaragic пише:Do vas je GOSPODO! Zar su vam mediji krivi za haos u UKC-u?

Senzacionalistički napisi u medijima štetni po ugled ljekarske profesije - Izvršni odbor Ljekarske komore Tuzlanskog kantona

Kako je krenulo na BH klinikama (Tuzla, Banja Luka, a sada i Zenica), ne bi bilo cudo da su sake radile...ni prvi, ni poslednji put.
Politika i fotelje napred, Hipokrate stoj!
Mogu misliti kako ce tek biti za koju godinu...

Potukli se kandidati za direktora zeničke bolnice
Zenicom već nekoliko dana kruži priča da su se fizički obračunali aktuelni direktor zeničke Kantonalne bolnice (KBZ) Alija Strika i pretendent na to mjesto, šef Onkologije KBZ-a i predsjednik lokalne SDA Ibrahim Šišić. Provjerili smo, ali nikakve prijave o ovome nema u nadležnoj policiji i tužilaštvu. Sami akteri tvrde da nije došlo do fizičkog sukoba, tako da “svjedoci” za sada ostaju usamljeni.
Do sukoba je, navodno, došlo nakon što su se i Strika i Šišić prijavili na novi konkurs za direktora bolnice.

A ni na UKC-u Tuzla, kao i na sarajevskom, NISTA NOVO!
Ko prati zna da odavno Hipokrat vise ne "stanuje" ovde…
Skandali se samo nizu...

Слика
Veci format:
https://s26.postimg.cc/c8xmwj0op/3_Avaz ... la_dvi.jpg
"Dnevni avaz", 15.06.2016.

Slazem se s komentarima koje su ostavili "anko" i "Visitor" (a i ostali) na tuzlanskom portalu TIP:

"odavno je ukc Tuzla na lošem glasu... stalno je na tom odjelu tuča...al nisu vala bolji ni druga odjeljenja.. pa skandali.."
"Nisu se mogle dogovoriti kako da podijele "poklone" koje dobijaju od ljudi da im pripaze zene na porodu. Ove reketase sa ginekologije treba sve redom pozatvarati, ne mogu se zene poroditi a da im ne uzmu bar 100-200 maraka."

Nije valjda opet ista grupa u pitanju i SPECIJALIZANTICA - kcerka "slavnog" joj oca Kasima, jer "Antipoliticar solartz" kaze:
"no no...Nego je L.M. istukla M.K. I F.K.. starije kolegice"
A sve je moguce u ovoj tuzlanskoj kuci mraka...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 15 Јун 2016, 23:33

Vidim da je tekst na portalu TIP naknadno ispravljan - dakle BILA SAM U PRAVU od samog pocetka!
Evo i ovde, ocito se sve zna, Tuzla je mali grad (ili malo vece selo):

Ovo su doktorice koje su se tukle u UKC-u Tuzla - Skandal koji je izbio u petak navečer kada su se u trećoj smjeni potukle doktorice Klinike za ginekologiju Univerzitetskog kliničkkog centra Tuzla, glavna je tema danas u gradu soli.
Bportal je iz izvora bliskih ovoj klinici saznao o kome je riječ, odnosno ko su akteri ovog nesvakidašnjeg događaja u zdravstvenim ustanovama.
Naime, kako se saznaje, doktorice Lejla M. zajedno sa svojom majkom prvo su verbalno, a zatim i fizički obračunale sa doktoricama Fatimom K. i Mirelom K...
Inače, ovo nije prvi skandal, jer je jedna od učesnica tuče u UKC-u i ranije imala slične ispade...

Слика

Da, a moja SECANJA ZIVE ZAUVEK... NIKADA se nece izbrisati... ni imena

" Iz UKC-a nikada nismo dobili odgovor na nas zahtev o sprovodjenju interne istrige. Nikada nismo dobili rezultate rada komisija povodom Denisove smrti. Zasto? Da li zbog ptice grabljivice, kopca, kako zovem Muminhodzic Kasima? Kaze Kasim : "ne mozemo mi svakog slati na ultra zvuk". Pacijent sa teskim kardioloskim simptomima je "svako" za ultra zvuk? Ili nije Kasimov privatni pacijent? Ni prijatelj? Ni stanacki kolega? Kaze Kasim da ce javno saopstenje (o pogresnoj dijagnozi), na kojem smo insistirali, njima (UKC_u) biti "omca oko vrata". Ma nemoj, Kasime? Dakle, priznanje?! Vidi se iz teksta da su pazljivo birane reci kako bi izbegli "omcu oko vrata". Cudna koincidencija."

EDIT 15.07.2016.:
Odavno sam se uverila da tuzlanski portali ispravljaju objavljene tekstove ( TIP redovno), a Radio Kameleon ih i UKIDA! Zasto znaju samo oni, ali nije tesko pretpostaviti...
Tekst "Ovo su doktorice koje su se tukle u UKC-u Tuzla" je nestao - postoji jos samo "Spremljen u privremenoj deponiji" pa cu ga preneti (citirati trenutnu verziju) u celosti:

"Skandal koji je izbio u petak navečer kada su se u trećoj smjeni potukle doktorice Klinike za ginekologiju Univerzitetskog kliničkkog centra Tuzla, glavna je tema danas u gradu soli.

Naime, kako se saznaje, doktorica Lejla Muminhodžić zajedno sa svojom majkom, prvo su se verbalno, a zatim i fizički obračunale sa doktoricama Fatimom Klempić i Mirelom Kapidžić. Kako tvrdi izvor blizak ovoj Klinici, nastao je opšti haos, a jedna od doktorica završila je sa povredama vrata.

Fizički obračun izmakao je kontroli u petak navečer, a incident većih razmjera spriječile su babice, koje su rastavile zavađene strane.

Inače, ovo nije prvi skandal, jer je jedna od učesnica tuče u UKC-u i ranije imala slične ispade. Slučaj je prijavljen i policiji, što je potvrđeno danas u MUP-u TK, a istraga je u toku."

Usput jos malo:
DETALJI TUČNJAVE DOKTORICA NA UKC TUZLA: Evo koje doktorice su se potukle i nakon čega!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 18 Јун 2016, 21:14

"BRAVO"! SVE za jos vecu zastitu ionako povlastenih!
I do sada su pripadali zasticenoj eLITI (cast izuzecima kojih jos ima)...

Lekarska greška još teže dokaziva

Novim građanskim zakonikom položaj pacijenata pred sudom biće nepovoljniji. Oštećeni će morati da dokazuje krivicu lekara. Pravnici zabrinuti, ukida se pretpostavka krivice lekara

V. C. S. | 15. jun 2016. 00:06 | Komentara: 20
Слика

UKOLIKO se Prednacrtom Građanskog zakonika izbriše pretpostavka krivice kod medicinskih parnica, pacijenti će biti u još nepovoljnijem položaju nego danas, kaže za "Novosti" Nebojša Đuričić, predsednik UO Foruma sudija Srbije. Ovaj Forum i Udruženje pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo SUPRAM podneli su i zvanične primedbe Komisiji za izradu GZ.

Javna rasprava o Prednacrtu traje do 2. jula, međutim, postoji predlog da se produži do kraja godine.

- Prednacrt GZ ne sadrži pretpostavku krivice kakva je danas predviđena Zakonom o obligacionim odnosima - kažu u SUPRAM i Forumu sudija. - Njeno ukidanje imalo bi nesagledivo loše posledice po pravnu zaštitu pacijenata, koji bi morali da dokazuju profesionalne greške ili nepostupanje medicinskih profesionalaca.

Kako objašnjava Đuričić, do sada je tuženi lekar morao da dokazuje da nije kriv ako pacijent dokaže da mu je naneta šteta i da bi ona mogla imati veze sa tuženim. Po novom predlogu, oštećeni će morati da dokazuje krivicu lekara, iako nema stručna medicinska znanja.

- Ukidanjem pretpostavke krivice, zaštita pacijenata u postupcima naknade štete zbog lekarske greške biće dovedena u pitanje - upozoravaju u SUPRAM.

Otežano dokazivanje kompromitovaće i suđenje u razumnom roku, a mogu se očekivati i mnogobrojni postupci po ustavnim žalbama i pred Evropskim sudom u Strazburu. U ovim udruženjima se plaše i da bi razočarani pacijenti mogli da uzmu pravdu u svoje ruke.

Zato smatraju ne samo da ne treba ukinuti pretpostavku krivice, već da je treba proširiti i na druge oblasti van medicine, u kojima obični građani vode parnice protiv profesionalca. Pretpostavka krivice opstala je i u nekim drugim zemljama iz okruženja koje su pristupile EU, kao što su Slovenija ili Hrvatska.

U Komisiji za izradu GZ odgovaraju da je u Prednacrtu predloženo osnovno i alternativno rešenje. Prema osnovnom rešenju, svako "ko drugome prouzrokuje štetu svojom krivicom dužan je naknaditi je". U alternativnom predlogu, koji ima ravnopravan tretman sa osnovnim, predloženo je da se ne menja važeći član 154 Zakona o obligacionim odnosima i da ostane pretpostavljena krivica.

- Bez obzira na to koje će rešenje u javnoj raspravi dobiti više argumenata, veoma je bitna jedna druga odredba Predrancrta, vezana za odgovornost lekara i drugih lica koja profesionalno obavljaju određenu delatnost. Reč je pojačanoj, takozvanoj profesionalnoj odgovornosti koju GZ predviđa - kažu u Komisiji.

Kada prosuđuje da li je lice koje profesionalno obavlja određenu delatnost (lekari, veterinari, medicinsko osoblje, apotekari, inženjeri, arhitekte, javni beležnici, advokati, zanatlije) prouzrokovalo štetu, sud će voditi računa o tome šta se od razumnog i pažljivog stručnjaka moglo osnovano očekivati u datim okolnostima.

SEDAM ZATVORSKIH KAZNI KADA je u pitanju lekarska greška, građani su do sada prijave podnosili zbog dva dela - nesavesno pružanje i neukazivanje lekarske pomoći. Za tri godine podneto je 235 prijava, ali je osuđena samo 21 osoba, od čega sedam na zatvorske kazne.

novosti.rs

Slazem se s ovim komentarima, pogotovo konstatacijom:
"Danas su doktori postali omrazeni zbog onih cije greske stiti zakon."
Upravo tako:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 18 Јун 2016, 21:27

nevenkagaragic пише:"Sjaj i beda"... ZDRAVSTVA

Preminula u putu prema Tuzli: Doktorici odgovornoj za smrt njene prve kćerke počinje suđenje, a Zada Bajrić danas rodila drugu kćerku - Da se život često poigra sa nama, te da u momentu ne znamo da li bi smo bili sretni ili tužni pokazuje primjer supružnika Zade i Elvisa Bajrića iz Brčkog. - Izjašnjenje o krivici - Naime, u Osnovnom sudu Brčko Distrikta BiH doktorica Ferhata Šećerbegović, optužena za teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi, a u vezi sa krivičnim djelom nesavjesno liječenje, sutra će se pred sutkinjom Sanjom Ević, izjasniti o krivici. Doktorica Šećerbegović je optužena da je nesavjesnim liječenjem skrivila smrt trogodišnje Nejle Bajrić, Zadine i Elvisove kćerke. I dok se Šećerbegović sprema priznati ili negirati krivicu, Zada Bajrić je jutros u 09.05 sati, skoro godinu nakon smrti kćerke, u brčanskoj bolnici ponovo rodila djevojčicu. Ovu informaciju potvrdio nam je Mirnes Ajanović, koji je punomoćnik oštećenih Zade i Elvisa Bajrića u postupku protiv doktorice Šećerbegović...

Vise BEDA, nego sjaj...
KADA je to i KOJI doktor priznao da je POGRESIO???
Primera je bezbroj - sram ih bilo!

Doktorica Šećerbegović: Nisam kriva za smrt trogodišnjakinje!

03.12.2015 11:44
Слика

Doktorica Ferhata Šećerbegović, optužena za teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi, a u vezi sa krivičnim djelom nesavjesno liječenje, danas se u Osnovnom sudu Brčko Distrikta BiH pred sutkinjom Sanjom Ević, izjasnila da se ne osjeća krivom.

Ovu informaciju za „Avazov“ portal potvrdio je advokat Mirnes Ajanović, koji je punomoćnik oštećenih Zade i Elvisa Bajrića u postupku protiv doktorice Šećerbegović. Doktorica Šećerbegović je optužena da je nesavjesnim liječenjem skrivila smrt trogodišnje Nejle Bajrić, Zadine i Elvisove kćerke.

– Nadam se da će ovaj slučaj biti opomena svim ljekarima da svoj posao moraju obavljati profesionalno i u skaldu sa zakletvom koju su položili, jer su u pitanju ljudski životi, dodao je Ajanović.

Podsjećamo, Nejla Bajrić preminula je 10. decembra 2014. godine u sanitetskom vozilu koje je bilo bez pratnje doktora, na putu iz brčanske bolnice prema UKC-u Tuzla .

Optuženoj Šećerbegović stavlja se na teret da je u svojstvu doktora medicine, obavljajući svoju djelatnost, primijenila očito neprikladan način liječenja čime je prouzrokvala da kod Nejle dođe do teškog narušavanja zdravlja i postojeće bolesti, što je u konačnom uzrokovalo smrt djeteta.

Zada Bajrić je, pak, jučer skoro godinu nakon smrti kćerke, u brčanskoj bolnici ponovo rodila djevojčicu.

(TIP/Dnevni avaz/Autor: Am.K.)

SECAMO SE, secamo ove tragedije...
Puna podrska majci - borite se do kraja, bez obzira koliko teska i dugotrajna borba bila ( a bice, ja to znam nazalost)!

MAJKA DJEVOJČICE (4) KOJA JE UMRLA U KOLIMA HITNE GOVOREĆI DA ŽELI KUĆI: Neće me ušutkati!

Slučaj koji je potresao čitavu Bosnu i Hercegovinu...

17.06.2016

Mnogi se vjerovatno sjećaju slučaja tragične smrti djevojčice Nejle (4) koja je 2014. godine preminula u vozilu Hitne pomoći, govoreći slabašnim glasom "Mama, hoću kući".

Kako je poznato, o ovom tužnom slučaju se vodi sudski postupak, gdje se utvrđuje da li je bilo propusta medicinskog osoblja.

Majka Zada Bajrić danas se oglasila statusom u kojem je izrazila nezadovoljstvo onim šta se dešava u okviru postupka. Evo šta piše:

- I danas tvrde ljekari pred sudom da je moja Nejla bila u odličnom stanju kod njih u bolnici... Evo je prije na dan polaska u bolnicu, i evo u bolnici do šta su je doveli, da nije mogla da gleda, ni da sjedi, ni samostalno diše ... zenci rašireni i sutradan će da umre ... a danas me gledaju u oči pred sudijom da su je obilazili i brinuli o njoj, a vizitu obavljali preko zatvorenih vrata ujutro dođu i to je sve ... Al` ja dok sam živa borit ću se da odgovaraju za moju Nejlu ....... nemarna samo nek` im je poklona i para i njihove kancelarije za ispijanja kahve ... Bog mili zna koliko je ovako djece završilo kao što je moja Nejla, pa su zataškali ... al` mene neće moći ušutkati, ja im kažem Nejla je bila i ostaće Sunce moje ...

Слика

(Doznajemo.com)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 18 Јун 2016, 21:47

Tako se to radi u BiH (sa podobnim izabranicima)!A ti narode opet glasaj za iste... i ne buni se!
SEBI JA je SEBI namestila, pa namesti i ti narode (ako ti ne odgovara), vidi kako stiti Farisa Gavrankapetanovica - sto li?
Ah, da, "vrana vrani oci ne kopa", zar ne?

KAKO MISLE POKRITI DUG

Vlada FBiH na čelu s Novalićem diže kredite da bi dr. Izetbegović bila uspješan menadžer?

Autor: Patria
Petak, 17. Lipanj 2016. u 07:05

Слика

SARAJEVO - Federalna vlada je prihvatila informaciju o stanju u zdravstvu u Federaciji BiH, te će je proslijediti Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, kao temelj za održavanje tematske sjednice posvećene zdravstvu u FBiH, koja je zakazana za 30. lipnja 2016. godine, piše Patria.

No, iza ove informacije krije se želja da se Sebija Izetbegović prikaže kao kredibilan menadžer, a koja uporno s KCUS-a šalje vijesti o dugu kojeg je naslijedila od 100 milijuna KM. Nikada do sada Izetbegović nije pojasnila što je ona učinila kao član Upravnog odbora od 2010. do 2014. da onemogući tadašnju Upravu na čelu s Farisom Gavrankapetanovićem kada je najveći dug i napravljen. Naprotiv Izetbegović priča isključivo o dugu koji je nastao 2015. godine, ali struktura duga nikada nije prezentirana javnosti. A, da bi Vlada pomogla moraju se znati točni presjeci dugovanja, kome, kako i zašto.

No, iz Vlade FBiH na čijem je čelu Fadil Novalić kažu pak, da je cilj informacije upoznavanje članova Vlade o problematici finansiranja sektora zdravstva, a posebno kliničkih centara u Federaciji BiH i potrebi saniranja utvrđenih gubitaka.

Programom rada Vlade FBiH za razdoblje 2015.- 2018. godina, o u dijelu koji se odnosi na zdravstvo, predviđene su kontinuirane aktivnosti na konsolidaciji sektora zdravstva i njegovom financijskom, organizacijskom i strateškom prestrukturiranju.

Novalić i ostali ministri otišli su i korak dalje pa su se pozvali i na Reformsku agendu. No, znaju li u Vladi FBiH na koji način smiju pomoći. Kako su naveli iz Vlade, direktori zdravstvenih ustanova podržali su inicijativu Vlade Federacije BiH za saniranje dugova bolnica. Ali, pitaju li se što građani u ovoj zemlji…

Na koji način misle sanirati dugove. Zakon je jasan, mogu samo podići kredite, ali koje će vraćati građani ove zemlje koji trenutno nisu zadovoljni zdravstvenim sustavom.

Inače, zdravstveni sektor u Federaciji BiH zadužen je nevjerojatnih 370 milijuna maraka. Od tog iznosa, 107 milijuna KM duguje prema izjavi direktora Ante Kvesića Sveučilišna klinička bolnica Mostar, dok je dug Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo prema tvrdnjama direktorice Sebije Izetbegović 100 milijuna KM.

Jasno je da Vlada ne može vršiti otpis duga, kako je to po svemu sudeći isplanirano u političkim centrima moći, kada je riječ o dobavljačima ili trećim licima. To bi značilo da bi svi oni tužili Vladu i dobili slučajeve na sudu ukoliko bi se to dogodilo.

Za ovakve izlete trebalo bi promijeniti i zakone, pa bi vanredna sjednica 30. lipnja mogla biti jako zanimljiva.

Autor: Patria
dnevno.ba

Ha, ha, profesorica... podobna ili sposobna - pitanje je sad!
A posto je BiH drzava PODOBNIH, valja dici kredit da bi podoban postao sposoban - eto odgovora!
Dva komentara:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 20 Јун 2016, 23:11

Ma otkud NEVIDJEN? Vidjen je vec xxx puta na ovim balkanskim prostorima.
U BiH je to vec redovno, a u tuzlanskom UKC-u gotovo normala...

NEVIĐEN SKANDAL U KLINIČKOM CENTRU CRNE GORE! Ugledni hirurzi se pobili pred pacijentima!

Povod za boks meč dva čuvena doktora bile su, saznajemo, pare i različiti politički stavovi, a do okršaja je došlo posle sastanka zaposlenih na odeljenju kardiohirurgije

N. I. 18. 06. 2016. 10:24
Слика

Čuveni crnogorski hirurzi načelnik odeljenja Aleksandar Nikolić i doktor Aleksandar Mugoša potukli su se u Kliničkom centru u prisustvu pacijenata! Kako saznajemo, povod za sukob su bile pare i različiti politički stavovi, a do okršaja je došlo posle sastanka zaposlenih na odeljenju kardiohirurgije!

Prema nezvaničnim informacijama, jedan od ova dva lekara zadobio je lakše fizičke povrede, ali incident nje prijavljen policiji.

Nezvanično saznajemo da netrpeljivost između ova dva lekara traje duže vreme. Ona je, navodno, kulminirala kada je hirurg Mugoša javno prozvao kolegu Nikolića zbog sumnjive isplate na njegov račun. Mugoša je na Fejsbuku objavio dokument koji govori da je Nikolić pre dve godine od Fonda za zdravstveno osiguranje dobio 802.000 evra.

- Poštovane kolege, cifra koju vidite (802.000 evra) isplaćena je jednom doktoru koji je, kao i vi, zasnovao stalni radni odnos i potpisao Ugovor o radu prema kojem zvanično zarađuje 700 evra mesečno. Kao "dodatak" na platu isplaćeno mu je 802.000 evra za operacije koje su uradile njegove kolege, i to u njegovom odsustvu. Zna li iko od vas koliko je 802.000 evra! Znate li za sličan primer? Javite ako znate, jer ovo nikad više ne sme da se ponovi
- napisao je doktor Mugoša, koji je javnosti poznat po čestom obraćanju u ime sindikata doktora medicine Crne Gore.

On je pre nekoliko meseci u otvorenom pismu prozvao i premijera Mila Đukanovića jer njegova čistačica zarađuje više od lekara u Crnoj Gori.

Aleksandar Nikolić je, takođe, poznat javnosti zbog problema sa diplomom. Mediji su pisali kako direktor Centra za kardiohirurgiju KCCG Aleksandar Nikolić nema diplomu o završenoj supspecijalizaciji, niti nostrifikovanu diplomu iz inostranstva koja je neophodna da bi dobio licencu kardiohirurga u Lekarskoj komori Srbije.

Lekarska komora Srbije je, da sve bude još interesantnije, navela da ona nije obaveštena da je neko izdao diplomu o završenoj supspecijalizaciji, koja je neophodna da bi Nikolić dobio licencu kardiohirurga u LjKS. Aleksandar Mugoša je to, naravno, jedva dočekao, pa je u više navrata na više adresa slao upozorenja o tome da se Nikolić lažno predstavlja.

Muk u Kliničkom centru

Iz Kliničkog centra Crne Gore juče je za naš list poručeno da je direktor KCCG Ranko Lazović bio na sastanku i da zbog toga nije mogao da daje izjave za medije. Portparolka KCCG Gorica Soković je na bolovanju, pa su nas uputili na Vilsona Lajcaja, koji je trenutno menja. On nam je, međutim, kratko rekao da nema pojma o tuči doktora. Naša redakcija pokušala je da kontaktira i aktere tuče, ali se ni oni nisu javljali na naše pozive.

informer.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 20 Јун 2016, 23:32

Strecnu me slika... lik ovog malog levo nikad necu zaboraviti...
Bio je dezuran sa Samirom Hasic na prijemu Interne klinike UKC-a u nedlju 24.07.2005.godine kada sam poslednji put bila sa svojim sinom Denisom, dan pre iznenadne smrti...
Nikada ga vise nisam videla...doduse i ne ulazim u tu kucu mraka, cast retkim izuzecima iste.
Da, uvek se slikaju kada se (samo)hvalisu, zasto ne i kada unesrece pacijenta ili kada se potuku?

UKC Tuzla: Urađene tri transplantacije matične ćelije hematopoeze

20.6.2016. u 14:29

Слика

Tokom dva dana (16. i 17. juna 2016. god.) u Hematološkom odjeljenju UKC-a Tuzla urađene su tri transplantacije matične ćelije hematopoeze-koštane srži.

Alogena srodna HLA podudarna transplantacija je urađena bolesnici dobi 53 godine iz Jajca koja se do sada zbog Akutne limfoblastne leukemije liječila u KSCU Sarajevo, ali je zbog nemogućnosti sprovođenja transplantacije koštane srži u Sarajevu upučena u naš centar. Donormatične ćelije je bolesnicin rođeni brat.

Druga, autologna transplantacija, urađena je bolesnici dobi 24 godine iz Brčko Distrikta koja je kod nas liječena takođe zbog Akutne limfoblastne leukemije. U nedostatku srodnog HLA podudarnog donora matične ćelije odlučili smo uraditi autolognu transplantaciju matične ćelije kao oblik konsolidacionog terapije.

Treća bolesnica je iz Gračanice, dobi 53 godine koja je u Odjeljenju za hematologiju liječena zbog non-Hodgkin limfoma, oblika Mantle cell limfoma.

Nakon sprovedene autologne transplantacije +1 dana učinjen je “in vivo purging” (“prečišćavanje u živo”) monoklonalnim antitijelom-Mabthera/Rituximab, što je najnoviji pristup u transplantaciji matične ćelije u svijetu, a što se u našem centru primjenjuje predhodne tri godine.

Svi pacijenti, kao i donor, stabilni su i dobro se osjećaju.

Od kraja januara 2016. godine do sada u Odjeljenju za hematologiju Klinike za onkologiju, hematologiju i radioterapiju UKC Tuzla urađeno je 10 transplantacija koštane srži pacijentima iz cijele Bosne i Hercegovine, od toga dvije alogene od srodnog HLA podudarnog donora matične ćelije, što pokazuje da je ovaj modalitet liječnje postao rutina u našem svakodnevnom radu.

Svi transplantirani pacijenti su stabilni i vratili su se svojim svakodnevnim aktivnostima.

(Tuzlanski.ba)