Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1503
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 22 Авг 2012, 13:04

Pljuni pa polizi!? SVE ZA VLAST!
Pozurila Vlada TK (citaj SDP) da sacuva fotelje anemicnih nesposobnih clanova, posebno "gospodje ministarke" Nade Pavlovic-Calic u ciju je odbranu stala, a ogradila se od izjave svog clana Fehreta Hrustica...

Objavljeno 16.08.2012. u 15:35

ISPRAVLJENA NEPRAVDA U TK
Promijenjena sramna odluka o esencijalnoj listi lijekova

Nakon bure negodovanja građana, Vlada Tuzlanskog kantona je danas promijenila svoju odluku o esencijalnoj listi lijekova, koja je, prema mišljenju mnogih, bila sramna. Podsjetimo kako je Vlada TK prvobitno usvojila odluku o listi na kojoj nije bilo lijekova za srčane bolesnike ili epileptičare

Piše: D. Brkić
Слика

Prva odluka je, kako je navela resorna ministrica Nada Pavlović-Čalić, donesena u skladu sa zakonom. A druga? O drugoj odluci nije govorila ministrica Pavlović-Čalić, jer je, kako su naveli u Vladi TK, opravdano odsutna. O novoj odluci govorio je ministar za rad i socijalnu pravdu Sead Hasić, koji je rekao kako će današnja odluka biti na snazi od 3. septembra.

Inače, Tuzlanski kanton je jedini u Federaciji BiH koji je imao problema i sa esencijalnom listom lijekova. Stranke iz Tuzlanskog kantona su pozivale ministricu Pavlović-Čalić na ostavku, a u njenu odbranu stao je OO SDP-a. Na kraju je odluka o esencijalnoj listi promijenjena, a ministrica Nada Pavlović-Čalić, kako stvari stoje, ostaje na radnom mjestu.

Ko će nadoknaditi učinjenu štetu? Opet građani, koji su u međuvremenu plaćali lijekove, koje su sve do sramne odluke Vlade TK dobijali besplatno ili jeftinije.

Na A listi će se naći oko 700 lijekova, a ne 536, kako je prvobitno odlučila Vlada TK.

(Klix.ba)

FUJ GADOVI!
Hteli ste na brzinu zaraditi na racun bolesnih gradjana i to onih najugrozenijih?
Sram vas bilo!
O kakvom moralu gospodin Hrustic govori? Da su imali imalo morala ne bi ni sacinili onu sramnu esencijalnu listu!
Nebulozna "gospodja ministarka" i premijerov "savetnik" (mozes misliti KO mu je savetnik-kustos muzeja zaraslog u korov) Mirsad Bakalovic treba da se sakriju u misju rupu!

Vlada TK dopunila listu lijekova: Hrustić i dalje traži ostavku ministrice Pavlović-Čalić
Najglasniji je bio član Glavnog odbora SDP-a BiH Fehret Hrustić, koji je zahtijevao ostavku resorne ministrice Nade Pavlović-Čalić, zbog čega se u se u Općinskom odboru SDP-a TUzla ogradili od njegovih izjava.
Hrustić je danas 'pozdravio' odluku Vlade TK-a, ali dodao da i dalje traži ostavku resorne ministrice.
-Očekujem da Ministrica zdravstva u Vladi TK Nada Pavlović - Čalić prestane više zamajavati javnost svojim nebuloznim izjavama. Očekujem, također, da Ministrica javno prizna da je griješila prema ugroženim građanima i da im se makar izvini zbog toga. Moralno bi bilo da nakon svega Ministrica zdravstva u Vladi TK Nada Pavlović - Čalić ipak podnese ostavku, naveo je Hrustić.

Edit 18.03.2016.: - obnova nestalih linkova
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 18 Мар 2016, 21:44, учитано 2 пута укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 22 Авг 2012, 13:06

Ludaka je sve vise diljem planete... samo se kroj mantije razlikuje...

Pogrešna dijagnoza: Sedam mjeseci mislio da umire od raka

objavljeno: 22. 08. 2012
Слика

Endiju Gudu (50) iz Kenta, u Engleskoj, ljekari su prije dvije godine ustanovili da ima rak pankreasa i saopštili da mu preostaje još nekoliko mjeseci života.

- Doktorkine tačne riječi bile su: “Idite kući i pripremite se za umiranje”. Kad tako nešto čujete, okrene vam se cijeli svijet. Od tog trenutka nisam više bio Endi Gud, otac, muž, prijatelj. Postao sam Endi Gud, smrtno oboljeli pacijent. Narednih sedam mjeseci, cijeli moj život vrtio se oko smrtne kazne i oko činjenice da ću umrijeti, a toliko toga je trebalo da uradim i imao sam predivnu porodicu kojoj sam bio potreban – prisjeća se danas Endi Gud.

Endi je nedavno učestvovao u biciklističkoj vožnji dužine 500 kilometara u dobrotvorne svrhe u organizaciji Fonda za istraživanje raka pankreasa.

Endi je napisao i testament, kao i pisma svojim prijateljima s kojima se opraštao. Pisao je pisma i svojoj supruzi i kćerki, što mu je bilo najteže.

A onda, jednog dana, sedam mjeseci nakon što su mu rekli kakva mu je dijagnoza, rečeno mu je da uopšte nema rak, da neće umrijeti i da ima sve šanse da proživi dug i zdrav život!

Šta se dogodilo? Gud je otišao u bolnicu da mu uklone stent i tom prilikom ljekari su uspeli da kamerom snime pankreas. Na pregledu slijedućeg mjeseca, ljekar mu je rekao da uopšte nije riječ o tumoru, već da se radilo o upali pankreasa.

Kada je čuo dobre vijesti, Gud ipak nije bio ispunjen radošću, već se osjetio duboko nesrećnim i kao ga je neko “udario posred lica”. Stručnjaci kažu da je takva reakcija uobičajena kod pacijenata koji budu spaseni sa ivice, bilo da je riječ o medicinskom čudu, spontanom oporavku ili pogrešnoj dijagnozi. (ag)

tuzlalive.ba
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Нов 2014, 08:00, учитано 1 пут укупно.

apostol
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 1
Придружен: 26 Окт 2012, 20:33

Порукаод apostol » 26 Окт 2012, 20:40

kako da

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 29 Окт 2012, 22:53

nevenkagaragic пише:Sta reci?
Svaka cast gospodinu Enesu Kurtovicu sto je o strasnom i tragicnom iskustvu javno progovorio...
Nazalost, ovo pismo je bas "slika i prilika" BH zdravstva!
I ne samo zdravstva : “možete vi tužiti koga hoćete, ali nikakve vam fajde od toga nema“ ...

Pismo Enesa Kurtovića ministarstvu zdravstva; i za sve one koji hitno završe u bolnicama Krajine

Слика
Foto: Ilustracija / Thinkstock

Poštovani g. ministre,

18.06.2012 godine u 22.45 u Kantonalnoj bolnici „Dr Irfan Ljubijankić“ umro je Husnija (Hasana) Kurtović (1936-2012) iz Arapuše, opština Bosanska Krupa. Vama ovo ime ne znači ništa, ali meni znači mnogo, jer je on moj otac. Zbog događaja koji su prethodili njegovoj smrti u ustanovi kojom i vi upravljate, a koju i ja djelimično finansiram svojim porezom, zahtjevam od vas da koristeći ovlaštenja i instrumente koja su vam na raspolaganju sprovedete istragu o postupcima zdravstvenih radnika u ovom konkretnom slučaju.

Moj otac je prve simptome u vidu bolova u stomaku osjetio u nedjelju 17.06. u prijepodnevnim satima, ali je smatrao da se radi o manjim stomačnim tegobama i nije odmah tražio ljekarsku pomoć. Međutim, kako se situacija pogoršavala uz česta povraćanja, onemoćalost i vrtoglavicu, prvi put je dovežen u službu Hitne pomoći Doma zdravlja u Bosanskoj Krupi, u noći između 17. i 18. 06. i tom prilikom je primio infuziju sa lijekovma protiv bolova, nakon čega je vraćen kući. Drugog dana se povraćanje nastavilo, pa sam ga ponovo odovezao u Hitnu službu u Bosansku Krupu oko 12.00 sati, i tad mu je pod predpostavkom da se radi o opstipaciji / zatvoru, propisan laksativ, a dobio je intramuskularno Ranibos i Reglan. Nakon kraćeg smirenja bolova, u popodnevnim satima uslijedila su nova povraćanja, ovaj put praćena nadimanjem i pojačanim bolovima u stomaku. Po treći put oko 19.40 potražili smo pomoć u Hitnoj službi u Bosnaskoj Krupi, gdje je dežurna liječnica pod pretpostavkom da se radi o „ileusu“, uputila mog oca u Kantonalnu bolnicu u Bihać, kao hitan slučaj. U vrlo kratkom roku, obezbjeđeno je sanitetsko vozilo, jer pacijent više nije podnosio sjedeći položaj, te pratnja medicinske sestre u vozilu. Sanitetsko vozilo je prevezlo mog oca do Bihaća vrlo brzo, tako da ga nisam uspio pratiti i u bihaćku bolnicu stigao sam poslije njih.

Na recepciji odjela hirurgije, gdje su mi rekli da će otac biti upućen, recepcionerka mi nije mogla potvrditi da je pacijent iz Bosanske Krupe stigao, niti gdje bi se mogao nalaziti. Tražio sam po sobama gdje je recepcionerka pretpostavljala da bi mogao biti, tako da mi je trebalo vremena da ga na kraju pronađem u prijemnoj ordinaciji hirurgije. Otac mi je rekao da je već vođen na snimanje abdomena i da mu je doktor rekao da vjerovatno ima „zapetljanje crijeva“. U tom momentu, stariji medicinski tehničar uzimao mu je uzorak krvi i urina i, kako sam shvatio, doktor je rekao da neće raditi ništa dok ne stignu rezultati analize. Stariji medicinski tehničar daje u zadatak mlađem medicinskom tehničaru da popuni određene formulare i odnese uzorke na analizu. Kako je za jedan formular trebao pečat sa recepcije, pojavio se problem, jer je recepcionerka u međuvremenu otišla u trgovinu, a mlađi medicinski tehničar se nije usudio poslati uzorke bez ispečaćenog formulara. Kada se recepcionerka vratila i konačno popunila prijemni formular, da bih ubrzao proces lično sam nosio uzorke u laboratoriju i tamo molio laborantice da požure zbog hitnosti slučaja. Vratio sam se u prijemnu ordinaciju, gdje je otac još uvijek ležao, ječeći od bolova. Kako u ordinaciji nije bilo nikog od medicinskog osoblja, na stolu sam pročitao dokument pod nazivom ANAMNEZA koji je potpisao doktor Damir Pavlović, a u kojoj se konstatuje da se pacijent žali na bolove u stomaku, te da je „svjestan i komunikativan“ i da se radi „o lakšem bolesniku“. U tekstu se spominjala i riječ „subileus“. Nakon nekog vremena, otac je ponovo dobio nagon na povraćanje. Tražeći neku posudu ušao sam u susjednu sobu, u kojoj je bila smao jedna ženska osoba koja je primala infuziju, a iz te prostorije sam ušao u sljedeću u kojoj su četiri muške osobe u medicinskim uniformama gledale prenos fudbalske utakmice Hrvatska-Španija. Na moje traženje pomoći, stariji medicinski tehničar mi je pronašao i dao limenu posudu. Dok je otac povraćao sam sam mu pomago, čistio ga i prosipao povraćotine, jer drugog medicinskog osoblja nije bilo, osim što je stariji medicinski tehničar ulazio u prostoriju s vremena na vrijeme. Nakon nekog vremena, prema mojoj procjeni oko 21.45, mlađi medicinski tehničar donio je nalaze iz laboratorije, a stariji medicinski tehničar ih je priložio uz ostale formulare. Tek oko 22.15, stariji medicinski tehničar se pojavio i poslao mlađeg po neku osobu koja je oca trebala prebaciti na „hirurgiju“. Taj neko je bio vozač kolica, koji je imao problem kako da oca prebaci na treći sprat jer lift ne radi. Nakon kraće rasprave sa tehničarima, našlo se rješenje da se otac preveze kroz prostorije intenzivne njege, ali ja nisam mogao s njima, već sam morao nekim drugim hodnicima i stepenicama.

Pošto sam mislio da riječ „hirurgija“ znači da će ocu konačno (nakon dva sata čekanja u prijemnoj ordinaciji) biti urađen neki zahvat, iznenadio sam se kad sam shvatio da je on, u stvari, poslan „na spavanje“ u sobu sa drugim pacijentima. U sobi broj 3 smješten je u krevet, a ja sam pokušavao objasniti dežurnoj sestri da otac nije za ležanje, već mu treba hitna pomoć. Ona je tvrdila da samo slijedi upute „starijeg doktora“. Insistirala je da otac svuče svoju odjeću i da obuče pidžamu. Kad sam rekao da otac nema pidžamu jer je upućen kao hitni slučaj, održala mi je lekciju o tome kako svaki pacijent mora imati pidžamu i papuče i kako ona sad mora ići da ih traži „u rezervi“. U međuvremenu je otac ponovo počeo povraćati, pa sam opet morao tražiti posudu, ovaj put neki lavor iz sanitarnih prostorija. Kad se sestra vratila, insistirala je da otac obuče pidžamu koju je donijela, iako je on već bio potpuno iscrpljen i onemoćao, žute boje kože, u bolovima, uz povremeno povraćanje smeđe tekućine, vrlo neugodnog mirisa. Pošto sam bio vrlo uzbuđen, ljut i glasan, sestra je naredila da napustim sobu, „jer uznemiravam druge pacijente“, a sve što me zanima reći će mi „stariji doktor“, koji će doći „uskoro“. Čekao sam na stepeništu ispred odjela Hirugije i nakon desetak minuta pojavio se doktor Goran Galić, koji mi je izrazio saučešće, jer mi je otac umro.

Nakon nekoliko minuta totalnog šoka, nevjerice, bola, ljutnje, bijesa, izgubljenosti… pitao sam doktora zašto je moj otac ležao u prijemnoj ordinaciji dva sata bez ikakve liječničke pomoći i da li su doktori morali prvo odgledati fudbalsku utakmicu, da bi se tek onda posvetili pacijentima. Doktor je rekao da je smrt uslijedila uslijed moždanog udara, da je to iznenadna smrt koja se mogla desiti u svakom momentu, te da razumije moju bol zbog gubitka voljene osobe, zbog čega u afektu optužujem doktore za nemar“.

Sutradan, kada sam došao po otpusno pismo, preuzeo sam ga u uredu kod gospođe, čije ime i funkciju ne znam. Pitao sam je zašto u otpusnom pismu nije navedeno vrijeme prijema pacijenta. Ona je odgovorila da samo uručuje otpusna pisma i da o njihovom sadržaju ne zna ništa. Kad sam primjetio da je u otpusnom pismu kao vrijeme smrti upisano 21.45, a ne 22.45, rekla je da se vjerovatno radi o tipkarskoj grešci, pa je hemijskom olovkom prepravila taj podatak u dokumentu. Na moj komentar kako mi sutra na sudu niko neće vjerovati da tu ispravku nisam uradio sam, rekal je (citiram) “možete vi tužiti koga hoćete, ali nikakve vam fajde od toga nema“ (kraj citata). Nije mi dozvolila ni da pogledam očeve medicinske nalaze, jer to mogu dobiti samo nakon odobrenog službenog zahtjeva.

Nakon toga razgovarao sam sa pacijentima iz sobe 3, koji su mi ispričali da je nakon mog izlaska iz sobe otac nastavio povraćati, da je sestra pozvala doktora, koji je pokušao zahvat guranjem sonde u želudac, pri čemu je došlo do fatalnog moždanog udara.

Porodica je odlučila da neće pokretati nikakav sudski postupak, ali zbog svega proživljenog, zbog lične moralne satisfakcije, zbog svog Huse, zbog budućih pacijanata, zahtijevam od vas da pokrenete postupak provjere događaja u noći 18.06.2012. godine, i da mi dostavite rezultate te provjere kako bi konačno dobio odgovor na pitanje zašto je moj otac, Husnija Kurtović, ležao u prijemnoj ordinaciji hirurgije od 20.30 do 22.20 bez kontrole, njege i liječenja od strane dežurnog medicinskog osoblja, iako je tamo bio upućen kao hitan slučaj.
U prilogu vam šaljem kopiju otpusnog pisma i osmrtnicu.

S poštovanjem,
Enes Kurtović Sanski Most, 25.06.2012.

doznajemo.com

Sta je uradilo Ministarstvo? NISTA, po obicaju... RAZVLACE do besvesti racunajuci da ce se ljudi umoriti i odustati od borbe s pokvarenim vetrenjacama.
Uostalom, to je praksa vecine drzavnih institucija (cak i pravosudnih) koje funkcionisu na principu politicke poslusnosti, poltronstva, nepotizma, korupcije, pa tako i kriminala - kratko i jasno - vrana vrani oci ne kopa!

OTAC MU UMIRAO, DOKTORI U BIHAĆU GLEDALI UTAKMICU: Pročitajte šta je uradilo Ministarstvo nakon žalbe…

24.10.2012. - 22:00:16
Слика

Mnogi se vjerovatno sjećaju gospodina Enesa Kurtovića iz Sanskog Mosta koji je u junu mjesecu poslao pismo na adresu Ministarstva zdravstva, odnosno resornog ministra, nakon što mu je u bolnici u Bihaću umro otac. Podsjetimo, Kurtovićev otac umro je nakon što mu, iako primljen kao hitan slučaj, dva sata u spomenutoj bolnici niko nije pružio nikakvu pomoć. Doktori su gledali utakmicu između Hrvatske i Španjolske…. Na povezanom linku možete se prisjetiti toga pisma, a nakon što još nije stigao odgovor na Kurtovićevo pismo, mi objavljujemo hronologiju onoga šta se dešavalo proteklih mjeseci. Pročitajte!

Povezani sadržaj:

Enes Kurtović: DOK JE MOJ OTAC UMIRAO, MEDICINSKO OSOBLJE JE GLEDALO UTAKMICU HRVATSKA-ŠPANIJA, Potresno pismo ministru

Hronologija jedne žalbe:

26.06. 2012.Uputio pismo kantonalnom ministru zdravstva

04.07.2012.Ministarstvo proslijedilo pismo kantonalnoj bonici Bihać

12.07.2012.Kantonalna bolnica mi poslala dopis da su primili pismo i da će postupiti po standarnoj proceduri za žalbe. *

06.09. 2012. Posjetio kantonalnu bonicu Bihać. Šef kabineta Direktora bolnice, Zulić Ajdin obavijestio me je da je formirana petočlana komisija koja razmatra slučaj.

10.10.2012. Telefonski kontaktirao „Maju“. „Maja“ obećala provjeriti dokle je došao proces i javiti mi informaciju.

15.10. 2012. Telefonski kontaktirao „Maju“. Obavijestila me da je komisija završila sa radom i obećala poslati njen izvještaj.

24.10.2012.Telefonski kontaktirao bolnicu. „Maja“ izišla. Niko ništa ne zna. Obećali javiti.

* Iz bolničkih “Politika i procedura postupanja kod žalbi”:

“Na sve ispravno podnesene formalne žalbe podnosiocu se u pisanom obliku putem pošte šalje objašnjenje događaja na koje se podnosilac žalilo, detalji ispitivanja žalbe i aktivnosti koje su poduzete kao rezultat žalbenog postupka. Odgovor se podnosiocu šalje u roku od sedam (7) radnih dana od prijema žalbe, odnosno u roku od dvadeset (20) dana ukoliko je vrijeme za ispitivanje produženo.”

(Doznajemo.com)
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Нов 2014, 08:03, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Нов 2012, 21:01

STRASNO! PRESTRASNO!
Procitah jedan komentar na depo.ba :Ale Prosic Koljači su opet gledali utakmicu :( verovatno aludirajuci na slucaj Kurtovic (18.06) i lekara Kantonalne bolnice u Bihacu kojima je utakmica bila vaznija od pacijenta (pismo Enesa Kurtovica ministru jos je BEZ odgovora).

Dječak iz Cazina preminuo nakon operacije krajnika

N.N. - 02.11.2012 08:37
Слика

CAZIN - Desetogodišnji Benjamin Redžepović-Beno iz Mutnika u opštini Cazin, preminuo je nakon operacije krajnika u Bihaću.

Poslije operacije krajnika u Kantonalnoj bolnici, kako prenosi Cazin.net stanje se činilo stabilno, ali je kasnije došlo do komplikacija i krvarenja, nakon čega je Benjamin u srijedu naveče podlegao.

Dječak će danas biti sahranjen.

Nezavisne novine

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Нов 2012, 21:05

Doktori ili "doktori"?
Smrt Nenada Demirovica nakon operacije kamena u zuci na KCUS, pa JOS SEST operacija...
ZNAJU LI STA RADE?

Слика
VECI FORMAT:
https://s26.postimg.cc/ljuqgr8zd/100_2_ ... _lekar.jpg
"DANI", 02.11.2012. (ne 01.11.)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Нов 2012, 21:11

Odavno je Hipokrat mrtav u BiH, odavno!
I da, NISMO svi isti, to nam svakodnevno dokazuju...

Petak, 2. studenoga 2012.

DRZAVA U KOJOJ JE HIPOKRAT MRTAV
Слика

Sinoc smo bili svjedoci efikasnosti zdrastvenih ustanova u Sarajevu.Naravno kao humanista nemam nista protiv sto je pruzena ljekarska pomoc politicaru ali to me navodi na pitanje da li smo svi isti ,odnosno da li imamo isti tretman u zdrastvenim ustanovama. Odgovorno kroz licni primjer tvrdim da nemamo.

Prije 4 god 3 mjeseca sam provodio na relaciji hitna ,bolnica zbog nesnosne glavobolje . Sve se zavrsavalo sa injekcijama tramala/droga/da bi nakon tri mjeseca bio primljen i na CT u dijagnoza je bila zastrsujuca, na nogama sam prezivio mozdani udar . Svu dokumentaciju posjedujem i nakon sinocnjeg hitnog CT a politicaru ozbiljno razmisljam da tuzim Kantonalnu bolnicu. Gledam na platnoj listi mi odbija za solidarno zdrastveno osiguranje i na nivou F BIH postoji Fond iz kojeg bi se trebali ljeciti hitni slucajevi u koje spadaju nesumljivo nasa dva mlada sugradjana za koje se humanitarnim koncertima pokusavaju obezbjediti sredstva za lijecenje. Ocito da Fond sloidarnosti F BIH sluzi za ljecenje politicara i njihove djece..a Hipokrat on je umro na ovim prostorima istovremeno kada i Tito.

Akif Smajlović, prof. ekolog
Objavio/la zenicanka /admin u 17:02
zenicanke
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Нов 2014, 08:05, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 11 Нов 2012, 19:12

U BiH naravno NEMA takvih statistika, a ZNA se i zasto : ovde su doktori ZASTICENA VRSTA!
O kakvim procedurama govori Gavrankapetanovic? Sve klinike se HVALE do nebesa, a kontrole uopste ne funkcionisu ili nastoje ZATASKATI GRESKU!
U UKC-u Tuzla greske cak KRIJU od osoba zaduzenih za kontrolu - i to se zna zasto!
O tome cu sire i dokumentovano... kasnije...
Sve u svemu - jad i cemer u BH zdravstvu!

U Mostaru međunarodni simpozij Medicina i Pravo 2

U svijetu je broj ljekarskih pogrešaka u stalnom porastu. Prema nekim procjenama, među pogreškama ljekara i medicinskoga osoblja najčešće su tehničke prirode. Smatra se da je čak 70 posto svih medicinskih pogrešaka moglo biti spriječeno. Kako smanjiti broj ljekarskih pogrešaka? Odgovor na to pitanje pokušat će pronaći medicinski i pravni stručnjaci na međunarodnom simpoziju Medicina i Pravo 2 koji se održava u Mostaru. Opširnije u videoprilogu Gorana Karanovića

Vrijeme objave: 10.11.2012 12:38
Posljednja izmjena: 10.11.2012 21:53

Podaci iz Sjedinjenih Američkih Država kažu da je mogućnost da osoba strada od ljekarske greške 1:500. Za Bosnu i Hercegovinu nema takve statistike pa je vrlo teško doći do koliko-toliko pouzdanih podataka. Pravni i medicinski stručnjaci, okupljeni u Mostaru traže načine kako smanjiti broj grešaka i osigurati zaštitu pacijentu. Zdravstveni sistem mora pratiti i pravosuđe, što dodatno usložnjava bavljenje ovim problemom.

FTV - VIDEO

I JOS:

Слика
VECI FORMAT:
http://s26.postimg.cc/gb07psjzt/101_2_A ... doktor.jpg
"Dnevni avaz", 11.11.2012.

Korupcija je, zna se, najveca upravo u zdravstu... ima njih jooos koliko hocete!

Krivične prijave protiv 25 ljekara zbog lažnih nalaza za borce... Odluka o tome donesena je nakon što su Svjetska banka u BiH i Međunarodni monetarni fond /MMF/ zatražili od Vlade Federacije BiH da intenzivira reviziju korisnika boračko-invalidske zaštite...

Слика
VECI FORMAT:
http://s26.postimg.cc/gqbhit5x5/101_4_A ... v_25_l.jpg
"Dnevni avaz", 11.11.2012.
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Нов 2014, 08:09, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 17 Нов 2012, 22:55

"Trla baba lan da joj prodje dan"... i mandat... i tako godinama!
A UKC Tuzla je "lider"...

Слика
"Dnevni avaz", 16. i 17.11.2012.

O, da, svim silama se trude da se izvuku - lazu, mazu i izmisljaju "medicinse postupke ADEKVATNE "tezini stanja" (Zdenko Cihlarz) cak i u slucaju smrti kad uopste NISU UTVRDILI, odnosno kad su totalno PROMASILI dijagnozu... samo da NE PRIZNAJU gresku!
"Gresiti je ljudski..." naravno, "...ali u greskama ustrajati obelezje je ludaka"!
Ova latinska poslovica je univerzalna, ne samo kad je rec o Hipokratovim sledbenicima.

Слика
"Dnevni avaz", 17.11.2012.

I jos malo podsecanja na NISTA osim prazne price...
Ucestvovala sam video linkom iz Tuzle jer ova emisija sarajevske FTV-e ide uzivo od 20h, a sledeci dan sam imala raspravu na sudu.

Odgovorite ljudima 23.02.2012. medicinske greske

Слика
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UdUeN1XYtlY[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=UdUeN1XYtlY

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 23 Нов 2012, 23:29

Ovome je mesto i na ovoj temi.
Nazalost, gradjani su ti koji snose veci deo KRIVICE...
Nemojte nuditi, nemojte davati mito! VI STE IH NAUCILI!
PRIJAVITE TRAZENJE MITA, prekinite vise, ne ucestvujte u korupciji!

Слика

Korupcija u Bosni i Hercegovini, ACCOUNT TV
http://youtu.be/Z2CTCTO2cEY
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Нов 2014, 08:12, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 23 Нов 2012, 23:33

"Ispada, prema Komisiji i direktoru bolnice, da bi moj otac umro tako i tako i da mu liječenje i nije bilo potrebno, a najveća greška osoblja bolnice je u tome što mi niko nije omogućio da utakmicu Hrvatska-Španija gledam sa njima. Prigovor slijedi - navodi gospodin Kurtović"

Da, upravo Vase reci kako "ispada" "da bi moj otac umro tako i tako i da mu liječenje i nije bilo potrebno" su NEZAOBILAZNE u nalazima sudskih vestaka, uz jos jednu – kako je lecenje BILO ADEKVATNO i "po pravilima struke i nauke".
Da prevedem: NISU mu dali otrov, vec lekove koji nemaju veze s dijagnozom koju i NE ZNAJU uspostaviti. Tako je to kad "kadija" odlucuje o sudbini kolege - SOLIDARISE SE.
Znamo mi da "vrana vrani oci ne vadi" (nazalost ne samo u zdravstvu), a ONI znaju i to da se gradjani tesko odlucuju na tuzbe (i tu su "kadije"), koje traju GODINAMA, pa ko dozivi kraj sudjenja...
Ja USTRAJAVAM OSMU godinu i ustrajacu do kraja (na oba "koloseka" - krivicno i privatnom parnicom), a isto zelim svim ostecenima: skupite snagu i borite se za istinu i pravdu uz puno strpljenja i upornosti. NIKO se nece boriti umeso vas, nista nece "pasti s neba", za sve se treba izboriti, sve! Sve sto radimo SEBI radimo...

NEĆE BITI NIKAKVE KAZNE za doktore iz Bihaća koji su pustili da umre pacijent dok su oni gledali utakmicu na EURU!

Novosti, Top News | 20.11.2012. - 13:00:05
Слика

Portal Doznajemo.com već je pisao o skandaloznom slučaju smrti pacijenta u bolnici u Bihaću. Podsjetimo, Husnija Kurtović, otac Enesa Kurtovića iz Sanskog Mosta, umro je nakon što mu, iako primljen kao hitan slučaj, dva sata u spomenutoj bolnici niko nije pružio nikakvu pomoć. Doktori su gledali utakmicu između Hrvatske i Španije na EURU… Enes Kurtović nakon ovog događaja poslao je pismo kantonalnom ministru zdravstva. Odgovor je čekao pet mjeseci. I evo šta se dogodilo:

Povezani sadržaji:

Enes Kurtović: DOK JE MOJ OTAC UMIRAO, MEDICINSKO OSOBLJE JE GLEDALO UTAKMICU HRVATSKA-ŠPANIJA, Potresno pismo ministru

OTAC MU UMIRAO, DOKTORI U BIHAĆU GLEDALI UTAKMICU: Pročitajte šta je uradilo Ministarstvo nakon žalbe…

- Nakon gotovo pet mjeseci čekanja, dobio sam Odluku iz Kantonalne bolnice „Dr Irfan Ljubijankić“ u Bihaću, kao odgovor na moje pismo upućeno Kantonalnom ministrastvu zdravstva USK zbog okolnosti u kojima je moj otac, Husnija Kurtović, umro u ovoj ustanovi 18.06.2012. godine. Porodica, prijatelji, poznanici, komentatori na društvenim mrežama, već su odavno prognozirali da moje pismo neće promijeniti ništa i savjetovali mi da budem spreman za nova razočarenja.

Tekst Odluke koju je potpisao direktor bolnice, dr Hajrudin Havić , a koji je sastavio njegov pravni tim, predstavlja vrhunski pravnički dokument: napisan da bi formalno-pravno zaključio jedan neugodan postupak, a koji suštinski ne govori ništa. U stvari, jasno govori da je cilj bolnice da se cijeli slučaj gurne pod tepih, da se zaboravi, prvo odugovlačenjem cijelog postupka, a onda i donošenjem jednog ovakve odluke.

DIREKTOR BOLNICE je na prijedlog Komisije koja je razmatrala slučaj, a koju su činila dva doktora, dva tehničara i jedan pravnik bolnice, donio odluku po kojoj su moji prigovori „na propuste u medicinskoj proceduri prilikom prijema i liječenja“ moga oca – neosnovani, dok su moji prigovori „koji se odnose na ponašanje medicinskog i nemedicinskog osoblja prema pratnji pacijenta“ – osnovani, te da će odgovorni „biti sankcionisani u skladu sa pravilnicima naše Ustanove, jer svaki uposlenik individualno odgovara za svoje ponašanje.“

U Odluci se ne spominje ni jedno ime, ni jedno radno mjesto.

Prema nalazima Komisije (koju su sačinjavali isključivo radnici bolnice), u medicinskoj proceduri nije bilo propusta i pacijent je primljen i liječen kako treba. Međutim, Komisija nije istražila zašto je pacijentu koji je primjen kao hitan slučaj oko 20.00 sati , tek u 22.30 pokušan neki zahvat i to u spavaonici, a da je prije toga dva sata ležao povraćajući u prijemnoj hirurškoj ordinaciji, gdje mu je samo uzet uzorak krvi i urina za analizu.

KOMISIJA NIJE NI POTRAŽILA ODGOVOR na moje ključno pitanje: gdje su bili doktori u vrijeme dok je pacijent dva sata ležao u prijemnoj hirurškoj ordinaciji? Tvrditi da su mjere liječenja bile ispravne, a njih uopšte nije ni bilo, vrhunsko je licemjerje koje valjda može podnijeti pravnički đon-obraz.

Još veće zgražanje izazvao je drugi dio odluke u kojem se govori da su moji prigovori na odnos osoblja prema PRATNJI pacijenta – osnovani, jer se ja u svom pismu nisam ni žalio na odnos osoblja prema meni, (ako se na mene odnosi ovo „pratnja pacijenta“), već isključivo na odnos prema pacijentu. Čini se da će disciplinske mjere dobiti teta sa recepcije, koja je u pogrešno vrijeme otišla do kioska da kupi grickalice za dugu noćnu smjenu ili gospođa koja mi je dan poslije uručila otpusno pismo uz riječi „možete tužiti koga hoćete, ali od toga vam nema nikakve fajde!“ (otkrila je poslovnu tajnu, vjerovatno?). Muško društvo koje je u sobi iza operacijske sale u kojoj je pacijent povraćao dva sata, gledalo prenos utakmice, vjerovatno neće snositi nikakve posljedice, jer su pacijenta „primili i liječili po medicinskoj proceduri“.

Ispada, prema Komisiji i direktoru bolnice, da bi moj otac umro tako i tako i da mu liječenje i nije bilo potrebno, a najveća greška osoblja bolnice je u tome što mi niko nije omogućio da utakmicu Hrvatska-Španija gledam sa njima. Prigovor slijedi – navodi gospodin Kurtović.

(Doznajemo.com)