Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1504
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 26 Нов 2015, 13:53

"Odlazak u Doboj bio je samo gubljenje dragocjenog vremena. Nesavjesnost dežurnog ljekara je očigledna...
...Izgubili smo vrijeme koje je bilo ključno"

Zalosno i jadno! Koliko je zivota izgubljeno upravo zbog izgubljenog vremena, a o nesavesnim Hipokratovim krivokletnicima da i ne govorimo.
U UKC-u Tuzla su se slicni diletanti 3 dana IGRALI DOKTORA nad mojim sinom Denisom, tesko bolesnim 26-ogodisnjakom, sve dok nije preminuo
Kakvi prigovori??? Cekali smo vise od godinu dana odgovor iz UKC-a i onda tuzili.
To se desilo 2005.godine...
Kako su samo stimali nalaze, krili (cak i od sudije, sve do pismenog zahteva) i jos cekam na konacnu presudu Vrhovnog suda FBiH - zalili su se na prvu presudu Opstinskog suda, a onda i na pravosnaznu presudu Kantonalnog suda u Tuzli!
Sta reci? "Gresiti je ljudski, ali u greskama ustrajati obelzje je ludaka" - kaze latinska izreka!
Draga gospodjo, rekla bih Vam - TUZITE!
Ali morate biti spremni na dugogodisnje maltretiranje, citiracu deo jednog teksta:
"...da bi čovjek tužio nekog ljekara ili bolnicu, mora za to biti spreman – i materijalno, i fizički, i psihički. A najgore od svega je to što je ovdje postalo pravilo da se doktor ne tuži i da će, i ako se tuži, on biti oslobođen krivice..."
Sve je to tako u ovoj drzavi... jad i cemer!

Supruga preminulog Siniše Stanića iz Dervente ogorčena: Životom plaćene greške medicinara

N.N. 26.11.2015 09:32
Слика

DERVENTA - Više od 40 minuta trajala je moja borba da doktori stave ljudski život na prvo mjesto i ispoštuju Hipokratovu zakletvu, ali svi moji napori bili su uzaludni.

Skrhana bolom i ljudskim nemarom tim riječima Bojana Stanić iz Dervente opisuje borbu za život svog supruga Siniše, koji je 16. novembra u padu sa visine od sedam metara zadobio teške povrede lobanje i izliv krvi u mozak, koje su se ispostavili kobnim. Sve je, kaže Stanićeva, krenulo po zlu već na prvom koraku u Hitnoj službi Doma zdravlja u Derventi.

- U Hitnoj službi mu je ukazana rutinska medicinska pomoć, a zatim je bez pratnje ljekara upućen u Doboj iako je poznato da dobojska bolnica nema odjeljenje neurohirurgije. Odlazak u Doboj bio je samo gubljenje dragocjenog vremena. Nesavjesnost dežurnog ljekara je očigledna, jer umjesto da ga je uputio u Banjaluku, gdje bi sigurno bile veće šanse da mu bude spasen život, poslao ga je u Doboj. Tamo smo čekajući izgubili 75 minuta - naglasila je Stanićeva.

U dobojskoj bolnici "Sveti apostol Luka" Sinišu je pregledao neurolog, a zatim je upućen u susjednu zgradu kako bi mu uradili CT nalaz glave.

- Umjesto bolničkog osoblja, radnici mog muža i ja smo gurali kolica 200 metara do susjedne zgrade. Nakon rezultata CT nalaza svi konačno shvataju ozbiljnost povrede i upućuju mog supruga u Univerzitetski klinički centar RS u Banjaluci - dodala je Stanićeva.

Naglašava da je njen suprug, uprkos jakim bolovima, pričao sa neurologom u dobojskoj bolnici.

- U dobojskoj bolnici je primljen u 17.25 časova, a tek u 18.40 dolazi vozilo Hitne pomoći kojim smo krenuli za Banjaluku - rekla je Stanićeva.

Dodaje da je na sve načine pokušavala da ubijedi doktore da im dozvole da idu vozilom Hitne pomoći iz Dervente, koje je bilo na parkingu dobojske bolnice.

- Bila sam spremna na sve, pa čak i da kažu da sam ukrala vozilo, samo da moj Siniša preživi. Vozača sam molila da mi da ključeve, pa neka kaže da sam ukrala vozilo. Ja bih ga vozila, samo da preživi, pa makar krivično odgovarala. Danas bi moja djeca imala oca - kaže Stanićeva.

Da je nit koja dijeli život od smrti tanka i bolna osjetila je u trenutku kada su stigli do Klašnica kod Laktaša.

- Od Banjaluke, od života, dijelilo nas je samo osam minuta vožnje. Nismo stigli. Preminuo je. Izgubili smo vrijeme koje je bilo ključno. Da je iz Dervente upućen odmah u Banjaluku možda bi sada bio živ - kroz suze govori Stanićeva.

Istakla je da su banjalučki ljekari učinili sve da pomognu, ali je bilo prekasno.

- Nakon 30 minuta oživljavanja srce ponovo počinje da kuca, ali su funkcije mozga bile izgubljene i u 20.20 časova je konstatovana smrt. Boli me spoznaja da se nesreća dogodila u 16.20 časova i da je moj suprug bio živ do 20.20 časova, jer to znači da je mogao biti spasen - rekla je Stanićeva.

U Domu zdravlja u Derventi potvrdili su da su 16. novembra primili Stanića.

- Dežurni ljekar u Hitnoj službi primio je ovog životno ugroženog pacijenta i nakon zbrinjavanja ga poslao u najbližu bolničku ustanovu, odnosno u bolnicu Doboj na odjeljenje hirurgije radi hitnog zbrinjavanja - rekao je direktor Doma zdravlja u Derventi Mirko Šaran i naglasio da je u pratnji bio medicinski tehničar.

U dobojskoj bolnici "Sveti apostol Luka" tvrde da su postupili u skladu sa procedurama.

- Pacijenta je odmah po prijemu pregledao neurolog. Neurologija i hirurgija su udaljene i zbog toga je potrebno nekoliko minuta dok ljekar dođe s jednog odjeljenja na drugi. Hitna je došla kad je završen pregled, a vozač je u Banjaluku stigao za optimalno vrijeme. Tu nije bilo problema - kazao je pomoćnik direktora Aleksandar Panić i naglasio da su se u vezi sa ovim slučajem pojavile dodatne okolnosti o kojima će nas u narednom periodu detaljno izvijestiti.

Ministarstvo

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS su istakli da je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti propisano da je zbog nezadovoljstva zdravstvenom uslugom moguće podnijeti prigovor direktoru zdravstvene ustanove.

- Prigovor se podnosi usmeno na zapisnik ili u pisanoj formi u roku od osam dana od dana učinjene povrede prava pacijenta - rekli su u Ministarstvu zdravlja.

Satnica

- 16.20 - dogodila se nesreća

- 16.50 - dovezen u Dom zdravlja Derventa

- 17.25 - stigao na hirurgiju u Doboju

- 18.40 - vozilo Hitne pomoći kreće za Banjaluku

- 20.20 - konstatovana smrt

(NN/Glas Srpske)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Нов 2015, 21:05

Ne mogu da verujem, zar bas toliko drske pohlepe???
I (neoprezne) sigurnosti... Ako je istina naravno...

OTKRIVAMO Splitski liječnici: "Karcinome šalji meni. Novac dijelimo po pola. Kod mene nema zajeba!"

Piše: Vojislav Mazzocco
petak, 27.11.2015. 21:59
Слика
Foto: Facebook, Index

"BUDI diskretan jer ne želim DORH na leđima", napisala je doktorica Ivana Rosenzweig Jukić 28. rujna u 10 sati i 3 minuta svom kolegi liječniku Hrvoju Tomasoviću.

"Ma ne pitam ja. Ako daju sami ok, ako ne ništa", odgovorio joj je dr. Hrvoje Tomasović samo minutu kasnije.

Index je od osobe, koja je imala pristup ovoj njihovoj komunikaciji putem Facebooka, dobio šokantnu kopiju prepiske. Liječnici splitskog Kliničkog bolničkog centra, koji mnogi kiselo nazivaju Kliničkim grobničkim centrom, porukama na Facebooku dogovaraju kako će iskamčiti mito od pacijenata koje si međusobno šalju, hvale se besplatnim mesom po koje moraju požuriti i punim prtljažnicima pića, ogovaraju kolege iz bolnice, ali i žale kako ne mogu živjeti od plaće.

Tomasoviću bi mjesečno bilo dovoljno 50 tisuća kuna, a kako ima puno manje mora prodati brod i nekretnine koje nitko ne želi kupiti. Doktorica Rosenzweig Jukić je mlađa od njega pa i skromnija. Njoj bi bilo dosta 20 tisuća kuna. Sretna je i što je došla raditi u splitsku bolnicu jer tamo "ljudi imaju novce od turizma".

Provjerili smo osobu koja nam je dostavila liječničku prepisku i utvrdili autentičnost prepiske. Prepuna je osobnih i lako provjerljivih detalja koje bi bilo nemoguće falsificirati. Štoviše, pregledalo ju je i dvoje stručnjaka za takve dokumente i uvjereni su da se radi o autentičnom razgovoru. Sam dokument koji posjedujemo nastao je kopiranjem prepiske koja je trajala dulje od mjesec dana, najintenzivnije od 28. do 30. rujna kada su se liječnici, dogovorivši se kako će uzimati mito odlučili svoju komunikaciju nastaviti mobilnom aplikacijom viber, puno sigurnijom od Facebooka.

"Malo mi šalji pacijente. Samo meni ništa ovoj stoci"

Doktorica Rosenzweig Jukić u rujnu je počela raditi u splitskoj bolnici. Samo nekoliko dana kasnije javila se svom kolegi Tomasoviću s kojim je, sudeći po prepisci, povremeno vozila bicikl. On je odmah od nje zatražio: "Malo mi šalji pacijente. Samo meni ništa ovoj stoci".

"Imam ih hrpu, a na Križine (izdvojeni dio splitskog KBC-a, nekadašnja vojna bolnica op.aut.) uopće ne dođe konzilijarni… veliki problem", opisala je liječnica zaposlena na gastroenterologiji.

"Ako tko da pare dobiješ tal" , odmah joj je pojasnio kirurg Tomasović na što je zapravo mislio.
Shvatila je odmah i odgovorila: "Al' ne mogu ti garantirati da će ti se zahvaliti. Kužiš". Osam minuta kasnije liječnicu je zanimalo kolikim se iznosima pacijenti zahvaljuju doktoru Tomasoviću, pretpostavila je iznose od 100 do 200 eura.

"Netko ništa, netko 100 do 300", poučio ju je Tomasović tarifama i poučio je koji su pacijenti najisplativiji: "Karcinome ne daj nikome. Mene zovi".

"A jebi ga. Gadna su vremena", pomalo je razočarana doktorica Rosenzweig Jukić i pristala i na taj sitan novac.

"Ja ću te ishvaliti i pripremiti teren, a ti budi korektan za podjelu", napomenula je kolegi vjerojatno ne želeći slati pacijente, a da pritom ne naplati svoje usluge.

"Za to ne brini. Nema zajeba ako daju", uvjeravao ju je stariji kolega. Bilo je 10 sati i 2 minute, 28. rujna 2015. godine.

Devet minuta i nekoliko rečenica kasnije doktoricu Rosezweig Jukić zanimalo je koliko će iznositi njen dio mita, odnosno "zahvale".

"Netko će garant upaliti… koliko daješ? 50%?", pitala je. Ne dobivši odgovor u 10.20 šalje upitnik. Ipak je prevažna stvar u pitanju.

Tek 18 minuta kasnije Dr. Tomasović joj odgovara.
"50:50. Crko mi Internet", objasnio je zastoj u poslovnoj komunikaciji.
Sljedećih 20 minuta liječnici ogovaraju kolege. Tko s kim radi, kome šalju pacijente, gdje ima više "zahvala", u Splitu ili Zagrebu, kako se jedna liječnica misli uz pomoć HDZ-a misli kandidirati za ravnateljicu KBC-a i kako neće proći jer "komunistima šalje pacijente".

"Koliko dobiješ od pacijenata mjesečno", vratila je doktorica Rosenzweig Jukić komunikaciju na bitnu temu.
"Od ništa do 500", odgovara joj doktor Tomasović.
"I farmaceutska industrija je pala…", žali se ona i ustvrđuje: "Dakle, 250 eu mjesečno prosjek".
"Nije. Bilo je par mjeseci ništa pa onda 2000 u mjesec. Nema pravila, ali recimo od 0 do 500", pojašnjava iskusni Tomasović.

"Kužim. Treba igrati na masu", shvatila je doktorica.
Već sutradan pronašla je pacijenta kojeg bi mogla poslati kolegi, sada već poslovnom partneru.
"Šaljem ti kolecistu u ponedjeljak na ambulantu. Perko rekao za 6 tjedana na ambulantu", piše 29. rujna u 8:56.
Tri minute kasnije odgovara joj kirurg: "Ok. Zapiši sva imena da imamo evidenciju!".
Dvanaest sati kasnije doktorica obećava kolegi: "Ovaj mjesec ću ti upućivati pacijente koliko ih imam. Uistinu očekujem rezultate".

"Ako što daju dobiješ. Ili im možeš ti uzeti lovu ako oćeš."

"Ako što daju dobiješ. Ili im možeš ti uzeti lovu ako oćeš. Ovo je samo na bazi njihove volje. Ja se ne usudim pitati", piše Tomasović.
"Ona taktika da kao oni traže kirurga pa ne uspiju je vidim klimava. Njuše igru pa igram na kartu velike brige kao oko vlastitog oca…", opisuje liječnica kako se ponaša prema pacijentima. Nakon toga se hvali darovima koje prima.

"Ja imam mesare i ljude za hranu. Napune mi pun gepek auta… Kava, piće, maslinovo ulje, orhideje. U subotu išla po 2 kg svježe teletine. Za mene sve gratis. Vole me. Zato ih trebaš išarmirati do kraja. Vole toplinu i stručnost", hvali se topla i stručna liječnica. U trenutku dok to piše u splitskoj bolnici radi samo 22 dana. Brzo su prepoznali njene kvalitete, a jednako brzo se i ona navikla na beneficije koje prate liječnike.

"Još ću ti jednog poslati u ponedjeljak. Novce imaju. Ja ću ih pripremiti", obavještava kirurga.
"Gle ja sam poznat po tome da nema zajeba!. Objasni da ću ih ubaciti preko reda! Ja inače upisujem za 3 mjesec sljedeće godine", otkriva Tomasović da ona nije jedina s kojom radi, ali i kako prolaze oni koji nemaju ili ne daju mito liječnicima.

"Danas sam otpustila pacijenta i uputila ga tebi u ponedjeljak. Sin mu je bistar i može platiti.", obavještava doktorica Rosenzweig Jukić kolegu.
"Ok! Jel imaš Viber? Preko njega je najsigurnije", odgovara joj kirurg.
"Ok. Ovo sve briši", piše liječnica.
"Bez brige", odgovara joj doktor Tomasović. Tu prestaje dokument koji smo dobili.

"U poslu sam, ali imam vremena...."

Provjerivši sve činjenice i autentičnost njihove prepiske kontaktirali smo dr. Ivanu Rosenzweig Jukić u njenoj ordinaciji u splitskoj bolnici.

"U poslu sam, ali imam (vremena, op. aut.). Izvolite", ljubazno i veselo nam je odgovorila liječnica javivši se na telefon. No, kada smo joj objasnili zbog čega je zovemo njeno raspoloženje se naglo promijenilo. Nestalo je cvrkutavosti iz njenog glasa.

"Nemam pojma o čemu pričate. Samo trenutak imam hitnog pacijenta tu. Pričekajte", rekla je doktorica. Nije imalo smisla čekati, zalupila nam je slušalicu i više nam se nije javila.

"Otkud vam to?"

Zvali smo i njenog suučesnika doktora Tomasovića.

"Otkud vam takva prepiska?", odgovrio nam je dr. Tomasović pa smo mu objasnili da posjedujemo kopiju njihovih poruka s Facebooka.

"Glupost. Ne znam uopće o čemu pričate. Nemam pojma o čemu pričate. Prijavite DORH-u", uputio nas je zapuhani doktor Tomasović i prekinuo razgovor.

Pokušali smo i pismenim putem dobiti odgovore na pitanja. Osim spomenutim liječnicima, upit smo poslali i ravnatelju KBC-a Split, no niti jedan odgovor do zaključenja teksta nismo dobili.

Ako imate slične primjere, ili ste i sami žrtve korumpiranih liječnika šaljite informacije na vojislav.mazzocco@index.hr. Garantiramo anonimnost.

index.hr

Nakon Indexovog otkrića o korupciji splitskih liječnika Varga najavio istragu
NAKON objave Indexa o prepisci splitskih liječnika Ivane Rosenzweig Jukić i Hrvoja Tomasovića koji su međusobno dogovarali kako će si slati pacijente i dogovarati raspodjelu novca kojeg će pokušati izvući od njih, oglasio se i sam Hrvoje Tomasović, koji je svoje očitovanje poslao svim medijima osim Indexu....
... "Kako sam već od javnosti osuđen unaprijed, ne pada mi se na pamet opravdavati za nešto što nisam učinio, nego tražim da novinar kazneno odgovara za krađu mojih osobnih podataka s internet mreže. Ja sam spreman odgovarati ako se iz napisanoga putem DORH-a ustvrdi da je počinjeno ikakvo kazneno djelo", navodi dr. Tomasović kojega više brine kako Indexov novinar može imati njegove poruke nego sam sadržaj poruka...

AFERA MITO U ST-BOLNICI
Dr. Hrvoje Tomasović: Ne pada mi na pamet opravdavati se, ali novinar je ukrao moje podatke!
NAJNOVIJE Oko afere mito u splitskoj bolnici, javnim priopćenjem oglasio se jedan od dvoje prozvanih liječnika, dr. Hrvoje Tomasović. - Na moju žalost moram se očitovati oko teksta objavljenog 27.11. 2015. na portalu index.hr. Radi se naime o navodnome transkriptu razgovora vođenog u inbox-u facebook profila između kolegice Jukić i mene. Kako sam osuđen unaprijed od javnosti samom objavom tog članka, onda nema potrebe da negiram ili potvrđujem istinitost napisanoga, no ipak moram dati izjavu jer sam prozvan!...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Нов 2015, 20:09

SVASTA! Jadan je onaj ko im se MORA obratiti...

VREĐALA JE MOJU MAJKU OBOLELU OD RAKA: Ispovest muškarca koji je pretukao medicinsku sestru

- Iznerviran, uleteo sam u prostoriju u kojoj se nalazila i uhvatio je za kosu i vrat. Nisam je udario. Ona je mene izgrebala, ali ne krivim je - rekao je Đ. V. u policiji

28. Novembar 2015.
Слика
Foto - ilustracija: Tanjug/Tanja Valič, Profimedia/Alamy

Đ. V. (35) pretukao je juče medicinsku sestru S. T. (45) u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, a incident se dogodio nakon što je napadačeva majka koja boluje od raka poslata na šalter da joj se zakaže konzilijum i hitna hemoterapija.

ŠAMARAO JE I UDARAO PESNICAMA: Pretučena medicinska sestra na institutu za onkologiju!

On je rekao u policiji da je sestra sa šaltera njegovoj majci rekla: “Da imate malo mozga, ne biste došli ovde jer zračite ko sijalica!”

– Majka se jedva kretala i držala se za pult. Pitao sam sestru zašto je tako vređa, a ona se samo povukla sa svog mesta. Iznerviran, uleteo sam u prostoriju u kojoj se nalazila i uhvatio je za kosu i vrat. Nisam je udario. Ona je mene izgrebala, ali ne krivim je. Krivo mi je, jer sam zbog zdravstvenog stanja moje majke reagovao impulsivno – rekao je Đ. V. u policiji.

S. T. je rekla da je Đ. V. udario pesnicom u lice dok je objašnjavala njegovoj majci da do ponedeljka ne može da bude primljena kod lekara zbog specifičnog snimanja koje je imala.

– Razgovarala sam sa pacijentkinom koja je došla sa scintigrafije, to jest snimanja kostiju, gde je tretirana radioktivnim izotopom, i objašnjavala joj da će je doktorka primiti u ponedeljak, kako i piše u izveštaju. Pokušala sam da joj kažem da bi nakon takvog snimanja trebalo da se izoluje jer zrači. Dok sam joj to govorila, čula sam samo kako neko viče: “Šta ti nećeš, debela”, a potom videla pesnicu koja prolazi kroz otvor pulta. Dok sam se osvestila, osetila sam ruke na vratu, a zatim su udarci počeli da pljušte sa svih strana – ispričala je potresena S. T.

(Telegraf.rs/ Izvor: Alo)

Da, slazem se s ovim komentaro na sarajevskom portalu Doznajemo:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Нов 2015, 20:25

nevenkagaragic пише:??? ...
Bas "EKSTREMNO" kad je UKC Tuzla u pitanju…
Hmmm, da, "u svakom zitu ima kukolja", a moglo bi i obratno: u svakom kukolju se nadje i zita.
To su (sada vec) retki izuzeci u UKC-u Tuzla koji inace SVAKI (cak i RUTINSKI) zahvat objavljuje na sva zvona, a svoje ucestale GRESKE krije kao zmija noge. Zasto?
Svi znamo da je ljudski gresiti zar ne?
No, kad je u pitanju tuzlanska klinika, za nju vazi nastavak latinske izreke: "… ali u greskama ustrajati obelezje je ludaka".
I to dokumentovano (vec vise od 10 godina):

Nazalost, moj sin Denis nije stigao do tog "zita" u kukolju, nisu mu dozvolili DILETANTI na prijemu Interne klinike UKC-a. I to ne samo jedan (prokleti diletanti). Preminuo je u 26-oj godini nakon trodnevnog ignorisanja SKOLSKIH simptoma aneurizme aorte
NIKO od dezurnih DILETANATA nije pozvao KARDIOLOGA!
Ko moze tvrditi (osim njihovog i tuziocevog "dzokera" Zdenka Cihlarza) da bi moj sin svakako umro??? I to nakon trodnevne grcevite borbe samog organizma…
Pustili su ga, u bolovima su ga pustili da ode zauvek. Nikada ih necu prestati prozivati!
Muka mi je kad vidim ovakve tekstove… jer moj Denis je MOGAO danas biti ziv!

VELIKI PODVIG ZA BiH: Tuzlanski ljekari uradili operaciju koja bi u inostranstvu koštala između 80.000 i 100.000 eura…

By admin on 19. Septembar 2015.

Слика

Ljekarski timovi s Klinike za kardiovaskularne bolesti UKC-a Tuzla proteklih dana obavili su prve operacije aorte u dubokom hipotermijskom cirkulatornom arestu u Bosni i Hercegovini te su time okrunili dugogodišnji rad.

Direktor Klinike za kardiovaskularne bolesti UKC-a Tuzla doc. dr. Elmir Jahić ističe kako su posljednjih dana obavljena dva izuzetno složena operativna zahvata koja, kako kaže, svrstavaju UKC Tuzla u jednog od lidera kada je u pitanju tretman aorte.

Klinički mrtav

Kada je riječ o operaciji aorte u dubokom hipotermijskom cirkulatornom arestu, mr. Mustafa Tabaković, napominje da je riječ o izuzetno složenoj operaciji zbog činjenice što se tijelo pacijenta uz pomoć mašine ohladi na 18 stepeni Celzijusa kako bi pacijent bio klinički prividno mrtav.
...
...
ekstremno.org

SAMOHVALISANJU NIKAD KRAJA!
Uspeh je uspeh, ali BUDITE HUMANISTI i kad pogresite, pa PRIZNAJTE!
Okrece mi se zeludac kad procitam UKC Tuzla, a tek Klinika za interne bolesti.
Zao mi je, ali nikada necu zaboraviti ni oprostiti - NIKADA!

Nova metoda za liječenje tumora jetre u UKC-u Tuzla bez operativnog zahvata

30.11.2015 11:05
Слика

U Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, po prvi puta u BiH, izvedena je i u rutinsku praksu stavljena nova metoda za tretman tumora jetre bez izvođenja operativnog zahvata. Radi se o tzv. etanolskoj ablaciji tumora jetre pri kojoj se direktno u tumor, pod kontrolom ultrazvuka ubrizgava određena količina apsolutnog alkohola. Nakon sprovedenog tretmana, dolazi do odumiranja ćelija tumora i manjeg dijela okolnog zdravog tkiva čime tumor biva u potpunosti uništen i zamijenjen ožiljnim tkivom.

Sama procedura traje 20-tak minuta, a pacijent već sljedećeg dana može ići kući. Dodatna pogodnost je da se može ponavljati onoliko puta koliko je potrebno da tumor u cjelosti nestane. Prema riječima prof. Nermina Salkića, iako se radi o proceduri koja je primjenjiva na izuzetno odabranu grupu pacijenata, etanolska ablacija omogućava ili izliječenje ili značajno produženje života pacijenata koje se mjeri godinama. Do sada su pacijenti u našoj zemlji, a koji su imali tumore jetre ili jetrene metastaze koji iz raznih razloga nisu bili pogodni za operativni tretman, za ovakve procedure morali ići van granica BiH.

U timu koji je napravio ovu proceduru učestvovali su akademik prof.dr.sc. Enver Zerem, prof.dr.sc. Nermin Salkić, te dipl. med. sestra Bahrija Haračić i med. sestra Firdeusa Isaković ispred Odjeljenja za gastroenterologiju i hepatologiju Klinike za interne bolesti, dok su ispred Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju učestvovali dr. Halid Mahmutović, dr Dženita Mešić Ahmetašević, te med. tehničar Adis Kavgić.

(TIP)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Нов 2015, 20:44

nevenkagaragic пише:Ovako se inace radi u Tuzli!
A ministri sve "bolji" od "boljeg"...VIDEO

Po mjeri kojih se mešetara kroje esencijalne liste?

Objavljeno: 17.11.2015 22:26
Posljednja izmjena: 18.11.2015 11:03
Слика

Osuđeni ljekar na čelu bolnice. Esencijalna lista predmet trgovine. Djeca bez zdravstvenog osiguranja. Ministar u sukobu interesa.

Prije nego što je postao kantonalni ministar zdravlja, Elvis Bektić je više godina radio u gračaničkom Domu zdravlja, u timu Hitne medicinske pomoći. Kolege ga optužuju - kada je po propisima struke trebao hitno reagirati, Bektić je to često izbjegavao.
...
...

Favoriziranje Zade za ministra Bektića i aktualnu Vladu nije sporno, kao ni činjenica da posluju sa Davudom Zahirovićem, čiji su svi bankovni računi, zbog višemilionskih poreskih dugovanja, blokirani. U njegovim pogonima godinama je bila smještena ilegalna spalionica lijekova zbog čega je Tužilaštvo Tuzlanskog kantona vodilo istragu protiv Zahirovića. On je bio umiješan i u sumnjivu nabavku lijekova za UKC Tuzla, kada je utajeno nekoliko miliona maraka PDV-a. Mjere štednje ministar Bektić je primijenio i na 3.200 djece uzrasta od 6 do 15 godina koja, zbog teške socijalne situacije, ne idu u školu. Trajno će ostati bez obavezne zdravstvene zaštite, a Vlada će na njima uštedjeti oko 40 hiljada maraka. Treba napomenuti da će zdravstveni sistem u Tuzlanskom kantonu uskoro biti informatizovan. Softver u kojem će biti pohranjeni svi podaci registrovanih pacijenata bit će smješten u Zavodu zdravstvenog osiguranja, kojim upravlja Mirsad Selimović, dok će se o softveru brinuti njegov zet Salmir Avdibašić, za kojeg Selimović čuva tu poziciju.

federalna.ba
i Mreža

Odzvonilo je i ovom ministru Elvisu Bekticu ?! Ha, ha, ha, bas"steta"...
OVO je BiH - tacnije TUZLANSKI KANTON (u konkretnom slucaju, inace je slicno u celoj drzavi)!
Pogledajte samo ovu paletu podbnih likova! Ministara k`o ...
Ima li nesto slicno igde u svetu? FUJ!!!

Слика
Smjenjivali se kao na fabričkoj traci: U 4,5 godine u Vladi TK sjedilo čak 59 ministara

Nema mesta cudjenju, pogotovo kad je u pitanju zdravstvo i UKC Tuzla , ne zna se vise ko i koliko "pije", ali se zna ko placa - GRADJANI!

EKSKLUZIVNO! Tuzlanski kanton je Bastilja nepotizma i korupcije!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 03 Дец 2015, 13:00

"Sjaj i beda"... ZDRAVSTVA

Preminula u putu prema Tuzli: Doktorici odgovornoj za smrt njene prve kćerke počinje suđenje, a Zada Bajrić danas rodila drugu kćerku - Da se život često poigra sa nama, te da u momentu ne znamo da li bi smo bili sretni ili tužni pokazuje primjer supružnika Zade i Elvisa Bajrića iz Brčkog. - Izjašnjenje o krivici - Naime, u Osnovnom sudu Brčko Distrikta BiH doktorica Ferhata Šećerbegović, optužena za teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi, a u vezi sa krivičnim djelom nesavjesno liječenje, sutra će se pred sutkinjom Sanjom Ević, izjasniti o krivici. Doktorica Šećerbegović je optužena da je nesavjesnim liječenjem skrivila smrt trogodišnje Nejle Bajrić, Zadine i Elvisove kćerke. I dok se Šećerbegović sprema priznati ili negirati krivicu, Zada Bajrić je jutros u 09.05 sati, skoro godinu nakon smrti kćerke, u brčanskoj bolnici ponovo rodila djevojčicu. Ovu informaciju potvrdio nam je Mirnes Ajanović, koji je punomoćnik oštećenih Zade i Elvisa Bajrića u postupku protiv doktorice Šećerbegović...

Vise BEDA, nego sjaj...
KADA je to i KOJI doktor priznao da je POGRESIO???
Primera je bezbroj - sram ih bilo!

Doktorica Šećerbegović: Nisam kriva za smrt trogodišnjakinje!

03.12.2015 11:44
Слика

Doktorica Ferhata Šećerbegović, optužena za teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi, a u vezi sa krivičnim djelom nesavjesno liječenje, danas se u Osnovnom sudu Brčko Distrikta BiH pred sutkinjom Sanjom Ević, izjasnila da se ne osjeća krivom.

Ovu informaciju za „Avazov“ portal potvrdio je advokat Mirnes Ajanović, koji je punomoćnik oštećenih Zade i Elvisa Bajrića u postupku protiv doktorice Šećerbegović. Doktorica Šećerbegović je optužena da je nesavjesnim liječenjem skrivila smrt trogodišnje Nejle Bajrić, Zadine i Elvisove kćerke.

– Nadam se da će ovaj slučaj biti opomena svim ljekarima da svoj posao moraju obavljati profesionalno i u skaldu sa zakletvom koju su položili, jer su u pitanju ljudski životi, dodao je Ajanović.

Podsjećamo, Nejla Bajrić preminula je 10. decembra 2014. godine u sanitetskom vozilu koje je bilo bez pratnje doktora, na putu iz brčanske bolnice prema UKC-u Tuzla .

Optuženoj Šećerbegović stavlja se na teret da je u svojstvu doktora medicine, obavljajući svoju djelatnost, primijenila očito neprikladan način liječenja čime je prouzrokvala da kod Nejle dođe do teškog narušavanja zdravlja i postojeće bolesti, što je u konačnom uzrokovalo smrt djeteta.

Zada Bajrić je, pak, jučer skoro godinu nakon smrti kćerke, u brčanskoj bolnici ponovo rodila djevojčicu.

(TIP/Dnevni avaz/Autor: Am.K.)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Дец 2015, 20:30

NARAVNO, tako je Zada Bajric.
TO JE OBAVEZA svakog gradjanina, a posebno roditelja - boriti se za ISTINU I PRAVDU !
Do poslednjeg daha i koliko god trajalo (a ZNAMO koliko u BiH traju sudski procesi, nazalost!)

MAJKA PREMINULE DJEVOJČICE: RODITELJI, AKO VAM DIJETE UMRE GREŠKOM LJEKARA, NE ŠUTITE, BORITE SE

4 dec | 09:13
Слика

Zada Bajrić, čije je trogodišnja kćerka Nejla Bajrić preminula 10. decembra 2014. godine u sanitetskom vozilu koje je bilo bez pratnje doktora, na putu iz brčanske bolnice prema UKC-u Tuzla, prekjučer je u brčanskoj bolnici rodila kćerku.

- Beba i ja se osjećamo dobro. Kćerka će se zvati Lamija. Poručila bih svim roditeljima kada im se desi što i meni, da im dijete umre greškom ljekara, da ne šute nego se bore i podižu svijest drugih.

Nadam se da će moja borba doprinijeti tome da doktorica Ferhata Šećerbegović nikada više nigdje ne radi kao ljekar. Zbog nemara ljekara djeca su i ranije umirala u bolnicama samo što su ljekari to znali lijepo upakovati roditeljima, pa javnost nije znala. Zar nije alarmantan podatak da na Gradskom mezarju u Brčkom od 2005. do 2015 . godine je sahranjeno 65 beba, kazala je Zada Bajrić.

Podsjećamo, prije dva dana je u Osnovnom sudu Brčko Distrikta BiH doktorica Ferhata Šećerbegović, optužena za teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi, a u vezi sa krivičnim djelom nesavjesno liječenje, pred sutkinjom Sanjom Ević, izjasnila da se ne osjeća krivom.

Šećerbegović je optužena da je nesavjesnim liječenjem skrivila smrt trogodišnje Nejle Bajrić, Zadine kćerke.
Nejla Bajrić preminula je 10. decembra 2014. godine u sanitetskom vozilu koje je bilo bez pratnje doktora, na putu iz brčanske bolnice prema UKC-u Tuzla .
Optuženoj Šećerbegović stavlja se na teret da je u svojstvu doktora medicine, obavljajući svoju djelatnost, primijenila očito neprikladan način liječenja čime je prouzrokvala da kod Nejle dođe do teškog narušavanja zdravlja i postojeće bolesti, što je u konačnom uzrokovalo smrt djeteta.

(Avaz/Hayat)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Дец 2015, 20:42

STRASNO, PRESTRASNO! Drago detesce... zar je MORALO tako biti?

Zašto je dečak umro posle preloma ruke?

B. PUZOVIĆ / B. RADIVOJEVIĆ | 03. decembar 2015. 08:30 | Komentara: 39

Utvrđuju se detalji lečenja i mogući uzrok naprasne smrti četvorogodišnjeg Aleksandra Adamovića. Ne zna se šta je izazvalo fatalan ishod posle povrede lakta

Слика
Roditelji Dragana i Dejan sa slikom preminulog Aleksandra

U UNIVERZITETSKU dečju kliniku u Tiršovoj, gde je posle preloma ruke ambulantno lečen četvorogodišnji Aleksandar Adamović iz Županjca kod Lazarevca, koji je u nedelju naprasno preminuo, upućena je inspekcija, potvrđeno je juče "Novostima" u Ministarstvu zdravlja. Dok se čeka izveštaj sa obudukcije, biće proverene sve okolnosti, prvenstveno da li je dečaku ukazana kompletna medicinska pomoć, i biće podnet zvaničan izveštaj.

Istovremeno se obavlja i tzv. unutrašnji nadzor. Profesor dr Zoran Radojičić, direktor klinike, rekao je juče "Novostima" da je odmah posle sumnji koje su roditelji javno izneli organizovao sprovođenje unutrašnje provere kvaliteta stručnog rada zdravstvenih radnika koji su učestvovali u lečenju dečaka iz okoline Lazarevca.

Četvorogodišnji Aleksandar, kome su prošlog četvrtka lekari u Dečjoj klinici u Tiršovoj u Beogradu zbog povrede lakta stavili ruku u gips, naprasno je u nedelju - umro! Sahranjen je u utorak, na seoskom groblju u Županjcu, a njegovi roditelji, slomljeni bolom, kažu da će tek za tri meseca biti poznat nalaz obdukcije.

Aleksandar je ruku povredio igrajući se prošle srede, 25. novembra, u dvorištu porodične kuće. Žalio se na jake bolove, a pošto je ruka bila otekla, roditelji su ga sutradan pre podne odveli kod pedijatra u Lazarevac, koji ga je odmah uputio u Dečju kliniku u Tiršovoj u Beogradu.

- Nakon pregleda i snimanja, lekari u Tiršovoj stavili su mu ruku u gips, rekli da je u pitanju ozbiljan prelom i da Aleksandra dovedemo u subotu, jer će biti potrebna operacija - kaže majka Dragana Miljanić (28). - U petak se, međutim, otok drastično povećao, a u subotu, na kontrolnom pregledu, lekari su ponovo snimili ruku i konstatovali da neće biti potrebna operacija, i da ponovo dođemo u utorak, kada će mu najverovatnije skinuti gips i staviti longetu, jer je u pitanju naprsnuće kosti. Za otok su rekli da je normalna pojava.

U nedelju, 29. novembra, ništa nije nagoveštavalo tragediju. Aleksandar se probudio veseo, razdragan, igrao se... Odjednom, počeo je da malaksava, raspoloženje mu se promenilo, odbijao je hranu.

- Pojeo je samo jednu kašiku keksa s mlekom, više nije mogao da jede, niti da ustane - priča, kroz suze, Dragana. - Počeo je da prevrće očima, stegao mi je ruku i odjednom je izgubio svest.

Roditelji su odmah kolima odvezli sina u hitnu pomoć Doma zdravlja u Lazarevcu. U automobilu, Dejan Adamović (37), neprekidno je sinu davao veštačko disanje, pokušavao da mu pomogne...

- Sve je bilo uzalud, Aleksandar nije davao znake života - kaže Dejan. - Lekarka u Hitnoj službi lazarevačkog doma zdravlja rekla nam je da su pokušali sve što su mogli, ali da je Aleksandar kod njih stigao bez pulsa.

Слика
Dečja klinika u Tiršovoj, profesor dr Zoran Radojičić, direktor klinike

Dragana i Dejan ističu da je njihov sin ranije u Institutu za majku i dete u Beogradu bio lečen od hipotonije, slabosti mišića. Stanje se značajno popravilo, a pre godinu dana, na kontroli, utvrđeno je da Aleksandar nema nikakvu bolest, niti zdravstveni problem.

Pregled srca i magnetna rezonanca glave tada su pokazali da je sve u najboljem redu, a lekari u Institutu za majku i dete zakazali su redovnu kontrolu tek za godinu i po - kaže majka Dragana Miljanić. - Valjda bi se tada videlo da je od nečeg bolestan. Zato smo šokirani iznenadnom smrću našeg sina, jer je bio potpuno zdrav, čak ni prehladu nije imao. Zbog toga, sumnjamo da bi Aleksandar danas verovatno bio živ da su ga lekari u Tiršovoj temeljno pregledali i da su ga ostavili u bolnici, kao što su nam prvo bili rekli. Nećemo se smiriti dok ne saznamo zašto je umro i da li je za tragediju koja nas je zadesila neko kriv.

DVA PUTA BIO U HITNOJ

UNIVERZITETSKA dečja klinika saopštila je juče da je zbog sumnje da je bilo propusta u lečenju, koju su javno izneli roditelji, formirana stručna komisija koja će utvrditi da li su u zbrinjavanju povrede zbog koje je dečak upućen na Kliniku poštovani najviši principi struke.

- U skladu sa visokim standardima koji se u UDK svakodnevno primenjuju kada je zbrinjavanje dece u pitanju, prema trenutno raspoloživim informacijama, potvrđujemo da je dečak A. A. u dva navrata pregledan u hitnoj službi Univerzitetske dečje klinike zbog lečenja povrede levog lakta - navodi se u saopštenju. - Prvi pregled i kontrola obavljeni su 26. i 28. 11. 2015, kada je zakazana nova kontrola za 1. 12. 2015. Posle kontrole 28. 11. 2015. nismo imali uvida u zdravstveno stanje dečaka. Posle završetka rada Komisije, UDK će informisati javnost o ustanovljenom. Porodici preminulog dečaka izražavamo najdublje saučešće zbog gubitka deteta.

STEZAO GA GIPS

- SINA je gips toliko stezao da su mu prstići bili pomodreli - kažu roditelji. - Na kontroli, u subotu, lekar u Tiršovoj rekao je, međutim, da je otok normalna pojava i da će vremenom da spadne. Čudno je da lekari nijednom nisu uzeli krv na analizu, obavili još neki pregled, s obzirom na to da se Aleksandar povredio u igri, u dvorištu...

novosti.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 07 Дец 2015, 09:04

Da, TAKVI nas lece, nazalost! I to jos DECU (pedijatar!) - za nepoverovati...

TAKVI NAS LEČE
SKANDAL U ALEKSINCU: Doktor koleginici šutirao međunožje i pretio joj smrću!

20:16, 05.12.2015.
Слика

Rekla sam mu: „Bojane, nemoj da pušiš ovde, smeta mi“, a on mi je rekao da sam se svima popela na k...c i da će me ubiti. Na kraju me je cokulom povredio, kaže Biljana Dačić Nikolić

ALEKSINAC - Pedijatar u aleksinačkom domu zdravlja Bojan Ilić šutnuo je svoju koleginicu Biljanu Dačić Nikolić u međunožje jer mu je zabranjivala da puši u zajedničkoj trpezariji.

Doktorka je zadobila povrede polnog organa u vidu oguljotina i hematoma zbog čega će, kako najavljuje, protiv Ilića podneti krivičnu prijavu za nanošenje povreda. Policija je potvrdila incident i saopštila da je protiv Ilića podnela prekršajnu prijavu zbog narušavanja javnog reda i mira.

Do napada na doktorku došlo je u utorak po podne u trpezariji doma zdravlja.

Ozbiljne povrede

- Ušla sam u trpezariju da skuvam sebi kafu i videla kolegu Ilića kako puši lulu. Rekla sam mu: „Bojane, molim te, nemoj da pušiš ovde, imam nameru da ručam, smeta mi.“ Međutim, on mi se obratio najgrubljim rečnikom. Rekao je da sam se svima popela na k***c i da jedem napolju. Kako bih dokazala rukovodstvu da Ilić puši u ustanovi, odlučila sam da ga slikam. Kada je telefon škljocnuo, on je skočio i počeo da me juri oko stola. Pobegla sam do vrata, a on me je cokulom išutirao otpozadi u međunožje. Vikao je: „Ubiću te“ - priča doktorka koja je pozvala policiju i obratila se lekaru da bi verifikovala povrede.

Pala je na stolicu

- Ustanovljene su mi ozbiljne povrede polnih organa. Imam bolove, jedva hodam. Rečeno mi je da se ovo ne smatra povredom na radu i da ću primati 65 odsto zarade ako odem na bolovanje. Samohrana sam majka, otplaćujem stan i to ne mogu sebi da dozvolim, pa moram da radim - priča lekarka.

Lekar Ilić odbacuje optužbe svoje koleginice.
- Ona je problematična, zove razne inspekcije i žali se na sve. Mene omalovažava pred pacijentima. Tog dana je ušla u trpezariju i počela bezrazložno da viče na mene . Izašao sam, nisam je pipnuo, ona je pala na stolicu i verovatno se tako povredila - navodi Ilić i tvrdi da nije pušio.

Слика

Direktor
AKO JE KRIV, BIĆE KAŽNJEN

Rodoljub Živadinović, direktor ove zdravstvene ustanove, kaže da je u toku prikupljanje informacija o ovom događaju.
- Doktorka je već dala izjavu, doktor Nikolić će to učiniti i nakon sprovedenog disciplinskog postupka postupićemo po zakonu. Ako se utvrdi da je Ilić kriv, biće sankcionisan - saopštio je direktor Živadinović.

REAGOVANJA / STRUKA ŠOKIRANA POSTUPKOM LEKARA

Nevena Čalovska Hercog, psihijatar
Neprihvatljivo

Kako god da se obratila doktoru, bilo da je to učinila na grub ili nepristojan način, njegova reakcija je neprihvatljiva. Fizičko nasilje je krivično delo i u slučaj bi čak mogao da se umeša i tužilac. Nasilje diskredituje i čoveka lično, a naročito nekoga ko radi posao lekara i ko treba da brine o pacijentima.

Nebojša Jovanović, psiholog
Pogubno i po pacijente

Takvo ponašanje može ozbiljno narušiti odnose u zdravstvenoj ustanovi, poremetiti rad zaposlenih i posledično se odraziti i na pacijente. Tu pre svega vidimo jedan stav „ja sam doktor, niko mi ništa ne može“ i postavlja se pitanje kakvo tek postupanje prema pacijentima taj doktor može imati.

Branka Tišma, psiholog
Urušeni odnosi

Odnosi u toj ustanovi su već duboko urušeni ako zaposleni komuniciraju na takav način. U uslužnim delatnostima, gde pripada i zdravstvo, postoji posebna odgovornost u ponašanju. Zato je važno voditi računa o kontroli emocija i reakcija. Najgore je što se u ovim slučajevima podgreva loša atmosfera na poslu.

Nevenka Dimitrijević, lekar opšte prakse
Napeta atmosfera

Mi smo pretrpeli u zdravstvenim ustanovama zbog nemara vlasti prema nama i našoj egzistenciji. Doživljavamo različite vrste agresije, a ona neretko potiče i od samih kolega. Vlada napeta atmosfera da ne znate s koje strane da očekujete čak i fizički napad. Oni koji čine agresiju polaze od toga da neće biti kažnjeni.

kurir.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Дец 2015, 21:30

SRAMOTA!
Za smrt mlade majke dvoje dece "11 meseci kućnog zatvora" ???
Na ovom Balkanu zivot je NISTA, a doktori - kasapini zasticena vrsta! Isto (i jos gore) je u BiH!

Pančevački lekar KRIV ZA SMRT MLADE MAJKE, osuđen na 11 meseci kućnog zatvora

I. Milićević | 07. 12. 2015. - 15:22h izmena vesti 16:10h | Komentara: 48

Osnovni sud u Pančevu izrekao je danas prvostepenu presedu i osudio hirurga iz pančevačke Opšte bolnice dr Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, kao i godinu dana zabrane obavljanja hiruške prakse, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić (30).

Слика
Marijana Jojkić

Mlada Pančevka i majka dvoje dece preminula je u martu 2006. od upale trbušne maramice, izazvane nekonstatovanjem perforacije slepog creva.

Na današnjem pretresu iznete su najpre završne reči, da bi nakon nekoliko sati sudija Dalea Irinel izrekao presudu i proglasio hirurga krivim.

Osuđujuća presuda izrečena je najpre zbog nalaza i mišljenja sudsko-medicinskih odbora iz Beograda i Niša. Komisije veštaka su potvrdile da je dr Ivica postupio nesavesno i da je smrt mlade majke nastupila zbog neblagovremenog konstatovanja upale slepog creva.

Na ovu presudu osuđeni lekar, kao i tužilaštvo i porodica Jojkić imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.

Postupak je trajao punih šest godina, a od pre tri meseca vodio ga je i novi sudija Dalea Irinel jer je prethodni Mojsa Kostić otišao u penziju.

Tokom suđenja saslušani su i medicinski veštaci iz Beograda i Niša čije su komisije potvrdile da je dr Ivica nesavesno postupao i počinio brojne propuste u zbrinjavanju Jojkićeve, koji su na posletku doveli do tragičnog ishoda.

U njihovim izveštajima naznačeno je da postupanje hirurga dr Ivice nije bilo u skladu sa pravilima struke i hiruške prakse već od samog trenutka kada je Marijanu primio u bolnicu.

Smrt je u direktnoj uzročno posledičnoj vezi za upalom slepog creva, koja je nastupila zbog očiglednog nesavesnog postupanja hirurga Opšte bolnice”, navedeno je u izveštaju beogradske komisije veštaka, u koju je “Blic” imao uvid.

Slični stav imala je i niška komisija koja je u svom nalazu navela da je dr Ivica mogao da postavi pravu dijagnozu, da nije odmah prepisao antibiotik i lek protiv bolova, a da prethodno nije sproveo neophodne analize i utvrdio šta je izvor Marijaninog lošeg stanja.

Na taj način je primenio očigledno “nepodobno sredstvo lečenja” čime je zamaskirana opšta klinička slika, što je u narednim danima zakomplikovalo i postupanje drugih lekara, što ih, po mišljenju veštaka, ne oslobađa odgovornosti.

Dvoje dece ostalo bez majke

Marijanu Jojkić primio je dr Ivica u pančevačku Opštu bolnicu 10. marta 2006, sa simptomima napada slepog creva. Lekar je to isključio kao mogućnost, pa ju je narednih pet dana pogrešno lečio antibioticima i lekovima protiv bolova. Nakon pet dana Marijana je prebačena u Urgentni centar, gde joj je konstatovana upala trbušne maramice izazvana pucanjem slepog creva i zakasnele hirurške intervencije. Umrla je 20. marta, ostavivši za sobom dvoje dece.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Дец 2015, 21:58

O da! Jos bi samo trebalo i "nesavesno lečenje s umišljajem"!?
A tek tuzioci u Bosni i Hercegovini...
Cini se da im je osnovna sluzbena duznost stitti Hipokratove krivokletnike!

Sudovi na strani lekara?

Iznenadna smrt dečaka Aleksandra Adamovića (4) iz Županjca, koji je nedavno preminuo nakon što mu je u klinici u Tiršovoj u Beogradu stavljen gips zbog povrede lakta, podgrejala je u javnosti stara pitanja o greškama lekara i nesavesnom lečenju pacijenata. Dečakovi roditelji su optužili lekare, formirana je i komisija koja ispituje okolnosti pod kojima je nastupila smrt, a pravi uzrok pokazaće obdukcija.

A. Vučićević - Utorak 08.12.2015.
Слика
Oduzeto 20 licenci: Vesna Jovanović

Prethodnih godina su na sudu završili brojni slučajevi nesavesnog lečenja, a porodice preminulih dodatno su povređene dugim sudskim procesima i simboličnim kaznama, što u javnosti stvara utisak da su lekari zaštićeni.

Predsednica Lekarske komore Srbije Vesna Jovanović ne deli taj utisak.

- U mnogim zemljama lekarske greške nisu krivično sankcionisane, već se rešavaju po principu nadoknade štete. Mali je broj slučajeva gde je nesavesno lečenje s umišljajem - kaže za "Vesti" Jovanovićeva. Ona podseća da je Lekarska komora još 2008. osnovala Sud časti zadužen i za oduzimanje licenci lekarima za koje se dokaže da su na bilo koji način povredili etiku zanimanja.

- Do sada smo imali oko 900 predmeta. Od toga je bilo dvadesetak oduzimanja licence, oročeno ili trajno ako su bili osuđeni za teško krivično delo protiv zdravlja ljudi. Postoje i novčane kazne, javna opomena i drugi vidovi sankcija - objašnjava Jovanovićeva.

Ona kao veliki problem vidi i to što u Srbiji nije zakonski regulisana obaveza postojanja protokola lečenja, što ostavlja prostor za manipulaciju.

- Uspostavljanje protokola će omogućiti jednostavan uvid u proces lečenja iz koga će se videti da li je napravljen propust. Zakon o zdravstvenoj zaštiti mora da se menja - rekla je Jovanovićeva.

Za smrt devojke 15 meseci zatvora?!

Nakon rutinske operacije čukljeva 2006. na privatnoj klinici "Decedra" preminula je Jelica Radović (19), i to od - sepse! Odgovornim lekarima tek nakon devet godina suđenja razrezano je svega 15 meseci zatvora i dve godine oduzimanja licence. Iste godine umrla je Marijana Jojkić (30) od nesavesnog lečenja upale slepog creva. Veštaci su dokazali krivicu lekara, a presuda se i dalje čeka. Slučaj iz 2007. kada je Anja Grahovac (3) preminula nakon rutinske operacije katarakte već osam godina je na sudu. Za smrt Natalije Tešić (1,5) koja je preminula 2009. od posledica meningitisa niko nije sankcionisan, iako su lekari u domu zdravlja ignorisali znakove bolesti i čak tri puta je slali na kućno lečenje!

http://vesti-online.com

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Дец 2015, 23:02

nevenkagaragic пише:Vest od pre par dana:

Evakuacija u posljednji čas - Sin Ive Komšića helikopterom OSBiH iz Sarajeva hitno prebačen u Ljubljanu - Julijan Komšić je stariji sin gradonačelnika Sarajeva, koji je ležao na Infektivnoj klinici KCUS-a, a onda i na druge dvije klinike, ali mu nisu mogli utvrditi tačnu dijagnozu. Stoga je hitno prebačen u Ljubljanu

Слика

Svakako da tako i treba, ali...
Tako se to radi u BiH... "nema" diskriminacije?
Bas kako kaze jedan komentator: "Obican gradjanin ne moze dobiti uputnicu za pregled iz jednog kantona u drugi."
Barem su PRIZNALI da ne znaju, neka su ga uputili dalje, onima koji ZNAJU, a ne kao diletanti Interne klinike "slavnog" UKC-a Tuzla - prokleti bili! Za svaki zivot se treba boriti i dati sve od sebe...

I jucerasnja dobra vest -svaka cast i cestitke ljubljanskim lekarima!

Nakon hitne evakuacije sa KCUS-a - Ljubljanski ljekari spasili život sinu gradonačelnika Sarajeva Ive Komšića - Julijan je ležao na Infektivnoj klinici KCUS-a, a onda i na druge dvije klinike, ali mu nisu mogli utvrditi tačnu dijagnozu. Stoga je hitno prebačen u Ljubljanu...

Lezao na KCUS i jos dve klinike? Pa sta rade ovi diletanti koji se (poput tuzlanskih) SAMOhvalisu na sva usta?
Rusmir Mesihovic, to je onaj doskorasnji federalni ministar zdravstva Federacije BiH
koji je vodao Gorana Bregovica po odelenjima da ne bi gospodin cekao...
Procitajte sta rece i ostade ziv...

Rusmir Mesihović: KCUS je već 120 godina koncentracija vrhunske pameti BiH - Generalni direktor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. med. sci Rusmir Mesihović, istaknuo je kako je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, sa 3.700 zaposlenih i 1.800 kreveta, najveća zdravstvena ustanova u BiH i jedna od vodećih na Balkanu. "To je koncentracija vrhunske pameti BiH... kazao je Mesihović.

Слика

Zanimljivo...

Rusmir Mesihović podnio ostavku na mjesto direktora UKCS-a

Kao da ne znamo STA SE KRIJE ... u zajednickim ambicijama...
DOKRAJCITI vec upropasteno!...
Vec ranije isplanirano...

Šta se krije iza ostavke Rusmira Mesihovića?

Sve "za" pacijente i "dobrobit" gradjana...

GROM IZ VEDRA NEBA: Mesihović podnio neopozivu ostavku!

Dr. Rusmir Mesihović podnio je danas neopozivu ostavnku na mjesto generalnog direktora Univerzitetsko-kliničkog centra u Sarajevu. Već dulje vremena kruže glasine da će novog direktora Kliničkog centra kandidirati SDA i da je to mjesto "rezervirano" za dr. Sebiju Izetbegović

07. Dec. 2015
Слика

Dr. Rusmir Mesihović pismeno je obavijestio predsjednika Upravnog odbora UKCS-a Jasmina Kapetanovića da podnosi neopozivu ostavku..

Mesihović je u pismu naveo da će do imenovanja novog vršioca dužnosti generalnog direktora UKCS-a ovu funkciju obavljati doktor Haris Tanović.

Mesihović je funkciju generalnog direktora UKCS-a obnašao od 14. januara ove godine, prethodno je, kao kadar SDP-a, obnašao funkciju ministra zdravstva u Vladi Federacije BiH.

Prema nopotvrđenim informacijama, Mesihović se povukao pod pritiskom aktuelne vlasti koju čine SDA i SBB-a. Već dulje vremena kruže glasine da će novog direktora Kliničkog centra kandidirati SDA i da je to mjesto "rezervirano" za dr. Sebiju Izetbegović, suprugu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, Bakira Izetbegovića, koja trenutno obnaša dužnost direktora bolnice "Dr. Abdulah Nakaš".

Sebija Izetbegović je već neko vrijeme predsjednica Odbora za zdravstvo Kantonalnog odbora SDA Sarajevo, i navodno je pripremila opsežan program reformi zdravstvenog sistema, koji, među ostalim, podrazumijeva spajanje bolnce "Dr.Abdulah Nakaš" i Univeritetskog kliničkog centra Sarajevo u jednu ustanovu.

slobodna-bosna.ba

???

Слика
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TQAIMGAIXK8[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=TQAIMGAIXK8

I jos jednom ???

Ja sam dobra doktorica i vrijedan radnik, moji rezultati su odlični! - Sebija o Nakašu: Imala sam bolje mišljenje o njemu nego što imam sada - Sebija se u intervju sudara sama sa sobom jer istovremeno tvrdi: „Dr. Bakira Nakaša ne poznajem, ako se izuzme nekoliko susreta pri kojima smo se ljubazno pozdravljali. Imala sam bolje mišljenje o njemu nego što imam sada“. Nakaša ne poznaje, ali sada imao gore mišljenje o njemu nego prije!? Ostaje nejasno na osnovu čega je imala ikakvo mišljenje o čovjeku, ako ga ne poznaje, i zašto je sada mišljenje promijenila!? Možda zato što je ukazivao na sav jad postavljanja dotične u direktorsku funkciju i poniženje koje je doživio kao realno najozbiljniji kandidat za novi mandat!? Pa kako je moguće da čovjek koji vodi Opću bolnicu 21 godinu, uspješno, odjednom postane najgore rangirani kandidat!? Mora se priznati da je Upravni odbor dobro odradio posao, u korist Sebije izetbegović, tako što je najozbiljnijeg kandidata potukao do nogu!...
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 08 Дец 2015, 23:28, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Дец 2015, 23:21

A cuj ovo "sokantno" (kao da ima nesto sto to nije):
MINISTRICA ADEMAJ: Šokantno je da pacijenti UKCS-a moraju sami kupovati lijekove!

Nije samo ZDRAVSTVO otudjeno!
Samo mi malo cudan ovaj komentar... ono kao kad "navodi vodu na svoj mlin"...
Ah da, sad se partneri konacnoe lizu nakon dugogodisnjeg pljuvanja (Radoncic, a "Avaz" je njegov, i Izetbegovic):

Komentar dana
Otuđeno zdravstvo

Objavljeno: 08. 12. 2015 - 06:00
Слика

Stanje u zdravstvu ne da nije dobro, nego je mnogo gore, a pojedine ustanove u toj oblasti ponašaju se kao otuđeni centri moći! Kada ovakvu konstataciju iznese ministrica zdravstva Kantona Sarajevo, kao što je to jučer učinila Zilha Ademaj, onda je i onima koji imaju sreću da ne obijaju od vrata do vrata ljekarskih ambulanti potpuno jasno kakva katastrofa prijeti zdravstvenom sistemu u glavnom bh. gradu.

Istina je da su dubioze u kojima se naše zdravstvo nalazi odranije poznate većini građana koji to itekako osjećaju na svojoj koži, ali ipak je posebno šokantno to da se dugovi koje Univerzitetski klinički centar Sarajevo (UKCS) mjeri u desetinama miliona maraka gomilaju već godinama, a da niko do sada nije pronašao rješenje za njihovu otplatu.

Dok s jedne strane uzroci “bolesti” konstantno leže u netransparentnim procesima javnih nabavki medicinske opreme, s druge strane potpuno je poražavajuća slika da zbog toga pacijenti koji leže u UKCS-u moraju sami sebi kupovati lijekove!

Nisu zato, naravno, krivi oni časni ljekari, medicinske sestre i ostalo osoblje koje je, zasigurno, u većini u odnosu na one nečasne kojima je jedini interes njihov džep, pa su zbog toga i “otuđili” zdravstvo.

Stoga je jučerašnja ostavka Rusmira Mesihovića na funkciju generalnog direktora te najveće kliničke ustanove u BiH najmanje što se moglo očekivati od najodgovornijeg u lancu komandovanja. Jer, na toj funkciji mora biti neko ko će zaista zavesti reda i napraviti duboke reformske rezove koje najavljuje ministrica Ademaj.

Ohrabrujuće djeluje njena odlučnost da se stanje konačno počne sređivati i u Zavodu zdravstvenog osiguranja KS, koji, kako je ukazala, kao i UKCS-u, osim neplanskog i prekomjernog upošljavanja neproduktivnog kadra, u pružanju usluga građanima nije odmakao dalje od prošlog stoljeća.

Tek kada se taj haos raščisti i zdravstveni sistem konačno istrgne iz otuđenih centara moći, građani će odahnuti i bez brige moći uzeti zdravstvenu knjižicu u ruke i otići ljekaru, ne strahujući od toga hoće li i kada će zaista i dobiti adekvatnu, za život važnu pomoć.

avaz.ba

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Дец 2015, 10:54

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:Moze li nas ista vise iznenaditi?
Mene ne...

Tuzlanska bolnica tvrdi da su blizanci preminuli, a ne prodati
Tuzlaci Dragica i Goran Plautz traže istinu o sinovima

...Međutim iz Univerzitetsko kliničkog centra Tuzla za “Avaz” kažu da su djece umrla te da o tome postoji dokumentacija, ali ne na ime Dragice Plautz, nego Dragice Planc, koja je 5. augusta 1993. godine u 2 sata i 30 minuta na Klinici za ginekologiju i akušerstvo normalnim putem rodila dvoje muške djece. Za prvorođenog blizanca kažu da prema potvrdi o smrti stoji da je preminuo u 20 sati i 30 minuta, a 18 sati i 15 minuta upisano je kao vrijeme smrti drugorođene bebe. U toj ustanovi nisu htjeli komentirati Dragicine navode o tome da su djeca možda živa. No, na pitanje gdje su grobovi blizanaca u toj bolnici nismo dobili odgovor.

Dnevni avaz

Jos malo podsecanja na "biznis" za VESANJE!
Ovo "navodno" o "vise stotina ovakvih sumnjivih slucajeva" je bez potrebe, pa zar nismo citali vec o mnogim slucajevima... taj "biznis" je poceo davno, davno...

U TUZLI SAM RODILA DVA ZDRAVA SINA: Odnijeli su ih u inkubator i od tada im se gubi svaki trag…Otac Goran Plauc i majka Dragica Plauc uputili su apel putem medija kojim se nadaju da će im pomoći da pronađu svoja dva sina blizanca, danas bi trebali biti 20-godišnjaci. ... Priča o bebama nestalim na Balkanu aktuelizovana je presudom Suda za ljudska prava u Strazburu koji je naložio da se majci Zorici Jovanović iz Srbije isplati odšteta u iznosu od 10.000 eura zbog ovakvog slučaja... Navodno je više stotina ovakvih sumnjivih slučajeva.

Porucujem porodici Plauc da tuzi UKC sto pre (ako su tvrdnje tacne) jer kako je "azurno" i "profesionalno" tuzlansko pravosudje proci ce jos najmanje 20 godina!

Porodica Plauc tvrdi da su njihovi blizanci živi

"Slavni" UKC Tuzla je zaista lider u skandalima!
Previse je nelogicnosti i brljotina u ovom prestrasnom slucaju.
Samo istrajte Dragice i Gorane Plauc!
I naravno, budite spremni na sve moguce opstrukcije tuzlanskog pravosudja, oni su s UKC-om u velikoj "ljubavi"...

Слика
"Dnevni avaz", 26.08.2013.
VECI FORMAT:
https://s26.postimg.cc/pujju437d/113_2_ ... _rodni.jpg

Jedan komentar na portalu TIP.ba :

"sajo 27 August, 2013, 10:40

ljudi istrajte u potrazi,isuviše je sumljivih stvari da bi odustali,mislim da je velika vjerovatnoća da su ta djeca živa i da su prodata nekome!
U Matičnom uredu u Tuzli roditelji nisu mogli saznati ko je upisao imena njihovoj djeci?
I ova glupost ne pije vode, ima na papiru nečiji potpis zna se ko je u to vrijeme radio na tom mjestu i mora se znati na čiji zahtjev su upisana imena,ja da sam na mjestu ovih ljudi ja bi ovo gonio do smrti!"

Komentari podrske na portalu avaz.ba :

Слика

Nazalost, toga je bilo i u Tuzli - slucaj blizanaca Dragice i Gorana Plauc koji jos uvek tragaju za svojim sinovima...
"Godinama nose neizlječivi bol u duši i srcu, pitaju se kakva sudbina je zadesila njihove bebe, u kakve ljude su izrasli, traže lik svog djeteta u drugoj djeci..."

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r62ymX7bltE[/youtube]

Dejana Talk Show: "Moja beba je nestala", OBN TV, 05.10.2013.
OBN Produkcija·1,188 videos

Sve uvezano?
Neverovatno koliko je slucajeva ovog kriminalnog "biznisa"...

MURIS DEMIROVIĆ ŽELI DA PRONADJE NAJROĐENIJEG
TRAŽI BRATA BLIZANCA: Doktori su nam rekli da je umro 1991. u Beogradu, ali ja osećam da je živ!

BiH 20:55, 08.12.2015
Слика

Fejsbuk stranice preplavila je neobična životna priča mladića Murisa Demirovića iz Tuzle koji traži pomoć da pronađe brata blizanca. Njegov status za kratko vreme pregledalo je i podelilo hiljade ljudi

Prema njegovim rečima, on i brat su 1991. godine nakon rođenja prebačeni na lečenje u Beograd. Nekoliko dana kasnije bračnom paru Demirović iz bolnice su javili da je jedan od dečaka preminuo. Kako je naveo, nakon što su blizanci prebačeni u Beograd roditelji nikada nisu videli drugo dete, samo im je rečeno da dečak nije preživeo.
Muris Demirović danas ima 24. godine i kaže kako oseća da mu je brat blizanac živ.

- Ja mislim da je moj brat živ. Osećam to u dubini duše – napisao je Muris i zamolio javnost da mu pomogne u potrazi.
Pojasnio je da su brat i on rođeni u Tuzli, odakle su zbog problema sa disanjem prebačeni u Beograd, gde su bili smešteni u inkubatore u bolnici Majka i dete.

- Bio sam zaista slabiji od njega. Brat je bio teži od mene za 1 kg i imao je veće šanse da preživi, a desilo se to da je nakon nekoliko dana boravka u bolnici mojim roditeljima javljeno da im je jedan dečak preminuo, te da dođu po drugog – naveo je Muris i naglasio da su roditelji tom prilikom zahtevali da vide svoje drugo dete što im nije bilo omogućeno.

Muris navodi kako su im rekli da on više nije živ i bez ikakvog dokaza ih poslali kući.

- Ništa im nisu dali na uvid, a za smrtni list su rekli da to ne postoji – tvrdi Muris i apeluje na sve koji imaju bilo kakvu informaciju da mu se jave, prenosi Faktor.

kurir.rs

NIJE SAMO u Srbiji, nazalost, ovaj "biznis" je izgleda bas cvetao na Balkanu...

Tema u Strazburu – slučaj nestalih beba u Srbiji

Komitet ministara Saveta Evrope razmatra u Strazburu sprovođenje presuda i odluka Evropskog suda za ljudska prava među kojima je slučaj nestalih beba u Srbiji.

Izvor: Beta utorak, 8.12.2015. | 11:43
Слика

edna od tačaka na dnevnom redu sastanka koji je počeo danas i traje do 10. decembra jeste i kašnjenje Srbije u izvršenju presude Z. Jovanović protiv Srbije (slučaj nestalih bebe iz porodilišta u Srbiji), navodi se u saopštenju ove panevropske organizacije.

Evropski sud za ljudska prava presudio je u martu 2013. godine da Srbija mora da isplati Zorici Jovanović 10.000 evra odštete i da joj obezbedi sve informacije o njenom novorođenčetu koje je nestalo iz porodilišta u Ćupriji pre više od 30 godina.

Isti model primenjivaće se na više stotina slučajeva nestanka beba iz porodilišta u Srbiji. Rok za izvršenje presude u slučaju Zorice Jovanović bio je 9. oktobar 2014. godine.

Pored Srbije, Komitet ministara Saveta Evrope na sastanku od 8. do 10. decembra razmatraće dokle se stiglo sa izvršenjem presuda koje se tiču Albanije, Azerbejdžana, Belgije, Francuske, Grčke, Mađarske, Italije, Litvanije, Moldavije, Makedonije, Poljske, Rusije, Turske, Ukrajine, Velike Britanije.

Sve zemlje članice SE obavezne su da ispunjavaju presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

Ukoliko izvršno telo SE utvrdi da neka zemlja kontinuirano ne pristupa izvršenju presuda ona se može suočiti sa različitim vrstama sankcija i političkog pritiska, od slabljenja uticaja u SE do izbacivanja iz ove organizacije.

Izvršenje presuda Suda u Strazburu može postati i jedan od uslova na putu Srbije u EU.

b92.net

Da, slazem se s komentarom:

"Svaka cast pomenutoj gospodji koja je imala dovoljno snage i nerava da se bori do presude u svoju korist. Sigurna sam da joj novcana nadoknada nece ublaziti bol koju oseca zbog gubitka deteta, ali ce bar uliti strah u kosti "medicinskim radnicima" koji su ucestvovali ili ucestvuju u ovoj aferi. Bravo gospodjo Jovanovic, i zelim Vam da pronajdete svoje dete."