Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1383
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 28 Мај 2018, 22:25

nevenkagaragic пише:Nedavno se (po ko zna koji put!) iznenadih kad videh da su sve slike (fotografije i novinski clanci) koje sam godinama postavljala opet NESTALE...
Nazalost i TRECI servis za besplatan upload slika ( https://postimages.org/ ) je imao nekih problema, ali su vrlo brzo problemi prevazidjeni tako sto je napravljena kopija...
Sve ranije postavljene slike sada imaju isti link osim 3 slova:

Umesto ranijeg "org" sada stoji "cc" .
Ovo pisem radi clanova koriste isti servis.

Dakle, dovoljno je otvoriti staru objavu, kliknuti na "ucitaj post" i u prozoru ispraviti link: brisati "org" i upisati "cc" i gotovo - slika se vrati!

Mene ceka (opet) mnogo posla jer ovde pisem na 4 teme...
Svakako mi je najvaznija PRAVDA ZA DENISA koju jos uvek cekam - drugu deceniju!

Pocela sam od ove stranice. Istina, potrajace, ali steta je da desetogodisnja arhiva ostane nekompletna.

Konacno zavrsih mukotrpan posao - vracanje nestalih slika....
Trajalo je to dugo, dugo - prvo moji blogovi pa forumi...
Koliki je to posao bio evo slikovnog prikaza sa servisa za slike koje sam vracala SAMO na forumima, bez blogova:

Hipokratova zakletva:

Слика

Pravda za Garagić Denisa ~ kada?!?

i Moji kaktusi cvetaju od 2002.godine

Слика

Nostalgicni zvuci

Слика

Forum PRAVOSUDJE

Слика

Eto, zavrsih i to... nadam se da vise necu to morati raditi, izgubih mnooogo vremena!
Sada mogu nastaviti polako na ovom forumu.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re: Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 30 Мај 2018, 21:20

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:Da covek ne poveruje - pa dokle vise???

Užas u Sarajevu: Pacijent preminuo nakon vađenja zuba - Kako saznaju Vijesti.ba, intervenciju je uradila stažistkinja Azra Sarić iako je dežurni ljekar bio Edin Imamović. Spomenuti ljekar nije se pojavio ni nakon poziva Azre Sarić da je pacijent ugrožen. Dr Sarić , koja inače radi za jednu farmaceutsku kuću, je otpustila pacijenta koji se nakon značajnog gubitka krvi javio na Otorinolaringologiju gdje je i preminuo.
Postavlja se pitanje, zašto je rađena intervencija ako je pacijent imao bolest koja može prouzrokovati krvarenje, zašto je to radila stažistkinja, a ne ljekar i zašto ljekar nije bio u smjeni...

GRAD U ŠOKU, MISTERIOZNA SMRT U SARAJEVSKOJ BOLNICI: Pacijent preminuo nakon vađenja zuba?!

22/12/2015
Слика

U ponedjeljak, 21.12.2015. godine, u 49. godini života u Sarajevu je preminuo Sabahudin (Seid) Hukara, kojeg su oni koji su ga bolje poznavali zvali i po nadimku Šundo.

osljednji ispraćaj treba biti obavljen u srijedu 23.12. na mezarju Nišan-Jarčedoli, kada bi svi oni koji to žele na dženazi trebali imati priliku da ispune svoju posljednju ovozemaljsku obavezu prema ovom čovjeku.

Kako se navodi u šturoj obavijesti o smrti, iza Hukare su ostali otac Seid, majka Munevera, supruga Aida, kćerke Džejna, Mejrema i Dalila, unuk Seid, braća Muhamed i Meho, sestra Jasmina…

No, pravi šok u Sarajevu je izazvala informacija koju su prenijeli neki mediji da je Hukara preminuo nakon vađenja zuba!?

Pacijent Maksilofacijalne hirurgije na Kliničkom centru UNSA Sabahudin Hukara je jučer preminuo nakon što je primljen poslije ekstrakcije zuba na gore navedenu kliniku da mu se pruži pomoć zbog krvarenja iz ekstrakcione rane. Nakon intervencije, pacijent je dobio naglo krvarenje iz nosa, a zatim i analno koje se nije moglo zaustaviti. Nakon toga je preminuo – navode tako Vijesti.ba.

Isti izvor tvrdi kako je intervenciju navodno uradila stažistkinja A.S. iako je dežurni ljekar bio E.I. Po navodima istog izvora, spomenuti doktor nije se pojavio ni nakon poziva A.S. da je pacijent ugrožen. Pacijent se onda nakon značajnog gubitka krvi javio na Otorinolaringologiju, gdje je i preminuo.

Povezani sadržaj:

STRAVA U SARAJEVSKOJ BOLNICI TOKOM NOĆI: Pacijenti u sobi satima ležali pored leša?!

ŠTA KAŽU IZ UKCS? Univerzitetski klinički centar Sarajevo (UKCS) se povodom ovog slučaja obratio porukom za javnost koje prenosimo u cijelosti:

– Pacijent inicijala S.H. primljen je na Kliniku za maksilofacijalnu hirurgiju, 22.12. (ponedjeljak) u 23.00 sati s krvarenjem iz rane nakon vađenja zuba, a u pratnji doktora sa Klinike za bolesti uha, grla i nosa, koji je uradio tamponadu.

Pacijent je pregledan od strane maksilofacijalnog hirurga, nakon čega je izvršeno šivanje rane. S obzirom da se kod pacijenta ponovo javilo krvarenje iz nosa i probavne cijevi, konsultovan je hematolog i pacijent je hospitaliziran na Klinici za bolesti uha, grla i nosa.

Pacijent je imao primarno oboljenje, o kojem iz etičkih razloga ne možemo govoriti.

Tokom boravka na Klinici za bolesti uha, grla i nosa, poduzete su sve mjere liječenja, ali je i uprkos svim naporima ljekara pacijent, nažalost, preminuo u 05.15h. Porodica preminulog pacijenta je odbila predloženu obdukciju, navodi se.

SLUČAJ SRPSKE MANEKENKE. Iako rijetko, ekstrakcije, pa i popravci zuba mogu se zakomplicirati, pa dovesti i do smrtnog ishoda. Prije nekoliko godina dosta se pisalo o smrti poznate srpske manekenke Tijane Milošević, koja je dobila trovanje krvi nakon popravke zuba i četiri dana kasnije preminula. Ipak, medicinski izvori su tvrdili da je ključni razlog koji je doveo do smrti bila bolest lupusa.

(Doznajemo.com)

Hmmm... sad svakakvih prica... a coveka NEMA...
A obdukcija? Zasto nije izvrsena?
Sta to pise "Slobodna Bosna"???

TJEDNA HEFTARICA: Još jednu rundu za Šundu

Svaka obdukcija, koja naravno još nije urađena, pokazat će da je Šundo umro od viška pive u jetri a ne od vađenja zuba, kako tvrde mediji pod Radončićevom kontrolom.

Senadov Avaz Prije 19 sati
Слика

UTORAK, 22. DECEMBAR

Pola broja mi je malo da bih ispričao sve šege koje sam u 25 godina prošao sa SABAHUDINOM HUKAROM zvanim ŠUNDO. Kvalitetan čaršijski besposličar i beskrajno zabavan lik iz sfere urbanog folklora.

Jedanput smo, prije pet-šest godina, Šundo i ja, uz podršku ČOMBETA, ni imena ni prezimena mu, nažalost, ne znam, al' ga zna cijeli grad, raspravljali da li je drug Tito na Sutjesci zavalio psa REXA ili je bilo obrnuto.

Šundo ima milijardu anegdota, manje-više tačnih, kako je, recimo, svom šuri SAKIBU PUŠKI, komandantu jedne od najslavnijih brigada, popio kanister rakije, a on, šura, dočekivao DRAGANA VIKIĆA.

Dok bi Šundo došao s Alipašina do Čaršije bar bi pet kvalitetnih provaljetina pokupio.

Jedan dan mi je rekao: «Buraz, znaš kakva je situacija na Alipašinom? Roditelji djecu puštaju na daljinski da ih neko ne bi oteo.»

Postoji i priča koja još nije demantovana pa je samim tim iz dana u dan sve tačnija, da mu je bivši kantonalni ministar policije PREDRAG KURTEŠ dao sto maraka da kupi hrvatski tjednik Globus, u kojem su napadnuti on, njegov stranački šef Lagumdžija i Rusmir Mesihović, pa se Šundo vratio za pola sata, kupio globus original za 85 maraka. «Ovo je najjeftinije što sam našao kod Šahinpašića», zavrtio je Šundo globus oko osovine.

Šundo je dakle umro i manje-više svima koji su ga znali jasno je od čega je umro - od toga što kad krene od Alipašina pa dođe do svog jarana, čaršijskog poduzetnika Emira Travljanina, popije 15 piva. Avaz i portali koji podržavaju tu medijsku platformu, međutim, otkrivaju da je S.H. dakle Šundo, bio žrtva nestručnosti zubarke Azre Sarić. Sve bi to super izgledalo, korektno i čitljivo, da nije jedne sitnice - doktorica Azra Sarić koja je navodno suodgovorna za smrt Sabahudina Hukare Šunde bila je ljubavnica Ramiza Delalića Ćele. Svaka obdukcija, koja naravno još nije urađena, pokazat će da je Šundo umro od viška pive u jetri a ne od vađenja zuba, kako tvrde mediji pod Radončićevom kontrolom.

Cilj je dakle jasan, kompromitirati zubarku, prethodno mafijaški isprepadanu i ucijenjenu, u procesu koji se vodi protiv Nasera Kelmendija u Prištini.

Siroti Šundo u cijeloj toj mafijaškoj basni okončao je kao kolateralna šteta.

slobodna-bosna.ba

SVASTA!
Covek umro, tek sahranjen... a pricama i demantijima nema kraja...
Cak se (vec)oglasio i Predrag Kurtes???

"Volio je popiti, prije pola godine je bio u bolnici, ne mislim da je umro od vađenja zuba"

24.12.2015. 12:50
Слика

Pacijent S.H. ipak nije umro od posljedica vađenja zuba.

Ovih dana objavljena je informacija da je osoba S. H. umrla nakon vađenja zuba, usljed krvarenja. S obzirom da okolnosti ovog slučaja nisu ispričane detaljno, nastala je panika među stanovništvom.

Kako saznajemo, pacijent je bolovao od trombocitopenije koja uzrokuje slabo zgrušavanje krvi, kao i od ciroze jetre.

"Pacijent inicijala S.H. primljen je na Kliniku za maksilofacijalnu hirurgiju, 20.decembra (nedjelja) u 23.00h, sa krvarenjem iz rane nakon vađenja zuba, a u pratnji doktora sa Klinike za bolesti uha, grla i nosa, koji je uradio tamponadu. Pacijent je pregledan od strane maksilofacijalnog hirurga, nakon čega je izvršeno šivanje rane. S obzirom da se kod pacijenta ponovo javilo krvarenje iz nosa i probavne cijevi, konsultovan je hematolog i pacijent je hospitaliziran na Klinici za bolesti uha, grla i nosa. Pacijent je imao primarno oboljenje, o kojem iz etičkih razloga ne možemo govoriti. Tokom boravka na Klinici za bolesti uha, grla i nosa, poduzete su sve mjere liječenja, ali je i uprkos svim naporima ljekara pacijent, nažalost, preminuo 21.decembra (ponedjeljak) u 05.15h. Porodica preminulog pacijenta je odbila predloženu obdukciju ", kazali su iz KCUS-a.

Istraživanjem ovog slučaja saznali smo da je Sabahudin Hukara volio alkohol. Šundo, kako su ga poznanici zvali, bio je dio čaršijske raje, koja je voljela sjesti, opustiti se i popiti koju rakiju.

"To je krasan jedan čovjek. Živio je sa ocem i majkom. Imao je dva braka iz sebe i djecu iz oba braka. Volio je popiti i zajedno smo znali sjesti i opustiti se, ali nije bio baš toliki alkoholičar, veći sam ja. Da je znao popiti petnaest piva dok dođe do moje radnje to su laži. Popije par piva i koju rakijicu i normalno sjedne u auto i ode kući", kaže nam Emir Travljanin, Sabahudinov prijatelj koji ima radnju na Bašačaršiji.

Mnoge anegdote su vezane za ovog čovjeka. Postoji i priča da mu je bivši kantonalni ministar policije Predrag Kurteš dao novac da kupi hrvatski magazin Globus, pa se Šundo vratio sa kupljenim geografskim globusom, koji je vrtio.

Слика

"Poznajem ga, dolazio je u kafanu gdje sam i ja navraćao. Anegdota da sam ga poslao po list "Globus" nije vezana za njega. Ma ne morate ništa pisati, poznajem ga i eto, o mrtvima sve najbolje. Da li je mogao umrijeti od posljedica vađenja zuba to zaista ne znam, imaju doktori i to će se ustanoviti. Jeste ranije imao zdravstvenih problema ali ne znam zaista o čemu se radilo", kaže Predrag Kurteš.

Po svemu sudeći Hukara je od ranije bio narušenog zdravstvenog stanja, ali se ne zna tačno da li je to bila posljedica alkohola.

"Bio je prije pola godine u bolnici, nešto je vezano za stomak, išao sam mu u posjetu ali šta tačno ne znam. Da je imao problem sa jetrom to ne znam. Da je umro od posljedica vađenja zuba ne vjerujwm u to. Mislim da niko ne može umrijeti od vađenja zuba. Šta se desilo zaista ne znam. Uglavnom, Šundo je bio gradska raja, kojeg su svi voljeli", navodi Šundin prijatelj Emir Travljanin.

Pravi uzroci smrti Hukare nisu poznati, barem javnosti, ali navode da smrt nije nastupila zbog vađenja zuba.

Razne priče su vezane za ovaj slučaj, a najviše pažnje privlači ona koju je objavila Slobodna Bosna. Prema njima cilj ove priče je taj, da Avaz i portali koji podržavaju tu medijsku platformu žele kompromitirati zubarku Azra Sarić, prethodno isprepadanu i ucijenjenu u procesu koji se vodi protiv Nasera Kelmendija u Prištini, a koja je bila ljubavnica Ramiza Delalića Ćele.

Na kraju se navodi da je svima poznato od čega je Šundo umro i kakv je život živ
io, tako da doktorica nije kriva za njegovu smrt.

(Alen Avdić)

source.ba

U svom ovom haosu oko iznenadne smrti coveka (manipulacijama, namestaljkama, pretpostavkama i izvrdavanjima-cini se), izgleda JEDINO tuzilac Dalida Burzic RADI SVOJ posao kako treba (osim neuradjene obdukcije???)...

Na gradskom groblju Jarčedoli jučer klanjana dženaza-namaz Sabahudinu Hukari
SLUČAJ PACIJENTA KOJI JE IZVADIO ZUB I UMRO Porodica u šoku i traži istragu o Hukarinoj smrti

Objavljeno: 24. 12. 2015 - 09:27
Autori: K. Kešmer - E. Trako

Brojna rodbina i prijatelji jučer su na gradskom groblju Jarčedoli klanjali dženaza-namaz Sabahudinu Hukari (49), koji je nakon vađenja zuba, a vjerovatno slijedom ljekarskog nemara, umro na Klinici za bolesti uha, grla i nosa Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo (UKCS).

Слика
Hukara: Smrt pod nerazjašnjenim okolnostima

Šta se desilo

Hukara je, prema do sada dostupnim informacijama, umro pod nerazjašnjenim okolnostima.

Kako su već objavili mediji, njega je na Odjelu za maksilofacijalnu hirurgiju u nedjelju navečer primila stažistica Azra Sarić (zaposlenica "Farmavite"), i to bez nadzora dežurnog ljekara, zbog krvarenja iz rane nastale nakon vađenja zuba. Poslije obavljene intervencije, prema navodima medija, Sarić je otpustila pacijenta. Iz UKCS-a u saopćenju su kasnije pojasnili da je pacijentu tada rana sašivena.

Izvjesno vrijeme nakon otpuštanja, Hukara je dobio obilno krvarenje iz nosa te analno, pa je po pomoć otišao na Kliniku za bolesti uha, grla i nosa. Uprkos naporima ljekara, krvarenje je bilo nemoguće zaustaviti i Hukara je umro u ponedjeljak rano ujutro.

Posjetili smo Hukarinu porodicu - bivšu suprugu Rusmiru Kapetanović i njihovu kćerku Dalilu. Rusmira ističe da se već dva dana raspituje o okolnostima Hukarine smrti, za koje smatra da su vrlo čudne. Naglašava da traži da se sve razjasni iako je Sabahudin bio njen bivši muž, jer joj je stalo do porodice.

Слика
Kćerka Dalila s majkom Rusmirom: Sve je obavijeno velom misterije

- On je bio bolestan. Imao je možda čak i hepatitis C, ali nam to nije htio reći. Mnoge su se čudne stvari s njim u bolnici dešavale. Najprije, on se vodio kao da leži u bolnici, a nije ležao. Dolazio je često kod mene da vidi kćerku i unuče. Sad se pitam ko ga je puštao iz bolnice i na osnovu čega kada je bio tako bolestan – govori Kapetanović.

Kapetanović, kako nam je ispričala, smatra sumnjivim okolnosti pod kojima je Hukara primljen u UKCS, navodeći da posebno taj segment treba detaljno ispitati.

- Zašto se ne ispita ko ga je primio na kliniku? Da li je to bila stažistica Azra Sarić, koja je na obuci? Koliko znam, ona ne može bez doktora raditi nikakve intervencije. Da li ga je ta stažistica pitala za historiju bolesti, pa da na osnovu toga procijeni koji zahvat može raditi? Sve je obavijeno velom misterije - kaže nam Kapetanović.

Još se pita zbog čega nadležni organi nisu zahtijevali da se uradi obdukcija.

- Naša zajednička kćerka Dalila i ja tražimo da se sve ispita. Od toga kako je mogao biti upisan kao pacijent na klinici, odnosno da leži u bolnici, a ne leži, pa do toga šta se precizno dešavalo dana kada je preminuo – zaključila je Kapetanović.

Слика
Sarić: Radi u "Farmaviti", stažira na UKCS

Dolazila policija

Inače, vezano uz moguću Hukarinu bolest, treba podsjetiti da mnogi koji su ranjeni tokom agresije na BiH imaju hepatitis C, ali i danas žive normalno uz odgovarajuću terapiju i ljekarske kontrole. Stoga, mnogi ljekari procjenjuju da ta navodna dijagnoza nema direktne veze s tragičnom Sabahudinovom smrću.

Kako „Avaz“ saznaje, pripadnici policije MUP-a KS proveli su jučer nekoliko sati u UKCS-u. Pretpostavlja se da se vrši istraga o tome postoji li ljekarska greška u slučaju Sabahudina Hukare i čija. Vjerovatno se provjerava je li bilo nehata, zloupotrebe položaja ili klasične ljekarske greške sa smrtnim ishodom.

Htio u Švicarsku

Mnogi Hukarini prijatelji koji su došli na dženazu čudili su se njegovoj iznenadnoj smrti. Kako su govorili, za nedjelju je rezervirao let u Švicarsku, gdje je često boravio kod prijatelja.

Unuk mu promijenio život

Kapetanović nam priča da se Sabahudin znatno nabolje promijenio nakon što je dobio unuka.

- Imao je nekih problema. Međutim, nakon što je dobio unuka, sve se promijenilo. Govorio je da je njegovim rođenjem konačno dobio smisao života. Dolazio nam je skoro svaki dan – kaže Kapetanović.

Tužiteljica Burzić naredila istragu

Glavna tužiteljica Tužilaštva Kantona Sarajevo Dalida Burzić otvorila je po službenoj dužnosti istragu povodom ovog slučaja.

- Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu izvršit će provjeru da li u ovom slučaju postoje elementi krivičnog djela – saopćili su jučer iz Tužilaštva KS.

Služba za odnose s javnošću ispravila saopćenje

Iz UKCS-a jučer je poslana ispravka saopćenja za javnost od utorka u kojoj se navodi:

- U saopćenju za javnost poslanom 22. decembra, a koje se odnosi na smrt pacijenta S. H., došlo je do tehničke pogreške, koju ovim putem želimo ispraviti. Naime, pacijent je primljen na pregled i intervenciju na Kliniku za maksilofacijalnu hirurgiju UKCS/KCUS, 20. decembra (nedjelja). Pacijent je 21. decembra (ponedjeljak), u ranim jutarnjim satima, egzitirao (preminuo) na Klinici za bolesti uha, grla i nosa UKCS/KCUS, gdje je bio hospitaliziran.

Autor: K. K/E. T.
avaz.ba

BIVŠA ŽENA TVRDI: “ČUDNE STVARI SU SE S NJIM DEŠAVALE” Pokopan pacijent koji je preminuo nakon vađenja zuba! - ... Još se pita zbog čega nadležni organi nisu zahtijevali da se uradi obdukcija...

Na kraju ce biti NIKO, odnosno "kriv je onaj koga nema"
Ili ce to biti specijalizantica Azra Saric (zanimljiva osoba)?
Prethodni tekstovi:
Strana 43

Strana 44

"Slucaj Sabahudina Hukare, koji je umro nakon vadjenja zuba"

Слика
Kompletan tekst:
Слика
"Dnevni avaz", 11.01.2016.

A sta se iza "brda valja" kad je u pitanju specijalizantica Azru Saric (da covek ne poveruje!) pogledajte:
OVDE - strana 264
da ne uzurpiram prostor BH pravosudno-politicko-medicinskim trakavicama...

EDIT - DODATAK 15.01.2016.

Jos malo bljezgarija:
STRANA 265

EPILOG - moradoh citirati kompletnu objavu od 12.01.2016.godine sa stranice 45 a evo zasto (inace ne bih, vise ne pratim slucaj koji se pretvorio u politicku bljezgariju):

Cesto sam znala naleteti (i prepoznati) SVOJE skenirane novinske clanke koje sam objavljivala na forumima.
Koristili su ih drugi, forumasi i blogeri, i to bas cesto, ali da ce ih koristiti i novina koju sam dugo citala i prenosila njihove clanke (sada je samo internet izdanje), e to ne bih verovala!
Neka, bar nisam uzalud potrosila prosli i ovaj mesec u mukotrpnom vracanju nestalih slika i clanaka.
Ne znam samo je li "Slobodna Bosna" uzela skenirani clanak sa ove teme ili sa pravosudnog foruma - nije bitno. Drago mi je da im je posluzilo...
Sta ja inace mislim o "Avazu" (i jos mnogim drugim medijima) napisala sam ovde:

BLJAK "objektivni", "nezavisni" i svakakvi "profesionalci"!

AZRA SARIĆ DOBILA SPOR PROTIV AVAZA: Sud utvrdio da su je novinari Avaza namjerno oklevetali

Općinski sud u Sarajevu donio je presudu po kojoj Avaz Roto Press d.o.o., bivši urednik Dnevnog avaza Faruk Vele i novinar Kenan Kešmer moraju isplatiti 3.000 KM Azri Sarić zbog klevete, te 850 KM nadoknade troškova parničnog postupka.

Prije 7h Prije 5h

Слика

Azra Sarić tužila je kompaniju Avaz Roto Press i uposlenike Dnevnog avaza zbog objavljivanja neistina u vezi sa smrću pacijenta Sabahudina Hukare u Sarajevu, krajem 2015. godine.

Podsjetimo, Sabahudin Hukara umro je od posljedica obilnog krvarenja na Klinici za uho, grlo i nos na KCUS-u, a novinari Dnevnog avaza su o tom slučaju objavljivali tekstove u kojima su Azru Sarić, tadašnju specijalizanticu na Maksilofacijalnoj hirurgiji, neposredno dovodili u vezu sa Hukarinom smrću.

- U postupanjima tuženih sud vidi određeni obrazac ponašanja koji je suprotan prethodno navedenoj odrebi Kodeksa za štampu i predstavlja namjeru da se tužiteljica okleveta i da se pokuša prikazati da je ista odgovorna za smrt pacijenta Hukare, jer kako drugačije tretirati kontinuirano objavljivanje fotografije tužiteljice i dovođenje njenog imena u kontekst sa smrću pacijenta Hukare? U interesu javnosti sigurno ne - navodi se, između ostalog, u obrazloženju presude Općinskog suda.

Sud je također naglasio da je Azra Sarić u dva navrata uputila demantije Dnevnom avazu, odnosno novinaru tog lista, koji nikada nisu objavljeni. Kao razlog zašto nisu objavili demantije Azre Sarić, novinari Avaza na sudu su naveli da u njima "ništa nije demantovano".

- Na ovaj način sud smatra da su tuženi prekršili Kodeks novinarske etike i prekoračili granicu slobode novinarstva, jer nije na tuženima da cijene i komentarišu demanti, nego je u skladu sa Kodeksom štampe tuženi trebao da objavi zaprimljeni demanti – zaključio je Sud.

Azra Sarić bila je glavna svjedokinja državnog Tužilaštva u predmetu koji je na Sudu BiH vođen protiv Fahrudina Radončića i ostalih zbog ometanja rada pravosuđa, a koji je nedavno okončan oslobađajućom presudom po svim tačkama optužnice. Istraga protiv Radončića, Bakira Dautbašića, Bilsene Šahman i Zijada Hadžijahića pokrenuta je nakon što je Sarić prijavila da su Dautbašić i Šahman na nju vršili pritisak i zastrašivali je kako bi u svjedočenju na suđenju Naseru Keljmendiju u Prištini zaštitila Radončića, kao i Keljmendija.

Azra Sarić tada je izjavila da je na nju vršen pritisak i putem objavljivanja tekstova u Avazu o smrti Sabahudina Hukare u kojima su je pokušali prikazati kao krivca za Hukarinu smrt.

Pored naknade štete u spomenutom iznosu od ukupno 3.850 KM, Općinski sud u Sarajevu naložio je drugotuženom Faruku Veleu da o svom trošku uvod i izreku presude objavi u novinama Dnevni avaz, i to u prvom narednom broju po pravosnažnosti presude.

slobodna-bosna.ba

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Мај 2018, 21:29

Usput, i moje reci iz clanka "Slobodne Bosne" od 06.02.2014. godine su citirali drugi ...

Слика

Da se ne ponavljam OVDE malo vise o toma i jos vise o sudskim vestacima...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 02 Јун 2018, 22:18

nevenkagaragic пише:Majka preminule djevojke ogorčena: Lekari su nam Ljilju ubili nemarom

"ZANEMELA sam od besa kada je sudija pročitao presudu. Ovo je potvrda da nema pravde na ovom svetu"
I ne zanemela... prestrasno!
Podsticu li ONI to gradjane da uzmu pravdu u SVOJE ruke?

POSLE PRESUDE GINEKOLOZIMA

Majka preminule devojke ogorčena: Lekari su nam Ljilju ubili nemarom, a sud ih nagradio

Besna sam, ljuta i ogorčena - kaže Ilinka Novaković, majka Ljiljane Arambašić, posle presude kojom su ginekolozi Gordana Miletić i Vera Milenković osuđene na po dve godine zatvora

V. N. | 24. januar 2017. 09:30 | Komentara: 9

Слика
Ilinka Novaković

ZANEMELA sam od besa kada je sudija pročitao presudu. Ovo je potvrda da nema pravde na ovom svetu! Više od petnaest godina sam se borila sa lažima i neistinama, oplakivala svoje dete, borila se sa bolom. Ovakva presuda je sramna, jer su dopustili da moja Ljilja umre zbog nebrige i nemara.

Ovako je Ilinka Novaković, majka preminule devojke Ljiljane Arambašić (18), za "Novosti" prokomentarisala presudu kojom su ginekolozi Kliničkog centra Srbije Gordana Miletić i Vera Milenković osuđene u Prvom osnovnom sudu u Beogradu na po dve godine zatvora zbog nesavesnog lečenja njene ćerke. Ona je sa svojom drugom ćerkom, Ljiljaninom sestrom, juče prisustvovala izricanju kazne. Obe su bile ogorčene smatrajući da je prava kazna za lekarke bila doživotno oduzimanje licence.

- Godinama sam se nadala da će pravda biti zadovoljena, da će smrt moje kćeri i njihova osuda sprečiti da nanesu zlo drugima - priča Novaković Ilinka. - Besna sam, ljuta i ogorčena. Za sve ove godine, koliko je proces trajao, ti doktori su radili, bili unapređivani i nagrađivani. Sa svakim ponavljanjem postupka, ponovo smo sahranjivali i oplakivali naše dete.

Krivicu zbog ovakvog ishoda Ilinka vidi i u činjenici da je sudski proces trajao 15 godina.

- Sudije su u početku bile dobro upoznate sa slučajem, imali uvid u priču. Moju ćerku tog dana niko u Urgentnom centru nije ni pogledao, umirala je u mukama, kao u kanalu. Dete sam dala u ruke lekarima, a oni su je ubili. Sad nam ništa drugo ne preostaje nego da se pomirimo sa ovom nepravdom - navodi Ilinka.
Ljiljana je usled posledica pucanja slepog creva, a što nije konstatovano tokom pregleda, preminula februara 2002. godine.

novosti.rs

Nazalost, bice da je tako! I ne SAMO u Srbiji - osililo se to, osililo!

Слика

Pravosudna LUDNICA!

Presudu za Ljiljaninu smrt smo čekali 15 godina, a oni JOŠ ČEKAJU PRAVDU
Smrt Ljiljane Arambašić, devojke koja je 2002. godine preminula nakon nesavesnog lečenja upale slepog creva, dobila je (delimičan) pravni epilog nakon 15 godina suđenja.
Ipak, niz slučajeva smrti nakon lekarskih grešaka i dalje nije pravno okončan.

Слика
Foto: privatna arhiva / RAS Srbija Ljiljana Arambašić

SLUČAJ DECEDRA: ZASTARA I OSLOBAĐANJE

Слика
Foto: privatna arhiva / RAS Srbija Jelica Radović

SLUČAJ "BEOKLINIKA": SUĐENJE KOJE MILI

Слика
Foto: privatna arhiva / RAS Srbija Jelica Panić

SLUČAJ ANJE GRAHOVAC: DESETA GODINA ČEKANJA

Слика
Foto: privatna arhiva / RAS Srbija Anja Grahovac

SLUČAJ MALOG RADENKA: DA LI ĆE SE PRAKSA PROMENITI?

Слика
Foto: privatna arhiva / RAS Srbija Radenko Nikodinović

STRASNO, PRESTRASNO!
Pogledajte samo ove andjele...
NJIMA (pravosLudju, drzavi) su ocito vazniji doktori (ubice?) i njihove licence, nego ISTINA i PRAVDA za vecni mir dusa ove decice i njihovih porodica!?
Da, u Srbiji bar PISU o tome za razliku od biH!
U BiH "prodane duse" novinara uglavnom CUTE... ne zameraju se mocnicima u belom (zlu ne trebalo?)...
Sve ove tragedie su zabelezene na ovim stranicama, neka ih, neka OPOMINJU, neka se nikad ne ZABORAVE.
Pocivajte u miru decice, nikom kriva... a NJIMA, vasim dzelatima i saucesnicima (pravosLudnim) zelim dug zivot u neprestanom kosmaru neciste savesti (hm... ako je uopste imaju?)!

Sve ove tragedije smo mogli videti na ovim stranicama i jos mnoge, mnoge druge...
Godinama se NISTA ne menja, ne samo u Srbiji vec na celom Balkanu!
"Zasticena vrsta" u belom je bas zasticena, a lekarska greska se ne placa - ni zatvorom ni gubljenjem licence.

UŽASNE SUDBINE

SVE VIŠE LEKARA U SRBIJI GUBI DOZVOLE JER LJUDI ZBOG NJIH UMIRU: Koliko zaista košta lekarska greška?

Utvrđivanje odgovornosti lekara za smrt pacijenta u Srbiji nikad ne traje kraće od decenije, a osuđujuće presude su retkost

Objavljeno: 06.05.2018. 14:00h

Слика
foto: Privatna arhiva, Kurir, Profimedia, Ilustracija

Ortopedu iz lozničke bolnice Dobrivoju Bojaniću sud časti Lekarske komore za centralnu i zapadnu Srbiju oduzeo je na dve godine licencu za rad.

Doktor Bojanić je proglašen odgovornim što je u oktobru 2016. nestručno lečio prelom leve ruke maloletnog Radenka Nikodinovića iz sela Kozjaka, kojem se nakon stavljanja gipsa stanje pogoršalo, te je poslat u Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta u Beogradu, gde je posle nekoliko dana preminuo.

Sudsko veće suda časti utvrdilo je da je Bojanić napravio propuste u vođenju medicinske dokumentacije, zbog čega mu je izrečena disciplinska mera, koja se, kako je navedeno u saopštenju Lekarske komore, odnosi isključivo na postupanja lekara u procesu lečenja i pružanja zdravstvene zaštite, dok je posledica (smrt deteta) koja je nastupila kao uzrok takvog postupanja, predmet o kome će odlučivati nadležni krivični sud u krivičnom postupku.
...

Ovaj slučaj potresao je celu Srbiju, a nakon što je presuda doneta postavljeno je pitanje da li je ovo dovoljna kazna za nestručno lečenje? Iako sudska tek sledi, otac deteta je za medije kazao da je nezadovoljan ishodom po kom ortoped neće lečiti samo dve godine.

DA LI JE OVO DOVOLJNA KAZNA ZA SMRT MALOG RADENKA? Stigla presuda za lekara koji je nesavesno lečio dečaka

Ono po čemu su inače specifične lekarske greške jeste to da utvrđivanje odgovornosti lekara za smrt pacijenta u Srbiji nikad ne traje kraće od decenije, a osuđujuće presude su retkost.

Ipak, neke i posle čitave decenije dobiju svoj epilog na sudu.

Tako je 2015. godine, pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu prvostepenom presudom na po 15 meseci zatvora osuđeno troje lekara privatne klinike "Decedra" zbog nesavesnog lečenja Jelice Radović (19), koja je posle operacije čukljeva u ovoj bolnici, 2006. godine, preminula od sepse.

Kazna je izrečena hirurgu ortopedu Slavku Tomiću, kao i specijalistima anesteziologije Miodragu Stojanoviću i Oliveri Jeremić, da bi samo godinu dana kasnije Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno oslobodio troje lekara i direktora privatne beogradske klinike "Decedra" od optužbi za zbog neadekvatnog lečenja Jelice Radović.

Da je nekog lekara teško osuditi zbog lekarske greške svedoči i slučaj iz Pančeva.

Apelacioni sud u Beogradu je prošle godine preinačio prvostepenu presudu pančevačkog Osnovnog suda, kojom je hirurg dr Aleksandar Ivica bio osuđen na 11 meseci kućnog zatvora i pravosnažno ga oslobodio optužbe da je odgovoran za smrt Marijane Jojkić (30).

Nesrećna devojka preminula je u martu 2006. godine od upale trbušne maramice, izazvane nekonstatovanjem perforacije slepog creva.

Nesrećna žena se žalila na jake bolove u stomaku i povišenu temperaturu. Prema optužnici, nakon obavljenog pregleda, dr Ivica nije utvrdio razloge jakih bolova, već joj je prepisao neadekvatnu terapiju. Time je, prema tvrdnjama tužilaštva, zamaskirana klinička slika zapaljenja slepog creva, a lekar je načinio ključni propust i otežao postavljanje adekvatne dijagnoze.

Prema mišljenju Apelacionog suda, nije bilo dovoljno dokaza da je dr Ivica nesavesno postupao i time prouzrokovao pogoršanje Marijaninog stanja.

Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom je anesteziolog Stanoje Glišić osuđen na tri godine zatvora zbog nesavesnog lečenja trogodišnje Anje Grahovac koje je preminula nakon operacije katarakte. Ostali optuženi su oslobođeni.

Presuda je doneta nakon više od 10 godina od tog događaja.

Na privatnoj klinici "Pefekta", koja je iznajmila salu za operaciju oftalmološkoj ordinaciji "Ilić", Anji Grahovac je operisana katarakta 21. maja 2007. godine.

Kako se navodi u optužnici, tokom operacije došlo je do poremećaja u snabdevanju mozga kiseonikom, pa je devojčica upala u komu, i dve nedelje kasnije preminula.

espreso.rs

Komentari - evo jednog upecatljivog (izgleda da nema druge?):

Слика

SISTEMSKO ZATASKAVANJE MEDICINSKIH GRESAKA? O DA! ITEKAKO (i SVI to znamo)!
Nazalost, to se ne desava SAMO u RS! U celoj BiH je potpuno isto, a tek u Tuzli!
I ne samo u BiH - na celom Balkanu (dovoljno je "prelistati" stranice ove teme).
U donjem tekstu se spominju upravo slucajevi sa ovih stranica:

Strana 57
Strana 61

I jos mnogo, mnogo stranica i tragicnih slucajeva - NEKAZNJENIH zlocina zbog nesavesnog lecenja!

Слика

ISTRAŽIVANJE
Sistemsko zataškavanje medicinskih grešaka u RS

Dobila sam nalaze žene oboljele od karcinoma, a ona je dobila moje – da je zdrava. Ovako priču za portal CAPITAL.ba, uz prepune registre medicinske dokumentacije, počinje Prijedorčanka Rajka Orelj. Njena agonija, zbog medicinske greške, trajala je ne samo šest dana marta 2013. godine, već i narednih pet godina koliko se čekao sudski epilog...
...Da ovo tijelo ne obavlja poslove iz sopstvene nadležnosti, svjedoči i posljednji slučaj kontroverznog ljekara iz Prijedora Marinka Lovre kojem je produžen ugovor u Univerzitetskom kliničkom centru RS, iako je presuđen za uzimanje mita od pacijenta. Protiv njega se vodi i sudski spor jer je osumnjičen da je, prilikom rutinske operacije slijepog crijeva, pacijentkinji izvadio i zdrav jajnik...
... U prijedorskoj bolnici sporan je i rad patologa Nikoline Balaban. Ona je otišla u Bihać, tamo je uhapšena zbog nesavjesnog liječenja. Poznato je da je zdravim ljudima govorila da su bolesni. Pacijenti su prolazili kroz hemoterapije bespotrebno“...
... Republika Srpska još pamti slučaj porodilje Jovane Šinik koja je u oktobru 2016. godine preminula tokom poroda u gradiškoj bolnici. Njen suprug Ranko, da bi sam prehranio petoro djece, morao je put Njemačke. Kaže, nema vremena za mnogo priče.
Jovanin porod, prema svjedočenju porodice, trajao je čitav dan, a onda su ljekari, zbog prekrupne bebe, odlučili da je porode carskim rezom. Međutim, bilo je kasno. Ljekar koji je porađao nesrećnu ženu bio je Dragan Janjić, načelnik gradiške ginekologije...

...Pacijent u bolnicu, očigledno, odlazi na sopstvenu odgovornost, jer, ukoliko posumnja u kvalitet liječenja, nema protokola koji bi ga zaštitio, iako vlastitom platom održava zdravstveni sistem RS.

U Strukovnom sindikatu doktora medicine RS podsjećaju na svjetsku praksu da ljekar sam prijavljuje grešku. Ova sreća zaobišla je Jovanu Šinik i Rajku Orelj.
„Ne radi se ovo samo da bi bio kažnjen, već da i ostale kolege u eventualnim budućim istim slučajevima ne naprave iste greške...

I tako "svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo" - unazad naravno, u crnu rupu bez dna!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 02 Јун 2018, 22:40

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:Pronadjoh jedan zanimljiv video...
Bravo za gospodju Mirsadu Bajramovic (predsednica Udruzenja "Zemlja djece" iz Tuzle!
Uzaludan trud rekla bih... pacijenti su (bili i ostali) "zadnja rupa na svirali" u zdravstvenim ustanovama Tuzle i BiH.

Tuzlanski kanton - Tko krši prava pacijenata i blokira uspostavu zdravstvenih vijeća

Слика

https://www.youtube.com/watch?v=T8N8RzxCqQw
Prava pacijenata u BiH

Datum objavljivanja: 2. kol 2017.
Premda predstavljaju jedini mehanizam civilne kontrole u sektoru zdravstva, zdravstvena vijeća u Tuzlanskom kantonu nisu zaživjela.
Zašto su zdravstvena vijeća važna, zašto ministar i većina načelnika u TK i dalje krše Zakon o pravima obvezama i odgovornostima pacijenata, koje općine trenutno rade na aktivnostima formiranja zdravstvenih vijeća, kao i koliko se pacijenti općenito žale na usluge u zdravstvu, samo su neke od tema o kojima se raspravljalo na okruglom stolu u Tuzli koji je realizirala Mreža Naše društvo, a do kojih zaključaka se došlo pogledajte u prilogu
http://www.pravapacijenata.ba

Samo mi nije jasno otkud tu Ervin Mujkic, pravnik UKC-a Tuzla, zustri branilac svojih sticenika - lekara diletanata UKC-a Tuzla i njihovih katastrofalnih gresaka!

Слика

Osim toga, Ervin Mujkic je i predsednik Udruzenja pravnika u zdravstvu - nije tesko zakljuciti ZASTO (bas ON)!
Moraju se udruziti i zajednickim snagama braniti GRESKE kako ne bi koji doktor "slucajno" odgovarao za svoj nemar, diletantizam ili neznanje koje rezultira i smrtmim ishodom - to mi je nazalost poznato!
"Osnovni ciljevi osnivanja Udruženja su: razmjena iskustava članova radi njihovog uspješnog djelovanja u oblastima prava i zdravstva; promocija ugleda i unapređenje pravne struke u zdravstvu;"
Zar nije logicnije da udruze snage kako bi ZASTITILI PACIJENTE, te UNAPREDILI ZDRAVSTVO i SROZANI UGLED zdravstvenih ustanova sirom FBiH, a posebno UKC-a Tuzla?
U celom tekstu rec "pacijent" ni jednom nije spomenuta, dakle svi su vazniji od onih zbog kojih zdravstvene ustanove i postoje!
Kakav zakljucak izvesti, osim da UDRUZENIM snagama jos efikasnije SAKRIJU GRESKE i PROPUSTE njihovih lekara?

Слика

Osnivanje Udruženja pravnika u zdravstvu - 21.11.2012.
Osnivačka skupština Udruženja pravnika u zdravstvu - 21.11.2012.
Održana Osnivačka skupština Udruženja pravnika u zdravstvu - 03.12.2012.

Stvarno, KO krsi prava pacijenata - tema stara, poznata, tipa "trla baba lan", pa zna se... upravo Mujkicevi "klijenti" na sudovima!
Strana 22:

nevenkagaragic пише:"Kako zastititi pacijente u FBiH"

Je li to konacno dolazi vreme budjenja?

Слика
"Dnevni avaz", 29.11.2012.

Ili Strana 41: Ko su bh. ljekari koji su ubili svoje pacijente - KOLIKO ih je odgovaralo???
Dakle "trla baba lan" zar ne?
Primera je bezbroj, ostaje cinjenica da su pacijenti NEVAZAN FAKTOR u zdravstvu...
Jedan komentar na tuzlanskom portalu TIP:

Слика

Tuzlanska zdravstveno-pravosudna trakavica na sudu...
A glavni pravnik UKC- a Tuzla (Mujkic Ervin - desno na slici) je non-stop u sudskim prostorijama.
Znam to dobro, vecito je u sudu, sto u Tuzli, sto u drugim gradovima...
Nije mu lako zaista...
Ima covek posla preko glave braneci svoje sefove, diletante i "ubice u belom" u ovoj "KUCI MRAKA"...

ISPITIVANI SVJEDOCI
Počelo suđenje zbog zabrane štrajka u UKC-u Tuzla

Piše: A. K./Klix.ba
prije 4h 50m

Слика
2 / 4 Foto: Klix.ba

Iznošenjem materijalnih dokaza te ispitivanjem svjedoka danas je u Općinskom sudu u Tuzli počelo suđenje po prijedlogu Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, a vezano za sudsku mjeru osiguranja kojom je uposlenicima ove zdravstvene ustanove, inače članovima Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije Tuzlanskog kantona (TK), zabranjeno stupanje u generalni štrajk.

Pojašnjenja radi, nakon što su članovi spomenutog sindikata krajem prošlog mjeseca najavili pokretanje generalnog štrajka u zdravstvenim ustanovama u TK, menadžment UKC-a podnio je tužbu Općinskom sudu u Tuzli koji je donio mjeru zabrane održavanja štrajka.

Zbog toga su početkom novembra sve zdravstvene ustanove u TK, odnosno uposlenici koji su članovi Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK, izuzev UKC-a, stupili u generalni štrajk.

Na odluku Općinskog suda u Tuzli reagovao je pravni zastupnik sindikata Damir Alić koji je Kantonalnom sudu u Tuzli uputio žalbu.

Žalba je u konačnici prihvaćena te je predmet vraćen prvostepenom sudu na ponovni postupak, a štrajk omogućen ljekarima.

Nekoliko dana kasnije, Općinski sud ponovo je donio mjeru kojom se zabranjuje pokretanje generalnog štrajka u spomenutoj zdravstvenoj ustanovi, a Vlada TK je na sjednici donijela zaključak da štrajk smatra neosnovanim i neutemeljenim s aspekta odredbi Zakona o radu u FBiH.

U početnoj fazi ovog postupka, odnosno na prvom ročištu, raspravljano je samo o sudskoj mjeri osiguranja, a sama zakonitost štrajka o kojoj se proteklih dana govorilo bit će predmet ispitivanja u narednom periodu.

Mujkić: Generalni štrajk donio bi gubitke UKC-u

Načelnik Sektora za pravne poslove i ljudske resurse UKC-a u Tuzli Ervin Mujkić kazao je da bi stupanjem u generalni štrajk ova zdravstvena ustanova pretrpjela materijalnu štetu.

"UKC Tuzla blizu 40 posto svojih prihoda ostvaruje na tržištu zdravstvenih usluga i ostvarivanje zavisi od toga hoće li se raditi ili ne. Otkazivanjem unaprijed zakazanih medicinskih usluga onemogućava se ostvarivanje tih prihoda, čime se dovodi u pitanje isplata plaća svim radnicima, zatim isplata dugova dobavljačima i jasno je da će u ovom slučaju, u toku štrajka nastupiti štetne posljedice", smatra Mujkić.

S druge strane, pravni zastupnik Sindikata doktora medicine i stomatologije TK Damir Alić očekuje da će Općinski sud u Tuzli promijeniti svoju odluku te da će ukinuti sprovedene radnje i mjeru osiguranja staviti van snage.

"Očigledno je da je došlo do promjena okolnosti u smislu da je mjera osiguranja postala bespredmetna i nesvrsishodna", kazao je Alić.

Istakao je da je ovom mjerom osiguranja doktorima medicine i stomatologije onemogućeno da počnu, a potom i realizuju generalni štrajk u tuzlanskom UKC-u.

Alić: Ovo je neravnopravna borba

Zbog svega ovoga oni su se, nastavlja Alić, odlučili za svakodnevne polusatne štrajkove upozorenja do okončanja ovog postupka.

"Ova pravna borba izgleda neravnopravna zato što se doktore medicine i stomatologije pokušava na jedan prilično grub način staviti u isti koš s ostalim zdravstvenim radnicima, odnosno tehničkim osobljem, uz dužno uvažavanje, koje je znatno brojnije", naglasio je Alić.

Zanimljivo je istaći da članovima Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije više nije u cilju da stupe u generalni štrajk u spomenutoj zdravstvenoj ustanovi, ali bi im povlačenje mjere koja je trenutno na snazi značilo jačanje pregovaračke pozicije.

"Aposolutno je bespotrebno da se ide u generalni štrajk u UKC-u jer su već postignuti ciljevi koje smo mi tražili. Ova odluka bi trebala i mora biti povučena, jer bi to nama ojačalo pregovaračku poziciju kako bi oni koji odlučuju o nama ušli u socijalni dijalog", istakao je Admir Suljić, predsjednik Štrajkačkog odbora u TK i potpredsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH.

On je potcrtao da članovi ovog sindikata žele što prije započeti konkretan socijalni dijalog s Vladom TK, kako bi se cijela ova priča završila na najbolji mogući način s benefitima za doktore medicine i stomatologije, pacijente, ali i sve ostale građane.

Podsjetimo, Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije TK trenutno nema reprezentativnost na nivou najmnogoljudnijeg kantona u FBiH. Ovo je jedinstven slučaj, s obzirom na to da ovaj sindikat ima reprezentativnost u svim ostalim kantonima.

Odluku o utvrđivanju reprezentativnosti Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije na podučju TK u konačnici će donijeti Vrhovni sud FBiH. Utvrđivanje reprezentativnosti stvorilo bi i mogućnost za zvanično pregovaranje predstavnika ovog sindikata s Vladom TK vezano za usaglašavanje, a samim tim i potpisivanje kolektivnog ugovora.

klix.ba

Jedan komentar:

Слика

I video RTV Slon Tuzla (kome je mrsko citati):

Počelo suđenje o Mjeri zabrane štrajka ljekara UKC –a Tuzla - 27.11.2017.

Слика

Zanimljivo... OPET ista "pesma"...
I opet sud ekspresno doneo presudu ccccc...
E ovde su najbolji KOMENTARI - vredi ih procitati!

UKC Tuzla ponovo podnio tužbu kojom će pokušati zabraniti štrajk SSDMiS TK

ODLUKA SUDA
Ljekarima u UKC-u Tuzla zabranjen štrajk, poručuju da će se boriti za svoja prava

Nermin Bijedic·
"Donja Tuzla, Federation Of Bosnia And Herzegovina, Bosnia And Herzegovina
OVO JE SRAMOTA.... ZABRANA ŠTRAJKA MOŽE SAMO POGORŠATI STANJE U ZDRAVSTVU KOJE ĆE KAO I UVIJEK PLAĆATI PACIJENTI....OVO JE PUT GAŠENJA JAVNOG ZDRAVSTA KAKVOG SMO POZNAVALI....NESPOSOBNA VLADA NA ĆELU SA ANEMIČNIM PRMIJEROM , POLAKO UVODI JUŽNOAMERIČKI ZDRAVSTVENI SISTEM.... SVE PRIVATNO... PA KO PREŽIVI.....ŠTRAJK JE BIO JEDNI PUT DA LJEKARI RAZGOVARAJU SA VLADOM......ZATO POČNITE NOVU KAMPANJU PROTIV OVE VLASTI.....TRAŽITE ONU POLITIČKU OPCIJU - STRANKU , KOJA ĆE VAS PODRŽATI"

Dakle, "vidimo se u citulji" sa ili bez strajka - ISTO JE! Dokazano xxx puta... NEMA razlike u ovoj kuci mraka!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Јун 2018, 22:33

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 15 Јун 2018, 21:54

Neobicno, bas neobicno - cak DVE POZITIVNE objave jedna za drugom i to vrlo pozitivne (sto se retko desava)...
I to OBE iz BiH - zamislite! Kakva pozitiva, a NIJEDNA NIJE iz (samohvalisavog) UKC-a Tuzla, pardon - KUCE MRAKA !
Bravo Zenica i Banja Luka, bravo, samo napred!

U UKC RS izvedena složena kardiološka procedura: Balon od 50 atmosfera spasava život

Bojana Živanić 13.06.2018 16:12

Слика
Foto: Velibor Tripić | U UKC RS izvedena složena kardiološka procedura: Balon od 50 atmosfera spasava život

BANJALUKA - U UKC RS u Banjaluci će se ubuduće rutinski izvoditi operacija sa posebnim balonima kako bi se omogućio normalan protok krvi u srce pacijentima sa hroničnim začepljenjima krvnih sudova oko ovog vitalnog organa, a kod kojih niti jedna druga metoda ne može dovesti do prohodnosti.

Rečeno je ovo danas na pres-konferenciji povodom prve ovakve složene interventne kardiološke procedure na šezdesetčetvorogodišnjem pacijentu koji je više puta hospitalizovan zbog bolova u grudima.

Operaciju su izveli Florim Ćućuli, eminentni interventni kardiolog iz Kantonalne bolnice u Lucernu, zajedno sa timom ljekara UKC RS.

"Prvi put smo u operaciji koristili balon koji koristi vrlo velike pritiske, poređenja radi, pritisak u gumama vam je otprilike dvije atmosfere, a mi smo koristili balon od 50 atmosfera", objasnio je Saša Lončar, šef Odjeljenja interventne kardiologije UKC RS. Rekao je da su ovom pacijentu u dva navrata pokušali izvesti operaciju sa drugim balonima koji su, kako kaže, dostupni na našem tržištu, ali, ističe, otvaranje arterije nije uspjelo. Naglasio je da je, ovaj pacijent iz Hercegovine te da ljudi sa ovog područja imaju kalcifikovane arterije, koje je, kako je rekao, teško razduvavati balonima. Dodao je da je korist za pacijenta od ove procedure ogromna.

"Vi u stvari imate arteriju zapušenu kalcijumom koji ne možete nikako da razbijete, i morate imati veoma sofisticirano i tehnološki napredno oruđe da razbijete taj kalcijum i da stavite stent. Korist za ovog pacijenta je to što on nakon ove operacije neće imati simptome, a i krv će moći proticati normalno i hraniti njegovo srce", kazao je Lončar.

Naveo je da se ove operacije rade redovno, ali da je kod ovog pacijenta u pitanju "kamena arterija", koju je nemoguće razbiti konvencionalnim alatima.

"Očekujemo da će ubuduće od ukupnog broja operacija ovog tipa biti oko osam odsto ovakvih, gdje je slučaj da bolest progredira godinama", rekao je Lončar.

Florim Ćućuli, eminentni interventni kardiolog iz Kantonalne bolnice u Lucernu, kazao je da su ga doktor Lončar i njegov tim pozvali da podijeli svoje iskustvo u korištenju ovog balona s njima.

"Operacija je uspjela i pacijent se dobro osjeća. Mogu samo da kažem da je doktor Lončar veliki stručnjak, koji je prepoznao da treba uraditi ovakvu operaciju", kazao je Ćućuli.

Tamara Kovačević-Preradović, načelnik Klinike za kardiovaskularne bolesti, kazala je da je ovo prva ovakva procedura u regionu.

"Najvažnije je to što će naš pacijent imati višestruku korist od ove procedure. Ovo je dio jedne naše dugogodišnje saradnje sa različitim institutima i klinikama, gdje zaista dobijamo svjetske stručnjake, pa na taj način edukujemo i naš kadar", istakla je Kovačević-Preradovićeva.

nezavisne.com

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 15 Јун 2018, 22:34

Je li to onaj ponedeljak Muhameda Cengica od pre par decenija ("Pravna drzava pocinje u ponedeljak")?
Da vidimo i to...

RADIKALAN POTEZ - Propali pregovori s Vladom TK: Najmanje 600 ljekara u ponedjeljak daje otkaze

Слика

Da se bar rascisti... pokoje zrno zita od mase kukolja!

Stotine doktora u Tuzlanskom kantonu u ponedjeljak daje otkaz

Meni su ovde najzanimljiviji komentari...
Nista bez politike ha?

Слика

Ma "bravo" humanisto" - zar moze i gore nego sad?

Слика

Oooh, pa u UKC-u Tuzla je SVE MOGUCE! ZNAM iz licnog iskustva... nazalost!
JAD I CEMER!

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Јун 2018, 19:12

Procitah 19.06.2018.godine i NASMEJAH se - "Otkazima ljekara u TK počeo civilizacijski sumrak!"
"Ko to kaze, ko to laze?"
Zar TK i cela BiH nije odavno u civilizacijskom MRAKU? Kakav "pocetak sumraka" nakon DECENIJA MRAKA?
Neko je ocito pobrkao loncice...

I prodje taj ponedeljak... otkaza NI JEDNOG JEDINOG - cudno ha?
Hahahaha... TIPICNO, poput one bosanske serije "Lud, zbunjen, normalan..." :

KOMPROMISNO RJEŠENJE: Doktori u Tuzlanskom kantonu povukli ostavke
"Štrajk prestaje, povlačimo kolektivne otkaze, nećemo ih predavati na protokol. Iznašli smo zajedničko kompromisno rješenje..."

...Ovaj sindikat čiji je osnovni zahtjev bio priznavanje reprezentativnosti od strane Vlade TK, tu istu reprezentativnost crpit će iz Federalnog sindikata dok se ne okončaju sudske presude koje se vode oko ovog pitanja između Nezavisnog sindikata radnika uposlenih u zdravstvu koji je potpisao kolektivni ugovor i Sindikata doktora medicine i stomatologije.
Skupština TK će tražiti od sudstva da pojasni kako donosi različite presude u kantonima i različito tumači zakon..."

STA su to "povukli" kad nisu ni PREDALI?
Dobro, hajde, NJIHOV problem uostalom...
Eh, da nije ZALOSNO, bilo bi smesno...
No, SUJETA je najveca bolest belih mantija, ko ih ne zna "skupo bi ih platio"!
Naravno, kao i uvek cast izuzecima - u svakom "kukolju" nadje se i poneko zrno "zita".

I eto ga... 26.06.2018.:

Foto: Potpisan Kolektivni ugovor za doktore medicine i stomatologije ...
Kolektivni ugovor ne nudi ništa više od onoga što je Vlada već nudila Strukovnom sindikatu doktora medicine i stomatologije krajem aprila, ali nažalost tada nije došlo do potpisivanja Kolektivnog ugovora...

Слика

Sta to bi? STA su to POTPISALI?
Evo, rece jedan komentator:
"Dakle, reprezentativnost nisu dobili. Nisu dobili ništa bolje uslove od onih koji su potpisani sa drugim sindikatom. Kolektivni ugovor koji su potpisali, obzirom da im nije priznata reprezentativnost, je nevažeći i neobavezujući za Vladu. Znači, predstava za javnost i neuki narod. Kobajagi mi smo štrajkovali i kobajagi htjeli dati otkaze i kobajagi smo se izborili za kolektivni ugovor.
Iako ništa nisu postigli, sujeta je zadovoljena..."

Слика

Neka, neka je doslo vreme da i oduvek NEDODIRLJIVI doktori (i takozvani doktori) protestuju i strajkuju...
Doslo je vreme da i oni traze podrsku, samo ne znam od koga?
Od gradjana koje su nemilice ponizavali, ugrozavali, cak svojom nemarnoscu, bahatoscu i bolesnom sujetom ubijali?
Zaigrala i njima "mecka" pred vratima je li? Hoce to...
Nisam se svrstala ni na jednu stranu (strajkaci, menadzment, "vlada", pravosudje...), sve je to "u pet deka" jada i cemera u celoj BiH!
Najzalosnije od svega je to sto su se sledbenici HipokrAta odavno pretvorili u HIPOKRiTE (vecina naravno, ne svi)!
Dobro je rekao jedan njihov kolega doktor, inace vrlo cenjen i priznat STRUCNJAK i HUMANISTA i van granica BiH:
"Nema vece djubradi od doktora" !

O da, JA to ZNAM nazalost, i jos mnogi, mnogi drugi...
Ovo su Denisovi dzelati iz UKC-a Tuzla - PROKLETI DA SU! Zivim jos samo za dan kad ce ih stici kazna!
Nije vazno koja, kakva... kakva god - obecala sam svom sinu...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Јун 2018, 19:33

Sve je isto... sto kazu "u pet deka"... nazalost

Dok su me babice porađale, doktor je jeo jabuku, a posle ušivanja "na živo", u meni je zaboravio gazu: Jeziva ispovest porodilje iz Šapca

Doktor je gledao kako čupam kosu i molim ga da samo malo stane, jer ne mogu više

20. jun 2018 | 14:59 » 19:13
Слика
Foto ilustracija: Profimedia

Nataša Pjevalica iz Šapca pre 20-ak dana postala je majka po treći put. Već je dva puta prošla kroz iskustvo rađanja i mislila je da ništa ne može da je iznenadi, ali, kako to obično biva, stvarnost je demantovala.

S obzirom da je završila medicinsku školu i da je verovala u čast svoje struke, odlučila je da trudnoću prati u Domu Zdravlja u Šapcu. Sa trudnoćom je sve bilo kako treba do samog momenta porođaja u Opštoj bolnici u Šapcu.

- U bolnici ne postoji posteljina. Pet dana smo mi porodilje ležale u sobi na krvavim caršavima, bez jastuka, čak smo jod za pranje morale da nosimo od kuće. Sve trudnice pregledane su na istoj posteljini na kojoj je rađen CTG - kaže ona.

Nataša objašnjava da su babice bile divne, ali da joj to nije mnogo značilo, jer je glavnu reč imao doktor.

- Pre svega, doktor nije dozvolio da mi daju na vreme doze epidurala uz reči "neka je, nisu ovo nikakvi bolovi". U tom trenutku ja sam trpela bolove već 20 sati. Zatim, dok su me babice porađale on je u sali stajao naslonjen na kolica sa instrumentima i jeo jabuku - priča Nataša.

Ona objašnjava da je bebi pupčanik bio obmotan oko glave i da su babice su imale poteskoća da je izvuku, ali da taj podatak nigde nije zabelezen, ni na otpusnoj listi.

- Za sve to vreme doktor nije prilazio. Onda dolazi deo sa ušivanjem, gde on počinje da me ušiva bez lokalne anestezije pod izgovorom da sam pod epiduralom, iako pre toga nije dozvolio anesteziologu da mi da dozu. Ne znam koliko konaca imam, ali doktor je gledao kako čupam kosu i molim ga da samo malo stane jer ne mogu više i kada sam se skoro onesvestila samo su otvorili vrata od terase uz reči "evo, još koji minut, gotov sam" - priča ona.

Kada je, napokon, stigla na odeljenje pomislila je da je tu kraj mukama.

- Sutradan u viziti doktori su samo prošli pored porodilja, a 24 sata od porođaja, kad sam otišla na tuširanje, iz sebe sam izvukla ogromnu gazu koju je doktor zaboravio. Sada posle toliko dana dobijam temperaturu koja ide do 41 stepen i nalaze mi bakteriju koju sam verovatno zaradila u bolnici baš od te gaze. Primam terapiju od koje mi nije mnogo bolje i žele da me ostave u bolnici, a ja se samo pitam kome da ostavim bebu od 20 dana i još dvoje dece - kaže ona.

Nataša objašnjava da ne želi nikoga da tuži, nisu joj potrebne pare, samo je htela da njenu priču čuju.

Kontaktirali smo sa bolnicom u Šapcu kako bimo i od njih čuli šta se sve tačno izdešavalo na porođaju i kakvi uslovi vladaju u ovoj zdravstvenoj ustanovi, ali nismo ništa uspeli da saznamo. Direktor je, rekli su nam, na poslovnom putu. Bolnica je, kažu, upoznata sa ovim slučajem, ali će javnosti da se obrate tek kroz dva, tri dana.

telegraf.rs

KOMENTARI

Da, bolnica "je upoznata" sa slucajem... pa? ZNAMO kako ce se zavrsiti...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Јун 2018, 20:08

Evo opet BiH - MOSTAR - UZAS!

OTVORENO HOROR PISMO: Za sve “dobre” Samarićanke koje rade na ginekologiji u KBC Mostar

Слика

"Možete li odvojiti par minuta vašeg vremena da pročitate što vam imam reći?

Ovo je za sve “dobre” Samarićanke koje rade na ginekologiji u KBC Mostar.

Možda ću vas i vrijeđati i ne ispričavam se baš nikako.

Jer drage moje i vi ste jučer uvrijedili mene!

I vi ste jučer doveli u pitanje život moje sestre, majke dvoje malene djece.

I vi ste jučer i noćas pokazale kakve osobe zaista dolje rade i što ste sve u stanju raditi u biti što ne raditi.

I vi ste jučer poigrali životom.

Ljudskim životom!

Dođoh i vidjeh!

Nije ovo priča rekla-kazala, ovo je ono što su moje oči vidjele, ovo je ono zbog kojih nisam mogla zaspati sve do zore čekajući samo da mi se javi i kaže da je dobro ili nije dobro!

I imena vam znam i evo još razmišljam hoću li ih objaviti.

Ne incijale, bit ce to punim imenom i prezimenom!

Želim ovim postom da se čuje što se u noći na odjelu ginekologije događa!

Želim ovim postom podignuti i potaknuti ostale žene da podjele svoja iskustva!

Ja pišem umjesto svoje sestre!

Dignite svoje glasove i iziđite javno sa svojim iskustvima, jer onoj gamadi dolje treba stat u kraj!

Jer nisu ništa drugo nego jedna obična gamad.

I čast nekolicini izuzetaka!

Torulje koje spavaju, dok im žena toliko krvari da se boji za vlastiti život i piše meni poruku da se njoj ne sviđa koliko je to puno krvi!

Ali idemo od početka!...
... "

I tako dalje... UZAS!
Posebno me pogodilo ovo:

"A ti kontaš u bolnici je na sigurnom.

Ma kavom crnom sigurnom!"

I mom sinu Denisu smo rekli 23.07.2005. godine na Internoj klinici UKC-a Tuzla:
"Ne boj se sine, sad si u sigurnim rukama" - nikada sebi necemo oprostiti tu LAZ (tada nismo znali, niti pomislili da sce ga upravo te "sigurne" ruke gurnuti u SMRT)! Treci dan, 25.07.2005.godine umesto da ga povedemo kuci jer "nije mu NISTA", zatekli smo mrtvo telo - nema vise naseg Denisa... nase prekrasne Duse, Duse od COVEKA...
Proklinjacu ih dok sam ziva!

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Јун 2018, 20:27

I tako to...

OČINJEG MI VIDA: Imitacija života; Prizori iz zdravstvenog sistema BiH

28.06.2018 07:36
Слика

A o čemu se ovdje, u stvari, radi? O imitaciji života u BiH. O imitaciji zdravstva uređenih zapadnih zemalja. O pacerskom pokušaju da se samo papirologijom dostignu svjetski zdravstveni standardi – a narod ko jebe!
Piše: Ferida Duraković

Dakle, priča mi jedna sredovječna žena, nosi naočare sto godina, oči su joj sredstvo za rad i s razlogom ih pazi najviše koliko može, šta joj se dešava ovih dana:

Iskočilo mi prije pet-šest mjeseci nešto ispod desnog očnog kapka; ne boli, ne svrbi, pa i ne hajem mnogo, nije strašno, valja u gužve po klinikama, a možda je tek starinski jačmir ili nešta bezazleno.. Pa ti to, uz sve svoje penzionerske obaveze urbi et orbi, gurnem ustranu i ne mislim o tome, sve do prošle srijede kad u ogledalu vidim: bogami to nešto naraslo dobro, kao neka kuglica, vidi se i bez pipanja; možda je masno tkivo, možda šta drugo, hajd ga znaj, očinji je to vid, moje sredstvo za rad, nije estetika…

Odmah ja porodičnom ljekaru da vidim šta ćemo. Doktor porodične medicine u Domu zdravlja veli: Bogami. nećete moći ovdje kod našeg očnog ljekara. Znate, mi u Domu zdravlja imamo pet pravnika, koji nam uopšte ne trebaju, a samo jednog specijalistu oftalmologa…. Nego evo vam uputnica u Opću bolnicu pa neka vam oni to pogledaju.

JA, SVA SRETNA

I ja oko podne istog dana drito u Opću bolnicu, odjeljenje Očno, na kartoteku. Vrlo ljubazna sestra kaže da je doktorica otišla u operacionu salu i neće se vraćati, pa me moli da dođem sutra u 9.15. Ja sva sretna – čuj već sutra na pregled! Dođem sutra, dakle u četvrtak, u 9.15, primi me doktor, ne predstavlja se, kaže sjedite gospođo, i ja za onu mašinu kroz koju gleda oči, pogledajte gore-dole kaže, dajte da opipam i tako to, pa na kraju veli: „Bogami, gospođo, ovo ne možemo riješiti injekcijom, bilo bi uzaludno, za ovo treba operativni zahvat. Zvaće vas sestra da se dogovorite kada.

Kažem ja: „Imam staru majku koju pazim pa bi bilo dobro dan-dva prije da me nazovete, da je brat pripazi dok sam ja na operaciji“. Kaže doktor tamo do 15. jula, a sestra će: „Ništa ne brinite, zvaćemo, izvolte nalaz, uzmite kod porodičnog ljekara uputnicu u bolnicu i popunite ove formulare (dade mi ih zajedno s nalazom), pa kad vas zovnemo to sve i ličnu kartu donesite.“

Doviđenja – doviđenja.

Opet ja kod porodičnog ljekara, sreća neka pauza pa mi ispisa uputnicu u bolnicu – ma sve ko bombona. U ponedjeljak 25. juna zvoni mobitel: dobardan dobardan, ja sam sestra s očnog odjeljenja, vaša operacija je u srijedu u 8.30. Opa, super, kažem ja, hvala. Kaže sestra dalje: „Morate doći i javiti se na kartoteku, znate moramo pratiti protokol, vi ćete u operacionu salu, donesite papuče i šta vam već treba za nekoliko sati boravka u bolnici, i popunite one formulare.“

Fala i doviđenja.

VIDI, MI KO ZAPAD

Tu ti se ja sjetim onih formulara i pogledam: dva lista A4 formata na obje strane sitnog fonta raznih pitanja: PRISTANAK ZA PRIJEM U BOLNICU I PRIHVATANJE PREDLOŽENE MEDICINSKE MJERE.

Ih vidi, mi ko Zapad! Pa to je super!

Ali da malo protabirimo taj formular, taj LOŠ PREVOD S NEKOG STRANOG JEZIKA, vjerovatno s engleskog, pun besmislenih rečenica koji ne razumijem ja, visoko pismena žena, a kako će ih razumjeti neki nana ili dedo odnekud sa bh. sela koji su padobranom pali u tu ordinaciju?

Dakle, ime, prezime, broj LK i mjesto izdavanja, matični broj i ime oca (zašto ne majke?), a onda počnu konstatacije koje ja treba da SHVATIM I POTPIŠEM, tj. s njima se složim i potpišem ih:

„Dajem dobrovoljni pristanak na prijem u Bolnicu i na potrebne medicinske mjere koje odredi nadležni ljekar, medicinska sestra-tehničar ili zdravstveni saradnik“.

Čuj i medicinska sestra-tehničar određuje medicinske mjere? I šta je zdravstveni saradnik? Ne kontam. Ali sve pet, pristajem, štrihiram.

Pa dalje:

„Ova izjava uključuje pristanke (ne pristanak nego pristanke!) na hirurške zahvate (ne hirurški zahvat nego zahvate – was?), druge invazivne procedure i druge pristanke za koje sam prethodno obaviješten u usmenoj i pisanoj formi“

Jesam li prethodno obaviještena o tome? Bogme nisam. Osim što mi je doktor čije ime ne znam, rekao da treba operacija kojoj karakter i težinu ne znam.

Onda dolaze pitanja o plaćanju, o šteti ako je ja izazovem u Bolnici, hajd da skratim… Potom Izjava pacijenta o tome koga Bolnica može obavijestiti o mom zdravstvenom stanju (tu ti ja metnem dragoga, koga drugog?), te da „imam pravo da odbijem prijem informacija o svom zdravstvenom stanju (Zašto? Nisu mi objasnili zašto ovo pitanje, ali ga moram potvrditi) itd. itd, pa onda „da u toku liječenja osobe koje nisu zaposlenici Bolnice, a koje je Bolnica ovlastila na provođenje određenih medicinskih mjera, mogu te mjere pružati i meni (studenti, lica na edukaciji)“… Hajde dobro i to: nek se uče djeca na meni, valjda operacija nije ozbiljna, pa niko mi nije rekao da jeste…

MOJ ODGOVOR – NIJE

Nakon Pristanka za prijem u bolnicu dolazi Obrazac saglasnosti, gdje treba da se potpišem, između ostalog, i na ovo:

Opisana mi je i objašnjena moja dijagnoza i prognoza bolesti.

Moj odgovor: NIJE. Doktor koji me pregledao nije mi rekao kako se zove bolest koju imam, je li operacija rutinska ili ozbiljna, a kamoli prognozu. Nije mi rekao čak ni kako se on zove.

Opisan mi je cilj i korist od predložene mjere.

Moj odgovor: NIJE.

Objašnjene su mi vrste i vjerovatnoća mogućih rizika bolnih i drugih sporednih ili trajnih posljedica.

Moj odgovor: NIJE.

Obaviješten/a sam o drugim mogućim metodama liječenja, etc…

Moj odgovor: NISAM.

I tako do kraja formulara, uključivši i meni vrlo važno sljedeće pitanje:

Korištenje uzoraka, tkiva i organa:

Saglasan/a sam Nisam saglasan/a

da Bolnica može zadržati i koristiti za naučne ili svrhe edukacije sve uzorke, ćelije, tkiva, organe i dijelove tijela, koji su odstranjeni tokom hospitalizacije, ili raspolagati njima na način koji smatra primjerenim.

E ovo mi je pitanje sasvim jasno: pišem šta mislim da treba, a onda dolazi i kraj formulara, kad se moram potpisati.

Sva pitanja pregledam, ali ostavim da se konsultujem s nekim, da mi objasni pitanja i konstatacije na koje nemam odgovor ili reakciju. Ma te naše sestre svakako svašta znaju!

SVE VAM OVDJE PIŠE

I dođem ti ja jutros u 8.30, predam knjižicu. Nakon desetak minuta iz ambulante izlazi i prozove me sestra s glasom Ilije Gromovnika, i odmah će: „Što niste popunili formular?“ u čekaonici od barem dvadeset uglavnom starica i staraca. Velim: „Nisu mi jasna neka pitanja, ne znam kako na njih da odgovorim… Osim toga, niko mi nije rekao koja vrsta anestezije…“ A ona, blajhana vestalka, rikne: „Sjedite tamo i popunite formular! Sve vam ovdje piše!“

Naslonim na krilo formular; okreni-obrni, opet ne znam odgovore na neka pitanja, ali kucnem bojažljivo na vrata i predam formular ispunjen onoliko koliko sam znala (kako li bi sve to ispunila moja starica od osamdeset osam?), kad eto ti Gromovnice opet iz ambulante: „Pa jesam li vam rekla da se ovdje ne upisuje DA ili NE nego da se potpišete!“ Kažem: „Ne mogu potpisati nešto što ne razumijem ili što mi nije rečeno i objašnjeno!“ Opet uzmem formular pa sve prekrižim i potpišem sve što je od mene tražila, samo da završim ovo sve, sad već jako nervozna i gotovo nespremna da odem u operacionu salu. Ode ona u ordinaciju, kaže: „Sjedite i čekajte da vas prozovem.“

Sjedim ja tamo, uznemirena i nekako ponižena bez ikakve svoje krivice i bez razloga. Onaj narod oko mene se zgleda, gleda u mene, ništa im nije jasno kao ni meni. Prilazi starac i pita: „Boga vam, gospođo, šta vam to traže da potpišete?“ Kažem: „Pristanak na operaciju“. A on će: „Pa što vam ne objasne šta da napišete?“ Kažem: „Gospodine, ne znam šta da vam kažem… Ili sam ja glupa ko točak, ili je ovaj upitnik glup. Nema druge. Ali i vi pazite šta potpisujete.“

Sjedim u čekaonici sva preznojena i dumam: Evo, sve sam potpisala, sad ću sa svim tim papirima u drugu zgradu pred operacionu salu (tako mi je rekla sestra na kartoteci)… Eto, sve su mi rekli, kobajagi, i ja sam njima sve napisala u formularu, kobajagi…

ALI JOŠ MI NIKO NIJE REKAO KAKVU OPERACIJU ĆU IMATI – POD OPŠTOM ILI LOKALNOM ANESTEZIJOM?

Ako je pod lokalnom, čemu ova silna procedura? Doktor koji mi je napisao dijagnozu ne reče ništa o težini operacije, a meni se sve čini da je rutinska… A ako je pod opštom anestezijom, što se ne oprostih s dragim svojim i svijetom za svaki slučaj? Pa vidi ti ta pitanja, i zdrav bi se od njih razbolio! Pa niko mi ništa nije objasnio!

A vidi još većeg vraga: PA JA NE ZNAM IME DOKTORA KOJI ĆE ME OPERISATI!

Sve sam drugo potpisala, a ne znam, niti mi je iko rekao KO ĆE MOJE OČI JEDINE UZETI U SVOJE RUKE! KO ĆE SE OČINJIM MOJIM VIDOM POZABAVITI?

Znam dva-tri očna ljekara, od toga se dvojici ne bih dala ni za sva blaga svijeta – šta ako je jedan od njih?

PA ONI MENI NISU REKLI DVIJE NAJVAŽNIJE STVARI!

Dignem se, odem na kartoteku i kažem onoj ljubaznoj sestri: „Molim vas, kao što vidite, sve sam papire popunila, ali znate li mi vi reći ime ljekara koji će me operisati?“ Ona veli: „Pričekajte, sad ću ja doktorici reći da za nju imate pitanje“. Vrati se za minut: „Gospođo, kad iz ordinacije izađe pacijent, vi odmah uđite i pitajte doktoricu“.

Izađe pacijent, ja u ordinaciju, a ona sestra Gromovnica zagrmi: „Sačekajte! Niste na redu! Imamo pacijenta. Prozvaću vas!“

Vratim se pred vrata. Čekam, već sam na rubu nerava. Mislim: kako ću ovakva u operacionu salu?

Dva pacijenta uđoše, pa izađoše. Ja čekam. A i moja operacija čeka…

U neka doba ne mogu više da izdržim: kucnem i uđem u ordinaciju i velim Gromovnici: „Dajte mi moje papire i knjižicu, molim vas!“ Ona se okrene nekom ko leđima sjedi prema prozoru i kaže: “Doktorice, evo one gospođe.“

JAKO GLUP FORMULAR

Okrene se doktorica – mlada osoba, ljubaznog lica. Priđem joj i kažem: „Molim vas, dajte mi trideset sekundi da vam kažem šta mislim o vašem formularu“ i razvezem, ko što sam sad i tebi, ali ne više od 30 sekundi, poentirajući da NE ZNAM koju vrstu operacije imam i koji će me doktor operisati, a ostalo kobajagi sve znam jer sam ispunila formular…

Na to će doktorica, razoružana i neoprezna, sasvim iskreno: „Gospođo, molim vas, da vam objasnim… Ovaj je formular JAKO GLUP, ali vi na operaciju ne možete ako ga ne potpišete“.

E tu ja puknem. Okrenem se sestri Gromovnici:

„Pa mogli ste mi reći da je formular glup umjesto da me blamirate pred cijelom čekaonicom! Dajte mi papire! Ne želim vašu uslugu, a sve ću ovo dati u novine“

Doktorica, kojoj naknadno pročitam ime u papirima, zbunjeno veli: „Doviđenja“.

A sestra Gromovnica, nimalo zbunjena, nadoda: „Prijatno!“ Kao da ću iz ovih stopa na svečani ručak.

Eto, drugo moja, u čemu mi prođe dan. Ni operacije, ni mira, niti pameti više imam.

A o čemu se ovdje, u stvari, radi? O imitaciji života u BiH. O imitaciji zdravstva uređenih zapadnih zemalja. O tzv. informiranom pristanku na zdravstvene procedure. Samo što menadžment i zdravstveno osoblje ni sami još ne znaju šta je to i na koji se način sve to može primijeniti na našu opustošenu zemlju i zaglupljeni narod. O pacerskom pokušaju da se samo papirologijom dostignu svjetski zdravstveni standardi – a narod ko jebe! Ionako su nepismeni, ništa ne kontaju. Patuljci pojma nemaju. Što bi narod morao razumjeti koliko mu dobra mi činimo! Još i to treba da im objašnjavamo!

Nezahvalan je ovaj naš narod, stoka je to, a mi im sve formulare pripremili!

Aferim, kenjčine.

(TIP/Izvor: zurnal.info)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 29 Јун 2018, 23:24

nevenkagaragic пише:Prvo procitah par vesti tipa:

Hirurg uhapšen dok je uzimao mito za operaciju

A onda... zanimljivo - opet isto ime!?

Faktor saznaje: Uhapšeni hirurg Marinko Lovre 2014. optužen da je odstranio zdrav organ pacijentici!

Autor: M. R.

Hirurg koji je uhapšen danas dok je primao mito od pacijenta je Marinko Lovre, specijalista opće hirurgije, zaposlen u Općoj bolnici Prijedor, nezvanično saznaje Faktor.

14:41 / 26.12.16

Слика
Dr. Marinko Lovre

Podsjetimo, Lovre je lišen slobode na svom radnom mestu, neposredno nakon što je od građanina primio određeni novčani iznos kao mito.

Kako je kazala Mirna Miljanović, načelnica Odjeljenja MUP-a Republike Srpske za odnose sa javnošću, hapšenje je provedeno u saradnji sa Posebnim odjeljenjem za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminaliteta Tužilaštva RS-a.

Inače, ovo nije prvi put da se dr. Marinko Lovre našao u sukobu sa zakonom. Prije dvije godine protiv Lovre je podnesen izvještaj Okružnom tužilaštvu u Banjoj Luci zbog sumnje da je tokom operacije pacijentici iz Prijedora izvadio zdrav organ i time počinio krivično djelo nesavjesno liječenje.

VEZANI TEKST - Akcija policije u bolnici: Hirurg uhapšen dok je uzimao mito za operaciju

Izvještaj protiv hirurga je podnesen po prijavi pacijentice koja je 27. oktobra 2014. izjavila da joj je dr. Lovre tokom rutinske operacije slijepog crijeva odstranio zdrav jajnik!

- Preduzimajući operativne mjere i radnje i postupajući po prijavi, te uvidom u priloženu medicinsku dokumentaciju oštećene osobe, policijski službenici su utvrdili da je osoba prije operacionog zahvata imala sporni organ, dok na kontrolnim nalazima izvršenim poslije operativnog zahvata, nije uočeno postojanje spornog organa – naveli su tada iz Centra javne bezbjednosti Prijedor.

S druge strane, Lovre je tvrdio kako ovi navodi nisu tačni, te najavio da će pacijenticu tužiti za klevetu i uvredu časti.

faktor.ba

Pre dve godine:

ATV VIDEO/PRIJEDOR: Doktor pacijentu odstranio zdrav organ!

A sta bi nakon svega te 2014.godine?
Ko ce znati, niti me zanima mnogo, no ocito NISTA jer ON ipak RADI...

"GRESITI JE LJUDSKI, ALI U GRESKAMA USTRAJATI OBELEZJE JE LUDAKA" - kaze latinska poslovica!
Da, LJUDSKI je gresiti, ali NEljudski je LAGATI (sto ONI uglavnom rade)!
Narod kaze "Ko prizna pola mu se prasta", ali NE, ONI NIKADA ne priznaju gresku!

E zato se slazem sa komentarom ispod ovog teksta - ako je tako, onda znaci ne preostaje nista drugo (ako zakaze pravosudje sto je najcesci slucaj).

Optužnica protiv ljekara iz Banjaluke: Neopravdano odstranjivanje jajnika pravdao cistom

Dragan Sladojević 29.06.2018 11:30
Слика
Foto: N.N. | Optužnica protiv ljekara iz Banjaluke: Neopravdano odstranjivanje jajnika pravdao cistom

BANJALUKA, PRIJEDOR - Potvrđena je optužnica protiv Marinka Lovre (55), ljekara iz Banjaluke, koja ga tereti da je, radeći u Opštoj bolnici u Prijedoru, pacijentkinji S.S, tokom odstranjivanja slijepog crijeva, bez opravdanog medicinskog razloga odstranio i desni jajnik.

Zatim je to, kako se dodaje, "pokušao prikriti govoreći S.S. da su se tokom operacije desile komplikacije i da je na desnom jajniku uočio cistu koju je morao ukloniti".

Optužnicu Okružnog javnog tužilaštva u Prijedoru, koja Lovru tereti za nesavjesno pružanje ljekarske pomoći, potvrdio je sudija za prethodno saslušanje prijedorskog Osnovnog suda.

"Optuženi se tereti da je 26. jula 2014. godine u Opštoj bolnici u Prijedoru, kao doktor medicine, specijalista opšte hirurgije, primio pacijentkinju S.S. radi operacije zbog upale slijepog crijeva, te istu neposredno prije operacije uputio na dijagnostički ginekološki pregled, kojom prilikom je ultrazvukom utvrđeno uredno zdravstveno stanje i prisustvo oba jajnika", piše u optužnici.

Nakon toga je, kako se dodaje, pacijentkinju operisao radi odstranjivanja slijepog crijeva, pa je u toku operacije S.S. "pored upaljenog slijepog crijeva, bez opravdanog medicinskog razloga odstranio i desni jajnik".

"To nije konstatovao u medicinskoj dokumentaciji, niti je o tome obavijestio doktora specijalistu ginekologije, iako je bio svjestan da se odstranjivanjem desnog jajnika pacijentkinje ne pridržava pravila zdravstvene struke, ali je na to pristao, te je prouzrokovao znatnije pogoršanje zdravstvenog stanja S.S., u vidu umanjenja njene životne sposobnosti, a što je pokušao prikriti govoreći S.S. da su se tokom operacije desile komplikacije i da je na desnom jajniku uočio cistu koju je morao ukloniti", piše u optužnici.

Dodaje se da je Lovre na isti način o zdravstvenom stanju S.S. pogrešno informisao i supruga te pacijentkinje.

"Nizom ljekarskih pregleda, preduzetih nakon predmetnog operativnog zahvata, utvrđeno je potpuno odsustvo desnog jajnika kod S.S.", navedeno je u optužnici.

Podsjetimo, u ranijoj izjavi za "Nezavisne", Lovre je rekao da će dokazati da nije kriv, dodajući da je tokom operacije odstranio organ koji je bio bolestan, a to je akutno slijepo crijevo.

"Imam sve dokaze da jajnik nisam dirnuo. Sedam ljudi bilo je na operativnom zahvatu", rekao je on tada.

Ineče, kako smo ranije objavili, Lovre iza sebe ima presudu kojom je osuđen zbog primanja mita na novčanu kaznu od 20.000 KM.

Po presudi banjalučkog Okružnog suda, a kojoj je prethodio sporazum o priznanju krivice, uzeo je mito da bi sačinio lažni nalaz.

nezavisne.com

Da, upravo tako - "oko za oko" ako nema druge (kazne) - 1 komentar:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re: Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 04 Јул 2018, 22:36

nevenkagaragic пише:Strasno, prestrasno!
Jos jedna od mnogih tragicnih posledica bahatosti i nezainteresovanosti Hipokratovih krivokletnika:

"Nalazi obdukcije su pokazali da je dijete umrlo od upale sinusa. Oni su liječili upalu pluća. Nisu htjeli ništa da snimaju da reagiraju kako treba. Nalaze su uradili tek 15 sati nakon što su je smjestili u bolnicu u Brčkom- kaže Zada Bajrić."

TUGA U DOMU PORODICE BAJRIĆ U BEGOVAČI KOD BRČKOG: MALENA NEJLA JE UMRLA GOVOREĆI „MAMA HOĆU KUĆI“!

Ponedjeljak, 15 Decembar 2014 07:10
Слика Слика

Prošlo je pet dana od smtri trogodišnje Nejle Bajrić iz Brčkog koja je prema tvrdnji majke Zade Bajrić preminula zbog nemarnosti ljekara u Brčkom.
...

nevenkagaragic пише:Roditeljima izrazavam iskreno saucesce i porucujen da NE ODUSTAJU, te da pokrenu privatnu tuzbu - parnicu, iako ce tesko naci advokata koji ce pristati zastupati ih. To kazem zato sto ce ih i tuzilastvo i VSTV-e i Ustavni sud BiH godinama zamajavati i stititi krivce. Istina je da je ova borba duga, teska, iscrpljujuca, bolna, ali roditelji: NEMOJTE odustati, bez obzira na godine koje ce proci (desetak) dok isterate pravdu.
PRAVDA jeste spora, ali je dostizna!

ODRŽANI PROTESTI „PRAVDA ZA NEJLU“- ZADA BAJRIĆ: DVA DANA SU MI UBIJALI DIJETE!
... -Ako imaju obraz neka izađu i neka me gledaju u oči. Hoću da me pogledaju u oči, ubili su mi dijete od tri godine. Neka izađu neću ja njima ništa. Hoću da se svi smijene, a Šećerbegovićku u zatvoru. Dva dana su mi svjesno ubijali dijete, a ja sam gledala i uzalud tražila pomoć. Niko ništa nije htio poduzeti. Tražim pravdu za svoje djete kako bi mirno spavala u zemlji- kazala je Zada Bajrić...

Слика

ALARMANTNO: OD 1. JANUARA 1996.GODINE DO JUČERAŠNJEG DANA U BRČKOM SU UMRLA 52 DJETETA!
Posljednji slučaj, kada je preminula 3-godišnja Nejla Bajrić iz Begovače kod Brčkog, pokrenuo je brojna pitanja o stanju u zdravstvu i pojedincima u bijelim mantilima, ali i smrti djece u bh. Distriktu.
Podsjećamo da je malena Nejla umrla, najvjerovatnije zbog nemara ljekara u Brčkom čemu svjedoči i obdukcioni nalaz. Nejla je umrla na putu iz Brčkog prema UKC Tuzla, o čemu je prvi pisao portal „otisak.ba“...

Saznadoh za ovu sramotu iz objave FB prijatelja koji napisa (izmedju ostalog): "Prisustvovao strasnom izricanju presude" - STRASNO je to zaista! Bas po balkanski: "mir, mir, NIKO nije kriv" (kad je zasticena vrsta u pitanju)!
Ostavih komentar uz par linkova za neupucene u slucaj i napisah (samo cu prepisati):
Sta reci, kakav komentar dati nakon soka? Pokusacu tudjm recima...
Procitah davno misao jednog francuskog pisca (dugo o njoj razmisljam) - ISTINA:
"Osveta je ipak najsigurniji nacin da se postigne pravda."
Da, da, OKO za OKO pa da vidimo dokle ce se bahatiti... kad nema druge!
Istina je i ovo sto neko rece:
"Oko za oko i ceo svet bi bio slep."
Zar nije zalosno? Onda NEKA, znaci da je taj i takav svet i zasluzio svoj KRAJ (smak sveta)?!
Jer :
"Opacinu, kojoj me ucite, izvrsicu, i to sa svireposcu, jer hocu da usavrsim ONO cemu ste me NAUCILI."
Zar nije upravo tako kako jos davnih dana napisa Sekspir? A "kandidata" je ihahaj!

Hipokratova zakletva - Stranica 36

Hipokratova zakletva - Stranica 41

Brčko: Doktorka oslobođena optužbe za smrt djeteta

03.07.2018 08:41 | ATV
Слика

Brčko - Ferhata Šećerbegović, ljekar specijalista pedijatrije u Opštoj bolnici Brčko, oslobođena je optužbi za neprikladno liječenje trogodišnje Nejre Bajrić, prije tri i po godine, nakon čega je djevojčica preminula.

Sudija Velibor Milićević svoju odluku obrazlozio je riječima da nije bilo pravnog osnova da na osnovu iznijetih dokaza donese drugu presudu. Porodica Bajrić i njihovi prijatelji su ogorčeni. Iz sudnice su izašli u suzama.

„Kriva je za smrt, a ne mogu je osuditi, gdje to ima na svijetu, samo ovdje kod nas. Ja znam da je ovo korumpirano i povezano sve, od suda, do zdravstva i policije, sve je to uvezano. Da moje dijete tri i po godine leži u zemlji, da idem da se borim, znam da je kriva. Znam!”, kroz plač je govorila Zada Bajrić, majka preminule djevojčice.

Na provstepenu presudu Tužilaštvo ima pravo žalbe. Očekuju je obje strane. Advokat porodice Bajrić kaže da je presuda apsurdna, kao i obrazloženje sudije. I ova predsuda je, kaže, poruka ljekarima da mogu biti nemarni i manje obzirni, a da za to neće odgovarati.

„Sam sudija priznaje da postoje propusti u postupcima optužene koji su rezultirali sigurno pogoršanjem zdravstvenog stanja koje je rezultiralo smrtnom posljedicom i donosi odluku da je ne može osuditi. Sudija je bio, evidentno, pod tremom. Vidjelo se dok je govorio. Jedva je izgovarao riječi. Ja ne želim ulaziti u to zašto je donio ovakvu odluku, ali je ova odluka protiv interesa svih”, kaže Mirnes Ajanović, advokat porodice Bajrić.

„Vještaci odbrane su kazali da niko nije mogao predvidjeti tok bolesti i ishod bolesti. Ovdje nema, očito, neprikladnog načina liječenja. Sve drugo spada u domen procjene ljekara, nalaz i mišljenje ljekara i vizite”, kaže Osman Mulahalilović, advokat optužene Ferhate Šećerbegović.

Podsjećamo, djevojčica je preminula prije tri i po godine u kolima Hitne pomoći, na putu za Univerzitetsko-klinički centar u Tuzli. Nejrini roditelji za smrt kćerke okrivili su Šećerbegovićevu, jer, kako su rekli, djevojčicu nije htjela da liječi po uputama druge ljekarke, koja je primila djevojčicu, nego je, po preuzimanju smjene, odmah promijenila terapiju, nakon čega je djevojčica preminula. Nejrina smrt bila je povod za proteste koji su trajali nekoliko dana, kada su građani tražili smjenu Šećerbegovićeve i rukovodstsva bolnice, ali to se nije desilo.

glassrpske.com

"Zasticena vrsta"je bas zasticena, rade sta hoce jer im to dozvoljava pravosLudje! Ubijaju nam DECU nemilice - NEKAZNJENO! FUJ, FUJ, FUJ!
Nazalost, ovo je samo jedan od mnostva STRASNIH slucajeva na stranicama ispred i iza 36 i 41...