Порукаод Mustra » 13 Феб 2007, 06:15
. Naked Lunch (1959)
Autor: William Burroughs
Barous je mrzeo depote Skversvila i ceo svet, u kome je novac osnovno sredstvo. Ovo je njegova najbolja knjiga i sablon za sve koje ce slediti. Sa svojim narkomanima i raznovrsnim urbanim razbojnicima, otrovno dosadnim humorom i iznenadnim izletima u ciste halucinacije, ova knjiga ga je istog trenutka nacinila izopacenim vodjom izvidjaca za generacije koje ce biti upucene. Jednom je rekao: “Cilj mog pisanja uvek je bio da ono izrazi ljudske mogucnosti i svrhu, koje su bitne za “Svemirsko doba” – pod time je mislio na zavisnost i hotimicnu ekstremnost, koje su obe, naravno, ispale vrline u modernoj trzisnoj ekonomiji. On prolazi kroz krajnja ponizenja, ali ne odlazi im trazeci nesumnjive izvore blistavosti. Voli ih zbog onoga kakva su. Njegovi razgovori u paklu, sa markizom de Sadom, mora da su vrlo zabavni.
2. Native Son (1940)
Autor: Richard Wright
Bilo bi lako napisati knjigu o nepravedno optuzenom crncu. Vrajt je napisao jednu tesku. U Cikagu, tridesetih godina, gde je Biger Tomas nasao posao sofera, on ubija mladu zenu, jedino dete bogate porodice, koja ga je upravo zaposlila. Mada je ubistvo bilo slucajno, ono postaje jedna vrsta retroaktivnog cina volje. Ona Tomasa dovodi do preispitivanja sopstvenih rana i ponizenja, u rukama ponekad bukvalno krvozednog belackog drustva. Postoje pasusi uobicajenog drustvenog propovedanja u ovoj knjizi, ali Barous dovodi Tomasa na najneprijatnija mesta americke rasne neresene igre. To je upravo kuda ona i treba da ode.
3. Neuromancer (1984)
Autor: William Gibson
Ne postoji sansa da se pretera u tome, koliko je radikalan bio prvi Gibsonov roman, kada se prvi put pojavio. On je napravio kombinaciju propalog, neonski progonjenog, postmodernog grada – njegovi stanovnici postali su polu-ljudi, pod uticajem sintetickih droga, tetovaza i bujnih hirurskih telesnih modifikacija – sa njegovom vizijom trodimenzionalnog virtuelnog pejsaza, koji su stvorili kompjuteri, kroz koje gadne bande hakera surfuju poput skitnica visokih ravnica. Kada jedan od takvih hakera, Kejs, bude iskljucen iz ovog “sajber-svemira” (Gibson je bio medju prvima koji su upotrebili tu rec), on ce uciniti sve da se vrati unutra, ukljucujuci i ubacivanje u skoro suicidni sajber-napad na sve osim nehakersku vestacku inteligenciju. Ova knjiga je nasilna, duboka i vizionarska (za to ne postoji druga rec), i dokazala je da je naucna fantastika vise od masovnog zanra na papiru, ona je osnovno sredstvo pomocu kojeg vreme oblikovano i opsednuto tehnologijom moze samo sebe da razume.
4. Never Let Me Go (2005)
Autor: Kazuo Ishiguro
Keti, Tomi i Rut su studenti u Hejlsemu, veoma ekskluzivnoj, veoma neobicnoj engleskoj privatnoj skoli. Sa njima se dobro postupa u svakom smislu, ali sto su stariji, oni sve vise shvataju da postoji tajna koja proganja njihove zivote: nastavnici se odnose prema njima sa strahom, a oni ne znaju zasto. Kada najzad otkriju tajnu, vec je previse, previse kasno da spasu sebe same. Smesteno u mracnoj alternativnoj verziji Engleske, ovo je neverovatno remek-delo, naucno-fantasticna horor prica, pisana kao vrhunska tragedija, od strane majstorskog knjizevnog stiliste. Ona je postmoderna po svom konceptu, ali Isiguro ne igra igre, niti juri trendove: ljudska drama ove knjige, njene teme svireposti i prihvatanja, stoje van vremena i, na zalost, trajne su.
5. 1984 (1948)
Autor: George Orwell
Trinaest je sati; datum nije bitan; godina se podrazumeva.Vinston Smit, birokrata Ministarstva Istine, tesko radi danju i nocu u sluzbi Velikog Brata. Orvelov roman je studija o svakom mogucem nacinu, na koji jedan narod moze da bude “gazen” od strane vlasti: duhovno, fizicki, intelektualno, medijski, torturom, prismotrom i cenzurom, do tacke kada drzava moze da manipulise cak i stvarnoscu i voljom. Kada Smita namami lepa aktivistkinja Otpora, da se ukljuci u pobunu, 1984 postaje nesto drugo: neobicna, tragicna, duboko tuzna ljubavna prica. Ovo je Orvelov trijumf.
6. On the Road (1957)
Autor: Jack Kerouac
Ovo je knjiga koja je pokrenula hiljadu “tripova”. Za ovaj hiperkineticki, drag roman, koji menja kulturu, Keruak je primio citave svetove kroz svoj vetrobran. Likovi u stalnom pokretu, reke, pejsazi, zvezdano nebo, ovisnici o benzedrinu, beskrajni maratoni voznje, Din Moriarti i drugi ludaci koji brzo govore. “Jer, jedini ljudi koji za mene postoje jesu ludaci”, kaze nam Keruakov narator. “Oni koji su ludi za zivotom, za pricom, ludi za tim da budu spaseni.”
7. One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1962)
Autor: Ken Kesey
Kada Kejsi odluci da se lati licemerja, okrutnosti i podstaknutog konformizma modernog zivota, on zadire u sopstvena iskustva, kao subjekat za testiranje u mentalnoj bolnici. Neodoljivi zatvorenik, Rendl Mekmarfi, ratuje sa ledenom, zaslepljenom moci medicinskom sestrom Racet, da bi oslobodio ili bar udahnuo zivot slomljenim i zaplasenim pacijentima, nad kojima ona dominira, dok, miran poput stene, tihi narator, sef Bromden, sve to nadgleda. Ovo je alegorija individualizma i srceparajuca psiholoska adrama.
8. The Painted Bird (1965)
Autor: Jerzy Kosinski
Pocetak II Svetskog rata odseca mladog Jevreja od porodice i smesta medju seljake ruralne Poljske. On tamo, sirom otvorenih ociju, poput kapka na kameri, postaje svedok zverstava i ponizavanja, seksualnih i drugih, koje iscrpljuju mastu: naslov se odnosi na hobi coveka, koji voli da slika ptice, boji njihovo perje raznim bojama i posmatra svoje dojucerasnje drugove kako ih cepaju, u svojstvu napadaca. Svo nasilje je jos uzasnije, kada se gleda ocima decaka, koji sve to opaza kao neiznenadjujuce i normalno: on ne zna za bolje i trpi to sa izdrzljivoscu istinski nevinog.
9. Pale Fire
Autor: Vladimir Nabokov
Ovaj bizaran roman je komponovan od dugacke, narativne poeme, pracene mnogo vecim skupom fusnota, napisanih od strane opsesivnog, veoma rastrojenog komentatora. Carls Kinbot, gej profesor na malom koledzu u Novoj Engleskoj, mozda je, a mozda i nije iseljenik plemenitog porekla iz egzoticne knezevine Zemble, u istocnom delu Evrope. Mozda ima, a mozda i nema ukradeni spis koji komentarise, za koji je ubedjen da je u potpunosti o njemu. On je, bez sumnje, nezdravo opsednut Dzonom Sejdom, mirnim pesnikom, koji je komponovao poemu. Ovo je vrsta romana, u kome se srecno mozete izgubiti: kuca ogledala bez izlaza, lavirint bez kraja.
10. A Passage to India (1924)
Autor: E.M. Forster
Do vremena kad je veliki romanopisac, u ovom poslednjem i najboljem od svih njegovih romana izdatih u toku njegovog zivota, progovorio o britanskom prisustvu u Indiji, njegov osecaj moralnosti bio je bolje opremljen nego ikada. Svestan nedokucivosti ljudskog ponasanja, oprezan na sve reciprocne lose procene, on je pogledao u Imperiju i video njene slabe osnove. Adela Kvestid je britanski posetilac Raju, koji zeli da upozna “pravu Indiju”. Pri poseti Malabarskim pecinama desava joj se neka vrsta napada (ili se ne desava?), mozda u rukama Doktora Aziza, pazljivog indijskog Muslimana, koji je organizovao put. Da li je sve to samo umislila? Mozda on nije ono sto se cini?