

Основан два пута

Историјски музеј Србије осниван је два пута – 1950. и 1963. године. Објашњење је следеће. Након Другог светског рата, нова власт затражила је од стручњака анализу постојећих музеја. Међу многим ставовима издвојила се замисао историчара и оснивача неких установа културе Милорада Панића Сурепа о оснивању Историјског музеја:
„Историјски музеј треба засновати на тај начин што ће се из садашњег Уметничког музеја (данашњи Народни музеј – п. а) одвојити историјска збирка, донети у Београд збирке из унутрашњости, присајединити им историјске документе из установа, манастира и приватног поседа. Овај би музеј требало да обухвати време од 6. и 7. века па све до 1918. године.”
На основу тог Суреповог веома прецизно објашњеног и разрађеног предлога, у пролеће 1950. године донета је одлука о оснивању Историјског музеја Србије. Почело је одвајање збирки из Народног музеја, кренула је и изградња зграде, али се након непуне године стало. Наиме, Уметнички музеј – данашњи Народни – није желео да се лиши дела своје збирке у корист новог музеја. Томе се нарочито противио Ђорђе Мано Зиси, археолог и познати историчар уметности, иначе руководилац Историјске збирке Уметничког музеја. Његово мишљење је надвладало, и власт је одлучила да Уметнички музеј буде „комплексни и специјалистички” и да му се врати некадашњи назив – Народни музеј. То је значило да ће задржати своју историјску збирку, односно да је тек основани Историјски музеј Србије постао непотребан.

Следећи догађај вредан помена у причи о два оснивања је прослава стопедесетогодишњице Првог српског устанка 1954. године, отварањем тематске изложбе у Новом двору на којој је показан део збирке Народног музеја. Свечаности је присуствовао председник тадашње Југославије Јосип Броз Тито, а изложбу је посетило 90.000 људи. На основу те изложбе исте године одлучено је да се у Конаку кнеза Милоша у Топчидеру отвори Музеј Првог српског устанка, у складу с једним од предлога Ђорђа Мано Зисија. Тако је Србија добила простор у коме ће изложити део своје историје.
Међутим, тиме није решена и дилема да ли је Историјски музеј потребан или не, а став Мано Зисија да у таквом музеју треба да буде научно-марксистичка поставка с идеолошком наменом још је више оптеретио. На крају, после више година, одлучено је да Србији треба историјски музеј, па је 11. фебруара 1963. године Савет за културу Србије усвојио уредбу о његовом оснивању. Тог дана је Историјски музеј Србије други пут основан, и тај дан одређен је за његов рођендан. Основа његове збирке је Музеј Првог српског устанка, спојен с Историјским, и предмети из Народног музеја.