2009 - pare ili život?

Уредник: gresnica

Корисников грб
Kvarta
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 71
Придружен: 12 Окт 2005, 22:35
Место: Bgd
Контакт:

Re: 2009 - pare ili život?

Порукаод Kvarta » 22 Дец 2008, 11:19

Kvarta пише:1. Šta mislite o ovoj ekonomskoj krizi kod nas i u svetu? Šta će se desiti u Srbiji? Kako će to uticati na Vaše domaćinstvo?
2. Da li očekujete da ćete u narednoj godini kupovati jeftinije i manje, ili skuplje i više, ili se možda količina i cene stvari koje će te kupovati neće promeniti u odnosu na ovu godinu?
3. Šta očekujete od 2009-te godine? Šta je to što vas čini optimističnim po pitanju dolazeće godine? Što vas raduje? A šta je to što vas plaši i što vas brine?

Po meni ova kriza nije ništa novo ni neočekivano, barem ne kada je Srbija u pitanju. Svetska ekonomska scena je poznata po tome što se uruši sa vremena na vreme i ponovo podinge na noge. Pomalo me podseća na sistm Japanaca koji su imali običaj (ne znam da li to još uvek rade) da devalviraju jen kako bi ga ojačali i ponovo digli na staro. Ali da budem iskrena ekonomija i politikologija nisu moje teme. Na kako ova situacija utiče ili će tek uticati na moje domaćinstvo...pa ja bih rekla da već utiče.
Nedavno sam se uselila u nov stan...ja i praktično goli zidovi...pare koje sam dobila od poreza (povraćaj) su se istopile u sekundi i to na par krupnijih kućanskih aparata (neophodnih za život) i deo kuhinje, za drugi deo sam pozajmila novac od sestre...nisam smela dizati kredit. Rekla bih da me ova situacija žestoko pogađa (na veoma ličnom planu) - dok vratim sestri dug, dok otplatim sve račune koji treba da počnu da pristižu (već 3 meseca živim u tom stanu a još nam ni jedan račun nije stigao :evil: ) - pitam se da li ću kupovati išta u skorij vreme osim najneophodnijeg. Predpostavljam da će to biti manje i jeftinije :oops: .
Šta očekujem...da rešim probleme. Teško da će se nešto moći da meri sa ovom godinom - bila je fantastična!!!
Oekujem da će cene biti veće, bezobrazno veće, ne očekujem ponovo 90te ali ni da će biti baš mnogo drugačije od toga. Očekujem da ću napokon uzeti diplomu i nastaviti da napredujem na poslu. Plaši me mnogo toga u 2009. ne bih znala odakle da počnem i sve je vezano za najosnovniju egzistenciju. A što se stvari koje me čine optimističnom tiče - one su vezane za domen privatnog (moj dečko, moj posao, moja karijera...).
You may win a thousand fights, but you can only lose one!

Zaknafein Do`Urden

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Порукаод stojan popivoda » 22 Дец 2008, 11:32

Ma ti si super-sunshine-optimistic!!! :D
Kod mene, vidiš, kanibalizam samo što nije...... :roll:
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:
dejan_kokoshkov@yahoo.com

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1543
Придружен: 19 Сеп 2008, 23:03
Место: U carstvu oblaka

Порукаод milei » 22 Дец 2008, 11:56

Mozda je optimizam srazmeran teretu koji se na ledjim nosi - mladic i karijera je nista naspram onoga sto sledi kada se na to nadovezu jos neke stavke...Kanibalizam sledi kasnije kada ti zena i nejac pojedu sve...i sopstvenu i dzigericu iz frizidera. Teska vremena za neke , teska....

Truman
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 93
Придружен: 17 Нов 2008, 14:52
Место: Beograd

Порукаод Truman » 24 Дец 2008, 11:32

Vidim da je bilo dosta dobrih odgovora pa neću mnogo da pametujem, tj. da razglabam po tačkama. Ipak mislim da je ovaj narod toliko toga preživeo da će preživeti i ovo globalno svetsko njesra. Naredna godina će biti izuzetno teška za privredu, ali će verovatno pružiti i neke nove šanse...u kom smislu... možda će se otvoriti prostor za nove ljude, a tu mislim dosta i na političare. Na svetskom planu plašim se rata, ali nas to ne bi trebalo da zahvati. Popivoda, ova tvoja izjava za Vojvodinu je poprilično strašna. Misliš li da je nov statut Vojvodine separatistički i imaš li ideju ko to potura?

U stvari ne znam zašto sam sve ovo pisao kad nemam šta pametno da napišem. Verovatno zato što hoću da kažem da su me juče sa neke televizije startovali ispred faksa da dam neku izjavu povodom ove krize pa ako me vidite na TV-u javite :D

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 24 Дец 2008, 11:45

A koji TV kanal da zablokiram kako bi videla interview? Kako te prepoznati...verovatno nisi bio jedini? A to na'vatali studente ekonomije kao poznavaoce? Trumane, nije lepo ne pametovati, shvatice te neozbiljno :wink: .

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Порукаод stojan popivoda » 24 Дец 2008, 12:56

Truman пише:Na svetskom planu plašim se rata, ali nas to ne bi trebalo da zahvati. Popivoda, ova tvoja izjava za Vojvodinu je poprilično strašna. Misliš li da je nov statut Vojvodine separatistički i imaš li ideju ko to potura?

Do sada se iz ciklusa ekonomskog pada uglavnom izlazilo kroz rat. Američka kriza 1929 je trajala oko 5 godina, dok je njihova ekonomija doživela totalnu revitalizaciju tek kroz aktiviranje tzv ratne privrede. Slično je postupila i predratna Nemačka. Danas vidimo da se američki zvaničnici stidljivo "pribojavaju" nuklearnog Pakistana. Hm....

Statut Vojvodine neću mnogo da komentarišem osim da se po tom pitanju slažem sa mišljenjem uvaženog Doktor Vojislava Koštunice... s tim što bih dodao da to zapravo ima mnogo veze sa NIS-om i ruskim gasovodom. Teritorija Vojvodine je tu ključna za ceo projekat, pa jednom neki ljuti autonomaš može da tvrdi kako je otuđena vojvođanska imovina bez da se Vojvođani pitaju o tome itd..... a sve u cilju zaustavljanja Rusa. Geopolitika.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:

dejan_kokoshkov@yahoo.com

Truman
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Truman » 24 Дец 2008, 15:57

Onda se nadam samo da ce Tadic imati dovoljno pameti i morala da zaustavi taj nakaradni Statut.

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 8573
Придружен: 02 Окт 2008, 17:29

Порукаод zara » 24 Дец 2008, 16:33

Svi dogadjaji su krenuli pogreshnim pravcem.
Uskoro...nazalost,necemo moci da im se odupremo.Cista lancana reakcija.Uzrocno-posledicne veze uzimaju svoj danak u krvi.
Osim snaznih osecanja koje trenutno imamo u sebi,sva nasha uverenja u politici,filosofiji,poslovima ostace ne dorecena.
Podsecame na tok reke u kojoj plivamo,snazno zamahujuci uzvodno.
Naravno da su nam obale strme,nepristupacne i da nam preti teshko i mukotrpno plivanje .
Secam se davno,bila sam mala.Otac mi je objashnjavao pravila plivanja....sada znam da su to bila pravila zivota.
Govorio je :Vrtlog je neshto naj opasnije,nema spasa ako ne naucish da se ljudi dave suprotstavljajuci se vodenoj struji.
Treba da zaplivash prema sedishtu vira i gnjurash prema dnu reke?!
vodena struja ti tek tada pomaze...
I Vrtlog i ti tada stizete do samog dna!
Tada se snazno odgurnesh u stranu u pravcu onih struja koje idu prema povrshini.
Isplivash daleko nizvodno od vrtloga.

Osecam...svesna sam da je to zlatno pravilo zivota.
Samo hrabri i dubokoumni ljudi u vremenu koje dolazi mogu opstati u vrtlogu zbivanja,koje ce nas uskoro zadesiti.
Treba izdrzati:(

Truman
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Truman » 24 Дец 2008, 20:22

zara пише:Osecam...svesna sam da je to zlatno pravilo zivota.
Samo hrabri i dubokoumni ljudi u vremenu koje dolazi mogu opstati u vrtlogu zbivanja,koje ce nas uskoro zadesiti.
Treba izdrzati:(

Meni se čini da u tim vremenima najbolje prolaze baš budaletine, a ne neki dubokoumni...
A i ne verujem da postoji zlatno pravilo života, više verujem u "zlatne padobrane" ( ako budem imao sreće da mi takva sekira upadne u med ). :-D

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 24 Дец 2008, 23:24

A i ne verujem da postoji zlatno pravilo života, više verujem u "zlatne padobrane" ( ako budem imao sreće da mi takva sekira upadne u med ).

Hajd da cujemo shta je to?
Mozda ja dobijem ....josh ejdno zlatno pravilo zivota.
:wink:

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 25 Дец 2008, 11:04

zara пише:...Podsecame na tok reke u kojoj plivamo,snazno zamahujuci uzvodno.
Naravno da su nam obale strme,nepristupacne i da nam preti teshko i mukotrpno plivanje .
Secam se davno,bila sam mala.Otac mi je objashnjavao pravila plivanja....sada znam da su to bila pravila zivota.
Govorio je :Vrtlog je neshto naj opasnije,nema spasa ako ne naucish da se ljudi dave suprotstavljajuci se vodenoj struji.
Treba da zaplivash prema sedishtu vira i gnjurash prema dnu reke?!
vodena struja ti tek tada pomaze...
I Vrtlog i ti tada stizete do samog dna!
Tada se snazno odgurnesh u stranu u pravcu onih struja koje idu prema povrshini.
Isplivash daleko nizvodno od vrtloga....

Napisano mi se izuzetno dopada! Mozda u svemu ovome ima istine, mozda u ovome lezi odgovor za svako padanje, poniranje u zivotu ali se ipak zaboravlja nesto...mozda korak nije uvek cvrst, plivacko umece cesto slabo, zelja za virom isuvise jaka, snaga za isplivavanjem neznatna i ophrvana umorom, sposobnost odredjenja povrsinskih struja nepostojeca. Vrtlog je u najvecem broju slucajeva pobednik a uronjeni samo list koji pluta po povrsini nakon izmozdavanja. Mozda se treba kloniti brzaka, ziveti na obali i cekati da vetrovi prodju, hirovita reka presusi...odlika slabica ali i onog ko ceni svoj zivot. Da li je moguce, ne znam...

Truman
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Truman » 25 Дец 2008, 13:05

Zlatni padobran se indirektno moze dovesti u vezu sa ovom finansijskom krizom. To ti je kad postaneš direktor neke kompanije, uzmimo da si predsednik upravnog odbora javnog preduzeća, i sa njima potpišeš ugovor da ako te otpuste pre isteka mandata moraju da ti isplate neku veliku lovu. I ti onda, primera radi, upropastiš to preduzeće, akcionari te otpuste i ti onda dobiješ desetine hiljada evra. Moraš priznati da je to odlična strategija u životu.

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 25 Дец 2008, 13:56

Trumane, ne zaboravljaj moje prorocanstvo od nekad, pokajao bi se zbog tih desetina hiljada nezasluzenih papirica. Grabi za mnogo ali ne za mnostvom! :wink: I jos nesto, strategija ti je stvarno uzasna! :sad:

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 25 Дец 2008, 17:13

milei:Vrtlog je u najvecem broju slucajeva pobednik a uronjeni samo list koji pluta po povrsini nakon izmozdavanja. Mozda se treba kloniti brzaka, ziveti na obali i cekati da vetrovi prodju, hirovita reka presusi...odlika slabica ali i onog ko ceni svoj zivot. Da li je moguce, ne znam...

Sigurnost zeli svaki covek.
Zatvorila sam mnogo puta oci da bih sigurnije koracala:(
Mislim da sam i tada kao i sada u vecini slucajeva,kasnila za sopstvenim mogucnostima:(:(
Vezivala sam se za pojavu,pokret,ideologiju,dogmu,sistem.....da bih bila sigurnija.
Danas znam da je to sve bila laz.
Svaka moja vezanost za neshto ili nekoga,rushila je moj stav,uspeh,dodatno siromasheci moj duh.
Mnogo bura je proshlo preko nashih glava,ratova,inflacija...nemorala...
Oslabili smo telo,duh,moral,snagu i ljubav.
Poshto znam da nishta nije sigurno osim moje samopregorne borbe za sopstvenu sigurnost jer su nam osnovne ideologije adekvatno propale...
boricu se dok je snage plivaca u meni.
Ako se udavim,sigurnost mi popusti.....zvacu Stojana popivodu da popije ono malo iz vrtloga i spase me nekom tarot kombinacijom :wink:

Truman
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Truman » 25 Дец 2008, 19:54

milei пише:Trumane, ne zaboravljaj moje prorocanstvo od nekad, pokajao bi se zbog tih desetina hiljada nezasluzenih papirica. Grabi za mnogo ali ne za mnostvom! :wink: I jos nesto, strategija ti je stvarno uzasna! :sad:

Potseti me...

A što se tiče te strategije...šta ću, takav sam čovek... :sad: