2012. godina

Na granici mogućeg

Уредник: Moderatori

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 81
Придружен: 30 Апр 2008, 12:28

Порукаод enya » 03 Сеп 2008, 10:27

stojan popivoda пише:
Prave stvari su bezvremene. Veća je misterija priroda Afrodite ili Atene. Obe su ćerke očeva, bez majki. Afrodita je nastala od sperme Uranovog falusa koji je pao u more, jer mu ga je u revolucionarnom žaru otfikerio izuzetno oštrim predmetom Kronos - bog vremena, korespondentan Saturnu. A Saturn je sfera odakle su došli "posmatrači" čiju je decu je arhanđeo Gabriel (korespondentan Mesecu) vezao u podzemlju kako bi ljudski rod uopšte mogao da postoji. Vezao a ne likvidirao. Decu nekakvih posmatrača!!! Tako kažu kabalističke legende. Dogone sada neću ni da pominjem jer su oni totalni rebus. Dakle, svi elementi za teoretisanja raznih modernih fantazmagoričnih likova i zamlata postoje već hiljadama godina. Problem je u tome šta konkretno činiti. Niko od njih ne daje odgovor na praktična pitanja. I ako da, onda su ta rešenja neupotrebljiva ili besmislena. Novoeonske mantre prosto ne rade. Prvih 500 godina stvaraju se sve sami abortusi.

To su opet priče kao i ove. Kod rođenja i Afrodite i Atene ima više priča, i ova i ona. Tako da ja tu baš ne vidim nekakvu veliku razliku. Doduše i ne znam puno o tome, pa te molim da mi malo bolje to objasniš. Mislim tu bezvremenost. Sve su mitovi i legende, a ja ne dobivam odgovor što i kako dalje znala ih ili ne. Možda ti znaš???

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Порукаод stojan popivoda » 03 Сеп 2008, 22:27

Mali šlagvort... Danas je na HRT-u Samir Osmanagić, čuveni istraživač bosanskih piramida, izneo jako zanimljive podatke. No, u obilju izloženog meni je za oko-uho zapao jedan detalj, a to je otkriće jedne kamene ploče dimenzija 1m sa 1,5, koju su otkrili u oblasti grada Biškeka u centralnoj Aziji (u jednoj od bivših sovjetskih republika). Ploča se sastoji od tri sloja različitih debljina i materijala. Zadnji sloj, strukture nalik porcelanskoj predstavljao je izrezbaren reljef tog područja koje se u svojoj geološkoj prošlosti nije mnogo menjao. Reljef zahvata površinu dobrog dela centralne Azije. Standardnom analizom utvrđivanja starosti objekta, istraživači su došli do zapanjujućeg podatka da je ploča-blok stara tričavih 120.000.000 (sto dvadeset miliona) godina! Opet bih prizvao ime Lovecraft-a, tek da se ne zaboravi...

Zašto ovo pominjem? Da bih bacio više svetlosti na moju hipotezu o istovetnoj starosti uzora mitoloških obrazaca. Drevni spomenici, ne nalaze se samo u prašini, pesku, pod vodom ili u nekim vukojebinama, već se nalaze i u jeziku, u pričama, bajkama, mitovima, gestovima, formama mišljenja. Dalje, recimo arhandjeo Mihajlo, odnosno Mihael, tj Mikal, pojavljuje se u raznim religijama i mitovima, pod raznim imenima, na raznim meridijanima, ali uvek nekako sličan, sa sličnim atributima.... da ne pričam o simbolima.

Afrodita... ona je kao ćerka Oca, nastala bez majke, zapravo simbol muškog cilja. Ona je muška Slava, muška Moć, muško Božanstvo. Pripisuju je planeti Veneri te pogrešno zaključuju da je Venera fundamentalno ženska sfera, a zapravo je tvrđava muške fantazmagorije. Iza nje stoji moćna muška sila, baš kao što iza Merkura, iza Znanja, umovanja, iza Hermesovog intelektualizma stoji ženska osnova. Merkur-Hermes-Tot jeste ženska projekcija, ženska pobeda, ženska fantazmagorija, projekcija muškosti. Takve metafizičke i metapsihičke sheme stoje u pozadini dešavanja naše svesti. Metafizički poredak postoji a čovečanstvo se nalazi u opasnosti upravo zbog disharmonije spram tog poretka. Sudbina je u našim rukama a ne u nekakvom volšebnom kretanju nebeskih tela. Te kretnje, bile one po nas dobre ili pogubne, posledica su sume naših izbora. Pa ako je to zlokobni asteroid, mi smo ga prizvali.

Bog nije bezgrešan. On pravi greške. Ako nas nešto satre, mi ćemo biti jedna od tih grešaka. Mitologija je puna svedočanstava o tim greškama. Uostalom o tome govori i biblija. Šta je potop nego ispravljanje greške!? Zašto prvom pokoljenju čovečanstva nije dozvoljeno da preživi? Verovatno zato što je bilo reč o pogrešci. Lucifer se od početka bunio, tvrdeći da smo mi greška. Vreme će pokazati. Bog, iako sklon greškama, uvek je u pravu, možda upravo zato što je kadar da ispravi svoje greške. :wink:
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:
dejan_kokoshkov@yahoo.com

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 04 Сеп 2008, 08:48

stojan popivoda пише:Mali šlagvort... Danas je na HRT-u Samir Osmanagić, čuveni istraživač bosanskih piramida, izneo jako zanimljive podatke. No, u obilju izloženog meni je za oko-uho zapao jedan detalj, a to je otkriće jedne kamene ploče dimenzija 1m sa 1,5, koju su otkrili u oblasti grada Biškeka u centralnoj Aziji (u jednoj od bivših sovjetskih republika). Ploča se sastoji od tri sloja različitih debljina i materijala. Zadnji sloj, strukture nalik porcelanskoj predstavljao je izrezbaren reljef tog područja koje se u svojoj geološkoj prošlosti nije mnogo menjao. Reljef zahvata površinu dobrog dela centralne Azije. Standardnom analizom utvrđivanja starosti objekta, istraživači su došli do zapanjujućeg podatka da je ploča-blok stara tričavih 120.000.000 (sto dvadeset miliona) godina! Opet bih prizvao ime Lovecraft-a, tek da se ne zaboravi...

Zašto ovo pominjem? Da bih bacio više svetlosti na moju hipotezu o istovetnoj starosti uzora mitoloških obrazaca. Drevni spomenici, ne nalaze se samo u prašini, pesku, pod vodom ili u nekim vukojebinama, već se nalaze i u jeziku, u pričama, bajkama, mitovima, gestovima, formama mišljenja. Dalje, recimo arhandjeo Mihajlo, odnosno Mihael, tj Mikal, pojavljuje se u raznim religijama i mitovima, pod raznim imenima, na raznim meridijanima, ali uvek nekako sličan, sa sličnim atributima.... da ne pričam o simbolima.

Afrodita... ona je kao ćerka Oca, nastala bez majke, zapravo simbol muškog cilja. Ona je muška Slava, muška Moć, muško Božanstvo. Pripisuju je planeti Veneri te pogrešno zaključuju da je Venera fundamentalno ženska sfera, a zapravo je tvrđava muške fantazmagorije. Iza nje stoji moćna muška sila, baš kao što iza Merkura, iza Znanja, umovanja, iza Hermesovog intelektualizma stoji ženska osnova. Merkur-Hermes-Tot jeste ženska projekcija, ženska pobeda, ženska fantazmagorija, projekcija muškosti. Takve metafizičke i metapsihičke sheme stoje u pozadini dešavanja naše svesti. Metafizički poredak postoji a čovečanstvo se nalazi u opasnosti upravo zbog disharmonije spram tog poretka. Sudbina je u našim rukama a ne u nekakvom volšebnom kretanju nebeskih tela. Te kretnje, bile one po nas dobre ili pogubne, posledica su sume naših izbora. Pa ako je to zlokobni asteroid, mi smo ga prizvali.

Bog nije bezgrešan. On pravi greške. Ako nas nešto satre, mi ćemo biti jedna od tih grešaka. Mitologija je puna svedočanstava o tim greškama. Uostalom o tome govori i biblija. Šta je potop nego ispravljanje greške!? Zašto prvom pokoljenju čovečanstva nije dozvoljeno da preživi? Verovatno zato što je bilo reč o pogrešci. Lucifer se od početka bunio, tvrdeći da smo mi greška. Vreme će pokazati. Bog, iako sklon greškama, uvek je u pravu, možda upravo zato što je kadar da ispravi svoje greške. :wink:

Piramide u Bosni pokazuju znakove postojanja starih civilizacija na tim prostorima. Slušala sam jednog genetičara koji je rekao da je Bosna kolijevka europskih naroda. Samo je pitanje kako se stvar odvijala i tko su doista nasljednici tih drevnih civilizacija? Ako ispada da su Englezi nasljednici Feničana, a samim tim i Amerikanci, tako je pitanje tko su ljudi koji sada žive na tim prostorima, tj. čiji su oni potomci?

Što se tiče priče o anđelu Mihaelu i svim ovim ponavljanjima zbivanja moram napomenuti da sam gledala jedan film koji je ostavio dojam na mene. U tom filmu kroz povijest se rađaju isti ljudi, umiru i opet se rađaju sve do trenutka kada shvate da se trebaju potruditi i žrtvovati za druge, jer je to jedini način da spase sebe i da se više ne vraćaju. E sad je pitanje tog žrtvovanja koje također imamo kroz povijest. Da li je dobro ili ne? Iz moje perspektive dosta je zlorabljen taj viši cilj tako da je izgubio na svojoj snazi. Teško je odrediti granice umjerenosti i pravilnosti. U prvom redu, trebalo bi definirati taj pojam i njegovo pravo značenje,a onda naći i pravilan način dolasko do njega. Da li ići polako pazeći na druge ili makjavelistički svim sredstvima do cilja?

U svakom slučaju hvala na odgovoru, jer izvukao si nešto što i sama znam. Čini mi se da se bogovi susreću u nama ljudima i djeluju kroz nas. Bezvremeni sukobi poput onoga Enkija i Enlila protežu se u svakom od nas svakodnevno. Znaš, pitam se da li su ti bogovi doista bogovi ili su to nekakvi ljudi koji su nekad živjeli i tako nazvani?
Što se tiče muške i ženske prirode, lijepo si to opisao, sviđa mi se.

Još jednom se moram složiti s činjenicom da Bog nije bezgrešan. Smatram da je potrebno ući u konflikt s njim, tj. sa sobom iz pravih razloga i istine. I mi smo ljudi grešni samo je pitanje koliko to prihvaćamo i koliko smo svjesni da smo prijetvorni, lažni i da li želimo izaći iz tog nevidljivog kruga iluzije i samodopadnosti. Traži i dat će ti se, ali i ti potegni svoj dio onako kako treba i pazi što tražiš tj. na koji način. Svemir je u nama, pa tako i njegovi zakoni djeluju na nas, ali očito i mi na njih.

Корисников грб
romantik
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 152
Придружен: 03 Сеп 2008, 21:33
Место: zg

Порукаод romantik » 04 Сеп 2008, 17:18

Krasni ste obadvoje, uživam dok vas čitam...
samo u napad , bez kompromisa...

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20429
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 07 Сеп 2008, 12:41

Kad smo već kod ove teme, ovde se mešaju dve, po meni, nespojive stvari:
Prvo, čak i da je nešto "ugledano" na nebu što ide ka Zemlji i... šta već treba da nam se desi... kakve to veze ima sa majanskim i drugim kalendarima?
I ovi koje imamo puni su mepreciznosti (razlika između gregoramskog i julijanskog, pa razni drugi kalendari...). Koji je to pametnjaković izračunavao majanske kalendare pa došao do 21. 12. 2012?
I kako se to daleki i nejasni kalendari "usklađuju" sa savremenim, ionako punim neprecinosti?
I gle čuda?
Poklopilo se to sa nečim što ide ka Zemlji, a što još niko nije potvrdio...
Nije čak ni zabavno ni duhovito, a o (ne)ozbiljnosti da i ne govorim...
:-D :-D :-D :-D

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 08 Сеп 2008, 11:24

enya пише: Piramide u Bosni pokazuju znakove postojanja starih civilizacija na tim prostorima. Slušala sam jednog genetičara koji je rekao da je Bosna kolijevka europskih naroda. Samo je pitanje kako se stvar odvijala i tko su doista nasljednici tih drevnih civilizacija? Ako ispada da su Englezi nasljednici Feničana, a samim tim i Amerikanci, tako je pitanje tko su ljudi koji sada žive na tim prostorima, tj. čiji su oni potomci?

Jedno je govoriti u kontekstu nekakvih ideoloških civilizacijskih naslednika u civilizacijskoj tipologiji kao primer Englezi-Feničani (ja bih u taj međuprostor ubacio komercijalnu venecijansku republiku) kao reprezente trgovačke civilizacije. U genetskom smislu možemo reći da stari narodi nisu fizički nestajali nego su se prosto asimilovali u doseljeničke populacije. Tako i današnji Libanci, iako formalno Arapi, dobrim delom vode poreklo od greciziranog starog stanovništva te oblasti koja vodi direktno poreklo od Feničana. U tom smislu teoretski bi se moglo tvrditi da su današnji Libanci potomci Feničana, baš kao što bi Italijani mogli biti potomci starih Rimljana ili moderni Grci antičkih Grka, kao što su hrišćani Kopti u Egiptu arabizovani grecizirani potomci starih Egipćana.

enya пише:Što se tiče priče o anđelu Mihaelu i svim ovim ponavljanjima zbivanja moram napomenuti da sam gledala jedan film koji je ostavio dojam na mene. U tom filmu kroz povijest se rađaju isti ljudi, umiru i opet se rađaju sve do trenutka kada shvate da se trebaju potruditi i žrtvovati za druge, jer je to jedini način da spase sebe i da se više ne vraćaju. E sad je pitanje tog žrtvovanja koje također imamo kroz povijest. Da li je dobro ili ne? Iz moje perspektive dosta je zlorabljen taj viši cilj tako da je izgubio na svojoj snazi. Teško je odrediti granice umjerenosti i pravilnosti. U prvom redu, trebalo bi definirati taj pojam i njegovo pravo značenje,a onda naći i pravilan način dolasko do njega. Da li ići polako pazeći na druge ili makjavelistički svim sredstvima do cilja?

Svako samožrtvovanje radi višeg cilja jeste poseban slučaj. Nisam sklon generalizaciji po tom pitanju.

enya пише:Znaš, pitam se da li su ti bogovi doista bogovi ili su to nekakvi ljudi koji su nekad živjeli i tako nazvani?

Bogovi su formulacije entiteta višeg ranga egzistencije. Ujedno možeš na to gledati kao i na modele ili kalupe određenih formi egzistencije, ponašanja, skupa ideja i sl. Ima XY način interpretacije i ponašanja.

enya пише:Svemir je u nama, pa tako i njegovi zakoni djeluju na nas, ali očito i mi na njih.

….ali…. ima nekih zakona ili zakonitosti, nekih čudnih nepisanih pravila, koja počinju da deluju na čoveka samo onda kada ih postane svestan.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 08 Сеп 2008, 11:47

Sky Seeker пише:Kad smo već kod ove teme, ovde se mešaju dve, po meni, nespojive stvari:
Prvo, čak i da je nešto "ugledano" na nebu što ide ka Zemlji i... šta već treba da nam se desi... kakve to veze ima sa majanskim i drugim kalendarima?
I ovi koje imamo puni su mepreciznosti (razlika između gregoramskog i julijanskog, pa razni drugi kalendari...). Koji je to pametnjaković izračunavao majanske kalendare pa došao do 21. 12. 2012?
I kako se to daleki i nejasni kalendari "usklađuju" sa savremenim, ionako punim neprecinosti?
I gle čuda?

Sve sto se u svemiru dogadja odrazava se na zemlju kao njegov planetarni dio. Takodjer, sve sto se dogadja u Zemlji, na Zemlji ukljucujuci i njezine stanovnike te njihove energije ima utjecaja na Svemir. Vrlo je jednostavno, pa ti mozda ne izgleda logicno, ali jest itekako.
Kalendari su ostali kao materijalni dokazi starih civilizacija, pa bi bilo pametnije pitanje tko su to one tj. tko su to Maye, tko su stari Sumerani itd.? Dakle, takva se pitanja ne postavljaju iz današnje plitke perspektive i obznanjene znanosti koja nešto dokazuje, pa se opet svakim danom demantira. Ključno je postaviti pravilno pitanje i na njega pravilno odgovoriti. Ako idemo pravilno odgavarati polako se lovimu u klopku neznanja i moramo ići sve dublje i dublje u povijest za koju jedino možemo istinski svjedočiti na temelju materijalnih dokaza. Teško je doći do pravilnih odgovora, ali današnja astronomija i kvantna fizika dokazuju da su stare civilizacije imale izvrsna znanja o svemiru i planetama, a tko im ga je prenio ne znamo. Oni su ostavili zapise i napisali tko, ali nitko ne zna da li je to njihova percepcija božanstva ili je to nekakav čudesan, napredan stanovnik svemira. Imaš u Africi pleme Dogoni koje Stojan spominje. Proguglaj malo pa vidi kako ti to izgleda.
Ono što ja i Popivoda raspravljamo je vrlo duboko i ide u neke temelje našeg opstanka i puta u kojem tražimo odgovore na pitanja tko smo, zašto smo, s kojim ciljem i imamo li smisla. To može shvatiti samo dobro izoštren um, a netko na tvom nivou se isčuđava i smije. Meni osobno to ne smeta.
Ako tebi kao moderatoru ili administratoru smeta, samo reci, pa ćemo ja i Popivoda nastaviti na private, premda mislim da je šteta i da barem ako jedan čovjek ode korak dalje i promisli malo o ovome o čemu pišemo može promijeniti svoje poglede i sliku svijeta.
Ljudsko shvaćanje je bazirano na odgojnom i obrazovnom procesu koji se prenosi s generacije na generaciju. Mislim da je došlo vrijeme da se mi ljudi počnemo pitati što, kaka, zašto i da to dokazujemo. Došli smo do nivoa da se uopće ne pitamo, jer imamo servirane odgovore koje nam je netko rekao, ali ne znamo tko, ni zašto niti je li to ispravno, ali kao učili smo u školi.
Pokušala sam ti odgovoriti, a sad ako ti nije ni zabavno, ni ozbiljno ni duhovito, to je već tvoj problem. Meni je vejedno, imaš pravo na svoju slobodu, to ti pak nitko ne može i ne bi trebao smjeti oduzeti. Ovim životom si dobio priliku da se otrgneš nesvjesnom i nametnutom ropstvu. Samo je pitanje da li se bojiš zakoračiti iz krletke i vidjeti kao je dobro izvan nje, a naravno i opasno, jer je nepoznato. Potrebno ti je iskustvo da bi nepoznato savladao, ali ne možeš ga dobiti ako ne izađeš.

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 08 Сеп 2008, 12:57

stojan popivoda пише:
….ali…. ima nekih zakona ili zakonitosti, nekih čudnih nepisanih pravila, koja počinju da deluju na čoveka samo onda kada ih postane svestan.

Malo pojasni, molim te. Konkretno na nekom primjeru. Zvuči zanimljivo.

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 677
Придружен: 11 Апр 2007, 23:41

Порукаод ruke » 08 Сеп 2008, 20:01

stojan popivoda пише:

Da, kao i veći broj predhodnih, i ova Stojanova misao mi se dopala....ispraviće me ako sam je pogrešno protumačila:

Mislim da je svesnost otvaranje određene vrste prolaza informaciji, energiji o suštinskom u čoveku i oko njega, bez koje međusobni uticaj ima karakter stihije koja, iako ima svoj razlog, ne oživljava stvaralačku-božansku prirodu čoveka. Mislim da se čovek upravo po snazi stvaralaštva, po dimenziji imaginacije približava božanskom, jer Bog je maštajući stvorio svet. Istina je vrhunac imaginacije, najveličanstvenije, najnepredvidljivije umetničko delo.
Preduslov takve umetnosti je nesputanost u stvaranju, neposredan dodir koji je neostvariv ukoliko se čovek ne obnaži ne do površine tela (umetnost u klasičnom smislu) već do površine duše. Gola duša je čista energija koja samo kao takva može da uđe u sadejstvo sa istom energijom, da je prepozna da se stopi sa istom i onda ona prepoznaje pravac kretanja jer je ona sama taj pravac. Tada više ne postoji granica dejstva kao uzrok-posledica, čin je stvaralački, ali zajednički.
Znači, čovek ukoliko uspe da osvesti sebe, a osvešćujući sebe osveštava sve što ga okružuje, kao skidajući koprenu, prepoznaje kuda treba da se kreće jer jedino tad to može i da vidi.

Enya, nije Sky mislio ništa loše u vezi tvoje i Stojanove priče. On je napisao svoje mišljenje na datu temu, ali ne i na vaše komentare, bar ne u smislu u kome si ti odreagovala.Čak mi se čini da mu se priča svidela pa mu je bilo krivo što je došlo do kratkog zastoja...Veseljak je on, a ne neki babac-džangrizavac, veruj mi :D Net zna da bude jako nezgodan, vrlo često dolazi do nesporazuma....
Oprostite što sam se umešala sa ovom pričom, nisam htela nikoga da zastupam, samo mi je žao da se dobri ljudi zbog nesporazuma ne igraju na istom igralištu.

Корисников грб
romantik
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод romantik » 08 Сеп 2008, 20:16

ruke пише:[

Enya, nije Sky mislio ništa loše u vezi tvoje i Stojanove priče. On je napisao svoje mišljenje na datu temu, ali ne i na vaše komentare, bar ne u smislu u kome si ti odreagovala.Čak mi se čini da mu se priča svidela pa mu je bilo krivo što je došlo do kratkog zastoja...Veseljak je on, a ne neki babac-džangrizavac, veruj mi :D Net zna da bude jako nezgodan, vrlo često dolazi do nesporazuma....
Oprostite što sam se umešala sa ovom pričom, nisam htela nikoga da zastupam, samo mi je žao da se dobri ljudi zbog nesporazuma ne igraju na istom igralištu.

Kolega/ice Ruke, neobično mi je drago što si stala u obranu "veseljaka Sky" i da si razjasnila ovu prilično mučnu scenu to jest situaciju. Apsolutno se slažem da net zna biti jako nezgodan, i da su nesporazumi česti ali kakav je to odnos ako nema nesporazuma..
Ma kakvi vidiš i ja se opasno mješam i s smješkom promatram scenu kako je "veseljak Sky" u tebi dobio advokata samo takvog. Krasno..
Inače i ja sam iskren da se igra na istom igralištu, ali znaš kako je s ljudima .. ima nekih koji neće baš svirati na note kako drugi kažu.. I što se Ruke dogodi.. takvi dobiju crveni karton.. Ali Oni koji pocrvene u dubini znaju da su omiljeni od gledateljstva jer su tako fighteri a ne poltroni..
Uvijek je bilo i biti će trash igrača i šmekera..
I tako..
hajmo pisati u dvorištu..
I što je tu je..
Hm "veseljak Sky" pa koji film..
Hvala ti Ruke, mrak si...

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 09 Сеп 2008, 08:52

enya пише:
Sky Seeker пише:Kad smo već kod ove teme, ovde se mešaju dve, po meni, nespojive stvari:
I gle čuda?

Kalendari su ostali kao materijalni dokazi starih civilizacija, pa bi bilo pametnije pitanje tko su to one tj. tko su to Maye, tko su stari Sumerani itd.?

Ne sumnjam ja u Maye u Sumere, već u one koji su protumačili njihove kalendare, uskladili ih sa našim, netačnim i nepreciznim, a onda došli do 21. 12. 2012. baš kad treba na zemlju da dođe "nešto" što još nije viđeno, ali što "svi znamo da ide".
Nisu sporni čak ni kalendari već tumači.
:-D :-D :-D

enya пише:Ono što ja i Popivoda raspravljamo je vrlo duboko i ide u neke temelje našeg opstanka i puta u kojem tražimo odgovore na pitanja tko smo, zašto smo, s kojim ciljem i imamo li smisla. To može shvatiti samo dobro izoštren um, a netko na tvom nivou se isčuđava i smije. Meni osobno to ne smeta.
Ako tebi kao moderatoru ili administratoru smeta, samo reci, pa ćemo ja i Popivoda nastaviti na private, premda mislim da je šteta i da barem ako jedan čovjek ode korak dalje i promisli malo o ovome o čemu pišemo može promijeniti svoje poglede i sliku svijeta.

Ne smeta mi, ni najmanje.
Samo nastavite
Ja nemam taj izoštren um pa zato pitam, a kad treba dati odgovore onda dolazi do nesporauma. Muče nas odgovori, a ne pitanja.
A ja samo zapitkujem, šta ću...
:wink: :wink:

Корисников грб
romantik
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод romantik » 09 Сеп 2008, 09:14

Sky Seeker пише:[
Ne sumnjam ja u Maye u Sumere, već u one koji su protumačili njihove kalendare, uskladili ih sa našim, netačnim i nepreciznim, a onda došli do 21. 12. 2012. baš kad treba na zemlju da dođe "nešto" što još nije viđeno, ali što "svi znamo da ide".
Nisu sporni čak ni kalendari već tumači.
:-D :-D :-D

Hm, SkY, ako nije tajna da li se tvoja sumnja odnosi samo na "tumače" mjesta i uloge Maya i Sumerana ili se tvoja sumnja poput požara širi i na druge drevne civilizacije ili pak recimo u "tumače starog i novog zavjeta"..
Tvoje sumnje , kad malo bolje razmislim, predstavljaju u tebi nešto poput hepo kockice koja će rasplamsati osjećaj nevjerice i otuđenosti a samim time ostavit će prostora za različita vjeovanja i analize istih u novim uvjetima. Dakle, dolaziš u situaciju da više nećeš biti takav "veseljak" kakvog te je opisala Ruke.
I ja često sumnjam iskreno i nije da mi je baš lako.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 09 Сеп 2008, 09:26

Ja sam iskazao mnoge sumnje, i u književnosti, i u nauci...
Jedino sumnja ima smisla.
Kad prestanem da sumnjam, onda samo da prekrstim noge i uživam. Sad znam sve, i briga me...
Da, bilo je i loših tumača Starog i Novog zaveta.
Sumnjam da je Šekspir napisao sve ono što mu se pripisuje, sumnjam da je čovek ikad bio na mesecu, a najviše sumnjam u astronomiju, arheologiju i kvantnu fiziku. Tu svako tumači kako hoće.
Evo, neću vam više smetati na ovoj temi.
Nastavite, drago mi je da vas čitam, ali da znate da sumnjam.
Oprostite, ali takav sam...

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 09 Сеп 2008, 09:29

enya пише:
stojan popivoda пише:

Malo pojasni, molim te. Konkretno na nekom primjeru. Zvuči zanimljivo.

ruke пише:....ispraviće me ako sam je pogrešno protumačila:

Mislim da je svesnost otvaranje određene vrste prolaza informaciji, energiji o suštinskom u čoveku i oko njega, bez koje međusobni uticaj ima karakter stihije koja, iako ima svoj razlog, ne oživljava stvaralačku-božansku prirodu čoveka. Mislim da se čovek upravo po snazi stvaralaštva, po dimenziji imaginacije približava božanskom, jer Bog je maštajući stvorio svet. Istina je vrhunac imaginacije, najveličanstvenije, najnepredvidljivije umetničko delo.
Preduslov takve umetnosti je nesputanost u stvaranju, neposredan dodir koji je neostvariv ukoliko se čovek ne obnaži ne do površine tela (umetnost u klasičnom smislu) već do površine duše. Gola duša je čista energija koja samo kao takva može da uđe u sadejstvo sa istom energijom, da je prepozna da se stopi sa istom i onda ona prepoznaje pravac kretanja jer je ona sama taj pravac. Tada više ne postoji granica dejstva kao uzrok-posledica, čin je stvaralački, ali zajednički.
Znači, čovek ukoliko uspe da osvesti sebe, a osvešćujući sebe osveštava sve što ga okružuje, kao skidajući koprenu, prepoznaje kuda treba da se kreće jer jedino tad to može i da vidi.

Ruke cilja ka pravom smislu ali se malo rasplinula u objašnjavanju. na žalost teško je to tek tako dati nekim primerom. Ako bih naveo neki konkretan primer iz mog iskustva onda bi to otvorilo čitav niz drugih pitanja o kojima prosto ne želim da diskutujem. Recimo da sam postao podložan delovanjima nekih zakonitosti ili sila onda kada sam ih postao svestan. To je kao kada ti neko oda neku tajnu ali ta tajna vuče sa sobom neke posledice i utiče na tebe. Ako je ne znaš onda ne utiče, ali čim je saznaš onda utiče.

Корисников грб
romantik
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод romantik » 09 Сеп 2008, 09:35

Sky Seeker пише:Ja sam iskazao mnoge sumnje, i u književnosti, i u nauci...
Jedino sumnja ima smisla.
Kad prestanem da sumnjam, onda samo da prekrstim noge i uživam. Sad znam sve, i briga me...
Da, bilo je i loših tumača Starog i Novog zaveta.
Sumnjam da je Šekspir napisao sve ono što mu se pripisuje, sumnjam da je čovek ikad bio na mesecu, a najviše sumnjam u astronomiju, arheologiju i kvantnu fiziku. Tu svako tumači kako hoće.
Evo, neću vam više smetati na ovoj temi.
Nastavite, drago mi je da vas čitam, ali da znate da sumnjam.
Oprostite, ali takav sam...

Ne , apsolutno izbjegavam mogućnost i same pomisli da ti se nećeš mješat.. Što ti pada na pamet???

I ja sumnjam, ali eto , što je tu je.. često to sadržavam u sebi.. Naravno, vidiš slični smo,, ..Samo piši..
Kaj ti je???
I