Срђан Сиђа Живковић - Отмица Деда Мраза

trsha63
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 1
Придружен: 30 Авг 2013, 12:01

Срђан Сиђа Живковић - Отмица Деда Мраза

Порукаод trsha63 » 30 Апр 2019, 10:08

Сиђа Живковић

ОТМИЦА ДЕДА МРАЗА

КРИМИНАЛИСТИЧКА ДРАМА ЗА ДЕЦУ

Улоге:

Деда Мраз

Гусар Јоца

Гусар Дача

Гусар Сима

Ирвас Благоје

Папагај Васа

Медвед Славиша

Зекан церекан, сподоба једна, скакутан

Роћко Родић, рода

Сиђа бенд, или неки други тако дооообар бенд

Хајде да претпоставимо да је у питању радна соба Деда Мраза. Кутије, џакови, писма...Разбацани по соби и намештају са доста хркања, окретања и општепознатих сомнабулних (шта ово значи?) смешних покрета спавају папагај Васа, ирвас Благоје и медвед Славиша.
У собу улеће зекан церекан, сподоба једна, скакутан са ноге на ногу и трчкарало најобичније. Улеће најпре снебивајући се, осматрајући као да је промашио собу а онда све опуштеније почиње да лудује и трчкара по соби.

ЗЕКАН
Верујете ли у Деда Мраза?... Верује ли овде неко у Деда Мраза?... Верујете ли у Деда Мраза?... Има ли овде неког ко не верује у Деда Мраза?... Ох, какав диван осећај. Какво дивно осећање имам чекајући да упознам Деда Мраза. Ово је кућа Деда Мраза? Извините је ли ово кућа Деда Мраза? Знате ли... (упитао је медведа Славишу који је кроз сан зевнуо и окренуо се, што је веома уплашило Зекана сподобу једну који је побегао на други крај собе). Не, хвала... ви не морате ништа да знате... (погледује ирваса Благоја) само ви лепо спавкајте... Јесам ли ја заиста у кући Деда Мраза? Ох, како сам узбуђен, упознаћу се са Деда Мразом! Да, ово би морала бити кућа Деда Мраза. Оно су поклони... оно су писма... ово би морала бити кућа Деда Мраза! Или бар његовог секретара. Или секретарице. Али који су ови? Шта ће медвед у кући Деда Мраза? Медведи немају везе са Деда Мразовима. Кад Деда Мразови раде медведи спавају. И откад се деда Мразови друже са медведима. Медведи се друже са зечевима. (погледује меду Славишу)... добро не мора сваки медвед да се дружи са нама... И ова крава... Шта ће она овде? Добро није крава, али неки рогоња јесте. И шта ће ова кокошка овде?

ПАПАГАЈ ВАСА
Кокошка ти је мајка! И сестра! И баба! И тетка! И стрина! Глупердо ћорава, заслужујеш да будеш на јеловнику лисице Цице. Уживао бих гледајући како нестајеш у њеним устима.

ЗЕКАН
Извини буразеру ја сам тражио кућу Деда Мраза...

ПАПАГАЈ ВАСА
Тражио си кућу Деда Мраза? Нашао си је. Ово је кућа Деда Мраза.

ЗЕКАН
А је ли господин Деда Мраз кући?

ПАПАГАЈ ВАСА
Господин Деда Мраз тренутно није ту. Оставите поруку и изађите.

ЗЕКАН
Ја бих ипак сачекао, имам веома важно питање за Деда Мраза.

ПАПАГАЈ ВАСА
Ма слушај ти ушасти, одакле теби право да уђеш у туђу кућу и будиш уморне а добре и поштене створове као што сам ја папагај Васа у кога, узгред буди речено, Деда Мраз има највеће поверење и који ме увек пита за савет кад има неки проблем. Баш је јуче седео, ево ту где лежи ова врећа меда која само спава... седи тако Деда Мраз, размишља и... појавио му се неки проблем. И он онда каже, хајде мој лепи Васо помози свом пријатељу Деда Мразу да реши...

МЕДА СЛАВИША
Агрххх. Ово ћу рећи само једаред: ако не умукнете одмах појешћу вас одмах. Јасно!? И слушај ти папиго, немој више да лажеш тог дугоушка да Деда Мраз верује више теби него мени. А за ово твоје, врећа меда ћемо се посебно питати.

ЗЕКАН
Знате, ја нисам дугоушко, а нарочито нисам Душко. Биће да сте ме побркали са неким.

МЕДА СЛАВИША
Забркаћу те ја са зачинима и поврћем у врелој води ако те не поједем одмах овако на суво. Ја сам Славиша. Медвед Славиша. Шеф обезбеђења Деда Мраза. Да се такви не би увлачили у кућу Деда Мраза и тражили оно што не заслужују. А ти? Ко си ти?

ЗЕКАН
Ја сам... Зекан церекан, сподоба једна, скакутан и трчкарало мало, животињица помало бедна, којој је само до купуса стало.

МЕДА СЛАВИША
Имаш ли неко краће име?

ЗЕКАН
Заја!

МЕДА СЛАВИША
Ха, ха, ха. Ха, ха, ха... ха, ха, ха...Имам нови рецепт. У тигањ се стави папагај Васа и зекан Заја и све то прелијеш са четири јаја... Ха, ха, ха!

ЗЕКАН
Нећете ваљда господине Славиша?! Ја сам млад зекан и моје месо је веома жилаво, самим тим неукусно, неукусно...

ПАПАГАЈ ВАСА
Ја сам матори папагај и моје месо више нико неће, само би се распало приликом кувања.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Па добро животињски свете, имате ли мало разумевања за нас маторе? Зар ми који имамо преко 350 година не бисмо требали да имамо миран сан? Чује се звоно на вратима. Да нас не узнемирава....свако...

Да, управо тако... сви су забезекнути. Зачуђени. Улази Роћко Родић, поштар светскога гласа са великим џаком на леђима али прилично тетурајући се. Обичним речником, као да је мало попио...

РОЋКО РОДИЋ
Добарр дан... Хик! Је ли овде Деда... деда... Је ли овде Деда Мррраз?! Деда Мрразеее! Деда Мрразеее! Хик. Нееема га. Нема Деда Мраза. Нема. Ништа. Оставићу му писма. Хик. Ала ова деца пишу... Боже, што ова деца пишу. Хик. Кад ли ће Деда Мраз да одобри наручивање преко и мејла!? (просипа писма из џака на велику гомилу већ постављених писама и одлази) кад буде одобрио, онда ћу ја лепо у пензију...Хик. У пензијицу... хик, у пензијицу...хик, иде Роћко у пензијицу...

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Ко је то био?

МЕДА СЛАВИША
Благоје, зашто не спаваш. Нити видиш, нити чујеш. Зато те је Деда Мраз и послао у пензију. А и овај Роћко Родић је зрео за пензију.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Слушај ти врећо меда какво си ти обезбеђење Деда Мразу кад преспаваш целу зиму!? Поред тебе може да се увуче било који лопов.

МЕДА СЛАВИША
Поред мене да се увуче било који лопов? Сећаш ли се ти Благоје, кад је оне године група деце покушала да украде новогодишње поклоне. Ја сам рикнуо тако страшно да су лопови скочили седам метра у висину и бежали главом без обзира... Велике су моје заслуге.

ПАПАГАЈ ВАСА
Рикнуо си ти зато што су те лопови згазили а не зато што си добро обезбеђење.

МЕДА СЛАВИША
Слушај ти пернати створе...

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Заиста Славиша, мораш мање да спаваш. Ми познајемо Роћка Родића, али шта се све може десити ако би се неко преобукао у њега...

РОЋКО РОДИЋ
Деда Мразе!...Хик! Деда Мразе! Хик! Да ли је ту Деда Мррраз?... Ти ниси Деда Мраз... ни ти ниси Деда Мраз... ниси ни ти... Деда Мразе, стигла су нова писма! Пишу деца, пишу, пишу, пишу... Ево изручићу ја писма овде па ће Деда Мраз да чита, да чита, да чита... ``а ја идем даље, хик, у свој неспокој``...

МЕДА СЛАВИША
Роћко, да ли ми се чини или си ти попио мало.

ПАПАГАЈ ВАСА
Или мало више.

РОЋКО РОДИЋ
Није тако, браћо драга... хик. Донео сам малу, малу, хик бебу Мекдоналдсовима... то су ове комшије...хик... знате их...они живе испод Мекроријевих а одмах поред Мекинлијевих и ту иза...хик...одмах иза... и они су ме понудили једном чашицом вискија. Ваља се, родила се беба. А кад рода донесе бебу то је, хик, срећа...

МЕДА СЛАВИША
Једна чашица вискија...

РОЋКО РОДИЋ
Иде Роћко даље да увесељава, хик, овај, народ... Иде Роћко даље... хик, иде Ррроћко даљље... (оде)

ИРВАС БЛАГОЈЕ
И? Замислите да ово није прави Роћко Родић. Замислите да је ово маскирани отмичар који жели да украде Деда Мраза само за себе.

МЕДА СЛАВИША
Али ово јесте Роћко Родић.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Јесте, зато што знамо да јесте. А знамо јер је довољно блесав да претпоставимо да је то он. Али шта ако се отмичар Деда Мраза обуче у Роћково одело? Шта ћемо онда? Зато је потребно да будемо опрезни. Е, мој Славиша медведе, много је тога Благоје прошао зато и треба да ме послушаш.

ПАПАГАЈ ВАСА
Ирвас Благоје је потпуно у праву.

МЕДА СЛАВИША
Па добро Благоје, ево прихватам чињеницу да сам био непажљив и спреман сам да саслушам све твоје савете да бих сачувао безбедност Деда Мразу.

ПАПАГАЈ ВАСА
Сад већ говориш као прави човек, што није иначе својствено медведима.

МЕДА СЛАВИША
Васо, пернати створе појешћу те за доручак.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Немојте се свађати децо, није то лепо нити је добро. Ако сте нејединствени, несложни, не можете бринути о Деда Мразу, најпре је потребно да се ви као његови сарадници слажете. Извините се један другоме.

ПАПАГАЈ ВАСА
Извини дебели медо

МЕДА СЛАВИША
Извини пернати створе

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Није баш најбоље али је добро за почетак. Значи, слушајте ме добро... безбедност Деда Мраза је... овај... важна чињеница... и овај... ви морате, овај, бити јединствени... и овај... ако неко покуша да нам украде Деда Мраза... и овај... преобуче се у рецимо роду или...овај...преобуче се у медведа...

МЕДА СЛАВИША
Ха, таквог бих ја намирисао одмах. Намиришем ја правог медведа док си рекао зец.

ПАПАГАЈ ВАСА
Или се неко преобуче у зеца.

МЕДА СЛАВИША
У зеца?

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Рецимо у зеца.

ЗЕКАН
Зашто баш у зеца!?... Па, зашто ме гледате, па ја сам прави зец... па животиње, шта вам је... дајте ми кило купуса појешћу га за 13 секунди... ево повуците ме за уши

ПАПАГАЈ ВАСА
Дебели, повуци га за уши

МЕДВЕД СЛАВИША
(повлачи Зекана за уши) Стварно су праве. Изгледа да је он прави зец.

ПАПАГАЈ ВАСА
Можда је прави зец, али са којом намером је дошао овде. Можда је дошао да украде Деда Мраза?!

МЕДА СЛАВИША
Да украде Деда Мраза?

ЗЕКАН
Људи... пардон, животиње, шта вам је? Шта ће мени Деда Мраз? Ја сам само дошао да питам да ли бих могао...

МЕДА СЛАВИША
Тишина. Ухапшен си и немаш право да говориш. Све што кажеш биће ти узето као околност која ће допринети да ти исечем језик. А и уши.

ЗЕКАН
Ма животињке, шта вам је?

МЕДА СЛАВИША
Тишина.

ПАПАГАЈ ВАСА
Тишина, ушати.

МЕДА СЛАВИША
Благоје, где ћу овога провалника сад.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Па не знам, за мојих 374 године нисмо имали случај да ухапсимо било кога. За почетак води га у подрум.

Улази Роћко Родић и носи бебу.

РОЋКО РОДИЋ
Извините... ово је кућа Деда Мраза?... Хик, па јесте, хик... шта ја питам... ја сам...хик...донео...једну малу бебу... видите како је слатка... мекдоналдсовљеви кажу да, хик, беба није њихова... донео сам је... хик, на праву адресу... хик... Деда Мразе... хик, честитам... постали сте отац...

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Е, ово је заиста претерано, Славиша хапси и овога.

МЕДА СЛАВИША
Роћко Родићу, пијандуро стара, ухапшен си.

РОЋКО РОДИЋ
Ја ухапшен? Хик... јупи!!!

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Славиша, хитно их води све у подрум. Хитно. Боже, каквих све лудака има.

(медвед Славиша везује канапом Зекана и Роћка и одводи их)

Идем ја да видим како се моји унуци припремају за полазак са Деда Мразом. Да видим да ли су изгланцали рогове. А ти, пернати, немој да причаш Деда Мразу о овоме. Није му потребна секирација пред пут. (одлази)

ПАПАГАЈ ВАСА
Боже, боже, какав дан. Зекан, Роћко... добро и мене није овај медо брундо ухапсио како је глуп као... као... ма нећу о њему више да мислим. Да ја мало прилегнем, да одспавам.

И? Папагај Васа леже. И спава. А... Улази...улази...Деда Мраз, који као и сваки одговорни Деда Мраз пред Нову годину, пакује поклоне. И...пева.

Ја имам црвено одело
Капа ми је црвена
Али треба то да знате
Нисам Црвенкапица

Носим чизме до колена
Али војник нисам ја
Имам бунду медвед нисам
Долазим са севера

Моје санке небом вуку
Рогате животиње
Ал то нису козе, бикови
Нит краве шаруље

И до сваког дечјег прозора
И сна долетим ја
Није тешко да се погоди
Па ја сам Деда Мраз

Чекајте ме драга децо
Носим брдо поклона
Осмех нек на лицу буде
Стиже Нова година
ДЕДА МРАЗ
(отвара писмо)
Да видимо... Саша из Смедерева. (чита) `Био сам добар, док је комшија Сима био на Копаонику ја сам му хранио пса. Сваког јутра бака ме шаље по хлеб и млеко и ја идем без поговора. Желео бих да за Нову годину добијем скејт`. Скејт? Скејт! Добро Саша, наћи ћемо за тебе скејт...ако си био добар... (претура по ормарима) Ма где ли ми је оно ново паковање скејта. (Попне се на брдо џакова оклизне се и падне право на скејт који га спусти низ џакове и врати на сцену где је био) Ево га!... Е, мој Саша, црни Саша, кад би ти само знао да је Деда Мраз због твог скејта умало изгубио главу... То иде у овај џак, не, не, овај је за Горњи Милановац, ово је Пирот, ево га. Смедерево. Саша, стиже скејт. Идемо даље. Ово је писмо,аха, Ћуприја, да видимо ко пише. Никола Недељковић. Шта каже Никола? Драги Деда мразе, добро то знамо, ја сам био много добар, и то знамо...Желим да за Нову годину добијем нову сестру. Моја садашња сестра Сашка ме сваког дана чупа за косу, не могу да дођем до компјутера од ње, стално се нешто дере на мене итд и т д. Јао Никола, Никола, ти баш имаш проблем. Али, како нову сестру да ти дам!? За то су задужени мама и тата. (деда мраз размишља) Једино да позовем моју пријатељицу Роду Родић. Она је специјалиста за такве случајеве... Спустићемо писмо да размислимо још мало. Следеће писмо. Душан из Прокупља. Деда Мразе био сам добар, добро то је све у реду, да видимо шта тражи... аха, желим да добијем...шта је ово, п л а ј, плај статион, или бар н...и...н нин...тендо. Плај статион? Нинтннн? Душане, па да ли Деда мраз има плај статион? И шта је плај статион? (гледа у своје кутије)А шта ли је овај нинананана? То су сигурно неке старе играчке још из оних времена кад је мој деда Деда Мраз носио поклоне, чим ја не знам за то. Да видимо...старе играчке стоје у овом ормару. (отвара ормар и играчке и кутије из њега падају преко Деда Мраза и он остаје лежећи) Јаој, упомоћ! Е, па Душане колико ја видим нећеш добити плај статион.

ГУСАР ЈОЦА
(улази кроз прозор са пластичним мачем у руци, изгледом гусара и свим оружјем играчкама за појасом)
Он можда неће али ја хоћу сигурно!

ДЕДА МРАЗ (полако устаје, збуњен)
Хеј, ко си ти?

ГУСАР ЈОЦА
Као прво, не каже се плај статион него плеј стејшн.

ДЕДА МРАЗ
Плеј...?

ГУСАР ЈОЦА
Као друго, ја сам гусар Јоца и молим вас чика Деда Мразе дигните руке у вис.

ДЕДА МРАЗ
Слушај ти Јоцо, неваљали дечаче, не знам какве су ти намере и шта си то смислио у својој малој главици али...

ГУСАР ДАЧА (улази Деда Мразу с леђа. Као и његов друг, гусар Јоца има повез преко ока, мараму на глави и оружје у рукама)
Руке увис чика Деда Мразе!

ДЕДА МРАЗ
Охо. Има вас још. Је ли ово нека завера, отмица, атентат. Ти си такође гусар?

ГУСАР ДАЧА
Да чика Деда Мразе, ја сам гусар Дача и не бих волео да вас повредим. Најбоље је да послушате Јоцу и дигнете руке у вис.

ДЕДА МРАЗ
Е, па децо, сад сте га претерали. Узећу један пруг па ћу вас по дупенцету...

ГУСАР СИМА
(улази са истом костимографијом као и његова братија)
Руке у вис Деда Мразе!

ДЕДА МРАЗ
Опа! И ти си гусар је`л?

ГУСАР СИМА
Гусар Сима! Страх и трепет свима! Предајте се Деда Мразе опкољене су ваше стазе!

ДЕДА МРАЗ
Децо мислим да је сад било доста играња. А стихови ти нису ништа оригинално. Него ви, благо мени, лепо спустите то хладно оружје, охладите главе и потрчите кући пре спавања да вам се не би наљутили родитељи. Ако вам се родитељи наљуте они ће мени јавити и ништа нећете добити за Нову годину а ја то не бих волео.

ГУСАР ЈОЦА
У томе и јесте ствар Деда Мразе. О томе и желимо да разговарамо. Руке у вис.

(Гусари уперише мачеве према јадном Деда Мразу. Три мача са три стране. Гусар Дача који је Деда Мразу био иза леђа узима столицу и ставља је тако да остали гусари гурну Деда Мраза и он седне. Везују га канапом. За све то време, мада није време, гусари певају)

Прави гусар нема страх
Отмице су његов фах
Отима под руку све што
Налети му тек

Отме дијамантски брош
Златни накит, тога још
Ето тако прави гусар живи
Скоро цео век

Кад је криза отмица
И кад нема накита
Прави гусар мора да се
Задовољи било чим

Па тек ради забаве
То јест личне навике
Отме Деда Мраза са милион
Лепих поклона

ДЕДА МРАЗ
Е, децо, децо, није вам добар посао. Да ли ви знате да ниједан гусар није преживео?

ГУСАРИ
Како?

ДЕДА МРАЗ
Да, да, најискреније вам кажем. Посао гусара никада није био нешто на цени. А редом су сви завршавали или на вешалима или у мору са каменом око врата. Па реците ми да ли знате неког живог гусара? Не знате.

ГУСАР ДАЧА
Ја знам. Гусар Јоца је жив гусар. Гусар Сима је жив гусар.

ДЕДА МРАЗ
А знате ли како су завршили најпознатији гусари?

ГУСАРИ
Како?

ДЕДА МРАЗ
Како? Не знате. Не знате да су капетана Кида, чувеног енглеског гусара у Америци обесили да му се цела посада смејала како је понизно вриштао док је висио на вешалима. Не знате да је гусар под надимком Црна Брада убијен у бици са чак 25 рана. Да вам не причам о гусарима као што су Дугачки Бен, па она пропалица Мајор Бонет...

ГУСАР ЈОЦА
Али зашто?

ДЕДА МРАЗ
Шта зашто? Какво је то питање зашто? Зашто су надрљали тако, је л? Па зато драги мој гусарчићу, што су отимали бродове, људе, злато, новац...

ГУСАР ЈОЦА
Али Деда Мразе, ми не желимо...

ДЕДА МРАЗ
Шта не желите? Не желите да завршите као они? Па наравно да не желите. Уосталом ви осим тих смешних капа и тог безвезног повеза на очима и не личите на гусаре. Прави гусари, они чувени гусари који су уливали страх и трепет трговцима по морима имали су, имали су... бркове. Да бркове. И то страшне велике бркове од који су се и сами плашили кад се виде у огледалу. А где су вама бркови? Где су вама бркови да бисте били неустрашиви, гадни, разбојници којих би требало да се плаше путници намерници, туристи, деца, па и Деда Мразови. Немате бркове?! И откад то гусари отимају Деда Мразове. Зато...у име деце која ме чекају, у име ирваса, који ме такође чекају, у име поларне светлости, леда, снега и грудвања, у име Лапоније, земље најлепше на свету из које вам стижу поклони, у име ваших родитеља и ваших новогодишњих јелки и поклона наређујем: Под хитно ме одвежите и биће заборављена ова ваша несрећна авантура!

ГУСАР ЈОЦА
Значи ту смо Деда Мразе. Цела ваша прича је била око тога. Одвежите ме, па одвежите ме. То неће моћи чика Деда Мразе.

ГУСАР ДАЧА
Да се одмах разумемо нешто Деда Мразе. Немамо намеру да завршимо на вешалима као остали гусари. Ми нисмо намеравали да отимамо бродове, да отимамо путнике, да отимамо злато. Наш циљ је био само један: да отмемо вас Деда Мразе. Да вас затворимо и држимо тако затвореног и везаног бар док не прођу новогодишња славља. А за касније ћемо видети.

ДЕДА МРАЗ
Али зашто мене? Па ја сам мислио да ме сва деца света воле. Па ово је немогуће. Не, не...ово је ипак сан.

ГУСАР СИМА
Сан? Деда Мразе, откуд ви знате шта је сан? Сан је оно што се нама тројици дешава. Сан је оно што смо сањали целе године да ћемо добити од Деда Мраза. (тужно) Е, сад некој деци се снови остваре а некој не...

ДЕДА МРАЗ
Ех, да су ми руке одвезане сад бих се лупио по челу. Па почињем полако да капирам... Ваши родитељи ме нису позвали да вам донесем поклон за Нову годину? Је ли тако? Јесам ли у праву? Ћутите!? Значи тако је. Претпостављам да сте направили гадан несташлук па сте кажњени. Или можда имате баш лоше оцене у школи? Погодио сам. Ћутите, ћутите... добро је да се уопште стидите.

Мртва тишина. Ако тишина може бити мртва. И њу прекида сонг.

Ко верује у Деда Мраза
Тај верује у доброту
осмех вечно му на лицу
И увек он има лепоту

Свак ко чини добра дела
И од злобе гради јаз
Добрим вратиће се њему
Вратиће му Деда Мраз

Дечаци, то јест гусари, су током трајања сонга седели помало тужно, као да се стиде свог поступка, но одједном на пола песме су се тргли. Схватили су да то пева неки непозван гост.

ГУСАР СИМА
Хеј, ко то пева?

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Деда Мразе, јеси ли у кући? Деда Мразе!

ГУСАР ДАЧА
Деда Мразе, одговарај ко је пред вратима. Брзо или ће деца ове земаљске кугле остати без новогодишњих пакетића.

ДЕДА МРАЗ
Ух, бре гусари ал сте храбри. Успаничили сте се од једног обичног ирваса. То је мој најбољи пријатељ. Двеста седамнаест година смо он и ја ишли на новогодишњи пут. Сад је у пензији. Зове се Благоје и не види добро. А и слух га је прилично издао. Зато се пензионисао. (викне) Ту сам Благоје, ту сам!

ГУСАР ЈОЦА
Деда Мразе, немојте да учините нешто за кајање. Очи деце целог света су упрте у ваш садашњи поступак.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
(роговима гурајући отвара врата, стари Деда Мразов пријатељ са великим наочарима која имају стакло дебело као данце. Ако не знате шта је данце видите у речнику)
Нећу да те узнемиравам стари пријатељу мој, само бих узео ону крпу за чишћење рогова. Ови моји унуци који ће ове године ићи са тобом на пут неће да изађу из куће док не изгланцају рогове. Ех, омладина, омладина.

ДЕДА МРАЗ
Знаш Благоје где је крпа па је узми сам. Ти си је и заборавио прошлог Божића овде.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Стари се драги мој пријатељу, стари се, па се заборавља. (набада на рогове крпу и полако одлази ка вратима)
Кад изађе...

ГУСАР ЈОЦА
Овај баш ништа не види. Стакла на наочарима су му дебела као данце.

ГУСАР ДАЧА
Шта је то данце?

ГУСАР СИМА
Добро је да се овако завршило. Били сте добри Деда Мразе.

Ирвас Благоје се враћа.
ИРВАС БЛАГОЈЕ
Деда Мразе, извини...па ја нисам приметио да имаш госте. Само сам се вратио да их поздравим.

ГУСАР ДАЧА
Добар дан чика Благоје.

Остали дечаци, пардон, гусари, показују му прстом да ћути.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Добар дан. Не видим добро... јесу ли ти ово у гостима

ДЕДА МРАЗ
Не Благоје, ово су гусари.

Наравно, гусари су одмах направили позе као да ће да се бију, је л.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Шта рече? Не чујем те добро!

ДЕДА МРАЗ
Гусари, пирати Благоје!

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Оглувело се пријатељу. Зима, снег, лед, године..

ДЕДА МРАЗ
Банда Благоје, они су банда

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Панда. Медведић панда. Чији си ти малени? Ниси ли ти Шапоњин син?

ГУСАР ДАЧА
Не, ја сам Синишин син. Синиша из Агропромета.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Синиша? Синиша. Медвед Синиша. Ма ко беше Синиша. Е, старости, старости. Пре 150 година кад изађем на игранку на залеђено језеро знао сам име свакој риби испод леда а сад не могу да се сетим једног обичног медведа. Нема везе поздрави тату, кажи поздравио те ирвас Благоје. Он ће се мене сигурно сетити ја сам био најпопуларнији момак више од двеста година. На мене су јелени хтели да врше атентат, љубоморни због моје лепоте и популарности код кошута. Ех, лепих ли времена. Одох ја. Извините што сам вам сметао.

ДЕДА МРАЗ
Банда Благоје, банда.

ИРВАС БЛАГОЈЕ
Знам Деда Мразе, знам, панда али не могу да се сетим његовог оца.

ДЕДА МРАЗ
Спаси ме Благоје.

ИРВАС БЛАГОЈЕ (одлазећи, с врата)
Јавићу се.

ГУСАР ЈОЦА
Деда Мразе, ово није било у реду. Мораћемо озбиљно да поразговарамо о вашим поступцима.

ДЕДА МРАЗ
Ма је ли? Хоћеш да ми мало поразговарамо о вашим поступцима? Прво, отели сте Деда Мраза кога чека у овом тренутку бар два милиона деце широм света. Друго, ове школске године сте толико били лоши да је то катастрофа. Треће, веома сте непослушни, ниједан од кућних послова који су вам речени нисте урадили...

ГУСАР ДАЧА(снисходљиво)
А откуд ви то знате Деда Мразе?

ДЕДА МРАЗ
Откуд знам? Деда Мразеви све знају. Знам, да је тако. Јер, да није тако ваши родитељи би ме већ позвали да спакујем поклон и за вас.

ГУСАР ДАЧА
Али ја нисам ништа лоше урадио. Ја сам узео из татиног новчаника нешто мало пара колико је имао и отишао у играоницу.

ДЕДА МРАЗ
Охо, па то је класична крађа.

ГУСАР СИМА
Ја сам хтео да будем добар па сам ишао са мамом и татом на пијацу. У повратку смо повезли и комшију и пре него што је сео у кола ја сам му на седиште ставио једно јаје па је комшија сео на јаје и тако... било је прилично љигаво.

ГУСАР ЈОЦА
А ја сам прилично глуп за математику. Зато и имам двојку.

ДЕДА МРАЗ
Нико није глуп за математику. Постоје само нерадници, лењивци, лезилебовићи, они који не раде ништа, не вежбају,па зато и имају лоше оцене.

ГУСАР ЈОЦА
Деда Мразе, ми нисмо лењивци. Да смо лењивци зар бисмо се одметнули у гусаре?

ДЕДА МРАЗ
Гусари? Ха, ха, ха. Ово вам је само још један несташлук који се неће лепо завршити ако ме одмах не одвежете.

ГУСАР ЈОЦА
Деда Мразе, не бих да вам понављам. Ви сте отети и бићете затворени све до... 15. јануара.

ГУСАР СИМА
Петнаестог јануара? Рекли смо до првог јануара.

ГУСАР ДАЧА
Не, рекли смо да замолимо Деда Мраза да нам да поклоне без обзира што смо били лоши уз обећање да ћемо се поправити. А онда си ти Јоцо, донео ове глупе капе и повезе и натерао нас да постанемо гусари. Ја нећу да учествујем у овоме.

ДЕДА МРАЗ
Тако је момчино.

ГУСАР ЈОЦА
Хоћеш, хоћеш, Бога ми. Нема повлачења сад. Загазили смо и идемо до краја.

ГУСАР СИМА
Идемо. Али да га пустимо првог јануара. То је довољно. Ако ми не примамо поклоне, не морају да их приме ни друга деца. Поклони се разносе 31.децембра, значи 1.јануара можемо да пустимо Деда Мраза.

ГУСАР ЈОЦА
Не долази у обзир.

Долази, не долази, долази, не долази. Тако су се свађали гусар Јоца и гусар Сима.

ГУСАР ЈОЦА
Стани. Нећемо наше несугласице да износимо пред Деда Мразом. Он је отето лице. Изађите напоље да се договоримо и онда ћемо са јединственим ставом да се појавимо и рећи Деда Мразу у лице: отет си до тог и тог датума. После тога идемо кући.

ГУСАР СИМА
Океј. Предлог је у реду. Идемо напоље.

Гусари изађоше напоље. И добри (?) гусар Дача, додуше невољно. Деда Мразу није остало ништа друго до да отпева тужну песму.

Није љубав за свакога
Учио ме деда седи
Неком да би човек био
Поклон од злата не вреди

Завршавајући песму Деда Мраз као да се пробуди, као да му се упали сијалица. Поче да се осврће, везан наравно, тражећи очима.

Васо! Васо! Јеси ли ту? Васо!

ПАПАГАЈ ВАСА(смештен, смештен, ма тамо где га режисер смести)
Ммммммм... Ко ме то буди?

ДЕДА МРАЗ
Глупа перната животињо, буди се! Могли су да нам лопови изнесу целу кућу заједно са мном.

ВАСА
Па ја нисам пас чуваркућа. Ја сам обичан папагај. Причалица.

ДЕДА МРАЗ
Е, па кад си таква причалица, потрчи, полети да испричаш другарима шта се догодило и да ме спасу од овог зла.

ВАСА
Прво, ја уопште не знам шта се догодило.

ДЕДА МРАЗ
Не знаш јер спаваш! Отет сам, Васо, пернати створе, отет сам, видиш ли да сам везан.

ВАСА
Јао стварно, па Деда Мразе ко ти је то урадио? Да ли сам и ја отет? И где су отимачи? Колики откуп траже за нас? Хоћу ли бити на насловним странама новина? Јао, ово црвено перо ми је избледело...да сам знао да ћу бити отет мало бих префарбао. Сигурно ће фото репортери да ме јуре. Морао бих да будем леп и шарен за фотографисање.

ДЕДА МРАЗ
Зашто ме је Бог казнио оваквом глупердом?! Слушај ме Васо. Ове секунде рашири своја крила и полети до наше пријатељице Роде Родић, испричај јој да су три несташна дечака отела Деда Мраза и да га држе притвореног како деци не би поделио поклоне за Нову годину а све због тога што су они били неваљали и неће добити ништа. Кажи Родићки да позове ону децу из Сиђа бенда која са мном певају новогодишње песме и нека дођу да ме ослободе. Хитно! Потрчи! Полети!

ВАСА
Не!

ДЕДА МРАЗ
Молим?

ВАСА
Не. Рекао сам: Не. Док се не извиниш за оно глупа птицо...глупердо...будало...

ДЕДА МРАЗ
Ја то све рекао?

ВАСА
Не...моја баба је то рекла.

ДЕДА МРАЗ
Добро. Извини, драги папагају, Васо, што сам употребио речи које нису примерене твом изгледу, карактеру и понашању. Извини.

ВАСА
Добро је. Сад могу да идем да ти помогнем.
Крене.

ДЕДА МРАЗ
Хвала Богу. Пожури, молим те.

ВАСА (окрене се)
А је л да летим преко Залеђеног језера или преко Божићне шуме?

ДЕДА МРАЗ
Лети преко чега хоћеш само пожури...

ВАСА (помирљиво)
Добро, ја питам ти боље познајеш те путеве...

И...хвала Богу, оде. А на врата улећу гусари.

ГУСАР ЈОЦА
Пресуда је донета Деда Мразе. Готово је.

ДЕДА МРАЗЕ
Опа, то се сад зове пресуда?!

ГУСАР ДАЧА
Деда Мразе, извините, али морали смо овако, знате наши родитељи су веома љути на нас и овога пута су решили да истрају у својим казнама и...

ГУСАР СИМА
Доста Дачо! Нема цмиздрења. Правда мора бити истерана. А правда је да свако дете мора да добије поклон.

ГУСАР ЈОЦА
Деда Мразе, устаните када се чита пресуда!

ДЕДА МРАЗ
Како када сам везан?

ГУСАР ЈОЦА наредбодавац
Помозите му!

И наравно, Дача и Сима помогну Деда Мразу да се придигне и у стојећем ставу одслуша пресуду.

ГУСАР ЈОЦА
У име гусара, пирата, разбојника, свих мора, океана, језера, река, бродова, чамаца, весала, јарбола, гусарског блага и у име мапа са уцртаним благом суд, састављен од искусних и племенитих гусара Јоце, Симе и Даче доноси следећу пресуду.

ДЕДА МРАЗ
Аха, ха, ха, ха, ха, ха.

ГУСАР ДАЧА
Зашто се сад смејете Деда Мразе?

ДЕДА МРАЗ
Искусни и племенити гусари...аха, ха, ха...

ГУСАР ЈОЦА
Деда Мразе, не ометајте нас. Настављам. Где сам стао... Пресуду...да се Деда Мразу продужи притвор, то јест отмица до 19. јануара...

ГУСАР СИМА
Рекли смо до десетог...

ГУСАР ЈОЦА
Па ти си ово писао... шта си ово преправљао...

ГУСАР ДАЧА
Не. Рекли смо до деветог јануара. После је Сима рекао да би можда могли десетог да га пустимо па је уписао десети јануар..

ГУСАР ЈОЦА
Преко ове деветке...

ГУСАР ДАЧА
Уписао, али без договора са нама. Не слажем се да то буде десети...

ГУСАР ЈОЦА
Ја предлажем да задржимо како је написано а овде пише деветнаести. Пресуда је пресуда и не сме да се мења.

И онда је настала жестока свађа између три гусара. Свако се држао свог датума.

И шта мислите, како је свађа завршена? Ево, овако. Папагај Васа и деца из Сиђа бенда, са пластичним мачевима у рукама улетела су у кућу. Настао је велики двобој. Севали су мачеви, боцкала се дупенцета, штипкало се по истоме, одвезивао се Деда Мраз, папига Васа је навијао, и још много тога се издешавало. Онако како добар режисер може да изрежира зар не?
И шта је било после? Битка се завршила пораженим гусарима. Баш ми је драга та слика: деца из Сиђа бенда ногама притиснули гусаре који леже на земљи држећи им мачеве изнад главе.

СИЂА БЕНД
И шта ћемо сад са њима Деда Мразе? Да их пријавимо директору школе? Да им кажемо родитељима? Да им кажемо другарима да се постиде?

ДЕДА МРАЗ
Устајте гусарчићи моји! Окренуло се коло среће. Погнуте су вам главе? И треба. Не смете зло чинити другима да бисте себи учинили добро. Идите сада. Никоме нећу рећи за ово. А немојте ни ви децо. Нека то буде мала тајна. И наук: Верујте у Деда Мраза. Тако верујете у себе.

И као што свака представа има свој крај тако би и ова могла да заврши песмом. Сиђа бенд је заузео позиције и Деда Мраз са њима и песма је кренула.

Сиђа бенд
Он има црвено одело
Капа му је црвена
Деда Мраз
Али треба то да знате
Нисам Црвенкапица
Сиђа бенд
Носи чизме до колена
Деда Мраз
Али војник нисам ја
Сиђа бенд
Има бунду медвед није
Долази са севера
Деда Мраз
Моје санке небом вуку
Рогате животиње
Сиђа бенд
Ал то нису козе, бикови
Нит краве шаруље
Деда Мраз
И до сваког дечјег прозора
И сна долетим ја
Сиђа бенд
Није тешко да се погоди
Па то је Деда Мраз

Сиђа бенд
Деда Мразе, Деда Мразе
Шта нам лепог носиш ти
Ја сам био добро дете
Па ћу поклон добити

И ту је крај. Верујте у Деда Мраза. И немојте да га отимате. Јер га не отимате за себе, већ га отимате другима.