Plivanje

Уредник: ignja

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20429
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Plivanje

Порукаод Sky Seeker » 02 Авг 2009, 11:20

Rekord Felpsa na 200m delfin

Слика

Američki plivač Majkl Felps osvojio je zlatnu medalju i postavio novi svetski rekord u trci na 200 metara delfin na Svetskom prvenstvu u Rimu.

Višestruki olimpijski šampion trku je isplivao u vremenu od jednog minuta, 51 sekunde i 51 stotinke. Prethodni rekord, 1:52.03, postavio je upravo Felps na OI u Pekingu prošle godine. Srebrnu medalju u Rimu osvojio je Pavel Koženjovski iz Poljske, a bronzano odličje pripalo je Japancu Takehešiju Macudi.

Rekord Kineza Čanga na 800m slobodno

Kineski plivač Lin Čang osvojio je zlatnu medalju i oborio svetski rekord na Svetskom prvenstvu u Rimu u disciplini 800 metara slobodnim stilom.

Čang je stazu preplivao za sedam minuta, 32 sekunde i 12 stotinki i popravio rekord Australijanca Granta Haketa za više od pet sekundi (7:38.65).

Srebrnu medalju osvojio je Tunižanin Ousama Melouli (7:35.27), a bronzanu Rajan Kokrein iz SAD (7:41.92).

Rekord Pelegrinijeve na 200m

Italijanska plivačica Federika Pelegrini postavila je novi svetski rekord i osvojila zlatnu medalju u trci na 200 metara slobodnim stilom na Svetskom prvenstvu u Rimu.

Italijanka je zabeležila vreme od jednog minuta, 52 sekunde i 98 stotinki, čime je za 69 stotinki popravila prethodni rekord koji je postavila u utorak.

Srebrnu medalju osvojila je Amerikanka Alison Smit, a njena zemljakinja Dejna Volmer došla je do bronze.

Rekord Nemice i Ruskinje na 50m leđno

Plivačice iz Rusije i Nemačke, Anastasija Zujeva i Daniela Samulski, oborile su svetski rekord na Svetskom prvenstvu u Rimu u disciplini 50 metara leđno.

U prvoj polufinalnoj grupi, Samulski je stazu preplivala za 27,39 sekundi i tako popravila sopstveni rekord (27,61) koji je postavila pre mesec dana u Berilnu.

Zujeva je u drugoj polufinalnoj trci, samo pet minuta kasnije, oborila rekord Daniele Samulski preplivavši stazu za 27,38 sekundi i tako postavila 19. svetski rekord na Svetskom prvenstvu u Rimu.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 02 Авг 2009, 11:21

Čavić u finalu uz svetski rekord!

Слика

Srpski plivač Milorad Čavić plasirao se u finale trke na 100m delfin na SP u Rimu, postavivši novi svetski rekord vremenom 50,01 sekundi!

Najbolji srpski plivač time je nadmašio za 21 stotinku dosadašnji svetski rekord koji je držao Amerikanac Majkl Felps. On je, 9. jula, u Indijanapolisu plivao 50,22 sekundi. U istoj polufinalnoj trci Ivan Lenđer je postigao rezultat od 51,32 sekunde, ali to nije bilo dovoljno da izbori plasman u subotnje finale, pošto je zauzeo ukupno 11. mesto u polufinalu.

Majkl Felps se takođe plasirao u finale na 100 metara leptir pošto je trijumfovao u prvoj polufinalnoj trci sa vremenom 50,48, ispred Španca Rafaela Munjoza.

Finale u disciplini 100 leptir, u kome se očekuje veliki obračun Čavića i Feplsa, na programu je u subotu uveče.

Rezultati polufinala, 100 metara delfin, finalisti:

1. Milorad Čavić (Srbija) 50,01 SR
2. Majkl Felps (SAD) 50,48
3. Rafael Munjoz (Španija) 50,59
4. Albert Subirats (Venecuela) 50,65
5. Džejson Danford (Kenija) 50,78
6. Gabrijel Mangabeira (Brazil) 51,02
7. Endrju Loterštajn (Australija) 51,03
8. Tajler Mkgil (SAD) 51,07

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Nađa Higl svetska prvakinja!

Слика

Srpska plivačica Nađa Higl osvojila je zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u disciplini 200m prsnim stilom postavivši novi evropski rekord od 2:21,62 minuta!

U izuzetno uzbudljivoj trci Higlova je do trijumfa došla u samom finišu. Američka plivačica Rebeka Soni vodila je prvih 150 metara, ali je srpska plivačica pojačala tempo u poslednjih pedeset metara i napravila najveću senzaciju na ovogodišnjem Svetskom prvenstvu. Srebro je osvojila Kanađanka Anamej Pirs, dok je bronza pripala Austrijanki Mirni Jukić.

Amerikanka Rebeka Soni, koja je bila prvi favorit za zlatnu medalju, je u prvih 100 metara trke imala i svetski rekord "u rukama", dok je Higlova pratila vodeću plivačicu sa četvrte, a kasnije i treće pozicije.

U poslednjih pedeset metara trke, Higlova je polako prestizala plivačice ispred sebe i na kraju je u neverovatnom finišu trku završila za dva minuta, 21 sekund i 62 stotinke, čime je postavila novi državni i evropski rekord. Srpska plivačica je evropski rekord popravila za sekund i 12 stotinki.

"Ovo je veliko iznenađenje za mnoge i ja sama sam veoma iznenađena. Tokom trke mi je u glavi bilo samo da dam sve od sebe i zaista nisam očekivala prvo mesto", rekla je Higlova posle trke.

Aname Pirs iz Kanade je zauzela drugo mesto sa 2:21,84, dok je bronzu osvojila Austrijanka Mirna Jukić sa 2:21,97 minuta.

Rebeka Soni, koja je prethodno osvojila zlato na 100m presno i za koju se očekivalo da će oboriti svetski rekord, zauzela je tek četvrto mesto sa 53 stotinke zaostatka u odnosu na Higlovu.

Rezultati finala na 200m prsnim stilom:

1. Nađa Higl (Srbija) 2:21,62 minuta
2. Anamej Pirs (Kanada) 2:21:84
3. Mirna Jukić (Austrija) 2:21.97
4. Rebeka Soni (SAD) 2:22.15
5. Rie Kanet (Japan) 2:23.03
6. Nanaka Tamura (Japan) 2:23.12
7. Marta Mekejb (Kanada) 2:23.36
8. Džolin Hostman (Švedska) 2:23.62

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Čavić :Nađa me je inspirisala

Слика

Milorad Čavić je izjavio da je inspiraciju za trku u kojoj je postavio novi svetski rekord dobio posle trijumfa Nađe Higl.

Čavić je rekao da je znao da će imati najbolje vreme, ali da je dodatnu motivaciju dobio sjajnom pobedom i zlatnom medaljom Nađe Higl. Najbolji srpski plivač veruje da će u finalu plivati ispod 50 sekundi i da se raduje duelu sa Majklom Felpsom, ali je dodao da ne sme da potcenjuje američkog plivača.

„Ovo večeras je bilo neočekivano, mada je sa druge strane bilo i malo očekivano. Znao sam da ću otplivati najbolje vreme i jutros sam znao da samo moram malo da popravim okret, da bude brži. Nisam očekivao da ću skinuti skoro šest desetinki“, rekao je Čavić.

Najbolji srpski plivač je izjavio da je posebnu inspiraciju za trku dobio posle zlatne medalje koju je Nađa Higl osvojila u trci na 200m prsnim stilom.

Moram da se zahvalim Nađi Higl jer me je ona inspirisala. Dok smo čekali trku, Ivan Lenđer i ja smo se samo pogledali kada smo videli da je ona postala prvakinja. Neverovatno je koliko me je to motivisalo i inspirisalo“, rekao je Čavić.

Слика

Čavić je bio zadovoljan trkom , ali je rekao da još uvek ima mesta za napredak.

„Večeras je išlo veoma lepo. Dosta sam grešio i znam gde i šta bih mogao da uradim bolje i očekujem sigurno vreme od ispod 50 sekundi sutra“, smatra Čavić.

Posebnu čar finalu daće duel između Čavića i Majkla Felpsa i srpski plivač veruje da može da pobedi, ali je istovremeno i svestan da ne sme da potcenjuje osmostrukog olimpijskog šampiona.

„Ne gledam na to kao na revanš. Jednostavno bih voleo da dokažem da sam najbolji. To što je bilo, bilo je, to je u prošlosti. Idemo samo napred. Biće interesantna trka i ne znam koliko od njega (Felpsa) mogu da očekujem. Što se tiče mene, mislim da bih mogao da skinem dve, najviše tri desetinke. Realno bi moglo da bude oko 49,7 sekundi, ali biće interesantno u svakom slučaju. Idem na pobedu, naravno, ali ono šta sam naučio u poslednjih godinu dana je da nikada ne potcenjujem Majkla Felpsa“, zaključio je Čavić.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 02 Авг 2009, 11:22

Srpski plivači dominirali u Rimu

Слика

Šesti dan plivačkih takmicenja na 13. svetskom prvenstvu u vodenim sportovima u Rimu obeležili su reprezentativci Srbije Nađa Higl i Milorad Čavić.

Higlova je priredila veliku senzaciju i osvojila zlatnu medalju u disciplini 200 prsno, pobedivši do sada neprikosnovenu Amerikanku Rebeku Soni i svetsku rekorderku Kanđanku Anumej Pirs. Čavić je u polufinalu na 100 delfin uspeo da obori svetski rekord Amerikanca Majkla Felpsa, što je najava njihovog velikog obračuna u subotnjem finalu.

Mlada Pančevka je prva plivačica Srbije koja je ušla u finale jednog svetskog prvenstva, a do zalatne medalje je stigla rezultatom 2:21,62 minuta, čime je postavila novi evropski rekord, kao i rekord Srbije. Pirsova je zauzela drugo mesto sa vremenom 2:21,84, dok je bronzu osvojila Austrijanka Mirna Jukić sa 2:21,97 minuta. Sonijeva je na kraju zauzela tek četvrto mesto, sa 53 stotinke zaostatka u odnosu na Higlovu.

Najbolji srpski plivač Milorad Čavić ostvario je rezultat od 50,01 sekundi, što je za 21 stotinku bolje od rekorda koji je Felps postavio 9. jula u Indijanapolisu, na izbornom takmičenju za reprezentaciju SAD. U polufinalu na 100 delfin plivao je još jedan Srbin Ivan Lenđer koji je sa vremenom od 51,32 sekunde zauzeo 11. mesto i nije uspeo da se plasira u finale.

Слика

Nakon razočaranja na 100 metara leđno, kada se nije plasirao u finale, Amerikanac Aron Pirsol se iskupio ubedljivim trijumfom na dvostruko dužoj deonici, oborivši sopstveni svetski rekord. On je u disciplini 200 metara leđno ostvario vreme od 1:51,92 minuta, nadmašivši tako rekord koji je postavio u finalu Olimpijskih igara u Pekingu za čak sekundu u 16 stotinki. Brže od dosadašnjeg rekorda plivao je i drugoplasirani Japanac Riosuke Irie. Bronzu je osvojio još jedan Amerikanac Rajan Lohti sa rezultatom 1:53,82 minuta.

Holanđanka Malren Veldui je u polufinalnoj trci na 50 metara delfin oborila svetski rekord isplivavši jednu dužinu bazena za 25 sekundi i 28 stotinki. To je bilo pet stotih delova sekunde brže od rekorda koji je ona postavila 19. aprila ove godine u Amsterdamu, na izbornom takmičenju za selekciju Holandije. Ona se, međutim, radovala samo tri-četiri minuta, jer je u drugoj polufinalnoj trci Šveđanka Tereza Alshmar plivala još brže, pa će ona, bar do subotnjeg finala, biti svetska rekorderka sa vremenom od 25,07 sekundi.

Слика

Najbolja sprinterka sveta Nemica Brita Štefen u finalu na 100 metara slobodno postavila je novi svetski rekord u vremenu 52,07 sekundi i na taj način popravila svoj najbolji rezultat za 15 stotih delova sekunde, postavljen u nedelju u štafeti 4x100 metara (52,22 sekundi). Srebrnu medalju osvojila je Britanka Frančeska Halsol rezultatom 52,87 sekundi, dok je treća bila Australijanka Libi Triket sa vremenom 52,93 sekundi.

U finalu štafeta 4x200 slobodno za muškarce tim Sjedinjenih Američkih Država u sastavu Majkl Felps, Riki Berens, Dejvid Volters i Rajan Lohte, oborio je sopstveni svetski rekord, posto je u finalu plivao 6:58,55 minuta. Njihov dosadašnji rekord, postavljen na prošlogodišnjim OI u Pekingu, bio je slabiji za samo jednu stotinku .

Mađar Danijel Đurta osvojio je zlatnu medalju na 200 metara prsnim stilom. On je u finalu plivao 2:07,64 minuta. Srebrnu medalju osvojio je Amerikanac Erik Šanto sa 2:07,65, dok su treće mesto podelili Litvanac Giedrijus Titenis i Australijanac Kristijan Sprenger sa istim vremenom od 2:07,80 minuta.

U dosadašnjih šest dana takmičenja na SP u Rimu oboreno je ukupno 35 svetskih rekorda.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 02 Авг 2009, 11:22

Čavić drugi sa 49,95, Felps prvak

Слика

Najbolji srpski plivač Milorad Čavić osvojio je srebrnu medalju na 100 metara delfin stilom na Svetskom prvenstvu u Rimu.

Titulu šampiona osvojio je Majkl Felps novim svetskim rekordom 49,82. Srpski plivač vodio je sve do završnih desetak metara, ali je Felps još jednom potvrdio da je najbolji finišer u istoriji svetskog plivanja. Čavić je stazu preplivao za 49,95, što je za šest stotinki bolje od rekorda koji je postavio dan ranije. Bronza je pripala Špancu Rafaelu Munjosu (50,41).

Zahvaljujući snažnoj konkurenciji prvi put u istoriji probijena je granica od 50 sekundi u jednoj trci na 100m delfin.

Čavić je početkom nedelje postao prvak sveta na 50 metara delfin.

Kao i obično na startu Čavić je napravio veliku prednost i ušao u okret sa fenomenalnih 22,69 i pola tela prednosti u odnosu na prve pratioce, Munjosa (55 stotinki zaostatka) i Loterstina.

Слика

Felps je na okretu nadoknadio dobar deo zaostatka, a već na petnaestak metara pre cilja bilo je jasno da će uspeti da dostigne srpskog plivača.

Čavić je i dalje plivao istim ritmom i sve vreme išao ispred tempa koji mu je u petak doneo svetski rekord, ali je Felpsov ritam u drugih 50 metara bio izuzetan

Za razliku od Pekinga prošle godine, ovog puta nije bilo dileme na cilju, Felps je za 19 stotinki oborio svetski rekord, Čavić je bio za šest stotinki bolji od svog prethodnog dostignuća, a Munjos je stazu preplivao za 50,41.

Rezultati, 100m delfin

1. Majkl Felps SAD 49,82 WR
2. Milorad Čavić Srbija 49,95
3. Rafael Munjos Španija 50,41
4. Albert Subirats Venecuela 50,79
5. Endru Loterstin Australija 50,85
6. Džejson Danford Kenija 51,07
7. Tajler Mekgil SAD 51,42
8. Gabriel Mangabeira Brazil 51,74

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 02 Авг 2009, 11:23

Čavić: "Prezadovoljan sam"

Слика

Najbolji plivač Srbije Milorad Čavić rekao je da je prezadovoljan iako je u finalu trke na 100 metara delfin osvojio srebro.

Čavić je u finalnoj trci napravio evropski rekord pošto je tu deonicu isplivao za 49,95 sekundi. Zlato je pripalo velikom rivalu srpskog plivača Majklu Felpsu koji je za 13 stotinki bio brži od Čavića. Srpski plivač dodao je da misli da ga izjave pred finalnu trku nisu koštale zlata.

"Nije me to koštalo zlatne medalje. Jednostavno, takav sam sportista. Volim da, kada se takmičim protiv Felpsa, da bude u najboljoj kondiciji. Ne znam šta se pisalo u medijima, ali ja jednostavno nisam ništa loše rekao.

Ovo je svakako bila trka za ceo svet, nadam se samo da su svi uživali u trci. Pred trku je bila takva nervoza, takav stres. Ipak, prezadovoljan sam medaljom, iako je moglo biti bolje, ali idemo dalje. Ovo je najbolje vreme, napravio sam i novi evropski rekord i ne mogu da se žalim"
, rekao je najbolji srpski plivač svih vremena.

Nikada ranije niko u diciplini 100 metara delfin stilom nije plivao ispod 50 sekundi. U finalnoj trci Svetskog šampionata i Felps i Čavić su napravili taj podvig i ova trka će sigurno ući u anale.

"Ova trka će sigurno biti pamćena u narednih 10-15 godina. Ovo uopšte nije mali uspeh, pogotovo protiv Felpsa. Ako sam baš morao da izgubim, drago mi je što sam izgubio od Felpsa. On je zaista veliki plivač, veliki sportista."

Слика

Srpskog plivača u Beogradu verovatno očekuje doček kakav su ranije imali košarkaši, odbojkaši, teniseri... Čavić kaže da još uvek ne razmišlja o tome, ali dodaje da je to 'najveća čast koju sportista može da doživi'.

"Pa, prva stvar o kojoj razmišljam sada je da se odmorim i da vidim malo Rim. Naravno, kada se budem vratio očekuje me doček što je fenomenalna stvar. Čak ću povesti i svog trenera iz Italije da mu pokažem kako Srbija voli svoje sportiste. Mislim da će mu to biti stvarno interesantno i zanimljivo. To je najveća čast koju Srbija može da pruži sportisti", rekao je Čavić.

Sada srpskog plivača očekuje zasluženi odmor, a on kaže da će u narednom periodu tražiti novi cilj.

"Prvo mi je najvažnije da se lepo odmorim. Znam da ću pauzirati dva ili tri meseca, a posle toga bih voleo da sa punom energijom počnem da treniram. Prvo moram da nađem neki novi cilj. U bazen se dakle vraćam do početka ili možda i kraja novembra. Sledeće je Evropsko prvenstvo u decembru, a posle i Svetsko prvenstvo."

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 02 Авг 2009, 11:24

Nestala dvojica plivača u Rimu

Слика

Dvojica plivača iz Džibutija nisu se pojavila na bazenu ’Foro Italiko’, na Svetskom prvenstvu u Rimu i nisu nastupili u svojim kvalifikacionim trkama. ,

Hasan Ahmed Harbi, koji je bio najvaljen u kvalifkacijama na 50 metara prsno, nije viđen na rimskom bazenu, a isto se desilo i sa drugim predstavnikom Džibutija u trci na 100 metara slobodno, Humedom Hasanom Alijem. Italijanska policija je u utorak saopštila da se dvojici plivača, koji su nestali u ponedeljak, izgubio svaki trag i da ih niko nije video.
Italijanski mediji podsećaju da je dosta sportista iz siromašnih afričkih zemalja iskoristilo učešće na Mediteranskim igrama u Peskari, prošlog meseca, kako bi ilegalno emigriralo u Evropu.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 05 Авг 2009, 10:28

Srbija dočekala šampione!

Слика

Osvajače medalja na Svetskom prvenstvu u Rimu, vaterpoliste, Milorada Ćavića i Nađu Higl, dočekalo je oko 20 hiljada ljudi na platou ispred skupštine Beograda.

Vaterpolisti su prehodno pozdravili Beograđane na Adi Ciganliji, gde je u njihovu čast organizovana prijateljska utakmica dve mlađe selekcije, a kasnije im se priključila i plivačica Nađa Higl. Ispred skupštine su bili od 21h gde su se okupili građani iz svih krajeva Srbije, kao i iz Republike Srpske.
Oni su pozdravili i juniorsku košarkašku reprezentaciju Srbije, koja je postala prvak Evrope na šampionatu u francuskom Mecu.

Kapiten vaterpolo reprezentacije Vanja Udovičić prisutne građane je pozdravio sa "voljena Srbijo, dobro veče", a okupljenima je samo rekao "volim vas".

"Nije bilo sedam igrača iz prethodnih godina, ali ostao je jedan", rekao je Udovičić koji je potom nabrojao sve igrače koji su učestvovali u osvajanju zlatne medalje.

"Otišli smo, videli smo, pobedili smo!", završio je kapiten zlatnih vaterpolista.

Milorad Čavić zahvalio se građanima istakavši da samo u Srbiji može uvek da nađe motiv za pobedu i da će već na sledećem takmičenju pokušati da postane dvostruki svetski šampion.

"Dok sam u plivanju, garantujem da će Srbija uvek biti najbolja u delfinu u Evropi. Nije lako plivati sa celim svetom, ali u Srbiji nalazim inspiraciju gde god da se okrenem. U Rimu je to bila Nađa, a ovde ste to vi", rekao je Čavić.

Слика

Najveće iznanađenje Sp u Rimu svakako je priredila mlada Pančevka, Nađa Higl koja je priznala da veću tremu ima u Beogradu nego u Rimu.

"Nisam mogla da verujem šta sam uradila i ne mogu i dalje. Bilo je nestvarno, ali ovde sada imam veću tremu nego u Rimu. Neopisiv je osećaj", izjavila je osvajačica zlatne medalje na 200 metara prsno.

Publika je 22-godišnjoj plivačici otpevala pesmu "Buđav lebac" grupe S.A.R.S. kojom se ona opušta pred trku, a njen otac ispunio je obećanje i istetovirao njen pobednički rezultat (2.21,62) na temenu.

Pre dolaska pred Skupštinu, vaterpolo reprezentaciju je na Adi Ciganliji pozdravilo oko dve hiljade ljudi na tribinama i više okupljenih oko plivališta gde je odigrana revijalnu utakmicu kadetatske i juniorske vaterpolo selekcije.

Kapiten Srbije Vanja Udovičić poklonio je zastavu Srbije kapitenu kadetske reprezentacije Bori Dmitrovu.

"Želim vam mnogo sreće i da ostvarite sve svoje snove. Da budete veliki i u pobedi i u porazu. Volim vas.", rekao je Udovičić.

Posle obilaska grada u otvorenom autobusu, stigli su pred skupštinu gde su sa okupljenim građanima proslavili velike uspehe.

Sportisti su posle dočeka otišli na prijem kod predsednika Srbije Borisa Tadića.