Pitanja posetilaca

Detinjstvo, odrastanje, igra, razvoj...
Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20436
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Pitanja posetilaca

Порукаод Sky Seeker » 25 Дец 2007, 11:54

U temi "Deca sa posebnim potrebama" vidim da se nalaze i talentovana (nadarena) deca?

Da li i oni spadaju u tu grupaciju?

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4271
Придружен: 19 Феб 2007, 16:07
Место: Nedodjija

Re: Pitanja posetilaca

Порукаод Zvoncica » 25 Дец 2007, 12:05

Sky Seeker пише:U temi "Deca sa posebnim potrebama" vidim da se nalaze i talentovana (nadarena) deca?

Da li i oni spadaju u tu grupaciju?

Da ... i talentovana deca

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20436
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 08 Јан 2008, 11:21

Ima dece za koju se dosta rano zna da neće nikad biti sasvim zdravi.
Da li im reći na vreme, ili ih zamajavati pričama kako će "kad ozdrave biti piloti, astronauti..."?
I kada je najbolje doba da im se kaža istina?

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 20 Јан 2008, 18:34

Sky Seeker пише:Ima dece za koju se dosta rano zna da neće nikad biti sasvim zdravi.
Da li im reći na vreme, ili ih zamajavati pričama kako će "kad ozdrave biti piloti, astronauti..."?
I kada je najbolje doba da im se kaža istina?

Naravno, ne zamajavati decu ...naposletku ,retko koje i sasvim zdravo dete postane pilot ili astronaut,zar ne :wink: ....tako da je i za tu decu zamajavanje gajiti ih pretenciozno ( u neskladu sa njihovim potencijalima).

E,sad...da se usredsredim.

Mislim da je to PROCES (reci deci na vreme),a ne izjava ili skup pukih reci. Deca sa posebnim potrebama vrlo cesto,vec u ranom detinjstvu imaju izrazen neki poseban, specijalan talenat (dar) koji je obrnuto reciprocan hendikepu koji imaju. Moje,licno misljenje je da roditelji u procesu vaspitanja i socijalizacije treba da otkriju na vreme,a zatim i afirmisu talente i potencijale svoga deteta ,a na negujuci nacin detetu predoce slicnosti i razlike sa ostalom decom. Ne treba dete frustrirati i uskracivati cinjenicom da je drugacije.Tu cinjenicu treba iskoristiti sto pozitivnije i pomoci detetu i podsticati da se razvija u pravcu svojih potencijala. Nikako dete osujetiti.

U tom procesu kljucna je socijalizacija i odnosi sa drugom decom.Ja sam primetila (i verovatno ne samo ja) da deca znaju biti poprilicno surova,gruba i neprijatna prema svoj deci koja odstupaju od uobicajenog,koja su posebna,drugacija...itd.

Izvinjavam se na zakasnelom odgovoru :oops:

:mah

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 20 Јан 2008, 18:44

Pre dve nedelje mom detetu se dogodilo nesto interesantno....

Anja ide na aikido. I sad,kako su bili Novogodisnji praznici,a mi smo imali 12 kg slatkisa u kuci , a na aikidu su vrlo korektni,pristojni,kulturni i tome slicno ,pa se konstantno osecamo kao zaduzeni , poneli smo 2kg slatkisa i dali Majstoru da posluzi decu (diskretno smo dali).
Nakon treninga, obucem ja Anju i porodicno (posto je uvek tako vodimo),krenemo ka izlazu.... Kad zatrca se jedan mali prema Anji ,prepreci joj put i rece trijumfujuci:

"Ja imam bonbonu,a Ti nemas :!: "