Neke moje misli o životu

Уредник: Moderatori

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 275
Придружен: 07 Мај 2008, 23:40
Место: Raska
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 29 Нов 2008, 15:06

Imam utisak da smo se mi kao narod,i kao pojedinci našli u jednoj ne baš povoljnoj situaciji.Reklo bi se da smo svi pomalo postali"izgubljeni slučajevi".Nismo svesni svojih realnih mogućnosti a i potreba.Večito smo u nekoj žurbi,u nekom raskoraku,za sve imamo vremena,samo za sebe i svoju dušu nemamo.Tobože jurimo za nekim lepšim,boljim,lakšim životom,ali pitanje je veliko dali živimo lepše,lakše,bolje?Sve što više jurimo i trčimo za boljim,za nekom obećanom srećom,od nekog tamo ko je i sam nesrećan,u duši se stvara jedna zaista velika praznina kod većine nas.Kolektivno smo kao narod postali nezadovoljni. A uzroke,treba da tražimo u našoj naivnosti,da verujemo svemu i svačemu što je neko osmislio i preko medija nam servirao,što na svet gledamo isključivo materijalistički i što smo postali robovi potrošačke civilizacije.Umesto da novac služi nama mi smo postali robovi novca.
Naše je samo ono što poklonimo drugima
Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 29 Нов 2008, 15:13

-Teško mi je da poverujem u ništavilo,da je smrt telesna kraj.Da posle smrti nema života.Ako je zaista tako onda treba,zaista gledati,da se život proživi što lakše i bezbrižnije.Ali ja ma koliko sumnjao,ipak verujem da telesna smrt nije kraj.Pre će biti da po prestanku ovog ovozemaljskog života,prelazimo u neki drugi svet,ljudskom umu nepojmljiv i neshvatljiv,ali realan,kao što je realan ovaj u kome sada trenutno živimo.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 29 Нов 2008, 20:34

-Zamislite samo kolika bi nepravda bila,kad bi postojao samo ovaj vidljivi,materijalni svet.Nepravda prema onoj maloj deci koja ni kriva ni dužna,svoj život završe u detinjstvu,i nisu imali prilike da se upoznaju sa životom.Zar to nebi značilo da su neki privilegovani,a neki ne,kao i kod ljudi što je slučaj.Onda Pravde nebi ni bilo,sve bi bilo puki slučaj.Sa pravom bi se mogli pitati gde je Bog u svemu tome,i dali postoji.Jer ako je ovaj svet sve,i drugoga nema,zašto onda pojedini umiru kao mala deca,pojedini ceo život pate,stradaju,muče se,boluju,dok jedan deo živi lepo,i sve im ide od ruke.Zar to nebi bila nepravda.Ja verujem da postoji i drugi svet naravno nama gršnicima nevidljiv,ali svet stvaran kao što je i ovaj naš vidljiv,koji živimo.
Ja lično mislim da bez obzira na sve moje povremene sumnje,mislim da bez vere u Boga,u pravdu,u večni život,nebih mogao da živim,moj život nebi imao nikakvog smisla.Jer čemu ovaj život i ovolika stradanja,ako nema večnog života,tamo gde nema laži,prevare,nepravde.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 29 Нов 2008, 20:42

Ljudima koji su skloni telesnim mudrovanjima i materijalistički gledaju na svet,Bog je odredio slavu i počast,za vreme života na zemlji,oni uživaju blagodeti koje im daje novac,slava,bogatstvo.Posle telesne smrti većina njih pada u potpuni zaborav,kao da nikada nisu ni postojali.A duhovni ljudi naprotiv svoj ovozemaljski život provode u mukama,stradanju,patnji,i tek pred samu smrt,pred kraj ovozemaljskog života,osete malo blagodati i zadovoljstva,a pravu slavu i počasti dožive tek posle telesne smrti.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 29 Нов 2008, 22:10

Kad bi svi mi ozbiljno proispitali sebe i videli naše slabosti,mane,poroke,grehove,mislim da zaista nikada,ama baš nikada nebih osudili drugog čoveka.Jednostavno ćutali bi.
Sad mi je tek jasno zašto su najveći ljudi,bili uglavnom ćutljivi,jer su bili svesni sebe ,i svoje nemoći,grehovnosti,slabosti.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 29 Нов 2008, 22:40

Samo oni ljudi,koji su proveli dobar deo vremena u samoći,u razgovoru sa samim sobom i sa Bogom,su u stanju da vide sebe onakvi kakvi zaista jesu,i kakvi smo dobra većina nas,grešni,koristoljubivi,zavidljivi,poročni,gordi.
Oni koji nemaju vremena,volje i želje za razgovor sa samim sobom i upoznavanjem sebe,misle da su bezgrešni,da su u svemu u pravu,da je sve onako kako oni misle.
Zato su jedni od najboljih poznavaoca ljudske duše monasi. Iz razloga,što najviše vremena provode u samoći u molitvi.I što prvo dobro upoznaju sami sebe,i što znaju koliko je čovek slab i nemoćan bez Boga.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 29 Нов 2008, 22:49

Ako nemamo jasan cilj ka kome težimo,život nam zaista može postati težak i nepodnošljiv.
Mnogo su srećniji,oni koji imaju tu čast da mnogo ne lutaju,u trganju za ciljem.
Ali ko god lako i brzo dođe do cilja,ti ciljevi su mali.Do velikih ciljeva se ne dolazi lako i potrebno je dosta znoja,muke i patnje.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 29 Нов 2008, 23:52

-Možda mora da se dodirne samo dno provalije kako bi čovek,na tom dnu našao ono što traži.Obično sve prave i istinske vrednosti su uvek na samom dnu.Na površini su slasti i strasti ovoga varljivog i lažljivog sveta.Treba očistiti mnogo blata i mulja da bi se došlo do zlata.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 30 Нов 2008, 00:04

-Mislim da je nešto najteže za čoveka,kada izgubi volju za životom.Kada mu se ne živi?Kada bih voleo da jednostavno nepostoji.Kad razmišlja zašto živi i koji je smisao njegovog života.Jer kad se okrene oko sebe vidi kako vlada zlo,nemoral,laž.Ono što je nekada bilo normalno sada se proglašava za zaostalo,a ono čega smo se stideli,danas se smatra za poželjno i prihvatljivo.Došlo je do promene sistema vrednosti,ali ne na korist čoveka,već naprotiv na štetu.I najmanje osetljiva duša pati zbog toga,jer vidi da ide u propast.A to ubija radost življenja čoveku.Pa se dešava umesto da se radujemo životu,što je prirodno,padamo u očajanje i neželimo da živimo.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 30 Нов 2008, 00:20

-Došla su neka vremena kada imamo svega i svačega.Lepo se hranimo,oblačimo,kuće su nam lepe,imamo lepe stvari,sva moguća tehnička pomagala,i sveli smo fizički rad na minimum,minimuma. Ni sto metara nećemo da pređemo pešice,već autom,olakšali smo sa te fizičke strane sebi život dosta,ali sa druge strane i pored relativno lagodnog fizičkog života,u narodu vlada opšte nezadovoljstvo,prazne su nam duše.Potrčali smo za materijalnim dobrima,zapostavljajući svoj duhovni život. A sve materijalno je tako brzo prolazno i nikad nikome nije donelo trajnu sreću.Sreća je stanje duha,a mi smo očigledno u ozbiljnoj duhovnoj krizi.Jer potrošačka kultura je od nas napravila robove,i nesrećne ljude.Zaboravili smo na dušu,a nema života i istinske radosti i sreće,ako nam je duša prazna.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 30 Нов 2008, 00:30

-Čovek u ovom ovozemaljskom životu nemože posedovati materijalno i duhovno bogatstvo.Neminovno jednog se mora odreći.To je moj utisak i moje zapažanje,koje i nemora da je tačno,ali ja mislim da ipak jeste.Sam Gospod naš Isus Hristos je rekao nemože te služiti Bogu i Mamonu.Tako isto briga o materijalnom,čežnja za materijalnim ubija duhovnost u čoveku.Tu se donekle i ogleda čovekova sloboda,šta će izabrati dali ono materijalno i prolazno ili duhovno i večno.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 30 Нов 2008, 12:33

-Američka,prozapadna kultura nas uništava.Postali smo robovi zapada i njihovog način i stila života,a i pogleda na svet.Zahvaljujući zapadnoj kulturi koja nam se servira na svakom koraku,a posebno putem medija,koji su ne slučajno svi u rukama stranaca,,a uz blagoslov vladajuće "elite",svako zlo i izopačenost nam je na dohvat ruke.Samo prodoru zapadne kulture kod nas imamo da zahvalimo,to što su nam porodice razbijene,i što sve manji broj mladih ljudi želi da zasnuje porodicu,što se brakovi sklapaju i razvode,kao dobar dan,što se rodi jedno ili nijedno dete,jer karijera je bitnija od porodice,tako misle oni koji su zaslepljeni zapadom,i veruju da je tamo sve idealno,samo čekaju na nas,nemogu bez nas,toliko nas vole.
Pune su nam ulice narkomana,veliki je broj obolelih od side,prostitucija cveta,bezbroj nekih sekti i udruženja,stvara se i neki gej lobi,eto to su nam sve pokloni tog razvijenog i "kulturnog" zapada.
A nama u Srbiji ostaje da stavimo prst na čelo i dobro razmislimo kuda plovi naša lađa? Dok nebude kasno.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 30 Нов 2008, 12:43

-Lično mislim tamo gde novac igra glavnu ulogu tu nema ničeg dobrog,tu nema ljubavi,prijateljstva,iskrenosti.Tu vlada samo goli interes.

-Novac je kao kuga,čega se god dohvati,uništ ga.Zahvaljujući novcu danas gotovo i da nema iskrene ljubavi prema nekome ili nečemu.U svemu se gleda interes.Novac ubija dušu u čoveku,i pravi ga robom.A to i jeste cilj moćnika koji žele da unište Hrišćanstvo,Pravoslavlje pre svega.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 30 Нов 2008, 13:10

-Čini mi se da najbolji ljudi imaju najmanje materijalnog bogatstva,a ljudi bez srca,bez milosti najviše.

-Duhovan čovek misli i na sebe ali i na druge,zato su duhovni ljudi uglavnom materijalno siromašni,dok telesan čovek isključivo misli na sebe,da zadovolji svoje telesne prohteve i prikupi što više materijalnog bogatstva.

-Zaista je srećan,i vrlinski onaj čovek koji je zadovoljan sa onim što ima,i koji nepati od pohlepe i želje za materijalnim dobrima.

-Razlika između duhovnog i telesnog čoveka je kao između neba i zemlje.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Neke moje misli o životu

Порукаод Rale » 30 Нов 2008, 16:06

-Pare,puste i proklete,koliko samo u sebi nosite prividne sreće,a krijete istinske i velike nesreće.

Otac Mitrofan Hilandarac