POTREBNA POMOC PORODICI da deca ne odu u hraniteljsku porodi

Bez ustručavanja! Samo hrabro!

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
serafim
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 520
Придружен: 01 Авг 2008, 15:23
Контакт:

POTREBNA POMOC PORODICI da deca ne odu u hraniteljsku porodi

Порукаод serafim » 09 Дец 2008, 10:55

POTREBNA POMOC PORODICI da deca ne odu u hraniteljsku porodicu.

NIJE VELIKI IZNOS, DAJTE DA SVI SAKUPIMO.

EVO CLANKA:

http://www.blic.rs/srbija.php?id=68979

Nece kod hranitelja zbog siromaštva

ZAJECAR – Kada je sedamnaestogodišnji Slobodan Jeremic saznao da ce Centar za socijalni rad odvesti njega i njegovu sestru Sanju u hraniteljsku porodicu zato što su siromašni, što im je iskljucena struja, telefon, voda, što im je majka bolesna, odlucno je rešio da to ne dozvoli. Obratio se medijima za pomoc jer je od Centra za socijalni rad dobio rok do kog mora da izmiri sve dugove kako bi porodica ostala na okupu.

Slobodan živi u kuci oca njegove majke Ružice, deke Životija, sa sestricom Sanjom koja ide u peti razred. Majka je pre nekoliko godina ostala bez posla, obolela od epilepsije i neurolupusa (izleciva bolest koja napada imunitet, slabi meka tkiva, izaziva bolove u zglobovima).. Nemaju nikakvih prihoda, žive od nadnice koju deka donese kuci. Životije je snažan, zdrav, sece drva, zida kuce, pomaže na njivama. I majka, kada joj to zdravlje dozvoli, nadnici po tudim kucama, cisti, pere, radi sve što zatreba. Ova porodica uvece ne sedi pokraj televizora, ne ukljucuju bojler, ne pale svetlo. Tako vec cetiri godine, otkad im je iskljucena struja zbog duga od 36.000 dinara. Od pre par dana vodu donose sa cesme jer je iskljucena zbog neplacenih 10.000 dinara.
I pored nemaštine žive u slozi, ljubavi, porodicnom miru. Sve donedavno.
- Mama mora u Beograd na lecenje koje ce trajati najmanje dve nedelje. Zbog loših uslova u kuci, Centar ce mene i Sanju smestiti u starateljsku porodicu. Majka je i ranije odlazila u bolnicu, bila cak i po dva meseca, a mi smo ostajali sa dekom. Želimo da tako bude i nadalje - kaže Slobodan dodajuci da ga ništa nece odvojiti od majke i sestre.
Radnici Centra žele najbolje za decu, a uslovi u kuci nisu adekvatni njihovim potrebama. Slobodan je išao u Centar, molio, objašnjavao i najzad dobio jednu svetlu tacku.
- Direktorka Centra za socijalni rad mi je obecala da cemo ostati sa dekom i mamom ukoliko do 15. decembra, dana kad mama ide na lecenje, sve platimo i dobijemo struju i vodu - kaže Slobodan ne gubeci nadu.
Njegova sestrica je nedavno napunila 11 godina. Umesto rodendanske torte, kupili su keks. Umesto poklona, poljubac.
- Teško je, ali nije sramota nemati. Eto, ložimo ovaj jedini šporet, na njemu kuvamo hranu, prokuvavam veš, greje se jedna prostorija u kuci. Deca tu spavaju, a ja i otac u svojim sobama koje se ne zagrevaju ni kada je napolju minus 20 - prica majka Ružica.
Ona je nemaštinu najviše osetila na sebi jer ne pije sve lekove koji su joj propisani, vec samo one koji se ne kupuju. Mesecno bi joj trebalo oko 5.000 dinara da ih kupi, a nema se. Kaže da je teško. Bilo je dana i bez šake soli u kuci. Bilo je noci kada su deca ucila uz dogorelu svecu.
- Ipak ovo je najteže, da odvedu decu. Znam, onda bi bili u toplom, imali struju, možda cak i svoju sobu. Ali, ne bi imali ovu ljubav koja nas godinama održava - kroz suze govori Ružica.
Slobodanov otac, koji živi u drugom gradu, je napustio Ružicu kada je ona bila u sedmom mesecu trudnoce. Ružica je godinama pokušavala da ga nagovori da upozna svog sina. Medutim, on to ne želi. Ima svoju porodicu i ne zanima ga prvorodeno dete. Slobodanu je, za sve ove godine, jedino dao svoje prezime.
Ružica se ponovo udala pre 12 godina dobila Sanju. Taj covek je otišao bez pozdrava. Od njega je ostalo samo to što Ružica ne može dobiti nikakvu socijalnu pomoc jer je na papiru još uvek u braku. Za pokretanje brakorazvodne parnice ona nema para.
Ukoliko neko želi da pomogne ovoj porodici, da im makar uputi reci podrške, može to da ucini jedino putem pošte na adresu Ružica Stojanovic, ulica Stanoje Glavaša broj 15, 19000 Zajecar. Rok je do 15. decembra.

OPROSTITE, OVA PORUKA JE POSLATA SAMO JEDNOM NA VAS EMAIL I MOLIM VAS NEMOJTE DA ZAMERITE, JER POMOC NIJE POTREBNA MENI, VEC ZELIM KAO CITALAC BLICA DA APELUJEM NA SVE ZA POMOC.

PROVAJDERU SE TAKODJE IZVINJAVAM I ZELIM DA NAGLASIM OVO NE RADIM NI IZ KAKVE KORISTI, A SAMIM TIM MISLIM DA NE ZLOPOTREBLJAVAM INTERNET.
MOLIM VAS, BUDIMO SAMO LJUDI.
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ РАДОСТИ МОЈА

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20436
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 09 Дец 2008, 11:14

U redu je.
Biće mi drago ako možemo pomoći ovoj porodici.

Корисников грб
serafim
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Контакт:

Порукаод serafim » 09 Дец 2008, 11:19

Христос Воскресе.

Нажалост немам бр.рачуна. Јер сам овај апел добио на маил малопре. Е сад не би било згорег да сви покушамо да дођемо до броја рачуна или адресе где новац да се уплати. Па ко први сазна да то објави да би и остали помогли.

У Христу бр.Серафим

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20436
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 09 Дец 2008, 11:24

Nema nikakvih brojeva, samo adresa.
Znači lično njima, telegramski.
Bar koliko sam shvatio...

Корисников грб
serafim
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Контакт:

Порукаод serafim » 09 Дец 2008, 11:26

И ја сам тако схватио. Па нека је и тако јер нема се пуно ни времена.