Osmi "Festival festivala"

Уредници: koen, vuk

Svrtko
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 12
Придружен: 01 Авг 2008, 09:48
Место: Trebinje

Порукаод Svrtko » 31 Јул 2009, 15:06

Kao sto neko vec rece u nekom od prethodnih postova,u pitanju je porpozicija festivala koja kaze da nije dozvoljeno ucesce profesionalnih glumaca na Festivalu Festivala...Zato mi je pomalo cudna sva ta halabuka koja se digla zbog neucesca Sente na festivalu.Naravno,i ja mislim itvrdim da je razlika izmedju profesionalnih i amaterskih glumaca sve manja,s' tim sto ostaje cinjenica da je amater zaljubljenik a profesionalac je covjek kome je sve to postalo posao,hljeb,zanat...
Nije vazno da li ce pojava tog glumca koji je zavrsio akademiju,pospjesiti ili unazaditi pozorisni cin,u pitanju je nesto drugo...Izmedju ostalog,zasto izvanrednim amaterskim pozorisnim ostvarenjima nije odzvoljeno ucesce na sarajevskom MESS-u,npr.?
Razlike nazalost postoje i postojace...

PS i nemojte misliti da sam bezrezervni branilac Festivala Festivala,jer znam i tvrdim da u organizaciji istog postoji 1001 rupa koju treba zakrpiti ili u suprotnom,nek' sve ide u onu stvar...
Ali nije to jos gotovo,nije dovoljno sve propalo...nemam za cim da tugujem,ovdje se samo luduje i ako odem otici cu zauvijek...

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 6424
Придружен: 11 Сеп 2005, 12:53
Место: nigdina

Порукаод vuk » 31 Јул 2009, 15:45

Ma nije neka velika frka, daleko od toga (ko zna da li bi imali para da odemo), ali postoje neke stvari koje smetaju i neke stvari koje sam ovde pročitao, a da nisu istinite.

- Mi smo angažovali profesionalca jer nam je jedan glumac - amater odustao na početku rada, a glumca tih godina nismo mogli naći u široj okolini

- Glumac koga smo angažovali radi Narodnom u Kikindi kao glumac, a po struci je dramaturg

- Mi nismo znali za tu odredbu trebinjskog festivala sve dok nismo osvojili drugo mesto u Kuli

- Profesionalci su ranije igrali na trebinjskom festivalu, npr. Novak Bilbija u "Ujka Vanji" kad je narodno iz Kikinde bilo amatersko pozorište

- Prošle godine je u Trebinju igrao Dragan Stanković iz Vranja u surduličkoj predstavi "Nečista krv", on je naknadno doneo neko uverenje u Savez da je penzioner "YUMCO"-a iako slovi za prvaka vranjanskog pozorišta

- Širom zemlje imamo "plaćene amatere" koji naplaćuju svoju ljubav prema pozorištu ili ljude koji su zaposleni kao sekretari, činovnici, čuvari u raznim kulturnim institucijama sa samo jednim zadatkom, a to je da igraju u pozorišnim predstavama, a dobijaće plate kao administrativci

- Mađari iz Sente su hteli da igraju u Trebinju, ali ih je Trebinje odbilo zato što nije predstava na srpskom, isto tako su prošli i Šiđani jer je bila predstava na slovačkom, a amateri iz Stare Pazove su veći deo teksta morali prepravljati na srpski da bi mogli igrati u Trebinju inače dvo ili trojezičnu predstavu "Sabirni centar"

INSOMNATIC
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 316
Придружен: 16 Јан 2009, 17:25

Порукаод INSOMNATIC » 31 Јул 2009, 16:27

Stvar je rigidna i nepopravljiva, do zla boga. Ne vredi čak sada ni raspravljati o tome. Jedna stvar je sigurna: zbog okoštalih, prevaziđenih ''pravila'' (koja to čak u pravnom smislu i nisu) trebinjska publika je pakosno oštećena za jednu odličnu predstavu. To je suština! Neće se senćansko pozorište srušiti što nisu igrali u Trebinju. Senčani, samo napred - i ovakva reakcija je više nego pouzdan znak da ste u pravu. No, o tome sam već pisao. Pre trideset godina bilo je smrtni greh angažovati profesionalne saradnike u amaterskim pozorištima, pa se licemerno pisalo KG - kao gost. Da li okoštalim, isušenim mozgovima čovekolikih bića u Savezu amatera treba još trideset godina da prihvate realnost da je takvo mešanje glumaca neophodno i zdravo?

Svrtko
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Svrtko » 31 Јул 2009, 17:29

MA Ok je to,i ja sam za varijantu mjesanja,jer mi amateri mozemo uciti od profesionalaca ali i profesionalci od nas...
Ali,zar ne bi bilo malo bezveze da za sljedeci festival festivala mi angazujemo Nadu Sargin,Ljubomira Bandovica i Natasu Ninkovic,npr.?
I da pored njih troje, igra jos 10-ak nasih glumaca amatera?
Slazem se za gospodina Stankovica,znam da je zaposlen u pozoristu u Vranju,ali mislim da je on honorarac,zaposlen kao amater te nema status profesionalnog glumca...
Sustina je ta da se mnoge stvari moraju iskristalisati,da se tacno znaju pravila festivala,a ne da jedne godine ide ovako,a druge onako...

Pozdrav iz Trebinja!
Ali nije to jos gotovo,nije dovoljno sve propalo...nemam za cim da tugujem,ovdje se samo luduje i ako odem otici cu zauvijek...

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 31 Јул 2009, 17:40

Svrtko prijatelju, razumemo se mi. Nije ovo ništa upereno protiv drugih amatera. Mi se samo prilagođavamo datoj situaciji da bi opstali. Samo ćeš priznati da ima mnogo licemerja u amaterskim festivalima, kvorumima, pozorištima... :mah

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 518
Придружен: 18 Дец 2008, 17:56
Место: Onomad

Порукаод toki » 31 Јул 2009, 19:19

Nije niko ovde digao halabuku.Taman posla...Ljudi samo imaju svoja razmisljanja.A pretpostavke...mogu biti razlicite:
-dovede neko N.Sargin,Bandovica isl.,pod uslovom da skupi lovu.
-ali,neko am.pozoriste sa iskusnim ansamblom skupi lovu,pa dovede Jagosa,Nikitu,Savina.Sta onda?
Iz iskustva tvrdim da je bitnije imati dobrog reditelja i siguran sam u to!Nece taj jedan glumac preokrenuti predstavu,samo zato sto je placen negde da to radi.Imali smo godinama isti ansambl,koji je lavirao od sjaja do ocaja u zavisnosti ko rezira.A Dragan Stankovic je godinama bio amater i zapamcen kao najbolji tumac likova Bore Stankovica u Srbiji,racunajuci i profije.Gledao sam ga par puta i bio odusevljen.I sad bi trebalo da bude neki veliki problem sto je zadnjih godina negde(a ja ne znam da li i gde)igrao profesionalno!?To vredja osnovnu inteligenciju.A Dzordan moze da igra na Olimpijadi.Multimilioner!
Ali,bilo kako bilo,pravila su pravila...Uzmi,ili ostavi!Vazi,kao i za BAP,Kulu...Cim prijavis predstavu SAS-u,prihvatio si sve sto sledi...

Svrtko
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Svrtko » 31 Јул 2009, 19:49

Vuce,naravno da svi ti festivali smrde i to golemo,svjestan sam ja toga...
Ali,sto rece Toki,pravila su pravila,uzmi ili ostavi...A ja bih dodao i to da su pravila relativna i mogu se izmjeniti...a dolazi i vrijeme kad ce mladji smjeniti i zamjeniti ove metuzaleme kojih svugdje ima...

Корисников грб
Imhotep
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1513
Придружен: 09 Јул 2007, 22:14
Место: Staza sudbine

Порукаод Imhotep » 31 Јул 2009, 21:55

toki пише:Iz iskustva tvrdim da je bitnije imati dobrog reditelja i siguran sam u to!Nece taj jedan glumac preokrenuti predstavu,samo zato sto je placen negde da to radi.Imali smo godinama isti ansambl,koji je lavirao od sjaja do ocaja u zavisnosti ko rezira

Moram se ne složiti sa vama dragi kolega.Reditelj(amater) koji režira u našem pozorištu (Alisa) je u zadnje tri godine na BAP-u pobedio 15 profesionlnih reditelja i tri puta za redom osvojio ngradu za najbolju režiju na festivalu.Naravno nije samo u pitanju vanseriski talenat naše drage Zvončice već i ono što je takodje vrlo bitno a to je motivacija nekoga ko režira za honorar-profesionalca i nekoga ko to radi iz ljubavi i zadovoljstva-amatera...Mnogi reditelji-prof,su se opekli sigurn sam zbog svoje nadobudnosti koju im daje prefiks profesionalac...

Za sada su profesionalni glumci,bar što se tiče BAP-a,glumci koji su završili akademiju,tako da mi nije jasno šta vi podrazumevate pod profesionalni glumac,onj ko je primio neki honorar za ulogu???

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 31 Јул 2009, 22:39

Svrtko пише:Vuce,naravno da svi ti festivali smrde i to golemo, svjestan sam ja toga...

Drago mi je da se razumemo. I ti si bio svedok zamešateljstava u Trebinju pretprošle godine. Ubedljivo najbolja predsava "Don Kihot" trebinjskog pozorišta morala je da deli prvo mesto sa Visokim, čini mi se da je bio "Pukovnik Ptica" zbog Gradimira Gojera. :mah

Корисников грб
koen
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2640
Придружен: 11 Сеп 2005, 21:51
Место: more tišine

Порукаод koen » 31 Јул 2009, 23:50

Jedno je sigurno. Trebinjski festival nije više što je nekad bio. U njega su se umešali mešetari, ljudi kojima je važnije nešto drugo nego kvalitet predstave, a rade po principu ''ti meni vojvodo, ja tebi serdare.'' Dokaz je i ovogodišnje neučestvovanje Sente zbog, nazovimo to tako, profesionalnog glumca. A molim vas lepo, sami organizatori su u nekim nezvaničnim kuloarskim razgovorima priznali da je taj isti Pravilnik do sada bar tri puta kršen. Najsvežiji primer je prošlogodišnje učestvovanje Dragana Stankovića.

Senta ni do današnjeg dana, a evo, festival je završen, nije od organizatora, a ni od bilo koga drugog, dobila zvaničnu informaciju da ne učestvuje na festivalu zbog ''toga i toga''. Jednostavno, gore pomenuti mešetari-organizatori, dobrano podpomognuti našim mešetarima, bez konsultacije sa bilo kim, odredili su ko će iz Srbije učestvovati na festivalu. Naravno, ovde mislim na drugog predstavnika, što gledano sa strane izgleda da je u redu, ali ako se u obzir uzmu sve relevantne činjenice , a i scenario događanja, onda i nije baš sve tako.

Neko ovde spomenu da je predstavnik Sente, pobednik pre tri godine u Kuli (predstava je na mađarskim jeziku), odbio da igra u Trebinju jer mu je ispod časti. Onima koji su proneli ovu vest, u oči kažem da lažu. Lično poznajem sve momke i devojke iz te ekipe. Radovali su se kao mala deca što idu u Trebije. Ali, posle nekoliko dana je iz Trebinja stigla vest da, zbog jezika, ne mogu da igraju. Ovde ću stati sa komentarom, jer bi svako dalje komentarisanje prešlo u političke vode.
Ponosan sam na sebe što, zbog vremena u kome živim, nisam postao gnjida.

Svrtko
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Svrtko » 01 Авг 2009, 01:41

Ma,sto kaze Vuk,svi se mi ovdje vrlo dobro razumijemo...Ali,koliko smo snazni da promjenimo bilo sta?
Vuce,drago mi je sto si spomenuo Don Kihota,jer smatram da je to zaista bila nepravda,ali politika cini cuda...Ja sam ponosan sto sam bio dio ansambla predstave Don Kihot a i svih ostalih predstava...
Sve dok ne izblede tragovi proslosti,bojim se da ce Festival Festivala ostati u dobrom djelu,stvar politike i visih interesa...
Ali,odzvonice i mesetarima i grobarima...
GLAVU GORE,bilo je rusilaca teatra,pogotovo amaterskog,i prije ovih...

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод toki » 01 Авг 2009, 10:56

koen пише:Jedno je sigurno. Trebinjski festival nije više što je nekad bio. U njega su se umešali mešetari, ljudi kojima je važnije nešto drugo nego kvalitet predstave, a rade po principu ''ti meni vojvodo, ja tebi serdare.'' Dokaz je i ovogodišnje neučestvovanje Sente zbog, nazovimo to tako, profesionalnog glumca. A molim vas lepo, sami organizatori su u nekim nezvaničnim kuloarskim razgovorima priznali da je taj isti Pravilnik do sada bar tri puta kršen. Najsvežiji primer je prošlogodišnje učestvovanje Dragana Stankovića.

Senta ni do današnjeg dana, a evo, festival je završen, nije od organizatora, a ni od bilo koga drugog, dobila zvaničnu informaciju da ne učestvuje na festivalu zbog ''toga i toga''. Jednostavno, gore pomenuti mešetari-organizatori, dobrano podpomognuti našim mešetarima, bez konsultacije sa bilo kim, odredili su ko će iz Srbije učestvovati na festivalu. Naravno, ovde mislim na drugog predstavnika, što gledano sa strane izgleda da je u redu, ali ako se u obzir uzmu sve relevantne činjenice , a i scenario događanja, onda i nije baš sve tako.

Neko ovde spomenu da je predstavnik Sente, pobednik pre tri godine u Kuli (predstava je na mađarskim jeziku), odbio da igra u Trebinju jer mu je ispod časti. Onima koji su proneli ovu vest, u oči kažem da lažu. Lično poznajem sve momke i devojke iz te ekipe. Radovali su se kao mala deca što idu u Trebije. Ali, posle nekoliko dana je iz Trebinja stigla vest da, zbog jezika, ne mogu da igraju. Ovde ću stati sa komentarom, jer bi svako dalje komentarisanje prešlo u političke vode.

Ako je jeziuk razlog,onda... :bljak

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4271
Придружен: 19 Феб 2007, 16:07
Место: Nedodjija

Порукаод Zvoncica » 01 Авг 2009, 11:28

Svrtko пише:Ma,sto kaze Vuk,svi se mi ovdje vrlo dobro razumijemo...Ali,koliko smo snazni da promjenimo bilo sta?

Dovoljno snazni, ali potpuno neorganizovani !

ima nas mnooogo ... :mah

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод toki » 01 Авг 2009, 12:46

Imhotep пише:
toki пише:Iz iskustva tvrdim da je bitnije imati dobrog reditelja i siguran sam u to!Nece taj jedan glumac preokrenuti predstavu,samo zato sto je placen negde da to radi.Imali smo godinama isti ansambl,koji je lavirao od sjaja do ocaja u zavisnosti ko rezira

Moram se ne složiti sa vama dragi kolega.Reditelj(amater) koji režira u našem pozorištu (Alisa) je u zadnje tri godine na BAP-u pobedio 15 profesionlnih reditelja i tri puta za redom osvojio ngradu za najbolju režiju na festivalu.Naravno nije samo u pitanju vanseriski talenat naše drage Zvončice već i ono što je takodje vrlo bitno a to je motivacija nekoga ko režira za honorar-profesionalca i nekoga ko to radi iz ljubavi i zadovoljstva-amatera...Mnogi reditelji-prof,su se opekli sigurn sam zbog svoje nadobudnosti koju im daje prefiks profesionalac...

Za sada su profesionalni glumci,bar što se tiče BAP-a,glumci koji su završili akademiju,tako da mi nije jasno šta vi podrazumevate pod profesionalni glumac,onj ko je primio neki honorar za ulogu???

Ovo sto ste napisali se u potpunosti slaze sa onim sto ste citirali!Vazno je ko rezira,tj.kvalitet,bez obzira da li je reditelj profesionalac ,ili ne.To sam i mislio.U slucaju vaseg pozorista,to je vas reditelj,koji vam donosi uspehe i time ste zadovoljni.Ne vidim nesporazum. :pa
Sta podrazumevam pod profesionalni glumac?Coveka koji zivi od glume,koga bih drugo..?Vec sam naveo imena bez akademije,koja primaju platu u pozoristima,iako nemaju akademiju.
Znam zenu koja je zavrsila glumu,a radi u Jugopetrolu,godinama.Mozemo li nju nazvati profesionalnom glumicom?
Ili,mozda Paja Vujisic nije bio profesionalac,zato sto ni dan nije proveo na Akademiji? :mah

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод toki » 01 Авг 2009, 12:57

P.S.Izvinjavam se zbog par tehnicki neispravno srocenih recenica,nastalih u zurbi.Olovka mi jos uvek bolje slusa misao od tastature! :oops: