Osmi "Festival festivala"

Уредници: koen, vuk

Корисников грб
Imhotep
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1513
Придружен: 09 Јул 2007, 22:14
Место: Staza sudbine

Порукаод Imhotep » 01 Авг 2009, 18:39

Samo htedoh reći da na BAP-u važi samo pravilo akademije.I što se tiče Beograda ovde ima sijaset Akademija,što državna(FDU)što privatnih i produkcija novih glumaca svake godine je tolika da naći posao kao glumac-amater i za to dobiti honorar u Beogradu je nučna fantastika...
Ima naravno naturščika,o takvoj legendi ko što je Paja nema se šta reći ali to je davno prošlo vreme,ne sećam se kada se pojavio neki mladi glumac naturščik na ovom našim prostorima.

dirigent
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 13
Придружен: 12 Дец 2008, 10:19

Порукаод dirigent » 04 Авг 2009, 09:53

Svrtko пише:A,sto se tice pobjednicke predstave BiH,ansambl iz Bugojna je pozvan na ucesce ali nisu bili u mogucnosti doci...

Svrtkoooo...dosli bi dosli (bi tita mi) samo da su nas zvali :)...
Nije nas niko zvaooo...
AL' da smo dosli onda bi skoro sve zlatne maske ostale u BiH...
A vama iskrene cestitke...znam da je zasluzeno i opravdano 1/1.

Ali iskreno mislim da to nije toliko bitno, realno puno je bitnije sto taj festival godinama stoji na istom...sto je steta...i zalosno je sto ga vode ljudi koji nikad ovo nece procitat...(prestari za internet)...

Pozdrav iz Bugojna...

ljuba miljkovic
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 242
Придружен: 07 Авг 2007, 15:25
Место: Srce Sumadije

Порукаод ljuba miljkovic » 04 Авг 2009, 18:15

Eh, kad čoveku sećanje otkaže...

Слика

Rodio se 15.10.1960. u Konjskom brdu kod Gospića. Otkrio ga je O. Gluščević u čijem Vuku samotnjaku debituje 1972. pokazavši izvorni dar u liku ličkog pastirčića u arhetipskom odnosu sa životinjom (pas). Potvrđuje se u filmovima Zimovanje u Jakobsfeldu (1975) i Salaš u Malom ritu (1976) B. Bauera slojevitim, psihološki osmišljenim likom vojvođanskog dečaka za rata. Bez formalnog glumačkog obrazovanja, sledećih godina tumači uglavnom likove tinejdžera u raznim životnim okolnostima. "Gazde" dečje zadruge u Vlaku u snijegu (M. Relja, 1976), maloletnog delinkventa u Specijalnom vasptanju (G. Marković, 1977), džeopara u Tigru (M. Jelić, 1978) i maloletnog mladoženje u filmu Ko to tamo peva (S. Šijan, 1980). Izrazito mladolik, i kasnije često igra adolescente, kakva je i njegova najsloženija uloga - sarajevskog periferijskog pubertetlije iz 60-ih godina u filmu Sjećaš li se Dolly Bell (1981) E. Kusturice. U filmu UNDERGROUND igra Ivana, čuvara Zoološkog vrta, kome je teško da se sporazumeva sa ljudima zato što muca. Zato se on okrece životinjama radi prijateljstva.

Слика

I... još...

brando5
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 2
Придружен: 22 Јул 2009, 22:09

Порукаод brando5 » 04 Авг 2009, 21:46

a šta je bilo na festivalu?

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 516
Придружен: 18 Дец 2008, 17:56
Место: Onomad

Порукаод toki » 04 Авг 2009, 21:50

ljuba miljkovic пише:Eh, kad čoveku sećanje otkaže...

Слика

Rodio se 15.10.1960. u Konjskom brdu kod Gospića. Otkrio ga je O. Gluščević u čijem Vuku samotnjaku debituje 1972. pokazavši izvorni dar u liku ličkog pastirčića u arhetipskom odnosu sa životinjom (pas). Potvrđuje se u filmovima Zimovanje u Jakobsfeldu (1975) i Salaš u Malom ritu (1976) B. Bauera slojevitim, psihološki osmišljenim likom vojvođanskog dečaka za rata. Bez formalnog glumačkog obrazovanja, sledećih godina tumači uglavnom likove tinejdžera u raznim životnim okolnostima. "Gazde" dečje zadruge u Vlaku u snijegu (M. Relja, 1976), maloletnog delinkventa u Specijalnom vasptanju (G. Marković, 1977), džeopara u Tigru (M. Jelić, 1978) i maloletnog mladoženje u filmu Ko to tamo peva (S. Šijan, 1980). Izrazito mladolik, i kasnije često igra adolescente, kakva je i njegova najsloženija uloga - sarajevskog periferijskog pubertetlije iz 60-ih godina u filmu Sjećaš li se Dolly Bell (1981) E. Kusturice. U filmu UNDERGROUND igra Ivana, čuvara Zoološkog vrta, kome je teško da se sporazumeva sa ljudima zato što muca. Zato se on okrece životinjama radi prijateljstva.

Слика

I... još...

Bravo,Ljubo!Eto i ja zaboravio na Slavka,ili,bolje receno nisam bio siguran da li je,ili nije proveo izvesno vreme na FDU.A igrao sam sa njim u filmu "Zivot je cudo".Veliki glumac,ali i sjajan i skroman covek! :thanx: :ok

brando5
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 2
Придружен: 22 Јул 2009, 22:09

Re: Osmi "Festival festivala"

Порукаод brando5 » 05 Авг 2009, 17:19

Zvoncica пише:
Predstavom „Žuti kombi i divlje guske“ u izvedbi Kulturnog kreativnog centra „AKORD“ iz Nikšića sutra veče počinje osmi "Festival festivala". Obzirom na činjeicu da Festival festivala nastavlja tradiciju okupljanja najboljih dramskih amatera bivše Jugoslavije, onda se slobodno može reći da ova prestižna smotra dramskih amatera doživljava svoje 52. izdanje.

Trebinje,

Od 24. do 29. jula ljubitelji pozorišnje umjetnosti sa početkom u 20.30 h, imaće priliku da vide sljedeće predstave:

Petak, 24. jul

- Kulturni kreativni centar „AKORD“ Nikšić
„Žuti kombi i divlje guske“, Vudi Alen, adaptacija i režija: Dragan Knežević

Subota, 25. jul

-Gradsko pozorište Trebinje
„Ševa ili slavuj“, Efraim Kišon, adaptacija i režija: Željko Milošević

Nedjelja, 26. jul

- Dom kulture Crvenka, pozorište „Stevan Sremac“
„Štefica Cvek u raljama života“, Dubravka Ugrešić, režija: Milan Belegišanin

Ponedjeljak, 27. jul

- Kolašinsko amatersko pozorište
„Odvratna drama“, Ivan Panić, adaptacija i režija: Zoran Rakočević

Utorak, 28. jul

- Amatersko pozorište Kovin
„Žorž Darden“, Molijer, režija: Jovan Grujić

Srijeda, 29. jul

- Tatar „Total“ Visoko
„Kaligula“, Alber Kami, režija Jesenko Muzaferija

a ja pitam, držite li se teme? Šta je bilo u Trebinju?

ljuba miljkovic
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод ljuba miljkovic » 05 Авг 2009, 22:45

Dobro, da se držimo teme...

Zaista: šta je bilo tamo?

Svrtko
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 12
Придружен: 01 Авг 2008, 09:48
Место: Trebinje

Порукаод Svrtko » 07 Авг 2009, 10:32

dirigent пише:
Svrtko пише:A,sto se tice pobjednicke predstave BiH,ansambl iz Bugojna je pozvan na ucesce ali nisu bili u mogucnosti doci...

Svrtkoooo...dosli bi dosli (bi tita mi) samo da su nas zvali :)...
Nije nas niko zvaooo...
AL' da smo dosli onda bi skoro sve zlatne maske ostale u BiH...
A vama iskrene cestitke...znam da je zasluzeno i opravdano 1/1.

Ali iskreno mislim da to nije toliko bitno, realno puno je bitnije sto taj festival godinama stoji na istom...sto je steta...i zalosno je sto ga vode ljudi koji nikad ovo nece procitat...(prestari za internet)...

Pozdrav iz Bugojna...

Mater im lažljivu i vašljivu,ovdje se priča kako su Vas pozvali a niste mogli doći...pa stvarno užas...Pozdrav iz Trebinja od Halida Muslimovića :)
Ali nije to jos gotovo,nije dovoljno sve propalo...nemam za cim da tugujem,ovdje se samo luduje i ako odem otici cu zauvijek...

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4271
Придружен: 19 Феб 2007, 16:07
Место: Nedodjija

Порукаод Zvoncica » 08 Авг 2009, 11:22

ljuba miljkovic пише:Dobro, da se držimo teme...

Zaista: šta je bilo tamo?

OVO :mah
Ševa ili slavuj“, u izvođenju Gradskog pozorišta Trebinje, najbolja je predstava Festivala festivala 2009.

Ovo je odluka Stručnog žirija Festivala donesena na sinošnjoj svečanosti uručivanja nagrada i zatvaranja Fesativala festivala 2009. Stručni žiri radio je u sastavu: Dragana Bošković Lazić dramaturg iz Beograda, predsjednik žirija, Goran Bulatović, pozorišni reditelj iz Podgorice i Duško Mazalica, pozorišni glumac i Banjaluke.
Identično mišljenje imao je i Žiri publike u sastavu: Olgica Cice, Marija Pikić, Zoran Grgurević, Aleksandar Radulović i Božidar Stajčić, koji je predstavu trebinjskog pozorišta proglasio predstavom Festivala festivala 2009.

A evo, kako je Stručni žiri odlučio o ostalim festivalskim nagradama:
Nagradu za najboljeg reditelja, osvojio je Jovan Grujić za režiju predstave „Žorž Danden“, u izvođenju Amaterskog pozorišta iz Kovina
Za najbolju glumicu ovogodišnjeg Festivala festivala proglašena je Biljana Lesi koja je igrala naslovnu ulogu u komadu „Štefica Cvek u raljama života“.
Najbolji glumac Festivala, po mišljenju žirija, je Zoran Rakočević u ulozi Obrena Vujisića, u predstavi „Odvratna drama“ Kolašinskog amaterskog pozorišta.
Prema ocjeni žirija, najbolja scenografija na Festivalu je scenografija za predstavu „Žorž Danden“ Amaterskog pozorišta iz Kovina, autora Milana Popovića Cvike.
Nagrada za najbolji kostim dodjeljena je Ivani Sudar za kostime u predstavi „Ševa ili slavuj“ Gradskog pozorišta Trebinje.
Za najbolju muziku, žiri Festivala proglasio je muziku u predstavi „Ševa ili slavuj“ Gradskog pozorišta Trebinje, kompozitora Božidara Boba Vučura.
Najbolju mušku epizodnu ulogu odigrao je Ilija Marković koji se u Trebinju predstavio ulogom Klitandra u predstavi „Žorž Danden“ Amaterskog pozorišta iz Kovina.
Nagradu za žensku epizodnu ulogu dobila je Iva Simonović za uloge seljanke, prve žene i gošće, u predstavi „Odvratna drama“ Kolašinskog amaterskog pozorišta.
Najbolju kolektivnu igru prikazali su glumci pozorišta „Stevan Sremac“ iz Crveke u predstavi „Štefica Cvek u raljama života“.
Kulturno kreativnom centru „Akord“ iz Nikšića i komadu „Žuti kombi i divlje guske“, dodjeljena je diploma za radost igre u predstavi.
Diplomu za hrabrost izbora dramskog teksta koji tumače, dodjeljena je Teatru Total iz Visokog za predstavu „Kaligula“.
Prva reagovanja nekih od nagrađenih „festivalaca“:

Željko Milošević, reditelj komada „Ševa ili slavuj“: „Najiskrenije, nisam očekivao pobjedu na Festivalu, ne zato što sam mislio da naša predstav nije dobra, već zbog jake konkurencije. Obradovan sam ovogodišnjom nagradom, posebno što su se poklopila mišljenja obadva žirija, a to je tek drugi put u istoriji Festivala. Naravno, raduju me i ostale nagrade koje smo dobili, što podrazumijeva da je predstava zaista dobra u svim segmentima.“
Zoran Rakočević, Obren Vujisić u „Odvratnoj drami“: „Mislim da je trebinjski festival izuzetno kvalitetan i svake godine sve bolji, Trebinje se i ovaj put pokazalo kao grad koji zna šta je pozorište i kultura uopšte. Srećan sam što sam u jakoj konkurenciji dobrih glumaca, dobio ovu vrijednu nagradu.“

Jovan Grujić, reditelj komada „Žorž Danden“: „Prvi put sam na Festivalu u Trebinju i, mada smo osvojili brojne republičke nagrade, nismo očekivali nešto posebno. Presrećan sam, ovo je nagrada koja mnogo znači i najveća koju sam do sada osvojio.“
Sinošnjoj svečanosti dodjele festivalskih nagrada prethodio je izlazak visočkog Teatra Total na scenu, koji je u zvaničkon konkurenciji nastupio sa komadom „Kaligula“, rađenim po tekstu Albera Kamija, u režiji Jesenka Muzaferije i naslovnoj ulozi Faika Salihbegovića.

U pauzi, dok je Stručni žiri promišljao o nagradama, trebinjskoj poblici se predstavilo Hercegnovsko pozorište sa komadom „Izdaja“, rađenim po tekstu Harolda Pintera, a u režiji Slađane Vujović.
Festival festivala 2009. je završen.
Dogodine, vidimo se na 53-oj godišnjici nadmetanja amaterskih pozorišta u Trebinju.

Корисников грб
koen
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2640
Придружен: 11 Сеп 2005, 21:51
Место: more tišine

Порукаод koen » 08 Авг 2009, 22:41

Manje je OVO bitno, a više kako se do OVOGA došlo. :wink:
Ponosan sam na sebe što, zbog vremena u kome živim, nisam postao gnjida.

ljuba miljkovic
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод ljuba miljkovic » 10 Авг 2009, 12:41

Ja bih da obratimo malo više pažnje na to da ni amateri iz države Srbije nisu loše prošli na Festivalu festivala.

Evo, da izdvojim iz odluke žirija:

– Kovin
Nagradu za najboljeg reditelja, osvojio je Jovan Grujić za režiju predstave „Žorž Danden“,
Prema ocjeni žirija, najbolja scenografija na Festivalu je scenografija za predstavu „Žorž Danden“ Amaterskog pozorišta iz Kovina, autora Milana Popovića Cvike,
Najbolju mušku epizodnu ulogu odigrao je Ilija Marković koji se u Trebinju predstavio ulogom Klitandra u predstavi „Žorž Danden“ Amaterskog pozorišta iz Kovina.

– Crvenka
Najbolju kolektivnu igru prikazali su glumci pozorišta „Stevan Sremac“ iz Crvenke u predstavi „Štefica Cvek u raljama života“.

Čestitke kolegama!!!

E, sad, i meni je najiskrenije žao što je došlo do toga da Senta ne ode. Zašto!? Velika je nepoznanica za sada...

Inače, trebalo bi imati u vidu da je Trebinje ipak u drugoj državi.
Na opštinskom sajtu stoji: Trebinje je najjužniji grad Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.

Prema tome, bez obzira na to što je mnogima, a pogotovo nama starijima još uvek u svesti mapa nekadašnje SFRJ, moraćemo da prihvatimo da je reč o medjunarodnom festivalu, na kojem su učestvovali pozorišni amateri iz tri države.

Ima tu, sasvim moguće i nelogičnosti, počev od kriterijuma za izbor učesnika, pa u organizaciji, kontaktima...

... a šta bi tek bilo da svojevremeno ovaj festival nije premešten sa Hvara u Trebinje!?

:wink:

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 516
Придружен: 18 Дец 2008, 17:56
Место: Onomad

Порукаод toki » 10 Авг 2009, 13:47

Da!Ipak je to medjunarodni festival,sa svojim pravilima,koje moramo poštovati!Ali,naziv Festival festivala....?S pravom je nosio taj naziv nekad u vreme kad su tamo dolazile najbolje amaterske predstave iz SFRJ.Nikad nisam dobro poznavao situaciju u Hrvatskoj i Sloveniji.Secam se sjajnih predstava iz Goražda,Travnika,Bugojna...a neki moji drugari su režirali u Trebinju,pa verujem da je i tu bilo kvaliteta.Iz Srbije su tu bili današnji profesionalci,Kikinda,Vranje,Kraljevo, i još...Plasirati se iz Srbije u Trebinje,bilo je pravo čudo(Ljuba to pamti duže).Ali,iz C.Gore,laganica,jedan festival i to je to!Godinama,samo B.Polje,kvalitetno i uzorno pozorište.
A sad...joooj,nisam maliciozan,ali Kolašin?Doduše,ne znam,možda su napredovali(čitam i nagradjeni na ovom festivalu),ali godinama sam ih gledao na nekadašnjem Medjurepubličkom festivalu i to je uvek bio dilentatizam,rediteljski,glumački,scenografski,u svakom smislu...No,nije lepo da nastavim u ovom stilu...Samo,čvrsto verujem da je kulski festival kvalitetniji...to se po malo vidi i na osnovu repertoara...rediteljskih imena...
U svakom slučaju,lepo je otići na festival u Trebinje,divno je tamo,ali,takmičarski,meni bi više značila nagrada u Kuli!Izvinjavam se,ako sam koga povredio,to mi nije namera.

INSOMNATIC
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 316
Придружен: 16 Јан 2009, 17:25

Порукаод INSOMNATIC » 10 Авг 2009, 15:22

Mislim da ima ovde i onih koji pamte sisačko pozorište ''Daska'' koje je umelo da se prošeta trijumfalno i jednim Edinburgom (festivalom svih festivala), i dubrovački ''Lero'' (harao na MAKU svojevremeno), i riječke amatere, teatar iz Kranja ''Lutke čez često'' (Francija Zagorčnika), itd...Drage moje kolege, to je bila konkurencija međunarodnog renomea, bez obzira što su svi dolazili iz jedne države. Sada je situacija suprotna: dolazimo iz ''različitih država'' a renome nam je daleko od međunarodnog...To je stvarnost. Zajednički imenitelj nam je pad i beda. Duhovna, što je najgore. Nekad je Trebinje bilo svetionik amaterizma. Stavite ruku na srce pa recite iskreno - da li je to i sada?

INSOMNATIC
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 316
Придружен: 16 Јан 2009, 17:25

Порукаод INSOMNATIC » 10 Авг 2009, 21:48

...I da ne zaboravim : vladavinu besčašća i nepravdu nanesenu Senćanima uopšte nisam spominjao. Kako će taj neviteški, prljavi potez objašnjavati budućim generacijama , neka ''selektori'' i fariseji SAS lupaju glavu. Ta skandalozna odluka kojom su pre svega oštetili publiku otkrila je koliko im je malo stalo do pozorišta, a koliko mnogo drže do svoje sujete i nadobudnosti. Sramota!

Корисников грб
koen
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2640
Придружен: 11 Сеп 2005, 21:51
Место: more tišine

Порукаод koen » 10 Авг 2009, 23:34

Verujem da je Ljuba sasvim slučajno ispustio da navede još jednu nagradu koju su dobili Crvenčani:

Za najbolju glumicu ovogodišnjeg Festivala festivala proglašena je Biljana Lesi koja je igrala naslovnu ulogu u komadu „Štefica Cvek u raljama života“.
Ponosan sam na sebe što, zbog vremena u kome živim, nisam postao gnjida.