Osmi "Festival festivala"

Уредници: koen, vuk

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4271
Придружен: 19 Феб 2007, 16:07
Место: Nedodjija

Osmi "Festival festivala"

Порукаод Zvoncica » 25 Јул 2009, 16:29

Predstavom „Žuti kombi i divlje guske“ u izvedbi Kulturnog kreativnog centra „AKORD“ iz Nikšića sutra veče počinje osmi "Festival festivala". Obzirom na činjeicu da Festival festivala nastavlja tradiciju okupljanja najboljih dramskih amatera bivše Jugoslavije, onda se slobodno može reći da ova prestižna smotra dramskih amatera doživljava svoje 52. izdanje.

Trebinje,

Od 24. do 29. jula ljubitelji pozorišnje umjetnosti sa početkom u 20.30 h, imaće priliku da vide sljedeće predstave:

Petak, 24. jul

- Kulturni kreativni centar „AKORD“ Nikšić
„Žuti kombi i divlje guske“, Vudi Alen, adaptacija i režija: Dragan Knežević

Subota, 25. jul

-Gradsko pozorište Trebinje
„Ševa ili slavuj“, Efraim Kišon, adaptacija i režija: Željko Milošević

Nedjelja, 26. jul

- Dom kulture Crvenka, pozorište „Stevan Sremac“
„Štefica Cvek u raljama života“, Dubravka Ugrešić, režija: Milan Belegišanin

Ponedjeljak, 27. jul

- Kolašinsko amatersko pozorište
„Odvratna drama“, Ivan Panić, adaptacija i režija: Zoran Rakočević

Utorak, 28. jul

- Amatersko pozorište Kovin
„Žorž Darden“, Molijer, režija: Jovan Grujić

Srijeda, 29. jul

- Tatar „Total“ Visoko
„Kaligula“, Alber Kami, režija Jesenko Muzaferija

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 25 Јул 2009, 16:31

zbog čega nema Sente :roll: ?

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 6424
Придружен: 11 Сеп 2005, 12:53
Место: nigdina

Порукаод vuk » 25 Јул 2009, 17:45

Zbog propozicija festivala. Ne dozvoljavaju učešće profesionalnog glumca. :wink:

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 26 Јул 2009, 10:16

vuk пише:Zbog propozicija festivala. Ne dozvoljavaju učešće profesionalnog glumca. :wink:

O, SVAŠTA.... :roll:

Baš sam bila iznenađena kad sam videla da nema Sente :shock:

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 26 Јул 2009, 10:43

Ne bi to bio problem da smo bili ranije obavešteni, ovako je malo glupo. Dešavalo se i ranije da ne odu zvanično najbolje predstave iz Srbije. No, to je pozivni festival. :mah

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 26 Јул 2009, 13:38

Trebinje nije grad nad gradovima ali zato imamo Festival nad festivalima. Nazvali smo ga tako jer smo htjeli da nastavimo tradiciju Festivala dramskih amatera SFRJ i da objedinimo sve što u dramskom amterizmu vrijedi", rekao je sinoć na ceremoniji svečanog otvaranja načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk .

Trebinje,

Nikšićki ansambl Ovogodišnji "Festival festivala" otvorio je doajen srpskog pozorišta Vlasta Velisavljavić koji je ovom prilikom rekao:
"Današnji pozorišni amaterizam nije skup diletanata, već pokret talentovanih ljudi koji se ozbiljno bave umjetničkim radom i iz ljubavi prema tome postižu vrhunske rezultate. Reč amater postala je tesna i neprikladna za današnja amaterska pozorišta. Kada se kaže rad na amaterskoj osnovi podrazumeva se bavljenje umetnošću bez naknade, ne u pežorativnom smislu tumačenja amaterizma kao nečeg što je nedovoljno dobro. Najbolji pokazatelj za to je što iz redova amatera postaju pravi profesionalci, a ja sam vam živi dokaz. S obzirom na vrlo odgovoran rad koji se upražnjava u svim domenima vrhunskog pozorišnog amaterizma, možemo reći da su članovi ovih ansambala profesionalno obučeni za delatost kojom se bave amaterski".
Nikšićki ansambl Na kraju svog izlaganja Vlasta Velisavljević je pozvao publiku da sve pozorišne trupe nagradi apluzom i da budu veoma izdašni u tom pogledu.
U zvaničnoj konkurenciji prvi su na scenu izašli članovi ansambla Kulturno kreativnog centra „AKORD“ iz Nikšića sa predstavom „Žuti kombi i divlje guske“, rađenom po tekstu Vudi Alena. Režiju i adaptaciju za ovu predstavu potpisao je Dragan Knežević.
Žiri publike za najboljeg protagonistu predstave proglasio je Vladimira Kovačevića Kosa, koji se predstavio u ulozi Dejvida.

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 26 Јул 2009, 13:39

Višestruki pobjednici "Fedre" ozbiljni kandidati za "Zlatnu masku" Štampaj E-pošta
Autor Saša Slavić
Subota, 25 Juli 2009
Vedrana MiletićFestival festivala" polako se "zahuktava" i slobodno možemo reći donosi sve bolja i bolja pozorišna ostvarenja. Nakon nikšićkog ansambla "Akord" koji je sinoć nastupio sa predstavom „Žuti kombi i divlje guske“, u drugoj festivalskoj noći publika je mogla da vidi ostvarenje trebinjskog gradskog pozorišta "Ševa ili slavuj"? Predstavu je po tekstu Efraima Kišona “Da li je to bila ševa"?! režirao Željko Milošević.

Trebinje, Dom kulture, 20.30 h

detalj iz predstave Interesantno je da je do večeras bilo skoro nemoguće čuti pohvale o radu Željka Miloševića i njegove pozorišne trupe. Međutim razgovori u okviru "Okruglog stola" su potvrdili da je Željko napravio odličnu predstavu pri tom vodeći računa čak i o najsitnijim detaljima. Nakon brojnih hvalospjeva od strane svih koji su učestvovali u raspravi nakon predstave, slobodno možemo reći da se pojavio prvi kandidat, odnosno prva predstava koja će najozbiljnije konkurisati za nekoliko "Zlatnih maski". Osim Željka kao režisera, pohvaljeni su i svi glumci koji su igrali u "Ševi". Najdalje u pohvalama trebinjskom gradskom pozorištu otišao je Dragan Koprivica koji je rekao da je stekao utisak da je gledao profesionalnu pozorišnu trupu.
Vedrana Miletić dobitnik je večerašnje nagrade za najboljeg glumca u predstavi.
detalj iz predstave Festival festivala se nastavlja sutra veče kada će u prostorijama Doma kulture u 19.30 biti promovisana knjiga Dragana Koprivice, a u 20.30 posjetioci će imati priliku da vide članove pozorišta „Stevan Sremac“ iz Crvenke i predstavu "Štefica Cvek u raljama života"koju je režirao Milan Belegišanin.

Dodatak:

Slobodan Radović, reditelj iz Beograda i voditelj okruglog stola pitao je Željka Miloševića zašto je Darko Kurtović igrao dva lika, a režiser je odgovorio:
"Glumaca malo, a plata još manje" i još je dodao kako mu je prvobitna namjera bila da umjesto pet glumaca predstavu iznesu četiri glumca.

dirigent
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 13
Придружен: 12 Дец 2008, 10:19

Порукаод dirigent » 31 Јул 2009, 10:27

Pa dobro nije bilo ni najbolje predstave iz BiH, ali kako vuk reče "to je pozivni festival"... i nema puno veze sa "festivalom festivala"... ali kako vidim moguce da to Festival u Ubu postane...

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 31 Јул 2009, 12:00

Zvoncica пише:

Dodatak:

Slobodan Radović, reditelj iz Beograda i voditelj okruglog stola pitao je Željka Miloševića zašto je Darko Kurtović igrao dva lika, a režiser je odgovorio:
"Glumaca malo, a plata još manje" i još je dodao kako mu je prvobitna namjera bila da umjesto pet glumaca predstavu iznesu četiri glumca.

Je li moguće da samo senćanski glumci, režiseri, kostimografi i ini igraju bez ikakve naknade? Pa zar je to amaterizam?

Svrtko
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 12
Придружен: 01 Авг 2008, 09:48
Место: Trebinje

Порукаод Svrtko » 31 Јул 2009, 12:31

PLATA JOS MANJE ne znaci da smo placeni za svoj rad,nego je to citat iz predstave koji govori o uslovima u kojima se stvara jedan pozorisni cin....A sto se tice neucesca Sente na Festivalu Festivala,odavno se zna da profesionalni glumci nemaju prava ucesca na amaterskoj smotri.
A,sto se tice pobjednicke predstave BiH,ansambl iz Bugojna je pozvan na ucesce ali nisu bili u mogucnosti doci...
Pozdrav iz Trebinja!
Ali nije to jos gotovo,nije dovoljno sve propalo...nemam za cim da tugujem,ovdje se samo luduje i ako odem otici cu zauvijek...

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 31 Јул 2009, 12:50

vuk пише:
Zvoncica пише:

Dodatak:

Je li moguće da samo senćanski glumci, režiseri, kostimografi i ini igraju bez ikakve naknade? Pa zar je to amaterizam?

Ako je za utehu, niste jedini :wink:
Mada... ne mislim da nam je to neka uteha, a ni satisfakcija.

Koji je smisao festivala ako ne idu najboljepredstave, vec rezerve ?
Odrzivost ? :roll:

Nikad nisam bila u Trebinju, ali sam cula da je lepo.
Inace, iz tri POGRESNA izvora sam cula sledece: Madjari iz Sente nisu hteli da idu jer im je ispod casti :evil:
Jedan od mojih izvora je CAK cinovnik Saveza.
Ljudi su cudo ...napisala sam ovo jer sam i sama bila iznenadjena tom nedobronamernom konstrukcijom. :mah

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 518
Придружен: 18 Дец 2008, 17:56
Место: Onomad

Порукаод toki » 31 Јул 2009, 13:43

Znam da ovo nije bas u skladu sa temom,ali...zar zbog JEDNOG glumca...
Zamislite da neko amatersko pozoriste angazuje nekoliko profi-antitalenata,koji se odrase zadnjih godina od love i tv popularnosti...bi li to bio plus ili minus...za ta pozorista!
Postoji dobar,ili los glumac,pa bio on placen,ili ne...
A posto je dozvoljeno da rade profi-reditelji,scenografi,kostimografi,kompozitori,korepetitori,scenski pokretasi,onda je to pravilo za glumce cirkus!
Uvek je imalo amaterskih pozorista koja mogu vise uloziti u kvalitetnije rediteljsko ime,opremu itd.Moje pozoriste je pre 20 god angazovalo ekipu Dragan Jakovljevic-Dusan Stanic,Nena Kovacevic-Vartkes Baronijan,plus sminker i ladno odosmo u Trebinje.Imalo se,moglo se!A sad-stap i kanap...
Zato mi potpuno bez veze neodlazak Sencana,koji svojom produkcijom predstavljaju pozitivan primer...
I jos jedna digresija:1912 godine Dzimu Torpu oduzeto je nekoliko olimpijskih medalja,zato sto je za neke nastupe zaradio par desetina dolara,da bi se prehranio... :wink:

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 31 Јул 2009, 13:50

toki пише:Znam da ovo nije bas u skladu sa temom,ali...zar zbog JEDNOG glumca...

U skladu je :D

A posto je dozvoljeno da rade profi-reditelji,scenografi,kostimografi,kompozitori,korepetitori,scenski pokretasi,onda je to pravilo za glumce cirkus!

Naravno da je cirkus!
Budalastina... Svakako vise uticu profesionalni reditelji i scenografi, nego glumci.
Cak su i ansambli u kojima ima i profesionalnih glumaca i glumaca amatera u nezavidnoj poziciji jer je tesko uklopiti ih a da se ne vide i ne dogode preterana odskakanja i razlike. Glumac je samo jedna karika lanca :wink: narocito u ansambl predstavi.
Da je monodrama, to bi vec bila druga prica.

Zato mi potpuno bez veze neodlazak Sencana,koji svojom produkcijom predstavljaju pozitivan primer...

i meni je izuzetno zao, ali to je ujedno i pokazatelj svega onoga sto ne valja i sto treba menjati a o cemu smo vec pricali ili tek naceli :mah

Корисников грб
Imhotep
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1513
Придружен: 09 Јул 2007, 22:14
Место: Staza sudbine

Порукаод Imhotep » 31 Јул 2009, 14:10

Profesionlni glumac,da li bi neko od vas cenjenih kolega mogao da mi da definiciju PROFESIONALNI GLUMAC a da to nije individua koja je završila akademiju,smer gluma...
Ako postoji nek druga definicija,rado bi o njoj prodiskutovao,do tada...ispričao bi priču u koju ni sam ne bi poverovao da je lično nisam čuo.
Razgovor se vodi izmedju moje supruge i PROFESIONALNE GLUMICE (zvršila akademiju).
Akademska profesionalna glumica:Šta trenutno radite?
Zvončica:Majstora i Margaritu.
Akademska profesionalna glumica:Jao,sjajno,radite Šekspira!!!!!!!

Komentar nije potreban,sem naravno da se ovo ne odnosi na sve čestite glumce sa završenom akademijom...

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 518
Придружен: 18 Дец 2008, 17:56
Место: Onomad

Порукаод toki » 31 Јул 2009, 14:55

Imhotep пише:Profesionlni glumac,da li bi neko od vas cenjenih kolega mogao da mi da definiciju PROFESIONALNI GLUMAC a da to nije individua koja je završila akademiju,smer gluma...
Ako postoji nek druga definicija,rado bi o njoj prodiskutovao,do tada...ispričao bi priču u koju ni sam ne bi poverovao da je lično nisam čuo.
Razgovor se vodi izmedju moje supruge i PROFESIONALNE GLUMICE (zvršila akademiju).
Akademska profesionalna glumica:Šta trenutno radite?
Zvončica:Majstora i Margaritu.
Akademska profesionalna glumica:Jao,sjajno,radite Šekspira!!!!!!!

Komentar nije potreban,sem naravno da se ovo ne odnosi na sve čestite glumce sa završenom akademijom...

Amater sam,ali znam mnogo prof.glumaca,narocito u unutrasnjosti,bez Akademije, i to odlicnih,koji su prvaci svojih pozorista,npr. Boban Ljubicic i Momcilo Muric u Uzicu,Predrag Grbic u Zajecaru,mislim da ni Toma Trifunovic nema Akademiju.Svi oni su veoma cenjeni u bransi.
A to za Sekspira i Bulgakova,ne cudi me...svakavih nas ima! :roll: