MUMA PADURI

Уредници: koen, vuk

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4271
Придружен: 19 Феб 2007, 16:07
Место: Nedodjija

Порукаод Zvoncica » 11 Авг 2008, 01:54

koen пише:Dotičnu gospođu(icu) ne poznajem. :cool:

Ni ja :cool: zvuci nevidjeno.... mislila sam upoznacemo je kroz ovu temu,ali... :roll: ćorak

Корисников грб
koen
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2640
Придружен: 11 Сеп 2005, 21:51
Место: more tišine

Порукаод koen » 11 Авг 2008, 09:36

Možda neće biti tjorak ako nam se Herostrat javi. :wink:
Ponosan sam na sebe što, zbog vremena u kome živim, nisam postao gnjida.

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 12 Авг 2008, 20:36

Vidim ja ,ostace ova tema enigma :mah

Sve nesto razmisljam da otvorim temu o toj pozorisnoj eliti :roll: kad sam vec mogla o eksplikaciji
^78^

Корисников грб
umetnik_u_usponu
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 54
Придружен: 05 Мај 2008, 16:37

Порукаод umetnik_u_usponu » 13 Авг 2008, 23:02

Evo ja ću vam pomoći. Vesna Stanković je dobitnik prve nagrade festivala monodrame i pantomime u Pančevu (čini mi se prošle godine) za predstavu "Lina od kamena tvrđa". Inače, ukoliko niste čuli za ovu predstavu (koja je izvrsna), setićete je se iz (ukoliko ste gledali) Agencije za SiS, gde igra pevačicu Veki u orkestru Lažni svedoci. Čini mi se i da igra u nekoj predstavi JDP-a, ali nisam siguran. Eto. :D

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 13 Авг 2008, 23:18

E, umetniče, najlepse zahvaljujem na pomoci!
Pa sad sam povezala 2 i 2 :oops: tek sad...
Pa to je ista ona Vesna Stankovic koja je otvorila Festival u Trebinju ove godine ?

A predstava? ima li fotki ? ili nesto konkretnije ? :mah

Корисников грб
umetnik_u_usponu
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод umetnik_u_usponu » 14 Авг 2008, 03:28

Da, to je ta Vesna Stanković... Nema na čemu... :D

Evo nešto o samoj predstavi "Lina od kamena tvrđa" i neke fotke iz predstave (fotke su sa nekog gostovanja, nisam uspeo da nadjem druge).

Jovan D. Petrovic: LINA, OD KAMENA TVRDJA
Igra: Vesna Stankovic
Režija: Ivana Bogicevic Leko

Zlatna kolajna za monodramu "Maja Dimitrijevic" glumici Vesni Stankovic i Nagrada publike
na 31. Internacionalnom festivalu monodrame i pantomime 2006.

Lina, tvrđa od kamena je istinita priča o teškom i potresnom životu babe autora romana, Line, od perioda njenog devojaštva, preko zrelog doba do pozne starosti. Kroz Lininu životnu priču, punu neočekivanih, životom režiranih obrta, srećnih i tragičnih dogadjaja koji se neprestano prepliću, pratimo ne samo njenu
ličnu priču, no i presek istorijskih zbivanja kroz koje je ova žena tokom svog bogatog životnog puta prolazila: početak 20. veka,
Prvi i Drugi svetski rat i poratni period.
Iako je Linina pripovest prepuna patnji, tragedija i stradanja, ona je takodje svojevrsna glorifikacija života i vitalne ljudske snage
i energije koja čoveka održava i u najtežim iskušenjima, izdiže ga, čuva i odredjuje kao biće satkano od materije koja je tvrđa i od najtvrđeg kamena.
Kroz ovu monodramu, gledalac prati Linu kako se iz mlade i pune života i radosti devojke, transformiše najpre u zrelu mladu ženu, pa u ženu skrhanu životnim tragedijama, do snažne, sasvim zrele ličnosti koju patnje nisu slomile, već ojačale i donele stabilnost, snagu i veliku životnu mudrost. Predstava je stilizovana i rešena simbolima koji upravo veličaju iskonsku snagu života koja trijumfuje nad gubicima i nevoljama.
Tekst Lina, tvrđa od kamena, pisan je autentičnim jezikom, poddijalektom istočne Srbije koji je izuzetno bogat, koloritan, maštovit i izazovan za glumca, kako zbog bogatstva, tako i zbog težine interpretacije. Uz veoma zanimljiv jezik, ovaj tekst nosi prave iskre zdrave narodske mudrosti koje likovi poput naše junakinje, Line, izgovaraju bez pretenzije da budu mudri. Zbog toga brojne rečenice koje su strukturalno zaključci Lininih priča, zvuče kao pravi filosofki aforizmi. Od toga da niko na ovom svetu nema „tapiju na sreću“, pa do toga da je na ovom svetu kamen najtvđi, a od kamena „tvrđi je samo čovek“.

Vesna Stanković

Слика Слика Слика Слика Слика
Слика Слика Слика Слика Слика

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2974
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 15 Авг 2008, 15:43

Сећам се Весне из средње школе, оне коју сам и сама похађала.
Чим је дошла у О.Ц. Младост, примећен је њен таленат за плес, песму, рецитовање и глуму.

Оно због чега се уплићем у ову вашу дискусију, иако сам о Лини чула најлепше коментаре, а гледала сам и прошле јесени и део промоције књиге на локалној телевизији, јесте још један разлог због којег се дивим овог глумици која је , пре него што је постала оно за шта је рођена, завршила студије права.
Наиме, пошто су њени родитељи сматрали да глума није занимање за њихову ћерку, она је, да би испоштовала њихову вољу, најпре стекла диплому Правног факултета, а одмах након тога - конкурисала на ФДУ и била примљена. Родитељи су за ту вест сазнали из новина.

Једном сам се са њом враћала у родни крај, неколико дана након тог срећног догађаја.

После је дуго нисам видела, али знам да је добила неку међународну награду и за представу која говори о обичајима у родном нам Хомољу. Не могу да се сетим назива, и жалим што је нисам гледала. Играла је, ако се не варам, у позоришту "Славија".

Весна је режирала и "Лајање на звезде", представу са којом је гостовала у Руском дому прошле или претпрошле зиме.
Сјајно је то урадила са петровачким глумцима, и дала свој печат, не ослањајући се на истоимени филм.

Не сумњам да је све чега се такне одлично јер је упорна, истрајна и свестрана особа у питању.

Уметниче_у_успону, браво за обавештеност и хвала на овим подацима!
Последње учитавање од Viktorija Vi дана 15 Авг 2008, 19:10, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
umetnik_u_usponu
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод umetnik_u_usponu » 15 Авг 2008, 18:43

Hvala i Vama za ove biografske podatke. :mah

Корисников грб
Herostrat
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 14
Придружен: 19 Нов 2007, 19:54
Место: ovde-onde,tuda-svuda

Порукаод Herostrat » 28 Авг 2008, 22:18

Ehejj!Evo mene opet! Bio nešto malo po moru (Crnom), pa nešto mnogo radio pa ne stigoh da dam neke bliže informacije.
Saznali ste ko je Vesna Stanković, a sada još nešto zanimljivop o dotičnoj: bila je više puta pobednik na takmičenju u retorici na pravnom fakultetu u Beogradu( kao student). Ove godine učestvovala i na festivalu u Edinburgu, kao i u Tirani gde je takođe dobila nagradu za predstavu Lina, od kamena tvrđa.Muma paduri je baš tako što reče Stela noir zaštitnica žena, ali u vlaškoj mitologiji veruju da ona štiti i odbačene bebe u šumi, kao i sva ostala živa bića.
Interesantna je forma prestave za koju se odlučuje Vesna Stanković. Ona to sama zove koreo drama sa mitologijom i Vlaškim jezikom, mada ja mislim da ima tu još svačega. Muziku za predstavu radio je Branko Isaković - to je basista Bistrika koji je dosta radio i sa Cukićem. 5. Septembra njena trupa nastupa u Velikom Gradištu sa pomenutom prestavom, pa izvolite!!!
P.S. Nisam ukapirao kakve ovo veze ima sa pozorišnim elitizmom, a ni sa Vladom Putnikom?

Корисников грб
Herostrat
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 14
Придружен: 19 Нов 2007, 19:54
Место: ovde-onde,tuda-svuda

Порукаод Herostrat » 02 Сеп 2008, 11:13

OPET JA!!!
DOBRODOŠLI u Veliko Gradište!! Petak 5.septembar u 21. : MUMA PADURI!!!
Jeste li čuli da se u tom gradiću dešava filmski festival MEFEST. Svakog dana hronika MEFEST-a se emituje na Studiju B od 24 oo.

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 02 Сеп 2008, 13:22

Herostrat пише:P.S. Nisam ukapirao kakve ovo veze ima sa pozorišnim elitizmom, a ni sa Vladom Putnikom?

Do toga je Koen dosao asocijacijom ideja :wink: Zapravo nema veze sa Vladom Putnikom :mah

Miodrag
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 13
Придружен: 07 Сеп 2008, 09:07

MLI doprinos temi

Порукаод Miodrag » 07 Сеп 2008, 09:33

Na netu ima jos toga.
npr...

Tvrđa je od kamena
V. STRUGAR, 21.07.2008 19:49:52 .Vecernje novosti

ČETIRI međunarodne nagrade donela je Vesni Stanković monodrama "Lina od kamena tvrđa" Jovana D. Petrovića: u Zemunu je osvojila priznanja stručnog žirija i publike, potom je na sarajevskom festivalu Malih formi proglašena najboljom glumicom, da bi se nedavno sa istom nagradom vratila iz Korče (Albanija) sa Internacionalnog festivala monodrame.
- Mada je oficijelni voditelj pročitao na albanskom i engleskom kratak sadržaj moje predstave, pred sam početak, prevod gotovo da nije bio ni potreban - kaže naša glumica. - Silina emocija i prepoznatljivost tragične sudbine junakinje prevazilazi svaku, pa i jezičku barijeru. Jer, to je balkanska priča: sudbina žene je identična u svim zemljama regiona. Možda je daleko od neke Australijanke, ali svaka Makedonka, Bugarka, Grkinja, Bosanka - znaće odmah o čemu se radi. Sve one nariču istim glasom...
Iako je Vesna već osam godina u stalnom angažmanu Jugoslovenskog dramskog (doduše, samo u prvoj sezoni za nju je bilo posla), ne gubi vreme: svih tih godina sa uspehom istrajava njena trupa "Balkan novi pokret". Za narednu sezonu pripremila je novu autorsku predstavu (tekst, režija) u kojoj i igra, a zove se "Muma paduri - šumska majka". Urađena je pod pokroviteljstvom Vlaškog nacionalnog saveta i za ovu nacionalnu manjinu je od izuzetnog značaja: prvi put se jedan vlaški mit obrađuje modernim teatarskim sredstvima. I ne samo to. Prvi je i pokušaj da se promeni uvreženo mišljenje o Vlasima kao narodu
koji se isključivo bavi magijom i "skakanjem" s belim krznenim šubarama po folklornoj sceni - predstava pokazuje neke manje poznate vrednosti i kvalitete ove etničke zajednice.
- Budući da sam i ja po rođenju Vlahinja, obratili su mi se ljudi Vlaškog nacionalnog saveta sa željom da zajedno pokušamo da kroz umetnički izraz sačuvamo tradicionalne vrednosti našeg naroda. Muma paduri je jedna od najmoćnijih demona u vlaškoj mitologiji koja je i dobra i zla, kao i svaki čovek. Zaštitnica je žena i vanbračne dece, a muškarce uglavnom kažnjava i erotski zlostavlja!
Pretpremijera je bila u Petrovcu na Mlavi, a premijera će biti na jesen u nekom od beogradskih pozorišta. Nova, sedma predstava trupe "Balkan novi pokret" ostaje na tragu ideje s kojom je osnovana - da podseti na tradicionalne vrednosti balkanskih naroda, običaje, mitove i verovanja, obrađujući ih na savremen način, a sve s namerom da prikaže i jednu drugačiju, lepšu sliku Balkana. Do sada, predstave trupe izvođene su na festivalima u Londonu, Edinburgu, Turskoj, Grčkoj, Albaniji, Moldaviji i drugim zemljama, dok će ih "Šumska majka" odvesti sledeće sezone u Ruse (Bugarska), Konversano (Italija) i Butrinti (Albanija).

ŠUMSKA MAJKA
U PREDSTAVI " Muma paduri - šumska majka" igraju Lepomir Ivković, Zoran Pajić, Dušica Novaković i Vesna Stanković. Koreograf je Pjer Rajković, muziku je uradio Branko Isaković, a kostime Jelena
Perišić.

postoji i link na You Tube za komediju "Metar i po do Cezara"

http://www.youtube.com/watch?v=zTLH_8rvGn4

[/img]

Miodrag
~ clan ~
~ clan ~

Zaboravio sam da okacim slike

Порукаод Miodrag » 07 Сеп 2008, 10:00

Слика

Слика

Слика

Слика

Miodrag
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Miodrag » 11 Сеп 2008, 21:51

Слика

Miodrag
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Miodrag » 01 Окт 2008, 09:23

Postovani forumasi,

U petak, 3. oktobra, na velikoj sceni Kult teatra u 20 h biće održana nova predstava trupe Balkan novi pokret. Trupa egzistira već dugi niz godina i sa svojim predstavama je učestvovala na brojnim međunarodnim festivalima na kojima pobrala više značajnih priznanja (London, Edinburg, Albanija, Italija, Turska, Grčka, Slovenija, Bugarska, Moldavija...) I ova predstava, kao i prethodne imaće brojna izvođenja na internacionalnim festivalima, već je najavljena Rusija, Albanija, Bosna, Bugarska... Interesantno je da je ova predstava od istorijskog značaja za vlašku nacionalnu zajednicu, jer se po prvi prvi put elementi vlaške kulturne baštine koriste u pozorišnoj umetnosti.

Vesna Stanković
MUMA PADURI - ŠUMSKA MAJKA

Režija – Vesna Stanković

Uloge:
Lepomir Ivković
Dušica Novaković
Vesna Stanković
Zoran Pajić

Muzika – Branko Isaković
Koreografija – Petar Pjer Rajković
Kostimi – Jelena Perišić

Ova je predstava posvećena svim onim bebama koje su ostavljane po smetlištima, kontejnerima, bunarima i dubokim jamama.

Priča počinje kada mlada devojka rađa bebu i iz straha od očeve srdžbe ostavlja je u šumi. U postporođajnom ludilu ona je uverena da će bebu sačuvati Muma paduri, najmoćnija demonica u drevnoj vlaškoj mitologiji, koja živi duboko u šumama i veliki je zaštitnik žena i vanbračne dece. U jednom trenuku ona se osvesti i shvati šta je uradila, vraća se na mesto gde se porodila, ali bebe – nema.

Da li je odnela neka šumska zver ili Muma paduri zaista postoji?

СликаСлика

СликаСлика