Tiha stvorenja

Cveće, drveće, vrtlarstvo...
Корисников грб
Hol
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 126
Придружен: 29 Јул 2006, 19:29
Место: Beograd

Tiha stvorenja

Порукаод Hol » 31 Јул 2006, 17:43

Pričajmo mi o njima. Koje bilje volite, koje poznajete, koje gajite i kako... Neka nam grad bude lepši i šareniji.
Pozdrav i hvala svima!
Последње учитавање од Hol дана 10 Феб 2007, 16:44, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30422
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 07 Авг 2006, 22:34

Komunikacija žene i bilja

Berući jestivo, lekovito ili ukrasno bilje žena je uočavala i njegove osobine. Prema njima ona je bilje imenovala. Fitonimi otkrivaju ženino saznajno doživljavanje. Pri pronalaženju retkog, lekovitog bilja na nepristupačnim mestima, ona ga je brala ili iskopavala bratimeći ga: “Biljčice, po Bogu sestrice” da bi joj biljka “dozvolila da je iskopa” i presadi u svoju blizinu. One, koje su se osvedočile u lekovitost pojedinih, lečeći ne samo svoje najbliže, postale su poznate travarke, narodne lekarke.
U neposrednom kontaktu sa prirodom koju su osećale, one su imenom TUGIŠAK, biljku crvenog cveta, kako su tumačile, nazvale zato, što biljka kada se presadi, tuguje za svojim starim obitavalištem, teže se prilagodi.
Cvetne proslave, kao i kolektivno branje ZDRAVCA (Geranium macrorrhisum), obavljano je uz ritualnu pesmu devojaka i žena:

"- Zdravče, zdravče, beru l’ te devojke ?
- Beru, beru, kako da ne beru !
Kad sva gora od mene miriše,
Svaka moma za mene uzdiše"
Слика

Корисников грб
SA
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2384
Придружен: 07 Јун 2006, 14:36
Место: Beograd
Контакт:

Re: Tiha stvorenja

Порукаод SA » 08 Авг 2006, 13:21

Hol пише:Pričajmo mi o njima. Koje bilje volite, koje poznajete, koje gajite i kako... Neka nam grad bude lepši i šareniji.
Pozdrav i hvala svima!

Hol, izuzetno dobro si pokrenuo diskusiju! :)

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1618
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 08 Авг 2006, 17:43

Kilijanovi snimci koji vise lice na magnetne rezonance su kao infra-crveni sapat ili vrisak bilja . Govori se kad bastovan prilazi makazama biljkama one dobijaju stres i to biljezi Kilijanovo biljezenje . Zna se da razgovor ili muzika uticu na razvijanje i punocu sobng ili bastenskog bilja .
B. Miljkovic je takodje bio opsjednut biljem kojim je kako pise objasnjavao rijecima neobjsnjivo.
Cvijece je u toj biljnoj " Evoluciji" doslo do uzvisenosti i mislim da je samo sebi odredilo dolazak i zalazak kao i njihov prijatelj Leptir ...