Gljivarstvo

Cveće, drveće, vrtlarstvo...
Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 885
Придружен: 05 Нов 2007, 01:02
Место: Mastricht-Brüssel
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 30 Авг 2008, 20:22

Слика

sortiranje i ciscenje gljiva pred przenje...
Noc je kratko trajala,a nama je trebala najduza na svetu!

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 30 Авг 2008, 20:28

Слика
sa kajmakom i sirom gljiva golubaca...

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 30 Авг 2008, 20:32

Слика
ociscene lisicarke,ja sam ih pravio najcesce sa teletinom i rizom,na kraju bi dodaj kacamak..

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 30 Авг 2008, 20:38

Слика
evo otprilike kako se treba obuci za setnju i branje gljiva...cizme obavezno da vas nebi zbija ugrizla,zatim nozic i cetkica za ciscenje gljiva..korpa,dvogled,fotoaparat i volja ..

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 05 Сеп 2008, 21:54

Pozdravljam ljubitelje prirode,setace kraj reka,planinare,mornare i ostale...
...Do sad sam lepio slike i pisao kratko o poznatim jestivim gljivama koje gotov da zna i svako malo dete,medjutim zbog trovanja gljivama nije na odmet opet po neki put nalepiti istu vrstu gljive ili podvrstu kojoj taj egzemplar likuje,kako bi se naravno ljudi koji su losiji poznavaoci vrsta jestivih i otrovnih gljiva,mogli bolje suociti sa vise razlicitih nijansi u bojama i stanistima neke odredjene vrste.samo se jednom moze katastrofalno da covjek prevari u konzumiranju otrove gljive i nikad vise.Tada je kasno i nema mu spasa.Zato cu sada nalepiti par gljiva,jednu otrovnu i jednu jestivu,a koje su toliko slicne da cesto kod slabih poznavaoca gljiva izazivaju sumnju i cak strah da se ne radi o jednoj te istoj otrovnoj gljivi.
Prvo cu nalepiti Amanitu magniovalatu,pecurku koja je kao Blagva jako ukusna,a retka,raste sama i retko u grupama,dosta kad razvije klobuk lici na zelenu pupavku koja je vrlo otrovna.Pa cu vam nalepiti obadvije.Ja sam ih nasao letos na planinama BiH.

Prvo Amanita Magniovalata
Слика
ovo je jestiva pecurka i vrlo dobrog ukusa,kao mlad primerak tesko se razlikuje od zelene pupavke koju vam evo sad lepim ispod;
Слика

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 05 Сеп 2008, 22:02

Слика
Ovo je muhara,ona je isto tako svi znate otrovna gljiva,ali ni blizu otrovna kao zelena pupavka.Jedan onakav primjerak koji sam nalepio,-zelene pupavke u stanju je da otruje sto ljudi.Ova ima nesto blazi otrov tako da otkuhavanjem nesto otrova se i izgubi i nebi bas covjek brzo i lako umro.
Слика
Muhara raste cesto u grupama,u luku ili redosledu,razbacano a i posebno nasamo...

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 05 Сеп 2008, 22:16

Слика
Ovo je Mlecna brezovaca,ona je slicna mlijecnici koja je uslovno jestiva kad se ispece ili odkuva u vreloj vodi,ili izprzi na plati,a iova Brezovaca iz istog roda je gorko ljutog i oporog ukusa i kad se ispece i odkuva..meso joj je zilavo i ljuto i zato nije za jelo,cak ne odkuvana izazvala bi bolove u zeludcu,povracanje ali nebi se covjek otrovao..jer ona izaziva odmah nakon uzimanja povracanje,dok to na primer nije slucaj kod muhare i zelene pupavke..

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 05 Сеп 2008, 22:24

Слика
Evo ovo je jedna jako ukusna gljiva,manje poznata kod ubiraca gljiva,jako ukusna,raste u vrtovima-bastama,travnjacima itd,ali nikad u cetinarskoj ili bukovoj sumi..Mirise na majevku,belog do oker belog klobuka,mirisa tijesta sa kvasom,duga repa,klobuk odozdo ruzicast bledo..uvek se javlja pocetkom maja do kraja maja i onda nista celu godinu.
Meni je jedna od najukusnijih proletnih gljiva,sa smrskomi majevkom, koje sam vam gore lepio.

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 07 Сеп 2008, 15:41

Слика

to je ista ta gljiva koja raste u maju mesecu,...nemoguce je nju zameniti za neku otrovnu glhjivu,pre svega zato sto raste samo u maju i aprilu,i to u bastama,kraj puteva i na vrlo sjenovitim mjestima...miris isti ili nesto jaci no kod majevke,repa-drske nesto duze,vijugave i nepravilnog rasta,klobuk kod drske malo ispupcen kod odraslih gljiva..vrlo ukusna pecurka..ja sam je spravljao u kombinaciji sa sitno iseckanim mesom,teletinom,dodajuci kajmak.Dobar je i pohovan sa jajima i kukuruznim brasnom.

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 07 Сеп 2008, 15:48

Слика

Puhara-gljiva jestiva dok je mlada i dok joj je meso belo,kasnije kad sazre nije za konzumiranje,kao ova na slici..Jako je ukusna tanko izrezana u kriske koje po zelji mogu da se pohuju ili samo onako poprze na maslacu,treba dodati mozda malo muskatnog oraha da se ukus dotera po zelji ..

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 13 Сеп 2008, 11:17

Слика
priprema mesa sa dodatkom lisicarki i kuvanom rizom...to mi se uvijek dopadalo..probajte..
potrebno je,glavica luka,biber,so,margarin,moze i speka sitno nasjeckanog,zatim persun,i to je uglavnom..
.

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 27 Сеп 2008, 20:04

Слика

ovo je livadski sampinjon, svi ovu gljivu dobro znate ,ako ne iz prirode onda sa pijace.Lako se uzgaja i dobrog je ukusa.

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 27 Сеп 2008, 20:06

Слика
evo kaku rastu i otprilike gde...

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 05 Окт 2008, 20:08

Слика

poljski sampinjon ili livadski...ovaj je jako ukusan

njih je nekoliko vrsta a jedan od njih koji raste u sumama jajastog oblika i na preseku oboji u tamno a mirise na karbon...taj je otrovan...njegova drska je na dnu pri zemlji gomoljastog oblika,i takodje pri dodiru pozuti pa potamni..

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 11 Окт 2008, 21:32

Слика
ovo je jedna vrsta pecurke koja raste na drvecu...jestiva je,ali nije nekog kvaliteta zbog zilavosti...ja sam je danas u setnji slikao..