Порукаод Hol » 10 Феб 2007, 20:38
Slonovi su masivni u pravom smislu ove reči: veoma velika glava, male oči i široke uši; gornja usna i nos su spojeni i izduženi u surlu, izuzetno gibak deo tela kojim prinose hranu ustima i usisavaju vodu; slonovi se uz pomoć surle i tuširaju. Ovim biljojedima potrebna je ogromna količina hrane, neophodna za život (svaki dan oni mogu pojesti od 100 do 300 kg hrane i popiti i do 190 litara vode), pa su prisiljeni da stalno budu u pokretu. Oni su u stvari nomadi ili, bolje rečeno, bili su nomadi dok im čovek nije oduzeo prostor. Ovako zatočeni, slonovi su bili prinuđeni da se znatno manje kreću što im je umnogom izazvalo znatne ekološke štete koje su, opet, dovele do potrebe za smanjenjem broja slonova.
Slonovi su biljojedi; jedu vegetaciju kao što je lišće, korenje, kora drveta, trava i voće. Tokom kišnih razdoblja slonovi jedu travu i bilje slično papirusu (Cyperus papyrus) i biljku zvanu "mačji rep" (Typha augustifolia). Tokom sušnog razdoblja jedu lišće skupljeno s trnovitih stabala, često akacija, i grmlja. Močvare su zadnje mesto gde će ići po hranu jer močvarna vegetacija sadrži malo hranjivih materija. Doduše, umirući su slonovi često nađeni u ovim područjima zbog toga što je ova vegetacija mekša, a starim slonovima često nedostaju zubi.
Slonovi imaju neobične zube. Zamenjuju se onima koji niknu pozadi, a ne ispod istrošenog zuba. Šest nizova zuba se izmeni na svakoj čeljusti, iako se uvek koriste samo 4 zuba gornje i donje čeljusti. U vreme kada je šesti zub otprilike do pola istrošen, slon više ne može dobro da žvaće hranu, ali je tada već starac. Slonovi spadaju u one retke sisare koji žive kao čovek, dovoljno dugo da bi ih zahvatio proces starenja.Njihov životni vek je i do 80 godina.
Vid slonova nije naročito dobar, ali imaju veoma istančan sluh i vrlo razvijen njuh. Tabani su im izuzetno osetljivi, pa mogu nežno da gaze uprkos svojoj težini. Surla, koja zamenjuje ruku, osobito je osetljiva. Čovek je za pomoć u radu oduvek koristio veliku snagu ovih ogromnih životinja, te je od davnina lovio i pripitomljavao azijske slonove. Zbog dugotrajnog nošenja (trudnoće) i zbog sporog rastenja, ugalvnom se love i pripitomljavaju, radije nego što se odgajaju; ovo je, pored ubijanja i smanjivanja prostora na kome žive, znatno smanjilo broj indijskih slonova. Afričke slonove je moguće pripitomiti i obučiti, ali mnogo teže.
Indijski slon, kome visina do plećke dostiže i 3m, a težina gotovo 5 tona, nekad se mogao sresti od Male Azije do Jave. Manji je od afričkog slona i više mu odgovara život u šumi. Ženka nema kljove, a nemaju ih ni mužjaci cejlonske podvrste (Šri Lanka). Ženka indijskog slona živi sa mladuncima u grupama. Mlade ženke, koje još nemaju mladunce, žive u odvojenim grupama, dok mužjaci vode usamljenički život i pristupaju grupama samo radi parenja.
Afrički slon je najveći kopneni sisar, čija visina do plećke prelazi 3m, a težina ide i preko 7 tona. Nekad je živeo u čitavoj Africi, osim u pustinjama; danas je ograničen na nacionalne parkove, u kojima najčešće živi prevelik broj slonova, na štetu drugih vrsta, kao što su nosorozi, koji ostaju bez hrane. Afrički slon ima izduženiju glavu i veće uši od indijskog. Živi u savanama u kojima dnevna temperatura biva veoma visoka, što stvara potrebu za oslobađanjem telesne toplote (u tome mu pomažu veoma velike uši: maše njima i tako se hladi).
Afrički slonovi putuju danju ili noću u neteritorijalnim krdima koja mogu dostići i brojku od 200 slonova, čak i 1000 tokom kiša. Njihovo se društvo temelji na socijalnoj matrijarhalnoj zajednici. Matrijarh je najstarija ženka koja vodi klan koji obično čini 9 do 11 slonova. Samo su blisko srodne ženke i njihovo potomstvo deo ovog krda zato što mužjaci jednom kada postanu polno zreli napuštaju krdo u kojem su rođeni i odrasli, i nastavljaju samotnjački život. Dobrobit krda zavisi od vođstva matrijarha. Ona odlučuje kada se odmaraju, kupaju, jedu ili piju, kao i kada treba napustiti neko područje jer su rezerve hrane iscrpljene. Pored toga, od njenog sećanja zavisi sudbina krda u razdobljima velike suše. Ona se tada mora setiti mesta na kojem je bila u mladosti, a gde je sigurno da će krdo naći vodu.
Kako matrijarh počinje biti ograničena starenjem, oko 50-60 godine, sledeća je najstarija ženka u krdu zamenjuje i ona biva ili napuštena ili sama odlazi.
Ženke u krdu vežbaju majčinstvo tako što bivaju "zamenske" majke mladunčadi drugih slonica. Dok odrasli spavaju, ove "zamenske" majke moraju zaštiti bebe i vratiti ih ako odlutaju predaleko.
Mužjaci ostavljaju krdo kada dostignu polnu zrelost, i putuju sami ili u krdu drugih mladih mužjaka. Oko 25. godine počinju se nadmetati za ženke. Slonovi demonstriraju svoju dominaciju dizanjem glave, surle i ušiju. Takođe, udaraju ušima, tresu glavom, tutnjaju i ispuštaju zvukove slične trubi. Podčinjenost pokazuju ravnanjem ušiju, spuštanjem glave, kolebanjem i trljanjem očiju.
Afrički slonovi su tipično aktivni tokom dana, ali krda u područjima visoke ljudske aktivnosti često postaju primarno noćne životinje.