Princeza Diana

Savremene i istorijske
Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3837
Придружен: 02 Јун 2005, 18:48
Место: Dežela

Princeza Diana

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:36

BIOGRAFIJA

1.jula 1961. Rođena je Diana Frances Spencer, treća kći osmog grofa Spencera i njegove supruge Frances

29.jula 1981. Diana se udala za princa Charlsa, britanskog prestolonasljednika, od nje starijeg dvanaest godina. Vjenčanje u Katedrali svetog Pavla u Londonu putem televizije vidjelo je više od 750 miliona ljudi širom svijeta

21. juna 1982. Princeza Diana je rodila prvog sina, princa Williama Arthura Philipa Louisa, drugog u liniji nasljednika britanske krune. Protivno vijekovnoj tradiciji kraljevske porodice, mali princ nije rođen u Buckingamskoj palati, već u bolnici St. Mary's , kako je željela njegova majka

15. septembra 1984. Rodila je drugog sina, princa Henryja Charlesa Alberta Davida, koga porodica od milja zove Harry

15. juna 1992. Nakon špekulacija o potresima u braku princa i princeze od Walesa, Andrew Morton izdao je knjigu "Diana: Njena istinita priča", u kojoj je objavio da je dugogodišnja veza princa Charlesa sa udanom ženom Camillom Parker Bowles, natjerala Dianu na pokušaj samoubistva

25. novembra 1992. Britanski tabloid "The Sun" objavio je prepis u decembru 1989. Snimljenog razgovora princeze Diane i misterioznog muškarca koji joj tepa "lignjice"

9. decembra 1992. Britanski premijer John Mayor u parlamentu je objavio da se Diana i Charles razdvajaju, ali da se ne planiraju razvesti

12. januara 1993. "The Sun" je objavio prepis intimnog telefonskog razgovora Camille Parker Bowles i princa Charlesa, Tajno snimljenog u decembru 1989.

28. juna 1994. U televizijskom dokumentarcu princ Charles priznao je preljub sa Camillom, počinjen nakon što mu se brak raspao, uprkos obostranom trudu da ga održe

3. oktobra 1994. Anna Pasternak, u svojoj knjizi "Zaljubljena princeza" otkriva da je Diana pet godina održavala vezu sa svojim instuktorom jahanja Jamesom Hewittom

20. januara 1995. U ispovijednom televizijskom intervjuu Diana je priznala aferu sa Hewittom

Novembar 1995. Štampa izvještava o vezi Diane i ragbi zvijezde Willa Charlinga. Charling i njegova supruga razišli su se 29. Septembra

Decembar 1995. Charles je primio pismo svoje majke, kraljice Elizabete, u kojem ga ona tjera da se razvede od Diane

28. februara 1996. Diana je pristala na razvod

28. novembra 1996. Diana i Charles su se razveli

31. novembra 1997. Diana je stradala u saobraćajnoj nesreći u Parizu. S njom je poginuo i Dody Al Fayed , njena nova ljubav

6. avgusta 1997. Šest miliona ljudi na ulicama Londona ispratilo je Dianu na posljednje putovanje, a tv-prenos pogreba pratilo je 2,5 milijarde ljudi. Sahranjena je na imanju svoje porodice, Altroph , u središnjoj Engleskoj.
.. ja malena, suknjica šarena,
vetar piri pa mi suknju širi ..Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:37

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:39

KOBNA STARST

Na jahti svoje prve ljubavi nakon gorkog razvoda od princa Charlesa,
Diana se prepustila uživanju. Kao nekad Jackie i Onasis, Princeza i Dody Al Fayed krstarili su Mediteranom od St. tropeza do Portofina. Onda su prekinuli odmor, želeci, kako neki kažu objaviti vjeridbu…..

Playboy Dody Al Fayed, bio je sin Mohameda, egipatskog milijardera vlasnika robne kuce "Harrod's" u kojoj kupuje i kraljica Elizabeta. Bogatstvo starijed Fayeda procjenjuje se na više od milijardu i po funti. Iako Mohamed koji u Velikoj Britaniji živi vec više od tri decenije, do danas nije dobio državljanstvo.

Njegov sin Dody roden je 1995. U Aleksandriji u Egiptu, s petnaest godina poceo je pohadati internat u Švicarskoj, a potom je diplomirao na britanskoj Kraljevskoj vojnoj akademiji u Sandhurstu. Ali, umjesto vojnika, postao je filmski producent. Njegova kompanija finansirala je film "Kuka" , a za produkciju filma " Vatrene kocije " osvojio je Oskara 1981. Godine.

Britanski mediji tvrde kako je Dody dugovao milione dolara za porez, kreditnom karticom se zadužio u iznosu od 100.000 dolara, a bivšem stanodavcu dugovao je 170.000 dolara, a silan je novac potrošio na darove ženama.

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:39

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:43

TRAGEDIJA U PARIZU

U nedjelju, 31. Avgusta, pola sat poslije ponoći, zaljubljeni par princeza Diana i Dodi Al Fayed nakon romantične večere u hotelu " Ritz ", praćeni paparazzima mercedesom 600 su krenuli na svoje posljednje putovanje. U naletu na zid tunela Alma uz Seineu na mjestu su poginuli vozač Henry Pole i Dodi, Diana je umrla četiri sata poslije u bolnici, a preživio je samo Dodijev tjelohranitelj Trevor Rees Johnes.
U četiri sata ujuto u pariškoj bolnici La Pitie Salpetrere, doktor Bruno Rion, Diana je preminula usljed posljedica unutrašnjeg krvarenja, prouzrokovanog jakim povredama grudnog kola, pluća i glave.

Pitanje o uzrok nesreće nije riješeno a vjerovatno neće ni biti. Sve je prekriveno velom tajne. Prvi optuženi bili su paparazzi koji su ih pratili u stopu i nakon nesreše nisu pomogli nastradalima već su nastavili snimanje unakaženih mrtvih tijela. Zatim je sumnja pala na vozača, koji je navodno bio u pijanom stanju, te zbog vožnje brzinom većom od 200 km/h nije mogao održati kontrolu nad vozilom. Sumnja je pala i na Britansku obavještajnu službu, koja radi za dvor, a kojima je smetala Dianina veza sa muslimanom, da bi se na kraju pojavio tajanstveni bijeli Fiat Uno, koji je navodno pri prolasku kroz tunel zakačio mercedes. Ali još uvijek ništa nije sigurno, a na tom pitanju se malo i radi.

Dodi je sahranjen iste večeri u Londonu, u skladu sa običajima islama,dok je Diana uz sve kraljevske počasti, iako su joj one bile oduzete razvodom od Charlesa, sahranjena na porodičnom imanju Spenerovih, Altrophu, na Ovalnom jezeru, 6. septembra.

Ulice Londone i ostalih gradova širom planete bile su preplavljene cvijećem i porukama za princezu, čiji je humanitarni rad pomogao mnogima, a tada su svi oni bili uvjedinjeni u bolu za princezom koja je postala njihova "kraljica srca".

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:43

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:44

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:46

RAĐANJE PRINCEZE

Princeza Diana je u svom životu doživjela velike fizičke i psihičke promjene – od sramežljive provincijalke do najpoznatije svjetske dame, od najupadljivije djevojke do žene koju su čak i Parižani
nazvali "kraljicom stila".

Diana Francis Spencer rodila se 1.jula 1961. Kao treća kći u porodici Spencer, a njen otac je bio potomak osme grofovske generacije.
Priželjkivani sin, koji bi naslijedio grofovski naslov, roðen je nakon nje i najmlaði je član porodice
U mladosti je sanjala kako će, kad poraste, biti balerina, jer joj se to činilo najvećim iskazom ženstvenosti, elegancije i stila, ali se ni taj, kao ni mnogi drugi Dianini snovi, nije ispunio. Naime, narasla je do 175 cm, što je za klasičnu plesačicu bilo previše. Zanimljivo je da je i kad je već postala princeza još pokušavala ostvariti tu svoju djevojačku želju.
U oktobru 1985. Zamolila je poznatog britanskog plesača Waynea Sleepa da je nauči plesu, kako bi nastupila u dobrotvornoj akciji, koja se održala u Covent Gardenu.

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:47

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:48

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:54

VJENČANJE

U meðuvremenu se činilo da će stvarnost prevazići njene snove. Kad se 29. Jula 1981. , u Katedrali svetog Pavla u Londonu, udala za Charlesa, princa od Walesa, ta fantastična ceremonija je nazvana vjenčanjem iz bajke. Vjenčanje su prenosile televizijske stanice u 74 zemlje svijeta, a u mladu su bile uprte oči 750 miliona gledaoca. U Katedrali je bilo 2650 zvanica. Od nje dvanaest godina stariji princ Charles izgledao je beskrajno srećan, a nova princeza je bila vidljivo uzbuðena spektakularnošću njihovog dolaska pred oltar i samog čina.

Слика

Prvu bračnu noć princ Charles i princeza Diana proveli su u dvorcu pokojnog lorda Mountbattena, u Broadlansu, i time odali počast kraljici margareti i princu Phillipu, koji su ondje, u svoje doba, takoðe prvi put prenoćili sa prstenom na ruci.

Слика

Iz Hampshirea, pokrajine u kojoj se nalazi Broadlans, mladenci su otišli na kraljevski brod "Britannia" .

Diana i Charles su na toj velikoj jahti imali doslovno kraljevski tretman: 276 članova posade činili su sve da im medeni mjesec bude nezaboravan. To je krstarenje trebalo biti premijeran nastavak vjenčanja iz bajke u Katedrali svetog Pavla.

Zaista, sobar princa Charlesa, Stephen Barry, o tome je svjedočio: "Dve su se sedmice Diana i Charles ponašali kao da su začarani. Prvi put otkad radim u prinčevoj službi nisam ga mogao buditi. " Brodska je posada imala poseban zadatak – da za mladi romantični par traži puste plaže na obalama Sredozemlja.

Sva su sjećanja svjedoka njihovog medenog mjeseca bila usaglašena i govorila su o beskrajno zaljubljenim mladencima koji se ni na trenutak nisu odvajali. Činilo se da svoju sreću uspijevaju prenijeti i na okolinu, u kojoj su se kretali kao u snu

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:54

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:55

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:57

Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 06 Јун 2007, 10:59

TESTAMENT

Princeza od Walesa je veći dio svog bogatstva ostavila sinovima iako će ponešto pripasti i drugim članovima porodice i njenim omiljenim fondacijama.

S onim što je naslijedila od oca i što je dobila poslije razvoda, procjenjuje se da će William i Harry podijeliti četrdeset miliona funti.

Harry će vjerovatno naslijediti nešto više zato što će njegov stariji brat William naslijediti vojvodstvo od Cornwellla sa godišnjim prihodom od četiri i po miliona funti kad njegov otac postane kralj.

Слика

Dianine dve sestre Sarah i Jane i brat Charles Spencer naslijediće novac i antikvitete.

Diana je bila pokrovitelj šest velikih fondacija u čije će kase, takođe, sliti pozamašna svota novca.

Kolekcija njenog nakita, uglavnom ličnih poklona od kraljevske porodice, vrijedi više od šesnaest miliona funti.

Privatna kolekcija porcelana, porodičnih fotografija, pisama i ličnih dokumenata pocjenjuje se na milion i po a njena garderoba, čak i poslije nedavne dobrotvorne aukcije, vrijedi više od tri miliona funti. Iza Diane ostalo je 500 dnevnih i 150 večernjih haljina.