Proroci, učitelji, magovi, vidovnjaci, gurui

Na granici mogućeg

Уредник: Moderatori

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 81
Придружен: 30 Апр 2008, 12:28

Порукаод enya » 04 Јул 2008, 14:57

Sky Seeker пише:Znati da ne znamo - i to je neko znanje, zar ne?
:-D :-D :-D :-D :-D

Najveće!

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Порукаод stojan popivoda » 04 Јул 2008, 17:44

enya пише:Najgore sto ti se moze dogoditi jest da na kraju skuzis da si cijelo vrijeme svog rada, ucenja i zivljenja bio u zabludi. E to koliko si dao ili ne dao valjda se ocituje nekim rezultatom.

Da je taj pretpostavljeni neko bio u zabludi - jeste, bio je. Da bi izašli iz zablude moramo izaći iz samog života. Naravno, to ne znači da je život nerealan, ali iz perspektive neke više ili suštinske stvarnosti - život je nerealan, pa tako i svaki sadržaj u njemu. Rezultat? Šta je rezultat? Nema rezultata.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:
dejan_kokoshkov@yahoo.com

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 07 Јул 2008, 10:59

stojan popivoda пише:
enya пише:Najgore sto ti se moze dogoditi jest da na kraju skuzis da si cijelo vrijeme svog rada, ucenja i zivljenja bio u zabludi. E to koliko si dao ili ne dao valjda se ocituje nekim rezultatom.

Da je taj pretpostavljeni neko bio u zabludi - jeste, bio je. Da bi izašli iz zablude moramo izaći iz samog života. Naravno, to ne znači da je život nerealan, ali iz perspektive neke više ili suštinske stvarnosti - život je nerealan, pa tako i svaki sadržaj u njemu. Rezultat? Šta je rezultat? Nema rezultata.

O da ima, ima, jer rezultat je isto zabluda :D

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 07 Јул 2008, 11:24

Da, to da se ne bi uobrazili ukoliko nekakav rezultat počnemo smatrati uspehom. Šta bi bio uspeh? Uspeh je svakako privremena ili merljiva kategorija, koja može da bodri duh ali i da uobrazi našu ličnost. U krajnjoj instanci uspeh se ne može meriti jer je reč o kvalitetu a ne o kvantitetu.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 07 Јул 2008, 13:50

stojan popivoda пише:Da, to da se ne bi uobrazili ukoliko nekakav rezultat počnemo smatrati uspehom. Šta bi bio uspeh? Uspeh je svakako privremena ili merljiva kategorija, koja može da bodri duh ali i da uobrazi našu ličnost. U krajnjoj instanci uspeh se ne može meriti jer je reč o kvalitetu a ne o kvantitetu.

Kvaltet nije mjerljiv? Uspjeh hrani ego, neuspjeh ga pokopava. Najbolje je uspjevati neuspjevajući ili neuspjevati uspjevajući?

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 07 Јул 2008, 14:14

enya пише:Kvaltet nije mjerljiv? Uspjeh hrani ego, neuspjeh ga pokopava. Najbolje je uspjevati neuspjevajući ili neuspjevati uspjevajući?

Kvalitativni uspeh nije merljiv, u smislu proboja svesti. To je prosto doživljaj i nova veština, poput plivanja ili vožnje dvotočkaša. Uspeh može da hrani ego ali ponavljam, može posrnulom egu da ulije samopouzdanje. Otud bi bilo uputno odbaciti način razmišljanja koji ukazuje i reaguje na uspeh/neuspeh. Ako sam uspeo ostvariti nekakvu kontrolu u lucidnom sanjanju ili kontrolu imaginacijske slike na mentalnom ekranu ili da mi se realizuju intencije zbog kojih sam pravio talisman, to je bitno isto koliko i krasni učkur nekog renesansnog bonvivana. Lepo je to, ali u suštini nema neki značaj sa stajališta krajnjeg određenja moga bića.

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 07 Јул 2008, 14:57

stojan popivoda пише:
enya пише:Kvaltet nije mjerljiv? Uspjeh hrani ego, neuspjeh ga pokopava. Najbolje je uspjevati neuspjevajući ili neuspjevati uspjevajući?

Kvalitativni uspeh nije merljiv, u smislu proboja svesti. To je prosto doživljaj i nova veština, poput plivanja ili vožnje dvotočkaša. Uspeh može da hrani ego ali ponavljam, može posrnulom egu da ulije samopouzdanje. Otud bi bilo uputno odbaciti način razmišljanja koji ukazuje i reaguje na uspeh/neuspeh. Ako sam uspeo ostvariti nekakvu kontrolu u lucidnom sanjanju ili kontrolu imaginacijske slike na mentalnom ekranu ili da mi se realizuju intencije zbog kojih sam pravio talisman, to je bitno isto koliko i krasni učkur nekog renesansnog bonvivana. Lepo je to, ali u suštini nema neki značaj sa stajališta krajnjeg određenja moga bića.

A što onda ima značaj sa stajališta krajnjeg određenja tvoga bića?

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 07 Јул 2008, 15:25

enya пише:A što onda ima značaj sa stajališta krajnjeg određenja tvoga bića?

Snaga unutrašnjeg osećaja.

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 08 Јул 2008, 07:31

stojan popivoda пише:
enya пише:A što onda ima značaj sa stajališta krajnjeg određenja tvoga bića?

Snaga unutrašnjeg osećaja.

Lijep, kratak, jezgrovit odgovor. Meni poznat, ali voljela bih kad bi malo više napisao o snazi unutrašnjeg bića iz tvoje perspektive.
Ja imam problem uravnotežiti tu snagu. Čas jača, čas pada ispod crte. Da li je to mir, nirvana, stanje osebujnosti misli? Da li se izražava uvijek kao snaga ili čak i u slabosti?

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 08 Јул 2008, 12:33

enya пише:...ali voljela bih kad bi malo više napisao o snazi unutrašnjeg bića iz tvoje perspektive.
Ja imam problem uravnotežiti tu snagu. Čas jača, čas pada ispod crte. Da li je to mir, nirvana, stanje osebujnosti misli? Da li se izražava uvijek kao snaga ili čak i u slabosti?

Snaga unutrašnjeg bića jeste nešto što se svakodnevno gradi i čega je čovek uvek manje-više svestan. Sačuvati tu snagu jeste imperativ. Čuvaš je tako što ne dozvoljavaš spoljnim silama da ti je crpu, ili to svedeš na što je moguće manju meru. Upliv drugih ljudi u tom negativnom efektu je krucijalan. Kada kažem drugih ljudi, mislim što na pojedince a što na kumulativni efekat ljudske okoline.

U prevodu, ne dozvoliti da emotivne interference zauzmu centralno mesto. Preko njih se energija odliva: ljubomora, zavist, stanje zaljubljenosti, mržnje, gneva, ili prosto brige. Održavati neku vrstu zdrave ravnodušnosti, odnosno unutrašnjeg mira u tom smislu jeste idealno. To ne znači da ne bi trebalo nekog voleti ili biti prosto indiferentan, već ne podavati se emocijama, nekontrolisano i slepo. Toliko o emocijama.

S druge strane kolektivni učinak ljudske sile utiče na način da interiorizujemo parazitske instalacije u naš mindset. To su ljudska očekivanja, odnosno predstave o očekivanjima i očekivanja o očekivanjima. O tome je Kastaneda lepo pisao. Naravno, to znači i održavanje emotivne distance spram opštih stvari i identifikacija, kao što su pitanje identiteta, pola, seksualnog opredeljenja ili pripadnosti nekoj grupi, naciji, rasi, odnosno političko-ideološkoj opciji. Možeš biti sve to i imati recimo politički stav, ali ne u toj meri da izvan toga ne postoji ništa drugo do granica kada neka zdrava tolerancija nije moguća, pa onda uhvatiš sebe kako se nerviraš kada slušaš vesti i sl.

To bi bila osnova, odnosno čuvanje unutrašnje snage. Njeno jačanje podrazumeva svakodnevnu vežbu ali i nesvakidašnja dešavanja koja imaju takav kumulativni efekat. Nesvakidašnja dešavanja su oni fenomeni na koje nemaš baš nekog ili pak nemaš nikakvog uticaja. To su prodori onostranog u ovu stvarnost oko koje ti grupišeš svoju nameru. Svakodnevna vežba je nešto sasvim drugo i tu se putevi razilaze, ima mnogo mišljenja i praksi, ali bitno je uvek znati zašto nešto radiš a ne samo kako to raditi.

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 08 Јул 2008, 14:03

stojan popivoda пише:[Sačuvati tu snagu jeste imperativ.

To bi bila osnova, odnosno čuvanje unutrašnje snage. Njeno jačanje podrazumeva svakodnevnu vežbu ali i nesvakidašnja dešavanja koja imaju takav kumulativni efekat. Nesvakidašnja dešavanja su oni fenomeni na koje nemaš baš nekog ili pak nemaš nikakvog uticaja. To su prodori onostranog u ovu stvarnost oko koje ti grupišeš svoju nameru. Svakodnevna vežba je nešto sasvim drugo i tu se putevi razilaze, ima mnogo mišljenja i praksi, ali bitno je uvek znati zašto nešto radiš a ne samo kako to raditi.

Sačuvati unutarnju snagu jest imperativ, ali nije lako. Pišeš da postoje vježbe. Nije li nam život dao priliku i mogućnost da vježbamo, samo je pitanje koliko smo svjesni toga i koliko možemo i želimo to koristiti. Sigurna sam da si se puno puta uvjerio kako tvoje riječi ne dopiru do brojnih ljudi, te si im čudan, neobičan, da se najblaže izrazim. Znam da ti to niti nije važno iako je u suštini lijepo biti shvaćen i socijalan.
Čini mi se da je najbolje da se individua individualno razvija u današnje doba kad postoji masu informacija i dobrih i loših. Na individui je da odluči kojim putem ići. Pred mnogobrojnim ljudima je zid izvan kojeg neće ni poviriti iako su im vrata otvorena. Dobro im je tako kako jest. Nekome je to nekad bio i cilj i to vrlo uspješan, jer najlakše je uplašiti pa vladati. Ključ je doista u znanju, samo tu je opet problem, većina ljudi ih smatra da ga posjeduje i nefleksibilno je. Znanje nas treba stalno mijenjati, oblikovati i voditi na više nivoe, jer onda kad sve znamo, ustvari ništa ne znamo i onda kako bi Sxy rekao kad smo svjesni da puno toga ne znamo, zapravo imamo odskočnu dasku da barem nešto saznamo.
Sačuvati snagu znači da trebamo stalno biti budni i na neki način spremni, a to je, ujedno, najteže, jer je ovaj život ipak nepredvidiv i zanimljiv.

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 08 Јул 2008, 15:05

Enya, koja je tvoja literatura? Šta čitaš?

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 10 Јул 2008, 08:13

stojan popivoda пише:Enya, koja je tvoja literatura? Šta čitaš?

Čitam časopis Svjetlost, časopis Stela, Moć sadašnjeg trenutka-Echart Tolle, Razgovori s Bogom - Intervju s kardinalom Razingerom, Richard Bach, Povijest civilizacija, o emocionalnoj inteligenciji, indigo djeci, auri, časopis Playboy, časopis Lisa, novine, neizostavan je Mika Antić, Paulo Coellho, recepti, narodno liječenje, biljke, tj sve što mi dođe pod ruku ili pred oči itd.

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 10 Јул 2008, 09:08

Ako bih se usudio dati kakvu preporuku, to bi bilo kakvo pozamašno izdanje tipa Rečnik simbola, ili kakva ozbiljna istorija religije, mitova, mitologija. Tu su skupljene osnovne stvari i mnoštvo informacija u jasnom obliku. Omiljeni autor: Mirča Eliade.

Корисников грб
rujni
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 423
Придружен: 10 Мар 2006, 20:29
Место: ZG

Порукаод rujni » 10 Јул 2008, 09:31

enya пише:
stojan popivoda пише:Enya, koja je tvoja literatura? Šta čitaš?

Čitam časopis Svjetlost, časopis Stela, Moć sadašnjeg trenutka-Echart Tolle, Razgovori s Bogom - Intervju s kardinalom Razingerom, Richard Bach, Povijest civilizacija, o emocionalnoj inteligenciji, indigo djeci, auri, časopis Playboy, časopis Lisa, novine, neizostavan je Mika Antić, Paulo Coellho, recepti, narodno liječenje, biljke, tj sve što mi dođe pod ruku ili pred oči itd.

dakle , ako smijem primjetiti ti si prava intelektulka s kraja stoljeća,
u stilu...Tanka crna linija od ničega do nečega....