2012. godina

Na granici mogućeg

Уредник: Moderatori

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 678
Придружен: 11 Апр 2007, 23:41

Порукаод ruke » 09 Сеп 2008, 14:14

Mislim da ne bi pisali o tome da su nam neke stvari jasne u potpunosti :-D. Ono što pišem je način na koji sve to mogu sebi da pretpostavim, da zamislim kako bi to moglo izgledati.
Vraćanje na logiku i sumnju samo govori da nismo dovoljno zakoračili tamo gde smo krenuli, da još uvek nismo našli ono što smo tražili, makar bili i na pravom putu. Znači i logika i sumnja i vera imaju svoj smisao (ne njihove krajnosti), i sigurno da su neophodni, ali na pravom mestu ništa od toga nam nije potrebno.

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Порукаод stojan popivoda » 09 Сеп 2008, 14:20

enya пише:Zato sam i napisala da je važno razviti OSJEĆAJ, nazovimo ga intuicija, providnost, nevidljiva putanja itd. Dok je logika u igri potrebno je postizanje ravnoteže, dok nelogika ne traži ravnotežu već apstraktni skok u ocean nepoznatog. Ali slatko je roniti sve dublje i dublje i vrlo neizvjesno. Opet pitanje, kako nadvladati logiku kad joj se uvijek vraćamo čak i onda kada isplivamo iz nje i prihvatimo neke druge stvarnosti. Opet se javlja i sumnja i logičko preispitivanje u novonastale situacije i događaje, makar i ne izgleda na prvu loptu. Ili nije tako?

Pitanje na pitanje: a zašto prevladati logiku? Njene forme mogu biti toliko apstraktne da izgledaju potpuno iracionalno. U jednoj tački, razum i intuicija imaju isto izvorište. Razum je onaj deo intuicije uronjen u sintaksu i simbolizam koji smo usvojili tokom životnog iskustva, nešto kao fenotip; dok bi intuicija bila poput genotipa. Rezon je ispravan ukoliko su oba načina saznanja zadovoljena. Tu onda nema mesta sumnji. Sumnja je posledica neusaglašenosti iracionalnog i racionalnog.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:
dejan_kokoshkov@yahoo.com

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 81
Придружен: 30 Апр 2008, 12:28

Порукаод enya » 09 Сеп 2008, 14:44

stojan popivoda пише:
enya пише:Zato sam i napisala da je važno razviti OSJEĆAJ, nazovimo ga intuicija, providnost, nevidljiva putanja itd. Dok je logika u igri potrebno je postizanje ravnoteže, dok nelogika ne traži ravnotežu već apstraktni skok u ocean nepoznatog. Ali slatko je roniti sve dublje i dublje i vrlo neizvjesno. Opet pitanje, kako nadvladati logiku kad joj se uvijek vraćamo čak i onda kada isplivamo iz nje i prihvatimo neke druge stvarnosti. Opet se javlja i sumnja i logičko preispitivanje u novonastale situacije i događaje, makar i ne izgleda na prvu loptu. Ili nije tako?

Pitanje na pitanje: a zašto prevladati logiku? Njene forme mogu biti toliko apstraktne da izgledaju potpuno iracionalno. U jednoj tački, razum i intuicija imaju isto izvorište. Razum je onaj deo intuicije uronjen u sintaksu i simbolizam koji smo usvojili tokom životnog iskustva, nešto kao fenotip; dok bi intuicija bila poput genotipa. Rezon je ispravan ukoliko su oba načina saznanja zadovoljena. Tu onda nema mesta sumnji. Sumnja je posledica neusaglašenosti iracionalnog i racionalnog.

Dakle opet se vraćamo RAVNOTEŽI. Zvuči vrlo logično i nadasve mi se sviđa, jer jedno ne mogu razdijeliti od drugog, barem zasad.

BTW, žao mi je što nećeš neke svoje dosege podijeliti s nama i otvoriti još puno zanimljivih pitanja i debata. Dosadne su mi neke općenite teme. Treba mi nešto para ####@

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 09 Сеп 2008, 15:16

ruke пише:
enya пише:Kako znati kad je znanje proces?

E, a ovo pitanje ne razumem. Misliš, kako znati da smo na putu saznanja?

Gledam po sebi. Što više znam, shvaćam koliko malo znam i opet nisam sigurna da li je to znanje točno samo u tom trenu ili je ipak univerzalno.

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод ruke » 09 Сеп 2008, 19:49

enya пише:Gledam po sebi. Što više znam, shvaćam koliko malo znam i opet nisam sigurna da li je to znanje točno samo u tom trenu ili je ipak univerzalno.

Mislim da, ukoliko je čovek bliži izvoru, veće su šanse da sveobuhvatnije sagleda ne pojedinačne predmete spoznaje već njihovu uzajamnu povezanost. U gomili informacija mislim da je bitna suština koja je sadržana u svakoj od njih i da se njenom spoznajom svi ostali odgovori lako otvaraju.
Kad dotakneš ispravan tok onda su i sve knjige koje čitaš, i koje ti u ruke dolaze po pravilnom redosledu, samo ključevi za vrata koja su ti već poznata.I onda jednostavno vidiš da znaš, osećaš da znaš.
Iako to nisam dozivela, verujem da je tako...

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 10 Сеп 2008, 08:04

ruke пише:
enya пише:Gledam po sebi. Što više znam, shvaćam koliko malo znam i opet nisam sigurna da li je to znanje točno samo u tom trenu ili je ipak univerzalno.

Mislim da, ukoliko je čovek bliži izvoru, veće su šanse da sveobuhvatnije sagleda ne pojedinačne predmete spoznaje već njihovu uzajamnu povezanost. U gomili informacija mislim da je bitna suština koja je sadržana u svakoj od njih i da se njenom spoznajom svi ostali odgovori lako otvaraju.
Kad dotakneš ispravan tok onda su i sve knjige koje čitaš, i koje ti u ruke dolaze po pravilnom redosledu, samo ključevi za vrata koja su ti već poznata.I onda jednostavno vidiš da znaš, osećaš da znaš.
Iako to nisam dozivela, verujem da je tako...

Slažem se. Duboko u nama leži istina, naravno, ako nismo skloni lažima i imaginaciji tj. ufurima. Recimo jedan banalan primjer o nekom općem znanju. Toliko smo opterećeni karcinomom, kroz medije, reklame, ispovijesti i konstantne smrti. I onda znanstvenici otkriju da metastaze ne nastaju u kasnoj fazi raka kad je sve gotovo, već na samom početku. (Tko zna je li i to istina???) Znači idu krvotokom do pluća i tamo mogu dugo opstati bez da se pokažu u pretragama, laički rečeno. Meni se to poklapa s mojim razmišljanjem. I onda gledam ljude kako bjesomučno idu po pretragama i opet ti isti obole smrtno. A liječnici urlaju: Gdje ste bili dosad!!! Vi ste neodgovorni i lijeni, sami ste si krivi!!! I tako to. Otkud jednom liječniku pravo da urla na bilo koga kad ustvari ni sam ne zna kako nekakav proces ide??? Takav je nažalost današnji svijet. STalno nametanje krivnje za nešto, utjerivanje straha i crpljenje životne energije. Kad to sve shvatiš, jasno ti je da moraš ojačati svoj duh i promijeniti se, najjednostavnije rečeno.

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 10 Сеп 2008, 08:20

enya пише:BTW, žao mi je što nećeš neke svoje dosege podijeliti s nama i otvoriti još puno zanimljivih pitanja i debata. Dosadne su mi neke općenite teme. Treba mi nešto para ####@

1. Opšte teme su uvek dosadne.
2. Zašto misliš da je tako lako podeliti dosege i otkud znaš da ja uopšte imam ikakvih bitnih i zanimljivih dosega?
3. U vezi para.... A zašto ti trebaju pare? Zar nije bolje da novac treba tebe a ne ti novac? Šalim se, ali taj stav implicira privlačenje istog, odnosno početak lične promene koja vodi ka ideji i energiji potrebnoj za privlačenje novca. Obično se novac pravi radeći ono što najviše volimo. Ponekad iz zevzečenja nastanu bogatstva.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод ruke » 10 Сеп 2008, 10:06

enya пише:Recimo jedan banalan primjer o nekom općem znanju. Toliko smo opterećeni karcinomom, kroz medije, reklame, ispovijesti i konstantne smrti. I onda znanstvenici otkriju da metastaze ne nastaju u kasnoj fazi raka kad je sve gotovo, već na samom početku. (Tko zna je li i to istina???) Znači idu krvotokom do pluća i tamo mogu dugo opstati bez da se pokažu u pretragama, laički rečeno. Meni se to poklapa s mojim razmišljanjem. I onda gledam ljude kako bjesomučno idu po pretragama i opet ti isti obole smrtno. A liječnici urlaju: Gdje ste bili dosad!!! Vi ste neodgovorni i lijeni, sami ste si krivi!!! I tako to. Otkud jednom liječniku pravo da urla na bilo koga kad ustvari ni sam ne zna kako nekakav proces ide??? Takav je nažalost današnji svijet. STalno nametanje krivnje za nešto, utjerivanje straha i crpljenje životne energije. Kad to sve shvatiš, jasno ti je da moraš ojačati svoj duh i promijeniti se, najjednostavnije rečeno.

Čitala sam razne stvari o nastanku karcinoma. Čak i to da, iako se toliki značaj pridaje pušenju u njegovom nastanku, pušenje je samo maska za sve one eksperimente koji se vrše nad ljudima genetski modifikovanom hranom, nuklearnim probama, ispiranjem mozga....Potreban je jedan upečatljiv krivac da se sakrije mnogo veći.
Isto tako, a meni je ovo najprihvatljivije gledište, karcinom nastaje kao odraz bolesti duha. To je samo reakcija na negativno energetsko stanje u čoveku, koje služi kao krajnja opomena da čovek mora da se menja. Pa iako uspe na vreme da ga otkrije i da ga se reši, osnovni promlem nije odstranio, i vratiće se da ga upozori bilo kroz ličnu nesreću ili nesreću njegovih najbližih. Iako je upozorenja pre toga bilo kroz milion manjih ili većeh udaraca, to znači da čovek nije uspeo da ih sagleda u pravom svetlu, kao poziv da nešto mora da promeni. Tako da, u suštini, čovek koji ima karcinom, sam je odgovoran za njega, bilo da je bol nanosio, kroz nepravilno razumevanje sebe i okoline, drugima ili sebi.
Mene, u svakom slučaju više interesuje kako dolazi do karcinoma, a ne kako se leči. Mislim da je to glavna greška medicine, koju mi itekako skupo plaćamo, i imam utisak da nekome to izuzetno odgovara.
Ali nije problem samo u današnjoj medicini. I uticaj svega bi sigurno bio mnogo manji da cela planeta ne postaje jedno veliko globalno selo. Ranije su pojedine civilizacije izumirale, ali su ostale, budući da su u nekim svojim verovanjima bile drugačije opstajale. U današnje vreme kad postoji težnja da se oformi samo jedan skup budalaština i bolesti, njegovim čišćenjem cela planeta će stradati. I to govori u prilog ovoj osnovnoj temi.
Pa ipak, mene sve to ne brine. Samo mislim da imamo priliku da prođemo nešto brži kurs učenja u kome je lična promena neminovna, odnosno, ispravnim shvatanjem svega što se dešava dobijaćemo, za razliku od naših predaka, premda koncentrovanije pakete upozorenja, isto tako i koncentrovanije pakete saznanja.

Корисников грб
romantik
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 152
Придружен: 03 Сеп 2008, 21:33
Место: zg

Порукаод romantik » 10 Сеп 2008, 10:59

ruke пише:[Pa ipak, mene sve to ne brine. Samo mislim da imamo priliku da prođemo nešto brži kurs učenja u kome je lična promena neminovna, odnosno, ispravnim shvatanjem svega što se dešava dobijaćemo, za razliku od naših predaka, premda koncentrovanije pakete upozorenja, isto tako i koncentrovanije pakete saznanja.

Tko organizira taj tečaj( kurs)??
Fakat sam ozbiljan pa te zato i pitam???Molim odgovor..
Riječ "molim " je izrazito teška, rijetko je koristim..

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод ruke » 10 Сеп 2008, 11:06

romantik пише:
ruke пише:[Pa ipak, mene sve to ne brine. Samo mislim da imamo priliku da prođemo nešto brži kurs učenja u kome je lična promena neminovna, odnosno, ispravnim shvatanjem svega što se dešava dobijaćemo, za razliku od naših predaka, premda koncentrovanije pakete upozorenja, isto tako i koncentrovanije pakete saznanja.

Tko organizira taj tečaj( kurs)??
Fakat sam ozbiljan pa te zato i pitam???Molim odgovor..
Riječ "molim " je izrazito teška, rijetko je koristim..

:D :D :D
Ni sama nisam sigurna, samo znam da je u toku. Kad otkrijem, javiću ti.... :-D

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод ruke » 10 Сеп 2008, 11:21

stojan popivoda пише:
enya пише:BTW, žao mi je što nećeš neke svoje dosege podijeliti s nama i otvoriti još puno zanimljivih pitanja i debata. Dosadne su mi neke općenite teme. Treba mi nešto para ####@

3. U vezi para.... A zašto ti trebaju pare? Zar nije bolje da novac treba tebe a ne ti novac? Šalim se, ali taj stav implicira privlačenje istog, odnosno početak lične promene koja vodi ka ideji i energiji potrebnoj za privlačenje novca. Obično se novac pravi radeći ono što najviše volimo. Ponekad iz zevzečenja nastanu bogatstva.

I posao kojim se bavimo je mesto gde rastemo, znači da je i posao duboko posvećen čin, i da će se on menjati onako kako se mi menjamo.
Pre neki dan sam gledala emsiju o Bob Dylanu na tv-u. Budući da je u muziku kojom se bavio stalno unosio neke novine, pripadnici pojedinih muzičkih pravaca su mu zamerali zbog toga jer su se na neki način osećali izdanim. Kada su ga novinari pitali, sa željom da ga isprovociraju budući da su znali za to što mu mnogi zameraju, da li se od 60-tih godina promenio, on ih je samo upitao da li misle da su se i oni od tih godina promenili. Ne želim da komentarišem da li se meni više sviđa ono što je nekad radio ili njegovi noviji projekti, ali ovim što je rekao, oduševio me čovek!

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 11 Сеп 2008, 09:31

stojan popivoda пише:

1. Opšte teme su uvek dosadne.
2. Zašto misliš da je tako lako podeliti dosege i otkud znaš da ja uopšte imam ikakvih bitnih i zanimljivih dosega?

Vidim sve sam vas zbunila, ali neneamjerno. Jednostavno sam se krivo izrazila i sve je otišlo u krivom smjeru. Kad malo bolje pogledam smjer i nije kriv, jer su proizašli dobri odgovori.
Rečenica je trebala glasiti: Treba mi nešto paranormalno.
Opet nije ni to to. Teško je izraziti, ali treba mi nekih intrigantno zanimljivih razgovora. Razglabati možemo i o stjecanju novaca koji su meni potrebni toliko da mogu normalno proživjeti mjesec bez ikakve ekskluzive, razglabati možemo o karcinomima i znanstvenim dosezima, ali opet nismo nigdje, jer ne znamo dubinski ništa od toga, možemo samo
pretpostavljati i sve to svrstati u Stojadinov broj 1.Opšte teme su uvek dosadne.

A sad Stojadinov 2. Zašto misliš da je tako lako podeliti dosege i otkud znaš da ja uopšte imam ikakvih bitnih i zanimljivih dosega?
A zašto bi bilo teško. Stvar je želiš ili ne želiš pričati o tome. Ja ništa ne znam ukoliko ti odabereš "ne želim", a mogu znati i pokušati dokučiti ako odabereš "želim".

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 12 Сеп 2008, 10:54

eNYA, ako želiš tu vrstu razgovora, onda više to ne bi moglo biti javno. No, izokola uvek možemo. :wink:

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод ruke » 15 Сеп 2008, 10:24

....Svi ste, verovatno, čuli priču da će jedna od najava kraja sveta biti nestanak pčela. Čitam tako u Politikinom Zabavniku da je u Brazilu, Kanadi, Australiji u toku veliki pomor pčela, dok je samo u Montani nestalo 75%. Odem da kupim med kod svoh snabdevača, podno planine Rudnik, i on me obavesti da mu je med poskupeo...zašto?....zato što je ove godine imao 80% manje meda. Posledica nestanka pčela je ta da će naši dragi naučnici morati da nađu način da opraše 2/3 biljnih vrsta na zemlji, koliko ih oprašuju pčele.
Drugi znak, kažu, je nestanak crnog i belog luka. Ljubitelji luka se boje da ako nestane luka, nestaće i njihi. Moram priznati da donekle delim isti strah :-D

Корисников грб
enya
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод enya » 15 Сеп 2008, 10:37

stojan popivoda пише:eNYA, ako želiš tu vrstu razgovora, onda više to ne bi moglo biti javno. No, izokola uvek možemo. :wink:

Da, slažem se.