2012. godina

Na granici mogućeg

Уредник: Moderatori

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1543
Придружен: 19 Сеп 2008, 23:03
Место: U carstvu oblaka

Порукаод milei » 26 Нов 2008, 16:12

Zar nije poenta da se zivi kao da nam je famozna 2012 jos sutra? ...da se svaki momenat iskoristi, dozivi, oseti... bez zaljenja, sumnji, straha, snebivanja, premisljanja?

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Порукаод stojan popivoda » 26 Нов 2008, 16:39

Slažem se. Poenta je, kako to kaže Kastanedin učitelj Don Huan, živeti svaki dan kao da je poslednji.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:
dejan_kokoshkov@yahoo.com

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20429
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 26 Нов 2008, 17:00

stojan popivoda пише:Slažem se. Poenta je, kako to kaže Kastanedin učitelj Don Huan, živeti svaki dan kao da je poslednji.

Koja je razlika imeđu ove rečenice i rečenice:
"Živeti svaki dan kao da je prvi"?
Последње учитавање од Sky Seeker дана 26 Нов 2008, 17:56, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
Moći
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 207
Придружен: 25 Окт 2008, 01:52
Место: na rubu pameti

Порукаод Moći » 26 Нов 2008, 17:00

to je sigurno tačno ali za neke....:hip
ja se spremam da prevazidjem i samu sebe i da budem tu još dugo posle sutra :ha:ha
Hrabrost je postupiti pravilno iako se bojiš

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 26 Нов 2008, 18:15

Sky Seeker пише:
stojan popivoda пише:Slažem se. Poenta je, kako to kaže Kastanedin učitelj Don Huan, živeti svaki dan kao da je poslednji.

Prvi dan podrazumeva da imaš vremena napretek. U suštini razlika je u nijansi, ali ta nijansa u određenim trenucima može da izgleda kao nepremostiv jaz između časovnika koji otkucava sve brže i brže i zidnog kalendara. Ja se ne pridržavam toga jer imam jednu izreku, XY puta osvedočenu u praksi mojih traganja i delovanja: STRPLJENJE JE MAJKA POROKA. Strpljenje podrazumeva projektovanje delovanja u neku neodređenu budućnost a ipak na paradoksalan način čini da sve dobro i besprekorno bude odrađeno kao da je to zadnji dan. Ne možemo crno-belisati. To stvara krutost tamo gde ne treba... :wink:
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 677
Придружен: 11 Апр 2007, 23:41

Порукаод ruke » 26 Нов 2008, 18:26

Sky Seeker пише:

Druga rečenica je, možda, više namenjena onima kojima ni poslednji dan, kao mogućnost prekida dotadašnjeg načina života ne donosi uzbuđenje, usled nedostatka interesovanja za ono što život, kakav god bio, može da pruži. Prva rečenica uklanja neizvesnost za budućnost, i boravak u istoj, dok druga eliminiše prošlost i težinu koju ona nosi. Prvi dan je uvek novi poćetak, mogućnost da se svaki doživljaj bilo čega što se oko nas nalazi, osveži, ponovi, i ima veću snagu promene, čini mi se.
U svakom slučaju, možda bi ih trebalo spojiti jer se u tom slučaju uklanja vezanost i za prošlost i budućnost, a ostavlja se dovoljno prostora za sadašnjost. :D
boje se ne boje

Truman
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 93
Придружен: 17 Нов 2008, 14:52

Порукаод Truman » 26 Нов 2008, 20:15

milei пише:Zar nije poenta da se zivi kao da nam je famozna 2012 jos sutra? ...da se svaki momenat iskoristi, dozivi, oseti... bez zaljenja, sumnji, straha, snebivanja, premisljanja?

Jesi sigurna da podvuceno ide uz svest da ces sutra da umres. Ili umesto toga nastupa - gubitak razuma, haos, snebivanje, plac, malodusnost, samoubistvo...?
Zasto li se uzima zdravo za gotovo da svest u vrlo brzom prestanku sopstvenog zivota dovodi do "prosvetljenja"? Ista pitanja i za Gazivodu...

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 26 Нов 2008, 20:19

Sky Seeker пише:

Ziveti punim plucima, sada, odmah jer sutra ne postoji kao sto je i juce nebitno ...prva.

Ziveti sa nadom, pun ocekivanja i snage bez primisli o ikakvom kraju...druga.

No, da li iko od nas uistinu moze i zeli da se drzi ovih pravila jedino ispravnog puta? ...Kao da postoji bojazan od prepustanja ili priznanja da je poslednje sigurno i na dohvat ruke...

Корисников грб
PjescaniSat
Čuvar grada
Čuvar grada
Поруке: 3003
Придружен: 15 Сеп 2005, 08:50

Порукаод PjescaniSat » 26 Нов 2008, 21:54

... ma gdje je konacno da ga dohvatim :roll:
Izmiču dani kao zrnca pješčanog sata, svi znamo da ponovnog okretanja nema... gradimo i ostavimo tragove za nama

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 26 Нов 2008, 22:30

Truman пише:
milei пише:Zar nije poenta da se zivi kao da nam je famozna 2012 jos sutra? ...da se svaki momenat iskoristi, dozivi, oseti... bez zaljenja, sumnji, straha, snebivanja, premisljanja?

Jesi sigurna da podvuceno ide uz svest da ces sutra da umres. Ili umesto toga nastupa - gubitak razuma, haos, snebivanje, plac, malodusnost, samoubistvo...?
Zasto li se uzima zdravo za gotovo da svest u vrlo brzom prestanku sopstvenog zivota dovodi do "prosvetljenja"? Ista pitanja i za Gazivodu...

Ovo sutra je u prenesenom znacenju jer je smrt neminovnost kojoj ne znamo pravo vreme i mesto ali smo svesni njene izvesnosti...to upravo znaci da bi svesno dozivljavanje trenutka, iskoriscavanje prilike, aktiviranje osecanja trebalo da bude prozeta najboljim, najpozitivnijim jer ne znamo da li je nase sutra skoro ili daleko. Zar upravo to saznanje o konacnosti nije dovoljno da lepse i bolje prozivljavamo sada?
Ako bih uzela u obzir vremenski sigurnu smrt (poput smrtne kazne ili fantasticne 2012-te) ne verujem da bi se iko vodio razumom, sigurno bi preovladali instinkti i najnizi porivi.
Prosvetljenje-mislim da je sustina u pokusaju da se do njega dodje mnogo pre no sto nas "aroma" smrti i dotakne...posle je vec kasno!

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 27 Нов 2008, 09:31

Truman пише:Zasto li se uzima zdravo za gotovo da svest u vrlo brzom prestanku sopstvenog zivota dovodi do "prosvetljenja"? Ista pitanja i za Gazivodu...

Kao prvo Trumane, nemam pojma koji ti je taj Gazivoda. Ovde sam ga tražio ali ga nisam našao. Ako ima neki takav juzer neka mi se javi. Mi -vode trebalo bi da se držimo zajedno.... :cool:

Glede pitanja, koje važi i za tog kako kažeš.... Gazivodu... :roll: , doista ne razumem. Otkud ti ideja da ljudi misle kako svest o bliskom kraju dovodi do prosvetljenja? Ko te je naveo na takve grešne misli ? Mada, kad ti dođe zadnjih pet minuta a da ti to znaš, nije baš svejedno, pa iz te svejednosti ko zna šta može da ti prođe kroz glavu, pa i prosvetlenije….

Truman
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 93
Придружен: 17 Нов 2008, 14:52

Порукаод Truman » 27 Нов 2008, 13:35

E izvini za mesanje nickova, slucajno mi se omaklo. Taj Gazivoda je neki pedofil sa jednog drugog foruma, izvini molim te sto sam te pomesao sa takvim covekom. Treba da me bude sram. Elem, ti si podrzao lanavin stav pa sam pretpostavio da mislite isto. I kad kazem "prosvetljenje" ne mislim bukvalno nego mislim na promenu nacina zivota. Lanavi, nisam ni ja mislio bukvalno na sutra ( sutrasnji dan ) nego na saznanje da ces relativno skoro ( ne mora ni tako skoro ) da skoncas. Bilo to 2012, ili neke druge godine. I dalje mi nije jasno zasto bi to saznanje vodi ka boljem zivotu. Sad se vracam tvojoj poruci i vidim da si sledece napisala:

to upravo znaci da bi svesno dozivljavanje trenutka, iskoriscavanje prilike, aktiviranje osecanja trebalo da bude prozeta najboljim, najpozitivnijim jer ne znamo da li je nase sutra skoro ili daleko. Zar upravo to saznanje o konacnosti nije dovoljno da lepse i bolje prozivljavamo sada?

Sad mi je vec u glavi malo konfuzno, zar mi ne govorimo o situaciji u kojoj znas kad ces da umres? Znaci, ajde da razjasnimo: a) govorimo o promeni nacina zivota usled saznanja da cemo umreti tog-i-tog datuma b) menjamo nacin zivota nabolje usled saznanja da "ne znamo da li je nase sutra skoro ili daleko"

Корисников грб
PjescaniSat
Čuvar grada
Čuvar grada
Поруке: 3003
Придружен: 15 Сеп 2005, 08:50

Порукаод PjescaniSat » 27 Нов 2008, 13:39

Truman пише:Sad mi je vec u glavi malo konfuzno, zar mi ne govorimo o situaciji u kojoj znas kad ces da umres? Znaci, ajde da razjasnimo: a) govorimo o promeni nacina zivota usled saznanja da cemo umreti tog-i-tog datuma b) menjamo nacin zivota nabolje usled saznanja da "ne znamo da li je nase sutra skoro ili daleko"

ja bi da zaspem, pa kad dodje vrijeme da se probudim i propratim prasak :an: :an: :an: te 2012-te :mah
Izmiču dani kao zrnca pješčanog sata, svi znamo da ponovnog okretanja nema... gradimo i ostavimo tragove za nama

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 27 Нов 2008, 13:56

PjescaniSat пише:ja bi da zaspem, pa kad dodje vrijeme da se probudim i propratim prasak :an: :an: :an: te 2012-te :mah

Zamrzavanje pomaze ali samo kod mrtvih tela i uz nadu da ce za par godina naucnici znati da udahnu zivot ljusturi :wink: ...ali ako vec postoji nacin onda sat treba tempirati na jedan od poslednjih dana decembra 2012-te...bice to veliki vatromet :D !

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 27 Нов 2008, 14:08

Truman пише:...Sad mi je vec u glavi malo konfuzno, zar mi ne govorimo o situaciji u kojoj znas kad ces da umres? Znaci, ajde da razjasnimo: a) govorimo o promeni nacina zivota usled saznanja da cemo umreti tog-i-tog datuma b) menjamo nacin zivota nabolje usled saznanja da "ne znamo da li je nase sutra skoro ili daleko"

To mozemo sublimirati u jedan stav a odgovor bi bio jednostavan...svesni smo da nismo vecni i da nam je zivot na koncu svakog trena. Saznanje da bi takav kraj mozda mogao doci za 4 godine ne umanjuje znacaj cinjenice da je taj kraj nesto dalji, a mozda i blizi...to nam samo daje za pravo a onda i obavezu prema sebi (naravno i nama bliskima) da od tog preostalog vremena ucinimo najbolje i najlepse, da ne propustamo prilike, uzivamo u onome sto imamo, tezimo ostvarivom uz mastu o nemogucem...Nekako mislim da bi takvo razmisljanje umnogome olaksalo istinu o prolaznosti i onom sutra kada ce o meni(nama) pricati u proslom vremenu. Zar to ne bi bilo fer prema sebi i drugima? Ne osporavam da bi mozda trebalo sebi priustiti i nesto od destruktivnosti...tek toliko da se uklopimo u zli i nepopravljivi prosek pripadnika ljudskog roda...ako bi to nekom cinilo zadovoljstvo, pa neka...Samo da uzaludno ne prolazi vreme i da nekada ili "nekada" pred Novu 2013-tu ostanemo zauvek zarobljeni u sopstveno neumece zivljenja.