Grupne psihoterapije

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1232
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Порукаод sensej » 17 Мар 2007, 12:10

Grupne terapije i svjetska dusa, kolektivni zanos, kolateralna zrtva, traume iz djetinjstva... trice i kucine ! Postoji Covjek i njegovo trazenje sebe. Ovo govori Sensej koji na sebi , sebe kusa,- pisti majcino mlijeko, i boli ga dusa ...ali terapeutske nebuloze ne slusa.

P.s.

Nije ovo nista licno, ovo je samo otpor nekakvim posjednicima bio-energija i Poslanicima , guruima i Scilama od Haribde ?

Корисников грб
leklerk
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1244
Придружен: 04 Мар 2006, 11:14
Место: nigdina

Порукаод leklerk » 17 Мар 2007, 20:17

ja moram reci da sam zadovoljna primjenom "zamjene uloga" koju praktikujem u resavanju konflikta medju decom,
mislim da je to mnogo blizi nacin da shvate klinci zasto je nesto sto ucine drugima primljeno negativno...a i klinci se dobro zabave i cela grupa ucestvuje, te tako kroz kratku dramu svi izvuku neku pouku i realiziraju ceo proces mnogo konstruktivnije nego sto bi podneli pridiku i pricu o lepom ponasanju i drugarstvu

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод sensej » 17 Мар 2007, 20:28

Djecja psiho-pedagogija i Djecji svijet su tajne koje po -nekad naslutimo i to samo po sopstvenim sjecanjima. Svako uspjelo ophodjenje s Djecom ne smije nas ohrabriti jer vec sjutra to vise nije ono Dijete,- ponovo moramo da osvajamo njegov svijet i ko zna kako cemo proci . Kazem ' osvajamo', mislio sam o ulazu u njihove mreze koje su kao lavirinti. U tim poljima ima jos nedirnutih i opasnih Paswortova, da je za plasenje. Nikad nijesam mogao naci relej sa svojom Djecom a sa svakom drugom sam kao drug ili netko ko bi rado bio uzet za rodjaka. Mozda je to, roditeljska Karma ?

Корисников грб
leklerk
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод leklerk » 17 Мар 2007, 20:43

ne vjerujem da je to roditeljska karma,
ali recimo da je lako postati roditelj, a tesko ostati....
mislim da smo u odnosu sa tudjom djecom oslobodjeni straha od neuspjeha ..ili tako nekog cudnog osjecaja tezine i da to postaje kao ona nepodnosljiva lakoca postojanja, te tako sebi mozes dozvoliti da budes drug,
a svojoj djeci se trudis biti prije svega autoritet...

mada ja ovo iz perspektive posmatraca i pedagoga,
a ne roditelja....

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод sensej » 17 Мар 2007, 23:37

Odmah greska, draga moja ,- kako mozemo biti oslobodjeni straha kad su ' tudja' djeca u pitanju . Uprav kod svojih nemas sraha jer nema ni prekora jer su tvoja ... Ostati , ali dok odrastu je obaveza ...a , dalje je stvar perja kako im pase i kako im tudje perje za vrat zajase ...termini nijesu sretni ,-ali sta je danas sretno ?

Корисников грб
leklerk
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод leklerk » 17 Мар 2007, 23:52

ne, upravo obratno mislim,
sa tudjom djecom si na kratke staze i smatras da i neke tvoje pogreske u komunikaciji ce biti brzo izbrisane, ispravljene i slicno...,
a kod svoje djece nema ko da za tobom brise, nego tu radis na duge staze i zelis da sve bude u redu, da oni budu poslusni, da ti budes savrsen...itd

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод sensej » 18 Мар 2007, 00:00

Leklerk,- kako da se s tobom slozim , kad ja smatram da su djeca briga uzajamna , ali licna s nama su stalno i zbog toga s njima polako i detaljno a s drugom zgusnuto i bez experimenta. Dijete je briga Covjekova !

Корисников грб
leklerk
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод leklerk » 18 Мар 2007, 01:25

pa ne znam :D eto nas neslozivih,
ajde nadam se da ces naci relej sa Djecom :)
...razmisljam , valjda ne smijes izgubiti dijete u sebi
da bi mogao prevazici tu tvoju kako kazes "roditeljsku karmu"

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод sensej » 18 Мар 2007, 01:54

'Dijete u sebi',- upravo tako Leklerk !

P.s.
eto slozismo se , a ja odoh da se slozim u jastuke i ko je ovce pogubio do sada je zaspao !

Корисников грб
leklerk
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод leklerk » 18 Мар 2007, 02:51

:D
i ja se slazem sa jastucima
:D

Корисников грб
Imhotep
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1513
Придружен: 09 Јул 2007, 22:14
Место: Staza sudbine

Порукаод Imhotep » 10 Јул 2007, 01:36

Deca su deca tudja ili nasa!!!

Корисников грб
Pandora
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4071
Придружен: 28 Мај 2006, 20:08

Порукаод Pandora » 10 Јул 2007, 12:04

sensej пише:'Dijete u sebi', a ja odoh da se slozim u jastuke i ko je ovce pogubio do sada je zaspao !

:mah :((
Видим.

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4271
Придружен: 19 Феб 2007, 16:07
Место: Nedodjija

Порукаод Zvoncica » 10 Авг 2007, 17:39

„PSIHOPOLIS INSTITUT“ d.o.o.
edukacija, savetovanje i izdavastvo
Matice srpske 14, Novi Sad

Organizuje jednodnevno profesionalno usavršavanje

pozivamo sve kolege, bez obzira na orijentaciju, zainteresovane za terapiju parova, kao i studente, na jednodnevnu edukativnu radionicu koju će pod nazivom:

BLISKOST I STRAST – DVA LICA SAVREMENOG BRAKA

Integracija porodično-sistemskog i narativnog psihoterapijskog pristupa

održati

Jelisaveta Sanja Rolović, Ph.D.

supervizor Američke akademije za porodičnu terapiju

radionica će biti održana u Beogradu i u Novom Sadu

u Beogradu u subotu, 8 septembra s početkom u 10 sati

u Novom Sadu u nedelju, 9 septembra s početkom u 10 sati

polaznici dobijaju sertifikat (8 sati)
broj polaznika je ograničen

prijavljivanje: Tanja Banjac 021 473 66 65, 063 539 223
ili na psihopolis-ta@nscable.net

o temi radionice:

Šta se to dogodilo sa dvoje ljudi koji su se nekada tako voleli? Da li je danas moguće očuvati bliskost, razumevanje, poštovanje i strast u dugogodišnjem braku?

Cilj ove radionice jeste da psihoterapeutima prikaže metodologiju rada sa parovima koji se, zbog svoje emocionalne ranjivosti i nemogućnosti da ovu fazu partnerskog odnosa prevaziđu, udaljavaju, otuđuju i koji prekidajući komunikaciju ulaze u emocionalno mrtvilo. Nekada u očajničkom pokušaju da se odnos „oživi“ dolazi i do takvih nedopustivih ponašanja kao što su zlostavljanje i fizičko nasilje. Ali poniženja i zloupotreba fizičke nadmoći samo zatvaraju postojeći krug otuđenosti.

Sistemsko/narativni teorijski pristup će poslužiti kao okvir za razmišljanje i uobličavanje psihoterapeutskih intervencija. Pitanja na koja ćemo tokom radionice zajednički tražiti odgovore su:
Koji oblici ponašanja i koja psihoemotivna konstitucija sačinjavaju ranjivi par?
Kako ranjivost utiče na partnerski odnos – opseg reakcija?
Koji su dosadašnji mehanizmi preživljavanja i očuvanja partnerskog odnosa?
Koja je uloga terapeuta?
Prikazaćemo četiri nivoa intervencije: interaktivni, kontekstualni/strukturalni, intrapsihički, i intergeneracijski.

o voditeljki radionice:

Sanja Rolović, Ph.D., je klinički psiholog, bračni i porodični psihoterapeut, edukator s dugogodišnjim iskustvom, supervizor Američke akademije za porodičnu psihoterapiju i asistent na Katedri za psihijatriju Njujorškog medicinskog fakulteta. Na Akermanovom institutu je supervizirala projekte o seksualnom zlostavljanju dece i o ulozi depresije u partnerskom odnosu. Pored toga ima privatnu praksu u Njujorku gde inače živi.

Za Psihopolis, Zoran Milivojević

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 23 Авг 2007, 11:15

UVOD U PSIHODRAMU

Psihodrama se definiše kao način vežbanja življenja bez kažnjavanja za pravljenje grešaka. Sve scene počinju u sadašnjosti, iako osoba može želeti da odigra nešto iz prošlosti ili nešto iz budućnosti. Grupa odigrava deo života viđen očima protagoniste. Lično predstavljanje istine od strane protagoniste može otvoriti oči onome ko gleda i ko može videti sebe u tom odrazu. Moreno (rane 1900g.) u Beču stvorio psihodramu, opisao je kao naučno istraživanje istine kroz dramski metod. Svaki član grupe je terapeutski agent drugog. Razumevanje i emocionalna i fizička uključenost člana grupe koji nije direktno uključen u priču mogu biti iskustvo izlečenja za njega samog. Psihodramska seansa ima 3 dela: zagrevanje, akcija i šering. Četvrti deo koji se koristi za svrhe treninga je proces.

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод Zvoncica » 23 Авг 2007, 11:16

ZAGREVANJE
Zagrevanje služi da napravi atmosferu kreativne mogućnosti. Prva faza stvara sigurnost i tada pojedinac može početi da veruje direktoru, grupi i metodu psihodrame. Moreno je često pravio međusobne susrete svih članova i omogućavao ljudima da pričaju polako jedan sa drugim. Pojedinac koji izađe sa određenim životnim problemom je prihvaćen od grupe kao protagonista. Drugi način zagrevanja je da direktor izabere protagonistu, onog za koga misli da je spreman da radi. Alternativa je kreativno grupno vežbanje u kome se protagonista spontano pojavljuje. Ovo su načini izbora protagoniste koji dolaze iz zagrevanja, što čini mogućim da se ljudi osećaju slobodnim da veruju grupi, da predstave svoje probleme u atmosferi ljubavi, brige i kreativnosti. Svaki pojedinac dolazi sa sopstvenim zagrevanjem. Grupna diskusija može biti brzi katalizator da uvede grupu u akciju.