Radite li ono što volite?

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3837
Придружен: 02 Јун 2005, 18:48
Место: Dežela

Порукаод luna » 02 Окт 2006, 20:16

Слика

Možete li se pohvaliti da provodite svoj jedan jedini život radeći ono što želite?

Ako ste poput tisuća ljudi s kojima se susreće NLP trener Michael Neill, pitanje će vam se činiti apsurdnim.

"Ne mogu si priuštiti da se to upitam", slijedi iznervirani odgovor. "Hranim dvoja gladna usta i otplaćujem kredit." Samo zato što je pitanje teško, ne znači da nema smisla odgovoriti. Pitanje postaje sve važnije i važnije kako postajemo stariji.

Tjerati se raditi ono za što osjećate da nije u redu isto je kao da hodate u bilo kojem smjeru sileći iglu na kompasu da pokazuje sjever. Neko vrijeme to funkcionira, no čim olabavite pritisak, u momentu kad skinete prst s igle, kompas će se ispraviti, a vama postati jasno u kom smjeru zapravo idete.

Nataloženi i adoptirani stres koji ide ruku pod ruku s prisilom da iz dana u dan radite ono što ne želite može voditi ne samo do otuđenja u braku i problema s djecom, nego i do bolesti. Ironično, ispada da mnogo ljudi koji su se oporavili od teške bolesti kažu kako je na neki čudan način bolest bila prerušeni blagoslov. Nakon tog iskustva, spremniji su riskirati i poći za onom što ih doista zanima ili veseli.

Financijska kompenzacija premješta se na stražnje sjedalo, a prioritet postaje vrijeme provedeno s obitelji te osobno zadovoljstvo. U suočavanju s nesigurnošću, limitiranim trajanjem života i pitanjem koliko je još ostalo do kraja, kvaliteta dana postaje važnija od kvantitete.

Ako ste proveli cijeli svoj život ignorirajući svoje osjećaje i doslovno žmikali maksimum dobra iz lošeg posla, može vam se činiti da je prekasno ili isuviše zastrašujuće da bilo što poduzmete. No, najvjerojatnije potrebne promjene nisu ni upola toliko dramatične koliko ih zamišljate. To definitivno ne znači dati trenutačni otkaz, prodati sve što imate i priključiti se cirkusu ili se zavući u samostan.

Čak i ako osjećate da vam predstoje radikalni zahvati, ne morate ih napraviti na dramatičan i bolan način. Predlažemo dvije jednostavne strategije koje mogu potaći velike promjene u sferi rada.

1. Postanite sami sebi poslodavac dok još imate redovni posao
Štedite li, vjerojatno to radite tako što odvajate mjesečno neki iznos od plaće. Efikasnija strategija može biti da sav zaređeni novac uplaćujete na centralni "rezervoar", na primjer štednu knjižicu ili račun na kojem skupljate novac za rješavanje stambenog pitanja. Nakon toga odbijte novac koji vam je potreban za mjesečne troškove i premjestite ga na tekući račun.

To je zapravo jednostavna vježba promjena stava. Umjesto da ste sebi oduzeli gotovinu kako biste štedjeli, morate sebi oduzeti novac kako biste trošili. Većina ljudi će, vidjevši kako njihov centralni "rezervoar" raste, biti manje zainteresirana za trošenje (pogotovo za sve ono što im u stvari ne treba) te biti motiviranija razmišljati o tome kako si osigurati financijsku slobodu koja dolazi tek kada više niste ovisni o svom poslu kao izvoru prihoda.

2. Postanite vidljivo bolji u onom što radite
Istraživanja koja su pratila pozitivno iskustvo na poslu pokazuju da su osobe koje su same sebe sebi dale zadatak da kontinuirano poboljšavaju ono što rade, ne samo povećavale svoju vrijednost na tržištu rada, nego i znatno više uživale u poslu nego oni koji su od sebe dali minimum koji je potreban da se provuku.

Слика

Dodatna edukacije može, ali i ne mora biti dobar izbor u vašem slučaju, no uvijek postoje načini kako osnažiti vlastite vještine. Jednostavan trik je zamisliti da uvježbavate svoju zamjenu - kada biste morali naučiti nekoga da radi vaš posao, kako biste to napravili? Dok o tome razmišljate, mogu vam pasti na pamet male promjene ili poboljšanja koja možete uvesti, a koja će pomoći ne samo da bolje radite, nego da vam posao bude ugodniji.

3. Počnite istraživati nove mogućnosti
Mnogi se plaše početi istraživati jer se boje da će ih to dovesti do toga da budu sve nezadovoljniji i nezadovoljniji s onim što trenutno rade. No, mogu se dogoditi svega dvije stvari.

Ili ćete shvatiti da vaš posao nije tako loš u usporedbi s onim što se trenutno nudi, pa ćete ga u tom slučaju početi više cijeniti i u njemu pronaći više zadovoljstva ili ćete shvatiti da je posao ili karijera koja vas zove - negdje drugdje. Budete li toliko sretni da pronađete posao koji je istovremeno i vaš poziv, više nećete provesti ni jedan dan radeći.

-----------------------------------------------------------------------------------

Test:
Odgovorite na pitanja, zbrojite bodove i pogledajte na dnu teksta rezultat.

1. Koliko dana u tjednu se radujete odlasku na posao? (1 - 5)

2. Osjećate li da ste na "pravom putu", uzevši u obzir ono što želite u sljedećih pet godina? (1 - Nimalo, 2 - Malo, 3 - Ponekad, 4 - Uglavnom, 5 - Potpuno)

3. Kako često sanjarite da pobjegnete s posla! (1 - Uvijek, 2 - Često, 3 - Ponekad, 4 - Tu i tamo, 5 - Nikad)

4. Da li se ono što doživljavate na poslu negativno odražava na obiteljsku situaciju? (1 - Uvijek, 2 - Često, 3 - Ponekad, 4 - Tu i tamo, 5 - Nikad)

5. Biste li preporučili vaš posao, uz puni entuzijazam, osobi do koje vam je stalo?
(1 - Nimalo, 2 - Malo, 3 - Možda, 4 - Uglavnom, 5 - Potpuno)

---------------------------------------------------------------------------------

Rezultati:

20 - 25
Čestitamo - pronašli ste svoj poziv!

15 - 19
Posao vam je za sada OK - iskušajte predložena tri koraka i možda ćete se naći u poziciji da radite ono što volite prije nego što mislite.

Manje do 15
To nije posao za vas - što prije to shvatite, to će se prije situacija u vašem životu početi poboljšavati.
.. ja malena, suknjica šarena,
vetar piri pa mi suknju širi ..Слика

Корисников грб
leklerk
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1244
Придружен: 04 Мар 2006, 11:14
Место: nigdina

Порукаод leklerk » 02 Окт 2006, 21:46

ja sam bila ubedjena d aradim upravo ono sto volim,
a onda sam ukapirala da volim vise stvari nego sto stignem da radim,
uglavnom, po testu, zasad sam ok...valjda trebam jos ponesto nauciti
Слика

Корисников грб
Linda
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1287
Придружен: 02 Дец 2007, 03:13
Место: Zemun

Порукаод Linda » 07 Мар 2008, 00:56

Nikakvo popunjavanje testa mi ne može dati pravi odgovor.On leži u glavi i srcu:ne radim ono što volim,nije ni približno stvarima koje mene zanimaju i u kojima uživam dok ih obavljam. ####@ :sad: ####@
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1629
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 07 Мар 2008, 04:52

Linda пише:Nikakvo popunjavanje testa mi ne može dati pravi odgovor.On leži u glavi i srcu:ne radim ono što volim,nije ni približno stvarima koje mene zanimaju i u kojima uživam dok ih obavljam. ####@ :sad: ####@

...Linda , moram se ljutiti jer ne radeci ono sto volimo ne iskljucuje trazenje . Ja znam da trazenje se granici sa bjezanjem ali moj moto je tarzenje , pa ako nema mozda i nije trebalo . Ulog je veliki samo ako imamo mogucnost velikog dobitka ...

Корисников грб
dragica zdralic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1519
Придружен: 01 Авг 2007, 14:29
Место: Novi Sad

Порукаод dragica zdralic » 01 Апр 2008, 07:27

-21-prilično tačno
Слика

"...čudno je, kako nam malo treba da budemo srećni
a još čudnije kako nam baš to malo i nedostaje..."

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4736
Придружен: 11 Феб 2006, 23:16

Порукаод Shushu » 09 Апр 2008, 16:52

Da !

:D :D :D
Ljubav radja ljubav / Tolstoj

Корисников грб
sorab
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 92
Придружен: 09 Дец 2007, 08:40
Место: very far away

Порукаод sorab » 21 Апр 2008, 08:31

:D :D :D :D :D DA!

Корисников грб
Signora
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 744
Придружен: 24 Окт 2007, 09:23
Место: Ni na zemlji, ni na nebu, ni na vodi, ni na hlebu...

Порукаод Signora » 21 Апр 2008, 13:12

Ma šta ima da se testiram...
K'o rođena sam za svoj posao! :D
U krvi mi je... :wink:
Слика