Strah

Корисников грб
prozak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 3538
Придружен: 15 Окт 2005, 19:08

Порукаод prozak » 19 Окт 2005, 19:53

Kada sam pitao mog uplakanog sina kada je imao dve godine ,od čega se uplašio ,on je jecajući kao iz topa odgovorio ‚‚OD STRAHA‚‚Možda je u tome suština svih naših kasnijih strahova. A ja stvarno se plašim primitivizma , podmuklosti u svom okruženju :?

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 6402
Придружен: 11 Сеп 2005, 12:53
Место: nigdina

Порукаод vuk » 19 Окт 2005, 19:57

Goga пише:bojim se sebe... :)

Najbolji je lek da što više i iskrenije upoznaš sebe. Biće ti lakše.

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4314
Придружен: 02 Јун 2005, 18:48
Место: Dežela

Порукаод luna » 01 Окт 2006, 10:26

Fobije

Слика

"Fobije su tako često predmet ismijavanja ali kada vas zadese shvatite da smijeh s njima nema baš ništa zajedničko," psihologinja Jerilyn Ross.

Riječ "fobija" ukazuje na snažan, nerealističan strah od bića, događaja ili osjećaja. Naravno sama definicija ni najmanje ne prenosi teror usamljenosti koji je njena posljedica. Raeann Dumont koji oboljele od fobija liječi više od dva desetljeća primjetio je: "Fobičari mogu izbjegavati toliko mnoštvo situacija da na koncu postaju kućni zatvorenici ili žive u neprestanoj tjeskobi koju mnogi gase alkoholom, a to svakako dovodi do daljnjih problema."

Iako fobije spadaju u grupu dobro proučenih tjeskobnih poremećaja, mnogi oboljeli pate u tajnosti boreći se i padajući pod pritiskom tjeskobnog poremećaja godinama bez pomoći stručnjaka. "Oko tri četvrtine osoba s fobijama nikada ne zatraže pomoć. Naime mnoge u tome spriječava osjećaj srama jer su psihički poremećaji u mnogim kulturama još uvijek stigmatizirani kao nešto sramotno. Neki ne razumiju ni što im se točno dešava ni gdje bi i mogli pronaći pomoć, a neki strahuju i od samog liječenja" stoji u izvještaju Anxiety Disorders Association of America.

Postoji stotinu poznatih fobija, no stručnjaci ih najčešće svrstavaju u tri kategorije:

Jednostavne fobije kod kojih se strah koncentrira na bića ili situacije poput insekata, životinja, letenja ili zatvorenog prostora.

Agorafobije se obično pojavljuju ruku pod ruku s napadima panike. Oboljeli strepi od slijedećeg napada panike pa izbjegava sva mjesta ili situacije gdje je došlo do prijašnjeg napada.

Društvene fobije karakterizira strah od javnog sramoćenja poput prilika kada treba održati govor.
.. ja malena, suknjica šarena,
vetar piri pa mi suknju širi ..Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 01 Окт 2006, 10:28

Kako nadvladati strahove

Слика

Mnogi se boje javnog nastupa, ali za fobičare strah je prisutan kod bilo kakvog kontakta, obuzme ih nekontrolirana tjeskoba, crvene se, znoje, mucaju, čak onijeme... i nažalost, broj fobija je u porastu

Njihove reakcije su obično potaknute ničim višim od pomisli o mogućem izvoru straha i ne temelje se - čega je, dakako, svjestan i sam fobičar - na ničemu racionalnom.
Osim socijalnih fobija postoje i strahovi od zmija, zubara, strah od slučajnog pokapanja u grobu, visine, utapljanja, ajkula, pakla, raka ... i osim što koče mnoge radosti života ukoliko se ne liječe čine oboljelog podložnijim na druga psihička oboljenja kao što je depresija.
Najrašireniji oblik liječenja je terapija izlaganja. Osoba se postepeno suočava sa izvorom iracionalnog straha. Terapeut pomaže pacijentovom pronalasku konstruktivne reakcije na strah. Primjerice pacijent koji boluje od arachnofobije (strah od pauka) može u početku samo pričati o njima, a na koncu terapije uklanjati paukovu mrežu sa stropa.
Neki psihoanalitičari smatraju da ovaj oblik terapije samo potiskuje strah u podsvijest te da se osoba u biti mora suočiti s temeljnim kompleksima svoje ličnosti. Drugi liječnici naglašavaju poremećenu kemiju mozga i uzimanje sintetskih lijekova.
Međutim, iako postoje raznorazne terapije većina se slaže da je najbitnije ovladati navikom razmišljanja. Promjena stava i nove misli mogu doprinjeti ublažavanju mnogih simptoma.
Za vrijeme napada važno je ne pogoršavati situaciju daljnjim strahom od ludila ili srčanog infarkta. Stoga je najbolje duboko disati, odvojiti se od straha i pokušati smireno čekati kraj vala panike. Vidjet ćete, proći će - bez žrtava.

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 01 Окт 2006, 10:31

:molim ... ???? imam strah od zmija :? :shock: .. a nijedan terapeut me ne bi naterao da se počnem "družiti s njima" :P

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30912
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 07 Јан 2007, 15:20

Ne znam da li ti je poznat ogled sa malim Albertom:
Americki psiholozi John Watson i Rosalie Wayner u ovom poznatom eksperimentu su pokazali kako se klasicnim uslovljavanjem dete moze nauciti strahu od određenih predmeta. Oni se jednom decaku od 11 mjeseci dali igracku belog hrcka. Davanje te igracke su uparili s jakim zvukom izazvanim udarcem cekica, koji je kod deteta izazvao strah. Nakon sedam ponavljanja, decak se poceo bojati te igracke, ali i drugih slicnih predmeta, prevashodno bele boje.

Strahovi se mogu pobediti, u to nema sumnje, ali moramo da se suocimo sa njima (sto pre to bolje) a ne da bezimo od njih.
Слика

Корисников грб
prozak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод prozak » 08 Јан 2007, 22:27

Strah je jedna od osnova psiloško-fiziološkog sklopa ličnosti. Svaka naša reakcija ,izazvana je radom određene žlezde koja luči određeni hormon. Dakle nema psihološke reakcije bez fiziologije i obrnuto,
Većina naših strahova i fobija potiče iz natalnog, pa i prenatalnog perioda tako da nismo svesni porekla . Postoje terapije koje pokušavaju da dopru do korena fobije. Primalni krik DŽanova je jedna od takvih metoda. . A poznate su zloupotrebe koje su vršene na decom po africi u cilju "naučnih" eksperimenata na principu "Pavlovljevog refleksa.
Mudrac zna i nepomerajuci se sa mesta.
Ne gledajuci vidi
Ne radeci cini

Корисников грб
leklerk
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1245
Придружен: 04 Мар 2006, 11:14

Порукаод leklerk » 08 Јан 2007, 23:16

..i sve sam ja to procitala,
i sve mi je jasno,
racionalizirala sam,
...ali
u dubini noci kad cujem samo sum srca
narasta u meni strah i panika gusi...

i dzaba sve knjige, sve kemijske reakcije..
samo cucim u cosku dok oci prijete da iskoce van
Слика

Корисников грб
Pandora
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4071
Придружен: 28 Мај 2006, 20:08

Порукаод Pandora » 08 Јан 2007, 23:19

I ja osetim nalete iracionalnog straha katkad....
Видим.

Корисников грб
prozak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод prozak » 08 Јан 2007, 23:25

leklerk пише:..i sve sam ja to procitala,
i sve mi je jasno,
racionalizirala [img]sam[/img],
...ali
u dubini noci kad cujem samo sum srca
narasta u meni strah i panika gusi...

i dzaba sve knjige, sve kemijske reakcije..
samo cucim u cosku dok oci prijete da iskoce van

Koliko smo spremni da se suočimo,sa njim, i koliko nam u trnucima teskobe pomažu čika Frojd,Adler i Jung,i ostali, to je već nešto drugo. Samo se ludaci ne boje. Zar ne[/img]Слика
Mudrac zna i nepomerajuci se sa mesta.

Ne gledajuci vidi

Ne radeci cini

Корисников грб
leklerk
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1245
Придружен: 04 Мар 2006, 11:14

Порукаод leklerk » 08 Јан 2007, 23:49

Слика

idem na spavanje i ako opet budem imala nocne more,
ponizno molim da cuvari noci rastjeraju prikaze i more iz grada,
hvala
Слика

Корисников грб
Pandora
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4071
Придружен: 28 Мај 2006, 20:08

Порукаод Pandora » 11 Јан 2007, 20:35

Mala gluvonema devojcica se plasila mraka zato sto u njemu nije mogla da vidi, nalazila se u tamnoj besumnoj pecini, daleko od sveta, umotana u crnilo dok joj drustvo prave samo svoje misli. Avaj, kakve su to misli tad? :sad:
Видим.

Корисников грб
El
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 23490
Придружен: 08 Авг 2007, 08:19
Место: Pančevo

Порукаод El » 08 Окт 2007, 15:14

Plašim se pogrešnih poteza kad je u pitanju moja ćerka...
Plašim se i stalno se pitam "Jesam li dobra majka?"...
Plašim se nekih stvari iz prošlosti...
"Ne zanosi se. Promeniti nešto na muškarcu možeš samo ako nosi pelene" ...

Корисников грб
Letisija
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 54
Придружен: 26 Сеп 2007, 15:28

Порукаод Letisija » 08 Окт 2007, 15:14

Plasi me ludilo u ljudima. Al, valjda mi je zato zapalo da zivim u vremenu u kom su ljudi skroz odlepili. Nema nista dok se ne suocis, pa to ti je.
Jedino se sporoscu brzo postize uspeh.

Корисников грб
El
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 23490
Придружен: 08 Авг 2007, 08:19
Место: Pančevo

Порукаод El » 08 Окт 2007, 15:26

Letisija пише: Nema nista dok se ne suocis, pa to ti je.

Kad sam bila klinka bez nekog razloga sam se plašila da će se autobus u kome se vozim prevrnuti i da je najstrašnije što može da mi se desi da slomim kičmu! :shock:
Pred 18-ti rođendan prevrnuo se auto i ja sam slomila kičmu(vrlo gadno) i provela neko vreme u kolicima....

Definitivno sam se suočila sa svojim strahom! :cry:
"Ne zanosi se. Promeniti nešto na muškarcu možeš samo ako nosi pelene" ...