Da li Fejsbuk stvara sebične ljude?

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20436
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Da li Fejsbuk stvara sebične ljude?

Порукаод Sky Seeker » 02 Авг 2011, 17:00

Postajemo li svi poput trogodišnjaka?
Fejsbuk i Tviter stvaraju generaciju ljudi opsednutih samim sobom, upozoravaju naučnici! Ova populacija ima kratak raspon pažnje i konstantnu dečju želju za povratnim informacijama o svemu što urade tokom dana. Neprekidan boravak na društvenim mrežama često rezultira krizom identiteta korisnika, koji traže pažnju drugih ljudi poput deteta koji viče: „Mama, mama, vidi šta sam uradio“.

Profesor farmakologije sa univerziteta Oksford Barons Grinfild smatra da porast internet prijateljstava, kao i česta upotreba kompjuterskih igrica, veoma negativno utiču na rad mozga. Posledice toga su smanjena koncentracija, potreba za konstantnim divljenjem i loša neverbalna komunikacija, poput nesposobnosti gledanja u oči sagovorniku tokom razgovora uživo.

- Najviše me zabrinjava banalnost koju ljudi dele na Fejsbuku. Zašto bi ikoga zanimalo šta je neko pojeo za ručak? To me podseća na malo dete od tri godine koje govori: „Vidi, mama, ja jedem!“ To je kao da su u nekoj vrsti krize identiteta - objašnjava Grinfild.

Korisnici Fejsbuka kao da žele da postanu „poznate ličnosti“, koje žele da ih drugi gledaju i da im se svakodnevno dive. Oni rade sve ono što u realnom životu nije normalno jer je to za njih jedini način da se predstave u što boljem svetlu na osnovu ponuđenih statusa. To je velika varka, jer život koji tako prikazuju je samo ono što bi hteli da se o njima zna, a ne ono što im se dešava u stvarnom životu.

Zamislite kakve bi bile društvene posledice ako bi se ljudi više brinuli o tome šta drugi misle nego šta sami misle o sebi. Mislite o tome...

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30488
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Fejsbuk kriv za veću osvetoljubivost

Порукаод Mustra » 26 Мај 2012, 17:32

Iako su prvenstveno smišljene kako bi ljudi ostali u kontaktu i družili se, sve veći broj korisnika Fejsbuka i Tvitera koriste upravo te mreže kako bi se osvetio svojim neprijateljima.

Od 2.000 anketiranih Britanaca, više od dve trećine smatra da su upravo te društvene mreže odgovorne što je osveta učestala dok više od polovine njih priznaje da je razmišljalo o tome.

Da se nekome osvetilo kaže 36 odsto ispitanika a kao motivišući faktor navode bes (40 odsto) dok je ljubomora bila razlog u 23 odsto slučajeva a inat u 8 odsto.

'Osvetiti se ljudima koji su nas prešli sada je mnogo lakše korišćenjem klevete na Fejsbuku i Tviteru. To se može uraditi i anonimno i bez straha od posledica Ako, kao što rezultati ovog istraživanja pokazuju, online tehnologije osvetu čine čak i prihvatlljivom, onda su posledice sveopšteg umrežavanja negativne. Da li želimo da živimo u društvu u kome uvreda, lični podsmeh i govor mržnje nailaze na odobravanje? “, kaže profesor Frenk Vebster, šef sociologije na Univerzitetu u Londonu.

Gotovo šest od deset ispitanika kaže da im je lakše da se "sakriju online" i nekome osvete na društvenim mrežama nego da to izvedu uživo.

Više od četvrtine onih starosti od 18 do 35 priznaje da se osvetilo nekome tako što je postavilo ružne fotografije koje tu osobu predstavljaju u negativnom svetlu a 14 odsto ispitanika od 18 do 24 godine starosti kaže da bi se više uvredilo ukoliko bi ih neko izbrisao sa liste prijatelja na Fejsbuku nego kada bi prestali da pričaju sa njima.

Iako su nalazi alarmantni oni nisu začuđujući, kaže profesor Vebster dodajući da je već dobro poznato da se bes akumulirao u ljudima. "Ljudi su ogorčeni svojim kolegama, isfrustrirani političarima, revoltirani zbog ponašanja banaka, ljubomorni na poznate ličnosti - svi mi imamo trenutke kada nam krv proključa”, navodi on.

Prema njegovim rečima, u većini slučajeva to se završava tako što ljudi mrmljaju sebi u bradu i sanjaju o tome šta bi mogli da uradili iz osvete.

Britanci veruju da je preljuba greh koji najviše zaslužuje osvetu a slede laganje i krađa.

izvor: DailyMail/Novi magazin
Слика

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4736
Придружен: 11 Феб 2006, 23:16

Порукаод Shushu » 04 Нов 2012, 21:00

Ne ! Fejsbuk ih otkriva .
Ljubav radja ljubav / Tolstoj

jovanajovancev
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 30
Придружен: 06 Јун 2013, 10:38

Порукаод jovanajovancev » 08 Јун 2013, 11:39

Shushu пише:Ne ! Fejsbuk ih otkriva .

slazem se, samo je izaslo na videlo kakvih sve ludaka ima :D

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 8575
Придружен: 02 Окт 2008, 17:29

Порукаод zara » 08 Јун 2013, 17:23

Ludaka nema samo na FJ.Ludaci su svuda oko nas .Pitanje šta je ludilo? Niko ne sme da donosi , dijagnozu odokativno .Možda je u stanju tom i tom,ili onakvom,ovakvom?! l
Na fejsu sam srela divne, savršeno pristojne ljude ,sa kojima sam postala prijatelj.Naravno, fejs prijatelj.Nisam se sastajala s njima ,pila kafu ,fgledala u oči ...itd.
Mislim da su pristojni ,kultivisani jer pripadaju svetu koji sam ja doabrala da za mene bude " fini" što ne znači da je i drugima isti aršin ili parametar ,verdnovanja!
Ludi ljudi su iza rešetaka,manijaci su rašireni po fejsu u punoj meri i velikoj snazi .Ima ih raznih .Mnoge sam blokirala i blokiraću opet .
Meni se na fejsu kao društvenoj mreži ne dopada to što imaju sve i slovima sve o vama ...u smislu ,podataka itd .
Na kraju ,lovci telefonom,satelitski lovci ,bilo kakve vrste lovci ,uvek nas imaju u šaci .Nema sakrivanja ako ste već inficirani internetom.
Niko nije tako lep dusom kao jednostavan covek

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1232
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Порукаод sensej » 22 Јун 2013, 15:01

...pametno piše Zarka
pametno kao uvijek
ima stav o ljudima
o ljudima