Kauč dr Frojda

Корисников грб
Nut
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 909
Придружен: 04 Окт 2010, 15:09
Место: U carstvu kraljice noci duhovnog princa Tamina...

Порукаод Nut » 08 Мар 2011, 03:44

faraon@
patnja je preuzimanje 'pod svoje' emocionalni dio nas...
...
A ko,ili sta, nas sve emoconalno ne preuzima ...ma emocije su jezik duse..emocijama komuniciramo...sa spoljasnjim ,ali i sa sopstvenim svetom...
Inspiracija-nadahnuce..kao patnja,interesantno vidjenje(utoliko sto ona uglavnom ima pozitivnu konotaciju)......moze biti zaista...moze...mada je inspiracija ipak nesto drugo..ali moze nas patnja inspirisati da nesto stvorimo..ako smo stvaraoci...ili nam moze pomoci da ''isteramo'' nesto iz sebe...
Patnja ce nas nadahnuti...da savladamo muku ...zapravo da stvorimo nesto, sto ce pomoci da je savladamo....

Слика
LJudi se plase da ce zaboraviti svoju dusu, da ce propasti kroz ono prazno, jer nece imati zasta da se uhvate....

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20429
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 08 Мар 2011, 09:16

Ko je ovde gospodar?
Da li je snaga u krilila kojima možemo da letimo ili u prstima kojima stvaramo sve, pa i zlo?

Слика

Корисников грб
čincija
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2192
Придружен: 21 Јун 2009, 16:52

Порукаод čincija » 08 Мар 2011, 14:21

Snaga je u ruci, u krilima je čarolija, nego, kada bi nekim slučajem, leptir imao ruke, ko zna šta bi činio i kako bi ga mi, umjesto leptirčićem , zvali...

Čine ruke i dobro, samo se o tom šuti.

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1236
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Порукаод sensej » 08 Мар 2011, 16:51

...patnja je neukroćena nesuglasica razuma i emocija a odstranjeno djelovanje nagonskog ili strasti, koje su proizvod neprisustva ljubavi ...patnja je ili bol ...opet kažem su akumulirane snage koje uzdižu i pročišćavaju ali samo ako se ne predje granica...

Корисников грб
Nut
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~

Порукаод Nut » 07 Апр 2011, 02:49

Patnja ovo,patnja ono...sad mi je jasno zasto u ''nekim godinama'' mnogi od nas odjednom postaju vernici...pate...da..pate ..razum i savest razoblicavaju nas obicni smrtni zivot kao nedolican i bedan i traze da se on popravi...I da bismo popravili taj nedolican zivot u koji smo utonuli,potrebno je da pronadjemo oslonac izvan njega...I tada je tu religija i mi postajemo vernici...Najbrzi i najlaksi put...a,njen zadatak je da preporodi i osvesta nas zivot...uz nasu pomoc naravno..a,sta ako pomoci nema,kao sto je najcesce...jer mi volimo da zivimo bezbozno i nedolicno robujuci najnizoj prorodi...Sta onda...?
Onda ..bolje da cutim..da ostanem fina...narocito kada su u pitanju ogranicenja i uzdrzavanja od niskih zelja i strasti...

Sad cu ja jednu finu pesmicu...

http://youtu.be/ZiOi_jcmm-Y
Последње учитавање од Nut дана 09 Апр 2011, 01:18, учитано 1 пут укупно.
LJudi se plase da ce zaboraviti svoju dusu, da ce propasti kroz ono prazno, jer nece imati zasta da se uhvate....

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1629
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 08 Апр 2011, 23:12

...porokom
kao potokom
plivaju isčupane topole
a ja ću voljeti
sve dok mi kapilari
obole
a i tada
kao i sada
nemir i useljeni
cunami
valjaće mi talase
dok na obalu
poslednji svjetionik
ne dotjeraju
mi...

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 10 Јун 2011, 13:52

Ko o čemu, baba o uštipcima.
Razmišljam, i ne mogu da se "skockam" u glavi nikako.
Teško mi je da zamislim da lekar neće da leči pacijenta samo zato što je pacijent prijatelj sa nakim lekarovim neprijateljem; teško mi je da zamislim da sveštenik neće da ispovedi umirućeg samo zato što je umirući prijatelj sa nekim sveštenikovim neprijateljem; teško mi je da zamislim da psiholog za invalide izbaci iz liste prijatelja invalida koji je prijatelj sa nekim njegovim neprijateljem...
Biće da je problem u meni, ali ja ne mogu da shvatim?
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad:..

Sky,mozes i znas..ali ne zelis da priznas...

Po mom dubokom uverenju,problem jeste u tebi u toliko sto jos uvek ne zelis da priznas ono sto je evidentno,a to je da ''ljudi,(mi...) nismo uopste tako fina bica '',kako se zelimo prikazati...i kako verujemo da jesmo...
Ko to shvati,ljudski ce na ona kazivanja napred biti u cudu,ali ce razumeti...
U cudu ..jer zeli da vidi samo dobro u( sebi..)pa i u drugim ljudima...
No,.u svakom slucaju mi reagujemo,znaci, jer su drugi projekcije nas samih,sto nas ne opravdava,ali nam pruza uverenja da ''nase nesvesno''..cesto ''radi po svome...i da smo i te kako skloni losim stvarima...

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 13 Јун 2011, 14:33

Neki roditelji bi svojoj deci napravili najveću uslugu da su sami sebe kastrirali pre nego što su postali roditelji.

Nadam se da mi ovu rečenicu niko neće uzeti za zlo, ali došlo mi da je napišem, gledajući neke "pojave" na ovom jebenom svetu...

Корисников грб
Nut
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~

Порукаод Nut » 15 Јун 2011, 22:52

Sky Seeker пише:Neki roditelji bi svojoj deci napravili najveću uslugu da su sami sebe kastrirali pre nego što su postali roditelji.

Nadam se da mi ovu rečenicu niko neće uzeti za zlo, ali došlo mi da je napišem, gledajući neke "pojave" na ovom jebenom svetu...
...
Jeste malo teza recenica,ali istinita..i slazem se sa tobom,mada mozda to ne bih ni smela ni trebala...
U zivotu coveka i danas i uvek..bilo je svacega...i ''jednog i drugog''..ali se mi uvek zapanjimo ,pred novim gadostima ovoga sveta..covekova masta je neiscrpna...
:cool:

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 16 Јун 2011, 08:42

Sky Seeker пише:Ko o čemu, baba o uštipcima.
Teško mi je da zamislim da lekar neće da leči pacijenta samo zato što je pacijent prijatelj sa nakim lekarovim neprijateljem; teško mi je da zamislim da sveštenik neće da ispovedi umirućeg samo zato što je umirući prijatelj sa nekim sveštenikovim neprijateljem; teško mi je da zamislim da psiholog za invalide izbaci iz liste prijatelja invalida koji je prijatelj sa nekim njegovim neprijateljem...

Po mom dubokom uverenju,problem jeste u tebi u toliko sto jos uvek ne zelis da priznas ono sto je evidentno,a to je da ''ljudi,(mi...) nismo uopste tako fina bica '',kako se zelimo prikazati...i kako verujemo da jesmo...
No,.u svakom slucaju mi reagujemo,znaci, jer su drugi projekcije nas samih,sto nas ne opravdava,ali nam pruza uverenja da ''nase nesvesno''..cesto ''radi po svome...i da smo i te kako skloni losim stvarima...

Po čijem dubokom uverenju?
Da ne ispadne da sam sebi odgovaram...
:-D :-D :-D :-D :-D :-D

Корисников грб
Nut
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~

Порукаод Nut » 16 Јун 2011, 14:11

Sky Seeker пише:Ko o čemu, baba o uštipcima.

...
Ne znam sta se dogodilo..sa ovim..tek sam sada obratila paznju.. :D
Sky ja sam JA... :D

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 04 Јул 2011, 16:30

Kako detetu od šest godina objasniti da je neko umro i da ga više nema i da ga više nikada i nigde neće biti...?
Často to ni sami sebi ne umemo da objasnimo...
A dete hoće da zna tačno i precizno i njega ne zanima što je to od pamtiveka neobjašnjeno...
:? :? :? :? :?

Корисников грб
Alan_a
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 7077
Придружен: 25 Феб 2006, 19:15

Порукаод Alan_a » 04 Авг 2011, 14:51

:?
da, jednom je neko ispričao kako ga je mali komšija pitao:
'posadili su dedu u zemlju, šta će iz njega da izraste?'
pretužno i smešno istovremeno.
neki imaju dara da sroče jednako intonirane odgovore, pa još da budu istina. obožavam kad neko ima takvu mudrost. ja sam sa smrću 'tanka', 'nerešena', džim se one Pekićeve da povoljni zaključci postoje samo kad se sa mislima ne ide do kraja...
"... Savrsen dan da krenem 'nemam pojma kuda' i da budem 'nemam pojma gde' i da zavrsim 'nemam pojma kako'..."

Корисников грб
Nut
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~

Порукаод Nut » 04 Авг 2011, 23:13

Sky Seeker пише:Kako detetu od šest godina objasniti da je neko umro i da ga više nema i da ga više nikada i nigde neće biti...?
Často to ni sami sebi ne umemo da objasnimo...
A dete hoće da zna tačno i precizno i njega ne zanima što je to od pamtiveka neobjašnjeno...
:? :? :? :? :?
..
Pa ako ga od malena naucimo da je i patnja ,a posebno bol, sastavni deo zivota,onda je sve mnogo lakse...
Istina i samo istina..mi ponekad suvise stitimo decu od istine..sto je naravno pogresno...
Deca u tom dobu ,uglavnom nemaju neke reakcije,barem vecina dece..kako objasniti..reci da je ''otisao,i da se nece vratiti'''..a gde ..tamo, gde cemo svi jednoga dana...U ovom dobu deca shvataju konacnost zivota..ali nisu bas svesna da se to na sva bica odnosi....
Ponekad je zgodno u slucaju smrti bliske osobe u porodici...decu podsecati na neke lepe trenutke ,mozda provedene sa osobom koja je otisla ..

Licno,mislim, da je sa decom jos , lako o smrti,ali sa ljudima je tesko.... :wink: ...

''Smrt je slicna kao i san...sanjas,san ti se dopadne i ne zelis da se vratis''...ostajes na drugoj strani''...(svojom voljom..jer se onda ne plasimo da zaspimo...)...''

Sky,izvinjavam se,jer ovo sto cu napisati,nema veze sa tvojim pitanjem...ali ima sa ovom temom..a smrt je meni jedna od omiljenih .. predstava ...(.....jer je cesto nepredvidiva...)
.
Snovi svih ljudi koji se suocavaju sa smrcu ukazuju na to da nesvesno..znaci nas , instiktivni svet..priprema svest ne za konacan kraj,vec za duboku izmenu i za neki nastavak zivotnog procesa,koji je ,medjutim,nezamisliv svakodnevnoj svesti...

Da li opstanak posle smrti-ako postoji-traje samo ograniceno vreme ili duze..?Sta znaci bezvremeno postojanje..?Zasto postoje tragicne i blazene predstave o Onostranosti koje ne uzimaju u obzir kulturmo specificna moralna vrednovanja raznih religija...

Sta znaci delimicno umiranje???(Jung...)

U pogledu smrti ostajemo u velikoj neizvesnosti koju mnogi ljudi danas osecaju svesno ili nesvesno...Mozemo samo zavideti onima koji iscekuju smrt cvrsto ukotvljeni u neko verovanje...

Корисников грб
Suma
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 10
Придружен: 23 Сеп 2011, 00:40

Порукаод Suma » 23 Сеп 2011, 19:28

Nut пише:Istina i samo istina..mi ponekad suvise stitimo decu od istine..

Ne samo djecu, i sami sebe.....
Truth WILL set us free:)