Kauč dr Frojda

Flavio Briatore
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1943
Придружен: 20 Сеп 2008, 23:48
Место: Slovenija

Порукаод Flavio Briatore » 16 Апр 2009, 22:27

prozak пише:Ako se ne varam ti bi Nirvanu?.Bolje je dok težiš ka ravnoteži ,jer kad je dostigneš postaješ ravnodušna (prazna).

Neko mi jednom to poželeo! :?

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 8573
Придружен: 02 Окт 2008, 17:29

Порукаод zara » 16 Апр 2009, 23:25

prozak пише:Ako se ne varam ti bi Nirvanu?.Bolje je dok težiš ka ravnoteži ,jer kad je dostigneš postaješ ravnodušna (prazna).

Svako smrtno postojanje označeno je patnjom.
Patnja nastaje zbog žudnji i želja.
Ukinuti želju znači ukinuti patnju.
Doktore,mozda je bolje da ipak budem prazna? :mah

Anny
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4010
Придружен: 01 Авг 2008, 15:20
Место: ...

Порукаод Anny » 17 Апр 2009, 00:07

Upravo tako...
...

Flavio Briatore
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Flavio Briatore » 17 Апр 2009, 00:11

Ukinuti patnju znači ukinuti ljubav!!! Patnja i ljubav su neodvojivo povezani!!!!!

Sta ćemo sad :? :? :?

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 19 Апр 2009, 17:57

За Платона блаженство је трајна контемплација врховног Добра, које надилази чулни свет. За Аристотела блаженство је „најбоља, најплеменитија и најугоднија ствар на свету“, а састоји се у живљењу према разуму и врлини[2]. У Никомаховој етици Аристотел велича контемплативни живот као суштинско остварење еудаимоние. Он наглашава да је еудаимонија стање које не могу поседовати деца.[1]

Према Боецију блаженство је: "добро чије поседовање не допушта желети ништа друго"; "збир свих добара". У средњем веку појам губи филозофско, а све више поприма теолошко значење.

Znaci,blazenstvo nije bash nirvana.

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 19 Апр 2009, 17:58

Блаженство или еудаимониа (грч. εὔδαιμονία, од εὔ - добро + δαιμον - дух; лат. beatitudo) је средишњи циљ свих система античке етике.[1] Оно је потпуна и самодовољна врлина, која надилази све друге циљеве којима се тежи ради постизања неког добра.[1] Етика заснована на концепту еудаимоније назива се еудаимонизам

Anny
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4010
Придружен: 01 Авг 2008, 15:20
Место: ...

Порукаод Anny » 19 Апр 2009, 18:25

Flavio Briatore пише:Ukinuti patnju znači ukinuti ljubav!!! Patnja i ljubav su neodvojivo povezani!!!!!

Ljubav koja nanosi patnju i nije ljubav ... već samo njen privid.
...

Корисников грб
prozak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 3538
Придружен: 15 Окт 2005, 19:08

Порукаод prozak » 20 Апр 2009, 22:30

zara пише:

Svako smrtno postojanje označeno je patnjom.
Doktore,mozda je bolje da ipak budem prazna? :mah

I šta onda? Zapitaj se .Unutrašnji mir kao duhovni cilj mogu sebi da priušte ljudi koji su izabrali duhovno samoubistvo(po meni).Bolje je i patiti jer kako bi znala kad si srećna.
Mudrac zna i nepomerajuci se sa mesta.
Ne gledajuci vidi
Ne radeci cini

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 20 Апр 2009, 22:50

Tacno:)
Ovako se ...vrlo cesto osecam srecnom :wink:

Flavio Briatore
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Flavio Briatore » 21 Апр 2009, 20:47

Anny пише:
Flavio Briatore пише:Ukinuti patnju znači ukinuti ljubav!!! Patnja i ljubav su neodvojivo povezani!!!!!

Ljubav koja nanosi patnju i nije ljubav ... već samo njen privid.

Potpuno se slažem s tobom!!!!
Možes samo da zamislis kako mi je bilo, avion je jedva sleteo, a "nežna Mila" se već natrćila!!!!! A ja lepo javno napisao da mogu da odolim mnogim suknjicama, al' ne vredi..........

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4736
Придружен: 11 Феб 2006, 23:16

Порукаод Shushu » 22 Апр 2009, 18:00

Ljubav koja nanosi patnju i nije ljubav ... već samo njen privid.[/quote]

Ne slazem se !!!

Nema prave ili krive ljubavi.
Ljubav je uvijek ljubav i ili je ima ili nema.
Umije boljeti itekako.
Npr. iznenadnom smrcu jednog aktera.
To je ,rekla bih,dobra doza patnje i
grub primjer ali ima i drugih.
Ne radja se i ne umire.Opet primjer smrti.
Mnogo ih je cija ljubav prema nekom ni smrcu ne prestaje.

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 23 Апр 2009, 06:57

Tema je ljubav ili nirvana?

Flavio Briatore
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Flavio Briatore » 23 Апр 2009, 12:27

Shushu пише:Ljubav koja nanosi patnju i nije ljubav ... već samo njen privid.

Ne slazem se !!!

Nema prave ili krive ljubavi.
Ljubav je uvijek ljubav i ili je ima ili nema.
Umije boljeti itekako.
Npr. iznenadnom smrcu jednog aktera.
To je ,rekla bih,dobra doza patnje i
grub primjer ali ima i drugih.
Ne radja se i ne umire.Opet primjer smrti.
Mnogo ih je cija ljubav prema nekom ni smrcu ne prestaje.
[/quote]

I s tobom se slažem!
Ti govoris o ljubavi (sebičnoj) u realnoj stvarnosti, Anny pa o ljubavi (nesebičnoj) u odvojenoj stvarnosti! Ne slažem se pa sa Anny da zudnje i želje prouzrokuju patnju (budizam), ja mislim da patnju prouzrokuje slabost (vedanta) - slabići pate.............!!!!

Pa kakav je to život bez zudnji i želja? Ko voli da bude "kip"? Kad budem imao vise vremena ću se malo vise raspisati!!!

Корисников грб
Nut
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 909
Придружен: 04 Окт 2010, 15:09
Место: U carstvu kraljice noci duhovnog princa Tamina...

Порукаод Nut » 13 Дец 2010, 19:20

Zvoncica@
ah, da ...zaboravih ... kod mene je pitanje da li uopšte umemda volim... da li je ljubav ono što ja mislim i čini mi se da jeste Sad ponekad nemam kapaciteta... događa mi se da istu osobu, u zavisnosti od njenih postupaka prema meni, jedan dan obožavam a već naredni prezirem... nikako da uspostavim neki balans .

Aaa..pa to je pitanje ,kojim se svi bavimo...i uvek se pitamo...''Da li je to...to'',da li smo bas mi, doziveli ljubav i da li zaista umemo da volimo..''...
Nazalost,covecanstvo opstaje zahvaljujuci onim malobrojnima, koji su u stanju da vole...Najveca nesreca za ljude i celu planetu uopste ,je ponekad potpuna,ponekad delimicna nesposobnost jednog velikog broja ljudi da se iskazu u tom smislu...

Ljudi se zacude kada im se ovako nesto kaze...zamisle se..pa proveravajuci sami sebe razmisljaju o mnogobrojnim dokazima svoje ljubavi(prema roditeljima,svojoj deci,otadzbini...gde oni pripadaju...u kojoj su grupi...)
Raznorazna naucna otkrica,narocito o sustini ljudske prirode i jos uvek nedovoljna saznanja iz domena psihickog zivota i skrivenih potencijala koji iz nesvesne psihe deluju i u osnovi upravljaju ljudskim postupcima u prilicnoj su meri odrekla coveku ulepsanu predstavu koju je o sebi stvorio...kao bicu koje je uvereno u ispravnost svojih postupaka......
On je taj emocionalni ratnik koji zeli da spozna stvarni smisao zivota...jer takvom spoznajom spoznaje i smisao ljubavi...
.
Ljubav-izvor najlepsih i najdubljih osecanja.

Mi jesmo skloni da volimo i mrzimo istu osobu''ali usled ove prevrtljivost ljudske prirode,koja upravo dolazi do imanentne prisutnosti dobrog i zlog u coveku mi rano dozivljavamo taj dualizam i sticemo nesigurnost u odnosu prema ljubavi''...

milei@

Zasto proslost boli ako ne postoji? Zasto verujemo i cinimo nesto u ime buducnosti ako ona proizilazi ni iz cega? Vreme se ne da izgubiti ako ga uopste nemamo...

''Vreme je ono sto sprecava svetlost da dopre do nas...ucitelj iz trinaestog veka...''

.Ako smo poistoveceni sa svojim umom, uhvaceni smo u zamku vremena,a to predstavlja prisilnu teznju da se zivi iskljucivo kroz secanja i predvidjanja...znaci kroz proslost i buducnost..,a mi smo .beskrajno okupirani i jednom i drugom/...
..Sta bi to bilo tako prisilno?...Pa to,sto nam proslost daje identitet,a buducnost sadrzi obecanje o spasenju..o nekakvoj vrsti ispunjenja...Medjutim,i jedna i druga su iluzije...Ono sto dozivljavamo je sadasnjost-najdragocenija stvar koja postoji...To je nasa jedina tacka pristupa bezvremenom i bezoblicnom carstvu...
Kada je vreme u pitanju...zivimo u zabludi...Postoji samo sada...sve drugo je zamisljeno...ili nekakav trag secanja pohranjen u nasem umu...
LJudi se plase da ce zaboraviti svoju dusu, da ce propasti kroz ono prazno, jer nece imati zasta da se uhvate....

Корисников грб
Jazz
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 53
Придружен: 21 Феб 2011, 16:34
Место: LAVIRINTI MOJE DUSE

Порукаод Jazz » 25 Феб 2011, 21:53

:pa Ja htedoh da se pozalim doktoru,ali ga nema...mora da su svi pacijenti ok :)
''Ljudi koji ne mogu vladati svojim srcem, još manje mogu vladati svojim jezikom.
Ljudi koji ne mogu videti svet u sebi, još manje mogu videti sebe u svetu.''