Umro Đuza Stojiljković

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20435
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Umro Đuza Stojiljković

Порукаод Sky Seeker » 18 Јун 2015, 09:25

Vlastimir Đuza Stojiljković preminuo je danas u Beogradu u 86. godini posle duge i teške bolesti, potvrđeno je Tanjugu u Ateljeu 212.

Слика

Legendarni glumac je rođen je 30. juna 1929. godine u mestu Ražanj, u učiteljskoj porodici. Gimnaziju je završio u Kruševcu, a glumom počeo da se bavi još kao srednjoškolac.
Nakon srednje škole upisao je Rudarsko-geološki fakultet, koji je napustio u trećem semestru i prešao na Akademiju pozorišnih umetnosti.
Profesionalnu karijeru je započeo 1951. u Beogradskom dramskom pozorištu, gde je radio do 1968. nakon čega je prešao u Atelje 212.
U BDP se vratio 1978. i ostao tamo do 1985, kada je ponovo prešao u Atelje 212, u kom je igrao do penzionisanja 1995.

Do nedavno je često gostovao u brojnim predstavama. Igrao je više od 130 uloga, a velki trag ostavio je i na televiziji. Najšira publika posebno pamti njegovog Rođu u seriji "Pozorište u kući".
Veliku popularnost je stekao filmom "Ljubav i moda", za koji je otpevao pesmu "Devojko mala".

Корисников грб
trebamisvakidan
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1701
Придружен: 26 Мар 2006, 04:34
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод trebamisvakidan » 19 Јун 2015, 19:35

Da sam kraljica Elizabeta od Engleske, a na žalost i na sreću nisam, ja bih Đuzi dodelio titulu sera. Zašto? Zato što ima veliki dar, perfektnu glumačku tehniku, veliku inteligenciju i obrazovanje kao i posvećenost glumi, koju retko ko ima - govorio je reditelj Ljubomir Muci Draškić o Đuzinom talentu.

"Jednostavnost i prirodnost na sceni je ona osnova od koje sam polazio. Nisam ja težio tome, to je tako u mojoj prirodi. Mislim, istina da je bolje ako si na sceni pravi, živ čovek. Da je bolje, upečatljivije. Da ne izvodiš neke kombinacije. Uvek sam tako mislio. I onda su me kolege često zavitlavale: “Pa dobro, majku mu, mogao bi malo i da glumiš” - govorio je Đuza.

Слика

Da li je teško igrati na sceni?

Najteže! Gluma u pozorištu je stanje svesti. To znači: da li si ti u stanju da lik koji igraš tog trenutka napuniš onim što si uvežbavao i što si ti u tom trenutku. Da li si u stanju da mu to daš. Znači ne da mu daš samo ono što si uvežbao. Ne! Zato što ti, tog trenutka, na sceni, ljudima pokazuješ život. A život ne možeš samo da uvežbaš. Kao što ne možeš da se unapred spremiš kako ćeš da glumiš lik te večeri. Ne! Pre predstave mora da si tabula raza kako bi žica koja postoji u tebi, u trenutku, na sceni, mogla da se pojavi. Ako je propustiš, sve propada. Ti možeš da govoriš tekst, ali u njemu emocije biti neće! I zato, kad uveče krenem na predstavu, ne mislim na nju. Nije normalno da se ti pripremaš za nešto. Moraš da dođeš prazan, i da čekaš žicu da sevne, da mi odjednom sevne ono što smo radili na probama. I onda, kreneš njenim tokom do kraja predstave. Kaže se da je gluma reproduktiva umetnost. Nije tačno! Violinista može da misli na nešto drugo dok svira zato što ima instrument i nije sam. Glumac je sam. Ti si instrument, i ako si pogrešno naštimovan, ode sve! Događa se, vi krenete na predstavu, predstava počne, i pojma nemate kako će stanje vaše svesti da se uklopi sa ostalima na sceni. Zato predstava nikad nije ista. Zato se i desi da ponekad "izađe iz zgloba". Čovek može sve da upropasti i zbog puste želje da baš večeras igra kao nikad do tad. Od prevelike želje da nadmašiš sebe, ne uspeš da dosegneš tu želju. Eto, zato je svaka predstava neponovljiva i drugačija. Kao život. Ja sam sa glumom zaista imao sreće. Bez sreće se ništa ne može. Ja to kažem i mlađima: imaš i smisao i talenat i znanje, ali nećeš uspeti ako nemaš sreće. Šta je sreća: s kim igraš, ko režira i u kom trenutku u tvom životu. Kad se sve te sitnice sklope, ti imaš sreće. Eto, to je to."
Kada bismo hteli biti samo srećni, to bismo lako postigli. Ali mi želimo biti srećniji od drugih, a to je uvek teško, jer smatramo druge srećnijima nego što jesu

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1233
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Порукаод sensej » 23 Јун 2015, 11:52

...da sam Bog,
ja bih ovom Glumcu zabranio
da umre...