Olja Ivanjicki

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4271
Придружен: 19 Феб 2007, 16:07
Место: Nedodjija

Olja Ivanjicki

Порукаод Zvoncica » 24 Јун 2009, 14:24

B92 Info Vesti Društvo
Preminula Olja Ivanjicki
24. jun 2009. | 12:34 -> 13:02 | Izvor: B92, FoNet, Tanjug
Beograd -- Jedna od najpoznatijih srpskih slikarki Olja Ivanjicki preminula je u Beogradu u 78. godini.

Dobitnica je svih značajnih nagrada i izlagala je u svim svetskim metropolama, pa i u njujorškom Metropolitenu.

Olja Ivanjicki je rođena u Pančevu 1931. godine, a njeni roditelji, Vasilij Vasiljenko Ivanjicki i majka Veronika Mihajlovna Pjotrovska u Srbiju su došli kao izbeglice iz Rusije posle Oktobarske revolucije.

Olja Ivanjicki je 1957. godine završila Akademiju likovnih umetnosti u klasi profesora Sretena Stojanovića.

Sa grupom slikara, Leonidom Šejkom, Milićem od Mačve, Milovanom Vidakom, Svetozarem Samurovićem, Kostom Bradićem, Sinišom Vukovićem i drugima, 1959. godine, kao jedina žena slikar osnovala je grupu "Medijala", koju su predstavljali mladi slikari, pisci, filozofi, arhitekte, kompozitori.

Olja Ivanjicki je imala 87 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu i šezdesetih godina prošlog veka prva je počela sa pop artom u Beogradu.

Svoje radove izlagala je, između ostalog, u muzeju "Metropoliten" u Njujorku, Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, Muzeju moderne umetnosti u Skoplju i na fakultetu "Dobs Feri" u Njujorku.

Izabrana je za najboljeg slikara dvadesetog veka u Jugoslaviji na osnovu glasanja sprovedenog među jugoslovenskom publikom.

Dobitnica je mnogih nagrada i priznanja, među kojima je i nagrada za životno delo "Vuk Karadžić".

U Kolarčevoj zadužbini je 9. juna predstavljena monografija "Očekivanje nemogućeg", koju je britanska istoričarka umetnosti Su Habrad posvetila čuvenoj slikarki i u kojoj je naziva "ćerkom Leonarda da Vinčija".

Корисников грб
Zvoncica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 4271
Придружен: 19 Феб 2007, 16:07
Место: Nedodjija

Порукаод Zvoncica » 24 Јун 2009, 14:26

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Поруке: 1661
Придружен: 23 Јан 2008, 17:28
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод anaatanas » 24 Јун 2009, 16:11

Draga Olja, volela sam te kao licnost, volela sam tvoje slikarstvo, tvoju poeziju, tvoju slobodu.
Pocivaj u miru.
Ana

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 8573
Придружен: 02 Окт 2008, 17:29

Порукаод zara » 24 Јун 2009, 17:35

Tuzna sam zbog tebe i tvog odlaska:(
Umetnost je tvojim radom mnogo dobila i sa tvojim odlaskom mnogo izgubila.Nisam te poznavala ali sam te poshtovala i predano se divila svemu shto si stvarala.Srbija danas place,Evropa i Amerika.
I kisha pada...pada....