Čuda jezika

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 6422
Придружен: 11 Сеп 2005, 12:53
Место: nigdina

Čuda jezika

Порукаод vuk » 05 Јан 2006, 18:35

Jeste li čuli za starosrpske nazive meseci u godini?

januar - KOLOŽEG
februar - SEČKO
mart - DERIKOŽA
april - LAŽITRAVA
maj - CVETANJ
jun - TREŠNJAR
jul - ŽETVAR
avgust - GUMNIK
septembar - GROZDOBER
oktobar - ŠUMOPAD
novembar - STUDEN
decembar - KOLEDAR

Корисников грб
Wega
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 31
Придружен: 03 Јан 2006, 20:52
Место: Lyra

Порукаод Wega » 06 Јан 2006, 01:17

:ha:ha :ha:ha :ha:ha

Prvi put cujem, al' je sjajno!

Da li mozda znas kada su (i gde) ovi nazivi tacno bili u upotrebi? Odnosno, sta podrazumevas pod starosrpski?
Si l'ont sait exactement ce que l'ont va faire, a quoi bon le faire?

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 06 Јан 2006, 09:46

Ne znam ništa detaljnije. Ovako je pisalo u članku u čini mi se "Enigmi". Meseci na starosrpskom i ništa više.

Корисников грб
hogar sa medaka
Noćni čuvar grada
Noćni čuvar grada
Поруке: 1065
Придружен: 16 Јан 2005, 18:31
Место: beogradski pashaluk
Контакт:

Порукаод hogar sa medaka » 06 Јан 2006, 13:49

Teško da je ovo tačno.

Godinama čitam spomeničke i kojekakve zapise i u životu
jošte ne nadjoh na ovo.

Da nije neki štos?
Staroslovenski nije, starosrpski - nije...

:?:
Ovaj život ne treba preterano ozbiljno shvatati. Ionako se niko iz njega nije izvukao živ.

Корисников грб
Anatema
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2555
Придружен: 01 Окт 2004, 16:25
Место: Underworld

Порукаод Anatema » 06 Јан 2006, 16:02

Meni izgleda vise na neko ismijavanje....

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 07 Јан 2006, 12:57

Ne verujem da je ismejavanje jer ima dosta logike u svemu. Hrvati kažu siječanj za januar, a ovde se pominje februar kao sečko, jun je trešnjar zbog trešanja, maj cvetanj zbog cveća, jul žetvar zbog žetve, avgust gumnik zbog gumna, septembar grozdober zbog berbe grožđa, šumopad i studen su jasni i slični hrvatskom listopadu i studenom.

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 08 Јан 2006, 13:25

Dobio sam nedavno jedan e-mail sa programom o pravopisu, gde između ostalog piše i da se skraćenice ne menjaju po padežima. Recimo: pripadnici MUP-a je nepravilnom, kaže se pripadnici MUP. S druge strane moj prijatelj koji se bavi lektorisanjem kaže da je u genitivu to dozvoljeno. :?:

Ima li još koje merodavno mišljenje? :?:

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2974
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 08 Јан 2006, 21:37

Не знам да ли је меродавно, али је реално.
Пре неколико месеци присствовала сам једном језичком скупу на коме су била велика имена данашњице по питању језичких зачкољица. Само што није дошло до туче око, на пример, питања употребе нове европске новчане једнице.Једна струја је тврдила да је једино исправно " евро", и ја у томе видим логику, а друга је тврдила да треба да остане "еуро".
Ако се људи који су универзитетски професори препиру око оваквих ствари, значи да се нама, који се тиме бавимо стручно или само тежимо да говоримо исправно, црно пише, и да свако треба да утроши доста времена на изучавање разних правописа или стручне литературе, и на крају опет да се одлучи на основу неког свог језичког осећања.
Не знам којој би етапи у развоју српског језика могли да припадну називи ових месеци. Можда се код блаженопочившег професора Ј.Деретића, који је тврдио да су Срби народ најстарији, може наћи одговор на ова питања о именовању месеци?
Ја одговор немам, али знам логике има, иако немам праве аргументе...

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30165
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 08 Јан 2006, 22:16

Narodna imena za jul: zar, zarki, lepec, biljar, zetvar, ilijnski, svetoilinski.

Narodna imena za avgust: ruin, srpen, gumnik, makaven, gospoidjinski, vlikogospodjinski, prabrazdenski

Narodna imena za septembar: vresen, grozdober, gruden, miholjski, malogospodjinski, bugurojcin.

Narodna imena za oktobar: pazdernik, rzijen, pejcin mesec, mitrov, mitrovski, mitovstak, lucinski, lucinstak

Narodna imena za novembar: gruden, studen, listopad, pazdernik, mratinji, mratinjski, mratinstak, svetoandrejski, arandjeoski.

Narodna imena za decembar: studen, nikoljstak, ?oko svetog Nikole?, bozicni, koledar.

Narodna imena za januar: prosinec, secen (ili secanj, secenj, sjecanj, sijecanj...), kolozeg, golemi mesec, bogojavljenski.

Narodna imena za februar: secen, (secan, secko, secka), veliki secko, ljutij, unor.

Narodna imena za mart: brezen (bresen, brezanj), suhi, susac, mali secko. letnik, lazak, derikoza; blagovestenski

Narodna imena za april: cveten (cvetanj), brzosok, duben, biljar, lazitrava, djurdjevski.

Narodna imena za maj: travanj, veliki travanj, cvetanj, cvetnik, ceresnjar.

Narodna imena za jun: ceresnjar (cresnjar), izok, crvenik, zivotar, lipstak, petrovski.
Слика

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 09 Јан 2006, 09:28

Šta bi mi bez tebe Mustro! :D :D :D

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30165
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 09 Јан 2006, 09:37

vuk пише:Šta bi mi bez tebe Mustro! :D :D :D

Nasli sami :D
Слика

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 10 Јан 2006, 09:53

vuk пише:Dobio sam nedavno jedan e-mail sa programom o pravopisu, gde između ostalog piše i da se skraćenice ne menjaju po padežima. Recimo: pripadnici MUP-a je nepravilnom, kaže se pripadnici MUP. S druge strane moj prijatelj koji se bavi lektorisanjem kaže da je u genitivu to dozvoljeno. :?:

Ima li još koje merodavno mišljenje? :?:

Danas dobih ovaj e-mail:

Po aktuelnom, a ne samo po starom pravopisu verzalne skraćenice (akronimi, skraćenice sastavljene od početnih slova višečlanog naziva) pišu i kao nepromenljive i kao promenljive (padežni nastavak dodaje se iza crtice: ispravno je iz NOB i iz NOB-a, iz NATO i iz NATO-a, iz FBI i iz FBI-ja, BBC-ja, sa KEBS-om, u JAT-u, AVNOJ-ev, itd.) Promena je uslovljena gramatičkim rodom same skraćenice, a ne rodom pune osnovne reči: iz SOŠ-a, a ne iz SOŠ-e (Senćanske osnovne škole). To praktično znači da se na verzalnu skraćenicu dodaju nastavci muškog roda ili se ne dodaju nikakvi. Pravopis srpskoga jezika, Tačka 227. str. 299.

Корисников грб
Buvac
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1150
Придружен: 19 Феб 2007, 10:41
Место: tamo daleko

Порукаод Buvac » 20 Феб 2007, 12:15

A ja svojevremeno dobih keca iz knjizevnosti jer napisah iz NOB-a.
Profesorka je "tvrdila da je pravilni izraz iz NOB-e...

Корисников грб
PjescaniSat
Čuvar grada
Čuvar grada
Поруке: 3003
Придружен: 15 Сеп 2005, 08:50

Порукаод PjescaniSat » 20 Феб 2007, 13:25

bio sam ucesnik narodno oslobodilacke borbe, NOB-e

izvojevala je narodno oslobodilacka borba NOB-a

ucestvovao sam u narodno oslobodilackoj borbi NOB-i

ucesnik sam NOB-a
bio sam u NOB-u

itd.... :roll:
Izmiču dani kao zrnca pješčanog sata, svi znamo da ponovnog okretanja nema... gradimo i ostavimo tragove za nama

Корисников грб
Altruisticki idealista
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 45
Придружен: 21 Дец 2006, 02:11

Порукаод Altruisticki idealista » 09 Апр 2007, 14:36

Viktorija Vi пише:Можда се код блаженопочившег професора Ј.Деретића, који је тврдио да су Срби народ најстарији, може наћи одговор на ова питања о именовању месеци?

Драга Викторија, колико ја знам професор књижевности др Јован Деретић то није тврдио - у питању је професор историје др Јован И. Деретић!
Culture to the people!