Zaustavno vreme

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20429
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Zaustavno vreme

Порукаод Sky Seeker » 16 Дец 2005, 10:13

Neko od sportskih komentatora je izbacio ovu kovanicu:
ZAUSTAVNO VREME
i sada je koriste skoro svi komentatori.

Znamo da se vreme u našim glavama "meri" okretanjem Zemlje oko Sunca. U Kosmosu vreme je brzina raspada materije, brzina svetlosti... itd.
Ali kako objasniti da se nešto desilu u "zaustavnom vremenu"?

Da li je ovo ispravna rečenica, ili samo još jedna u nizu kovanica?

Корисников грб
Maestro
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3126
Придружен: 28 Сеп 2004, 03:54
Место: Swiss
Контакт:

Порукаод Maestro » 17 Дец 2005, 04:53

Nisam čuo taj pojam.
Da li je ispravna rečenica ili ne, nisam merodavan da ocenjujem, ali mi deluje mi baš nelogično...

Znam da se koristi termin "prolazno vreme". "Zaustavno vreme" je verovatno nasledilo taj raniji pojam...
Слика ... Volimo se jer su nam slabosti iste...

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30309
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 17 Дец 2005, 21:15

Taj termin se uglavnom koristi jedino u sportu, isto kao i "sudijsko vreme" ili "nadoknada vremena" i tako to :wink:

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20429
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 18 Дец 2005, 09:53

Da, to je sportski termi.
"Sudijsko vreme" i "nadoknada vremena" su ispravne rečenice.
Zanima me da li je ZAUSTAVNO VREME ispravna rečenica gramatički. Kod nas je problem da neko tako izbaci neku kovanicu i ona, vremenom, postane normalna...

Корисников грб
koen
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2640
Придружен: 11 Сеп 2005, 21:51
Место: more tišine
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод koen » 18 Дец 2005, 17:04

Ponosan sam na sebe što, zbog vremena u kome živim, nisam postao gnjida.

Корисников грб
Wega
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 31
Придружен: 03 Јан 2006, 20:52
Место: Lyra

Порукаод Wega » 03 Јан 2006, 21:31

Pa da, zaustavno vreme je, po svemu sudeci, nesrecno odabran jer je nesrecno preveden. :D

No, takvi nesrecni (uglavnom bukvalni) prevodi su cesta pojava... uglavnom je u pitanju omaska koja se posle zadrzi... Ali razumite i prevodioce, nije to lak posao - posle odredjenog vremena paralelnog misljenja na dva jezika, ocekivano je da se prave greske. U nekom momentu, svasta pocne da ti deluje logicno.... :lol: :lol: :lol:

Evo primer - jedna zena, koja je inace sjajan prevodilac, je u nekom momentu ludila prevela 'concrete wall" (betonski zid) sa "konkretni zid" :lol: na svu srecu, doticna ume da zbija sale na svoj racun, tako da sad svi citiramo njen nesrecni prevod kao jedan od najvecih bisera...
Si l'ont sait exactement ce que l'ont va faire, a quoi bon le faire?