Dupleti, tripleti... i slični zapleti

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2979
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 25 Авг 2010, 10:33

Mislim da se oprastamo OD nekoga.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20429
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 25 Авг 2010, 11:23

Da, ali tako često čujem i na TV i pročitam u raznim tekstovima da se neko sa nekim oprašta...
To već počinje da me zbunjuje.

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2979
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 25 Авг 2010, 12:41

Истина, нисам тај пример нашла црно на бело, али ћу потражити.
Могуће да је дублет, али ...
Ако нађем, јављам. До тада - ја се држим ОД!

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 28 Авг 2010, 17:49

Kako ispravno napisati "preda mnom"? "Pred mnome"? Da se razumijemo, ne želim podmetke umjesto datih riječi. Znam da se može reći "Ispred mene" isl. ali krenimo ovako:

- постоји ријеч "пред" (чека "пред" кућом)
- постоји ријеч "ја" (наравно :)
Hoću da uparim ove dvije riječi, tj. da kažem "pred" i onda riječ ja u instrumentalu. Da li postoji riječ "preda"? Mislim da ne. Ali trebalo bi je izmisliti. Po Vuku, piši kao što govoriš, ovo je toliko ustaljeno ("gledaj preda se", "nalazi se preda mnom", ...) da bi trebalo ubaciti negdje ako nije već ubačeno. Danas sam dobio savjet od kolege da ne mogu napisati sve što kažem, nego ako hoću nešto da napišem - treba da kažem drugačije pa onda zapišem. Jadan je taj jezik u kojem tako mora. Nimalo mi se nije svidio taj savjet.

I preda mnom i pred mnome - oba ova izraza su pravilna i možeš koristiti bilo koji. Pred i preda su samo dva različita oblika jedne iste riječi, jer je ovo a na kraju nepostojano a koje se pojavljuje i u primjerima s i sa, uz i uza, niz i niza - sve to je pravilno, a koji od ta dva oblika treba iskoristiti zavisi od riječi koja slijedi. Na primjer, teško je i besmisleno izgovoriti s mnom, s zubarem, s sestrom i slično, i zato poluglas koji se nekad nalazio na kraju ovog prijedloga alternira sa glasom a. Isto to se događa i sa prijedlogom pred. Primjećuješ u kojoj situaciji prijedlog pred glasi preda? U slučaju da sljedeća riječ počinje grupom suglasnika - u ovom slučaju mn. Isto tako i prijedlog s postaje sa ispred riječi MNom. Međutim, kada se umjesto mnom kaže mnome ne mora da dođe do ove glasovne promjene, tj. do pojavljivanja glasa a na kraju prijedloga zato što se sljedeća riječ odužuje za jedan slog i izgovor se olakšava, a sve glasovne promjene se događaju zbog teškog izgovora. --Đorđe D. Božović (razgovor) 22:27, 10. mart 2006.
Preda mnom ljepše zvuči, a i čini mi se i da je jedini pravilan oblik. Milan Tešović 23:05, 11. mart 2006.

INSOMNATIC
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 316
Придружен: 16 Јан 2009, 17:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод INSOMNATIC » 23 Сеп 2010, 16:15

Nije to nepostojano a (mada liči na tu veoma poznatu glasovnu promenu), već ''leteći'' ili slobodni samoglasnik. Pojavljuje se, kako je već rečeno, u teškim suglasničkim grupama i u tzv. ''slovenskom genitivu'' ( u onoga starog Vujadina, ne znam mu imena, itd).

Dobro su navedeni primeri u korišćenju dužeg oblika predloga s. Probaj da izgovoriš ''s čim'' umesto ''sa čim''. S i Č će se smesta ujediniti i sliti u jednu reč koja će neodoljivo zvučati kao ''ŠČIM''...

INSOMNATIC
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод INSOMNATIC » 23 Сеп 2010, 16:16

Prema tome, pred mnom nikada i nikako, već PREDA MNOM. Ređe se pojavljuje PRED MNOME jer proizvodi isti artikulacijski problem.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 27 Сеп 2010, 10:01

Koja je množina od povratak?
Povraci ili povratci?

Корисников грб
_mostic_
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2290
Придружен: 16 Сеп 2007, 14:19
Место: Divlji zapad
Контакт:

Порукаод _mostic_ » 27 Сеп 2010, 19:52

povraci-povratci (pravilno)

evo slično:

imam vodiće,- vodiče (pravilno)
ili,
podpiši- potpiši (pravilno)

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 28 Сеп 2010, 09:50

Mislim da primeri nisu baš najbolji.
Ispred S nema menjanja po zvučnosti (podsećanje, predsednik...) ispred P - ima.
Ovo vodiće i vodiče je nešto sasvim drugo.
Ali, da čujemo nekog od lektora, molio bih...
:mah :mah :mah :mah

Корисников грб
čincija
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2192
Придружен: 21 Јун 2009, 16:52

Порукаод čincija » 28 Сеп 2010, 10:22

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 28 Сеп 2010, 10:58

INSOMNATIC
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод INSOMNATIC » 29 Сеп 2010, 17:46

U navedenom primeru (povratak - povraci, borac-borci, metak - meci) izvršene su dve glasovne promene, što nije retkost u našem jeziku:

-nepostojano a
-jednačenje suglasnika po zvučnosti.

Ende.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 06 Нов 2010, 10:49

Pera zahvaljuje Lazi na...
Pera se zahvaljuje Lazi na...

Molio bih vrlo jak komentar na ovo.
Da li povratnu zamenicu SE treba pisati ili ne?
Jako mi je važno...
Hvala!

INSOMNATIC
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод INSOMNATIC » 06 Нов 2010, 14:34

Корисников грб
čincija
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2192
Придружен: 21 Јун 2009, 16:52

Порукаод čincija » 07 Нов 2010, 09:32

Moram priznat da sam oduševljena ovim pametnim odgovorom. Ono što me muči jeste: koliko ljudi (u svakodnevnom životu) zna da zahvaljivanje povratnim glagolom, znači odbijanje? Meni je , do ovog trenutka, bilo potpuno isto da li zahvaljujem ili se zahvaljujem, sad više nije, ali bojim se, ako komšinici kažem: zahvaljujem se na kavi, da ću je ipak dobiti... :D