slatkiši

Уредник: Moderatori

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3968
Придружен: 02 Јун 2005, 18:48
Место: Dežela

slatkiši

Порукаод luna » 04 Нов 2006, 16:39

Džem od dunja

Слика

Sastojci
600 g očišćenih dunja
400 ml vode
2 žlice limunova soka
1 žličica naribane limunove korice
400 g šećera
1 vrećica Želina Dolcela
2 žlice rakije viljamovke

Priprema
Dunje operite, ogulite, prerežite napola, očistite od sjemenki i narežite na kockice. Dodajte im limunov sok, limunovu koricu i vodu te kuhajte 10 minuta.
Želin pomiješajte s 2 žlice šećera, umiješajte u narezane dunje i miješajući kuhajte na laganoj vatri dok ne zakipi.
Dodajte potom rakiju i ostatak šećera, uz stalno miješanje. Pustite neka masa zakipi, kuhajte još tri minute i pritom uklanjajte pjenu.
Vrući džem izlijte u čiste i zagrijane staklenke i odmah zatvorite.

Posluživanje
Džem od dunja poslužite namazan na palačinke i pospite grubo nasjeckanim orasima.

Savjet
Dunje obvezatno izvažite tek nakon što ih operete, ogulite i narežete na kockice.
.. ja malena, suknjica šarena,
vetar piri pa mi suknju širi ..Слика

Корисников грб
Mona Liza
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 23
Придружен: 14 Мај 2008, 22:33
Место: Vojvodina

Порукаод Mona Liza » 16 Мај 2008, 00:44

Dzem od jagoda

Za 6 tegli od 250ml potrebno je:
1kg jagoda,pomorandza,1kg secera.
Priprema:
Iseci jagode na komadice.Dobro oprati pomorandzu vrelom vodom,ocediti i fino oguliti kozu.Voce i secer pomesati u velikoj i dubokoj ciniji i ostaviti da stoji pokriveno 3-4 sata.Onda dodati smesi isitnjenu koru od narandze.Uz neprestano mesanje poceti sa kuvanjem mase,a kada prokuva,krckati oko 4 minuta uz mesanje.Uklonite sa sporeta,poklopite,ostavite da se ohladi,a onda ponovo kuvajte dzem jos 4 minuta.Sipati dzem i odmah zatvoriti tegle.
Zivi i pusti druge da zive!

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 8575
Придружен: 02 Окт 2008, 17:29

Порукаод zara » 15 Дец 2008, 20:56

fine shtangle

Ovaj recept upisao je jos jako davno moj deka, nasla sam taj papiric ispisan kosim drhtavim rukopisom. Tako poznata slova podsetila su me na davna vremena, na baku koja nije znala da pise ali je bila carobnica u kuhinji, njene ruke cinile su cuda u tom malom prostoru sa jednim sporetom i malim stolom. Deka je cesto zapisivao recepte umesto nje, medjutim kako je on cesto bio van kuce baka je sve recepte znala napamet i svaki put bi kolac bio savrsen i isti. Ja ne pamtim tako dobro kao moja baka pa cu ove fine stanglice zapisati ovde i podeliti njen recept sa vama!

Priprema:
Umesiti testo od maslaca, secera, jaja istuci da budu penasta, cimeta i brasna izmesanog sa praskom za pecivo.
Podeliti testo na dva jednaka dela i u jedan dodati kakao.
Belo testo poloziti u tepsiju, bogato premazati pekmezom od kajsija i posuti orasima.
Tamnom korom prekriti fil i izbusiti viljuskom kako se ne bi diglo u toku pecenja.
Peci na 170 stepeni sve dok cackalica ne izadje suva i glatka.
Stanglice jos tople iseci na male trouglice i ostaviti da se ohlade.
Otopiti belu cokoladu i isarati povrsinu, posuti seckanim orasima.

copi....

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 15 Дец 2008, 21:04

OBLANDE MIĆA
Potrebno je:6 jaja,300 gr.šećera,100 gr. čokolade,150 gr. prženih i samlevenih badema lili lešnika,150 gr. putera,5 listova oblandi,
50 gr. marmelade od kajsija.

Na pari kuvati jaja, šećer i čokoladu dok se ne zgusne.
U ohladjenu masu dodati umućen puter i bademe ili lešnike pa njome filovati oblande.Gornju oblandu premazati marmeladom od kajsija i preliti sa glazurom od čokolade

Корисников грб
El
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 23255
Придружен: 08 Авг 2007, 08:19
Место: Pančevo

Порукаод El » 16 Дец 2008, 15:32

Džem od jagoda

Слика

Sastojci:

3 kg jagoda
1,5 kg šećera

Priprema:

Jagode očistiti od peteljki i dobro oprati.
Staviti u veću šerpu i posuti šećerom.
Ukoliko ste u stisci s vremenom, možete ih ostaviti da prenoće u frižideru pa kuvati sutradan, a možete kuvati i odmah.

Džem treba lagano da krčka, povremeno ga treba promešati i skinuti penu koja se nakupi.
Tegle i poklopce dobro oprati i staviti u rernu da se sterilišu najmanje 1 sat na temperaturi od 100°C.
Džem kuvati 1 do 1,5 sat.

Za probu, staviti malo džema na tacnu da se ohladi.
Ako se ne razliva, znači da je kuvan.

Vreo džem sipati u vrele tegle i odmah zatvarati originalnim poklopcima ili povezati celofanom navlaženim alkoholom.
Ušuškati ih dobro u vuneno ćebe ili perjani jastuk (a može i u jedno i u drugo) i ostaviti da se lagano hladi.

Ukoliko se pridržavate uputstva, konzervans ne treba dodavati, džem se sigurno neće pokvariti.
"Ne zanosi se. Promeniti nešto na muškarcu možeš samo ako nosi pelene" ...

Корисников грб
El
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод El » 16 Дец 2008, 15:35

Dunst sa šljivama

Слика

Sastojci:

šljive
malo šećera

Priprema:

Šljive puniti u čiste oprane tegle, i po želji malo pošećeriti a može i bez šećera za dijetalce, zatim naliti hladnom vodom i zaklopiti poklopcem. Svaku teglu uviti u novinu i spustiti u dublju šerpu. Naliti hladnom vodom da voda pokrije vrhove tegli, staviti na vatru da provri. Kad provri isključiti odmah ringlu i ostaviti šerpu na ringli i ne dirati do sutradan. Sutradan tegle obrisati od vode i poređati u špajz. Ovaj recept možete primeniti i sa drugim voćem. Ja sam probao breskve i kajsije - odlične su. Krupne breskve isecite na polovine ili na četvrtine.

Корисников грб
El
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод El » 18 Дец 2008, 12:23

Čokoladni viski krem

Слика

Sastav:

150 g mlečne čokolade
100 g crne čokolade
1 jaje
1 žumance
2 kašike šećera u prahu
3 kašike viskija
2 kašičice rendane kore limuna
300 ml slatke pavlake

Način pripreme

Izlomiti obe čokolade i rastopiti ih zajedno u sudu na pari. Jaje i žumance umutiti mikserom. Umešati u jaja prohlađenu čokoladu. Umešati viski i koru limuna i staviti u frižider da se prohladi.

Čvrsto umutiti slatku pavlaku i umešati pažljivo u krem iz frižidera. Sipati dobijeni krem u 4 čaše i staviti u frižider da se hladi oko 3 sata. Ukrasiti po želji komadićima čokolade i kakao prahom.

Da biste lepo ukrasili desert, rastopljenu čokoladu razlijte po mermernoj ploči ili nauljenom plehu. Kad se čokolada potpuno stegne, sastružite je u komadima pomoću kuhinjske špahtle i time ukrasite desert. I još nešto: ako ne volite alkohol, pa makar i u malim količinama, izostavite viski u ovom receptu i zamenite ga sokom od pomorandže. A ako nemate viski, možete da dodate i vinjak.

Корисников грб
El
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод El » 01 Нов 2010, 12:50

PUDING OD MEDA

Слика

Sastav

200 g meda
5 dl mleka
4 žumanceta
15 g želatina u foliji
50 g prženog lešnika
nekoliko kupina ili nekog drugog voća za ukrašavanje

Način pripreme

Zagrejte vrlo pažljivo 180 grama meda i grejte lagano sve dok se ne istopi.
U istopljeni med postepeno dodajte mleko i prethodno umućena žumanca.
Sklonite s vatre. Stavite u vodu razmekšan i isceđen želatin, promešajte, pa dodajte u masu koju ste dobili od meda, žumanaca i mleka.
Masu sipajte u kalup za puding ili u neki kugklof ili posudu neobičnog oblika, zapremine oko 7 dl i ostavite pet, šest sati u frižideru da se dobro ohladi i stegne.
Istresite lagano na tanjir, prelijte ostatkom meda i ukrasite iseckanim prženim lešnikom i pripremljenim voćem.

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 13 Окт 2011, 21:29

Imam ja neke svoje ~muckalice~ koje podelim svima i da mi ne traze....mislim na drugarice,familiju.
Uturim im neki od njih i pocnem da ga hvalim dok ih ne ubedim da i same naprave.Ja ga onda zaboravim :wink:
Setih se,oblande na ~brzaka~pa resih da vam podelim recept koji ne mogu da zaboravim lako jer obozavam oblande na mnogo nacina....

Prosto da prostije ne moze biti....

~Otopi se margarin sa soljom secera*mera od jogurta)i kada se izjednaci,doda se 300 grama mlevene plazme.Kada se prohladi,umesaju se dve case kisele pavlake i gotovoooo.....
Filujes oblandu i posle 10 minuta,mozes da je seces i grickas onako mangupski,celu shtanglu:) :roll:

vazno upozorenje:ne merish se tog dana...... :)===0
Niko nije tako lep dusom kao jednostavan covek

Daliborr22
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 5
Придружен: 15 Окт 2012, 16:03

Порукаод Daliborr22 » 19 Окт 2012, 15:26

Kako su lepi ovi recepti...svi!

Корисников грб
Sandra65
~ pocetnik ~