Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1306
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 16 Јун 2017, 18:22

ZALOSNO, ali eto bar nesto...

UKC Banjaluka ponudio da primi pacijente s KCUS-a

16.06.2017. |11:27
Слика
Izvor: Anadolija

Udruženje građanki oboljelih od karcinoma dojke "Iskra" u saradnji s Univerzitetskim kliničkim centrom iz Banjaluke, ponudili su danas svim onkološkim pacijenticama kojima je početkom ove sedmice uskraćena usluga radijacije u KCUS-u Sarajevo, da tretmane radijacije i hemoterapije obave u UKC Banjaluka.

"UKC Banjaluka se složio s prijedlogom da se pomogne ženama koje su oboljele od karcinoma i koje ne mogu čekati da se aparati poprave u Sarajevu. U UKC Banjaluka su nam rekli da mogu primiti sve pacijentice, odnosno oko 300 njih iz Federacije BiH", saopštila je Azra Ikalović predsjednica udruženja "Iskra".

Ona je objasnila da smještaj u UKC Banjaluka "može biti obezbijeđen za sve pacijentice iz FBiH koje su uporedo na hemoterapiji i zračenju, dok pacijentice koje trebaju tretman samo zračenja mogu biti smješteni u Domu penzionera u Banjaluci".

"Ovaj dogovor je ostvaren u saradnji sa nevladinim sektorom, UKC Banjaluka, Centrom za zračenje u Banjaluci, predstanicima Fonda zdravstvenog osiguranja RS i direktorom Doma penzionera u Banjaluci.

Svi pacijenti koji su upućeni na UKC Sarajevo, a kojima su uskraćene te usluge, mogu se javiti u UKC Banjaluka na tel. 051 342 800 ili Fondu zdravstvenog osiguranja RS 051 249 174.

Ovaj dopis upućen je medijima, ministrima zdravstva u Federaciji BiH i fondovima zdravstvenog osiguranja u FBiH.

ba.n1info.com

Naravno, TAKO ona stedi...
NJENA "firma"???

LAŽNE UŠTEDE
Odgovornost direktorice Izetbegović: Za održavanje onkoloških aparata izdvojeno samo 14 hiljada maraka!

OBMANE
LAŽNE UŠTEDE SEBIJE IZETBEGOVIĆ: Klinički centar duguje milion maraka preduzeću Sarajevo gas!

I tako to ide...

Zaključci o smjeni Izetbegović bez podrške zastupnika

"Blago" pacijentima!

Menadžment smanjuje dugove, a uslovi na KCUS-u nikad gori

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 02 Јул 2017, 22:38

Cccc... koliko li je samo njihovih zrtava...
I sta da im covek radi???

"Supružnici Bečak iz Bilješeva kod Kaknja žrtve nemara bh. zdravstva"

Слика
Veci format:
https://s26.postimg.org/6pnptlkc9/3-_Av ... ja_zrt.jpg
"Dnevni avaz", 29.06.2017.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 06 Јул 2017, 22:08

Nema kraja - uzas za uzasom u "reziji" Hipokratovih "strucnjaka"...
A gle naslova! OBOGATITI??? Svasta!
Koji idiotizam...

Pacijentu u Mostaru lekari u stomaku zaboravili makaze od 12cm: Nosio ih je 9 godina, a sad će se obogatiti!

05. Jul 2017. | 15:48

Nesrećnom Alenu su makaze prolazire najpre kroz creva, a zatim kroz stomak, gde su ih i pronašli

Слика
Foto: AP/Tanjug, freedigitalphotos.net/tungphoto

Mostarska bolnica moraće da plati odštetu Alenu Papacu (41), bivšem pacijentu kojem su lekari zaboravili da izvade makaze iz stomaka nakon rutinske operacije.

Alen je operisan 2003. godine i devet godina je nosio makaze u stomaku nakon operacije čira na želucu. Zbog toga će bolnica u Mostaru morati da plati 20.000 konvertibilnih maraka odštete (oko 10.000 evra), uz kamate i sudske troškove.

Nesrećnom Alenu su makaze prolazire najpre kroz creva, a zatim kroz stomak, gde su ih i pronašli. Takođe, godinama je patio od velikih bolova.

– Često sam osećao bolove, prvi put godinu dana nakon operacije. Svaki put sam ostajao u bolnici. Međutim, rekli su mi da je u pitanju zapaljenje pankreasa. Na skeneru se makaze nisu videle – rekao je Papac za lokalne medije, preneo je “Balkan insajt”.

Tek 2012. godine, kada su ga pregledali zbog kašlja, lekari su otkrili da u stomaku ima hirurški instrument.

– Na kraju su mi uradili rendgen pluća, i ostao sam u šoku. Makaze su bile dugačke 12 centimetara i bile su zaglavljene u debelom crevu – ispričao je Alen.

Makaze su tada uklonjene, ali su mu lekaru predvideli samo 25 posto šanse da če da preživi.

(Telegraf.rs)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 07 Јул 2017, 23:50

Uzas! Sta reci a ne zaplakati?

SMRT MAJKE I BEBE Ivana (32) i mala Vera, stara samo tri dana, UMRLE U BOLNICI U BEOGRADU
Nišlije traže pravdu na Fejsbuku
Tragično preminule majka i beba sahranjene su na niškom Novom groblju 5. jula, a na Fejsbuku je oformljena i grupa „Pravda za Ivanu i Veru“, koju je za kratko vreme zapratilo više od 1.300 Nišlija, i na kojoj su pored ostalog objavljene i sumnje da je tragični događaj posledica neadekvatnog lečenja...

Tuga... na samom pragu zivota...
Pocivale u miru...

Tragedija: Trudnicu iz Niša porodili u 7. mesecu, beba umrla posle 3 dana, a za njom i majka!

Majka i beba juče su sahranjene na niškom Novom groblju

07. Jul 2017. | 09:32
Слика

Nišlijka Ivana Kostić (32) i njena beba Vera preminule su u GAK Višegradska u Beogradu, pod još nerazjašnjenim okolnostima. Majka je preminula u Kliničkom centru Srbije, a beba na Institutu za neonatologiju.

Nesrećna žena koja je bila u sedmom mesecu trudnoće zbog komplikacija je upućena iz Niša na dalje lečenje u bolnicu u Višegradskoj gde se 25. juna porodila carskim rezom. Tri dana kasnije beba preminula, a ubrzo za njom i majka.

Niko od njene porodice ne želi da komentariše tragediju, a na Fejsbuku je formirana grupa “Pravda za Ivanu i Veru” gde su ljudi izrazili ogorčenje tragedijom i zatražile odgovornost lekara.

Povodom ovog slučaja jutros je u Klinički centar stigla anonimna prijava, pa je direktor ove zdravstvene ustanove Zoran Radovanović odmah oformio komisiju i naložio unutrašnji nadzor.

– Jutros u 7.39 časova na mejl Kliničkog centra stigla je nepotpisana poruka sa nazivom “primedba na rad lekara”. Poruka se odnosila na navodne propuste u zbrinjavanju Ivane Kostić. Odmah sam naložio da se obavi unutrašnji nadzor i utvrdi da li je zaista bilo propusta naših lekara. Ukoliko to bude utvrđeno preduzeće se odgovarajuće mere – saopštio je Radovanović.

Goran Stanojević, zamenik direktora za Hirurška pitanja kazao je da je Ivana Kostić primljena na Ginekološko akušersku kliniku 21. juna.

Obavljena je redovna dijagnostika koja se vrši kod trudnica. Urađena je laboratorijska analiza i ultrazvuk. Ustanovljeno je da je sa bebom sve u redu, ali da kod trudnice postoji tromboza vena jetre tzv. “Bud Chiari” sindrom sa početnim znacima lošeg funkcionisanja ovog organa. Dobila je adekvatnu terapiju i 24. juna prebačena na Institut za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj – objašnjava Stanojević.

Слика

Pravda za Ivanu i Veru

u srijedu

146 22 22

On je ponovio da je jutros oformljena komisija za unutrašnji nadzor povodom smrti porodilje i njene bebe.

Komisija ima rok od 48 sati da uradi izveštaj sa kojim će javnost biti upoznata – najavio je Stanojević.

Niko od porodice preminule žene nije hteo da komentariše tragediju sa obrazloženjem da čekaju njenu medicinsku dokumentaciju.

Слика
Foto: Telegraf

Majka i beba juče su sahranjene na niškom Novom groblju.

U Ministarstvu zdravlja rekli su za list Alo da su upoznati sa slučajemk i da već zdravstvena inspekcija ispituje sve činjenice u Kliničkom centru Srbije.

– Direktor Kliničkog centra u Nišu već je preduzeo sve da se sprovede takozvani unutrašnji stručni nadzor u vezi sa lečenjem preminule pacijentkinje – navode u Ministarstvu zdravlja.

(D. R)
telegraf.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 15 Јул 2017, 20:21

Uzas nad uzasima, sta drugo reci?

AFERA UKRADENIH BEBA Lekarka sumnja da su joj uzeli trojke

Penzionisana lekarka dr Slavica Aleksandrić iz Lajkovca tvrdi da je nosila jednojajčane blizance i još jedno dete i da su joj ih uzeli u valjevskoj bolnici. Sumnja da je u preprodaji dece učestvovao i njen muž

V. CRNjANSKI SPASOJEVIĆ | 14. jul 2017. 22:02 | Komentara: 11

Слика
Slavici su i neke kolege potvrdile da je rodila zdravu decu / Ilustracija

Slavica Aleksandrić, penzionisani lekar iz Lajkovca sumnja da su joj u valjevskoj bolnici otete trojke. Nešto slično su joj potvrdile i neke kolege, mada je prema bolničkoj verziji rodila samo devojčicu, koja je umrla.

- Počela sam da se porađam 28. januara 1980, u osam sati ujutro. Odmah sam otišla na odeljenje, a osoblje je trebalo da me prijavi. Na ultrazvuku sam videla veliku loptu i pored nje manju. Kasnije sam saznala da sam nosila dva jednojajčana blizanca i jednu bebu pored. Celog dana sam bila u porođajnoj sali, da bi uveče došla sestra i dala mi injekciju.

Ujutro, kad su je probudili, rekli su joj da je dobila devojčicu. Bilo joj je čudno, jer je bila sigurna da je videla tri bebe. Ponovo je zaspala i spavala četiri dana. Danas sumnja da je dobijala "kormidel" kroz infuziju. Ležala je u šok-sobi i niko je nije obilazio. Onda je došao lekar koji ju je porađao i dao joj neki broj telefona.

- Sećam se da je bio Beograd i da je prva brojka bila 6. Javila mi se žena i grubo mi rekla: "Slušaj ti, ženo, tebi dete umire!" - kaže dr Aleksandrić i dodaje da su joj ubrzo saopštili da je njena devojčica umrla. Ona nastavlja:

- Sumnjam da je u otmicu i preprodaju bio umešan moj muž. Tvrdio je da je preuzeo leš bebe iz Beograda, ali nikoga o sahrani nije obavestio. Navodno je uzeo i otpusnu listu, koju mi nikada nije pokazao. Ubrzo se propio i umro u Nemačkoj - kaže naša sagovornica.

U međuvremenu, ona je iz Lajkovca prešla u Valjevo. Jedne večeri zazvonio joj je telefon i čula je nepoznati glas: "Okreni prvi program". Emitovana je emisija o "bebi-aferi". Slična situacija se ponavljala danima. Nepoznati ljudi su je zvali i govorili: "Kakva si ti majka, kad ni sopstvenu decu ne tražiš?!" ili "Toliko dece, a nijedno ti nisu ostavili!"

Spomenik koji su podigli umrloj devojčici, na mestu gde je muž tvrdio da ju je sahranio, iščupan je. I to je shvatila kao nečiju poruku da dete nije mrtvo.

Preko veze dobila je papir iz matične službe, na kom je pisalo da se porodila 30. januara u 8.30, umesto 28. januara u 18.30. Videlo se da su brojke prepravljane. Nije pisalo da je udata. Stajalo je da je porođaj bio normalan, a ne carski rez, iako je imala ožiljak na stomaku. Rubrike sa podacima onoga ko ju je porađao bile su prazne. Iz bolnice nije dobila otpusnu listu, a neke kolege su proverile - nje u bolničkom protokolu za 1980. nije bilo!

- Jedan anesteziolog mi je ispričao kako nikad sebi neće oprostiti što je učestvovao u otmici beba. Otkrio mi je i da su ženama koje su uzimale te bebe sekli kožu da liči na carski rez. To se zove "nekrvava hirurška intervencija", kaže Aleksandrićeva.

Neki ljudi su joj sugerisali da su njena deca živa i udomljena u okolini. Policijski inspektor, koji joj je rekao ko je jedno od dece, upozorio ju je i da nikom nepoznatom ne otvara vrata i ne izlazi noću. I danas ne gubi nadu da će otkriti šta se dogodilo.

ČEKA SE FORMIRANjE KOMISIJE

- SVAKODNEVNO smo u kontaktu sa kabinetom ministra policije Nebojše Stefanovića i nadamo se da će uskoro uputiti Vladi predlog za formiranje mešovite komisije za rešavanje slučajeva nestalih beba, koji je sastavila Direkcija policije, kaže za "Novosti" Radiša Pavlović, predsednik Udruženja "Za istinu i pravdu o nestalim bebama".

Ova komisija omogućila bi učešće roditelja u istragama kada su u pitanju slučajevi njihove dece.

- Takva pravna praksa kod nas već postoji i dala je dobre rezultate, a to je Komisija za istraživanje ubistava novinara. Njeno formiranje bilo bi u skladu sa presudom Evropskog suda u Strazburu - kaže Pavlović i dodaje da su roditelji spremni na proteste, ako rešenje ne bude nađeno.

novosti.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 31 Јул 2017, 23:00

Ako uopste ikakve kazne)... Balkan je to korumirani!

(NE)ADEKVATNE KAZNE
Slučajevi nesavjesnih ljekara da budu opomena

Presuda bjelopoljskim ljekarima nanovo je aktuelizovala pitanje adekvatnih sankcija za ljekare koji nesavjesno postupaju prilikom liječenja. Dok se u javnosti vodi polemika da li su izrečene kazne bile adekvatne, postavlja se pitanje da li se na toj presudi mogu temeljiti i naredne.

Filip Inić, TVCG
30. 07. 2017. 19:55 >> 19:27 9
Слика
Minimalna zatvorska kazna za nesavjesno liječenje sa smrtnim ishodom je dvije godine (Screenshoot: TVCG)

Nesavjesno postupanje tokom liječenja odnosi se na površnost, nemar, brzopletost, te svaki nesavjesni postupak pri obavljanju zdravstvene djelatnosti. Da je upravo takav tretman u Kliničkom centru imala Ivana Šoć, tvrdi njena porodioca.

Ivana je 2011. primljena sa virusom H1N1. Otpuštena je iz bolnice, a da nije izliječena, niti primila terapiju za tu bolest. Nakon 24 sata je preminula u svom domu na Cetinju.

"Imala je sve simptome svinjskog gripa - visoku temperaturu, grčeve, gušenje... Sa tim simptomima upućena je iz bolnice "Danilo I" na Cetinju u Urgentni centar gdje je upućena na Infektivnu kliniku. Ljekari su svo vrijeme tvrdili da ona nije njihov pacijent, da je ona psihički bolesnik, da ona te simptome umišlja", priča Ivanina sestra Ana Raičević.

Troje doktora optuženo je za nesavjesno liječenje. Od tada je prošlo šest godina, a presuda još nije donijeta.

"Ne moram da vam kažem šta to znači za porodicu. Svaki pretres je novo otvaranje rana i novo sahranjivanje moje sestre", kaže Ana.

Advokat porodice Šoć i bivši sudija, Duško Jovović, kaže da u našem sudskom sistemu nema dovoljno ovakvih slučajeva kako bi se stvorila praksa.

"Lično mislim da ovo što do sad imamo nije kvalitetna sudska praksa. Ovo su tek nekakvi početni znaci nečega, u kojem pravcu sud razmišlja. Na 10 predmeta se ne gradi sudska praksa, ona se gradi duže vremena i na malo većem broju predmeta", kaže Jovović.

On smatra da bi slučajevi na kojima gradimo sudsku praksu trebalo da budu opomena i nauk, ne samo za struku, već za cjelokupno društvo.

"Mjera sankcije za ovo djelo je efektivna, po mom mišljenju efektivna zatvorska kazna i makar zakonski minimum", kaže Jovović.

Minimalna zatvorska kazna za nesavjesno liječenje sa smrtnim ishodom je dvije godine. Manje od toga osuđeni može dobiti isključivo zbog osobito olakšavajućih okolnosti.

"Koje su to osobito olakšavajuće okolnosti u tim slučajevima? Šta je to? Po meni, u takvim predmetima se to teško može naći", ocijenio je Jovović.

Pored svega što porodica Ivane Šoć prolazi već šest godina, nijesu izgubili vjeru u poštene i savjesne ljude u medicinskom i pravnom sistemu.

"Nijesu svi isti. Zaista, mi smo ovaj u našoj situaciji imali dodir i sa savjesnim ljekarima. Ima još uvjek takvih i oni trebaju da budu primjer svima ostalima, a ne ljekari koji nesavjesno, bahato postupaju. Ali srećom da imaju pojedinci da ne smijemo gubiti vjeru u sistem zbog nekih pojedinaca koji krše pravila i ne rade po zakonu", ističe Ivanina sestra Ana.

rtcg.me - VIDEO

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 31 Јул 2017, 23:34

Sve je isto - uzasavajuci HOROR!
Gledala sam malopre RTL DIREKT - svaka cast svedoku ovog uzasa... glasno i jasno je rekao sta se desavalo s nesrecnim covekom.
Sve me je to potsetilo na nesrecu mog sina Denisa i NJIHOVO "PRANJE" od odgovornosti za NEMAR! PROKLETNICI!

OBITELJ PRIJAVILA UBOJSTVO
NOĆ UŽASA U VINKOVCIMA Četiri i pol sata naš je Zlatko umirao u agoniji, a liječnici i sestre nisu mu pomogli

AUTOR: Ivana Krnić OBJAVLJENO: 31.07.2017. u 07:21

Слика

O, majko moja, kako me boli. Kako me boli! - dopirali su urlici iz sobe broj 3 na drugom katu gastroenterološkog odjela u OŽB Vinkovci.

A onda, jeziva tišina.

Sat na bolničkom zidu pokazivao je 7.35 sati, datum je 11. lipnja.

Bile su to posljednje riječi Zlatka Perkunića, 53-godišnjaka iz sela Privlaka kod Vinkovaca.

Umro je, tiho je rekao Zlatkov cimer.

U trenutku je nastala strka, uspaničene medicinske sestre i dežurni liječnik potrčali su u sobu. Unatoč pokušaju oživljavanja, njegovo srce zauvijek je prestalo kucati.

Agonija koju nitko ne bi smio doživjeti počela je u kasnim večernjim satima 10. lipnja.

Zlatko se požalio supruzi Mariji i svojim maloljetnim sinovima da ga jako boli na desnoj strani trbuha. Vidjevši da bolovi ne prestaju, sjeli su u automobil i uputili se na hitnu pomoć. Bilo je nešto poslije ponoći. Oko jedan sat Zlatko je zaprimljen i upućen na obradu. Ultrazvučnim pregledom ustanovljeno je da ima upalu gušterače te je u 3.05 smješten na gastroenterologiju internog odjela.

Donijeli pidžamu

Marija i sinovi pozdravili su se s ocem i suprugom te otišli kući.

Oko 10 sati vratili su se u bolnicu. Bile su jutarnje posjete, a Marija je nosila vrećicu u kojoj je nosila doručak za supruga, pidžamu i druge potrepštine, ali i odjeću koju će odjenuti ako ga tog dana puste doma.

- Vaš suprug je preminuo - rekao je dr. Tomislav Kremer.

Shrvanoj obitelji ništa nije bilo jasno. Cijeli svijet im se srušio u trenutku. Udovica je nemoćno stajala sa sinovima i razgovarala s doktorom koji joj je predložio obdukciju.

- U šoku sam pristala. Nakon povratka kući iz bolnice, rekla sam braći pokojnog supruga da sam usmeno pristala na obdukciju. Ipak, nakon dogovora s njima i svojom djecom, odlučili smo da obdukciju ne želimo. Tijelo smo preuzeli 12. lipnja i pokopali ga isti dan - priča neutješna udovica.

Tuga je bila pregolema, ali odlučili su istrpjeti bol i pokušali se pomiriti s gubitkom voljenog supruga, oca i brata.

Sljedećeg dana doživjeli su novi šok. U 17 sati u posjet im je došao nenajavljeni gost i uručio pismo. Ono što će pročitati uništilo ih je do kraja. U rukom ispisanom pismu pisalo je sljedeće:

“Poštovani gospodine Perkuniću,

Evo šaljem Vam ovu poruku kao čovjek koji je u sobi br. 3 gastroenterologije internog Odjela OŽB Vinkovci nazočio četiri i pol sata dugoj agoniji Vašeg brata Zlatka, a koja je na žalost završila njegovom smrću. Doktorica Katica Liška, koja ga je primila, nije svojim odnosom dala niti minimalnu priliku da preživi, a moje skromno mišljenje da je Zlatko ispravno tretiran, da bi se nakon nekog vremena vratio doma svojoj obitelji. Totalno krivo ga je preuzela, da bi se po svršetku smjene, u 7 sati, uputila doma, a on u nesnosnim bolovima u 7.35 sati umro!

Ako želite čuti sve detalje o posljednjim satima Zlatkova života, svakako me posjetite ovdje na odjelu, a ja vam neću zatajiti ni slova.

U potpisu: Bruno Paradžik.

Zlatkova braća su u nevjerici smjesta pohitali u Vinkovce u sobu u kojoj je posljednje sate života proveo njihov brat.

- Priča je bila stravična. Šutke smo slušali, a suze su samo curile niz lice - kaže pokojnikov brat Petar i zapomaže da sam to barem bio ja.

“Pa on nije djecu stigao na noge podignuti. Što će sad moja snajka. Moja djeca su starija imam i unuke. Zašto baš on?”

Ono što su odmah primijetili je niz nelogičnosti. Prvenstveno na smrtnom listu piše da je Zlatko preminuo u 8.23 minute, a Paradžik im kao očevidac tvrdi da je bilo točno 7.35. Osim toga, kao razlog smrti navodi se: uzrok nepoznat.

Uzrok nepoznat

- Jednostavno nam nije jasno što se tu dogodilo. Od nečega je umro. Je li riječ o puknutom slijepom crijevu ili nečem drugom, ne znamo. Ali usmjerit ćemo i zadnji atom snage da doznamo. Iako smo proživjeli kalvariju, neizmjerno smo zahvalni gospodinu Paradžiku što se bar on ponio kao čovjek prema mom bratu - kaže Perkunić.

S druge strane, Paradžik koji nikad neće zaboraviti kobnu noć i jauke nesretnog Zlatka, kaže kako jednostavno nije mogao prešutjeti. Izdao bi tako sam sebe kao čovjeka, kao i obitelj čovjeka kojemu je bio jedini prijatelj u zadnjim trenucima života.

Слика

- Ja se zbog svoje bolesti moram vratiti na taj odjel na kontrolu. Tim istim liječnicima. U njihovim rukama je i moje zdravlje, a na koncu i život, ali nisam mogao, jednostavno nisam mogao prijeći preko toga - kaže Paradžik.

Svjedočio je, kaže, nečem groznom. Odrasli muškarac, krupan, koji zapomaže i zaziva majku. Trudi se da suze ne poteku, ali disanje, stenjanje i bolni jauci odaju što prolazi.

- Nisam imao snage to slušati. Izlazio sam povremeno, a onda se vraćao. Pokušavao sam mu pričom odvratiti misli od boli. Zlatko je cijelo vrijeme normalno razgovarao, bio pri svijesti i patio. Patio kako nitko ne bi smio - potreseno govori Paradžik. Napominje kako smatra da je njegovu smrt prouzročio nemar. I to redom od starijih medicinskih sestara, preko liječnice koja se nije niti potrudila pomoći nego je rekla da neke stvari “ne mogu kao rukom nestati”.

Lažna nada

- Ta 4,5 sata iz pakla pratit će me zauvijek. Odgovorno tvrdim da mu nitko nije pomogao. U sobu je tek nekoliko puta ušla 20-godišnja sestra koja je popravljala infuziju i gledala otkud krv na posteljini - kaže Paradžik, a doktoricu Lišku optužuje da je došla samo jednom i to nedugo prije kraja svoje smjene. Tada je pitala pacijenta, uskoro pokojnog, gdje ga boli. On je, priča Paradžik, detaljno uz bolne grimase i grčenje opisao gdje ga boli, na što ona nije napravila ništa.

- Kada sam izašao iz sobe, vidio sam dr. Liška kako pregledava Zlatkovu dokumentaciju i potiho govori da će možda trebati hitni kirurški pregled, no to nije napravljeno, a ona je nonšalantno otišla doma - kaže Paradžik koji nije siguran je li kolegi dr. Krameru uopće rekla kad mu je predavala smjenu kakvog pacijenta i kojem stanju ima u sobi br. 3.

Nakon što je nesretni Zlatko izdahnuo, priča Paradžik, odjednom su svi postali iznimno ljubazni prema njemu. Gotovo cijeli dan su mu prilazili liječnici i sestre kako bi ga “omekšali”, vjeruje da je to bilo zato da priču ne podijeli s obitelji pokojnika.

U narednih nekoliko dana detaljno je uređivao bilješke kako bi imao evidentirano sve što se dogodilo vezano za tragičnu smrt oca dvojice malodobnih sinova.

Paradžik je zatražio i razgovor kod ravnatelja bolnice, koji se održao 16. lipnja.

- Rekao sam mu da sam stjecajem okolnosti nazočio nečemu što neću zaboraviti dok sam živ, dodao sam da odgovorno tvrdim kako mnoge činjenice ukazuju da su liječnici dr. Liška i dr. Kremer krivim tretmanom nakon isto takve pogreške prouzročili smrt pacijenta - kaže Paradžik i dodaje da ga je ravnatelj strpljivo slušao dok mu je čitao svoje bilješke. Izvijestio ga je, tvrdi, i da su mu neki od liječnika dolazili u sobu i pokušali ga privoljeti da promijeni gledište na smrt Perkunića, pri čemu su mu otvoreno podilazili.

Unutarnji nadzor

- Rekao mi je da neka ovo za sada ostane između nas dvojice te da će on sazvati povjerenstvo za unutarnji nadzor koji će ispitati stvari - tvrdi Paradžik i dodaje kako je ravnatelj zatim rekao - a onda ćemo vidjeti što ćemo dalje.

Zlatkova smrt u očima njegove obitelji postala je uzaludna, nepotrebna... a ne nešto što se moralo dogoditi. Tada su odlučili da će se boriti.

- Njegova djeca, supruga, ali i cijela obitelj zaslužuje znati zašto je umro. Zašto su ga pustili da pati. Pa to se ni životinji ne smije napraviti. Ako postoje odgovorni, a iz svega što smo čuli, postoje, oni moraju odgovarati - kaže Petar Perkunić.

Zlatkova supruga Marija, u pratnji svojih šogora, podignula je 25. srpnja kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Vukovaru i to za ubojstvo iz nehaja.

Слика

U prijavi udovica navodi imena tri medicinske sestre, trojicu liječnika i ravnatelja OŽB Vinkovci.

Na prijavu se, naime, odlučila nakon što je od pacijenta koji je dijelio sobu s njezinim suprugom saznala kakvi su bili posljednji trenuci pokojnika.

- Dakle, nakon što sam razgovarala s gore spomenutim svjedokom i stekla uvid u činjenice što ih je gospodin uredno pribilježio u dva golema bloka, konzultirala sam se s braćom pokojnog muža te odlučila pokrenuti istragu i zahtijevati, ako treba, otvaranje groba i obdukciju tijela, a kaznenu prijavu podnijeti protiv sljedećih uposlenika OŽB Vinkovci...

Ravnatelj bolnice zasad ne zna za kaznenu prijavu

U Općoj županijskoj bolnici Vinkovci, koju smo kontaktirali kako bismo doznali njihovu stranu cijelog slučaja, nismo dobili pretjerano mnogo informacija.

Krunoslav Šporčić, ravnatelj OŽB-a Vinkovci, upoznat je sa slučajem preminulog Perkunića. Kaže kako je napravljena unutarnja kontrola te da nije upoznat s činjenicom da je obitelj podignula kaznenu prijavu.

- Nemam nikakvu informaciju da je podignuta kaznena prijava. Ako jest, spremni smo surađivati. Unutarnje povjerenstvo za unutarnji nadzor obavilo je izvid na odjelu. Obitelj je upoznata s cijelim slučajem. Razgovarao sam s bratom preminulog, a supruga je zatražila dokumentaciju koja joj je i dostavljena - kaže Šporčić. Što je točno unutarnji nadzor pokazao nije nam rekao.

Pokušali smo doći i do prozvanih liječnika, doktorice Liška i doktora Kremera, no nismo ni nakon opetovanih poziva uspjeli stupiti s njima u kontakt.

jutarnji.hr

Svaka cast gospodine Bruno Paradzik - istina nema alternativu!

STRAŠNO ISKUSTVO
'OPROSTI ŠTO SAM TI POKVARIO NOĆ, REKAO MI JE, A ONDA UMRO' Bruno Paradžik o kobnoj noći kad mu je cimer sporo umirao, a on molio doktore za pomoć

Слика

Ma vidi ti ministra, ma ko bi to rekao: "BAS NIKAKVOG PROPUSTA NIJE BILO"!!!
Naravno, zna se to - na Balkanu "ruka ruku mije"... FUJ!

SLUČAJ OTKRIO JUTARNJI
KUJUNDŽIĆ BRANI VINKOVAČKE DOKTORE 'Ljudi naglo umiru, to se događa, treba izraziti sućut. Detaljno sam sve proučio, baš nikakvog propusta nije bilo'

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 05 Авг 2017, 22:43

Najnovija TRAKAVICA na sarajevskoj klinici (KCUS) koju vodi SEBI JA...
Dovoljno je procitati samo naslove (hronoloski) pa se zapitati je li to nova epizoda serija "LUD, ZBUNJEN, neNORMALAN"?
Kakva je to firma, cime se bavi?
Da nije zalosno bilo bi smesno...

Promjene na KCUS-u
Ismet Gavrankapetanović smijenjen s funkcije direktora Klinike za ortopediju

Слика

Слика

Saopstenje KCUS (hahaha):

NAKON 19 GODINA
KCUS: Gavrankapetanović nije smijenjen nego mu je istekao ugovor

HRONOLOGIJA trakavice - ma ne zasluzuje paznju ova smejurija od ZDRAVSTVENE (humane???) institucije!

Gle, gle...

ZASTRAŠIVANJE
UO KCUS-a traži pokretanje krivičnog postupka zbog podrške Gavrankapetanoviću

I na kraju (ma nije jos kraj) ona "Ako laze KOZA, ne laze rog"...

Uprkos tvrdnjama: Ugovor dr. Gavrankapetanoviću nije istekao
Ugovor dr. Ismeta Gavrankapetanovića, donedavnog šefa Klinike za ortopediju i traumatologiju ističe tek u aprilu 2018. godine. U posjedu smo Anexa tog ugovora koji potvrđuje ove navode...

Слика

Слика

Je li ili nije -pitanje je sad!
Kome je mrsko citati neka pogleda ovaj video:

Ugovor istekao, ili ipak nije

Слика

"Blago" pacijentima u ovoj cirkusijadi...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Авг 2017, 22:52

I nesto zanimljivo i dobro - samo napred mladi!

Medicina za sve/Projekt mladih bh. doktora: Savjetuju građane o zdravlju putem Facebooka

05.08.2017 09:46
Слика

U posljednjih nekoliko godina internet je postao glavni savjetnik većine građana Bosne i Hercegovine, a takve pogodnosti odlučila je iskoristiti grupa mladih bh. ljekara. Tim mladih doktora, koji su upravo završili Medicinski fakultet Univerziteta u Sarajevu, odlučio je pred kraj studentskih dana pokrenuti Facebook stranicu Medicina za svakoga, koja bi trebala biti rješenje za internet medicinu u BiH, piše radiosarajevo.ba.

“Ideja o formiranju grupe se javila krajem studiranja, u vrijeme kad smo imali manje fakultetskih obaveza nego inače. Željeli smo doprijeti do što više građana, s obzirom na to da su svi svakodnevno bombardirani raznim dezinformacijama o medicinskoj nauci. Pokušali smo što jednostavnijim jezikom prenijeti znanje koje smo stekli na studiju,odgovoriti na pitanja koliko je u našoj moći, te pravovremeno uputiti ljude na pregled ljekarima kada je to potrebno”, počinje priču o Medicini za svakoga mlada doktorica Emina Karamehić, članica ovoga pokreta.

Pored nje, mladi doktori koji savjetuju građane putem Facebooka su Amir Rekić, Bajro Slatina i Hana Sikira. Iako je projekt tek na početku, ovi mladi ljudi se nadaju kako će se vrlo skoro ova ideja razviti na šire područje BiH, kako bi što više ljudi potaknuli da se zanimaju za svoje zdravlje.

“Pitanja koja stižu nam govore da su ljudi zainteresirani za svoje zdravlje i treba im razgovor s nekim ko neće samo nabrajati latinske izraze. Nekoliko pitanja čak nije ni bilo o bolestima, nego o načinima prevencije raznih stanja, što nas mnogo raduje. Mislimo da uz dobar način komunikacije možemo ljudima olakšati briku za vlastito zdravlje, a nadamo se da su naši pacijenti zadovoljni dosadašnjim odgovorima”, pojašnjava Karamehić za Radiosarajevo.ba.

Слика

Dodaje kako je poenta ovog projekta razvijanje nauke, ali i približavanje medicine građanima, koji bi se vjerovatno više bavili svojim zdravljem kad bi im informacije bile pristupačne i razumljive. U tome im, ističe, najviše znači podrška kolega sa dugogodišnjim iskustvom.

“Voljeli bismo da projekt zaživi i u drugim mjestima, jer je toliko mladih doktora širom BiH koji zaista vole svoj poziv i nije im teško odvojiti nekoliko minuta dnevno za ovu ideju. Mi smo stava da što pristupačniji budu zdravstveni radnici, zdravstveno stanje građana u našoj državi će biti bolje”, govori nam Karamehić.

Pojašnjavajući funkcioniranje ovog projekta, Karamehić kaže kako oni ne dijagnosticiraju ništa jer nemaju na raspolaganju pregled svojih pacijenata. Stoga su njihov projekt i njihove metode nešto drukčije od standardnih.

“Ukoliko nam se neko požali na tegobe, obično mu kažemo koje vrste oboljenja uzrokuju takve bolove. U najvećem broju slučajeva preporučimo posjetu ljekaru i damo nekoliko savjeta za olakšavanje tegoba nefarmakološkim tretmanom. Postovi koje pišemo se bave podizanjem svijesti o važnosti redovnih pregleda i brige o zdravljuprevencijom. Tu smo da pomognemo savjetima i znanjem, ali konačnu dijagnozu ipak uspostavlja vaš ljekar u zdravstvenoj ustanovi”, zaključuje Karamehić.

(TIP)

Na FB stranici Medicina za svakoga kazu:

"Informacije
Stranica namjenjena promociji opšteg medicinskog znanja koje svako može i treba razumjeti, za svoje dobro i ne služi za bilo kakve diskusije i rasprave."

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Авг 2017, 23:10

Mozes misliti naslova - "SKANDAL"... sta su ti ovi novinari!

Skandal u Crnoj Gori: Milica (4) na letovanju povredila ruku, lekar joj kao terapiju prepisao SLADOLED (FOTO)
Četvorogodišnja devojčica Milica povredila je ruku na letovanju u Crnoj Gori. U Opštoj bolnici u Baru potražena je pomoć koju je obeležio skandalozan postupak lekara...

Naravno da je "CAR"!!!

OVAJ DOKTOR JE CAR
Dijete povrijedilo ruku, a ljekar mu prepisao sladoled

Piše: Nedeljnik / Objavljeno: 08.08.2017. u 13:34h

Слика

Među komentarima na društvenim mrežama se mogu pročitati pohvale za doktorov gest kojim je verovatno hteo da oraspoloži dete

Nesvakidašnja terapija koju je jedan lekar u bolnici u Baru prepisao devojčici koja je povredila ruku izazvala je pažnju na društvenim mrežama. Naime, lekar specijalista je u uredno napisanom izveštaju četvorogodišnjoj devojčici, koja je primljena zbog povrede ruke, prepisao sladoled.

U anamnezi se navodi da je devojčica priklještila palac desne šake na vrata, dok u kliničkom nalazu stoji da ima manji otok.

Kao terapija, u izveštaju lekara, stoji "sladoled i kontrola po potrebi".

Fotografija je objavljena na Fejsbuk stranici Podgorički vremeplov, a u komentarima se mogu pročitati pohvale za doktorov gest kojim je verovatno hteo da oraspoloži dete.

"Ovo je jako simpatičan gest doktora obzirom da je dete u pitanju. Priklješten palac, urađen rendgen, nije slomljen, nema terapije. Ovo je jako lepa dosetka da malo oraspoloži dete koje taj palac verovatno boli. Kako jedva čekate da na nekoga, bilo koga, izbacite te frustracije svakodnevne, to je strašno. Svaka čast doktoru na pristupu...", piše u jednom komentaru.

6yka.com

Da, nesvakidasnje, ali... SVAKA CAST DOKTORE!

NESVAKIDAŠNJE
MILICA (4) U CRNOJ GORI POVREDILA PRST, A PREPISALI JOJ TERAPIJU SLADOLEDOM: Nalaz lekara podelio javnost!

Po obicaju (balkanskom): "Nije se rodio ko bi narodu ugodio"...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 11 Авг 2017, 11:47

SEBI Ja, takozvana reforma, sarajevski pacijenti... ima li sta (i gde) jadnije i gore?

NOVAC ILI ZDRAVLJE
Reforma zdravstva: ZA UGRADNJU DEFIBRILATORA: Pacijent iz Sarajeva mora platiti participaciju od devet hiljada KM!

Suad Garibović iz Sarajeva srčani je bolesnik kojem je potrebna ugradnja dvokomornog defibrilatora. Operacija koja je zakazana za petak na KCUS-u, otkazana je jer Suad nema 9 hiljada KM

Objavljeno: 10.08.2017. u 15:47h
Слика

Piše: B.M.R.

- Doktore, dobar dan, Garibović je. Ja nisam uspio sakupiti novce za… Šta sada da radim – Suad Garibović, teški srčani bolesnik, u telefonskom razgovoru sa doktorom KCUS-a u srijedu 9. avgusta otkazao je operaciju zakazanu za petak, 11. avgust.

Razlog: nema 9.208 KM, koliko iznosi predračun Zavoda zdravstvenog osiguranja KS za dvokomorni defibrilator. Suad je zaposlen, trenutno na bolovanju, ali mu se redovno uplaćuju svi doprinosi.

- Znam da je procedura, doktore, i da nije vaša odredba, naravno. Znam i da moram sakupiti novac, to mi je jasno kao dan. Možete li mi okvirno reći, kad sakupim novac, koji je to period koji ću čekati za operaciju – doktor sa druge strane žice Suada upućuje da mu se javi čim bude imao novac pa će se naći i termin.

- Dobro, šta da vam kažem, doktore. Doviđenja, svako dobro. Odmorite se fino.

Suad nije jedini. I Suadova priča nije nova. Bolesnici u Sarajevskom kantonu participiraju za razne vrste medicinskih usluga na Kliničkom centru u Sarajevu. Ali kada su mu doktori u ponedjeljak zakazali operaciju za petak, a u Zavodu zdravstvenog osiguranja ispostavili predračun na 9.208 KM, za ugradnju dvokomornog defibrilatora, Suad kaže da ga je zamalo izdalo i ono 25 posto srca koliko je još u funkciji.

- Sutko, skupićemo do kraja sedmice – kaže mu supruga Jasna nakon što je završio razgovor – i sama bolesnik sa ozbiljnim dijagnozama.

- Nećemo, nemoj tako razmišljati! - ljut je – Neće za mene niko skupljati!

- Ali ti za mene skupljaš – pokušava Jasna da se pribere od odbijenice sa Kliničkog – Skupila bih ali mi je kratak rok. Donijeću. Skupiću.

Jasna vadi iz ladice neseser sa novcem koji je uspjela pribrati od porodice i prijatelja – blizu dvije hiljade KM. Prodaju automobil i neke druge vrijedne stvari iz domaćinstva. Prodali su i CD player ali ga je kupio za 40 KM kupac iz Čapljine pa im se ne isplati plaćati poštarinu za taj iznos.

Kada su počeli zdravstveni problemi, Suadu su u Kliničkom centru u Sarajevu rekli kako treba operaciju – ugradnju dvokomornog defibrilatora. No, ta se operacija, tada mu je rečeno, ne radi u Sarajevu pa su ga uputili u Tuzlu. U Tuzli su mu rekli kako treba samo donijeti potvrdu iz Sarajeva kako će Zavod zdravstvenog osiguranja podmiriti trošak nabavke aparata. U tu svrhu Suadu je trebala potvrda sa KCUS-a kako se u Sarajevu ta operacija ne izvodi:

- Međutim, kada smo došli na Klinički ponovo kako bi nam napismeno dali da se operacija ne izvodi u Sarajevu doktor nam je rekao da je ne želi izdati: ‘Mi ne radimo tu operaciju, ali ćemo je početi raditi’, rekli su mi.

Tako je propala operacija u Tuzli. Sada je propala i ova u Sarajevu. Doktor koji bi ga mogao operisati uskoro odlazi na godišnji odmor.

Suad je preživio dva infarkta, ugrađen mu je stent, a ljekari su utvrdili da je “hitan slučaj”. No, u bh. stvarnosti to ne znači ništa ukoliko pacijent sam ne osigura novac. Tako Suad, bivši logoraš iz Prijedora, danas u svom stanu u naselju Otes čeka – ili da se sakupi novac ili treći infarkt.

(zurnal.info)