Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1503
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 07 Апр 2017, 21:12

nevenkagaragic пише:E stvarno svasta u ovoj BiH!

Pogrešne dijagnoze šefice Patologije u Bihaću

Objavljeno: 26.02.2017 22:06
Posljednja izmjena: 27.02.2017 11:27

Слика

Greške ljekara najčešće završe kobno za pacijente. Kad pogriješi patolog, grešku je uglavnom nemoguće ispraviti. Dijagnosticirani karcinom, hemoterapije i operativni zahvat nakon takve pogrešne dijagnoze događali su se u Kantonalnoj bolnici "Doktor Irfan Ljubijankić" u Bihaću. Zasad deset revidiranih nalaza koje je potpisala doktorica Nikolina Balaban, šefica bihaćke Patologije, pokazuju pogrešne dijagnoze.

"Kada sam otišla tamo dočekala me je sestra Belma i doktorica Begić. Saopćile su mi da su moje terapije prekinute, jer je s Patologije u Sarajevu javljeno da nemam rak“, priča pacijentica iz Bihaća Armina Rekić.

Prethodno je ovoj 32-godišnjakinji, koja je planirala trudnoću, izvađena maternica, i to isključivo zbog čak dva patohistološka nalaza koje potpisuje dr. Nikolina Balaban u kojima tvrdi da Armina ima invazivni karcinom na maternici. I nije to sve, Armina je prošla i jednu hemoterapiju. A trebala je i mnogo više: "Dvadeset tri vanjska zračenja, četiri unutarnja i pet hemoterapija", kaže Armina.

A od odgovornih u Kantonalnoj bolnici, koji iako se već neko vrijeme u Krajini sve glasnije priča o nestručnosti Nikoline Balaban, dolazi samo tišina. Zahtjev za više informacija poslali smo na ime direktora Smaila Derviševića.

U vezi s Vašim zahtjevom obavještavam Vas da naša ustanova trenutno neće izlaziti u javnost s bilo kakvim informacijama ili saopćenjima - odgovorili su.

A direktora bolnice u Bihaću dr. Smaila Derviševića htjeli smo pitati na koji način je zaposlena dr. Nikolina Balaban, i to ni manje ni više nego na mjesto šefice Patologije, s obzirom na to da nije bilo javnog konkursa? Htjeli smo pitati i da li je bilo preispitivanja njenih nalaza, kao i to da li štiti i od javnosti krije greške dr. Nikoline Balaban?

A greške potvrđuju i revidirani nalazi koji su rađeni u bh. i regionalnim kliničkim centrima. Pacijenti koji su morali biti operisani jer boluju od karcinom, prema nalazima dr. Balaban imaju samo blage upale. A ekstremne operacije rađene su na pacijentima koji nisu imali rak. I Kantonalno tužilaštvo je otvorilo istragu.

"Radi utvrđivanja postojanja osnova sumnje da li se u radnjama liječnice Nikoline Balaban očituju elementi krivičnog djela nesavjesno liječenje", navodi glasnogovornica Tužilaštva USK-a Jasmina Husić.

Nadležni bi trebalo da se pozabave time kako sistem, prvenstveno direktor bolnice Dervišević, može dozvoliti ovakve greške. I kome ovdašnji narod plaća za javašluk i neznanje u zdravstvu?

federalna.ba

Sta reci, osim da normalan covek ne poveruje!

Слика
Dr. Nikolina Balaban i pogrešne dijagnoze
Otpor Portal

Je li to ona?

Слика

Doktorici Nikolini Balaban uručena nagrada za CD ličnost godine
FACE HD TV

Jos malo:

Krajiški mediji napokon ujedinjeni: Ko je dr. Nikolina Balaban?

Potresno pismo čitateljke: “Greškom ljekara Kantonalne bolnice u Bihaću odstranjena mi je maternica”

Nesto ranije - decembar 2016. - kontinuitet???

Kantonalna bolnica Bihać primjer javašluka i nestručnosti: ”De, nek ti muž dođe!” (FOTO)

I tako to... "blago" pacijentima!Nesto ranije - decembar 2016. - kontinuitet???

Sta reci nego FUJ, FUJ - belo odavno NIJE vise belo! Ovih 60 stranica teme je tek sitnica...
Hipokrate, Hipokrate... kojoj su se svrsi okrenuli tvoji sledbenici? Obrnutoj?! Obucite CRNO, vise vam prilici!
Naravno, cast RETKIM izuzecima!

SAZNAJEMO

Zbog sumnje na nesavjesno liječenje uhapšena dr. Nikolina Balaban

Piše: M. Ć./Klix.ba prije 5h 5m
Слика
Dr. Nikolina Balaban

Zbog sumnje na nesavjestan rad u službi, danas je slobode lišena dr. Nikolina Balaban, donedavna šefica Službe za patologiju Kantonalne bolnice "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću, saznaje Klix.ba.

"Policijski službenici Sektora kriminalističke policije MUP-a USK uhapsili su jutros u 9:30 sati osobu B. N. (1972.). Slobode je lišena zbog postojanja osnove sumnje da je počinila krivično djelo teška krivična djela protiv zdravlja ljudi", kazala nam je Snežana Galić, glasnogovornica MUP-a USK.

Kako nam je potvrđeno, radi se o dr. Nikolini Balaban, donedavnoj šefici Službe za patologiju Kantonalne bolnice "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću.

Dr. Balaban je u toku dana predata u nadležnost Tužilaštva USK.

U posljednje vrijeme, nekoliko desetina pacijenata iz Unsko-sanskog kantona izašlo je u javnost sa tvrdnjama da su im ustanovljene pogrešne dijagnoze od dr. Balaban, a što je utvrđeno revidiranim nalazima rađenim u drugim bh. i regionalnim kliničkim centrima. Balaban je za nestručnost optužena i od strane pojedinih kolega ljekara.

Krajem prošle godine bihaćki ljekar Dževad Durmišević u otvorenom pismu javnosti teško je optužio Balaban za nehat.

"Nakon nekoliko revizija prvih njenih nalaza ispostavilo se da su dijagnoze bile potpuno pogrešne, pa tamo gdje je maligno stoji benigno i obrnuto. Hirurge smo upozorili, ali su reakcije bile neozbiljne. Na stručnim sastancima sve se svodilo na seksističke komentare prema spomenutoj doktorici. Tek kada je vrag odnio šalu, kada su uvidjeli da je porastao broj karcinoma, počeli su gunđati…", naveo je Durmišević u svom pismu.

Tada je naveo i konkretne primjere navodnih grešaka dr. Balaban.

"Pacijentici R. DŽ. iz Sanskog Mosta, staroj 23 godine, nakon odstranjenja dijela tumora iz dojke, dr. Balaban je dijagnosticirala karcinom dojke. Nakon revizije u Bihaću i u Kliničkom centru u Banjoj Luci, dijagnosticirana je benigna promjena. Dakle, da nije bilo revizije, mlada djevojka bi ostala bez jedne dojke i morala bi proći hemoterapiju… Ili, drugi slučaj Ž. I. iz Cazina. Stručnjakinja iz prijedorske bolnice dijagnosticirala je upalnu bolest želuca. Nakon revizije u Bihaću i Banjoj Luci, dijagnosticiran je karcinom želuca. U ovom bi slučaju posljedice po pacijenta bile fatalne. Dakle, ovdje treba operativnim zahvatom odstraniti želudac, a po nalazu dr. Balaban karcinom bi se trebao liječiti gastalom", naveo je Durmišević.

Iz Tužilaštva USK su krajem februara potvrdili da su otvorili istragu u ovom predmetu zbog, kako su tada pojasnili, "utvrđivanja postojanja osnova sumnje da li se u radnjama dr. Nikoline Balaban očituju elementi krivičnog djela nesavjesno liječenje".

Inače, dr. Balaban, koja je prije zaposlenja u Bihaću bila šefica Službe za patologiju Opšte bolnice u Prijedoru i istaknuta aktivistica iz ovog grada, u januaru ove godine izabrana je za CD ličnost godine u izboru FACE televizije.

klix.ba

Uhapšena doktorica koja je pacijentima davala pogrešne dijagnoze

Jedan komentar:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 07 Апр 2017, 21:48

U privatnim balkanskim drzavama... HORORI - sta drugo reci?
SEBI JA i samo SEBI JA...

STUDENTIMA ONEMOGUĆEN PRISTUP PODACIMA ZA DIPLOMSKE I MAGISTARSKE RADOVE

Najveća medicinska ustanova u BiH gubi status univerzitetske bolnice?!

Autor: Dnevni avaz

Petak, 07. Travanj 2017. u 17:48
Слика

SARAJEVO - Zbog odluka generalne direktorice Sebije Izetbegović, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) mogao bi izgubiti status univerzitetske bolnice!

Takva opasnost krije se u tome što je direktorica najveće medicinske ustanove u BiH zabranila studentima Medicinskog fakulteta u Sarajevu pristup podacima o pacijentima koji se liječe u ovoj bolnici, neophodnim za izradu diplomskih radova.

Dobili odbijenicu

U dopisu koji je u posjedu „Dnevnog avaza“, direktorica Izetbegović zahtijeva da studenti, ako žele dobiti neophodne podatke, osim mentora koji predaju na pred kliničkim predmetima, od sada moraju imati i mentora iz KCUS-a.

No, upućeni tvrde da se na ovaj način studenti dovode u nezavidan položaj, jer je upitno hoće li neko iz KCUS-a pristati i moći da im bude mentor. To studentima ne ide u prilog, jer se odugovlači proces njihovog obrazovanja i usporava ih u stjecanju diplome.

Слика Слика

Dopis u kojem se navodi da se bez mentora iz KCUS-a ne može raditi diplomski rad, dobio je 22. marta i prof. dr. Radivoje Jadrić, koji se molbom, kako je to i do sada bila praksa, obratio KCUS-u kako bi studenti pristupili izradi radova.

Kako je za „Avaz“ kazala dekanesa Medicinskog fakulteta Almira Hadžović-Džuvo, obavijest da profesori s Medicine neće moći biti samostalni mentori dobili su od profesorice Enre Suljić, direktorice Instituta za naučnoistraživački rad (NIR) KCUS-a. Taj prijedlog krajem marta odbilo je Naučno-nastavno vijeće jer smatra kako nema nikakvog razloga da profesor koji može izvesti mentorstvo doktorandu, ne bi to mogao učiniti i studentima na diplomskom radu.

– Usprkos tome, studenti su dobili odbijenicu pristupu podacima u KCUS-u, dok su profesori ovakvom odlukom duboko povrijeđeni, jer se time poništavaju godine njihove akademske karijere u koju su toliko uložili – kazala nam je dekanesa Hadžović-Džuvo.

Etički principi

U KCUS-u takvu odluku pravdaju „čuvanjem etičkih principa i Zakonom o zaštiti ličnih podataka pacijenta koji se nalaze na liječenju“.

No, Hadžović-Džuvo kaže da to ne može biti razlog za zabrane, jer i profesori i studenti znaju kakva je njihova odgovornost u zaštiti ličnih podataka. Oni o tome uče tokom studija.

Dodala je i da studenti po Zakonu o visokom obrazovanju imaju pravo birati mentore.

Danas sastanak s premijerom i ministrom

O ovom problemu ponovo će raspravljati Naučno-nastavno vijeće 14. travnja, a o svemu će danas biti upoznati i premijera Sarajevske županije. Na tom sastanku će biti i direktorica Izetbegović, županijski ministar obrazovanja i rektor Sarajevskog univerziteta.

– Nadam se da će svi oni dati svoj doprinos našim nastojanjima da uspješno educiramo studente medicinske, kao najodgovornije profesije u društvu – kazala je Hadžović-Džuvo.

Po podatke otišao iz Sarajeva u Tešanj

Džan Ahmed Jasenković, student pete godine Medicinskog fakulteta u Sarajevu, kaže za „Avaz“ da su njegove kolege odlučile da radove umjesto na KCUS-u, pripreme u drugim bolnicama, gdje bez problema mogu dobiti neophodne podatke.

– Jedan naš kolega, nakon što je dobio odbijenicu na KCUS-u, odlučio je praktični dio diplomskog rada uraditi u bolnici u Tešnju. Nije mi jasno što nam ne daju pristup, jer ranije nije bilo problema s tim – kaže Jasenković.

Autor: Dnevni avaz
Petak, 07. Travanj 2017. u 17:48
dnevno.ba

Jos malo...

SIPA na Kliničkom centru: Oduzeta dokumentacija o nezakonito zadržanom novcu Ljekarske komore!
Odlukom Sebije Izetbegović, generalne direktorice KCUS-a, članarina koju su ljekari izdvajali za članstvo u Ljekarskoj komori zadržavana je na računu KCUS-a. Na taj je način Ljekarska komora oštećena za više od 20 hiljada maraka

Ne benda ONA to, vazno je ustedeti! Onda se pohvalti...

HOROR FOTOGRAFIJE IZ BOLNICE U SARAJEVU: Građanka danas snimila OVO...

Loši higijenski uslovi: Inspekcija na KCUS-u po prijavi Zavoda za javno zdravstvo KS

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 07 Апр 2017, 22:03

STRASNO!

POTRESNI STATUS MEDINE DELIĆ

Građanka koja je izgubila brata na svom Facebooku opisala užasno stanje na KCUS-u: 'Dolazila mi je i policija...'

Hronika06.04.17, 19:40h

Слика

Tog jutra (brat je već preselio, a roditelji se bore sa onim što ih je snašlo) probudila me goraždanska policija koja je morala da provjeri da li se u našem stanu nalazi oružje, jer sam se ja dan prije vratila kući i pri izlasku sa klinike naglasila doktorici da moram kući i da mi čuva mamu ako se nešto desi. Ona je to vjerovatno protumačila na drugi način

O stanju u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u BiH, Kliničkom centru univerziteta u Sarajevu, mediji već odavno pišu. Tako je objavljeno desetine članaka o masovnom odlasku ljekara, uvjetima koji nisu dostojni čovjeka, nedostka opreme, lijekova i ostalih potrepština koje bolnica mora imati. Pored medija, i građani izražavaju svoje nezadovoljstvo stanjem na KCUS-u. Tako je građanka Medina Delić na svom Facebook profilu podijelila svoje zastrašujuće iskustvo, koje prenosimo u cijelosti, prenosi Avaz.

"DIJELITE POST DALJE, BITNO JE DA GA ŠTO VEĆI BROJ LJUDI PROČITA

Poslije 13 dana od bracovog preseljenja na bolji svijet želim da uputim kritike i ogorčenja pojedincima na Infektivnoj klinici. Boli me nepravda. Znam da bi i mog brata zaboljela. U tome smo isti.

Užasavajuće je stanje na Infektivnoj klinici Koševo u Sarajevu. Počeću od samog ulaska na kliniku gdje vas dočekaju veoma namrgođena lica za koje ne znaš da li ćeš na „Dobar dan“ dobiti odgovor. Sobe su baš svjetski neuređene počevši od onih staromodnih kreveta, na kojima jedino može doći do oštećenja kičme, ako ležiš duži vremenski period.

Kažu da na Infektivnim klinikama mora i zrak da bude filtriran, a tamošnje medicinsko osoblje smatra da otvaranjem prozora ulazi „čist“ zrak, bez obzira što svaki dan ispred klinike prolazi kamion koji odvozi smeće, bezbroj automobila i bolesnih ljudi. Za „čišćenje“ bolnice iskorištavaju se učenici koji dolaze tu na praksu. Ako nemate novac nemojte da se razbolite. Niti vas ima ko liječiti, niti vas imaju čime liječiti. Da bi se vratila dugovanja koja bolnica ima, pacijent je dužan da sebi kupi najbanalnije potrebne lijekove kao što je paracetamol, kafetin i ostale tablete koje pije svaki drugi čovjek.

Znači, zdravstveno osiguranje plaćate da bi klinika otplatila sve dugove koje ima i da bi pojedinci bili „veliki ljudi“ zato što su uspjeli vratiti milionske dugove. Tamo vam nema ni zavoja, ni trake kojom se pričvršćuju braonile. Te „sitnice“ možete da kupite u bilo kojoj apoteci. Međutim, sve ostalo što košta mnogo više možete naći u samo jednoj apoteci, „Dina“. Kada pitate da li ima šanse o ozdravljenju dobijete one velike riječi pune nade i uvjerenja da će biti sve uredu. Sve do onog momenta kada je očito da više ne znaju šta da propišu. Tada se pred očima pacijenta govori da nema nikakve šanse niti spasa, čak i kada bi porodica pacijenta odvela i na kraj bijelog svijeta.

Onda jedna majka vidi nakvašene obraze svog djeteta koje mjesecima leži u bolesničkom krevetu i u njoj se budi onaj majčinski revolt blagog nasrtaja (šteta što je bio blagi, zasluženo je mnogo više), da bi doktorica koja nije vrijedna da se njeno ime nađe u mojim ustima pozvala policiju, specijalce, koji su za razliku od nje shvatili situaciju u kojoj se nalazi jedna majka, koja gleda rođeno dijete koje je na izmaku života zbog neadekvatne terapije. Jeste, NEADEKVATNE.

U dopisu koji sam dobila od njemačkog liječnika jasno piše da mu nije jasno zašto se koristi neadekvatna terapija, zato što zna da adekvatna terapija postoji u BiH. Između ostalog zamolio je doktoricu da stupi s njim u kontakt radi savjetovanja i običnog razgovora kako da se jedan pacijent dalje tretira. Gospođa odbija zahtjev uz riječi da nema šta reći, da je sve rečeno. Tokom boravka moja majka i brat gledaju kako mladić od 30 godina gubi život. Čuju njegove svakodnevne jauke, u razgovoru su sa majkom pacijenta koja je svjesna da gubi sina jedinca. Nažalost, mladić gubi svoju borbu za život u kasnim satima, na oči moga brata i majke. Cijelu noć mama i braco oplakuju mladi život da bi ujutru medicinska sestra rekla da mladić nije mrtav već da je prebačen na drugu kliniku zbog lošijeg zdravstvenog stanja.

Mama se zapitala da li je uopšte pri pameti, jer je pokušala napraviti budalom. Posle izvjesnog vremena saznali smo da je u noći smrti sazvano medicinsko osoblje sa te klinike kojem su izdate prijetnje otkazom ako se uopšte sazna da je na toj klinici izgubljen jedan život. Zbog čega? Zašto? Nakon mjesec dana i moja majka gubi svog sina, čiju smrt nisu mogli da prikriju jer je doktorica odmah ponovo pozvala policiju, vjerovatno zbog toga što se osjeća krivom zbog nestanka još jednog mladog života.

Tog jutra (brat je već preselio, a roditelji se bore sa onim što ih je snašlo) probudila me goraždanska policija koja je morala da provjeri da li se u našem stanu nalazi oružje, jer sam se ja dan prije vratila kući i pri izlasku sa klinike naglasila doktorici da moram kući i da mi čuva mamu ako se nešto desi. Ona je to vjerovatno protumačila na drugi način. U posljednjih nekoliko dana bracove organe obuzela je voda, nakon čega majka moli za rješavanje tog problema gdje je doktorica jasno i glasno odbija, da bi nekoliko sati prije bracove smrti kofol pokušala da riješi taj problem. Ne razumijem njeno ponašanje i nije mi jasno do kada ćemo trpjeti takve doktore? Zbog čega se u očima jedne takve doktorice nalazi toliko mržnje prema pacijentima i njegovoj porodici?

Veliko HVALA doktoricama Vesni i Velidi koje su pune ljudskosti i razumijevanja."

Medinna Nedim u srijedu

depo.ba

Nisam te dala, uzeli su mi te...

Zalosno... i ucestalo - dokle???
A gde su KONKRETNA IMENA???
Treba ih jasno i glasno izreci, napisati, ma koliko gadljivo bilo...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 14 Апр 2017, 15:52

Eh... "blago" pacijentima... koliko li nestrucnjaka ubija svaki dan...

Teške optužbe protiv ginekologa u prijedorskoj bolnici: „Nestručnim pregledom moje supruge ubio je bebu!“

Tužna ispovijest, protiv ginekologa podnijeta prijava

Šokantne tvrdnje Harisa Tahirovića iz Prijedora: Doktor mi je ubio dijete

Objavljeno: 14. 04. 2017 - 08:15
Слика

Protiv doktora, ginekologa Tomislava Jekića iz prijedorske bolnice podnijeta je prijava da je nestručnim pregledom Arnele Tahirović iz Kozaruše kod Prijedora ubio dijete u devetom mjesecu trudnoće. Slučaj je prijavio Haris Tahirović, Arnelin suprug.

- Ono što u ovom momentu mogu da vam kažem je da postoji prijava Harisa Tahirovića, protiv jednog ljekara iz prijedorske bolnice. Tim radi na ispitivanju istinitosti navedenih činjenica u prijavi - kazala je za portal Avaz.ba portparolka CJB Banja Luka Zvezdana Alendarević.

Carski rez

Haris Tahirović javio se redakciji portala Avaz.ba te otkrio detalje stravične noći, u kojoj je jedva spašen život njegove supruge, a dijete carskim rezom rođeno mrtvo.

- Kraj marta 30. na 31. moja trudna supruga je osjetila bolove i odvezao sam je u bolnicu u Prijedoru. U tom periodu je već bila ušla u deveti mjesec trudnoće, a primio ju je dežurni ginekolog T. J. Odradio je ultrazvuk i dijete je bilo živo, sve u redu. Međutim, on je nakon toga odradio i pregled ručno. Moja supruga se pobunila na to, a on se izderao na nju te rekao da je neće ultrazvukom porađati i prilikom pregleda je raskrvario - počeo je svoju tužnu ispovijest Tahirović.

Слика
Tahirović: Zahvaljujući doktoru Iviću moja supruga Arnela je bolje

Nakon pregleda, prema riječima Tahirovića doktor Jekić ih je poslao u Banju Luku hitno, jer u Prijedoru nemaju inkubator.

- Tako raskrvarenu, nakon što ju je natrpao vatom, poslali su nas u Banju Luku. Ljekar koji nas je primio bio je veoma ljut i galamio je na medicinsku sestru koja je došla s nama u pratnji. Rekao je da ovakav slučaj nije imao u deset godina rada, da je u pitanju ubistvo i bahatost ljekara - ispričao je naš sagovornik.

Kako je istakao za Avaz.ba, doktor Jovica Ivić spasio je život njegovoj supruzi, koja je došla u kritičnom stanju.

- Nakon operacije saopštio mi je da je dijete mrtvo i da mi je supruga u životnoj opasnosti, da je izgubila dosta krvi. Bilo je to oko ponoći i rekao mi je da ukoliko joj se ne popravi stanje do 6 sati ujutro, morat će joj vaditi matericu. Primila je devet kesica krvi, a zahvaljujući doktoru Iviću moja supruga Arnela je bolje - kazao je Tahirović.

Slučaj je prijavljen policiji, a dijete poslano na obdukciju. Nakon toga dijete je sahranjeno.

Otpusno pismo

Iz Kliničkog centra u Banjoj Luci potvrdili su za portal Avaz.ba da je Tahirović primljena krajem marta u bolnicu.

- U vezi s Vašim upitom koji se odnosi na slučaj pacijentkinje A.T., obavještavamo vas da je pomenuta pacijentkinja upućena na liječenje u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske iz Opšte bolnice Prijedor i primljena je u našu ustanovu 31.3.2017. godine. Pacijentkinja je u našoj ustanovi zbrinuta, te je nakon oporavka 5.4.2017. godine otpuštena na kućno liječenje. U skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti RS, bez pismenog pristanka pacijenta, Univerzitetski klinički centar RS nije ovlašten da iznosi pojedinosti koje se tiču liječenja i zbrinjavanja pomenute pacijentkinje, niti o njenom zdravstvenom stanju - navodi se u odgovoru iz KBC Banja Luka.

Redakciji portala Avaz.ba, Tahirović je proslijedio i otpusno pismo iz banjalučke bolnice u kojem piše da je njegova supruga porođena carskim rezom te da je dijete rođeno mrtvo.

Слика
Otpusno pismo Tahirović iz bolnice u Banjoj Luci

Kontaktirali smo bolnicu u Prijedoru, a doktor Tomislav Jekić je za naš portal odgovorio:

- Upoznat sam sa slučajem, jer sam bio dežurni ginekolog taj dan. S obzirom na to da je pacijentkinja bila u 35. nedjelji trudnoće i počela dobijati kontrakcije, ja sam je uputio prema pravilima naše službe, sanitetom na Kliniku u Banju Luku. U trenutku slanja i majka i dijete su bili dobro. I ja sam zatečen ishodom. Možda bi vam više informacija mogli dati iz Kliničkog centra - kazao je Jekić, koji je na pitanje "da li je istina da je Tahirović pregledao ručno i vikao uz nju", rekao da su to neistine.

Trudnoća bila uredna

Trudnoću Arnele Tahirović vodio je ljekar Predrag Rosić, a prema riječima Harisa nije bilo nikakvih komplikacija.

- Moja supruga i dijete su bili u redu, sve do te noći. Lekar iz Doma zdravlja vodio je trudnoću moje supruge i sve je bilo u redu. Beba se normalno razvijala, trudnoća je bila uredna i nije bilo nikakvih komplikacija - kazao je Tahirović, koji je uz ove tvrdnje priložio i izvod iz kartona vođenog tokom trudnoće.

Слика
Karton vođen tokom trudnoće Tahirović

Autor: M. KUNARAC

avaz.ba

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 16 Апр 2017, 22:25

Zveri? Preblago je to poredjenje, zveri su male mace u poredjenju sa farmaceutskom mafijom!
Nadam se da ce NJIMA zatrebati...

FARMACEUTSKE ZVERI: Želeli da unište lekove za rak!

Farmaceutska kompanija planirala da uništi lekove za rak kako bi podigla cene za 4.000 odsto.

04/15/2017 16:49 Magazin Zdravlje

Слика
Klonite se “lekova” velikih farmaceutskih kompanija zvučnog imena kojima je jedini cilj zarada (Foto: pixabay.com)

Istragom su otkriveni mejlovi zaposlenih velike farmaceutske kompanije u kojima "slave rast cena lekova za rak", prenosi Independent.

Rukovodstvo kompanije Aspen farmaker navodno je planiralo uništiti zalihe lekova zbog svađe oko cene sa španskom zdravstvenom službom 2014.

Pretili su da će prestati sa prodajom lekova ako ministarstvo ne povisi cene. Nakon što je kupila pet vrsta lekova za rak od britanske kompanije Glakso Smit Klajn, Aspen je pokušao da lekove proda u Evropi za cenu višu čak 40 puta, objavio je Tajms.

Tokom pregovora oko cene u Španiji, Aspen je navodno pretio da će prestati da prodaje lekove za rak ako ministar zdravlja ne povisi cene za 4.000 posto, objavio je španski "Konfidensijal digital".

Povišenje cena omogućila je rupa u zakonu zbog koje farmaceutske kompanije smeju da menjaju cene lekova ako ih prodaju pod drugim imenom. Ova rupa u zakonu zapravo bi trebalo da omogući snižavanje cena nakon što istekne patent za lek, ali ako farmaceutske kompanije nemaju konkurenciju, smeju i da podižu cene.

Portparol britanskog Ministarstva zdravlja rekao je da se ove godine uvode novi zakoni koji će omogućiti vladi "delovanje protiv prevelikog rasta cena generičkih lekova".

Nedavno su brojni lekari uzdali oštro upozorenje: "Nikad nemojte da pijete brufen!", a zašto, saznajte OVDE.

Izvor: Indeks

pravda.rs

O da, da... slazem se s oba komentara:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 17 Апр 2017, 21:15

Sta reci? Komentari na tekst su rekli SVE!
ZNAJU pacijenti, znaju, ali ih niko ne zarzuje...

UDRUŽENJE KAP

Spahić: Pacijenti trebaju znati svoja prava, šutnja i nereagovanje su najgori

FENA prije 5h 50m

Слика

Udruženje za razvoj društva "Kap" drugu godinu zaredom obilježava Evropski dan prava pacijenata u okviru projekta "Moje pravo", kojim na različite načine promovira zakonska prava pacijenata.

Glasnogovornica Udruženja "Kap" Merima Spahić kaže Feni da im je namjera ohrabriti ih da reagiraju u slučaju kršenja njihovih prava i dati im instrumente i znanje kako da postupe u takvim slučajevima.

"Šutnja i nereagovanje su najgori kad su u pitanju kršenja prava pacijenata. Izostankom reakcije šalje se poruka zdravstvenim radnicima da mogu raditi šta god žele i da za to neće biti adekvatno sankcionirani", kazala je.

Prisjeća se da, kad su prošle godine počeli provedbu projekta promocije prava pacijenata, skoro nijedan građanin nije znao definirati nijedno pravo koje ima.

Godinu dana poslije građani, kaže, znaju da imaju neka prava, ali i dalje nisu dovoljno informirani o njima. Zato će sutra dijeliti brošure ispred KCUS-a od 11 do 13 sati i ispred Opće bolnice u Sarajevu od 13 do 15 sati, zajedno s budućim medicinskim kadrom - studentima Medicinskog fakulteta.

"Građani moraju biti svjesni činjenice da oni finansiraju zdravstvo i da moraju insistirati na dostojanstvenom ophođenju i adekvatnoj zdravstvenoj usluzi. Također, građani moraju znati da svako ko krši njihova prava u zdravstvenim institucijama direktno krši zakone ove države jer su prava, obaveze i odgovornosti pacijenata definirani entitetskim zakonima", naglašava.

Građani se, kaže, žale da se najviše krše zakoni koji se tiču poštovanja pacijentovog vremena i preduge liste čekanja za određene bolesti koje zaista ne mogu čekati po recimo šest mjeseci na magnetnu rezonancu ili CT snimak.

Podsjeća da je u zakonu jasno definirano da "pacijent može biti stavljen na listu čekanja za određenu vrstu zdravstvenih usluga samo iz razumnih razloga i na razumno vrijeme".

"Važno je informirati građane kako da podnesu prigovor ako smatraju da su im uskraćena prava na zdravstvenu zaštitu ili ako nisu zadovoljni pruženom zdravstvenom uslugom. Prigovor se, po zakonu, podnosi direktoru zdravstvene ustanove u roku od osam dana najkasnije", navodi.

Precizira da se prigovor podnosi usmenim ili pismenim putem iako praksa pokazuje da je najbolje prigovor podnijeti pismeno i to u dva primjerka. Jedan primjerak se ostavi na protokolu zdravstvene institucije, a drugi identični primjerak pacijent treba ovjeriti na protokolu i zadržati za sebe kao dokaz da je uputio prigovor.

"Pacijent koji nije zadovoljan odlukom direktora zdravstvene ustanove, ima pravo da zaštitu prava zatraži kod nadležnog ministarstva ili suda, opet pisanim putem", kazala je glasnogovornica Udruženja "Kap".

Evropski dan prava pacijenata obilježava se 18. aprila, a cilj projekta "Moje pravo" je informirati građane o njihovim osnovnim pravima koje imaju tokom boravka ili korištenja zdravstvenih usluga.

klix.ba

2 komentara:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 17 Апр 2017, 21:26

Nista novo... a vi pacijenti samo cutite, cutite... A OVI GORE (KAP) pricaju o nekim pravima pacijenata - KOME???

DOM ZDRAVLJA TUZLA: Ustanova za kahvenisanje, a liste čekanja na Radiologiji i po pet mjeseci

17/04/2017

Слика

Svaki dan se susrećemo sa namrgođenim licima zdravstvenih radnika i njihovim pokušavanjem da odglume finoću i empatiju.

Jutros na poliklinici Radiologije Doma zdravlja Tuzla, pacijenti čekaju pred šalterom, stariji su i kažu: “Mora se doći kad kažu”, aludirajući na pojedine malograđanske zaposlenike pomenute poliklinike.

Na šalteru piše da je radno vrijeme od 7 , a u 7:25, šalter prazan. Usudim se otvoriti vrata, “zabranjene zone” i provjeriti šta se dešava unutra?

Neće Vas zaprepastiti ono što sam zatekla. “Seljačka” ćelava glava u haremu “damica” ispija kafu kod aparata i provodi jutarnju terapiju smijehom.

Šokirane face i pogled kao kod kuhanih riba me dočekao na vratima, dok sam pristojnim tonom pitala: “Trebam li se zakazati, prvi put sam ovdje, vi ne radite, a ja žurim na posao?”

Sa sve ćelavom glavom i nekulturnom komunikacijom, pokušajom dominacije jednog primitivnog Balkanca, ustaje gospodin i ne sasluša moje pitanje, već visokim tonom traži da predam knjižicu.

Dok pokušavam objasniti, da trebam termin za šaku koja ne funkcioniše zadnjih dana, shvatim zapravo, da malograđanski čaršijaner i ne zna bolje.

Znate, ima stranka, brat, prijatelj, nema problema, što na samom početku radnog dana i to prvog u sedmici napravi pauzu, jer ti koji: “Moraju doći kad se kaže”, šute!

Dok sam čekala, kraj “pauze” saznala sam od gospođe, da s bolovima u leđima snimak čeka od novembra 2016. godine.

Da se kafe manje ispijaju, da posao za koji ste plaćeni obavite na vrijeme i pružite uslugu onima koji Vam daju plate, možda Vam liste čekanja ne bi bile duge i po pet mjeseci.

freshpress.info

I tako... vise od 20 godina! Zar nije dosta? I previse... 3 komentara:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 17 Апр 2017, 21:41

Hahahaha... ma sta kaze/u?!

KCUS i UKC Tuzla
Sebija Izetbegović u Tuzli: Sarađivat ćemo kako bismo pružali bolje usluge pacijentima

U cilju pokretanja razgovora i postizanja dogovora o reformi zdravstvenog sistema, koja će ići u korist pacijenata i medicinskog osoblja, menadžment Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) s direktoricom Sebijom Izetbegović na člu danas je posjetio Univerzitetski klinički centar (UKC) u Tuzli.
Aktuelni menadžment KCUS-a na čelu sa Sebijom Izetbegović danas je prvi put zvanično posjetio UKC u Tuzli, a tokom sastanka s predstavnicima ove zdravstvene ustanove dogovorena je saradnja koja će u narednom periodu rezultirati pružanjem bolje zdravstvene usluge za sve pacijente...

Слика

A evo sta kaze "druga strana" - samo 2 komentara:

Слика

Ko ne voli citati evo i video:

Слика

Klinički centar Sarajevo i UKC Tuzla dogovorili saradnju - 17.04.2017.
https://www.youtube.com/watch?v=egofFSw ... ture=share
RTV SLON

I opet VEEELIKO HAHAHAHA... tek sad videh tekst objavljen u 21:16h

NAJMLADJA MONARHIJA
Privatizacija države: Sebija Izetbegović koristi službeni automobil Predsjedništva BiH!

Škodu je prošle godine nabavilo Predsjedništvo BiH, a koristi je direktorica KCUS-a. Ko i kako popunjava putne naloge? Šta piše u Pravilnicima o korištenju automobila?
Pripreme su trajale danima. Niko nije imao pravo na grešku. Svi najviši dužnosnici Kliničkog centra Tuzla i Tuzlanskog kantona u ponedjeljak su od ranih jutarnjih sati bili u stroju i čekali najdražu gošću. Direktor Nešad Hotić za tu je priliku pripremio i specijalan buket cvijeća. Naručene kamere bile su spremne.
A onda se pojavila Škoda, registarskih oznaka E30-K-969, službeno registrirana na Kabinet bošnjačkog člana Predsjedništva BiH. Domaćini su se malo zbunili. Ako i nisu, trebali su, jer čekali su direktoricu, a dočekali predsjednicu. Istina, neformalnu. Iz Škode je, dakle, izašla Sebija Izetbegović, prva dama države, prva žena zdravstva, i prva osoba u modernoj povijesti BiH koja bez ikakve prateće dokumentacije, bez putnih naloga, bez formalne odluke, može koristiti službeni automobil Predsjedništva BiH...

Ma bravo Avdo Avdicu!

I jedan zanimljiv satiricni tekst:

Sebija Izetbegović: Očekujem od UKC Tuzla da nam ustupe aparate i doktore
"Ja sam ovdje došla kao vrhovni medicinski autoritet iz šehera. Na ugodnom sastanku smo razgovarali o tome kako ljudi iz Tuzle mogu još više popraviti stanje u našem glavnom gradu. Svjesni smo već da oni, kao i kolege iz ostalih manje važnih kantona, rade za jedini pravi kanton i na tome smo im zahvalni. Iako puno daju, smatramo da bi Tuzlaci još više mogli raditi za svoje prijatelje iz Sarajeva, a to se posebno odnosi na članove UKC-a“...

Satira? Oooo kakva ISTINA u tekstu...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 22 Апр 2017, 23:12

"Nedostaju nam medicinske sestre i tehnicari" – da li BAS???
Odgovor na to pitanje dale su gospodje Aida Kahrimanovic (od 39:22) i Zineta Vejzovic – dalje ne treba!
"Ja medicinar, sve imam, iskustvo, staz, strucni ispit, ali uzalud"
Da, da, gospodja Aida nije podobna, ne zna da se "uglavi"... (1:18:10)
Naravno, predstavnici institucija NISU hteli doci – po obicaju!
Tako je to nazalost u drzavi koja je DNO DNA! I to na svim poljima...
Sto je jos gore, ONI su svakoga dana u svakom pogledu sve drskiji, bez imalo stida, obzira, a pogotovo bez OBRAZA (a otkud im?)!
Predsjedništvo BiH se razbacuje novcem, žele limuzinu u koju može ići dječja sjedalica

A tek da vozila pod pratnjom (citaj guzonjina) imaju prednost i nad kolima hitne pomoci?!
Novi zakon daje prednost hitnoj, a ne limuzini

Sta sve nema u ovoj crnoj rupi balkanskoj, no ni komsije nisu nista bolje sto naravno ne tesi...

Слика

Zabranjeni Forum - BIH na korak do manjka medicinara?! ( 20.04.2017. )
https://www.youtube.com/watch?v=sMw8rr4QyDg&app=desktop
PINKBHCompany

Preporucujem pogledati emisiju.
Bravo za Aleksandra Hrsuma na temi i gostima!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 24 Апр 2017, 19:22

Da covek ne poveruje - UZAS!

STRAVIČNO Mladić iz Novog Travnika VEZAN KAIŠEVIMA GOREO u bolničkom krevetu, porodica traži pravdu

E. B. | 24. 04. 2017 - 08:14h izmena vesti 08:16h | Komentara: 1

Novotravničanin Gabrijel Trbara (33) zadobio je teške povrede u požaru koji je u noći s utorka na sredu izbio u travničkoj bolnici, u Službi za neurologiju i psihijatriju.

Слика

Istina za Gabrijela Trbaru
u subotu

Novotravničanin Gabrijel Trbara, koji je bio pacijent u JU Bolnica Travnik u Službi za neurologiju i psihijatriju, u noći sa utorka na srijedu, 19. travnja, zavezan je dvostrukim kaiševima za krevet, zapaljen je i ostavljen da gori. U nemogućnosti da sebe spasi, a bez ičije pomoći, Gabrijel je dobio teške opekotine po objema rukama te stomaku. Trenutno se nalazi na aparatima u bolnici u Sarajevu, gdje se doktori bore da ga spase. No, roditeljima se ne dopušta da ga vide. Ono ... Prikaži više

Naime, iz još uvek neutvrđenih razloga došlo je do požara u kojem je prema izjavama porodice zapaljen, odnosno zadobio teške povrede Gabrijel Trbara.

Gabrijel se trenutno nalazi na aparatima u bolnici u Sarajevu, gde se doktori bore za njegov život.

Na Fejsbuk stranici Istina za Gabrijela Trbaru, objavljen je tekst porodice Trbara o ovom stravičnom slučaju.

- Novotravničanin Gabrijel Trbara, koji je bio pacijent u JU Bolnica Travnik u Službi za neurologiju i psihijatriju, u noći sa utorka na sredu, 19. aprila, zavezan je dvostrukim kaiševima za krevet, zapaljen je i ostavljen da gori. U nemogućnosti da sebe spasi, a bez ičije pomoći, Gabrijel je dobio teške opekotine po obema rukama te stomaku.Trenutno se nalazi na aparatima u bolnici u Sarajevu, gde se doktori bore da ga spase. Ali, roditeljima se ne dopušta da ga vide. Ono što je usledilo nakon ovog monstruoznog čina je to, da je se sve pokušalo zataškati. Prema rečima njegovih bližnjih oni još ne znaju da li je policija obavila propisno uviđaj, niti to da li je sudski veštak bio prisutan.

Prema saznanjima, radnici odeljenja nakon paljenja, sve su pacijente iz te sobe premestili, dušek i sve dokaze izbacili van, a zidovi na kome su ostavljeni tragovi gorenja su okrečeni. Ovakav slučaj je nezapamćen u istoriji prakse bolnica, ne samo u Bosni i Hercegovini, već verujemo i šire. Ono što je navedeno je to da se Gabrijel sam zapalio. Međutim, dovoljno je samo logikom sleda događaja zaključiti da je to teoretski nemoguće. Naime, prema rečima radnika on je bio vezan te noći za krevet. Svaki put pre tog procesa pregledaju se temeljno svi delovi tela i svaki deo kreveta u slučaju da ne bi postojale neke opasne supstance. Ruke su mu bile vezane, ne uz telo, gde se nalazi posteljina i deka, već odvojeno od tela i rastegnute u suprotnim smerovima. To znači da je posle vezanja morao ispružit šake te da nije bilo moguće uzeti upaljač niti igde izazvati vatru. Još jedan detalj upada u oči, a naime to je da je on gorio određeno vreme, te da su mu obe ruke izgorele. Da bi vatra bila zapaljena na jednoj strani ruke i došla do druge, potrebno je mnogo duže vreme. No, najveća tragedija ovoga što se desilo, je to što je Gabrijel, dok je goreo, vrištao i zvao u pomoć, a njemu nije imao tko da pomogne. Apeluje se na sve medije, da se raspitaju o ovom slučaju, da ovo što se desilo, ne padne u zaborav, te da oni koji snose bilo kakvu krivicu i propust, krivično i odgovaraju – piše na Fejsbuk stranici Istina za Gabrijela Trbaru.

blic.rs

U TRAVNIČKOJ BOLNICI
Gabrijel Trbara iz Novog Travnika teško povrijeđen u požaru, porodica tvrdi da je zapaljen

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Апр 2017, 18:38

Zalosno, zalosno! Pa ti hajde u bolnicu (da te ubiju?)!
Hoce li (po ko zna koji put) biti KRIV onaj koji NIJE ZIV???
Ne bi me iznenadilo...

Preminuo Gabrijel Trbara koji je povrijeđen u požaru u travničkoj bolnici
Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu sinoć oko 21 sat je preminuo 33-godišnji Gabrijel Trbara iz Novog Travnika koji je prije nekoliko dana zadobio teške opekotine u požaru koji je izbio na Odjelu za neurologiju i psihijatriju Kantonalne bolnice u Travniku, potvrdio je za Klix.ba glasnogovornik MUP-a SBK Rusmir Prohan...
...Slučaj je u nadležnosti Kantonalnog tužilaštva Travnik.

Слика

Hoće li se srednja Bosna dići na noge zbog Gabrijela?
... Javnost je zgrožena činjenicom da se ne zna tko je odgovoran.
I opet svi šutimo. I kao da više nitko nema ništa za reći. Kao da je sve rečeno, pravda zadovoljena, kao da je konačno njegova majka mirno zaspala. Svi mi imamo svoju muku, ali čovjek je gorio. Nečiji sin, brat, prijatelj. Bolestan čovjek je gorio. I neka vam to ponovno odzvanja u ušima i glavi. Gabrijel je dokaz koliko vrijedi čovjek u Bosni i Hercegovini. Ova zemlja je predivna, loš je njen ustroj, kao države. Loši su njeni lažni državnici. Loše su njene korumpirane institucije. Loše je po sve nas što već dvadeset i koju godinu napretka nema, zbog svih uhljebara, profitera i ološa.
Gabrijel je dokaz. Živi dokaz kako je država i vas jednom zapalila. Jel’ tako? Gorjeli ste? Onog trenutka kada od svog skromnog proračuna niste mogli priuštiti svom djetetu vrtić, ljetovanje i zimovanje. Gorjelo je sve u vama i krv ste pišali kako bi ga poslali na fakultet, da bude i postane nešto. I što onda? Vašem djetetu ova država ubila je svaku nadu i želju, otjerala ga je od sebe. Natjerala je vaše dijete daleko od vas. Pa kad ste ga pratili sa autobusnog kolodvora u Zenici za Njemačku, ova država vam je nepovratno srce amputirala. E moj narode.
Shvaćate li kako je Gabrijel samo dokaz. Samo živi primjer koliko vrijedi čovjek u Bosni i Hercegovini. A gori i u vama? Pod nogama, u srcu, u praznom novčaniku, u gladnim ustima!? Gori?!
Pa do kada onda mislimo šutiti, gurati pod tepih svoju vlastitu palež i amputirane dijelove tijela?!
..

Pocivao u miru Gabrijele, a krivci za tvoju uzasnu smrt u nemiru provodili noci bez sna!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 11 Мај 2017, 17:28

nevenkagaragic пише:STRASNO!
"Bilo je to na brdovitom Balkanu" - FUJ za roditelje, FUJ za nazovi doktore

Društvo i njegove žrtve
Kako su me lečili od homoseksualnosti

Pripremile: e-Novine

Слика

Izvor: free-zg.t-com.hr

Ana je provela preko pet godina u Psihijatrijskoj ustanovi Lopača, u koju su je kao šesnaestogodišnjakinju smjestili roditelji kako bi je "izliječili" od homoseksualnosti. Kad je navršila 18 godina u toj su je ustanovi zadržali iako im Ana nije dala, kako to zakon propisuje, pisano odobrenje. Ono što se događalo u Lopači pod stručnom palicom ravnateljice dr. Mirjane Vulin i dr. Radomira Rakuna nalik je scenariju horor filma. Anu su vezali, drogirali lijekovima, bacali u samicu, lažirali nalaze da je narkomanka kako bi imali kakvo - takvo opravdanje da je zadrže. Ana je prvi put puštena na slobodu kada je doktorici Vulin rekla da je izliječena i da više ne voli cure...

'Zašto' Dokumentarac 2009
'Zašto' Dokumentarac 2009
321minion·1 video

Published on Jan 21, 2014

Raniji clanci:

09.01.2009.
RODITELJI POD ISTRAGOM
Smjestili je na psihijatriju jer je lezbijka

Riječanka Ana Dragičević tvrdi da su je roditelji zbog njenih homoseksualnih sklonosti smjestili u Psihijatrijsku bolnicu Lopača gdje je boravila pet godina.

Слика

RIJEKA - Ispovijest Riječanke Ane Dragičević potresla je Hrvatsku. Ona tvrdi da je 5 godina bez pristanka boravila u Psihijatrijskoj bolnici Lopača, te da su je roditelji onamo smjestili zbog homoseksualnosti.

No ravnatelj bolnice potvrdio je da je primljena zbog psihičkih poremećaja. Sporno ostaje je li u bolnici bila protiv svoje volje i nakon što je postala punoljetna. Pravni tim udruga Iskorak i Kontra zbog njezina je slučaja podnio kaznenu prijavu državnom odvjetništvu u Rijeci.

Više pogledajte u prilogu Ane Mušnjak.
Autor: RTL

rtl.hr

23.04.2009.
TEŠKE POVREDE
Pokreće se istraga protiv bivše ravnateljice Lopače
Skandal je izbio nakon što je mlada Riječanka optužila liječnike i svoje roditelje da su je držali zatvorenom zbog homoseksualnosti.

Слика

RIJEKA - Protiv bivše ravnateljice Psihijatrijske bolnice Lopača, Mirjane Vulin, općinsko državno odvjetništvo u Rijeci je podnijelo zahtjev za pokretanjem istrage, piše Jutarnji list.

Vulin se sumnjiči da je od travnja 2004. do početka srpnja 2007. u toj ustanovi počinila teške povrede u postupanju koje su naštetile zdravlju pacijenata.

Afera u Lopači je izbila nakon što je njihova bivša pacijentica Ana Dragičević medijima ispričala da su je držali zatvorenu od njene 15-te godine i to zbog homoseksualnosti. Zatvaranje u psihijatrijsku ustanovu su navodno inicirali njeni roditelji.

Nakon njenog istupa su se javili i drugi pacijenti i roditelji koji su također posvjedočili o neljudskom postupanju prema pacijentima.

U Lopaču je potom poslana inspekcija Ministarstva zdravstva koja je u djelovanju bolnice utvrdila brojne nepravilnosti. Utvrđeno je, među ostalim, da su djeca s poremećajima u ponašanju boravila u istim prostorijama s teškim duševnim bolesnicima što je bilo opasno za njih.

Ravnateljica Vulin je nakon te afere odstupila s dužnosti.
Autor: M.K.S.

rtl.hr

Uzas ovog pakla je napokon prekinut...
Ali... da li ipak za sve?
Ili je ova presuda samo kap u moru - presuda za torturu prema samo JEDNOJ osobi?
Koliko ih jos trpi slicne torture?
Balkanski Hipokratovi sledbenici... u STA su se to pretvorili? U monstrume? Ubice?
Gde je kraj svojevrsnoj inkviziciji u 21.veku?

Napokon malo pravde: psihijatrica Mirjana Vulin zbog 'liječenja' lezbijke ide u zatvor

Da, "MALO", premalo pravde!

PRESUDA
ZATVOR PSIHIJATRICI KOJA JE PET GODINA MUČILA PACIJENTICU Roditelji su je doveli zbog sklonosti ženama, ravnateljica ju izlagala neviđenim torturama

AUTOR: Luka Benčić OBJAVLJENO: 11.05.2017. u 13:05

Слика
Ana Dragičević, Psihijatrijska bolnica Lopača, bivša ravnateljica Mirjana Vulin

Mirjana Vulin (68), bivša ravnateljica Psihijatrijske bolnice Lopača, nepravomoćno je na Općinskom sudu u Rijeci osuđena na 10 mjeseci bezuvjetnog zatvora zbog nesavjesnog liječenja i prisilne hospitalizacije Ane Dragičević.

Time je, barem u prvom stupnju, stravična priča o djevojci koju su roditelji zbog homoseksualne orijentacije stavili na psihijatriju, gdje je zadržana punih pet godina, od čega tri prisilno kao punoljetna osoba, dobila sudski epilog.

Prema presudi, doktorica Vulin je nesavjesno postupala i primijenila nepodobno sredstvo i način liječenja, protuzakonito donijela odluku o zadržavanju Ane Dragičević u ustanovi, ordinirala konzumaciju vrlo potentnih antipsihotika, neprimjerenih za poremećaj ličnosti, u liječenju primjenjivala sredstva fizičke sile vezivanjem i fiksiranjem, o primjeni terapijsko-sigurnosnih intervencija nije obavještavala roditelje niti je vodila dokumentaciju, a trajanje hospitalizacije bilo je apsolutno nesrazmjerno medicinskim indikacijama.

Ana Dragičević je u Lopači bila zatočena od svoje 16. pa sve do 21. godine, a tijekom njenog boravka bila je vezivana, držana na odjelu zajedno s punoljetnim osobama te je dobivala snažne antipsihotike, iako nije imala psihozu, već su je roditelji doveli na psihijatriju zato što je imala sklonost prema istom spolu. Bio je to slučaj o kojem je Jutarnji list pisao u više navrata.

Dok je do punoljetnosti u bolnici boravila voljom svojih roditelja, u razdoblju od 9. rujna 2005. do 13. svibnja 2008. godine, kao punoljetna osoba, držana je u Lopači bez privole.

U stravičnom tretmanu koji je tijekom pet godina prolazila, nad njom su primjenjivana sredstva fizičke sile vezivanjem i fiksiranjem, trbušnim pojasom, trakicama za ruke i noge, kao i takozvanom luđačkom košuljom. To je, kako je utvrđeno tijekom suđenja, dovelo do razvoja bolesti i uspostave dijagnoze PTSP-a u vidu intenziviranja psihičkih smetnji i nestabilnosti.

Simptomi koje ima nakon “liječenja” uključuju epizode ponovnog proživljavanja traume nametljivim sjećanjima, snovima te izbjegavanja situacija i aktivnosti koje podsjećaju na traumu.

Nakon što je otkriven slučaj Ane Dragičević, u javnost su isplivali i drugi slični slučajevi iz Lopače, tako da se bivšoj ravnateljici stavlja na teret i nesavjesno liječenje pacijentice M. O. koja je bila hospitalizirana u razdoblju od 30. studenoga 2007. do sredine svibnja 2008. godine s dijagnozom poremećaja ličnosti disocijalnog tipa i ovisnosti o opijatima, iako za to nije bilo medicinskih indikacija. I nad njom se vršila fizička sila fiksiranjem i vezivanjem te je liječena antipsihoticima, zbog čega je razvila PTSP.

Nakon što je “slučaj Lopača” 2008. isplivao u javnost, Mirjana Vulin bila je smijenjena te je protiv nje podignuta kaznena prijava, što je sada rezultiralo prvostupanjskom presudom.

jutarnji.hr

Slazem se s komentarima, evo samo par:

Слика

I tako je to jos uvek na "brdovitom Balkanu" - jad i cemer... nazalost!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 12 Мај 2017, 23:14

Retko imam priliku postaviti nesto pozitivno na ovu temu, jer retko vidim i cujem lepe i pozitivne price...
Vreme je i za jednu takvu pricu na ovoj stranici - zasluzuje da se daleko cuje!
Ne zato sto mi je Ljubica Vujanovic - Muharemagic prijateljica, znamo se 40-tak godina, vec zato sto je istinski profesionalac i zaljubljenik u svoj posao, sto je danas retkost nazalost.
Verujte, vredi pogledati i prihvatiti poneki savet i verujte da su srecne i mlade majke i njihove bebe koje Ljubica savetuje i pomaze im.
Svaka cast Ljubici, skidam joj kapu!

Iz ženskog ugla - Ljubica Muharemagić - Život posvetila pomaganju drugima! - 12.05.2017.

Слика
https://www.youtube.com/watch?v=Ff5_GaEQRQo
RTV SLON

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 13 Мај 2017, 16:11

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:Koja je to banda nezainteresovana i u Kantonalnoj bolnici Zenica i u privatnoj klinici "Sunce"!
U sta su oni gledali? Nevideti nepostojanje ruku??? Toliko doktora mesecima?
Nije ni UZ aparat za svakoga...

Слика
"Dnevni avaz", 28.05.2012.

"Profesionalci"... ko im dade diplome? Nadam se da je bar sudija sa pravom diplomom.

Слика
Veci format:
http://s26.postimg.cc/4xmv62o8p/107_2_A ... karima.jpg
"Dnevni avaz", 16.04.2013.

Sta je gore: "jer su znali, a nisu rekli" ili "nisu radili svoj posao pa nisu ni vidjeli"... i jedno i drugo je KATASTROFA Hipokratovih (nazovi)sledbenika!

Слика
Veci format:
http://s26.postimg.cc/ouxdsrwhl/107_4_A ... inekol.jpg
"Dnevni avaz", 18.04.2013.

Nadam se da ce i porodica male Ramele Mesljevic, rodjene bez ruku (i opet u Zenici!) docekati pravdu kao i porodica malog Ismaila Zulfica...
Konacno malo svetla na kraju tunela!
Svaka cast sudiji Aidi Pezer-Alic, TAKO se to radi!

"Okoncana sestogodisnja pravna bitka za djecaka bez ruku"

Слика
Veci format:
https://s26.postimg.cc/v55ps7sc9/1-_Ava ... -ogodi.jpg
"Dnevni avaz",13.05.2017.

Dragi mali decak Ismail Zulfic je heroj nad herojima:

DIRNUĆE VAS U SRCE Dečak bez ruku koji osvaja medalje (FOTO i VIDEO)

Video+foto: Nakon što je naučio plivati, dječak-heroj Ismail rođen bez ruku vozi i biciklo!

VIDEO| Upoznajte malenog heroja iz Zenice

Dječak bez ruku osvojio zlatnu medalju: 'Njemu je bazen sve'
Ismail inače živi u Zenici, ali dva puta tjedno dolazi trenirati u Sarajevo. On je odličan dječak, pun života i pozitivne energije. Ismail je rođen bez obje ruke i s deformiranom jednom nogom

Слика

Svaka cast, sve najbolje u zivotu mali covece, veliki HEROJU!