Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1503
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 27 Феб 2017, 00:28

nevenkagaragic пише:Izgleda da NIKOGA nije briga - zalosno i sramotno! Umesto da se svi uzbune SVI CUTE! ZASTO?
A decica vec sahranjena... koliko god ne volim ovu novinu, cesto samo oni objave, bez obzira na razloge (a upoznala sam ih odavno!).

Слика
Veci format:
https://s26.postimg.cc/893hrbu0p/1_Avaz ... o_troj.jpg
"Dnevni avaz", 10.01.2017.

"Jer ova država ništa ne radi..."
KOJA drzava? Zar je ima (osim protektorata)?

Komentar dana
Zašto nam djeca umiru

Objavljeno: 11. 01. 2017 - 07:00
Слика

Zbog loših higijenskih uvjeta i površnih pregleda u zdravstvenim ustanovama, troje djece umrlo je za manje od mjesec dana. Ova tragična informacija djeluje kao da dolazi iz neke afričke zabiti, gdje ekstremno siromaštvo i diktatorska čizma sprečavaju razvoj medicine i tehnologije. Ali, to se desilo u jednoj evropskoj prijestonici, Sarajevu.

Jezivo je svaki put pročitati vijest o gašenju života malenog i nevinog bića, a pogotovo kada se to događa, praktično, ispred vašeg kućnog praga. No, kada još saznate frapantne detalje o događajima koji su prethodili tragediji, jeza prelazi u ogorčenje i bijes.

Dovoljno je navesti primjer četverogodišnjaka koji je umro u petak, a kojem je prekjučer klanjana dženaza. On je prvo pregledan u domu zdravlja i ambulanti, a potom upućen u Hitnu, a odatle na Pedijatriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Upravo na toj smrtonosnoj ruti dječak je zaražen bakterijom koja ga je, na koncu, koštala života. Na početku, imao je samo povišenu temperaturu, zbog čega je prvobitno i potražena ljekarska pomoć.

I kako sutra, poslije ove stravične priče, bilo koji roditelj da dovede dijete u neku sarajevsku ambulantu? Koji je, uostalom, izbor? Gledati bolesnog mališana, pokušati mu pomoći nekim alternativnim metodama ili, jednostavno, zažmiriti i uputiti se u čekaonicu ispunjenu milionima bakterija? Da bi potom pedijatar, nakon sati čekanja, u žurbi propisao terapiju za koju ni sam nije siguran da će biti djelotvorna, jer nije ni imao dovoljno vremena za ozbiljniji pregled djeteta. To je, nažalost, realan scenarij.

Realan, jer nemamo dovoljno ljekara. Jer skoro svakog mjeseca bude ukinuto neko odjeljenje u klinikama. Jer zdravstvene ustanove grcaju u dugovima. Jer ova država ništa ne radi kako bi tu apokalipsu zaustavila. Pa, šta se onda čeka? Šta se još treba desiti?!

Djeca nam umiru. Goreg od toga nema.

Autor: Hajrudin PROLIĆ (prolic@avaz.ba)
avaz.ba

Ccccc... ovo je drzava HOROR!
Nakon mostarske bolnice, sarajevska, pa kpja dalje? Kuda ide ova drzava i (ne samo) zdravstvo???
Eh, da nam je Goli Otok...

NA JEZERU UMRLA JOŠ JEDNA BEBA, U KCUS-U I DALJE ŠUTE!

26 feb | 15:10

Слика

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), ni mjesec i po nakon smrti četvero djece koja su u januaru umrla u roku od samo nekoliko dana, još nije objavio podatke o uzrocima koji su doveli do tih tragičnih ishoda.

Njihove smrti još su pod velom tajni, a u međuvremenu, tačnije prošle sedmice, pojavila se informacija da je na Pedijatrijskoj klinici KCUS-a na Jezeru umrla još jedna beba, i to odmah nakon rođenja!

Ovu vijest su nam potvrdili prijatelji bliski nesretnim roditeljima. Okolnosti koje su dovele do smrti još jedne bebe, kao i u ranijim slučajevima, nisu zvanično poznate jer iz KCUS-a, iako smo prošle sedmice poslali pisani upit, nismo dobili nikakav odgovor, piše Avaz.

Poznato je samo da je majka bebe primljena u bolnicu bez ikakvih komplikacija, s urednom trudnoćom te da je beba bila zdrava.

(Hayat/Foto: Arhiv)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 27 Феб 2017, 13:32

Hmmm... OPET Mostar?!

Privatna mašinerija: Liječnici koriste strah da pacijentima naplate besplatne usluge

Iskoristivši njezin strah i neznanje, liječnik je pacijenticu nagovorio na privatne preglede. Ne želi govoriti o imenima, ali kaže kako mu je u situaciji u kojoj se tada našla slijepo vjerovala

Objavljeno: 25.02.2017. u 19:04h
Слика

Piše: R.I./Bljesak.info

''U samo mjesec dana u privatnoj ordinaciji sam potrošila 1.000 KM vadeći nalaze i pregledavajući se, iako sam gotovo sve to mogla besplatno uraditi u bolnici'', rekla je u izjavi za Bljesak.info A.Š. pacijentica koja je na nagovor liječnika iz bolnice prešla na liječenje u privatnu praksu.

Naime, iskoristivši njezin strah i neznanje, liječnik je pacijenticu nagovorio na privatne preglede. Ne želi govoriti o imenima, ali kaže kako mu je u situaciji u kojoj se tada našla slijepo vjerovala.

Bez savjeta i dijagnoze

''Kako smo suprug i ja dugo pokušavali dobiti dijete, a nikako nam nije uspijevalo, odlučila sam potražiti savjet ginekologa u SKB Mostar, jer su mi kolegice sa sličnim problemima savjetovale da se raspitam o propuhivanju jajovoda. U studenom sam s uputnicom otišla na redoviti pregled u SKB Mostar, kod preporučenog ginekologa. Kada sam došla na pregled i konzultacije o propuhivanju jajovoda, liječnik je samo poslušao što sam imala reći, rekao mi je da je taj proces koristan te me istu večer naručio u svoju privatnu ordinaciju'', priča nam pacijentica navodeći kako joj liječnik uopće nije dao konkretne savjete, niti joj je jasno postavio jasnu dijagnozu.

''S obzirom na to da nisam znala što mi je i nisam imala konkretne dijagnoze, jednostavno sam otišla privatno kod tog hvaljenog liječnika. Očekivala sam obični ginekološki pregled, no kada sam legla na stol, liječnik je započeo proces propuhivanja jajovoda 'u hodu' objašnjavajući što i kako radi. Ovaj zahvat mi je naplatio 250KM'', navodi pacijentica koja ne želi otkriti ime liječnika.

Kaže kako joj je liječnik prešutio da je s uputnicom to mogla besplatno uraditi u SKB Mostar što nam je i potvrđeno u mostarskoj bolnici.

U bolnici besplatno

'Propuhivanje jajovoda i spolni hormoni se rade besplatno za zdravstvene osiguranike u SKB Mostar'', potvrdili su za Bljesak.info u SKB Mostar, dodajući da se i spermiogram također radi te da je i ta pretraga besplatna, ali se zbog nekih objektivnih razloga u ovom trenutku pretraga ne radi u SKB Mostar.

Pacijentica navodi kako ju je liječnik potom ponovno naručio na pregled za tjedan dana i to opet u privatnoj ordinaciji te je ustanovio kako pacijentica ima policistične jajnike, rekavši da se neće oslanjati na nalaze koje je do sada radila, te da ih i ona i suprug moraju opet uraditi.

''Pored što sam privatno uradila bespotrebno i skupo propuhivanje jajovoda morala sam uraditi i nalaze hormona, koji se također, kako sam kasnije saznala, u bolnici mogu uraditi besplatno. Morala sam uraditi i nalaz Antimilerovog hormona (AMH), koji se može uraditi u samo jednoj privatnoj klinici u gradu. Suprug je morao napraviti spermiogram, nalaz koji se također u bolnici mogao uraditi besplatno. Moja nova ginekologinja naknadno mi je rekla kako sam sve nalaze, osim Antimilerovog hormona mogla uraditi besplatno'', priča pacijentica, dodajući kako se na kraju uspostavilo i da nema policistične jajnike.

Zbunjena i slijepa

''Dakle, liječnik je rekao kako i suprug i ja moramo uraditi sve nalaze u njegovoj privatnoj ordinaciji, te nakon toga moram početi uzimati terapiju kako bi mogli napraviti inseminaciju, odnosno potpomognutu oplodnju. U samo mjesec dana liječnik je ustanovio da nemam ovulacije, rekao da imam jednu ovulaciju u tri mjeseca, a zapravo da bi se mogla dati takva dijagnoza, liječnik me mora pratiti najmanje pola godine'', rekla je pacijentica ističući kako su ona i suprug bili pod stresom i šokom.

''Srećom, u međuvremenu sam ostala trudna, sasvim normalno, bez ikakvih tableta i liječničkih tretmana. Čim sam saznala da sam trudna otišla sam kod druge liječnice'', rekla je danas sretna trudnica, navodeći kako je od straha bila ''iznimno zbunjena i slijepo je pratila'' i slušala sve što joj je liječnik rekao.

''Privatna mašinerija me povukla. Taj doktor radi u bolnici i gotovo sve nalaze mi je mogao uraditi besplatno. Ili mi je bar mogao reći da postoji mogućnost da ih uradim besplatno u bolnici i privatno u klinici pa da sama odlučim'', zaključuje A.Š. svoju priču koja je slična pričama mnogih koje smo za ovaj tekst čuli. Razlika je samo u dijagnozama i iznosima koje su pacijenti izdvojili vjerujući ljudima u bijelom.

U Mostaru ima 35 klinika i poliklinika i sve rade

Ravnatelj SKB Mostar prof. dr. sc. Ante Kvesić kaže za Bljesak.info kako nije protiv privatne prakse, ali da u tom dijelu nešto ne funkcionira.

''Ovo što mi imamo u našoj državi je nažalost koncept koji nigdje u svijetu ne postoji. Nenormalno je da u Mostaru ima 35 klinika i poliklinika i da sve rade. To znači da nešto ne funkcionira. Nismo ništa složili kako spada i sad svi plaćamo tu cijenu, i oni koji se usude ući u pravljenje privatne poliklinike i državne ustanove'', rekao je Kvesić I dodao kako je ta ''priča složena te da je nećemo tako lako otpetljati uz najbolju volju''.

''Liječnici i medicinsko osoblje u našoj zemlji je toliko loše plaćeno da ljudi traže rezervnu opciju, a najlakše je naći u svojoj struci. I onda se nađemo u čudu, s jedne strane imamo bolnicu, javnu instituciju koja bi trebala štititi svoj interes pod svaku cijenu i liječnike koji ne mogu zaraditi dovoljno novaca i rade prijepodne u bolnici, popodne u privatnim praksama'', komentira za Bljesak.info ravnatelj SKB Mostar.

Prim.dr.med. Senad Sarić iz Poliklinike ArborVitae, koji je prije šest godina napustio šefovsko mjesto u KC Safet Mujić te postao jedan od rijetkih liječnika koji se ''potpuno privatizirao'', rekao je kako bi se država trebala odlučiti u kojemu pravcu želi ići, kako ne bi bilo diskriminacije privatnog sektora.

''Država treba osigurati svojim pacijentima, kao što je na zapadu i u RS-u, da sa svojim karticama omoguće liječenje i u privatnim i javnim ustanovama. Dosta ljudi je nezadovoljno radom u javnim institucijama. Na kraju krajeva dosta naših pacijenata ima zdravstveno osiguranje, pa dolaze na privatni pregled. Suština je ta da država treba svojim građanima omogućiti da otiđu liječniku od povjerenja'', rekao je Sarić.

Ministar priznaje da se ne poštuje zakon

Podsjetio je kako je Zakon iz 2011. godine naložio da se liječnici moraju odlučiti hoće li raditi privatno ili u državnim ustanovama.

''Kako je bila ta inicijativa bio je veliki pritisak svih eminentnih privatnika. Taj zakon je prolongiran, međutim ja sam već tada to shvatio da ne ide'', rekao je Sarić i dodao da je BiH prijeko potrebna reforma zdravstva.

Ministar zdravstva Hercegovačko-neretvanske županije Goran Opsenica kaže kako je u roku od 24 mjeseca od dana stupanja na snagu Zakona o zdravstvenoj zaštiti bila obveza postojećim zdravstvenim ustanovama i privatnoj praksi da usklade svoju organizaciju i poslovanje s odredbama Zakona i propisima.

''Sve privatne poliklinike, privatna praksa kao i dopunski rad koji se ne nalaze na popisu ne rade u skladu sa zakonom'', kaže za Bljesak.info ministar Opsenica i navodi kako, iako je ministarstvo izvršilo reviziju svih postojećih rješenja, nema ingerencije u zakonskom uređivanju ove oblasti niti donosi provedbene propise, već postupa po propisima donesenim na razini Federacije BiH.

Ono što ministarstvu otežava rad, navodi Opsenica, je činjenica da trenutno u HNŽ nema uposlenog zdravstvenog inspektora.

Opsenica ističe kako postojeće zakonske odredbe dopuštaju dopunski rad zdravstvenim djelatnicima koji su zaposleni u stalnom radnom odnosu u javnim zdravstvenim ustanovama sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti i propisima o radu, a koji ispunjavaju uvjete propisane pravilnikom federalnog ministra, po pribavljenom mišljenju nadležne komore i uz prethodnu suglasnost poslodavca zdravstvene ustanove u kojoj je uposlen u stalnom radnom odnosu, ali ne duže od jedne trećine punog radnog vremena.

Liječnike treba rigorozno kazniti

''Nije problem u tome što liječnici obavljaju dopunski rad, ali je problem u zlouporabi tog instituta u smislu da se radi više od jedne trećine radnog vremena, kod više privatnih zdravstvenih djelatnika, da se bez kontrole troše resursi javnih zdravstvenih ustanova u kojima rade'', objašnjava ministar i dodaje kako bi zasigurno dobro rješenje bilo donijeti zakon po kojemu bi liječnici trebali izabrati žele li raditi u privatnim ili u javnim zdravstvenim ustanovama.

Dr. Rifat Rijad Zaid iz Saveza strukovnih sindikata Doktora medicine i stomatologije Federacije, kaže pak kako bi liječnici trebali moći raditi i u privatnim i u javnim ustanovama istovremeno jer je to normalno u svim državama.

''Treba postojati nulta tolerancija za one liječnike koji rade u javnom sektoru, pa onda šalju pacijente u privatni sektor sebi ili svojima. Takve liječnike treba rigorozno kazniti. Međutim, to ne može biti opravdanje da se zabrani rad dopunske djelatnosti'', rekao je Zaid naglašavajući kako menadžeri zdravstvenih ustanova trebaju voditi računa i kažnjavati liječnike koji šalju pacijente iz javnog sektora u privatni.

''Da budem do kraja jasan, imamo preglede, dijagnostiku, a onda taj isti liječnik ode raditi privatno i uradi kompletnu dijagnostiku za novac. Znam da niti jedna zdravstvena ustanova nije apsolutno opremljena. Niti jedna zdravstvena ustanova ne može odgovoriti na modernu dijagnostiku i liječenje, zato nam treba privatna praksa da uskoči gdje nam fali dijagnostike, kadra i opremljenosti'', kaže Zaid.

Ministar Opsenica kaže kako bi povreda radne obveze liječnika trebala biti prepoznata Pravilnikom o radu ustanove i sankcionirana.

''Menadžment zdravstvenih ustanova treba voditi računa o dosljednom poštivanju radnog vremena liječnika. Svako neopravdano napuštanje radnog mjesta prije isteka utvrđenog radnog vremena mora biti sankcionirano. Na žalost, pacijenti uglavnom ne prijavljuju takve slučajeve, pa nismo u mogućnosti ni kvalitetno reagirati'', objašnjava Opsenica i naglašava kako su u tijeku su aktivnosti oko izmjene temeljnih zakona iz oblasti zdravstva gdje će i uređenje ove oblasti zasigurno izazvati veliki interes.

Bilo bi drugačije da su liječnici plaćeni

Ravnatelj SKB Mostar kaže kako je ključni problem privatnih klinika osnovna postavka koja se kod nas ne poštuje a to je da bi privatna klinika trebala imati ista prava i obveze kao bolnica i onda neka ide 'utakmica' normalno.

''Niti jedna od naših privatnih klinika, poliklinika i ambulanti nema ugovor sa Zavodom zdravstvenog osiguranja jer su Zavodi nemoćni, ne mogu pratiti ni državne institucije. Onda imamo pacijenta koji plaća osiguranje, s jedne strane, ima zdravstvenu iskaznicu koja mu vrijedi u bolnici ne vrijedi u privatnoj praksi, a imamo liste čekanje te liječnike koji htjeli ne htjeli usmjeravaju pacijente u svoje privatne ordinacije.Mi nemamo potencija da to napravimo, jer što god dirnemo, dirnemo u politiku, i onda se jednostavno vrtimo u krug, jer država ne funkcionira. Pacijenti trebaju imati ista prava, liječnici imati iste kriterije privatno i državno i apsolutno je nemoguće da liječnik radi u državnoj bolnici i privatnoj ambulanti i da to bude u redu. Neću ulaziti u ničije poštenje, to je jednostavno sukob interesa'', rekao je Kvesić.

Na upit o brojnim navodima kako liječnici imaju praksu iz javnih ustanova pacijente upućivati u svoje privatne ordinacije, te da liječnici često koriste i javne resurse u privatne svrhe, ravnatelj Kvesić komentira kako bi on to promijenio za tri dana tako da bi prvo liječnicima povećao plaće.
''Da ljudi mogu živjeti od svog rada, ne bi trebali raditi privatno te bi onima koji se odluče raditi privatno omogućio da to rade pod istim uvjetima kao državne institucije i neka ‘borba’ bude ravnopravna. Nemoguće je da jedan čovjek radi privatno i državno'', govori Kvesić I dodaje kako je samo vršenje kontrole rada I radnog vremena liječnika u njihovoj ustanovi otežano jer nemaju odgovarajuće mehanizme.

Ljudi se navikli

''Ravnatelj sam tolike godine i nisam za policijske metode ali mi nemamo mehanizme za raditi I kontrolirati radno vrijeme liječnika. Ovo što mi imamo sad je katastrofa, ali ne možemo optužiti samo liječnike. S plaćom od 1.500 KM u bolnici razumljivo je da jedan čovjek traži dodatno zaposlenje'', zaključuje Kvesić.

I dr. Zaid kaže kako je dosta liječnika prinuđeno zbog nedostatka sredstava ići na dopunski rad.
''Masa liječnika ne bi radila u privatnoj djelatnosti kada bi 'ljudski' zarađivali u javnom sektoru, kada bi njihova primanja bile dostojne njihovog statusa, školovanja i važnosti. Platite ga dobro i opteretite ga, to je ključ svega. Moramo zabraniti zloupotrebu rada u privatnim i javnim ustanovama, pod hitno i odmah. Narod je to prepoznao kao ružnu stvar. Liječnik koji radi u javnom sektoru, ostavlja taj posao, a onda žureći u svoju privatnu ordinaciju naruči istog pacijenta. Prema tim slučajevima, moramo imati nultu toleranciju'', rekao je dr. Zaid.

Marin Bago, iz udruženja Futura, koje se, između ostalog, bavi i pravima pacijenata, kaže pak kako je ta praksa kod nas prisutna već dulji niz godina te da su se pacijenti navikli 'prijaviti' u javnu ustanovu kako bi dobili poziv da odu u privatnu ordinaciju.

''Ljudi su se pomalo na to naviknuli. Tko je bolestan on gleda što prije riješiti svoj problem i tako stvari funkcioniraju, to nije ništa drugo nego korupcija u zdravstvu. To je suprotno našim zakonima o zdravstvenom osiguranju, zakonima koji pokrivaju oblast zdravstva'', rekao je Bago.
Da su se ljudi na to naviknuli govori i informacije iz Institucije Ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine. Kako su potvrdili za Bljesak.info, još nema zabilježen slučaj žalbi koje su se odnosile na liječnike koji umjesto da obavljaju rad u državnim bolnicama, šalju ljude da to obave privatno.

Bez povratne informacije

Ističe kako se kod nas pruža otpor mjerenju kvalitete zdravstvene usluge, obujma i efekt.
''To je dužan raditi Zavod zdravstvenog osiguranja jer oni plaćaju našim novcem usluge i u svakom procesu pružanja i davanja usluga, uvijek mora postojati povratna informacija da vidite u što ste uložili novac, kakva je kvaliteta i kakvi su efekti. Upravo to svaki Zavod u Federaciji odbija raditi, tako da se ne zna kvaliteta zdravstvene usluge koju mi koristimo kao pacijenti. Mi smo jedina zemlja koja nema podatke o kvaliteti zdravstvene usluge u Europi, u regiji i u nekim zemljama Afrike. Možete misliti koliko je jak intenzitet odbijanja poslovanja po zakonu i kojim intenzitetom se građani izguravaju iz civilne kontrole i kvalitete zdravstvenih usluga'', rekao je.

Kaže kako se ne zna se tko je bolji, a Zavod od našeg novca plaća usluge, te kad bi se to znalo, mi bismo znali koja je ustanova najbolja za jedan dio u zdravstvu i ti bi doktori bili najbolji.
''Ne bi onda bilo zamislivo da jedan doktor iz tog tima ide raditi privatno i da ljudi odlaze u njega, jer to bi bilo narušavanje kolektiva, kolektiv to ne bi dozvolio. Po našim zakonima Zavod zdravstvenog osiguranja mora tretirati isto javne i privatne ustanove. Dakle, mi kao pacijenti, naša je zdravstvena knjižica ustvari kao kreditna kartica, s kojom bi morali ići i u privatnika bez ikakvih plaćanja. Naravno, u privatnika kojeg Zavod odabere na osnovu kvalitete'', rekao je Bago.

Da trenutno stanje oko problema dvojne prakse državnih liječnika ne odgovara niti zdravstvenom sustavu niti osiguranicima slažu se i u Zavodu zdravstvenog osiguranja HNŽ, no to pitanje, je kako kažu, definirano federalnom legislativom, odnosno Zakonom o zdravstvenoj zaštiti F BiH.
Na upit zašto zavod jedini koji u svim zemljama Europe nema praksu raditi podatke o kvaliteti zdravstvene usluge iz ZZO poručuju kako je Kvaliteta i sigurnost pružanja usluga zdravstvene zaštite u nadležnosti Agencije za kvalitetu i akreditaciju u zdravstvu F BiH (AKAZ).

Što raditi s ljudima koji krše zakon?

''Kada je riječ o Zavodu zdravstvenog osiguranja HNŽ, sukladno svojim ovlastima i nadležnostima, Zavod kontinuirano radi na povećanju zadovoljstva osiguranika kroz poboljšanje ugovaranja usluga zdravstvene zaštite sa zdravstvenim ustanovama, putem projekata koje provodi i niza uvedenih funkcionalnosti koje imaju za cilj jednostavniji pristup zdravstvenoj zaštiti i poboljšanje kvalitete iste'', ističe za Bljesak.info Alenka Ban, glasnogovornica ZZO HNŽ te naglašava kako Zavod ugovara pružanje zdravstvenih usluga za svoje osiguranike sa zdravstvenim ustanovama za koje je resorno ministarstvo dalo suglasnost.

Po njihovom mišljenju rješenje ovog problema bilo bi u žurnom pristupanju aktivnostima uređenja mreže zdravstvenih ustanova optimizirane sukladno realnim potrebama stanovništva i financijskim mogućnostima županija i Federacije BiH.

Bago pak navodi kako nam za početak ne trebaju novi, nego kad bismo samo ispoštovali naše trenutne važeće zakone u zdravstvu, sve to bi se reguliralo samo od sebe i usluge bi bilo dvostruko bolje.

''To su posljedice nepoštivanja zakona. Imate dvije institucije, Zavod za zdravstveno osiguranje koji upravlja našim novcem u naše ime i imate Ministarstvo zdravstva HNŽ koje treba sve to kontrolirati i vidjeti krši li se zakon. Naši zakoni iz zdravstva počivaju na načelu solidarnosti, civilne kontrole upravljanja i kvalitete zdravstvene usluge. Sva tri ta stupa su narušena isključivo odbijanjem poštivanja zakona. Naše nastojanje u javnosti nije više da pričamo kako ćemo popraviti naše zdravstvo i u kojem pravcu će ići reforme nego što ćemo raditi s ljudima koji krše zakon, jer to je trenutno ključni problem'', zaključio je Bago.

(Preneseno sa Bljesak.info)

*Tekst je proizveden u okviru medijskog pool-a Mreže ACCOUNT (Antikorupcijska mreža organizacija civilnog društva)

(zurnal.info)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 27 Феб 2017, 15:17

E stvarno svasta u ovoj BiH!

Pogrešne dijagnoze šefice Patologije u Bihaću

Objavljeno: 26.02.2017 22:06
Posljednja izmjena: 27.02.2017 11:27

Слика

Greške ljekara najčešće završe kobno za pacijente. Kad pogriješi patolog, grešku je uglavnom nemoguće ispraviti. Dijagnosticirani karcinom, hemoterapije i operativni zahvat nakon takve pogrešne dijagnoze događali su se u Kantonalnoj bolnici "Doktor Irfan Ljubijankić" u Bihaću. Zasad deset revidiranih nalaza koje je potpisala doktorica Nikolina Balaban, šefica bihaćke Patologije, pokazuju pogrešne dijagnoze.

"Kada sam otišla tamo dočekala me je sestra Belma i doktorica Begić. Saopćile su mi da su moje terapije prekinute, jer je s Patologije u Sarajevu javljeno da nemam rak“, priča pacijentica iz Bihaća Armina Rekić.

Prethodno je ovoj 32-godišnjakinji, koja je planirala trudnoću, izvađena maternica, i to isključivo zbog čak dva patohistološka nalaza koje potpisuje dr. Nikolina Balaban u kojima tvrdi da Armina ima invazivni karcinom na maternici. I nije to sve, Armina je prošla i jednu hemoterapiju. A trebala je i mnogo više: "Dvadeset tri vanjska zračenja, četiri unutarnja i pet hemoterapija", kaže Armina.

A od odgovornih u Kantonalnoj bolnici, koji iako se već neko vrijeme u Krajini sve glasnije priča o nestručnosti Nikoline Balaban, dolazi samo tišina. Zahtjev za više informacija poslali smo na ime direktora Smaila Derviševića.

U vezi s Vašim zahtjevom obavještavam Vas da naša ustanova trenutno neće izlaziti u javnost s bilo kakvim informacijama ili saopćenjima - odgovorili su.

A direktora bolnice u Bihaću dr. Smaila Derviševića htjeli smo pitati na koji način je zaposlena dr. Nikolina Balaban, i to ni manje ni više nego na mjesto šefice Patologije, s obzirom na to da nije bilo javnog konkursa? Htjeli smo pitati i da li je bilo preispitivanja njenih nalaza, kao i to da li štiti i od javnosti krije greške dr. Nikoline Balaban?

A greške potvrđuju i revidirani nalazi koji su rađeni u bh. i regionalnim kliničkim centrima. Pacijenti koji su morali biti operisani jer boluju od karcinom, prema nalazima dr. Balaban imaju samo blage upale. A ekstremne operacije rađene su na pacijentima koji nisu imali rak. I Kantonalno tužilaštvo je otvorilo istragu.

"Radi utvrđivanja postojanja osnova sumnje da li se u radnjama liječnice Nikoline Balaban očituju elementi krivičnog djela nesavjesno liječenje", navodi glasnogovornica Tužilaštva USK-a Jasmina Husić.

Nadležni bi trebalo da se pozabave time kako sistem, prvenstveno direktor bolnice Dervišević, može dozvoliti ovakve greške. I kome ovdašnji narod plaća za javašluk i neznanje u zdravstvu?

federalna.ba

Sta reci, osim da normalan covek ne poveruje!

Слика
Dr. Nikolina Balaban i pogrešne dijagnoze
Otpor Portal

Je li to ona?

Слика

Doktorici Nikolini Balaban uručena nagrada za CD ličnost godine
FACE HD TV

Jos malo:

Krajiški mediji napokon ujedinjeni: Ko je dr. Nikolina Balaban?

Potresno pismo čitateljke: “Greškom ljekara Kantonalne bolnice u Bihaću odstranjena mi je maternica”

Nesto ranije - decembar 2016. - kontinuitet???

Kantonalna bolnica Bihać primjer javašluka i nestručnosti: ”De, nek ti muž dođe!” (FOTO)

I tako to... "blago" pacijentima!Nesto ranije - decembar 2016. - kontinuitet???

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Феб 2017, 23:34

Zalosno... slusala sam malopre oca na TV-u - potresan roditeljski KRIK!

Roditelji u šoku / U Klaićevoj bolnici im rekli da je normalno da njihovo dijete umre kod kuće

Lada Novak Starčević

28.02.2017. 13:55
Слика

Teško bolesni Marin Dražić (15) reanimiran je prije dva dana u Klinici za dječje bolesti Zagreb. Njegov otac Mladen Dražić ispričao nam je da je danas od liječnika dobio ultimatum da ga odvede kući iako je u terminalnoj fazi bolesti. Kaže da mu je predstojnica Pedijatrije rekla da je 'pravilo da takva djeca umiru kod kuće'.

U otpusnom pismu piše da dječak nije akutno bolestan te nije za bolničko liječenje. Njegovi roditelji su očajni. Otac, s kojim smo razgovarali dok je sjedio kraj sina na bolesničkoj postelji, kaže da ga on ne vodi kući u takvom stanju.

"Marina smo njegov 12-godišnji brat i ja oživljavali kod kuće u siječnju. Moja supruga je bila kraj nas, uopće nije mogla reagirati od šoka. Nakon svega sam imao živčani slom, a naše drugo dijete je završilo pod povećanom psihološkom skrbi", govori otac. Kaže da su ga kasnije u istoj bolnici pitali da li je siguran da su dječaka oživljavali.

Roditelji žele samo dostojanstvo

Nesretan dječak je sa osam mjeseci doživio tešku prometnu nesreću. Nepokretan je i ima hidrocefalus. No, njegovi roditelji tvrde da u 15 godina nijednom do prošlog studenog nije bio hospitaliziran.

"Sustav se s nama nije bavio. Nije bilo potrebe. Sve smo radili sami. Sad kad nama treba pomoć smo pred zidom. Mislili smo da postoji minimum ljudskosti", navodi Dražić i dodaje da ga smeta što je s njima u posljednjih mjesec dana razgovarao samo jedan doktor.

/ Nitko ne pita što je s njim. Kao da ne postoji. Kao da nije živo biće. A on čuje sve što se dešava pokraj njega. /

Njegov Marin je trenutno na mehaničkoj respiraciji i uopće nije jasno u kojem stanju bi bio otpušten kući.

"Ja nisam stručnjak, samo sam roditelj. Želim samo najbolje za svoje dijete i želim njegovo dostojanstvo u ovim teškim trenucima. Svatko to zaslužuje", zaključuje otac.

Zatražili smo komentar od ravnatelja Klinike za dječje bolesti Zagreb, no nismo ga dobili.

Слика

100posto.hr

U HRVATSKOJ NEMA BOLNICE ZA DJECU KOJA UMIRU "Rekli su nam da je trend u svijetu da djeca umiru doma"

Aha, "trend" u svetu... eh Balkane jadni!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 01 Мар 2017, 22:09

Nazalost...

Lekari dele antibiotike kao BOMBONE: Kako sistemski UNIŠTAVAMO imunitet dece

Tanjug | 01. 03. 2017 - 14:04h izmena vesti 15:40h

Слика
Foto: EuroBlic / RAS Srbija

Antibiotici su lekovi koji su najvise propisivani deci poslednje tri godine u Srbiji, a samo prošle godine 1,75 miliona pakovanja antibiotika za decu, izdato je o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Daleko iza njih na drugom mestu su sirupi za snižavanje povišene temperature, a na godišnjem nivou izda se oko 580.000 pakovanja tog leka.

- Na trećem mestu su lekovi za lečenje teških respiratornih oboljenja -inhalacione pumpice i drugi bronhodilatatori, oko 357.000 pakovanja na godisnjem nivou - rekla je vršilac dužnosti direktora RFZO Verica Lazić.

Ona je pojasnila da se antibiotici deci najčešće propisuju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za infekcije gornjih i donjih disajnih puteva, infekcije srednjeg uha i infekcije urogenitalnog trakta.

Pročitajte još

* PEDIJATRI IMAJU LAKU RUKU Deci daju antibiotike kao da su bombone
* Najstrože čuvana tajna: Superbakterija ubija i u Srbiji

Ovi lekovi se najčešće propisuju deci do 12 godina, čak 70 odsto izdatih kutija na recept koristili su mališani tog uzrasta, dok je oko 30 odsto propisano deci uzrasta od 12 do 18 godina.

Lazić kaže da se za antibiotike za decu iz kase zdravstvenog fonda prošle godine izdvojeno 500 miliona dinara, ali da su zdravstveni kasu ipak najviše koštali lekovi koji predstavljaju hormon rasta za koje je prošle godine izdvojeno oko milijardu dinara.

Britanski profesor neurofarmakologije Univerziteta u Edinburgu Pol Klejton, koji je u poseti Srbiji, kaže da je preterana upotreba antibiotika kod dece globalni problem, a on je u Srbiji posebno izražen. Profesor kejton upozorava da je rezultat toga povećanja rezistencije svih vrsta patogena na sve vrste antibiotika.

- Ovde su lekari imali običaj da daju antibiotike i odraslima i deci kao da dele bombone, jer smatraju da su antibiotici efikasni i bezbedni. Međutim, ta efikasnost se sada gubi - naglasio je Klejton.

Preterana upotreba antibiotika, pojašnjava on, uništava mikrobiom - imunitet i to stvara ne samo kratkoročne već i dugoročne probleme.

On kaže da je mnogo efikasnije, od neselektivnog davanja antibiotika jačati imunitet kod deteta, jer što je organizam jači i otporniji lakše će se izboriti sa raznim virusnim i bakterijskim infekcijama, ali i alergijama koje su danas sve češće.

Za jačanje imuniteta kod dece, pojašnjava, važni su vitamin D koga naš organizam sam proizvodi izlaskom na sunce i beta glukani kojih ima u pečurkama , nefiltriranom pivu, ali su najefikasniji oni iz ćelijskog zida pekarskog kvasca.

"Međutim, Srbija nije Florida pa kod dece može doći do nedostaka vitamina D. Takođe, mali broj vrsta hrane sadrže beta glukane, te ih treba unositi kao dodatak ishrani", pojašnjava Klejton.

I pedijatar Goran Vukomanović iz Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj kaže da neselektivna primena antibiotika dovodi do brojnih neželjenih posledica kao što su proliv, loša regulacija, nespavanje i sve veća otpornost bakterija na antibiotike.

- Neracionalno davanje antibiotika višu puta kod dece izaziva pad imuniteta
- pojašnjava Vukomanović i dodaje da je važno da se zna da crveno grlo kod predškolske dece u 90 odsto slučajeva ukazuje na virusno obolenje, a virusi i antibiotici ne idu zajedno.

On dodaje da se samo bakterijske infekcije leče antibioticima, te da većina pedijatara to može da prepozna. Kod upaljenog, gnojavog grla, sa visokom temperaturom dileme nema i treba dati antibiotike.

- Kada postoji dilema treba uraditi detetu bris grla i krvnu sliku, pa na osnovu dobijenih rezultata dati terapiju - pojašnjava Vukomanović.

Imunitet se kod dece, dodaje, jača pravilnom ishranom - sveže voće i povrće, redovan san i umerena fizička aktivnost.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 02 Мар 2017, 10:26

Pravosudno-medicinski HOROR u Srbiji!
I jos mnogi pravosudno-medicinski HORORI... i ne samo u Srbiji nazalost...
Balkan je to i balkanska "cast, dostojanstvo profesije, istina i pravda", a u BiH normala. Ja to nazalost ZNAM vec gotovo dvanaest godina...
FUJ, FUJ, FUJ!
Dobro pogledajte ovaj video i dobro pazite kad krenete lekaru, uvek se setite ove strasne price:

Život priča: Bez pravde i savesti - 1. deo

Слика
https://www.youtube.com/watch?v=XoCEnfQM0RY
All4YoU ,

Da, "roditelj nikad ne prihvati da NJIH NEMA..."
Oni zive u nama, njihova dusa je uvek s nama...
Kako roditelj prezivi smrt deteta? Mozda bas zato sto "dobra dusa mog deteta mi daju snagu"!
Draga majko Jelicina, svaka Vam cast za svaku rec! Ne, NISTE subjektivni, gonite ih do poslednjeg daha!

"RAZMAŽENA JE, NEKA SLUŠA VOKMEN" Jelica Radović umrla je u najtežim mukama, a ovako su izgledali njeni poslednji dani

Jos prica ("Prva Srpska Televizija") "Bez pravde i savesti"...

Slazem se s komentarom/ima:

"Snaga ove žene i vera u pravdu treba svima da nam bude uzor. Da su svi kao ona a ne kao debili tipa "najjači opstaju" ovo društvo bi drugačije i izgledalo"

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 03 Мар 2017, 19:35

Hipokrate, Hipokrate... jesi li jos u grobu? Cujes li ove strahote?
I onda mi kazu pojedinci kako nije u redu proklinjati bilo koga jer je to "protivno LJUBAVI"... kojoj, kakvoj LJUBAVI??? Prema zlocincima (svake vrste)? Pitanje je da li ce ikada biti kaznjeni... onda neka su barem prokleti!
Prokleti nekoga ko je ZASLUZIO, a KRIVO zakleti to jesu zasluzili, znaci zarku zelju da ih stigne PRAVDA (ma kakva bila)!
Lepi Goli Otok!

Strava u Makedoniji: Maju i njenu bebu Anu ubili pijani anesteziolozi, pa napisali da je dijete rođeno mrtvo! Očajni suprug: ‘Kako da to kažem kćerki?’

03.03.2017 18:18
Слика

Na sudu u makedonskom Velesu nastavljeno je suđenje protiv trojice liječnika optuženih za smrt Maje Kadieve (32 ) iz Dojrana i njene bebe, koji su 22. listopada 2015. godine preminuli u bolnici u Gevgeliji. Za smrt Maje i njene bebe, kojoj su roditelji već bili dali ime Ana, optuženi su anesteziolog Tomčo Vančev i ginekolozi Venci Čalkov i Dončo Moskov. Četvrti optuženi, anesteziolog Zoran Jovanovski je umro prije početka suđenja, pišu tamošnji mediji.

Jedan od svjedoka, pedijatar Ice Dojranlijev je potvrdio ono što je istragom već bilo utvrđeno – da su anesteziolozi bili pijani dok su se borili za život Maje Kadieve i njene bebe.To su potvrdili i patolozi Sudske medicine u Skoplju, u čijem nalazu stoji da je smrt Maje Kadieve nastupila zbog prekida dovoda zraka i gušenja, prenosi Jutarnji.hr.
Patolozi su utvrdili da dijete nije bilo mrtvorođenče, kako je pisalo u bolničkoj otpusnoj listi, već da je živjelo desetak minuta, a umrlo je u majčinoj utrobi zbog nedostatka kisika i ulaska ugljen-dioksida u pluća bebe.Muž pokojne Maje Kadieve, Mite Kadiev kaže da tijekom trudnoće njegova supruga Maja nije imala nikakvih problema ni komplikacija, a kada je došla u bolnicu ginekolog mu je rekao da će porođaj sa carskim rezom biti gotov za sat vremena.

Međutim, nakon 45 minuta ga je obavijestio da su prisiljeni prekinuti operaciju zato što je, kako je kasnije saznao, anesteziolog bio u alkoholiziranom stanju.– Čuo sam ginekologa da telefonom razgovara sa direktorom bolnice i da mu govori: ‘Dođite vidjeti u kakvom vam je stanju personal’. Prije nego što se javio direktoru, meni je rekao da ne može izvršiti operaciju dok je anesteziolog u takvom stanju. Dva puta je probao da joj stavi tubus, ali nije uspio. Poznato je, a i policajci su rekli da su ti anesteziolozi stalno pripiti. Zato je i kasnila operacija jedan sat – prisjeća se Mite Kadiev.

Ubrzo se situacija zakomplicirala, a kada je vidieo da se personal u bolnici rastrčao, Kadijevu se srce steglo. Nešto kasnije priopćena mu je žalosna vest.– Oko ponoći su mi rekli da beba nije preživjela. Bilo mi je teško, ali sam se molio da bar supruga ostane živa. Pola sata kasnije su mi rekli da je i ona umrla – kaže Kadiev i dodaje da mu je najteže bilo njihovoj petogodišnjoj kćerki reći da mame više nema među živima, prenosi Jutarnji.hr.

(TIP/Foto: Ilustracija-Pixabay)

UŽAS U SUSJEDSTVU
STRAVA U MAKEDONIJI Maju i njenu bebu Anu ubili pijani anesteziolozi, pa napisali da je dijete rođeno mrtvo! OČAJNI SUPRUG 'Kako da to kažem kćerki?'

Par komentara (jutarnji.hr):

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 10 Мар 2017, 21:53

"Cuda" se ipak desavaju? Da li je to cudo ili nagradjena upornost NEODUSTAJANJA od zivota?
Kako bilo da bilo - NIKADA NE ODUSTAJ!

NEVEROVATNA DEVOJKA

DESILO SE ČUDO, CEO SVET PRIČA O HRABROJ SRPKINJI! Danijela Kovačević se probudila iz kome posle 7 GODINA!
Za dalji oporavak i terapije potrebno je da se skupi 50.000 evra

Objavljeno: 10.03.2017. 13:45h

Слика
FOTO: FACEBOOK

Danijela Kovačević, Srpkinja koja je pala u komu posle rođenja ćerke Marije 2009. godine, probudila se posle sedam godina patnje i užasnih muka kroz koje je prolazila njena porodica!

Podsetimo, srpski mediji su mnogo puta pisali o ovom slučaju: skupljan je novac za Danijelino lečenje. Ona nikog nije prepoznavala, niti se pomerala, posle sepse koju je dobila posle porođaja.

Za sve ovo vreme, njena ćerkica Marija odrastala je faktički bez majke, ali je svom dušom bila uz nju: Svakog dana je za svoju mamu Danijelu pripremala po jedan crtež ili joj je nešto pevala i recitovala, u nadi da će joj se najveći san u životu ostvariti i da će se njena mama jednog dana probuditi.

Prema pisanju Daily Maila, Danijela je sada zaprepastila lekare u Nemačkoj, gde se lečila u poslednje vreme, i počela je da se budi iz kome!

- Ovo je manji napredak, ali Danijela je mnogo bolje nego ranije - kaže njen otac Đorđe Kovačević. Nabacila je težinu, svesnija je i življa. Reaguje, smeje se i ljuti se.

Lekari u klinici za rehabilitaciju u Pforzhajmu u Nemačkoj kažu da je Danijela napredovala dotle da može
da drži tablet i olovku u ruci, može da sedi i da prati razgovore.

Ovaj uspeh je plod dugogodišnjeg rada, fizikalne i terapije govora, koje stimulišu funkcije mozga.

Ipak, ova privatna terapija je veoma skupa, i njena porodica pokušava da skupi donacije koje bi im olakšale finansijski teret.

Njima je urgentno potrebno 50.000 evra kako bi se terapija nastavila.

- Terapija od 3 meseca je kratka - kaže otac Dragan. - Čovek polomi ruku, pa se oporavlja duže od 3 meseca. Ovo je kao da učite malo dete da radi neke stvari. Toliko se radilo s njom. Hodala je 800 metara, to je za nju veliki uspeh.

Rođaci su nedavno počeli da skupljanjem priloga za Danijelu, ali misle da to neće biti dovoljno. Organizovali su takmičenje u tekvondu i sav skupljen novac otišao je na lečenje Danijele. Dali su 10.000 evra, ali potrebno je još 50.000.

espreso.rs

MEDICINSKO ČUDO
PROBUDILA SE NAKON SEDAM GODINA KOME I ZAGRLILA KĆER Danijela sa 17 godina tijekom poroda pala u komu, sada se konačno oporavlja i treba joj pomoć

A drzava? Sta drzava radi? Spava...

Danijela iz Inđije je rodila bebu, a od tada spava otvorenih očiju: Hajde da joj pomognemo da se probudi
U Nemačku je stigla kao biljka, a posle mesec i po dana je sedela

Samo 2 komentara (sve kazu nazalost):

Слика

Sve najbolje zelim Danijeli i njenoj porodici - izdrzite! Nadam se brzom i potpunom oporavku.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 30 Мар 2017, 19:21

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:SRAMOTA!
Za smrt mlade majke dvoje dece "11 meseci kućnog zatvora" ???
Na ovom Balkanu zivot je NISTA, a doktori - kasapini zasticena vrsta! Isto (i jos gore) je u BiH!

Pančevački lekar KRIV ZA SMRT MLADE MAJKE, osuđen na 11 meseci kućnog zatvora

I. Milićević | 07. 12. 2015. - 15:22h izmena vesti 16:10h | Komentara: 48

Osnovni sud u Pančevu izrekao je danas prvostepenu presedu i osudio hirurga iz pančevačke Opšte bolnice dr Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, kao i godinu dana zabrane obavljanja hiruške prakse, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić (30).

Слика
Marijana Jojkić

Mlada Pančevka i majka dvoje dece preminula je u martu 2006. od upale trbušne maramice, izazvane nekonstatovanjem perforacije slepog creva.

Na današnjem pretresu iznete su najpre završne reči, da bi nakon nekoliko sati sudija Dalea Irinel izrekao presudu i proglasio hirurga krivim.

Osuđujuća presuda izrečena je najpre zbog nalaza i mišljenja sudsko-medicinskih odbora iz Beograda i Niša. Komisije veštaka su potvrdile da je dr Ivica postupio nesavesno i da je smrt mlade majke nastupila zbog neblagovremenog konstatovanja upale slepog creva.

Na ovu presudu osuđeni lekar, kao i tužilaštvo i porodica Jojkić imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.

Postupak je trajao punih šest godina, a od pre tri meseca vodio ga je i novi sudija Dalea Irinel jer je prethodni Mojsa Kostić otišao u penziju.

Tokom suđenja saslušani su i medicinski veštaci iz Beograda i Niša čije su komisije potvrdile da je dr Ivica nesavesno postupao i počinio brojne propuste u zbrinjavanju Jojkićeve, koji su na posletku doveli do tragičnog ishoda.

U njihovim izveštajima naznačeno je da postupanje hirurga dr Ivice nije bilo u skladu sa pravilima struke i hiruške prakse već od samog trenutka kada je Marijanu primio u bolnicu.

Smrt je u direktnoj uzročno posledičnoj vezi za upalom slepog creva, koja je nastupila zbog očiglednog nesavesnog postupanja hirurga Opšte bolnice”, navedeno je u izveštaju beogradske komisije veštaka, u koju je “Blic” imao uvid.

Slični stav imala je i niška komisija koja je u svom nalazu navela da je dr Ivica mogao da postavi pravu dijagnozu, da nije odmah prepisao antibiotik i lek protiv bolova, a da prethodno nije sproveo neophodne analize i utvrdio šta je izvor Marijaninog lošeg stanja.

Na taj način je primenio očigledno “nepodobno sredstvo lečenja” čime je zamaskirana opšta klinička slika, što je u narednim danima zakomplikovalo i postupanje drugih lekara, što ih, po mišljenju veštaka, ne oslobađa odgovornosti.

Dvoje dece ostalo bez majke

Marijanu Jojkić primio je dr Ivica u pančevačku Opštu bolnicu 10. marta 2006, sa simptomima napada slepog creva. Lekar je to isključio kao mogućnost, pa ju je narednih pet dana pogrešno lečio antibioticima i lekovima protiv bolova. Nakon pet dana Marijana je prebačena u Urgentni centar, gde joj je konstatovana upala trbušne maramice izazvana pucanjem slepog creva i zakasnele hirurške intervencije. Umrla je 20. marta, ostavivši za sobom dvoje dece.

blic.rs

Naravno da TREBA da znaju KO je KRIV i da krivca treba kazniti!
Ja sam mislila da je BH pravosudje najgore...

HAOS U TUŽILAŠTVU Roditelji devojke umrle greškom lekara IZGUBILI PRAVO ŽALBE

Hoćemo da znamo ko je kriv, kažu roditelji pokojne Marijane Jojkić, koji su zbog javašluka u pisarnici tužilaštva izgubili pravo na žalbu.

Osnovni sud u Pančevu osudio je hirurga Opšte bolnice dr Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, kao i godinu dana zabrane obavljanja hirurške prakse, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić.

I. Milićević | 31. 01. 2016 - 07:14h
Слика
Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Očajni: Marijanini roditelji Kruna i Nikola Milovanović

Jojkići, ali ni zamenik postupajućeg tužioca, nisu bili zadovoljni visinom izrečene kazne nesavesnom lekaru, zbog čega su, nakon što bi sud poslao pismeni otpravak presude, nameravali da se žale.

Zbog činjenica da je presuda misteriozno zagubljena u pisarnici tužilaštva u Pančevu, te da nije na vreme stigla do tužioca, pred Apelacionim sudom razmatraće se samo žalbe okrivljenog lekara i njegovog branioca.

Marijana je zbog pogrešnog lečenja i zakasnele intervencije preminula od sepse u martu 2006. Imala je 30 godina.

- Nismo mogli ni da sanjamo da bi posle šest godina mukotrpnog suđenja, mogao da se dogodi ovakav propust. Hoćemo da znamo ko je za to kriv, a od tužioca očekujemo da će otkriti i objaviti sve okolnosti ovog događaja, a da će odgovornog kazniti - kazali su za "Blic" Marijanini roditelji Kruna i Nikola Milovanović.

Oni kažu da je najpotresnije u čitavoj situaciji to što oni kao oštećeni u postupku, po zakonu, nemaju pravo žalbe, već u njihovo ime to čini tužilaštvo.

Da li se neko zapitao šta bi se dogodilo da je kojim slučajem sud doneo oslobađajuću presudu? Za smrt našeg deteta tada ne bi bilo krivca
Marijanini roditelji

- Krivica dokazana, ali nikako nismo zadovoljni visinom kazne, zbog čega nam je ta žalba bila veoma bitna. Da li se neko zapitao šta bi se dogodilo da je kojim slučajem sud doneo oslobađajuću presudu? Za smrt našeg deteta tada ne bi bilo krivca - kažu Milovanovići.

blic.rs

Stvarno SRAMOTA!

NESAVESNO LEČENJE
PANČEVAČKI LEKAR OSUĐEN PO DRUGI PUT: Nanogica hirurgu zbog smrti pacijentkinje

15:18, 27.09.2016.
Слика

PANČEVO - Osnovni sud u Pančevu osudio je juče po drugi put hirurga Opšte bolnice iz tog grada Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić (30), koja je preminula od upale trbušne maramice, izazvane nekonstatovanjem perforacije slepog creva.

Mlada Pančevka preminula je u martu 2006. zbog lekarskog nemara, ostavljajući za sobom dvoje maloletne dece. Ovo je druga prvostepena presuda doneta u ovom slučaju, a prethodnu, kojom je optuženi lekar bio osuđen na identičnu kaznu, ukinuo je Apelacioni sud i naložio da se suđenje ponovi.

U obrazloženju presude, sud je naveo da je lekar proglašen krivim najpre zbog nalaza i mišljenja komisije veštaka, koje su potvrdile navode optužnice da je Jojkićeva nakon prijema u bolnicu, sa očiglednim simptomima upale slepog creva, pogrešno lečena nekoliko dana.

Po stavu veštaka, optuženi lekar je postupio nesavesno i Jojkićevu priključio na terapiju koja je zamaskirala kliničku sliku i pogoršala njeno stanje.

Kada je stanje postalo kritično, pacijentkinja je prebačena u Urgentni centar gde joj je konstatovana upala trbušne maramice izazvane pucanjem slepog creva, koju optuženi lekar nije ni konstatovao.

Preminula je 20. marta 2006, da bi posle nekoliko meseci, policija i tužilaštvo bila pokrenuli istragu u pančevačkoj Opštoj bolnici.

Optuženi lekar je tokom čitavog postupka negirao krivicu, tvrdeći da je u slučaju Jojkićeve postupio u skladu sa strukom, iako su veštaci tvrdili suprotno.

Osim što postupak pravosnažno nije okončan ni posle punih 10 godina, poslednjih meseci pratile su ga brojne kontroverze. Naime, nakon što je izrečena prethodna prvostepena presuda, krajem prošle godine, njen pismeni otpravak zagubljen je u pisarnici tužilaštva, zbog čega je postupajućem tužiocu istekao rok za podnošenje žalbe.

Pokrenuta je interna istraga u tužilaštvu koja je rezultirala pokretanjem disciplinskog postupka protiv radnika pisarnice.

Sednica Apelacionog suda, nakon koje je i ukinuta presuda, održana je tada bez bez žalbe tužioca koji su istovremeno zastupali i porodicu Jojkić.

Iziritirani činjenicom da zbog tog propusta, tužilaštvo u predstojećem drugom žalbenom postupku neće moći da traži veću kaznu od prethodno izrečenih 11 meseci kućnog zatvora, porodica Jojkić je u slučaj uključila Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM).

Osim što su odmah podneli žalbu Ustavnom sudu, predstavnik JUKOM-a je zastupao porodicu tokom ponovljenog postupka koji je juče i okončan. Pored 11 meseci kućnog zatvora, lekaru je izrečena i jednogodišnja zabrana rada u struci, ali je on, nevezano od slučaja, nedavno penzionisan.

kurir.rs

Hirurg oslobođen krivice za smrt pacijentkinje
Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio hirurga iz pančevačke Opšte bolnice Aleksandra Ivicu od optužbi za nesavesno lečenje Marijane Jojkić (30) koja je umrla u martu 2006. od upale trbušne maramice, objavljeno je danas na sajtu tog suda.

Mogu misliti... a njemu savest "cista"...

PORODICA JOJKIĆ: Bilo je ponižavajuće slušati lekara da se ne oseća krivim za smrt naše Marijane

SKANDALOZNA "PRAVDA" na balkanski nacin - FUJ!
I vise nego skandalozna! i tako u nizu...
Samo pgledajte taj niz - tek jedan mali, mali deo:

Strana 56
Strana 58
Strana 59

Pa dokle vise NEKAZNJENOG UBIJANA crni Balkane???

SKANDALOZNO

OSLOBOĐEN NESAVESNI DOKTOR: Niko nije kriv za smrt mlade majke pre 11 godina! Umrla od sepse!

BEOGRAD - Apelacioni sud oslobodio je krivice hirurga iz pančevačke Opšte bolnice Aleksandra Ivicu nakon što je dva puta bio prvostepeno osuđen na 11 meseci kućnog zatvora zbog nesavesnog lečenja i smrti pacijentkinje Marijane Jojkić.

15:05, 29.03.2017.
Слика

Nesrećna žena i majka dva maloletna deteta preminula je pre 11 godina od upale trbušne maramice i sepse koju je izazvalo pucanje slepog creva. Osnovno tužilaštvo u Pančevu teretilo je hirurga Aleksandra Ivicu da je Jojkićevu, uprkos tome što ju je u bolnicu primio sa očiglednim simptomima upale slepog creva, nekoliko dana pogrešno i nesavesno lečio.

Navode optužnice o Ivičinoj krivici potvrdila su čak četiri sudsko-medicinska veštačenja, obavljena tokom postupka.

Veštaci su tvrdili da je lekar načinio brojne propuste u lečenju i zbrinjavanju pacijentkinje, što je direktno uticalo na tragičan ishod. Zbog toga je Ivica dva puta prvostepeno osuđen na zatvor.

- Nismo iznenađeni ovakvom odlukom. Očigledno je da se svi nesavesni lekari oslobađaju po određenom modelu, u poslednjem činu pred Apelacionim sudom, uprkos prethodnim osudama i mišljenjima veštaka. Tamošnje sudije očigledno nikome ne moraju da polažu račune - kazali su juče za Kurir neutešni i ogorčeni Marijanini roditelji.

I. M.
kurir.rs

Par komentara :

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Апр 2017, 19:16

Cuj ti njega: "Dugujes mi to" - koji idiotski "profesionalac"!

HOROR U BOLNICI Hirurg je spasao život detetu, a onda silovao njegovu majku vičući "DUGUJEŠ MI TO!"

M. B. | 31. 03. 2017 - 19:26h|Komentara: 2

Слика
Foto: giggel / Wikipedia

Jedan od najboljih britanskih kardiohirurga optužen je za strašan zločin. Kako pišu ostrvski mediji, Mohamed Amrani silovao je u svojoj kancelariji majku deteta koje je prethodno operisao i spasao mu život.

Amrani je prvo nasilno poljubio svoju žrtvu, a potom počeo da je ljubi po vratu. Žena je pokušala da se odbrani, ali Amrani je uspeo da joj skine odeću i napastvuje je. Kako je žrtva posvedočila, doktor je uzvikivao da mu "ona to duguje jer joj je spasio dete".

Ovo nije jedini takav slučaj. Još nekoliko žena optužilo je hirurga za isto zlodelo.

Svi slučajevi su se dogodili u periodu od 2001. do 2014. godine. Druga žrtva seksualnog nasilja koje se stavlja na teret doktoru Amraniju ispričala je policiji da je hirurg napao na identičan način, a kada je pokupšala da se odupre, okrenuo je i rekao "da će imati seks od pozadi". Slučaj nije pijavila kada se dogodio, jer se plašila, zbog pozicije koju Amrani kao ugledan lekar ima u bolnici.

Prvi slučaj silovanja uglednog lekara prijavljen je 2015. godine, nakon čega su još četiri žene prijavile silovanje. Amrani negira da je bilo silovanja, a suđenje je trenutno u toku.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Апр 2017, 20:19

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:A kada lekari pogrese, sta radi pravosudje?
Jedan svez primer sprege "lekari - tuzioci"?
"Nezavisno", "profesionalno", "azurno" BH pravosudje (ne samo u Tuzli).
Baska sto je ovaj tuzilac vec prozvan i vrlo "profesionalan" i "nezavisan"...

("San", 04.09.2010.)
http://img189.imageshack.us/img189/6632 ... iciprl.png

08-09-2010 02:00
Banjalučani ogorčeni na tužioca Soldata

Слика
Porodica Benović podnijela je Tužilaštvu Republike Srpske tužbu protiv Vitomira Soldata, glavnog tužioca Okružnog tužilaštva u Banjaluci, jer je iz kancelarije izbacio Vesnu Benović i njenu majku Milicu Aleksić. Ovo je izazvalo burne reakcije Banjalučana koji ogorčeni ponašanjem i bahatošću tužioca Soldata.

Vesna Benović je s majkom otišla u Okružno tužilaštvo kako bi se informisala dokle je došla istraga o smrti njenog sina Aleksandra. Ovaj 19-godišnjak preminuo je 30. decembra prošle godine u banjalučkom Kliničkom centru pod sumnjivim okolnostima. Naime, 20. decembra 2009. ispred Sokolskog doma u Banjaluci 17-godišnji Danijel Ninković bacio je bombu i tada je, osim Benovića, ranjeno još pet mladića. Benović je prebačen u bolnicu i deset dankasnije on je umro.

Prošlo je osam mjeseci od smrti Aleksandra, a istraga i dalje tapka i još nije utvrđeno ko je napravio propuste u liječenju mog sina. Vještačenjem stručnjaka iz Zavoda za sudsku medicinu RS dokazano je da je Aleksandar preminuo zbog propusta ljekara. Moja kćerka Vesna i ja ušle smo u kancelariju glavnog tužioca Soldata i tražile informaciju o istrazi, a on nas je istjerao riječima:"Ko ste vi da me pitate, izlazite iz kancelarije, nemam šta s vama razgovarati". Nakon toga se Vesni unio u lice i rukom pokazao prema vratima. Bilo je to teško poniženje - izjavila je Milica Aleksić i dodala da sve govori kako se cijeli slučaj nastoji zataškati.

Porodica Benović angažovala je advokata Saliha Hodžića koji je najavio da će službenim putem zatražiti informaciju o tome u kojoj fazi je istraga o smrti Aleksandra Benovića.
D.D. (San)
http://www.san.ba/index.php?id=13533

"Optuženi propustili blagovremeno uraditi ultrazvuk srca i CT grudnog koša" - po ko zna koji put se ponavlja slucaj i mog sina Denisa na UKC-u Tuzla.
Za razliku od tuzlanskog tuzilastva (Ivo Iveljic i Slaven Koval) koje je odbilo voditi istragu (zbog cega je predmet u Strazburu), ovde su ipak podigli optuznicu jer se lekari "nisu pridržavali struke" i tako "propustili blagovremeno obaviti hirurški zahvat što je na kraju dovelo do smrti mladog Banjalučanina."
NISU mu dali sansu za zivot!
Nadam se da ce odgovorni za NASAVESNO lecenje biti primereno kaznjeni!
Vreme je da se sve cesca bahatost belih mantija konacno pocne kaznjavati - cast izuzecima.
Kako je u BH pravosudju sve "BRZO" i "EFIKASNO"...(a i "uceno", kao da su svi iz "magarecih" klupa izasli) nadam se da ova porodica nece morati Po pravdu u Strazbur

Počelo suđenje ljekarima KC Banjaluka zbog smrti mladića (19)

N.M. - 03.02.2014 12:39
Слика

BANJALUKA - Čitanjem optužnice u Osnovnom sudu Banjaluka danas je počelo suđenje Dušanu Janičiću i Goranu Kajkutu, ljekarima KC Banjaluka, optuženim za nesavjesno liječenje Aleksandra Benovića, koji je preminuo 31. decembra 2009.

Preminuli mladić (19) ranjen je u bombaškom napadu maloljetnog D.N. (17) zajedno sa još nekoliko mladića ispred Sokolskog doma 20. decembra 2009, a preminuo je 11 dana kasnije u KC Banjaluka.

Tužilaštvo u optužnici navodi da se Kajkut, kao hirurg i Janičić, kao načelnik Klinike za torakalnu hirurgiju, nisu pridržavali struke, te da su propustili blagovremeno obaviti hirurški zahvat što je na kraju dovelo do smrti mladog Banjalučanina.

U optužnici se precizira da su optuženi propustili da blagovremeno urade ultrazvuk srca i CT grudnog koša, a time i operaciju, što je u konačnici dovelo do smrti mladića.

Ljekare terete za krivično djelo nesavjesno pružanje ljekarske pomoći.

Vesna Aleksić, majka preminulog mladića, u svjedočenju je zatražila od sudije Davida Tomića da ne sudi optuženom Kajkutu, objasnivši da je ovaj ljekar dao sve od sebe kako bi njenom sinu spasio život.

Aleksićeva je ispričala da je njen sin primljen sa povredama od gelera 20. decembra, te da je bio svjestan, da je sa njim komunicirala, ali da se stalno žalio da ga guši.

"Tražila sam da vidim snimke koje su uradili, ali mi je doktor rekao da nemam prava da tražim te snimke. Nisam imala prava jer nikakve snimke nisu ni uradili. Doktor Kajkut je kasnije drenirao Acu i spasio da se ne uguši u spostvenoj krvi", tvrdi ona.

Detalje svjedočenja i komentara ljekara koji su šokirali majku preminulog mladića pročitajte u sutrašnjem štampanom i PDF izdanju "Nezavisnih novina".

nezavisne.com

Sve je isto... samo njih nema... Aleksandra i Denisa...

Suđenje banjalučkim ljekarima: »Sin mi umirao, a doktora nigdje«

Слика

Ljekari oslobođeni krivice zbog smrti Banjalučanina
Prethodni clanci (na gornjem portalu)

Dakako... po obicaju BH pravosLudja...

NEMA DOKAZA O KRIVICI LEKARA Porodica mladića iz Banjaluke: “Da su se borili za Acin život, on sada ne bi ležao u grobu. Po pravdu ćemo u Strazbur!”

Nikola Morača | 03. 04. 2017 - 12:14h
Слика
Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija
Istraga i suđenje trajali duže od sedam meseci

Okružni sud u Banjaluci pravosnažno je oslobodio lekare Univerzitetsko - kliničkog centra RS Dušana Janičića i Gorana Kajkuta krivice za nesavesno lečenje Aleksandra Benovića (19) iz Banjaluke koji je preminuo u decembru 2009. godine.

Milica i Vesna Aleksić, baka i majka pokojnog mladića za “EuroBlic” tvrde da neće stati sa borbom koja traje više od sedam godina, a to je procesuiranje odgovornih za smrt Ace.

- Evo, nakon više od sedam godina domaće pravosuđe je reklo svoje, ali mi nećemo stati, već kompletnu dokumentaciju šaljemo u Evropski sud pravde u Strazbur. Ne slažemo se sa oslobađajućom presudom. Da je bilo 10 lekara oko Ace kako su tvrdili, on danas sigurno ne bi ležao u grobu, već bi bio živ - izjavila je baka pokojnog mladića Milica Aleksić.

Domaće pravosuđe je nakon više od sedam godina stavilo tačku na ovaj slučaj koji je u startu uznemirio javnost, jer je Aleksandar Benović nakon povreda zabobijenih u eksploziji bombe koju je u centru Banjaluke bacio maloletnik zadobio povrede koje uopšte nisu bile opisane kao opasne po život.

- Veće okružnog suda odbacilo je kao neosnovanu žalbu Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka izjavljenu na prvostepenu presudu banjalučkog Osnovnog suda - navodi se u odluci okružnog suda.

Janičić i Kajkut su tako pravosnažno oslobođeni odgovornosti da se kao načelnik Klinike za torokalnu hirurgiju UKC RS, odnosno hirurg, nisu pridržavali pravila struke, te su u decembru 2009. godine propustili blagovremeno obaviti hirurški zahvat što je na kraju dovelo do smrti mladog Banjalučanina.

Ono što je u čitavom slučaju najzanimljivije jeste da je Okružni sud Banjaluka u novembru 2015. godine doneo pravosnažnu presudu u parničnom postupku koju je protiv UKC RS pokrenula porodica pokojnog Aleksandra.

Naime, okružni sud je utvrdio da je u lečenju Benovića došlo do propusta lekara što je za posledicu imalo smrt mladića.

Слика
Foto: ATV / youtube
Slika Aleksandra Benovića u porodičnom domu

Imena lekara nisu precizirana, ali to je trebao biti posao banjalučkog tužilaštva i istrage koja je trajala neverovatne četiri godine, pre podizanja optužnice. UKC RS je naređeno da zbog učinjenih propusta porodici pokojnog mladića isplati 15.000 maraka, što je ujedno i maksimalan iznos za odštetu u slučaju izgubljenog života u Republici Srpskoj.

Odgovornost za lošu istragu mogla se naslutiti i nakon prvostepenog postupka.

Naime, sudija Svetozar Bajić je u obrazloženju istakao da tokom suđenja nije utvrdio o kakvim se tačno propustima lekara radilo. Sudija je objasnio da je propust tužioca bio taj što u optužnici uopšte nisu bile precizirane dužnosti lekara.

-Nisam našao ništa što ukazuje na krivicu optuženih- naveo je sudija Bajić.

- Šta je to Kajkut propustio učiniti? On je izvan radnog vremena obavio dve operacije koje su pomogle Benoviću. Kajkut nije bio ni dežurni lekar, već pripravni, koji je ostao nakon posla na poziv najverovatnije medicinskih sestara. Nije jasno ni koje je propuste napravio Janičić, kao načelnik Klinike za torokalnu hirurgiju- objasnio je ranije sudija Bajić. Osnovni propust optužnice, prema oceni sudije, jeste koja medicinska dokumentacija je uopšte bila temelj nalaza i mišljenja specijaliste sudske medicine Željka Karana, na kojem je i zasnovana optužnica.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Апр 2017, 21:10

nevenkagaragic пише:Bravo Muhamede Pivicu!
Istina je, ziva istina da "živimo u društvu lako stečenih ili kupljenih diploma prema kojima i mesar ili poslastičar postane specijalista ginekolog ili pak kriminalac vještak, visoki policajac, tužilac i sudija."
Nazalost, UKC Tuzla je svojevrsna KUCA MRAKA u kojoj NIKADA NECE priznati gresku, ma koliko ocita bila (mozda samo u 4 oka kao u slucaju strasne tragedije mog sina Denisa!).
Takav je to profil ove "slavne" klinike i njihovih "strucnjaka" punih sebe, oholih, bahatih, nezainteresovanih diletanata. Steta sto nema njihovim imena, ali doci ce i to na red, sve se otkrije kad-tad!
Cast retkim, ali zaista retkim izuzecima u ovoj "prestiznoj" i na glasu (hmmm!) klinici.
Ipak, TREBA se boriti i dokazati im koji su jadnici, lazljivci i nazovi strucnjaci.
Njihova "strucnost" se godinama zataskava cvrstom spregom sa vestacima i tuzlanskim tuziocima - "fino" drustvance, sve se to zna u Tuzli! Primera je bezbroj, a tuzbe se redaju - konacno se i gradjane BUDE...

Kolumne objavljene na portalu Dnevno BiH

petak, 18. travnja 2014.

A toliko je vjerovala ljekarima i bijelom mantilu!

- A toliko je vjerovala ljekarima i bijelom mantilu! Prije nesmotrenog slučaja, za nju je to bila zakletva no nije znala da to mogu biti Hipokratovi krivokletnici.

Слика

"Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!“ Biti ljekar, ne znači nužno biti i pametan, isto kao što i biti novinar ne znači da si novinar. Nisam ni jedno ni drugo, ali ne zbog tog' što se pravim pametan ili što sam pak ova budala iz Andrićevog citata no, progovorio sam zato što me sistem na to natjerao. Sistem koji mi nije dao i još uvijek neda da radim, odnosno ne plaća kvalitetno ono za šta sam se školovao. S toga, kao i svatko drugi krenuo sam u borbu za opstanak i one radove koje nikada do sad nisam radio. Zbog tog nekvalitnog plaćanja od strane poslodavaca, koji su širom BiH identični, radio sam i na crno, pisao kolumne ali i volontirao.

Nedavno sam u jednoj od kolumni pisao kako „njihovu stručnost plaćamo životima“! te kako je sve manje poštenih ljudi koji žele da se bave politikom dok je sve više „pokvarenih“ koji ulaskom u politiku misle samo na to kako će uticati na tok događaja u skladu s ličnim interesima. Međutim, iako se sve više ljekara odlučuje baviti politikom umjesto stručnim usavršavanjem i cjeloživotnim učenjem, sve više je i pacijenata koji svojim životom ili pak oštećenjima sa trajnim posljedicama plaćaju njihovu "stručnost".

Slučaj silovanja kirurškim putem, odnosno oduzimanja nevinosti 35-godišnjoj Tuzlanki prilikom ginekološkog pregleda najbolji je pokazatelj koliko su stručni i obrazovani i koliko im je stalo do posla kojim se bave, baš kao i novinarima kojima se žrtva obraćala nakon što joj se desio nesretni slučaj.

Po uputi neuropsihijatra, dobrog kolege, žrtva je otišla u „dnevni avaz“ da ispriča priču tog „ginekološkog slučaja“ sa nn inicijalima, nisu je htjeli objaviti. „Kao razlog naveli su „eto kao, naškodit ćete sami sebi. Prvo su htjeli da sve razaberu, a onda opet: eto, ne bi to baš bilo dobro zbog vas, iskrenuće priču pa će vam još više naškoditi, kao oni se tobože još brinu za mene“, ističe žrtva u konverzaciji koju smo imali.

A toliko je vjerovala ljekarima i bijelom mantilu! Prije nesmotrenog slučaja, za nju je to bila zakletva no nije znala da to mogu biti Hipokratovi krivokletnici.

Слика

Obzirom da su zaposlenici na Klinici ginekologije postali svjesni učinjene greške, odmah su se organizovali ne dozvoljavajući žrtvi da uradi dodatne preglede i dokaze kako bi joj se jasno konstatovali rascjepi himena od čvrstog predmeta. Gdje god je došla, sve te zdravstvene institucije u Tuzlanskom kantonu i Domovi zdravlja, a posebno UKC Tuzla, znali su za grešku tako da je uspjela dobiti dva djelimično različita nalaza. Jedan od UKC-a Tuzla a drugi od Specijalističke ginekološke ambulante Bijeljina koji UKC Tuzla pokušava pobiti spominjući Bijeljinu sa velikim nipodaštavanjem, što je nepojmljivo sa stajališta ljekarskog profesionalizma.

Tuzlanka, visokoškolovana osoba, sa visoko razvijenim moralnim karakteristikama i crtama ličnosti i savjesnošću u nedostatku energije, volje, elana za život i aktivnosti kao ranije trebala je pomoć, mnogi su je odbili. Nastavila je živjeti ,ali ostale su posljedice po zdravlje.

Osim fizičkih bolova, preživjela je i strah koji i danas traje zbog nepovjerenja prema medicinskom osoblju. Povrijeđena joj je čast i ugled obzirom da je djevičanstvo svačije pravo i izbor te u psihološkom i emocionalnom smislu ima specifičan značaj za svakoga posebno. Pogotovo iz razloga što je došlo do uništenja odnosno rascjepa na himenu čvrstim predmetom, odnosno medicinskim instrumentom i to od strane „priznatog ljekara specijaliste“ a koja u konkretnom slučaju nije obraćala pažnju na upozorenja žrtve da je nevina i da ima bolove nastavila „uguravanje“ spekuluma, odnosno nastavila sa NEPOTREBNIM postupkom koji je ostavio trajne posljedice na žrtvu.

Elem, tzv. priznati ljekari specijalisti nisu uzeli za ozbiljno ili nisu vjerovali upozorenju žrtve da je djevica, te stoga nisu ni zabilježili, iako je to dio redovne ginekologijske procedure ispitivanja pacijenata. I umjesto običnog rutinskog ginekološkog pregleda pristupljeno je a bez ikakvih indikacija da je to potrebno, izvođenju INVAZIVNE METODE sa najvećim spekulumom nad djevicom a koja se metoda ne sprovodi djevicama, nego samo seksualno aktivnim ženama. Dakle, apsolutna neodgovornost, nepropisan rad koji nije u skladu sa važećim ginekologijskim procedurama, neprofesionalizam i bahatost medicinskog osoblja, te neozbiljno shvatanje upozoravajuće činjenice da postoje ženske osobe „in virgo“ a što je dovelo do štete i trajnih posljedica po žrtvu.

Šta reći? Možda bi u najmanju ruku mogli reći da živimo u društvu lako stečenih ili kupljenih diploma prema kojima i mesar ili poslastičar postane specijalista ginekolog ili pak kriminalac vještak, visoki policajac, tužilac i sudija.

Bilo kako bilo, navedeni slučaj je završio na sudu, no ukoliko se desi da je zaista kriminalac kupio sudsku diplomu, ishod tužbe je unaprijed poznat. Do kad ćemo nijemo posmatrati i trpiti iživljavanje i zlostavljanje manjine nad većinom zavisi od nas samih.

Naježim se kada neki likovi ističu kako su nezaposleni demobilisani borci, kako su visoko školovani a još uvijek na biroima za zapošljavanje isl. Ne, vi niste borci, niti ovi drugi školovani. Vi ste samo jedan broj, statistički podatak, jedan od iskorištenih jadnika koji nemaju osnovnih uslova za život....

Sloboda narodu!

autor: Muhamed Pivić

tridesetdrugivijecnik.blogspot.com

Bosanski horori - SVAKODNEVNI nazalost!
Dovoljno je tek prelistati ove stranice koje su ipak samo "kap u moru" jada i cemera od drzave i njenih institucija...
I opet - BRAVO Muhamede Pivicu na objavama i upoznavanju javnosti!

Bile su šokirane vidjevši pečat o izvršenju na Prijedlozima

nedjelja, 2. travnja 2017.
Слика

Video: Ne postoji institucija u BiH kojoj se nisu žalili, ali razumjevanja nije bilo!

Šta se radi porodici rahmetli Akifa Pirića nekadašnjeg vrsnog hirurga UKC Tuzla!? Slučaj o kojem sam svojevremeno pisao na blogu 32 vijećnik završio je na dnevniku N1. Ne postoji institucija u BiH kojoj se nisu žalili, ali razumjevanja nije bilo. Jedinu podršku ovoj porodici pružio je Sakib Kopić, Sindikat solidarnosti Tuzla.

O nezakonitom i nemoralnom postupanju prema ovoj porodici za dnevnik N1 govorili su: dr sc. Pirić Avdibašić Amela, diplomirani psiholog iz Tuzle, Zlata Pirić, njena majka i Sakib Kopić, Sindikat solidarnosti Tuzla.

Pogledajte video prilog dnevnika N1

Слика

Objavio/la 32 vijecnik u 19:19:00

tridesetdrugivijecnik.blogspot.ba

Radi se ipak o TV1 a ne N1 - evo cele emisije, a o slucaju Piric mozete pogledati od 8:55 do 11:45
Moja puna podrska Amela i Zlato, samo istrajte, strpljivo i do kraja!
Vrlo dobro ZNAM s kim imate posla...

Слика

Dnevnik u 17 - 31.3.2017.
TV1 HD

A portal "Bolja Tuzla" prenosi Pivicev tekst uz naslov:
PRENOSIMO: Da li je na pomolu skandal u Općinskom sudu Tuzla?

Hahaha... "na pomolu skandal"???
Pa zar nije SKANDALOZNO SVE u ovoj drzavi?!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 05 Апр 2017, 11:03

Zalosno, zalosno...
Nazalost da : "protiv njih niko ne dobija spor" - i tako gotovo svakodnevno...

Istraga zbog sumnjive smrti u Opštoj bolnici u Vrbasu

Ljiljana Janković iz Vrbasa prijavila je inspekcijama slučaj smrti svoje sestre Vere Šekarić u Opštoj bolnici u Vrbasu, za koju optužuje ovu zdravstvenu ustanovu.

03.04.2017. | 11:39 > 13:20
Слика

Tročlana, interna komisija radila je na utvrđivanju činjenica i odgovornosti u ovom slučaju smrti 12. marta, kada je naizgled zdrava žena, nakon lekarskih intervencija, preminula od sepse. Sada se ovim slučajem bavi i zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja.

Jankovićeva kaže za 021 da je od dana kad je njenoj sestri pozlilo do njene smrti prošlo dve nedelje, tokom kojih lekari nisu uradili sve što su mogli i dozvolili su da žena umre.

"Moja sestra je 2014. godine operisala kamen u žuči. Lekari su tvrdili da su sve izvadili, ali je ona povremeno osećala bolove. Dosta joj je ozbiljno pozlilo krajem februara i vodili smo je u hitnu pomoć, a potom i u Opštu bolnicu, gde je ležala na odeljenju za hirurgiju. Tvrdili su da je problem sa žučnim kanalima, ali nisu žurili da se izvrši intervencija - čak su nas poslali da u privatnoj ambulanti u Somboru radimo magnetnu rezonancu, jer u državnoj nema magneta! Pet dana smo čekali rezultate, a moja sestra je urlikala od bolova", priča Ljiljana za 021.

Kako dodaje, prošlo je još pet užasnih dana dok Vera nije poslata na intervenciju i to u Novi Sad, u privatnu kliniku "Global Care", iako je tražila da se izda uput za državnu ustanovu poput instituta u Sremskoj Kamenici ili Kliničkog centra Vojvodine.

"Rečeno je da treba da se radi rutinski zahvat u vidu odstranjivanja kamena, pa mi nije jasno zašto insistiraju da idemo u privatnu ustanovu, o našem trošku. Lekari u ovoj klinici su ubrzo shvatili da tu nema ništa rutinsko, već da je moja sestra, iz nekog razloga, puna gnoja. Moja sestra je već u tim trenucima bila na izmaku života, imala je sepsu. Nekako su joj spasili život tog dana, ali su je potom poslali nazad u Vrbas, na moje razočaranje", navodi ova Vrbašanka.

Vera je prikačena na aparate, a 12. marta je preminula. Njena porodica sada traži da se ispita kako je moguće da ona nije dobila bolji tretman i zbog čega nije bila blagovremeno operisana.

"Lekari u Opštoj bolnici tvrdili su da je ona stabilno, čak i da je dovedena sa sepsom, nakon odstranjivanja ogromne količine gnoja koji se, eto, pojavio. Govorila sam im da će mi ubiti sestru, što mislim da su oni i znali i zato nisu želeli da nas šalju dalje od dve klinike. Sve se držalo u najvećoj mogućoj tišini, samo da neko ne čuje kako se neodgovorno radi. Ona bi možda bila živa da se nije toliko čekalo, da su nas poslali u drugu ustanovu umesto što je danima ležala. Ja sestru ne mogu da vratim, ali svi treba da čuju da se sumnjivi slučajevi dešavaju i da mi tražimo ko je odgovoran što je njen život pušten kao da je niko i ništa", priča Ljiljana Janković.

Na pitanje zbog čega nije tužila bolnicu, ona navodi da "protiv njih niko ne dobija spor".

U Opštoj bolnici Vrbas kažu za 021 da je unutrašnji nadzor završen, ali je zbog potpune transparentnosti i objektivnosti, menadžment bolnice tražio nadzor zdravstvene inspekcije na najvišem, republičkom nivou.

U privatnoj klinici "Global Care" još nisu 021 odgovorili u kakvom stanju je Vera Šekarić zatečena, kao i zbog čega ona nije upućena u drugu ustanovu, već vraćena u Vrbas.

Autor: Gorica Nikolin - gorica@021.rs

021.rs

Mnogo je, mnogo nepotrebnih smrtnih ishoda "lecenja" (?!) uzrokovano upravo zbog toga: "Nije na vreme"...

Nije sepsu donela od kuće
Rodbina preminule Vere Šekarić ogorčena na lekare. Sestra Ljiljana: Nije na vreme upućena na operaciju

ZNAM da ne mogu da vratim svoju sestru, ali ne mogu da se pomirim s tim kako je otišla pod zemlju zato što nije na vreme upućena na operaciju koja bi joj sigurno spasla život.
Ovako, za "Novosti", govori Ljiljana Janković iz Vrbasa, čija je rođena sestra Vera Šekarić (59) 12. marta preminula u vrbaskoj Opštoj bolnici, a prema preporuci specijaliste u toj ustanovi, trebalo je da bude operisana u privatnoj hirurškoj klinici "Global" u Novom Sadu.
- Vera je 26. februara došla na nogama u vrbasku bolnicu zbog problema sa žučnim kanalima, a posle dve nedelje umrla je u mukama od sepse, koju nije donela od kuće - priča Ljiljana...

Слика
Ljiljana Janković , Opšta bolnica Vrbas, Vera Šekarić

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 05 Апр 2017, 11:28

Sta reci nego FUJ, FUJ - belo odavno NIJE vise belo!
Hipokrate, Hipokrate... kojoj su se svrsi okrenuli tvoji sledbenici? Obrnutoj?! Obucite CRNO!

O bahatosti ljudi u bijelom: Zar je teže-jednostavnije ???

utorak, 4. travnja 2017.
Слика

Ovo nije nikakav humanitarni apel, ovo je ispovijest humanitarca iz Zenice u stilu trideset drugog vijećnika.

- o bahatosti ljudi u bijelom, ekskluzivno za blog 32 vijećnik

Piše: Sani Tahirović

Već neko vrijeme razmišljam, o nama, o stanju, o državi, o vlasti. I svaki put moje razmišljanje isto završi - ma *ebe mi se, ali ...

Krenuo sam u projekat prikupljanja novčanih sredstava za liječenje naše Hane Pasanbegovic, nakon sto me rođak Haninog oca zamolio, da im pomognem. I započnem akciju, bez nekih posebnih detalja, jer za detaljisanje nije bilo vremena.

Napravim grupu, napišem apel i počMemo...

I onda, par dana poslije dobijem poziv Sejla Cocalić , za gostovanje na televiziji Hayat, u emisiji "Ispuni mi želju". I tek tada zamolim Haninu majku, da me upozna sa kompletnim stanjem Hane, od rođenja pa sve do danas.

Dok priča majka svaki detalj, mene obliva hladan znoj, crvenim se od muke i bijesa u isto vrijeme ... I onda opet razmišljanje o temi s početka... Ali ovaj put, drugačiji je završetak mišljenja ...

Obzirom da je dio vas upoznat, da sam ja roditelj, djeteta sa jednim oblikom cerebralne paralize, s toga mi je jos veca muka, zbog ovakvog stanja i ponašanja pojedinih ljudi i struktura, prema nama, a najviše prema malim i nevinim bićima.

Imran je rođen, kao zdravo dijete, Apgar-a 8/9. I tako su ga vodili, sve do 6 mj i 14 dana, nakon sto su ustanovili naši "stručnjaci", da je to dijete imalo krvarenje prilikom poroda. Hallooo, prilikom poroda??? To znači 6 mjeseci poslije... Pa nije ti ovo sapunica , *izda ti *aterna, "školovani medvide". ..

I ako smo mjecima prije " vodili doktorima" Imrana, i upućivali na problem njegovog opustenog tijela, kao i nestabilnosti glave, na sta nam je načelnica jednog odjela ustanovila dijagnozu "debelog i lijenog djeteta"... Pa "pu" ti struku, zvanje i školovanje... I ona kao takva je nacelnica,ma puuu !

Imran puni četvrtu godinu "dr". Durmišević, i zaista je toliko lijen, da plače zbog toga sto ne može, na svoje noge, i sto ne može družiti se, sa svojim vršnjacima. Da "doktorice", bas je lijen !!!

I onda...

Onda u priči sa Haninom majkom, saznam da ovim našim "medvidima u bijelom", ne treba praštati ni najmanju sitnicu.

Hana je rođena također kao zdravo dijete. Sve dok nije napunila oko 18 mjeseci, kada je majka vodi liječniku na pregled, jer Hana nema stolicu dva dana. Pedijatri je hitno upućuju na odjel hirurgije u Zenici. Tu rade CT i ultrazvuk te na istom utvrđuju tumornu masu u maloj zdjelici, te je još hitnije upućuju za Sarajevo. U putu prema klinici, Hana gubi snagu, jer ima unutrašnje krvarenje. U Sarajevu ih primaju na odjel intezivne njege, na kojem lezi dva dana, i upućuju je na operaciju zbog pogoršanja stanja.

U toku operacije doktori u Sarajevu utvrđuju da je Hana rođena bez lijevog bubrega. Stani !!!!

18 mjeseci, i sad utvrđujete ?!?!?.. Da ponovim, .. ili ipak nema potrebe, "skočiti" ce mi tlak...

Operacija prolazi dobro, Hanu vraćaju kuci nakon 3 dana intezive i 12 dana lezanja na hirurgiji, zajedno sa majkom. Pretpostavljam da su i.majci naplaćivali spavanje na stolici ...

I onda njihovoj bahatosti, ni tu nema kraja, jer pH nalaz ni 50 dana poslije nije stigao roditeljima, na očitanje...

Roditelji bez nalaza samoinicijativno odlaze na kontrolu, na kojoj nažalost utvrđuju da je tumorna masa ponovo tu i jos uvećana. Hanu su ponovo vratili u Sarajevo, da bi doktori rekli da ne mogu ništa, i da im ostaje dvije opcije. Turska (za koju vjerovatno nemaju pare), ili da je prepuste slučaju... Ojjj, prepuste slučaju, dijete od 18 mjeseci.. !!!

Gospodo u bijelom, mnogo ljudski i moralno od vas. Imao bih vam jos "stogoderce" napisati, ali nekom drugom prilikom,i samo u te vaše besramne oči, jer to sto bih vam rekao ili uradio, nije za oči javnosti.

Dovoljno je da napisem, PUUUUUU, tamo odakle ste i došli !!!

I na kraju jedna poruka.

U inat vama gospodo, i vama sličnim, stati ce Imran na noge, a i Hana ce ozdraviti ako Bog da, pa ce zajedno za rukice drzeci se, hodati ovim svijetom, kako rekoh u inat vama, koji ih prepustiste slucaju.

Bez poštovanja, Sani Tahirović

Objavio/la 32 vijecnik u 20:14:00

tridesetdrugivijecnik.blogspot.ba

Prestrasno! Draga Hana, nadam se uspesnom oporavku i nastavak zdravog, tek zapocetog zivota... neka te sreca prati!

POTREBNO 80.000 EURA: Dvogodišnja djevojčica Hana jutros započela sa hemoterapijom (FOTO)
Dvogodišnja djevojčica Hana Pašanbegović iz Zenice je rođena bez jednog bubrega, a drugi radi samo 20%.
Ona se trenutno nalazi na klinici u Turskoj. Jučer je bila na magnetu, te je kreatinin pao sa 7,9 na 0,48, sto znači da sada bubreg prilično dobro funkcionira.
“Hana mora ostati sljedeća tri mjeseca, na liječenju u Turskoj, jer je njeno stanje takvo, da joj je bio potreban stručnjak, te da u Bosni neće imati adekvatno liječenje, s toga smo odlučili ovo. Također smo dobili i predračun za ovo što je urađeno, kao i za nastavak liječenja. Potrebno je 80.000 eura za liječenje naše Hane”...

Слика