Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1245
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 27 Јан 2017, 21:10

Na dansnji dan pre11,5 godina, sahranila sam svog sina Denisa, 26-ogodisnjeg mladica kojeg su tuzlanski diletanti (Mario Krizic, Salih Azabagic, Samira Hasic) TRI dana drzali na prijemu Interne klinike UKC-a Tuzla sa pogresnom, odoka procenjenom dijagnozom zbog koje mu NISU pruzili adekvatnu medicinsku strucnu pomoc - KARDIOLOSKU.
NISTA, bas nista nisu uradili povodom SKOLSKIH SIMPTOMA aneurizme aorte... (osim EKG snimka).
Zanimljivo (dakle uobicajeno?) je da nepruzanje strucne medicinske pomoci cak i opravdava njihov tadasnji medicinski direktor Kasim Muminhodzic recima: "Ne saljemo mi SVAKOGA na ultrazvuk"!!!?
Za ovih 11,5 godina promenila su se 3 direktora UKC-a Tuzla: Nedret Mujkanovic, Elmir Cickusic, Nesad Hotic... svi su se trudili SAKRITI od javnosti skandalozni promasaj u dijagnozi i pravi razlog Denisove smrti... cak i vrlo vazan nalaz njihove komisije koji je SUD trazio pismenim putem!
"Slavna" klinika...

Слика

Слика

A onda, kad procitam hvalospev doktorima ove klinike (uz inace cesta samohvalisanja) spopadne me muka i bes (i jos sto-sta)!
I mnogi novinari su poput njih pravi "profesionalci"...
Sta kaze Almasa:
"Ne treba nikoga cuditi priznanje koje je stiglo ovoj ustanovi, tacnije njenim ljekarima, koji su svojim radom, znanjem i odnosom prema pacijentima...
Uspjesi koje godinama postizu ljekari s klinika za kardiologiju i kardiohirurgiju, onkologiju, hematologiju i radioterapiju, neurologiju, oftalmologiju ili internisti, hirurzi koji se bave transplantacijom bubrega, jetre, plod su njihovog dugogodišnjeg rada i usavršavanja."
Eto Almasa MENE CUDI priznanje (i jos mnoge)!
Da, uspesi se oglasavaju na sva zvona, a neuspesi kriju kao "zmija noge" i to godinama i ORGANIZOVANO!

Слика
"Dnevni avaz", 26.01.2017.
Слика

Ima li u "Avazu" , osim o Klinickom centru u Sarajevu i Mostaru, ista o UKC-u Tuzla a da NIJE hvalospev?
Almasa Hadzic se ocito bori za bolji tretman (zlu ne trebalo?), zasto bi se zamerala domacoj bolnici UKC-u Tuzla i njenim doktorima pisuci o skandalima i zataskavanju tragicnih ishoda njihovih "profesionalnih" tretmana?
Zar je bas sve tako "bajno" Almasa? NE BIH REKLA! Samo JA znam nekoliko sramotnih promasaja diletanata ove "elitne" klinike... nazalost i svoju licnu tragediju koja jos nije dobila konacni sudski epilog.
No, TO ne zanima ovu tuzlansku dopisnicu "Avaza", kao ni njene kolege.
A secam se redovnih slika i clanaka u ovoj novini o kojekakvim krpama sa ljubavnim porukama obesenim na tuzlansku pasarelu – NE, nijednu nisu propustili zabeleziti! To je nivo "objektivnog" (a mozda i "istrazivackog") novinarstva zaista?!
Cudno je to - DVE godine uzastopno sam narucivala dzambo plakate u periodu od po MESEC dana (2007. i 2008.godine) i to na lokaciji najfrekventnijeg dela grada - ispred "Merkatora" .
Mislite li da je "Avaz" ma i "pisnuo"?
Mislite li da je dopisnike "Avaza" zainteresovao tekst na plakatu?
Ma NEEEE, nije to bila jedna od onih krpa na pasareli...
A ZNALI su oni odlicno o cemu se radi (iz drugih medija, iz objava u njihovoj novini!) ali... procena je bila: bolje se ne oglasavati, ne zamerati "zlu ne trebalo", zar ne Almasa profesionalko (i kompanijo)?!

nevenkagaragic пише:...
Dzambo plakat, mesec dana od 16.08.2007. godine sa latinskom poslovicom :
"ERRARE HUMANUM EST, SED IN ERRORE PERSEVERARE DEMENTIS"
"GREŠITI JE LJUDSKI, ALI U GREŠKAMA USTRAJATI OBELEŽJE JE LUDAKA"

Слика

Dzambo plakat, mesec dana od 16.08.2008. godine :

Слика
...
Jedan komentar sa sarajevo-x.com :
Postao/la uvjek dobar gost dana 18/08/2008 15:51
"... Tuzla ni glas da pusti...
Tuga golema"

Ne sporim sposobnost tuzlanskih kardiologa, jos iz vremena sjajnog i poznatog kardiovaskularnog hirurga Bozine Radevica...
Ipak, NIJE sve tako sjajno kako se u javnosti predstavlja (pogotovo kad se samohvalisu)!
UKC Tuzla vrvi od diletanata u belom: sujetnih, oholih i bahatih neznalica koji nisu ni pomislili pozvati KARDIOLOGA da pregleda tesko bolesnog mladica sa skolskim simptomima aneurizme (sto sam kasnije saznala)!
Mom sinu je USKRACENA POMOC KARDIOLOGA - zasto? Zbog sujetno bolesnih diletanata!
Dzaba vam sjajna "zrna zita" u "kukolju" koji je preuzeo UKC Tuzla... izgleda da ih je sve vise.
Valja OCISTITI UKC Tuzla! Izbaciti kukolj!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Јан 2017, 21:39

Hahaha... malo vam diletantskog "kukolja" u belim mantilima? Valja ih jos proizvesti da pogiju ovaj narod?
Fuj, sta radi ovaj Bego Gutic i kompanija koja se uvalila u Tuzlu, a Tuzlaci intelektualci (hmmm) cute!

Valja procitati Kako je MUTO postao GUTO? - cudim se sta bi s ovim tekstom na izvornom portalu?
IZBRISAN JE - sto li?
Da, bas ZONA SUMRAKA - bravo TuzlaLive!
Tuzlo, Tuzlo, sta si dozivela!

Zona sumraka: Premijer Gutić “družbenici” omogućio osnivanje Medicinskog fakulteta!

Autor:Desk - Jan 28, 2017

Слика
Evropski univerzitet Kallos Tuzla

Vlada Tuzlanskog kantona dala je jučer saglasnost na elaborat o osnivanju nove organizacione jedinice, Medicinskog fakulteta Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla. Na osnovu ove saglasnosti Upravni odbor Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla, donijeti će odluku o osnivanju Medicinskog fakulteta kao nove organizacione jedinice.

Ovo je saopćeno nakon sjednice Vlade i predstavlja još jedan dokaz kako u razorenoj BiH možemo tonuti do beskonačnosti.

Na ovu odluku reagovao je, koliko znamo, jedino aktuelni ministar zdravlja, Bahrudin Hadžefendić, kazavši:

– Ministri iz SBB-a nisu glasali za osnivanje Medicinskog fakulteta “Kallos”. Smatramo da nema potrebe za osnivanje novog fakulteta s obzirom da imamo 40 godina star Medicinski fakultet u Tuzli, koji je dao neke od najboljih medicinskih kadrova u BiH. S druge strane, već nekoliko godina imamo hiperprodukciju kadra i kada su u pitanju doktori medicine, stoga mislimo da nema potrebe da još više doktora bude na birou za zapošljavanje.

Ovim pitanjem bi se itekako moglo pozabaviti Tužilaštvo TK, jer predstavlja još jedan primjer kako izvršna kantonalna vlast radi protiv institucija koje su u njenoj nadležnosti, jer je u pitanju očigledan sukob interesa.

Nakon što je svojevremeno Vlada, kojom apsolutistički upravlja premijer Bego Gutić, donijela odluku o osnivanju u Tuzli odjeljenja Pravnog fakulteta iz Travnika čiju diplomu – slučajno, naravno – odskora ima i Gutić, sada je ista persona kumovala osnivanju odjeljenja Medicinskog fakulteta Evropskog univerziteta “Kallos”, što je nesumnjivo atak na Univerzitet, a pogotovo na Medicinski fakultet Tuzla koji je prošle godine obilježio 40 godina poslovanja.

Slučajno ili ne, Gutić se ovoga puta udružio s odnedavnom “životnom saputnicom”, predsjednicom Upravnog odbora UKC-a Tuzla i dekanicom “Kallosa”, Muneverom Bećarević. Lijep primjer kako se porodični život isprepliće s poslovnim interesima.

Kako je moguće da premijer Kantona radi protiv interesa visokoškolskih institucija TK čiji osnivač je ista vlada, i kako je moguće da predsjednica UO Univerzitetskog kliničkog centra, koji je u nadležnosti Vlade TK, privatnom univerzitetu pridodaje Medicinski fakultet, kada državni već postoji?

Dakako, teško je očekivati da će se ovoj odluci suprostaviti menadžment Univerziteta Tuzla, kao i Senat Univerziteta, kada se zna da je Vlada TK za rektora, UO Univerziteta i skoro sve dekane fakulteta postavila svoje, poslušne ljude.

Sve je u našoj državi moguće, dubina jaza koji nas je odveo u blato se ne nazire, odavno smo u tunelu bez svjetla.

Dakako, neko će reći privatni univerziteti i fakulteti otvaraju se svuda u svijetu. To je tačno, ali rijetko gdje se može pronaći da privatne obrazovne institucije forsiraju ljudi koji su postavljeni na čelo državnih organa kako bi unapredjivali državnu imovinu, u koji spadaju fakulteti i Univerzitet u Tuzli.

Da postoji moral i etika u društvu, Gutić i ministri Vlade koja je donijela ovakvu odluku, već bi bili smijenjeni, zbog očitog sukoba interesa, a smijenjena bi bila i njegova družbenica Bećarević kao predsjednica UO UKC Tuzla. Iz istih razloga. (S. Alić, TL)

tuzlalive.ba

Svaka cast "dervisu" na komentaru (i jos nekima)! Upravo tako!

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 29 Јан 2017, 22:20

Jos malo o Klinickom Centru Sarajevo i samohvalisanju Sebije Izetbegovic...
"I tebe sam sit..." (kafano) kaze jedna pesmica!

Sebija Izetbegović godinu nakon dolaska na čelo KCUS-a: Već smo vratili 63 miliona KM duga

Samo ne rece kako, na koji nacin???

Al` se "naoruzala" pratnjom - video:

Слика

Kojim se to uspjesima hvali Sebija Izetbegović i UKCS

Jedan od komentara kad su u pitanju "bajke":

Слика

I tako dalje, puni su portali imena SEBI JA...

Sve obmane Sebije Izetbegović: Uštede ne postoje, pacijenti čekaju mjesecima na operaciju, ljekari i dalje odlaze
Na press konferenciji direktorica Kliničkog centra Sarajevo pokušala je sebe predstaviti kao uspješnu menadžericu. Dokazujemo da nije govorila istinu u mnogim segmentim
Priznala je, napokon. Od njenog dolaska na čelo Kliničkog centra Sarajevo, tu ustanovu napustila su 23 ljekara. I to je jedna od rijetkih istinitih rečenica izgovorenih na press konferenciji Sebije Izetbegović i ljekara u njenoj pratnji.
„Prema našim podacima otišlo je ukupno 23 ljekara. Primljeno je 26 ljekara“, izjavila je 27. januara 2017. godine profesorica, doktorica i generalna direktorica Sebija Izetbegović...

Mjere štednje UKCS-a: Igranje sa ljudskim životima
Roditelji sami nabavljali materijal za operaciju bebe, život pacijenta bio ugrožen zbog nedostatka injekcije od 1,15 KM.

Ma nije valjda? Otkud protesti, a tako "uspesna" gospodja i NJENA klinika?

Izetbegovićeva se hvali, a građani izlaze na proteste

Ocito - moze joj se, zar ne? Ona je PODOBNA, ko u BiH gleda i trazi sposobnost!
A kultura je stvar KUCNOG vaspitanja...

PRESS SEBIJE IZETBEGOVIĆ: Balzam za usne, izrugivanje ekavici i nazivanje novinara nenormalnim
... “Šta je ovom čovjeku...ja imam pravo da govorim LEKARI, vi niste osoba koja može to da procjeni, “ odgovara direktorica i potom poluglasno zaključuje: “ON NIJE NORMALAN..”
Odgovor kolegici Kovačev nastavila je u istom tonu : “Dobro, neki su LEKARI ili ljekari...ravnopravno, ŽELELI da izađu ili željeli...”...

Hahaha, BH intelektualci!
Sta ste doziveli i jos uvek dozivljavate - cutke!

GORI BOSNA: Zastrašujuća Ispovijest Akademkinje SENKE MESIHOVIĆ-DINAREVIĆ koju je iz UKCS otjerala Sebija Izetbegović! Prvo mi je verbalno prijetila pa onda..
Novopečena direktorica UKCS-a Sebija Izetbegović, supruga predsjednika SDA i člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića smijenila je dugogodišnju šeficu Pedijatrijske klinike na UKCS-u, uglednu doktoricu, jedinog akademika na UKCS-u prof. dr. Senku Mesihović-Dinarević.
Sve se to desilo prije nekoliko mjeseci kada je Sebija došla na pozicije direktorke.
U kontaktu sa dr. Mesihović rekla nam je strašne činjenice.
Naime prema njenim riječima čim je Sebija došla na kliniku počela je da odrađuje privatna saslušanja skoro svih uposlenih u UKCS. Ta saslušanja su se odvijala u njenoj kancelariji pojedinačno oči u oči. Kada je došao red na dr. Mesihović i kada je došla na razgovor kod Sebije prvo što je čula bilo je ” Znaš li ti čija sam ja supruga?”
Nakon što je dr. Mesihović odgovorila da zna uslijedila je rečenica ” Sada sam ja ovdje i Bog i batina, do sada ovdje nije bilo reda ali sada će biti kako ja kažem”

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Јан 2017, 19:48

A cuj "Avaza"... dakle opet na "ratnoj nozi" koalicioni partnera (Fahrudin i Bakir)?
Eto odmah ce vas ONA poslusati i "probuditi" se!

Probudi se, Sebija
Slavodobitno, poput nekog južnoameričkog autokrate, izašla je Sebija Izetbegović pred novinare i saopćila da su njeni rezultati, kao generalne direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), odlični. Hvalila je sebe i vlastiti rad do sirovog neukusa, a kao argumente je koristila vlastite dojmove i pokoji statistički podatak o zarađenom novcu...
...I znamo svi mi otkud Sebiji Izetbegović ta arogancija i gard, jer da nije političkog vjetra u leđa, tačnije uragana, nikad ne bi stigla ni do portirnice KCUS-a, ali je zaprepašćujuća njena otuđenost od stvarnosti.
Kako drugačije objasniti da jedna medicinska radnica svoje rezultate mjeri zarađenim novcem, a ne izliječenim pacijentima? Jer, taj vraćeni dug od 63 miliona KM plaćen je nikad gorim stanjem zdravstva u Kantonu Sarajevo. Plaćen je zdravljem svih nas i naših najdražih. A takvu cijenu građani ne žele plaćati.

I naravno sve preko ledja pacijjenata!
Toliko o njenim Sebijinim "uspesima" 8finansijskim):

Potresno pismo majke upućeno Sebiji Izetbegović

30.01.2017. |14:38

Слика

Autor teksta: Dino Bezdrob

Sadina Beridan Zuhrić već tri godine vodi bitku za život. Tada, prije tri godine dijagnosticiran joj je tumor na obje dojke, koji su metastazirali na kosti i jajnike.

Sadina je jedna u nizu pacijentica na Odjelu onkologije, ali umjesto podrške, ona na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu nailazi na dodatne probleme - nedostatak lijekova.

"Već duži period kupujem lijekove, redovne za bolove, ali ja više nemam para da kupim pa da mi refundiraju. Prvi put sam kupila po jednu ampulu, koja košta 700-800 KM. Čekala sam mjesec-mjesec i po za refundaciju", rekla je za N1.

Ona se pita zašto KCUS ne nabavi sve potrebne lijekove, pa da njima refundiraju novac.

"Zašto oni nemaju neki ugovor s apotekama? Izborila sam se za sve, preživjela brojne greške koje su doktori napravili na meni i sada sam došla u fazu da ne znam šta više uraditi."

Na pitanje da li su pacijenti vršili pritisak na menadžment KCUS-a da se nabave potrebni lijekove, Sadina je kazala da do toga nije došlo jer se ljudi boje.

"Ljude je strah, ali mene nije. Bojim se samo Boga. Ja imam dokaze da su mi pogriješili dijagnostiku na početku liječenja. Kada su mi rekli da imam tumor dojke, magnet i ultrazvuk mi je bio uredu. Prema nalazima ispada da sam zapustila bolest, a ja sam redovno odlazila ljekaru."

Nakon pres-konferencije Sebije Izetbegović prošle sedmice, Sadina je odlučila uputiti javno pismo generalnoj direktorici KCUS-a.

Pismo prenosimo u cijelosti:

Poštovana gospođo Sebija Izetbegović,

Gledala sam Vaš izvještaj za 2016. godinu vezano za KCUS i u jednom dijelu se mogu s Vama složiti.

Ja sam lično neke doktore vidjela kako iznose lijekove iz Klinike. Čak sam se pitala zašto svi doktori koji prođu pored mene hodaju s ruksacima. To mi je bilo čudno. Slažem se s Vama što pravite uštede. Tako i treba. Izbaciti sve što ne valja.

Međutim, ono što je meni teško palo jeste kada ste rekli da pacijenti ukoliko nema lijeka kupe sami sebi pa će socijalno refundirati. Ja sam onkološki pacijent i ulazim u treću godinu. Svašta sam doživjela... i preživjela.

Rekla sam sebi da ću ja to pobijediti i evo borim se još uvijek. Pitala sam sebe kako sam ja jedina u porodici dobila karcinom. Onda sam sjela i poslagala kockice. Gospođo Sebija, kad se zaratilo ja sam imala 17 godina i ostala sam u Sarajevu. I dan-danas. I jasno i glasno mogu reći, ubila me ova država i politika, kršenje osnovnih ljudskih prava.

Šuti i trpi.

Šutim i trpim čak i kada doktori naprave ogromnu grešku na meni. I onda šutim i molim se da ostanem živa. Otvoreno Vam kažem, ja nikad nisam bila SDA. Ja sam Bošnjakinja, ali ne SDA. Sad sam Bošnjakinja, onkološki pacijent i 100% invalid.

Da vas pitam gospođo Sebija: hoćete li mi Vi posuditi pare da kupim lijekove ako ih na sljedećoj terapiji ne bude, pa ja Vama vratim kad mi socijalno refundira?

Gospođo Sebija, ja nemam para ni za obične lijekove protiv bolova koji su skinuti s liste, nemam para za kapi za oči jer nikad ne dobijem lijekove s liste, ja nemam para da kupim lijekove koje mi propišu drugi ljekari jer ni ti lijekovi nisu na listi. Ja nemam para da dođem na kliniku. Šta reći? Je li treba da umrem svom djetetu?

Da vas pitam gospođo Sebija, kako biste se Vi osjećali da vam dijete doživi ovo što sam ja? Majka mi je doživjela nervni slom zbog moje bolesti, a otac demobilisani borac sada je penzioner i još trpi bolesti iz rova. Sada penzioner, kupi meni lijek, a ne sebi. Penzioner.

Gospođo Sebija, upitajte sebe šta biste Vi da ste na mom mjestu. Ja hoću da živim, neću da umrem.

I hoću kad dođem na Kliniku da primim terapiju, da ne čekam po 3-4 sata. Ne interesuje ni mene ni bilo kojeg onkološkog pacijenta kako se ti lijekovi nabavljaju. Stvarno me ne interesuje i neću dopustiti da mi više iko radi o glavi. Lijekovi trebaju da budu u klinici.

Ako nema para za Klinike i lijekove, neka nam naš dobri Dino Merlin napravi još jedan humanitarni koncert, ovaj put za našu Kliniku ili da se malo obustave radovi tipa pločnika ispred Predsjedništva BiH, džamija itd. Sve za našu Kliniku. Zar je sve važnije od Klinike?

Gospođo Sebija, da li znate što liječenje od raka može učiniti za tijelo? Znate i to dobro. Ali ne znate da je najbolnije nasmijati se i ostati pozitivan, napisala je Sadina Beridan Zuhrić u pismu.

ba.n1info.com

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Јан 2017, 20:00

Nisam novinar, ali ipak volim preneti i glas druge strane (jedne od prozvaih) iz gornjeg teksta od 28.januara...
A gle brze reakcije:
Prije 6 h ste objavili tekst pod nazivom “Zona sumraka: Premijer Gutić “družbenici” omogućio osnivanje Medicinskog fakulteta!”

Bećarević: Demantujem navode iz članka “Premijer Gutić “družbenici” omogućio osnivanje Medicinskog fakulteta!”

Autor: Desk - Jan 30, 2017

Слика

Dobili smo reagovanje dr. Munevere Bećarević na članak objavljen na portalu Tuzlalive.ba koji objavljujemo u cjelini.

Prije 6 h ste objavili tekst pod nazivom “Zona sumraka: Premijer Gutić “družbenici” omogućio osnivanje Medicinskog fakulteta!” u kojem me nazivate “družbenicom” i “životnom saputnicom” premijera Gutića koja je kumovala donošenju odluke o otvaranju privatnog Medicinskog fakulteta.
Obavještavam vas da nisam ni družbenica niti životna saputnica premijera Gutića niti sam na bilo koji način učestvovala u donošenju ove odluke. Nisam nikada ni bila pitana niti sam ikada ikome dala svoje mišljenje o potrebi otvaranja ovog fakulteta. Također UKC TZ nema nikakve veze sa odlukom Vlade i niti sam ikada potpisala ikakav ugovor između EU “Kallos” i JZU UKC. Obzirom da je u vašem tekstu navedeno niz neistina kojim se diskredituje moje ime insistiram na objavljivanju ovoga demanta u skladu sa članom 7 Kodeksa za štampu i onlajn medije u B i H.

S poštovanjem,
doc.dr. Munevera Bećarević

tuzlalive.ba

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 31 Јан 2017, 20:31

Odlican komentar "dervisa", no ipak u BiH SVE (nakaradno) MOZE!

Za i protiv: Ne može se sjediti na dvije stolice i gazdovati našim novcem

Autor: Desk - 31. 01. 2017.

Слика

U povodu demantija dr. Munevere Bećarević, predsjednice UO UKC Tuzla na tekst vezan za odluku Vlade TK o osnivanju Medicinskog fakulteta Evropskog univerziteta “Kallos”, gdje obavlja dužnost v.d. dekanice, dobili smo zanimljiv komentar našeg čitaoca koji objavljujemo u cijelosti.

– Situacija sa ovim demantijem bi mogla biti urnebesno komična kada ne bi bila tragikomična po sistemu odgovora na pitanja koja nisu postavljena i unaprijed sadržajno obesmilenih opravdanja. Najbolja ilustracija za navedeno je “genijalni” odgovor malog Roma na pitanje “koliko je dva i dva”: “Znam kol’ko je, ali sad’ sam na raspustu.” Ispalo je da je najvažnije da li je “družbenica”, nisputnica ili šta već, naizgled, moćnog premijera TK, a ustvari, krucijalno pitanje je izuzetno krupan tzv. sukob interesa što je samo blagi eufemizam za institucionalnu koruptivnu predisponiranost. Ne može se biti predsjednicom upravnog odbora javne ustanove tj. najodgovornija osoba Univerzitetskog Kliničkog centra Tuzla sa milionskim budžetom i dekanesa tj. direktorica medicinskog fakulteta Univerziteta “Kallos” , uz postojanje poslovne saradnje te dvije institucije definirane komercijalnim ugovorima koji se tiču načina gazdovanja javnim, našim novcem.

Skromna i, koliko do juče, profesionalno anonimna doktorica Tabula rasa i još uvijek uposlenica Doma zdravlja Banovići zadužena uglavnom za pacijente Rudnika “Banovići”, sasvim je periferna i minorna individua u moru doktora i inih univerzitetskih profesora i drugog osoblja u vrlo sličnoj poziciji, izuzev činjenice, ustvari, njene burne političko-funcionerske karijere. Teško je to i pobrojati, a kamoli vremenski poslagati: članica opć.odbora SDA Banovići i KO TK; predsjednica Aktiva žena TK SDA; zastupnica SDA u skupštini TK; članica UO RTV TK i Privredne komore TK; članica skupštine ljekarske komore TK itd. isl. Paraleno je, naravno, predsjednica UO UKC Tuzla (naslijedila g.Begu), dekanesa “Kallosa”; docentica na Med.fakultetu u Tuzli na izbornom predmetu nevjerovatnog naziva “Menadžment u radiologiji”; saradnica tog istog Evropskog univerziteta u Brčkom; specijalizirala porodičnu medicinu; magistrirala, doktorirala i dragi Bog zna šta još sve ne. Njen, a i drugih, put prema zvijezdama svakako je popločan ličnim učešćem u “banovićkom” incidentu kod prebrojavanja glasova na 6.kongresu SDA u Sarajevu pod Bego-premijerskim autoriziranim radnim nazivom “hajmo i’ ba razvalit”.

Ostaje nejasno na koji se način “diskreditiralo” nečije ime napisom in media res: kada se politikom i raznim drugim stvarima postigne “sve”, pa i puno više od toga, uvijek ostane nedosegljiv problem lične autentičnosti, poštovanja i stvarnog društvenog ugleda (“imena”). To se teško ostvaruje “od petka do subote” ili razvaljivanjem. Barem je uvijek tako bilo do sada. (derviš)

tuzlalive.ba

Hmmm... eto ostavila je jednu stolicu... ekspresno?!

Munevera Bećarević podnijela ostavku na dužnost dekana Fakulteta zdravstvenih nauka “Kallosa”

Autor: Desk - 31. 01. 2017.
Слика

Dr. Munevera Bećarević dosadašnja v.d. dekanesa Fakulteta zdravstvenih nauka na Evopskom Univerzitetu „Kallos“ podnijela je ostavku na ovu funkciju.

O razlozima ostavke govorila je za Kameleon.ba, odakle sukladno kolegijalnoj saradnji dva prijateljka portala, prenosimo tekst.

Kako je sve počelo i zašto ste donijeli ovu odluku?

“Svaki vlasnik bilo koje privatne firme ima jasnu misiju i viziju, i ja to podržavam. Vlasnik evropskog univerziteta je smatrao da treba i može da podnese zahtjev Vladi TK za laborat o sticanju dozvole za otvaranje Medicinskog fakulteta pri Kallos-u. Lično nisam bila pitana, niti sam učestvovala u razgovoru između vlasnika i predstavnika Vlade, ko god to da je bio. Odluka koja je donesena na Vladi, ja sam je čula preko medija. Nakon toga, bila sam izložena jednom strašnom mobingu, napadu na mene kao nekakvog neprijatelja javnog Univerziteta, družbenice premijera, kojoj je on omogućio da dobije medicinski fakultet.” – istakla je dr. Bećarević i dodala da ona nije neprijatelj javnih Univerziteta.

“Vrlo sam časno odrađivala posao na Kallosu, koji nije podrazumijevao Medicinski fakultet i odlučila sam da više ne obnašam nikakvu funkciju tamo, jer smatram da nije vrijeme da se formira privatni Medicinski fakultet. Duboko respektujem svo medicinsko osoblje, pogotovo na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli na kojem sam stekla svo akademsko znanje i zvanje.”

Šta Vas je još pogodilo?

“Veoma mi je žao što su mediji u jako loš kontekst doveli UKC Tuzla, koji nema nikakve veze sa Kallos-om. Ne želim više ni da podnosim bočne udare, gdje mi je sada veliki upitnik nad glavom. Može li žena uopšte išta uraditi u ovoj Bosni, Tuzlanskom kantonu, Tuzli, a da joj se pri tome ne pripišu kojekakvi epiteti, tipa družbenice, priležnice i tako dalje.”

Po Vama, zašto još uvijek nije vrijeme za privatne Medicinske fakultete?

“Morate znati da ja nisam protiv privatnih obrazovnih ustanova, niti bilo kojih drugih, ali pod USLOVOM da one ispoštuju standarde i norme koje su propisane našim zakonima i aktima. Smatram da ti standardi u ovom trenutku nisu zadovoljeni i da ovo vrijeme nije najbolji period za otvaranje takvog Univerziteta.”

Otvaranjem privatnih medicinskih fakulteta, jel to znači da smo prepušteni doktorima koji će svoje diplome kupovati?

“Već godinu dana radim na Kallosu i koliko znam, tamo niko nije kupio diplomu, tako da u tom smislu ne bih na tu temu uopšte pričala. Ono što mogu reći jeste da na ovom fakultetu rade ozbiljni ljudi i profesori koji predaju na javnim univerzitetima i dobra nastava nije vezana za privatnu i javnu, nego za predavača.” (Kameleon.ba)

tuzlalive.ba

I zanimljiv komentar:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 31 Јан 2017, 20:44

A da u BiH SVE MOZE (za podobne njuske), cak i u policijskim i pravosudnim strukturama, najnoviji dokaz je i proslogodisnji slucaj nesrecnog mladica iz Sarajeva Dzenana Memica - zataskava se, LAZE - MAZE oko Dzenanove smrti vec godinu dana , no otac se bori kao lav !
Da, slazem se, ovaj slucaj je samo vrh ledenog brega:

Naša stranka: Slučaj Memić vrh je ledenog brijega kriminalnih struktura
“Izvještaj Skupštine o predmetu Dženan Memić danas je javnosti jasno predočio da u Tužilaštvu, policiji, istražnim i sudskim organima, postoje kriminalne strukture za koje je sada i oficijelno jasno da skrivaju ubice našeg sugrađanina Dženana Memića. Lanac odgovornosti vodi ka političkim vrhovima koji svojim kadrovskim politikama biranja podobnih izvršilaca naredbi dvadeset godina grade sistem koji je sposoban prikrivati najstrašnija krivična djela"...

Nazalost, Dzenanov slucaj NIJE jedini, vec jedan OD MNOGIH U BIH

Zataskava se sve sto ima veze sa politicarima, doktorima, lovatorima, prijateljima, rodjacima, dakle s KORUPCIJOM, KRIMINALOM (na visokom nivou), NEPOTIZMOM...
E, tako je to u BiH sa svim (laznim) ZAKLETVAMA ne samo Hipokratovom...

Nepoverenje u BH pravosudje NIJE slucajno! NIKAKO!
Nazalost, nisu u pitanju ZATASKAVANJA samo saobracajnih nesreca.
Zataskava se sve sto ima veze sa politicarima, lovatorima, prijateljima, rodjacima, dakle s KORUPCIJOM, KRIMINALOM na visokom nivou, NEPOTIZMOM... "BRAVO" drzavo!
To je jadna STVARNOST bosanskohercegovackog pravosudja!
Evo samo par primera IMENOM I PREZIMENOM sa ovih stranica:

MARIJANA PUKETA - Sarajevo

IVONA BAJO - BIJELJINA

DANIJELA ARANDJELOVIC - TUZLA

DENIS GARAGIC - TUZLA

NIKOLA DJUROVIC - BANJA LUKA

JOVAN ARBUTINA - BANJA LUKA

DZENAN MEMIC - SARAJEVO

I tako dalje, i tako dalje... ima toga jos...
I pitanje - KOLIKO JOS? Danas, sutra, prekosutra? DOKLE VISE?
I zato svakodnevno treba podsecati - NEKA JAVNOST ZNA sta se (ne)RADI, ima pravo na to!

Zataškani slučajevi tragičnih saobraćajnih nesreća
Pogibija Edite i Selme probudila je emocije i otvorila stare rane mnogima koji su na ovakav i sličan način izgubili svoje najmilije.
No, za razliku od ovog slučaja, koji je u žiži javnosti i gdje su nadležne institucije pod svojevrsnim pritiskom, mnogi slučajevi nisu došli do sudova ili su, prema mišljenju mnogih, izricane preblage kazne...

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 02 Феб 2017, 21:30

"Slucajno"?

EPIDEMIOLOZI UPOZORAVAJU Stiže nam najgori virus dosad!

Bolcano grip, najsmrtonisniji oblik virusa H3N2, stiže u Srbiju iz Hrvatske, gde je za samo nekoliko dana ubio 12 ljudi, upozoravaju epidemiolozi!

Autor: Informer | 02.02.2017. 00:06
Слика
Ilustracija: Profimedia

Za ovaj grip, koji je dobio ime po italijanskom gradu Bolcano, gde se prvi put pojavio, zasad nema vakcine, jer se radi o mutiranom obliku.

Srpski epidemiolozi upozoravaju da je pitanje dana kada će ovaj grip stići i u Srbiju i napominju da će mu izuzetno pogodovati naglo opotljenje vremena.

Hrvatski epidemilozi registrovali su 12 smrtnih slučajeva ovog gripa, od čeha u Splitu čak sedam. Samo u toku jednog dana virus je izolovan kod 480 pacijenata, 73 su zadržana na bolničkom lečenju zbog komplikacija, od čega je 16 u teškom stanju.

- Imamo posla s verovatno najsmrtonosnijim virusom gripa koji je poslednjih godina dolazio na ove prostore. Radi se o mutiranom obliku virusa H3N2, poznatijam kao bolcano virus, i za njega nema vakcine. Napada direktno pluća, izaziva jake upale i ako ne osetite probadanje u grudima i imate temperaturu više od tri dana, obaveznose javite lekaru - rekao je epidemiolog Boris Lukšić, načelnik Klinike za infektologiju KBC-a Split.

Epidemiolog Branislav Tiodorović objašnjava da će širenju ovog virusa najviše pogodovati toplije vreme koje je najavljeno u Srbiji narednih dana.

- Oboleli od bolcano virusa imaju simptome kašlja i kijavice i veoma je važno da se ljudi jave lekaru na vreme kako se ne bi pogoršalo stanje. Najviše treba da se vodi računa o deci koja borave u kolektivu, a ugrožene su i starije osobe. U Srbiji je grip već odnosio živote ove godine, tako da svi moraju biti oprezni. Posebno će biti krizan period u naredne dve nedelje, jer nešto toplije vreme pogoduje razvoju virusa, koji će se dodatno širiti kada počne drugo polugodište u školama. U najvećoj opasnosti su hronični bolesnici, ali i oni koji nisu vakcinisani od gripa - objašnjaa Tiodorović.

alo.rs

Strasno!

SMRTONOSNI VIRUS STIŽE U SRBIJU! Kašalj, bol u plućima i temperatura tri dana znače samo JEDNO!

Nije lose znati...

Od gripe se umire: Kako razlikovati gripu od prehlade?

Autor: desK - 31. 01. 2017.

Od gripe godišnje u svijetu umire pola milijuna ljudi, a 3-5 milijuna ima težak tijek bolesti. Gripa je izuzetno zarazna i potencijalno smrtonosna bolest koja se prenosi uobičajenim socijalnim kontaktom, stoji na stranicama HZJZ-a. Od gripe mogu oboljeti osobe svih životnih dobi te se kod svih mogu razviti ozbiljne komplikacije kao što su bronhitis, upala pluća, upala mišića, mozga te pogoršanje postojeće kronične bolesti.

Jedan od razloga pogrešnog stava prema ovoj ozbiljnoj bolesti je činjenica da gripu često zamjenjujemo s običnom prehladom. A kako ih razlikovati, objavljeno je na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Gripa za razliku od prehlade počinje naglo, a simptomi se razviju već unutar 3 do šest sati, praćena je visokom temperaturom 38-40 stupnjeva C koja traje nekoliko dana. Oboljeli od gripe ima jake, intenzivne glavobolje, jako prisutnu bol u mišićima, izražen umor koji može potrajati tjednima.

Слика

Virus gripe se odlično prilagodio širenju među ljudima što gripu čini izuzetno zaraznom bolesti koja se lako prenosi kihanjem i kašljanjem. Virus možete prenijeti drugima i prije pojave prvih simptoma te pet dana nakon ozdravljenja. Neki ljudi mogu biti inficirani i bez razvoja simptoma širiti virus. Zbog toga se cijepljenje preporuča i osobama koje ne pripadaju posebno rizičnim skupinama radi posredne zaštite najugroženijih. Oboljeli od gripe je najčešće infektivan oko 10 dana, ako se radi o malom djetetu može biti i do 20 dana.

Nemojte zaboraviti niti druge mjere koje možete poduzeti u sprječavanju širenja virusa:

Redovito perite ruke sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi
Prekrijte usta i nos maramicom ili rukavom (ne dlanom) dok kišete ili kašljete
Izbjegavajte bliski kontakt s osobama oboljelim od gripe
Iako vam je posao važan, ostanite kod kuće ako ste bolesni. Ne izlažite druge virusu. Preležite gripu i oporavite se!

U Hrvatskoj dosad 12 mrtvih

S obzirom da je u Hrvatskoj ove godine od gripe umrlo već 12 ljudi, a povećana smrtnost je u Splitu gdje su prije dva dana umrle dvije bebe koje su imale virus gripe, a prije tjedan dana umrla je i 7-godišnja djevojčica, HZJZ je podsjetio jučer na dodatne informacije o gripi i komplikacijama do kojih može doći.

Gripa je akutna respiratorna bolest koja se javlja s visokom temperaturom i bolnim sipmtomima, a kasnije i respiratornim simptomima. Najčešće je to bolest koja za desetak dana prolazi samoizlječenjem ali dosta često može razviti komplikacije s mogućim smrtnim ishodima.

Gripa je globalni javnozdravstveni ali i makroekonomski problem. Ekonomski gubici u Hrvatskoj su višestruki, a najveći dio se odnosi na izostajanje s posla. Za svakog ponaosob gripa ima svoju cijenu od barem minimalno 1000 kn ako je bez komplikacija, a odnosi se na gubitak plaće uslijed bolovanja i povećanu potrošnju lijekova,piše HZJZ.

Zdravstveni gubici su još veći. Opterećenost zdravstvenog sustava za vrijeme sezone gripe je dva puta povećana a mjeri se kroz pobol, komplikacije od gripe i smrtnost. Osim toga za vrijeme sezone gripe prepiše se 75% više antibiotika od onoga što je potrebno, pa se time pogoduje i razvoju rezistencija.

KOMPLIKACIJE GRIPE

RESPIRATORNI SUSTAV
– bronchitis
– pneumonia
– otitis media, upala uha (najčešća komplikacija u djece)

SRČANOŽILNI SUSTAV
– myocarditis
– pericarditis

CNS
– encephalitis i encefalopathya
– febrilne konvulzije
– Reyev sindrom (<18)
– Guillain Barre sindrom
-aseptički meningitis
-transverzalni mijelitis

KOŠTANO MIŠIČNI SUSTAV
-myositis (djeca)
-rabdomioliza
-akutno bubrežno zatajenje

Iako se gripa ne može direktno povezati s brojnim komplikacijama, ona je u svakom slučaju onaj jezičac na vagi ili bolje rečeno “okidač” koji pokrene tu nekad i smrtonosnu lavinu.

U čemu su posebnosti cjepiva u odnosu na ostale lijekove?

Iako dosta često podcijenjeno u javnosti, cijepivo je izuzetno korisna mjera iz tri razloga, navodi HZJZ. Kao prvo dokazana je neškodljivost, cijepiti se mogu svi, a učinkovitost je uvijek značajna. Za razliku od ostalih lijekova ima nekih specifičnosti pa se stoga događaju i zabune u medijskom prostoru. Kao prvo cjepivo se mora primjenjivati iglom, a aktivne i pomoćne tvari u cjepivu biološkog su porijekla. Cjepivo se primjenjuje na zdravoj populaciji, glavni je čimbenik javnog zdravlja i najučinkovitija metoda suzbijanja zaraznih bolesti koje mogu imati teške posljedice (invalidited, smrt), izazivaju epidemije, ne postoji lijek ili je liječenje (rezistencija) dugotrajno, zaključuje HZJZ.(ip,tl)

tuzlalive.ba

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Феб 2017, 14:06

Nazalost, ovo nije usamljen slucaj... DNO DNA odavno je dotaknuto i to na celom Balkanu, ne samo u Srbiji!

BEZ ADEKVATNE NEGE!

NAJTUŽNIJA SLIKA ZDRAVSTVA U SRBIJI: Misica šokirala javnost detaljima o smrti svoje bake! (FOTO)

Penzionerka Gordana Bojanić preminula je nakon što je bila u komi, jer, kako tvrdi njena porodica, u Opštoj bolnici u Priboju, gde je ležala danima, nije imala adekvatnu lekarsku negu

Objavljeno: 09.02.2017. 10:30h

Слика
foto: Fejsbuk / Bojana Bojanić

Lekari užičke bolnice, u koju je baka prebačena, jedva su se izborili za njen život, ali je danas, na žalost, njena unuka Bojana Bojanić saopštila tužnu vest.

- Baka je preminula. Želim da se zahvalim Užičkoj bolnici, lekarima i kompletnom osoblju koji su dali svoj maksimum da se ona oporavi. Na našu žalost bilo je prekasno – napisala je Bojana Bojanić na svom Fejsbuk profilu.

Njen Fejsbuk profil je otvoren i veoma posećen, s obzirom na to da se radi o poznatoj ličnosti. Bojana Bojanić je naša misica, koja je ove godine trebalo da nas predstavlja na izboru za Mis univerzuma, ali je bila sprečena zbog povrede ruke, objavio je nedavno „Puls“.

Direktor: Ispitaćemo slučaj i kazniti odgovorne

Direktor bolnice je juče, naložio da se ispita slučaj lečenja ove penzionerke, a medicinska sestra koja je bila zadužena da brine o nojoj najverovatnije će biti smenjena.

Naime, kako je Bojana Bojanić navela na svom profilu na Fejsbuku profilu, njena baka je bila prinuđena da boravi u pribojskoj bolnici, u kojoj su, kako tvrdi, o njoj vodili „brigu“ neadekvatni i nekompetentni lekari, koji joj čak nisu ni postavili dijagnozu, piše Alo.

– Pre svega, nije mi jasno iz kojeg razloga žena koja ne treba da se operiše, niti je operisana, leži na hirurgiji?! Kada smo pitali lekarku koja je bila zadužena za to odeljenje: „Šta je sa njom i iz kojeg razloga joj dajete ‘bensedine’ od 10 miligrama?“, ona nije imala adekvatan odgovor – počinje Bojana.

espreso.rs

TRAGEDIJA Umrla baka koju su u bolnici ostavili bez nege!

UŽAS IZ PRIBOJSKE BOLNICE Unuka krivi lekare i sestre: Ostavil su moju baku da umre

Zar se i OVO zove BOLNICA???
HOROR, UZAS, a ocito ne samo izgledom, usluga je jos veci HOROR, nezanislino!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Феб 2017, 20:15

Zahvaljujem autoru donjeg teksta Zenicanki Sandri P. za dozvolu objave istog na ovom forumu.
Tekst je danas objavila na svom FB profilu. Ovo je zaista strasno, prestrasno!
KOJI JAD I CEMER!
Godinama se pitam STA da im covek uradi?

Слика

Ponovicu tekst:

"Mama je uporno svakom doktoru govorila da je imala groznicu, potom bol u leđima koji je prešao u rame,potom u ruku.Ruka je otekla kao da je stotinu pčela ujelo.Na guglu nadjoh upravo ovakav slijed i pročitah da su to simptomi upale pluća. Što je najtragičnije dolaskom u bolnicu doktor i reče da je problemu sa srcem i slijedila neka upala i na tom osta.No o bolnici neki drugi put.Karabeg za otečenu ruku reče da je alergija na lijekove,a porodični ljekar Gledo ( u gradu kruži priča o njemu njegovih pacijenata,gled'o ne gled'o isti kurac) gledajući ruku reče, ne znam šta bi moglo biti.Nije mu palo na pamet da je posluša, tek onako ne bi li mu šta palo na pamet,a kamo li dati uputnice za dalje analize. Dade joj 14 injekcija linkocina i to bi sve.Čujem na bolovanju je,upala pluća,slomljena ruka,a ja jedva čekam susret s njim,da mu sav onaj silni teokap gurnem u žvalje.
Kad je sve izmaklo kontroli,nedelja veče hitna.Uradjen ekg i potom pregled kod doktorice Nine.Tri dana sam obijala vrata da saznam ime,jer se u bolnici pobogu izgubio nalaz.Nina mlada, pogleda nalaz ekg- a,ja krenuh da zatvorim vrata,jer ne moraju pobogu svi gledati moju mamu.Na to se ona drsko obrati i reče da ćemo brzo i da ne vidi razlog zašto sam mamu dovela.Po ovome ste trebali čekati svog doktora-reče.Onog istog gledo-negledo.Rekoh joj samo da mi da uputnicu za bolnicu.Tu istu noć mojoj mami izvadiše 5l vode iz pluća! Da je bila imalo profesionalnija ,na licu i u očima bi joj vidjela smrt,ašćare...
Nadjoh ja tu istu doktoricu, pa popričah malo s njom.Nakon što nije imala nijedan valjan argument za svoje ponašanje reče mi,znate ja sam mnogo učila,ja sam mlada i stažiram već 5 mjeseci.Koliko si ti učila govori činjenica da nisi čula 5 l vode u plućima!!!
Zamolih je na kraju da zarad svih budućih majki i očeva bude ljubazna,humana i profesionalna,da spašava živote, jer zato je zaboga školu učila.
Nego čitajte ljudi,informišite se,jer kako je vrijeme došlo moramo im istim stručnim jezikom simptome i haman već prepoznatu dijagnozu govoriti!"

Ispod teksta Sandra je postavila link sa kojeg prenosim :

Doc. dr. Elmir Jahić za Faktor: I virus gripe može uzrokovati upalu srčanog mišića

Tokom zime učestalije su virusne infekcije, obično respiratornih puteva i gastrointestinalnog trakta.

Autor: Doc. dr. Elmir Jahić
21:41 / 08.02.17

Слика

Vrlo malo pažnje posvećuje se pojavi miokarditisa, upalnom procesu mišićnog sloja srca. Iako je uzročnika puno, miokarditis, izazvan virusnom infekcijom, najčešći je.

Na virusni miokarditis ne misli se često jer kod pacijenata uglavnom dominiraju simptomi osnovne virusne infekcije (najčešće respiratorne i gastrointestinalne) tako da srčane tegobe često bivaju prikrivene i neprepoznate na vrijeme. Može proći od nekoliko dana do nekoliko sedmica da osoba počne osjećati simptome miokarditisa.

Koksaki virus

Kod oko polovine slučajeva uzročnik je Koksaki virus, iz grupe enterovirusa, koji izaziva crijevne infekcije, pa se bolest najprije manifestira stomačnim tegobama, iako osoba može osjetiti promjene na ždrijelu i koži.
Adenovirus (uzrokuje prehladu), ehovirus (uzrokuje gastrointestinalne bolesti), herpes virus, parvovirus, Epštajn-Barov virus te virus rubeole također mogu biti okidači za virusni miokarditis.

Osobe koje imaju AIDS također su izložene višem riziku.

Virus hepatitisa rijetko zahvata srce, ali u pojedinim oblicima može dovesti do teškog miokarditisa.
Virus influenze (grip) može izazvati miokarditis koji je veoma rijetko klinički prepoznatljiv, ali će i znatno pogoršati stanje kod srčanih bolesnika. Za vrijeme epidemije gripe oko 10 posto inficiranih osoba može imati simptome miokarditisa.

Usljed virusne infekcije srčanog mišića dolazi do oštećenja miocita-mišićnih ćelija, pa nastaje slabljenje funkcije srca kao pumpe, pojave aritmija - nepravilnog rada srca, razvoja srčane slabosti i drugih veoma teških stanja.

Simptomi koje imaju bolesnici s miokarditisom ovise o uzročniku, stepenu oštećenja srčanog mišića, prisustva komorbiditeta, odnosno drugih oboljenja.

Većina bolesnika ima vrlo blage simptome, a neki ih nemaju nikako.

Oni koji ih imaju osjećaju blago povišenu temperaturu, mučninu, ubrzano se zamaraju, povraćaju, imaju proljev, bolove u zglobovima, kašlju i curi im nos.

U težim slučajevima javljaju se poremećaji srčanog ritma, a kad su zahvaćene srčane ovojnice (perikard) osoba osjeća bol u prsima.

Teški oblici

Kod ozbiljnih oblika značajno slabi snaga srčanog mišića, što se manifestira pojavom otoka na potkoljenicama, čovjek otežano diše, guši se, naročito kada je u ležećem položaju.

Usljed razvoja kardiogenog šoka, teški oblici akutnog miokarditisa mogu biti i smrtonosni.
Za dijagnozu miokarditisa, uz anamnezu i klinički pregled, pacijent se podvrgava hematološkim, serološkim i imunološkim pretragama, radi se EKG, RTG pluća i srca, ehokardiografija, nuklearna magnetna rezonanca, kateterizacija srca i biopsija miokarda.

Važno je da tokom respiratorne ili gastrointestinalne virusne infekcije pacijent miruje i uzima simptomatsku terapiju uz nadoknadu tečnosti.

Ukoliko osjetite ovakve srčane tegobe nikako ne trebate odlagati odlazak internisti kardiologu koji će pregledom isključiti ili potvrditi dijagnozu miokarditisa.

faktor.ba

Da, to "Vrlo malo pažnje" je kostalo zivota mog sina Denisa (bez kardiologa i kardioloskih pretraga), kao i jos mnogo, mnogo drugih pacijenata koji su imali slicnu nesrecu - pasti "u sake" diletantima (ocito mnogobrojnim i to ne samo u Tuzli)!
Eh, nije za svaku "susu" stetoskop i Hipokratova zakletva - to znamo vec dugo nazalost!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 16 Феб 2017, 17:42

HOROR 21. VEKA!?
Sta nam rade...sta covek da misli i uradi?
O vakcinama, teskim posledicama, dilemi roditelja, farmaceutskoj industriji (i MAFIJI) malo vise na STRANI 53 i strani 54 izmedju ostalih...
STA NAM RADE? KO? ZASTO?
Ostadoh u soku otvorivsi link koji je objavio moj FB prijatelj:

Слика

PONEROLOGIJA - DIKTATURA PSIHOPATA
Knjiga rabina koji tvrdi da je u redu ubijati nežidovsku djecu postala hit u Izraelu

U knjizi “Kraljevska Tora”, rabina Yitzhak Shapira stoji kako je sasvim u redu i opravdano ubijati nežidove čak i ako je riječ o djeci i cijelim obiteljima. Unatoč kratkoj posjeti zatvoru i sporu s državnim pravobraniteljem, država Izrael je zaključila kako nema razloga za utamničenjem rabina Shapira, a njegova knjiga je postala bestseller.
Svakoga dana nalazimo na sve više dokaza o ponerizaciji društva (utjecaju psihopata na društvo), također nas više uopće ne iznenađuje činjenica kako medijski oligopol koji kontrolira 90% medijskog prostora i te kako pazi da nam se ne serviraju negativne vijesti iz države Izrael, osim ako su za takvo što krivi Palestinci...

Citiracu komentar pomenutog prijatelja Nevena M. cije objave redovno pratim, anjegovi komentari istih imaju smisla I TE KAKO!
Procenite sami:

"Pa to i rade,razmislite samo kakva je situacija sa ''cjepivima'' između ostalog.Nije tajna da su sve FARMACEUTSKE tvrtke poput ''NOVARTISA'' npr. u njihovom vlasništvu.Koliko imamo djece u posljednje vrijeme kao žrtve cjepiva.Kako odjednom,kako toga nije bilo prije dok je PLIVA bila Hrvatska industrija,ALKALOID Skopska,GALENIKA Beogradska.Oni to ne rade metkom ali zaslužuju metak jer su nam djecu učinili invalidima za sva vremena.To uspijevaju jer postave svoje ljude u ''VLADE'' koji su zapravo suučesnici u tom zločinu.Sve ćete ih prepoznati kao zagovornike EU."

I jos jedan zanimljiv tekst od juce:

Слика
Jurica Galoic/PIXSELL

Dr. Srećko Sladoljev: ‘Danas ne bih cijepio ni Bukija, našeg kućnog ljubimca’
Umiremo jer smo poslužili kao hrana za nečiji Ego, rekao nam je Sladoljev
Imunolog dr. Srećko Sladoljev prije nekoliko dana vratio se iz Bruxsellesa s rasprave o cjepivima na kojoj je gostovao kao predavač i koja se prvotno trebala održati u Europskom parlamentu. No, iako već javno najavljena, samo nekoliko dana prije održavanja rasprave naprasno je zabranjena te preseljena u dvoranu u blizini parlamenta. Riječ je o vrlo neobičnom potezu uskraćivanja demokratske rasprave o jednom medicinskom postupku kao što je cijepljenje. Došlo je do gušenja i očitog zataškavanja događaja koji je samo trebao znanstveno propitati sigurnost cjepiva koja se ubrizgavaju svim Europljanima, nekima i prisilno. Zbog toga smo dr. Srećka Sladoljeva upitali za dojmove, a on je ovim putem, između ostalog ‘struku’ upitao: ako se cjepiva ne smiju propitivati, jesu li ona uopće onda medicina?
Gospodine Sladoljev, što se zapravo dogodilo u Bruxsellesu, na svom Facebooku ste napisali da je “situacija gora nego mislimo”? Po pitanju čega?...

ZASTRASUJUCE, ZAR NE? STA CINIMO?

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 24 Феб 2017, 22:51

Odlican video, jako, jako poucan!
Eto kako, eto zasto vrlo cesto i doktori ubijaju...
Da li je to ONO sto kazu "sve to zivot sam vrati"?
Nazalost, BUMERANG se cesto vrati bliskoj, NEDUZNOJ osobi kao u ovom sjajnom videu.
Sve cestitke autoru! Dobro pogledajte studenta medicine i njegovog profesora.
Da, to su POSLEDICE KORUPCIJE... izmedju ostalog.

Слика
https://www.youtube.com/watch?v=fcGVGu4tFx4
Последствия коррупции - Сыбайлас жемқорлық салдары
KZ TUBE™

Napisah davno:

Ima zlocina koji se
ne oprastaju.
Ima obecanja koja se
ne zaboravljaju.
I pravdi koje ne uzmicu...

Nisam vernik, ali cvrsto verujem u tu neku prirodnu, kosmicku PRAVDU...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 26 Феб 2017, 23:47

Pa "krasno"... bosanska posla?

Tri zdravstvene ustanove iz FBiH, među kojima i Centar za srce Tuzla, pacijente tretiraju neispravnom opremom?!

24.02.2017 10:28

Слика

Imenovana laboratorija Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine za pružanje usluga verifikacije mjerila u zdravstvu, Verifikacioni Laboratorij – Verlab d.o.o., uradio je analizu zdravstvenih ustanova koje kroz 2016. godinu nisu izvršile zakonsku verifikaciju mjerila u zdravstvu, te do danas koriste neispravne uređaje.

“Od svih ustanova na području FBIH, zakonsku verifikaciju u 2016. godini nisu izvršili Sveučilišna klinička bolnica Mostar, Eurofarm centar Sarajevo i Centar za srce Tuzla, BH Srce i do danas koriste neispravne uređaje”, kazao je za portal Akta.ba doc.dr.sc. Almir Badnjević, direktor Verlaba.

Riječ je o 11 uređaja koji su dio zakonskog mjeriteljstva BiH, a to su: EKG, defibrilatori, pacijent monitori, infuzomati, perfuzori, anestezioloske masine, respiratori, dijalizni aparati, terapeutski ultrazvuci, inkubatori za bebe i mjerila krvnog pritiska.

“Svi ovi uređaji treba da se jednom godišnje verifukuju od strane imenovane laboratorije Insitituta za mjeriteljstvo BiH (Zakon o mjeriteljstvu BiH, Službeni glasnik br. 19/01)”, ističe on.

Dodaje da sve ustanove koje ne izvrše zakonsku verifikaciju navedenih uređaja tretiraju pacijente neispravnom opremom.Inače, neispravni, odnosno neverifikovani medicinski uređaji mogu značiti pogrešnu dijagnozu, a potom i pogrešnu terapiju za pacijente.

“To vam je identično kao da niste izvršili tehnički pregled vozila i registraciju vozila”, navodi on, ističući da svi pacijenti mogu slobodno da tuže navedene ustanove za pružanje usluga neispravnom opremom.Naime, kako bi uočili nepravilnosti tokom rada, zdravstvene ustanove postupkom verifikacije trebaju ustanoviti iste.”Sve zdravstvene ustanove u BiH kod kojih se pokaže da neki uređaj nije ispravan, odmah isti servisiraju, te nazovu da im se ponovi proces verifikacije ili rashoduju navedeni uređaj, ukoliko se ne isplati vršiti servisiranje istog. Kroz 2016. godinu posebno bi smo izdvojili bolnicu Orašje čiji aparati su pokazali najveći procenat tačnosti, te gdje su svi testirani uređaji bili u skladu sa Pravilnicima o mjerilima u zdravstvu (Službeni glasnik BiH, br. 75/14)”, ističe Badnjević za akta.ba.

Podsjeća da svaka ustanova koja ne izvrši zakonsku verifikaciju predmet je federalne tržišne inspekcije gdje su propisane kazne od 2000 do 20.000KM za pravna lica, za rukovodeća lica i za sva lica koja rukuju sa navedenom opremom.

(TIP/Foto: Ilustracija)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 27 Феб 2017, 00:10

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:...
...

Nakon smrti tri bebe u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici: Mostar u strahu, roditelji pozivaju na odgovornost
Pojedine mame na društvenim mrežama tvrde da je pedijatrija neuvjetna, da higijena nije na potrebnom nivou, te da više neće šutjeti.
Javnost u gradu na Neretvi, ali i BiH je šokirala informacija da su na Sveučilišnoj kliničkoj bolnici (SKB) Mostar u nepuni mjesec umrle tri bebe, te da roditelji dviju preminulih beba sumnjaju kako je uzrok smrti bakterija klebsiella pneumonija.

Iz SKB-a negiraju i tvrde da je rađena bakterijska analiza, te da uzrok smrti nije spomenuta bakterija. No, javnost nije umirena, te su građani i dalje u strahu što se itekako moglo vidjeti tokom jučerašnjeg dana na društvenim mrežama i Facebook grupama, s obzirom da je od 2015. godine umrlo već 13 novorođenčadi u ovoj bolnici.

Iz mostarske bolnice tvrde da bakterija nije uzrok smrti tri bebe

A ZASTO ZID SUTNJE ???

Слика

A tu je i "veliki strucnjak" Cihlarz... on inace SVE ZNA!

EDIT - DODATAK 26.09.2016.:

Naravno da se MORA rasvetliti - detaljno ispitati!

"Slucaj smrti beba u SKB-u Mostar mora do kraja biti rasvetljen"

Слика
VECI FORMAT:
http://s26.postimg.org/tziw6gkop/361_Av ... B_u_Mo.jpg
"Dnevni avaz", 25.09.2016.

A gore kazu (iz bolnice) da "smrt beba NIJE" u vezi s klebsielom??? Neko NE govori istinu - KO i ZASTO?

MOSTAR - Roditelji preminulih beba iz Mostara kontaktirali su policiju, odvjetnike, a smrt djece u narednim danima će prijaviti i županijskom Tužiteljstvu. Uvjereni su da bi im djeca i danas bila živa da nisu prebačena na Pedijatriju Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru, a pravdu za umrle bebe će tražiti i putem pravosudnih institucija... Roditelji umrlih dječaka su na su na vlastito traženje od bolnice službeno dobili nalaze da su im djeca imala klebsiellu, a što smo u više navrata i objavili.

NASTAVAK tuzne "price" o SMRTI MOSTARSKIH BEBA i pokusaju zataskavanja (po ko zna koji put - nista novo)!
Iz licnog iskustva, nazalost, ZNAM na koje su sve LAZI spremne bosanskohercegovacke klinike poput UKC-a Tuzla! Cak i pred sudom...
NE VERUJEM im vise nista.

Inspekcija potvrdila sumnje roditelja: Otkriven uzrok smrti beba u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar

Federalna uprava za inspekcijske poslove potvrdila je kako je kod četiri bebe koje su u mjesec dana, tokom augusta i septembra, umrle na odjelu neonatologije Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) u Mostaru izolirana bolnička bakterija Klebsiella pneumoniae koja je mogla dovesti do smrti premda je bolnica ranije negirala kako su tek rođene bebe imale bakteriju.

09:54 / 12.10.16
Слика

Federalni zdravstveni inspektori su dana 26.09. i 27.09.2016 godine izvršili inspekcijski nadzor u oblasti zdravstvene inspekcije zajedno sa kantonalnom sanitarnom inspektoricom koja je vršila inspekcijski nadzor iz oblasti koju kontroliše sanitarna inspekcija na Odjelu za intezivno liječenje i neonatologiju u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru, navodi se u saopćenju Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Nakon izvršenog inspekcijskog nadzora te naknadno dostavljene dokumentacije i uvida u dokumetaciju u vezi prijava zaraznih bolesti, konstatovano je sljedeće:

Izvršen je uvid u dostavljenu medicinsku dokumentaciju za osam nedonoščadi. Inspekcijskim nadzorom konstatovano je da su sve bebe-nedonoščad smještene na Odjel za intenzivno liječenje u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar. U toku boravka na Odjelu za intenzivno liječenje dolazi do pogoršanja zdravstvenog stanja nedonoščadi te se na osnovu kliničke slike ordinira odgovarajuća antibiotska terapija i uzimaju uzorci na hemokulturu. Nakon ponovljenih nalaza hemokulture kod svih nedonoščadi koja su smještena na ovom odjelu izolovana je bakterija Klebsiella pneumoniae (sloj ESBL), a u jednom slučaju iz nalaza brisa vrha katetera - izolovana Klebsiella pneumoniae.

Pored sprovedene antibiotske terapije, četvero nedonoščadi je umrlo, a četvero nedonoščadi koje je imalo sličnu kliničku sliku uz pojavu simptoma sepse je izliječeno.

Inspektorima su za vrijeme nadzora predočene uputnice za Odjel za patologiju radi vršenja obdukcije za umrlu nedonoščad. Od četvoro umrle nedonoščadi, uz pristanak i na zahtjev roditelja, izvršena je obdukcija jednog novorođenčeta, te se čeka nalaz obdukcije koji se federalnim zdravstvenim inspektorima treba dostaviti .

Dana 4. oktobra 2016 godine federalni zdravstveni inspektori su izvršili uvid u protokole i prijave u Zavodu za javno zdravstvo HNK Mostar te konstatovali da je Zavod dana 27.09.2016 godine zaprimio osam prijava bolničke infekcije koje je ispunio ordinirajući ljekar Odjela za neonatologiju i intezivno liječenje Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, prema Pravilniku o uvjetima i načinu provođenja mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija na Obrascu broj 1 koji je nepotpun u smislu da nedostaju podaci koji se odnose na dijagnozu, terapiju, ishod, datum smrti i napomene bolničke komisije. Prema istom Pravilniku na Obrascu 2 - uzročnici bolničke infekcije - pod tačkom 6. zaokružena je Klepsiella spp. na svih osam prijava, navedeno je u saopćenju Federalne inspekcije.

Istragu su zatražili roditelji dvije preminule bebe iz Mostara koji su posumnjali da je uzrok smrti njihove djece bakterija Klebsiella pneumonija od koje je prošle godine na istom odjelu umrlo troje djece.

Federalni zdravstveni inspektori će nakon provedene inspekcije poduzeti zakonom propisane mjere te će izvijestiti nadležno tužilaštvo, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

(Faktor.ba)

Ccc... STVARNO???
Kao sto vec rekoh - gde bi oni PRIZNALI bilo sta!
Eeee, e "blago" pacijentima...

IZ SKB-a Mostar poručuju: Bebe su imale dovoljno razloga da umru i bez bakterije
Četiri bebe koje su preminule u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar su imale bakteriju Klebsiella pneumoniae, potvrdio je nalaz Federalne inspekcije...

Слика

I zapisnik o inspekcijskom nalazu (uz komentare):

Uprava mostarske bolnice: Bebe su imale bakteriju, ali to nije uzrok njihove smrti
Ante Kvesić, direktor Sveučilišne kliničke bolnice (SBK) Mostar, je zajedno sa nadležnim ljekarima sa Odjela za neonatologiju SBK danas održao konferenciju za medije čija je tema bila smrt četiri prijevremeno rođene bebe u periodu od 21. augusta do 10. septembra...
... "SKB Mostar je jedina javna zdravstvena ustanova na nivou FBiH koja nikada nije izvršila zakonsku verifikaciju medicinske opreme, što je definisano Zakonom o mjeriteljstvu BiH. SKB Mostar samim tim sve pacijente tretira zakonski neispravnom opremom", navode iz VERLAB-a.

Znaci ipak JESTE !
A to sto (u poslednjem citiranom tekstu):
"SKB Mostar je jedina javna zdravstvena ustanova na nivou FBiH koja nikada nije izvršila zakonsku verifikaciju medicinske opreme, što je definisano Zakonom o mjeriteljstvu BiH. SKB Mostar samim tim sve pacijente tretira zakonski neispravnom opremom"[/b] nema veze???
Ljudi moji, sta je to vise?
Kazu: "Bakterija nije uzrok smrti tri bebe"
Pa onda kazu: "Nismo lagali za infekciju, sve smo učinili kako bismo spasili bebe"
Pa KO da im vise veruje?

Vještak utvrdio: Bebe u Mostaru je ubila bakterija

Februar 25, 2017

Слика

Tužilaštvo HNK-a zaprimilo je nalaz vještaka u kome se navodi da je uzrok smrti svih beba koje su prošlo ljeto preminule u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru bakterija klebsiella pneumonija, saznaje Dnevni list od izvora bliskih Tužilaštvu HNK-a.

Zaraženih beba sveukupno je bilo osam, a četiri su preminule – dječaci iz Mostara 16. i 21. avgusta, dječak iz Drvara 10. septembra, djevojčica iz Stoca 23. avgusta. Iz bolnice su na konferenciji za novinare tvrdili da su bebe uz bakteriju imale i „druge teške dijagnoze“, a nalaz vještaka, kako saznaje Dnevni list – potvrđuje da je bebe ubila upravo bakterija.

Postupajući tužilac u ovom predmetu Milan Ristić kazao je za Dnevni list da se nalaz vještaka očekuje ubrzo, a na novinarsko pitanje od srijede o saznanjima da je nalaz ipak stigao i da potvrđuje da je uzrok smrti beba bakterija juče i prekjuče nije odgovorio. Prije mjesec dana, Ristić je naveo da se čeka upravo nalaz vještaka, na temelju koga će se odlučiti o daljim potezima Tužilaštva.

O smrti beba u Mostaru prvi je pisao Dnevni list, koji je sve vrijeme i u kontaktu s roditeljima umrlih beba. Istina o kojoj smo pisali, a koju su iz bolnice demantovali, potvrđena je kada su federalni inspektori zdravstva izvšili nadzor u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici, te utvrdili da je osam preminulih beba bilo zaraženo bakterijom klebsiella pneumonija, od čega su četiri preminule.

Rezultat obdukcijskoga nalaza preminulog dječaka iz Drvara u javnosti nije objavljen, a sudeći prema nalazu vještaka, i tog dječaka je ubila opasna bakterija.

Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru, podsjeća Dnev ni list, duže od mjesec dana je demantovala da ima infekciju u bolnici, a u javnost je izlazila s informacijom da je sve sterilno, u isto vrijeme održavajući interne sastanke o infekciji klebsielle.

Međutim, donijeli smo i pismene dokaze – nalaze dvaju dječaka kod kojih je klebsiella pneumonija nađena u krvi. Bilo je to presudno da županijski ministar zdravstva pozove federalne inspektore u bolnicu.

Između ostalog, oni su ustanovili da su sve prijave o zaraženim bebama Zavodu za javno zdravstvo HNK-a poslate isti dan – 27. septembra.

(Dnevni list)

Повратак на “Zdravlje”

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост