Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1513
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 27 Јан 2017, 21:10

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Јан 2017, 21:39

Hahaha... malo vam diletantskog "kukolja" u belim mantilima? Valja ih jos proizvesti da pogiju ovaj narod?
Fuj, sta radi ovaj i kompanija koja se uvalila u Tuzlu, a Tuzlaci intelektualci (hmmm) cute!

Valja procitati - cudim se sta bi s ovim tekstom na izvornom portalu?
- sto li?
Da, bas ZONA SUMRAKA - bravo TuzlaLive!
Tuzlo, Tuzlo, sta si dozivela!

Zona sumraka: Premijer Gutić “družbenici” omogućio osnivanje Medicinskog fakulteta!

Autor:Desk - Jan 28, 2017

Слика
Evropski univerzitet Kallos Tuzla

Vlada Tuzlanskog kantona dala je jučer saglasnost na elaborat o osnivanju nove organizacione jedinice, Medicinskog fakulteta Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla. Na osnovu ove saglasnosti Upravni odbor Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla, donijeti će odluku o osnivanju Medicinskog fakulteta kao nove organizacione jedinice.

Ovo je saopćeno nakon sjednice Vlade i predstavlja još jedan dokaz kako u razorenoj BiH možemo tonuti do beskonačnosti.

Na ovu odluku reagovao je, koliko znamo, jedino aktuelni ministar zdravlja, Bahrudin Hadžefendić, kazavši:

– Ministri iz SBB-a nisu glasali za osnivanje Medicinskog fakulteta “Kallos”. Smatramo da nema potrebe za osnivanje novog fakulteta s obzirom da imamo 40 godina star Medicinski fakultet u Tuzli, koji je dao neke od najboljih medicinskih kadrova u BiH. S druge strane, već nekoliko godina imamo hiperprodukciju kadra i kada su u pitanju doktori medicine, stoga mislimo da nema potrebe da još više doktora bude na birou za zapošljavanje.

Ovim pitanjem bi se itekako moglo pozabaviti Tužilaštvo TK, jer predstavlja još jedan primjer kako izvršna kantonalna vlast radi protiv institucija koje su u njenoj nadležnosti, jer je u pitanju očigledan sukob interesa.

Nakon što je svojevremeno Vlada, kojom apsolutistički upravlja premijer Bego Gutić, donijela odluku o osnivanju u Tuzli odjeljenja Pravnog fakulteta iz Travnika čiju diplomu – slučajno, naravno – odskora ima i Gutić, sada je ista persona kumovala osnivanju odjeljenja Medicinskog fakulteta Evropskog univerziteta “Kallos”, što je nesumnjivo atak na Univerzitet, a pogotovo na Medicinski fakultet Tuzla koji je prošle godine obilježio 40 godina poslovanja.

Slučajno ili ne, Gutić se ovoga puta udružio s odnedavnom “životnom saputnicom”, predsjednicom Upravnog odbora UKC-a Tuzla i dekanicom “Kallosa”, Muneverom Bećarević. Lijep primjer kako se porodični život isprepliće s poslovnim interesima.

Kako je moguće da premijer Kantona radi protiv interesa visokoškolskih institucija TK čiji osnivač je ista vlada, i kako je moguće da predsjednica UO Univerzitetskog kliničkog centra, koji je u nadležnosti Vlade TK, privatnom univerzitetu pridodaje Medicinski fakultet, kada državni već postoji?

Dakako, teško je očekivati da će se ovoj odluci suprostaviti menadžment Univerziteta Tuzla, kao i Senat Univerziteta, kada se zna da je Vlada TK za rektora, UO Univerziteta i skoro sve dekane fakulteta postavila svoje, poslušne ljude.

Sve je u našoj državi moguće, dubina jaza koji nas je odveo u blato se ne nazire, odavno smo u tunelu bez svjetla.

Dakako, neko će reći privatni univerziteti i fakulteti otvaraju se svuda u svijetu. To je tačno, ali rijetko gdje se može pronaći da privatne obrazovne institucije forsiraju ljudi koji su postavljeni na čelo državnih organa kako bi unapredjivali državnu imovinu, u koji spadaju fakulteti i Univerzitet u Tuzli.

Da postoji moral i etika u društvu, Gutić i ministri Vlade koja je donijela ovakvu odluku, već bi bili smijenjeni, zbog očitog sukoba interesa, a smijenjena bi bila i njegova družbenica Bećarević kao predsjednica UO UKC Tuzla. Iz istih razloga. (S. Alić, TL)

Svaka cast "dervisu" na komentaru (i jos nekima)! Upravo tako!

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 29 Јан 2017, 21:46

Srecom Lamija Adilovic NIJE verovala doktorima!

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 29 Јан 2017, 22:20

Jos malo o Klinickom Centru Sarajevo i samohvalisanju ...
"I tebe sam sit..." (kafano) kaze jedna pesmica!

Samo ne rece kako, na koji nacin???

Al` se "naoruzala" pratnjom - video:

Слика

Jedan od kad su u pitanju "bajke":

Слика

I tako dalje, puni su portali imena SEBI JA...

Ma nije valjda? Otkud protesti, a tako "uspesna" gospodja i NJENA klinika?

Ocito - moze joj se, zar ne? Ona je PODOBNA, ko u BiH gleda i trazi sposobnost!
A kultura je stvar KUCNOG vaspitanja...

Hahaha, BH intelektualci!
Sta ste doziveli i jos uvek dozivljavate - cutke!

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Јан 2017, 19:48

A cuj "Avaza"... dakle opet na "ratnoj nozi" koalicioni partnera (Fahrudin i Bakir)?
Eto odmah ce vas ONA poslusati i "probuditi" se!

I naravno sve preko ledja pacijjenata!
Toliko o njenim Sebijinim "uspesima" 8finansijskim):

Potresno pismo majke upućeno Sebiji Izetbegović

30.01.2017. |14:38

Слика

Autor teksta:

Sadina Beridan Zuhrić već tri godine vodi bitku za život. Tada, prije tri godine dijagnosticiran joj je tumor na obje dojke, koji su metastazirali na kosti i jajnike.

Sadina je jedna u nizu pacijentica na Odjelu onkologije, ali umjesto podrške, ona na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu nailazi na dodatne probleme - nedostatak lijekova.

"Već duži period kupujem lijekove, redovne za bolove, ali ja više nemam para da kupim pa da mi refundiraju. Prvi put sam kupila po jednu ampulu, koja košta 700-800 KM. Čekala sam mjesec-mjesec i po za refundaciju", rekla je za N1.

Ona se pita zašto KCUS ne nabavi sve potrebne lijekove, pa da njima refundiraju novac.

"Zašto oni nemaju neki ugovor s apotekama? Izborila sam se za sve, preživjela brojne greške koje su doktori napravili na meni i sada sam došla u fazu da ne znam šta više uraditi."

Na pitanje da li su pacijenti vršili pritisak na menadžment KCUS-a da se nabave potrebni lijekove, Sadina je kazala da do toga nije došlo jer se ljudi boje.

"Ljude je strah, ali mene nije. Bojim se samo Boga. Ja imam dokaze da su mi pogriješili dijagnostiku na početku liječenja. Kada su mi rekli da imam tumor dojke, magnet i ultrazvuk mi je bio uredu. Prema nalazima ispada da sam zapustila bolest, a ja sam redovno odlazila ljekaru."

Nakon pres-konferencije Sebije Izetbegović prošle sedmice, Sadina je odlučila uputiti javno pismo generalnoj direktorici KCUS-a.

Pismo prenosimo u cijelosti:

Poštovana gospođo Sebija Izetbegović,

Gledala sam Vaš izvještaj za 2016. godinu vezano za KCUS i u jednom dijelu se mogu s Vama složiti.

Ja sam lično neke doktore vidjela kako iznose lijekove iz Klinike. Čak sam se pitala zašto svi doktori koji prođu pored mene hodaju s ruksacima. To mi je bilo čudno. Slažem se s Vama što pravite uštede. Tako i treba. Izbaciti sve što ne valja.

Međutim, ono što je meni teško palo jeste kada ste rekli da pacijenti ukoliko nema lijeka kupe sami sebi pa će socijalno refundirati. Ja sam onkološki pacijent i ulazim u treću godinu. Svašta sam doživjela... i preživjela.

Rekla sam sebi da ću ja to pobijediti i evo borim se još uvijek. Pitala sam sebe kako sam ja jedina u porodici dobila karcinom. Onda sam sjela i poslagala kockice. Gospođo Sebija, kad se zaratilo ja sam imala 17 godina i ostala sam u Sarajevu. I dan-danas. I jasno i glasno mogu reći, ubila me ova država i politika, kršenje osnovnih ljudskih prava.

Šuti i trpi.

Šutim i trpim čak i kada doktori naprave ogromnu grešku na meni. I onda šutim i molim se da ostanem živa. Otvoreno Vam kažem, ja nikad nisam bila SDA. Ja sam Bošnjakinja, ali ne SDA. Sad sam Bošnjakinja, onkološki pacijent i 100% invalid.

Da vas pitam gospođo Sebija: hoćete li mi Vi posuditi pare da kupim lijekove ako ih na sljedećoj terapiji ne bude, pa ja Vama vratim kad mi socijalno refundira?

Gospođo Sebija, ja nemam para ni za obične lijekove protiv bolova koji su skinuti s liste, nemam para za kapi za oči jer nikad ne dobijem lijekove s liste, ja nemam para da kupim lijekove koje mi propišu drugi ljekari jer ni ti lijekovi nisu na listi. Ja nemam para da dođem na kliniku. Šta reći? Je li treba da umrem svom djetetu?

Da vas pitam gospođo Sebija, kako biste se Vi osjećali da vam dijete doživi ovo što sam ja? Majka mi je doživjela nervni slom zbog moje bolesti, a otac demobilisani borac sada je penzioner i još trpi bolesti iz rova. Sada penzioner, kupi meni lijek, a ne sebi. Penzioner.

Gospođo Sebija, upitajte sebe šta biste Vi da ste na mom mjestu. Ja hoću da živim, neću da umrem.

I hoću kad dođem na Kliniku da primim terapiju, da ne čekam po 3-4 sata. Ne interesuje ni mene ni bilo kojeg onkološkog pacijenta kako se ti lijekovi nabavljaju. Stvarno me ne interesuje i neću dopustiti da mi više iko radi o glavi. Lijekovi trebaju da budu u klinici.

Ako nema para za Klinike i lijekove, neka nam naš dobri Dino Merlin napravi još jedan humanitarni koncert, ovaj put za našu Kliniku ili da se malo obustave radovi tipa pločnika ispred Predsjedništva BiH, džamija itd. Sve za našu Kliniku. Zar je sve važnije od Klinike?

Gospođo Sebija, da li znate što liječenje od raka može učiniti za tijelo? Znate i to dobro. Ali ne znate da je najbolnije nasmijati se i ostati pozitivan, napisala je Sadina Beridan Zuhrić u pismu.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Јан 2017, 20:00

Nisam novinar, ali ipak volim preneti i glas druge strane (jedne od prozvaih) iz gornjeg teksta od 28.januara...
A gle brze reakcije:
Prije 6 h ste objavili tekst pod nazivom “Zona sumraka: Premijer Gutić “družbenici” omogućio osnivanje Medicinskog fakulteta!”

Bećarević: Demantujem navode iz članka “Premijer Gutić “družbenici” omogućio osnivanje Medicinskog fakulteta!”

Autor: - Jan 30, 2017

Слика

Dobili smo reagovanje dr. Munevere Bećarević na članak objavljen na portalu Tuzlalive.ba koji objavljujemo u cjelini.

Prije 6 h ste objavili tekst pod nazivom “Zona sumraka: Premijer Gutić “družbenici” omogućio osnivanje Medicinskog fakulteta!” u kojem me nazivate “družbenicom” i “životnom saputnicom” premijera Gutića koja je kumovala donošenju odluke o otvaranju privatnog Medicinskog fakulteta.
Obavještavam vas da nisam ni družbenica niti životna saputnica premijera Gutića niti sam na bilo koji način učestvovala u donošenju ove odluke. Nisam nikada ni bila pitana niti sam ikada ikome dala svoje mišljenje o potrebi otvaranja ovog fakulteta. Također UKC TZ nema nikakve veze sa odlukom Vlade i niti sam ikada potpisala ikakav ugovor između EU “Kallos” i JZU UKC. Obzirom da je u vašem tekstu navedeno niz neistina kojim se diskredituje moje ime insistiram na objavljivanju ovoga demanta u skladu sa članom 7 Kodeksa za štampu i onlajn medije u B i H.

S poštovanjem,
doc.dr. Munevera Bećarević

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 31 Јан 2017, 20:31

Odlican komentar "dervisa", no ipak u BiH SVE (nakaradno) MOZE!

Za i protiv: Ne može se sjediti na dvije stolice i gazdovati našim novcem

Autor: - 31. 01. 2017.

Слика

U povodu demantija dr. Munevere Bećarević, predsjednice UO UKC Tuzla na tekst vezan za odluku Vlade TK o osnivanju Medicinskog fakulteta Evropskog univerziteta “Kallos”, gdje obavlja dužnost v.d. dekanice, dobili smo zanimljiv komentar našeg čitaoca koji objavljujemo u cijelosti.

– Situacija sa ovim demantijem bi mogla biti urnebesno komična kada ne bi bila tragikomična po sistemu odgovora na pitanja koja nisu postavljena i unaprijed sadržajno obesmilenih opravdanja. Najbolja ilustracija za navedeno je “genijalni” odgovor malog Roma na pitanje “koliko je dva i dva”: “Znam kol’ko je, ali sad’ sam na raspustu.” Ispalo je da je najvažnije da li je “družbenica”, nisputnica ili šta već, naizgled, moćnog premijera TK, a ustvari, krucijalno pitanje je izuzetno krupan tzv. sukob interesa što je samo blagi eufemizam za institucionalnu koruptivnu predisponiranost. Ne može se biti predsjednicom upravnog odbora javne ustanove tj. najodgovornija osoba Univerzitetskog Kliničkog centra Tuzla sa milionskim budžetom i dekanesa tj. direktorica medicinskog fakulteta Univerziteta “Kallos” , uz postojanje poslovne saradnje te dvije institucije definirane komercijalnim ugovorima koji se tiču načina gazdovanja javnim, našim novcem.

Skromna i, koliko do juče, profesionalno anonimna doktorica Tabula rasa i još uvijek uposlenica Doma zdravlja Banovići zadužena uglavnom za pacijente Rudnika “Banovići”, sasvim je periferna i minorna individua u moru doktora i inih univerzitetskih profesora i drugog osoblja u vrlo sličnoj poziciji, izuzev činjenice, ustvari, njene burne političko-funcionerske karijere. Teško je to i pobrojati, a kamoli vremenski poslagati: članica opć.odbora SDA Banovići i KO TK; predsjednica Aktiva žena TK SDA; zastupnica SDA u skupštini TK; članica UO RTV TK i Privredne komore TK; članica skupštine ljekarske komore TK itd. isl. Paraleno je, naravno, predsjednica UO UKC Tuzla (naslijedila g.Begu), dekanesa “Kallosa”; docentica na Med.fakultetu u Tuzli na izbornom predmetu nevjerovatnog naziva “Menadžment u radiologiji”; saradnica tog istog Evropskog univerziteta u Brčkom; specijalizirala porodičnu medicinu; magistrirala, doktorirala i dragi Bog zna šta još sve ne. Njen, a i drugih, put prema zvijezdama svakako je popločan ličnim učešćem u “banovićkom” incidentu kod prebrojavanja glasova na 6.kongresu SDA u Sarajevu pod Bego-premijerskim autoriziranim radnim nazivom “hajmo i’ ba razvalit”.

Ostaje nejasno na koji se način “diskreditiralo” nečije ime napisom in media res: kada se politikom i raznim drugim stvarima postigne “sve”, pa i puno više od toga, uvijek ostane nedosegljiv problem lične autentičnosti, poštovanja i stvarnog društvenog ugleda (“imena”). To se teško ostvaruje “od petka do subote” ili razvaljivanjem. Barem je uvijek tako bilo do sada. (derviš)

Hmmm... eto ostavila je jednu stolicu... ekspresno?!

Munevera Bećarević podnijela ostavku na dužnost dekana Fakulteta zdravstvenih nauka “Kallosa”

Слика

Dr. Munevera Bećarević dosadašnja v.d. dekanesa Fakulteta zdravstvenih nauka na Evopskom Univerzitetu „Kallos“ podnijela je ostavku na ovu funkciju.

O razlozima ostavke govorila je za Kameleon.ba, odakle sukladno kolegijalnoj saradnji dva prijateljka portala, prenosimo tekst.

Kako je sve počelo i zašto ste donijeli ovu odluku?

“Svaki vlasnik bilo koje privatne firme ima jasnu misiju i viziju, i ja to podržavam. Vlasnik evropskog univerziteta je smatrao da treba i može da podnese zahtjev Vladi TK za laborat o sticanju dozvole za otvaranje Medicinskog fakulteta pri Kallos-u. Lično nisam bila pitana, niti sam učestvovala u razgovoru između vlasnika i predstavnika Vlade, ko god to da je bio. Odluka koja je donesena na Vladi, ja sam je čula preko medija. Nakon toga, bila sam izložena jednom strašnom mobingu, napadu na mene kao nekakvog neprijatelja javnog Univerziteta, družbenice premijera, kojoj je on omogućio da dobije medicinski fakultet.” – istakla je dr. Bećarević i dodala da ona nije neprijatelj javnih Univerziteta.

“Vrlo sam časno odrađivala posao na Kallosu, koji nije podrazumijevao Medicinski fakultet i odlučila sam da više ne obnašam nikakvu funkciju tamo, jer smatram da nije vrijeme da se formira privatni Medicinski fakultet. Duboko respektujem svo medicinsko osoblje, pogotovo na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli na kojem sam stekla svo akademsko znanje i zvanje.”

Šta Vas je još pogodilo?

“Veoma mi je žao što su mediji u jako loš kontekst doveli UKC Tuzla, koji nema nikakve veze sa Kallos-om. Ne želim više ni da podnosim bočne udare, gdje mi je sada veliki upitnik nad glavom. Može li žena uopšte išta uraditi u ovoj Bosni, Tuzlanskom kantonu, Tuzli, a da joj se pri tome ne pripišu kojekakvi epiteti, tipa družbenice, priležnice i tako dalje.”

Po Vama, zašto još uvijek nije vrijeme za privatne Medicinske fakultete?

“Morate znati da ja nisam protiv privatnih obrazovnih ustanova, niti bilo kojih drugih, ali pod USLOVOM da one ispoštuju standarde i norme koje su propisane našim zakonima i aktima. Smatram da ti standardi u ovom trenutku nisu zadovoljeni i da ovo vrijeme nije najbolji period za otvaranje takvog Univerziteta.”

Otvaranjem privatnih medicinskih fakulteta, jel to znači da smo prepušteni doktorima koji će svoje diplome kupovati?

“Već godinu dana radim na Kallosu i koliko znam, tamo niko nije kupio diplomu, tako da u tom smislu ne bih na tu temu uopšte pričala. Ono što mogu reći jeste da na ovom fakultetu rade ozbiljni ljudi i profesori koji predaju na javnim univerzitetima i dobra nastava nije vezana za privatnu i javnu, nego za predavača.” ()

I zanimljiv komentar:

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 31 Јан 2017, 20:44

A da u BiH SVE MOZE (za podobne njuske), cak i u policijskim i pravosudnim strukturama, najnoviji dokaz je i proslogodisnji slucaj nesrecnog mladica iz Sarajeva Dzenana Memica - zataskava se, LAZE - MAZE oko Dzenanove smrti vec godinu dana , no !
Da, slazem se, ovaj slucaj je samo vrh ledenog brega:

Nazalost, Dzenanov slucaj NIJE jedini, vec jedan

Zataskava se sve sto ima veze sa politicarima, doktorima, lovatorima, prijateljima, rodjacima, dakle s KORUPCIJOM, KRIMINALOM (na visokom nivou), NEPOTIZMOM...
E, tako je to u BiH sa svim (laznim) ZAKLETVAMA ne samo Hipokratovom...

Nepoverenje u BH pravosudje NIJE slucajno! NIKAKO!
Nazalost, nisu u pitanju ZATASKAVANJA samo saobracajnih nesreca.
Zataskava se sve sto ima veze sa politicarima, lovatorima, prijateljima, rodjacima, dakle s KORUPCIJOM, KRIMINALOM na visokom nivou, NEPOTIZMOM... "BRAVO" drzavo!
To je jadna STVARNOST bosanskohercegovackog pravosudja!
Evo samo par primera IMENOM I PREZIMENOM sa ovih stranica:

I tako dalje, i tako dalje... ima toga jos...
I pitanje - KOLIKO JOS? Danas, sutra, prekosutra? DOKLE VISE?
I zato svakodnevno treba podsecati - NEKA JAVNOST ZNA sta se (ne)RADI, ima pravo na to!

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 02 Феб 2017, 21:30

"Slucajno"?

EPIDEMIOLOZI UPOZORAVAJU Stiže nam najgori virus dosad!

Bolcano grip, najsmrtonisniji oblik virusa H3N2, stiže u Srbiju iz Hrvatske, gde je za samo nekoliko dana ubio 12 ljudi, upozoravaju epidemiolozi!

Autor: Informer | 02.02.2017. 00:06
Слика
Ilustracija: Profimedia

Za ovaj grip, koji je dobio ime po italijanskom gradu Bolcano, gde se prvi put pojavio, zasad nema vakcine, jer se radi o mutiranom obliku.

Srpski epidemiolozi upozoravaju da je pitanje dana kada će ovaj grip stići i u Srbiju i napominju da će mu izuzetno pogodovati naglo opotljenje vremena.

Hrvatski epidemilozi registrovali su 12 smrtnih slučajeva ovog gripa, od čeha u Splitu čak sedam. Samo u toku jednog dana virus je izolovan kod 480 pacijenata, 73 su zadržana na bolničkom lečenju zbog komplikacija, od čega je 16 u teškom stanju.

- Imamo posla s verovatno najsmrtonosnijim virusom gripa koji je poslednjih godina dolazio na ove prostore. Radi se o mutiranom obliku virusa H3N2, poznatijam kao bolcano virus, i za njega nema vakcine. Napada direktno pluća, izaziva jake upale i ako ne osetite probadanje u grudima i imate temperaturu više od tri dana, obaveznose javite lekaru - rekao je epidemiolog Boris Lukšić, načelnik Klinike za infektologiju KBC-a Split.

Epidemiolog Branislav Tiodorović objašnjava da će širenju ovog virusa najviše pogodovati toplije vreme koje je najavljeno u Srbiji narednih dana.

- Oboleli od bolcano virusa imaju simptome kašlja i kijavice i veoma je važno da se ljudi jave lekaru na vreme kako se ne bi pogoršalo stanje. Najviše treba da se vodi računa o deci koja borave u kolektivu, a ugrožene su i starije osobe. U Srbiji je grip već odnosio živote ove godine, tako da svi moraju biti oprezni. Posebno će biti krizan period u naredne dve nedelje, jer nešto toplije vreme pogoduje razvoju virusa, koji će se dodatno širiti kada počne drugo polugodište u školama. U najvećoj opasnosti su hronični bolesnici, ali i oni koji nisu vakcinisani od gripa - objašnjaa Tiodorović.

Strasno!

Nije lose znati...

Od gripe se umire: Kako razlikovati gripu od prehlade?

Od gripe godišnje u svijetu umire pola milijuna ljudi, a 3-5 milijuna ima težak tijek bolesti. Gripa je izuzetno zarazna i potencijalno smrtonosna bolest koja se prenosi uobičajenim socijalnim kontaktom, stoji na stranicama HZJZ-a. Od gripe mogu oboljeti osobe svih životnih dobi te se kod svih mogu razviti ozbiljne komplikacije kao što su bronhitis, upala pluća, upala mišića, mozga te pogoršanje postojeće kronične bolesti.

Jedan od razloga pogrešnog stava prema ovoj ozbiljnoj bolesti je činjenica da gripu često zamjenjujemo s običnom prehladom. A kako ih razlikovati, objavljeno je na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Gripa za razliku od prehlade počinje naglo, a simptomi se razviju već unutar 3 do šest sati, praćena je visokom temperaturom 38-40 stupnjeva C koja traje nekoliko dana. Oboljeli od gripe ima jake, intenzivne glavobolje, jako prisutnu bol u mišićima, izražen umor koji može potrajati tjednima.

Слика

Virus gripe se odlično prilagodio širenju među ljudima što gripu čini izuzetno zaraznom bolesti koja se lako prenosi kihanjem i kašljanjem. Virus možete prenijeti drugima i prije pojave prvih simptoma te pet dana nakon ozdravljenja. Neki ljudi mogu biti inficirani i bez razvoja simptoma širiti virus. Zbog toga se cijepljenje preporuča i osobama koje ne pripadaju posebno rizičnim skupinama radi posredne zaštite najugroženijih. Oboljeli od gripe je najčešće infektivan oko 10 dana, ako se radi o malom djetetu može biti i do 20 dana.

Nemojte zaboraviti niti druge mjere koje možete poduzeti u sprječavanju širenja virusa:

Redovito perite ruke sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi
Prekrijte usta i nos maramicom ili rukavom (ne dlanom) dok kišete ili kašljete
Izbjegavajte bliski kontakt s osobama oboljelim od gripe
Iako vam je posao važan, ostanite kod kuće ako ste bolesni. Ne izlažite druge virusu. Preležite gripu i oporavite se!

U Hrvatskoj dosad 12 mrtvih

S obzirom da je u Hrvatskoj ove godine od gripe umrlo već 12 ljudi, a povećana smrtnost je u Splitu gdje su prije dva dana umrle dvije bebe koje su imale virus gripe, a prije tjedan dana umrla je i 7-godišnja djevojčica, HZJZ je podsjetio jučer na dodatne informacije o gripi i komplikacijama do kojih može doći.

Gripa je akutna respiratorna bolest koja se javlja s visokom temperaturom i bolnim sipmtomima, a kasnije i respiratornim simptomima. Najčešće je to bolest koja za desetak dana prolazi samoizlječenjem ali dosta često može razviti komplikacije s mogućim smrtnim ishodima.

Gripa je globalni javnozdravstveni ali i makroekonomski problem. Ekonomski gubici u Hrvatskoj su višestruki, a najveći dio se odnosi na izostajanje s posla. Za svakog ponaosob gripa ima svoju cijenu od barem minimalno 1000 kn ako je bez komplikacija, a odnosi se na gubitak plaće uslijed bolovanja i povećanu potrošnju lijekova,piše HZJZ.

Zdravstveni gubici su još veći. Opterećenost zdravstvenog sustava za vrijeme sezone gripe je dva puta povećana a mjeri se kroz pobol, komplikacije od gripe i smrtnost. Osim toga za vrijeme sezone gripe prepiše se 75% više antibiotika od onoga što je potrebno, pa se time pogoduje i razvoju rezistencija.

KOMPLIKACIJE GRIPE

RESPIRATORNI SUSTAV
– bronchitis
– pneumonia
– otitis media, upala uha (najčešća komplikacija u djece)

SRČANOŽILNI SUSTAV
– myocarditis
– pericarditis

CNS
– encephalitis i encefalopathya
– febrilne konvulzije
– Reyev sindrom (<18)
– Guillain Barre sindrom
-aseptički meningitis
-transverzalni mijelitis

KOŠTANO MIŠIČNI SUSTAV
-myositis (djeca)
-rabdomioliza
-akutno bubrežno zatajenje

Iako se gripa ne može direktno povezati s brojnim komplikacijama, ona je u svakom slučaju onaj jezičac na vagi ili bolje rečeno “okidač” koji pokrene tu nekad i smrtonosnu lavinu.

U čemu su posebnosti cjepiva u odnosu na ostale lijekove?

Iako dosta često podcijenjeno u javnosti, cijepivo je izuzetno korisna mjera iz tri razloga, navodi HZJZ. Kao prvo dokazana je neškodljivost, cijepiti se mogu svi, a učinkovitost je uvijek značajna. Za razliku od ostalih lijekova ima nekih specifičnosti pa se stoga događaju i zabune u medijskom prostoru. Kao prvo cjepivo se mora primjenjivati iglom, a aktivne i pomoćne tvari u cjepivu biološkog su porijekla. Cjepivo se primjenjuje na zdravoj populaciji, glavni je čimbenik javnog zdravlja i najučinkovitija metoda suzbijanja zaraznih bolesti koje mogu imati teške posljedice (invalidited, smrt), izazivaju epidemije, ne postoji lijek ili je liječenje (rezistencija) dugotrajno, zaključuje HZJZ.(ip,tl)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Феб 2017, 14:06

Nazalost, ovo nije usamljen slucaj... DNO DNA odavno je dotaknuto i to na celom Balkanu, ne samo u Srbiji!

BEZ ADEKVATNE NEGE!

NAJTUŽNIJA SLIKA ZDRAVSTVA U SRBIJI: Misica šokirala javnost detaljima o smrti svoje bake! (FOTO)

Penzionerka Gordana Bojanić preminula je nakon što je bila u komi, jer, kako tvrdi njena porodica, u Opštoj bolnici u Priboju, gde je ležala danima, nije imala adekvatnu lekarsku negu

Objavljeno: 09.02.2017. 10:30h

Слика
foto: Fejsbuk / Bojana Bojanić

užičke bolnice, u koju je baka prebačena, jedva su se izborili za njen život, ali je danas, na žalost, njena unuka Bojana Bojanić saopštila tužnu vest.

- je preminula. Želim da se zahvalim Užičkoj bolnici, lekarima i kompletnom osoblju koji su dali svoj maksimum da se ona oporavi. Na našu žalost bilo je prekasno – napisala je Bojana Bojanić na svom Fejsbuk profilu.

Njen profil je otvoren i veoma posećen, s obzirom na to da se radi o poznatoj ličnosti. Bojana Bojanić je naša misica, koja je ove godine trebalo da nas predstavlja na izboru za Mis univerzuma, ali je bila sprečena zbog povrede ruke, objavio je nedavno „Puls“.

: Ispitaćemo slučaj i kazniti odgovorne

Direktor bolnice je juče, naložio da se ispita slučaj lečenja ove penzionerke, a medicinska sestra koja je bila zadužena da brine o nojoj najverovatnije će biti smenjena.

Naime, kako je Bojana Bojanić navela na svom profilu na Fejsbuku profilu, njena baka je bila prinuđena da boravi u pribojskoj bolnici, u kojoj su, kako tvrdi, o njoj vodili „brigu“ neadekvatni i nekompetentni lekari, koji joj čak nisu ni postavili dijagnozu, piše Alo.

– Pre svega, nije mi jasno iz kojeg razloga žena koja ne treba da se operiše, niti je operisana, leži na hirurgiji?! Kada smo pitali lekarku koja je bila zadužena za to odeljenje: „Šta je sa njom i iz kojeg razloga joj dajete ‘bensedine’ od 10 miligrama?“, ona nije imala adekvatan odgovor – počinje Bojana.

Zar se i OVO zove BOLNICA???
HOROR, UZAS, a ocito ne samo izgledom, usluga je jos veci HOROR, nezanislino!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Феб 2017, 20:15

Zahvaljujem autoru donjeg teksta Zenicanki za dozvolu objave istog na ovom forumu.
Tekst je danas objavila na svom FB profilu. Ovo je zaista strasno, prestrasno!
KOJI JAD I CEMER!
Godinama se pitam STA da im covek uradi?

Слика

Ponovicu tekst:

"Mama je uporno svakom doktoru govorila da je imala groznicu, potom bol u leđima koji je prešao u rame,potom u ruku.Ruka je otekla kao da je stotinu pčela ujelo.Na guglu nadjoh upravo ovakav slijed i pročitah da su to simptomi upale pluća. Što je najtragičnije dolaskom u bolnicu doktor i reče da je problemu sa srcem i slijedila neka upala i na tom osta.No o bolnici neki drugi put.Karabeg za otečenu ruku reče da je alergija na lijekove,a porodični ljekar Gledo ( u gradu kruži priča o njemu njegovih pacijenata,gled'o ne gled'o isti kurac) gledajući ruku reče, ne znam šta bi moglo biti.Nije mu palo na pamet da je posluša, tek onako ne bi li mu šta palo na pamet,a kamo li dati uputnice za dalje analize. Dade joj 14 injekcija linkocina i to bi sve.Čujem na bolovanju je,upala pluća,slomljena ruka,a ja jedva čekam susret s njim,da mu sav onaj silni teokap gurnem u žvalje.
Kad je sve izmaklo kontroli,nedelja veče hitna.Uradjen ekg i potom pregled kod doktorice Nine.Tri dana sam obijala vrata da saznam ime,jer se u bolnici pobogu izgubio nalaz.Nina mlada, pogleda nalaz ekg- a,ja krenuh da zatvorim vrata,jer ne moraju pobogu svi gledati moju mamu.Na to se ona drsko obrati i reče da ćemo brzo i da ne vidi razlog zašto sam mamu dovela.Po ovome ste trebali čekati svog doktora-reče.Onog istog gledo-negledo.Rekoh joj samo da mi da uputnicu za bolnicu.Tu istu noć mojoj mami izvadiše 5l vode iz pluća! Da je bila imalo profesionalnija ,na licu i u očima bi joj vidjela smrt,ašćare...
Nadjoh ja tu istu doktoricu, pa popričah malo s njom.Nakon što nije imala nijedan valjan argument za svoje ponašanje reče mi,znate ja sam mnogo učila,ja sam mlada i stažiram već 5 mjeseci.Koliko si ti učila govori činjenica da nisi čula 5 l vode u plućima!!!
Zamolih je na kraju da zarad svih budućih majki i očeva bude ljubazna,humana i profesionalna,da spašava živote, jer zato je zaboga školu učila.
Nego čitajte ljudi,informišite se,jer kako je vrijeme došlo moramo im istim stručnim jezikom simptome i haman već prepoznatu dijagnozu govoriti!"

Ispod teksta Sandra je postavila link sa kojeg prenosim :

Doc. dr. Elmir Jahić za Faktor: I virus gripe može uzrokovati upalu srčanog mišića

Tokom zime učestalije su virusne infekcije, obično respiratornih puteva i gastrointestinalnog trakta.

21:41 / 08.02.17

Слика

Vrlo malo pažnje posvećuje se pojavi miokarditisa, upalnom procesu mišićnog sloja srca. Iako je uzročnika puno, miokarditis, izazvan virusnom infekcijom, najčešći je.

Na virusni miokarditis ne misli se često jer kod pacijenata uglavnom dominiraju simptomi osnovne virusne infekcije (najčešće respiratorne i gastrointestinalne) tako da srčane tegobe često bivaju prikrivene i neprepoznate na vrijeme. Može proći od nekoliko dana do nekoliko sedmica da osoba počne osjećati simptome miokarditisa.

Koksaki virus

Kod oko polovine slučajeva uzročnik je Koksaki virus, iz grupe enterovirusa, koji izaziva crijevne infekcije, pa se bolest najprije manifestira stomačnim tegobama, iako osoba može osjetiti promjene na ždrijelu i koži.
Adenovirus (uzrokuje prehladu), ehovirus (uzrokuje gastrointestinalne bolesti), herpes virus, parvovirus, Epštajn-Barov virus te virus rubeole također mogu biti okidači za virusni miokarditis.

Osobe koje imaju AIDS također su izložene višem riziku.

Virus hepatitisa rijetko zahvata srce, ali u pojedinim oblicima može dovesti do teškog miokarditisa.
Virus influenze (grip) može izazvati miokarditis koji je veoma rijetko klinički prepoznatljiv, ali će i znatno pogoršati stanje kod srčanih bolesnika. Za vrijeme epidemije gripe oko 10 posto inficiranih osoba može imati simptome miokarditisa.

Usljed virusne infekcije srčanog mišića dolazi do oštećenja miocita-mišićnih ćelija, pa nastaje slabljenje funkcije srca kao pumpe, pojave aritmija - nepravilnog rada srca, razvoja srčane slabosti i drugih veoma teških stanja.

Simptomi koje imaju bolesnici s miokarditisom ovise o uzročniku, stepenu oštećenja srčanog mišića, prisustva komorbiditeta, odnosno drugih oboljenja.

Većina bolesnika ima vrlo blage simptome, a neki ih nemaju nikako.

Oni koji ih imaju osjećaju blago povišenu temperaturu, mučninu, ubrzano se zamaraju, povraćaju, imaju proljev, bolove u zglobovima, kašlju i curi im nos.

U težim slučajevima javljaju se poremećaji srčanog ritma, a kad su zahvaćene srčane ovojnice (perikard) osoba osjeća bol u prsima.

Teški oblici

Kod ozbiljnih oblika značajno slabi snaga srčanog mišića, što se manifestira pojavom otoka na potkoljenicama, čovjek otežano diše, guši se, naročito kada je u ležećem položaju.

Usljed razvoja kardiogenog šoka, teški oblici akutnog miokarditisa mogu biti i smrtonosni.
Za dijagnozu miokarditisa, uz anamnezu i klinički pregled, pacijent se podvrgava hematološkim, serološkim i imunološkim pretragama, radi se EKG, RTG pluća i srca, ehokardiografija, nuklearna magnetna rezonanca, kateterizacija srca i biopsija miokarda.

Važno je da tokom respiratorne ili gastrointestinalne virusne infekcije pacijent miruje i uzima simptomatsku terapiju uz nadoknadu tečnosti.

Ukoliko osjetite ovakve srčane tegobe nikako ne trebate odlagati odlazak internisti kardiologu koji će pregledom isključiti ili potvrditi dijagnozu miokarditisa.

Da, to "Vrlo malo pažnje" je kostalo zivota mog sina Denisa (bez kardiologa i kardioloskih pretraga), kao i jos mnogo, mnogo drugih pacijenata koji su imali slicnu nesrecu - pasti "u sake" diletantima (ocito mnogobrojnim i to ne samo u Tuzli)!
Eh, nije za svaku "susu" stetoskop i Hipokratova zakletva - to znamo vec dugo nazalost!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 16 Феб 2017, 17:42

HOROR 21. VEKA!?
Sta nam rade...sta covek da misli i uradi?
O vakcinama, teskim posledicama, dilemi roditelja, farmaceutskoj industriji (i MAFIJI) malo vise na i izmedju ostalih...
STA NAM RADE? KO? ZASTO?
Ostadoh u soku otvorivsi link koji je objavio moj FB prijatelj:

Слика

[size=120]Citiracu komentar pomenutog prijatelja Nevena M. cije objave redovno pratim, anjegovi komentari istih imaju smisla I TE KAKO!
Procenite sami:

"Pa to i rade,razmislite samo kakva je situacija sa ''cjepivima'' između ostalog.Nije tajna da su sve FARMACEUTSKE tvrtke poput ''NOVARTISA'' npr. u njihovom vlasništvu.Koliko imamo djece u posljednje vrijeme kao žrtve cjepiva.Kako odjednom,kako toga nije bilo prije dok je PLIVA bila Hrvatska industrija,ALKALOID Skopska,GALENIKA Beogradska.Oni to ne rade metkom ali zaslužuju metak jer su nam djecu učinili invalidima za sva vremena.To uspijevaju jer postave svoje ljude u ''VLADE'' koji su zapravo suučesnici u tom zločinu.Sve ćete ih prepoznati kao zagovornike EU."

I jos jedan zanimljiv tekst od juce:

Слика
Jurica Galoic/PIXSELL

ZASTRASUJUCE, ZAR NE? STA CINIMO?

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 24 Феб 2017, 22:51

Odlican video, jako, jako poucan!
Eto kako, eto zasto vrlo cesto i doktori ubijaju...
Da li je to ONO sto kazu "sve to zivot sam vrati"?
Nazalost, BUMERANG se cesto vrati bliskoj, NEDUZNOJ osobi kao u ovom sjajnom videu.
Sve cestitke autoru! Dobro pogledajte studenta medicine i njegovog profesora.
Da, to su POSLEDICE KORUPCIJE... izmedju ostalog.

Слика
https://www.youtube.com/watch?v=fcGVGu4tFx4
Последствия коррупции - Сыбайлас жемқорлық салдары

davno:

Ima zlocina koji se
ne oprastaju.
Ima obecanja koja se
ne zaboravljaju.
I pravdi koje ne uzmicu...

Nisam vernik, ali cvrsto verujem u tu neku prirodnu, kosmicku PRAVDU...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 26 Феб 2017, 23:47

Pa "krasno"... bosanska posla?

Tri zdravstvene ustanove iz FBiH, među kojima i Centar za srce Tuzla, pacijente tretiraju neispravnom opremom?!

24.02.2017 10:28

Слика

Imenovana laboratorija Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine za pružanje usluga verifikacije mjerila u zdravstvu, Verifikacioni Laboratorij – Verlab d.o.o., uradio je analizu zdravstvenih ustanova koje kroz 2016. godinu nisu izvršile zakonsku verifikaciju mjerila u zdravstvu, te do danas koriste neispravne uređaje.

“Od svih ustanova na području FBIH, zakonsku verifikaciju u 2016. godini nisu izvršili Sveučilišna klinička bolnica Mostar, Eurofarm centar Sarajevo i Centar za srce Tuzla, BH Srce i do danas koriste neispravne uređaje”, kazao je za portal Akta.ba doc.dr.sc. Almir Badnjević, direktor Verlaba.

Riječ je o 11 uređaja koji su dio zakonskog mjeriteljstva BiH, a to su: EKG, defibrilatori, pacijent monitori, infuzomati, perfuzori, anestezioloske masine, respiratori, dijalizni aparati, terapeutski ultrazvuci, inkubatori za bebe i mjerila krvnog pritiska.

“Svi ovi uređaji treba da se jednom godišnje verifukuju od strane imenovane laboratorije Insitituta za mjeriteljstvo BiH (Zakon o mjeriteljstvu BiH, Službeni glasnik br. 19/01)”, ističe on.

Dodaje da sve ustanove koje ne izvrše zakonsku verifikaciju navedenih uređaja tretiraju pacijente neispravnom opremom.Inače, neispravni, odnosno neverifikovani medicinski uređaji mogu značiti pogrešnu dijagnozu, a potom i pogrešnu terapiju za pacijente.

“To vam je identično kao da niste izvršili tehnički pregled vozila i registraciju vozila”, navodi on, ističući da svi pacijenti mogu slobodno da tuže navedene ustanove za pružanje usluga neispravnom opremom.Naime, kako bi uočili nepravilnosti tokom rada, zdravstvene ustanove postupkom verifikacije trebaju ustanoviti iste.”Sve zdravstvene ustanove u BiH kod kojih se pokaže da neki uređaj nije ispravan, odmah isti servisiraju, te nazovu da im se ponovi proces verifikacije ili rashoduju navedeni uređaj, ukoliko se ne isplati vršiti servisiranje istog. Kroz 2016. godinu posebno bi smo izdvojili bolnicu Orašje čiji aparati su pokazali najveći procenat tačnosti, te gdje su svi testirani uređaji bili u skladu sa Pravilnicima o mjerilima u zdravstvu (Službeni glasnik BiH, br. 75/14)”, ističe Badnjević za akta.ba.

Podsjeća da svaka ustanova koja ne izvrši zakonsku verifikaciju predmet je federalne tržišne inspekcije gdje su propisane kazne od 2000 do 20.000KM za pravna lica, za rukovodeća lica i za sva lica koja rukuju sa navedenom opremom.

(/Foto: Ilustracija)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 27 Феб 2017, 00:10

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable