Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1499
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 28 Сеп 2016, 23:11

Koja SRAMOTA!
NE PREPORUCUJEM pogledati SLIKE - zar je to moguce???
U 21. veku - heeej!

Teško oboljeli Amel Rizvanović otpušten iz bihaćke bolnice s otvorenim ranama

Doktori se nisu dovoljno brinuli o njemu i dobio je ozbiljne dekubitalne rane na tijelu jer ga nisu redovno pomjerali, kaže sestra Alma.

15:11 / 27.09.16
Слика

Teško oboljelom 24-godišnjaku Amelu Rizvanoviću iz Velike Kladuše hitno je potrebna pomoć kako bi otišao na liječenje u Njemačku, nakon što je sa ozbiljnim dekubitalnim ranama od ležanja na leđima u Kantonalnoj bolnici "Dr. Irfan Ljubijankić" Bihać otpušten na neuslovno kućno liječenje.

Imao nesreću

Amel je u aprilu imao saobraćajnu nesreću poslije koje je bio u komi tri mjeseca. Doktori su tada njegovoj sestri Almi Bajrektarević rekli da se samo čudo može desiti da Amel, ako se probudi, ne ostane stopostotni invalid.

- Nasreću, moj brat se probudio. Ležao je na Kliničkom centru u Sarajevu gdje je imao jednu uspješnu operaciju kičme i poslije toga je prebačen u bolnicu u Bihaću. Međutim, 19. septembra doktori su ga otpustili iz bolnice uz riječi da „za njega više nema pomoći ako ne bude imao kućnog doktora“. U bolnici se nisu dovoljno brinuli o njemu i dobio je ozbiljne dekubitalne rane na tijelu jer ga nisu redovno pomjerali, što je nužno u njegovom stanju - požalila nam se Bajrektarević.

Na aparatima

Kako nam otkriva Rasema Hodžić, koja je pokrenula humanitarnu akciju prikupljanja novca za Amelovo liječenje, ovaj teško oboljeli mladić je probio grudni koš, ima dva dripa i dva polomljena pršljena kičme, a diše pomoću aparata.

- Amelovo stanje je jako teško, a, osim toga, na kućnom liječenju nema sve što mu je potrebno za potpunu njegu. Ovakav slučaj, da doktori otpuste pacijenta u tako teškom stanju, nikada nisam vidjela. Amel hitno mora na liječenje izvan BiH - kazala nam je Hodžić.

O Amelu se trenutno brinu sestra i otac, a pomaže im i komšija medicinar. Porodica Rizvanović dala je saglasnost njihovom sugrađaninu Suadu Beganoviću, koji se također uključio u humanitarnu akciju, da prikuplja novac za Amelovo liječenje putem transakcijskog računa 1613000071807991 (Raiffeisen Bank).

Iz bolnice "Dr. Irfan Ljubijankić" Bihać jučer nismo uspjeli dobili odgovor zašto je Amel u tako teškoj životnoj borbi pušten na kućno liječenje.

(Dž. Čolak/Faktor.ba)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 28 Сеп 2016, 23:35

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:SRAMOTA!
Za smrt mlade majke dvoje dece "11 meseci kućnog zatvora" ???
Na ovom Balkanu zivot je NISTA, a doktori - kasapini zasticena vrsta! Isto (i jos gore) je u BiH!

Pančevački lekar KRIV ZA SMRT MLADE MAJKE, osuđen na 11 meseci kućnog zatvora

I. Milićević | 07. 12. 2015. - 15:22h izmena vesti 16:10h | Komentara: 48

Osnovni sud u Pančevu izrekao je danas prvostepenu presedu i osudio hirurga iz pančevačke Opšte bolnice dr Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, kao i godinu dana zabrane obavljanja hiruške prakse, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić (30).

Слика
Marijana Jojkić

Mlada Pančevka i majka dvoje dece preminula je u martu 2006. od upale trbušne maramice, izazvane nekonstatovanjem perforacije slepog creva.

Na današnjem pretresu iznete su najpre završne reči, da bi nakon nekoliko sati sudija Dalea Irinel izrekao presudu i proglasio hirurga krivim.

Osuđujuća presuda izrečena je najpre zbog nalaza i mišljenja sudsko-medicinskih odbora iz Beograda i Niša. Komisije veštaka su potvrdile da je dr Ivica postupio nesavesno i da je smrt mlade majke nastupila zbog neblagovremenog konstatovanja upale slepog creva.

Na ovu presudu osuđeni lekar, kao i tužilaštvo i porodica Jojkić imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.

Postupak je trajao punih šest godina, a od pre tri meseca vodio ga je i novi sudija Dalea Irinel jer je prethodni Mojsa Kostić otišao u penziju.

Tokom suđenja saslušani su i medicinski veštaci iz Beograda i Niša čije su komisije potvrdile da je dr Ivica nesavesno postupao i počinio brojne propuste u zbrinjavanju Jojkićeve, koji su na posletku doveli do tragičnog ishoda.

U njihovim izveštajima naznačeno je da postupanje hirurga dr Ivice nije bilo u skladu sa pravilima struke i hiruške prakse već od samog trenutka kada je Marijanu primio u bolnicu.

Smrt je u direktnoj uzročno posledičnoj vezi za upalom slepog creva, koja je nastupila zbog očiglednog nesavesnog postupanja hirurga Opšte bolnice”, navedeno je u izveštaju beogradske komisije veštaka, u koju je “Blic” imao uvid.

Slični stav imala je i niška komisija koja je u svom nalazu navela da je dr Ivica mogao da postavi pravu dijagnozu, da nije odmah prepisao antibiotik i lek protiv bolova, a da prethodno nije sproveo neophodne analize i utvrdio šta je izvor Marijaninog lošeg stanja.

Na taj način je primenio očigledno “nepodobno sredstvo lečenja” čime je zamaskirana opšta klinička slika, što je u narednim danima zakomplikovalo i postupanje drugih lekara, što ih, po mišljenju veštaka, ne oslobađa odgovornosti.

Dvoje dece ostalo bez majke

Marijanu Jojkić primio je dr Ivica u pančevačku Opštu bolnicu 10. marta 2006, sa simptomima napada slepog creva. Lekar je to isključio kao mogućnost, pa ju je narednih pet dana pogrešno lečio antibioticima i lekovima protiv bolova. Nakon pet dana Marijana je prebačena u Urgentni centar, gde joj je konstatovana upala trbušne maramice izazvana pucanjem slepog creva i zakasnele hirurške intervencije. Umrla je 20. marta, ostavivši za sobom dvoje dece.

blic.rs

Naravno da TREBA da znaju KO je KRIV i da krivca treba kazniti!
Ja sam mislila da je BH pravosudje najgore...

HAOS U TUŽILAŠTVU Roditelji devojke umrle greškom lekara IZGUBILI PRAVO ŽALBE

Hoćemo da znamo ko je kriv, kažu roditelji pokojne Marijane Jojkić, koji su zbog javašluka u pisarnici tužilaštva izgubili pravo na žalbu.

Osnovni sud u Pančevu osudio je hirurga Opšte bolnice dr Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, kao i godinu dana zabrane obavljanja hirurške prakse, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić.

I. Milićević | 31. 01. 2016 - 07:14h
Слика
Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Očajni: Marijanini roditelji Kruna i Nikola Milovanović

Jojkići, ali ni zamenik postupajućeg tužioca, nisu bili zadovoljni visinom izrečene kazne nesavesnom lekaru, zbog čega su, nakon što bi sud poslao pismeni otpravak presude, nameravali da se žale.

Zbog činjenica da je presuda misteriozno zagubljena u pisarnici tužilaštva u Pančevu, te da nije na vreme stigla do tužioca, pred Apelacionim sudom razmatraće se samo žalbe okrivljenog lekara i njegovog branioca.

Marijana je zbog pogrešnog lečenja i zakasnele intervencije preminula od sepse u martu 2006. Imala je 30 godina.

- Nismo mogli ni da sanjamo da bi posle šest godina mukotrpnog suđenja, mogao da se dogodi ovakav propust. Hoćemo da znamo ko je za to kriv, a od tužioca očekujemo da će otkriti i objaviti sve okolnosti ovog događaja, a da će odgovornog kazniti - kazali su za "Blic" Marijanini roditelji Kruna i Nikola Milovanović.

Oni kažu da je najpotresnije u čitavoj situaciji to što oni kao oštećeni u postupku, po zakonu, nemaju pravo žalbe, već u njihovo ime to čini tužilaštvo.

Da li se neko zapitao šta bi se dogodilo da je kojim slučajem sud doneo oslobađajuću presudu? Za smrt našeg deteta tada ne bi bilo krivca
Marijanini roditelji

- Krivica dokazana, ali nikako nismo zadovoljni visinom kazne, zbog čega nam je ta žalba bila veoma bitna. Da li se neko zapitao šta bi se dogodilo da je kojim slučajem sud doneo oslobađajuću presudu? Za smrt našeg deteta tada ne bi bilo krivca - kažu Milovanovići.

blic.rs

Stvarno SRAMOTA!

NESAVESNO LEČENJE
PANČEVAČKI LEKAR OSUĐEN PO DRUGI PUT: Nanogica hirurgu zbog smrti pacijentkinje

15:18, 27.09.2016.
Слика

PANČEVO - Osnovni sud u Pančevu osudio je juče po drugi put hirurga Opšte bolnice iz tog grada Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić (30), koja je preminula od upale trbušne maramice, izazvane nekonstatovanjem perforacije slepog creva.

Mlada Pančevka preminula je u martu 2006. zbog lekarskog nemara, ostavljajući za sobom dvoje maloletne dece. Ovo je druga prvostepena presuda doneta u ovom slučaju, a prethodnu, kojom je optuženi lekar bio osuđen na identičnu kaznu, ukinuo je Apelacioni sud i naložio da se suđenje ponovi.

U obrazloženju presude, sud je naveo da je lekar proglašen krivim najpre zbog nalaza i mišljenja komisije veštaka, koje su potvrdile navode optužnice da je Jojkićeva nakon prijema u bolnicu, sa očiglednim simptomima upale slepog creva, pogrešno lečena nekoliko dana.

Po stavu veštaka, optuženi lekar je postupio nesavesno i Jojkićevu priključio na terapiju koja je zamaskirala kliničku sliku i pogoršala njeno stanje.

Kada je stanje postalo kritično, pacijentkinja je prebačena u Urgentni centar gde joj je konstatovana upala trbušne maramice izazvane pucanjem slepog creva, koju optuženi lekar nije ni konstatovao.

Preminula je 20. marta 2006, da bi posle nekoliko meseci, policija i tužilaštvo bila pokrenuli istragu u pančevačkoj Opštoj bolnici.

Optuženi lekar je tokom čitavog postupka negirao krivicu, tvrdeći da je u slučaju Jojkićeve postupio u skladu sa strukom, iako su veštaci tvrdili suprotno.

Osim što postupak pravosnažno nije okončan ni posle punih 10 godina, poslednjih meseci pratile su ga brojne kontroverze. Naime, nakon što je izrečena prethodna prvostepena presuda, krajem prošle godine, njen pismeni otpravak zagubljen je u pisarnici tužilaštva, zbog čega je postupajućem tužiocu istekao rok za podnošenje žalbe.

Pokrenuta je interna istraga u tužilaštvu koja je rezultirala pokretanjem disciplinskog postupka protiv radnika pisarnice.

Sednica Apelacionog suda, nakon koje je i ukinuta presuda, održana je tada bez bez žalbe tužioca koji su istovremeno zastupali i porodicu Jojkić.

Iziritirani činjenicom da zbog tog propusta, tužilaštvo u predstojećem drugom žalbenom postupku neće moći da traži veću kaznu od prethodno izrečenih 11 meseci kućnog zatvora, porodica Jojkić je u slučaj uključila Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM).

Osim što su odmah podneli žalbu Ustavnom sudu, predstavnik JUKOM-a je zastupao porodicu tokom ponovljenog postupka koji je juče i okončan. Pored 11 meseci kućnog zatvora, lekaru je izrečena i jednogodišnja zabrana rada u struci, ali je on, nevezano od slučaja, nedavno penzionisan.

kurir.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Сеп 2016, 23:40

Pogledati prethodnu stranicu o slucaju...
Dobro su se "setili" - sta li ce "naci" posle toliko vremena??

Federalna inspekcija zdravstva vrši provjere u mostarskoj bolnici zbog smrti beba

Federalna inspekcija vrši provjere u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici (SKB) u Mostaru zbog nedavne smrti tri bebe u ovoj zdravstvenoj ustanovi, potvrdio je za Klix.ba glasnogovornik Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) Pero Pavlović.

Piše: A. B./Klix.ba prije 12h 56 min
Слика
Foto: Klix.ba

Federalni inspektor zdravstva je na zahtjev ministra zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK Gorana Opsenice došao izvršiti inspekcijski nadzor u SKB Mostar, a ministrov zahtjev se temeljio na događanjima vezanim za smrt nekoliko beba u bolnici.

Pavlović dodaje da su u pitanju federalne inspekcijske provjere, s obzirom na to da HNK nema zdravstvenog inspektora. Rezultati će biti dostavljeni ministarstvu, nakon čega će javnosti biti poznato više informacija.

Podsjećamo, u mostarskoj bolnici su za mjesec dana umrle tri bebe, što je drugi nemili slučaj ove prirode u ovoj zdravstvenoj ustanovi kada se u obzir uzme da je od početka 2015. godine umrlo još deset beba. Dvije porodice iz Mostara, čiji su dječaci preminuli 16. i 21. augusta 2016. godine, sumnjaju da je smrt uzrokovala opasna bakterija klebsiela pneumonije (klebsiella pneumoniae), od koje je prošle godine na istom odjeljenju umrlo troje djece.

Iz bolnice su negirali da je uzrok smrti beba bilo kakva bakterija.

klix.ba

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 06 Окт 2016, 22:37

Rekoh je tamo na 51. stranici: "Uzmi ago koliko ti drago"
A kome ces nego SEBI (JA)...

Ha, ha, ha, bas se slatko nasmejah! Zar u BiH? ONA i slicni joj na "visokim" polozajima (samo cekam da tresnu!) da krivicno odgovara?

ISTRAGA
NOVE NEZAKONITOSTI DIREKTORICE KCUS-a: Sebija Izetbegović bi mogla krivično odgovarati zbog utaje

Sebija Izetbegović nastavlja sa pokušajima da upravlja svim segmentima zdravstva u Sarajevu. No, njeni posljednji potezi ukazuju na klasično krivično djelo...
...Slučaj sa nezakonitim zadržavanjem novca Ljekarske komore samo je jedan u nizu primjera kojim direktorica Kliničkog centra želi pokazati ili dokazati da ona upravlja svim dešavanjima u zdravstvu Kantona Sarajeva.

Слика

SEBI JA, a kome drugome?
U "privatnoj drzavi" kako rece u videu Dragan Radovanovic - jeste da je predizborna!
A mozda se obistini i ona narodna "ko visoko leti... "

IMENOVANJA - UNSA: Da li će Škrijelj ispuniti želju Sebije Izetbegović da postane i član Senata? - Rifat Škrijelj, sada već bivši dekan Prirodno-matematičkog fakulteta dužnost rektora preuzima sutra 1. listopada, kako je predviđeno i Statutom Univerziteta u Sarajevu, piše novinska agencija Patria. Prije samog stupanja na ovu dužnost Škrijelj je dobio zadatak Stranke demokratske akcije (SDA) da ispuni novu želju Sebije Izetbegović, direktorice KCUS-a i supruge Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH. Kako saznaje Patria iz dobro upućenih izvora dr. Izetbegović želi biti član Senata UNSA-e, a da bi se to i ostvarilo potrebno je mijenjati Statut UNSA-e. ... -Nakon što je ovladala zdravstvom, dr. Izetbegović želi da ovlada i prije svega Medicinskim fakultetom, a onda i da se u samom Senatu njena riječ i odluke poštuju. Žalosno je da se ovo dešava, jer Univerzitet u Sarajevu je svjetski priznata obrazovna institucija, a bojim se da ovakvim mahinacijama ne zapadnemo u jedan lavirint iz kojeg teško možemo izaći – dodao je naš izvor.

Hmmm...
Klinickim centrima u BiH LAZI nisu nepoznanica vec duuugo, ali ipak, kaze ona narodna - "U lazi su kratke noge"...

Haos na KCUS-u
UGROŽENE BEBE, NEMA OPERACIJA NA GRUDNOJ HIRURGIJI: Zbog Sebije Izetbegović ljekarima upitne licence

UKCS negira haos, pacijenti sve bučniji u nezadovoljstvu

Status na FB koji je otkrio svu ozbiljnost stanja na UKCS-u
I dok Klinički centar u Sarajevu ratuje s neistomišljenicima, ljekari iz ove institucije masovno odlaze. Sve su češće priče o nedostatku osnovnih medicinskih potrepština, od lijekova do opreme, te manjka medicinskog osoblja. Iz Kliničkog centra, iako tvrde da su otvoreni za javnost, odgovora na brojna pitanja o stanju unutar ove institucije nema.

Слика

I tako dalje...
A citam da su novinar Avdo Avdic i "Zurnal" tuzeni (???).
Zanimljivo, s obzirom na to da je protiv direktorice Klinickog centra Sebije Izetbegovic otvoreno VISE istraga... "blago" pacijentima!

Istraga
Saslušan predsjednik Ljekarske komore: Tužiteljstvo Kantona Sarajevo istražuje sukob između Kliničkog centra i Ljekarske komore

Nakon što je počeo sukob između rukovodstva Ljekarske komore i direktorice Kliničkog centra u Sarajevu Sebije Izetbegović koja ima podršku nekolicine ljekara, umiješalo se Tužiteljstvo Kantona Sarajevo. Kako saznajemo, prvi je saslušan predsjednik Ljekarske komore Kantona Sarajevo Fahrudin Kulenović
Predmet KCUS - Ljekarska komora, formiran je dan nakon što je direktorij Kliničkog centra tražio promjenu rukovodstva Ljekarske komore zbog kritikovanja rada generalne direktorice Sebije Izetbegović...
ISTRAGE NA KLINIČKOM CENTRU... Predmet u Kantonalnom Tužiteljstvu je formiran nakon što je Žurnal objavio da generalna direktorica Kliničkog centra Sebija Izetbegović odbija da novac koji pripada ljekarima prebaci na račun Ljekarske komore i da ga planira prebaciti na račun apoteke Kliničkog centra. Zbog tog poteza direktorica bi mogla krivično odgovarati zbog utaje.
Podsjetimo, ovo nije jedini predmet u Tužiteljstvu Kantona Sarajevo vezan za direktoricu Kliničkog centra...

I na kraju - "SLAG"!

Слика

KORUPCIJA U ZDRAVSTVU: RIJETKO SE SPOMINJE I BRZO ZABORAVLJA - Najčešće, informacije o korupciji dospijevaju u javnost kada se međusobno obračunavaju političari. Što je važnija pozicija za koju se bore, veće su i šanse da će javnost doznati više detalja o zloupotrebama ...
Rijetki primjeri istraživačkog novinarstva...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 08 Окт 2016, 22:51

nevenkagaragic пише:Za strasne price slicne ovoj koju prozivljavaju Dragica i Gorana Plauc cula sam davno... to se desavalo cesto u bivsoj nam drzavi.
Tako i za nestanak (prodaju) beba u Srbiji ...
Ovim monstrumima koji kradu i prodaju bebe zelim dugogodisnji zatvor (i to bi im bila najblaza kazna...)!

JEZIVA STATISTIKA
UŽASNO: U Srbiji ukradeno više od 6.000 beba!

Lekari mi nisu dali da vidim sina, samo su rekli da je rođen mrtav! Ni 35 godina kasnije ne znam šta se zapravo desilo, kaže Mirjana Novokmet

Слика

Samo jedan komentar nesrecne majke:

"Sarajka 28.03.2013. u 10:47
Konacno da neko progovori o kradji beba!!!!Pozivam sve savjesne ljude da ako znaju za neki slucaj usvojenog djeteta javno kazu, 1992 godina rodila sam sina, bila sam izbjeglica na moju zalost,sama bez igdje ikoga svoga, rekli su mi da je djete prevremeno rodjeno a nije, u otpusnoj listi pise da sam imala spontani u 6-om mjesecu a ja sam usla u 9-t i mjesec,iz Sarajeva sam dosla u Srbiju u 6-om mjesecu trudnoce i imala normalan porod,rodila sam sina, vidjela sam mu samo nogicu i cula da place, dali su mi papir da potpisem a zatim injekciju vise se ne sjecam nicega, u otpusnoj listi pise samo trenutna moja krvna slika pri otpustu,mom sinu ce 7-og jula biti 21 godina, culi smo da je usvojen i zivi negdje u Svajcarskoj, NEMAM VISE DJECE, MOJ ZIVOT ZIVOT NIJE, POSLIJE GUBITKA DOMA I DJETETA ZIVIM A DUSA MI JE MRTVA, MOLIM DOBRE LJUDE AKO IMAJU INFORMACIJU ZA USVOJENU UKRADENU DJECU da to i otkriju,zelim svima da nadju svoju djecu"

Agonija roditelja nestalih beba i dalje traje... Dokle?

STRANA 25

STRANA 26

STRANA 34

I tako dalje...
Ipak, poneka se nestala beba i pronadje, ALI...

OTKRIVENA KRAĐA BEBA: "Mislio sam da mi je brat mrtav, a onda sam ga upoznao"!

"Tvrdim da je moj brat blizanac ukraden iz porodilišta i da je on živ danas", istakao je Miljković ekskluzivno za Novu borbu, dodavši da policija i Tužilaštvo u Srbiji štite takav vid organizovanog kriminala.

Autor: Nova borba 06.10.2016

Слика
Ivan Miljković/ Foto: Facebook.com

Miljkovićeva majka je 7. maja u Svijancu 1979. godine, bez ikakvih komplikacija rodila dva muška deteta, blizanca.

"Već sledećeg jutra, bez ikakvog znanja naše majke, prebacili su nas na Neonatalogiju za Beograd, majka je saznala za to tek kada smo mi već bili u Beogradu. Tati je odmah 8. maja rečeno da ide da upiše imena deca u matičnu službu, i da je jedno preminulo, a da je drugo u kritičnom stanju", svedoči Ivan Miljković i dodaje da je njegovi otac odmah otišao u matičnu službu, gde blizancima upisuje imena Ivan i Nenad i kreće za Beograd.

"Kad je stigao u Beograd, tražio je da preuzme leš deteta, a iz tadašnje Specijalne bolnice za nedonoščad, rekli su mu da ne može da preuzme telo, te da će dokumentaciju dobiti, i tada su ga savetovali 'da čuva ono što je ostalo, pošto je ono u kritičnom stanju'", govori Miljković za naš portal i dodaje da dokumentacija nikad nije stigla, kao niti bilo kakva potvrda o smrti.

Porodica Miljković bila je bez ikakve informacije sve do 2003. godine, kada je Ivanova majka u jednoj priči prepoznala identičan slučaj i tada kreće i dokumentovana portaga za njegovim bratom.

"Ubrzo smo ustanovili da nema grobnog mesta Nenada Miljkovića, da nema nikakvog materijalnog dokaza da je on umro, ustanovili smo da je on verovatno živ, jer čim nema potvrde o smrti, i nema sahrane, dete je živo", govori Ivan i ističe da na Neonatologiji u Beogradu postoji matični list otpusne liste za njegovog brata, a za njega matični list otpusne liste i otpusna lista, tako da je lako pretpostaviti da je otpusna lista Miljkovićevog brata blizanca otišla u novu porodicu.

Kao dodatni dokaz o lošem pokušaju prikrivanja smrti njegovog brata, Ivan ističe podatak da postoje četiri različita datuma smrti.

"Po protokolu svijanačkom piše da je jedno dete umrlo odmah po porođaju- tu se onda postavlja pitanje kako je moglo za beogradsku Neonatologiju da bude prosleđeno dvoje iz Svilajnca? A po njihovom protokolu porođaja, piše da je po nečijoj izjavi utvđeno da je jedno preminulo", svedoči Ivan.

Слика
https://s26.postimg.cc/5sefjjq2h/368_no ... 0_16_2.jpg

"U Savskom vencu na Neonaologiji se kaže da je moj brat blizanac umro 8.5.1979, a posotoji podaci i da je preminuo 2.7.1979. U dokumentu iz 2007. godine o poništenju matičnog broja, pošto su nam dodeli identične matične brojeve, za obojicu isti i tako hteli da prikriju identitet mog vrata, piše 8.7.1979. godine. I to je četvrti datum", kroz nevericu priča Miljković.

"2004. godine mu je poništen upis u matičnu knjigu rođenih kroz brisanje državljanstva, kao da nije ni rođen - zato tvrdim da taj vid zločinačkog kriminala ima veliku zaštitu sudstva i policije", osečan je naš sagovorik koji dodaje da mnogo porodica u Srbiji traži nestale bebe, ali da sudovi to vešto prikrivaju.

"Znam za mog brata, i ko je i šta je, i gde je. Ali, ko god je u Srbiji izašao sa identitetom da sumnja, došlo je nekako do suda. Kod nas privatne DNK analize sud ne prihvata, dok nisu po nalogu suda. Ko god je po nalogu suda radio neku DNK analizu, to je sve zatvoreno i palo je u vodu.

Milljković je sada u kontaktu sa svojim batom, a DNK analizom su i potvrdili srodstvo. Međutim, on traži pravnu satisfakciju.

"Meni je u cilju da država kaže ko je, šta je i gde je. Ja znam sve i tvrdim da je on odrastao na Kosmetu, u albanskoj porodici, koja je rimokatoličke veroispovesti. Ali, neću se zaustaviti dokle god ne 'otvorim' institucije".

Слика

Miljković tvrdi i da nova Vlada u Srbiji štiti krađe beba. Prema njegovim rečima, premijer Aleksandar Vučić je dao nalog nekim službama da ispitaju njegov slučaj.

"Dao je nalog MUP-u, Ministarstvu omladine i sporta, Ministarstvu zdravlja i verovatno Ministarstvu pravde da provere moj slučaj, i taj izveštaj je bio dostavljen u kabinet premijera pre aprilskih izbora. E, onda su počeli da me 'vozaju' iz njegovog kabineta, te zbog predizborne kampanje, te su izbori, pa dođite posle. Ja im se uvek obratim i pismeno, a mnogo puta sam razgovarao i sa njegovom šeficom kabineta Divnom Arsić, koja me je gomilu puta i izvređala i nagrdila, prosto kao da mi je zabranjeno da zovem", ističe Ivan i dodaje da mu je javljeno da je taj izveštaj dostavljen na njegovu adresu poštom, ali i da on nikada nije stigao do njega.

"Znam zašto oni meni ne daju takav izveštaj. Prosto, ako mi napišu da je Nenad živ, ja bih ih tužio i tu bi mnogo ljudi 'moralo da padne', a ako napišu da nije, ja bih tražio grobno mestu i eshumaciju, a grobnog mesta naprosto nema", zaključuje Miljković i kaže da ima odgovor iz beogradskog pogrebnog preduzeća u kome stoji da nijedna beba iz Neonatalogije nije preuzeta u maju mesecu 1979. godine.

Nova borba će u narednom periodu pisati opširinije o slučaju porodice Miljković.

novaborba.co.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 09 Окт 2016, 21:45

Pa ljudiiiii........
Da li je TO MOGUCE u 21.veku???
Pa DOKLE vise???
Dusice draga, ko te to "lecio"?
MONSTRUMI kao i mog sina Denisa i jos mnoge, mnoge sirom Balkana - PROKLETI da su!

TRAGEDIJA: Dečak slomio ruku, pa umro od sepse
Preminuo Radenko Nikodinović (8), roditelji optužuju lekare. Bakterija zahvatila pluća, glavu... Majka i otac upiru prst u dr Bojanića. Sutra obdukcija tela deteta. Lekari u Beogradu, po prijemu deteta, shvatili da mu je ruka istrulila

Слика
Preminuli Radenko Nikodinović (8)

KO JE KRIV ZA SMRT DEČAKA? Radenko (8) polomio ruku tokom igre, a šest dana kasnije PREMINUO OD INFEKCIJE

S. Pajić | 09. 10. 2016 - 14:52h |Komentara: 180

Osmogodišnji Radenko Nikodinović iz Kozjaka kod Loznice, preminuo je u subotu u Beogradu od posledica trovanja organizma, nastalog posle zadobijenog preloma ruke tokom igre.

Слика
Foto: S. Pajić / RAS Srbija
Majka zorica i otac milan Nikodinović

Dečak je pre sedam dana (2. oktobra) zadobio prelom na sredini unutrašnjeg dela leve podlaktice, zbog čega su ga roditelji automobilom prevezli do Loznice na ortopediju Opšte bolnice. Kako kaže Radenkov otac Milan, dežurni ortoped bio je dr Dobrivoje Bojanić, koji je odmah prihvatio dete i rekao da će najverovatnije biti potrebna operacija u Beogradu.

– Doktor je pregledao dete i pokušao da sanira prelom. Kako je rekao, uspeo je da namesti ruku, da sve uklopi kako treba, obavio snimanje i stavio gips i rekao da ne treba da brinemo. Dete je pustio da ide kući i naš Radenko nije zadržan u bolnici – kroz suze priča otac Milan i tvrdi da nijednog momenta lekar više nije pominjao da dete treba hospitalizovati.

"Verovali smo lekarima"

Već tokom noći dečak je dobio temperaturu, tetka Jelena se seća da je bio miran jer se uplašio zbog preloma.

Слика
Foto: S. Pajić / RAS Srbija
Radenko Nikodinović

– On je inače bio nemirno dete, ali se te večeri skoro nije ni pomerao, želeći da ga što pre prođu bolovi i ruka zaraste. U ponedeljak je odveden da primi injekciju a temperatura nije spadala, mada nije bila visoka. Majka Zorica gaje odvela kod pedijatra koji je objasnio da je takva temperatura normalna i da je sve drugo uredu sa detetom. Verovali smo lekarima jer su nas uveravali da je sve kako treba i nismo ni razmišljali da negde vodime dete na dodatni pregled – priča Jelena.

Narednog dana, u sredu 5. oktobra, bila zakazana kontrola i previjanje i, kako kažu Radenkovi roditelji, isti lekar je pogledao ranu, očistio je i tad rekao da je ipak trebalo dete ostaviti u bolnici. Majka je pitala da li je normalno da tako otekne ruka, na šta je on objašnjava da dete nije držalo ruku kako treba i da mora da je okrene vertikalno.

"Normalna temperatura - 38?!"

- Temperatura do 38 je i dalje smatrana za normalnu, doktor je rekao da dete drži ruku podignutu i da će otok spasti. Međutim Radenko se i dalje nije osećalo dobro i oko pet popodne temperatura je bila 39. Predveče je ruka bila hladna i voštane boje, dete je počelo da se trese od temperature i da halucinira. Odvezli smo ga u Hitnu, odatle kod dečjeg pedijatra i onda ponovo na ortopediju gde je opet bio isti lekar. Rekao je da je gips previše stegnut i kad je popustio gips videla sam da je ruka bila strašna. Zadržao nas je na odeljenju i rekao da bi najbolje bilo da dete pošalje za Beograd. Prvo je rekao ujutro, ali kad je suprug otišao iz bolnice, odlučio je da ipak odmah spreme sanitet. Objašnjavao je da to čini radi svake sigurnosti i da je siguran da je on sve uradio kako treba. Iste večeri Redenko je prebačen u Institut za majku i dete u Beograd – priča majka Zorica.

Tamo su lekari brzo obavili sve neophodne preglede i hitno je zakazana prva operacija. Majci su objasnili da će borba za dečakovu ruku biti komplikovana i duga.

- Jedan od doktora je rekao da za 22 godine karijere nije video ovakav slučaj i da se to dešavalo samo u toku ratnih dejstava zbog infekcija. Dali su sve od sebe i posle prve operacije moj sin je malo došao sebi, čak je nešto i pojeo. Usledile su još dve operacije, ali infekcija se proširila na pluća i to su nam javili u subotu ujutro. Retke bakterije su napale organizam, sepsa se proširaila i sledeće što su nam rekli to je da Radenka nisu mogli da spasu i da je preminuo u 9.45 u subotu 8. oktobra – kroz jecaj govore majka Zorica i otac Milan, koji imaju još jedno dete, devojčicu mlađu godinu dana od Radenka.

Pored obavezne medicinske, roditelji su tražili i sudsku obdukciju koja bi trebalo da bude završena u ponedeljak. Nikodinovići planiraju da malog Radenka sahrane u utorak na lokalnom groblju u Kozjaku.

U bolnici neće o detaljima

U Opštoj bolnici nisu mogli da daju nikakve detalje o ovom slučaju, ali je iz službe za odnose s javnošću potvrđeno da je dečak primljen na pregled sa povredama ruke u prošlu nedelju i da je u sredu organizovan njegov transport do beogradskog Instituta za majku i dete. – U bolnici će svakako narednih dana biti sprovedena kontrola kako bi se utvrdili svi detalji i da li postoji odgovornost medicinskog osoblja za sve štop se dogodilo – potvrđeno je iz lozničke bolnice.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 10 Окт 2016, 20:53

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 11 Окт 2016, 20:27

Kako vec rekoh na PRETHODNOJ STRANICI:
"Ne znam sta bih JA odabrala. Da li bih prihvatila ili odbila vakcinaciju...
NE verujem vise NIKOME, a farmaciji i sve razvijenijoj svetskoj farmaceutskoj MAFIJI posebno."
Svet se totalno izopacio... zato i ne cudi dilema roditelja...

ZAŠTITA ILI OPASNOST

Roditelji u sve većem broju odbijaju cijepiti djecu

Piše: Al Jazeera / Objavljeno: 11.10.2016. u 10:32h

Слика

U BiH pada stopa cijepljenja djece i povećava se rizik od zaraznih bolesti.

Roditelji samoinicijativno prestaju cijepiti djecu zbog sumnje u moguće komplikacije nakon cijepljenja, na koje zdravstveni sektor ne daje zadovoljavajući odgovor, piše Večernji list BiH.

U strahu od negativnih reakcija i neželjenih posljedica roditelji u BiH u sve većem broju odbijaju cijepiti djecu cjepivom MMR zbog toga što se ono sve češće povezuje s pojavom autizma.

Stručnjaci upozoravaju kako je ovakav stav potpuno pogrešan i opasan jer se, zbog izbjegavanja imunizacije, u BiH pojavljuju bolesti koje su davno bile iskorijenjene.

Prema riječima stručnjaka, nedavna epidemija rubeole i trenutačni problem koji i RS i FBiH imaju s ospicama (morbilima) upravo su posljedica necijepljenja.

U Udruženju roditelja teško oboljele djece BiH postoji 119 slučajeva djece koja imaju lakše ili teže komplikacije nakon primljene cjepiva.

Prema riječima predsjednice Udruženja roditelja teško bolesne djece u BiH Jagode Savić, u interesu ove udruge nije da se djeca ne cijepe. Njihov cilj je da roditelji imaju pravo na informacije o svim rizicima cijepljenja kako bi bilo što manje djece s komplikacijama nakon cijepljenja.

Savić kaže kako je ovo udruženje prvo definiralo način utvrđivanja reakcija nakon cijepljenja i naglašava kako je sramotno što zdravstvo to nije uradilo prije njih.

Interes djece

“Nakon 14 godina napokon su definirane četiri radnje kojima se dokazuje uzročno-posljedična veza između cijepljenja i bolesti. Ljeari i službene institucije trebali su s ovim izići u javnost, a ne mi”, kazala je Savić za Al Jazeeru. Naglašava kako u interesu udruženja nije da se djeca ne cijepe.

“Naprotiv, imamo tri javna interesa. Prvi je da se djeca zaštite od zaraznih bolesti. Drugi interes je da se raskrinkaju liječnici koji obmanjuju javnost u vezi s temeljnim medicinskim činjenicama i treći je da se takvi ljeari sankcioniraju jer će tako svi drugi koji skrivaju komplikacije nastale nakon cijepljenja i koji bi ih prikrivali u budućnosti biti spriječeni to više raditi, kako ne bi obmanjivali roditelje i kompletnu javnost”,zaključila je Savić.

Cjepiva koja imaju dozvolu Agencije za lijekove BiH za stavljanje u promet proizvode se u zemljama Evropske unije ili u državama regije. Iz ove Agencije kazali su kako sva cjepiva koja na osnovi dozvole za stavljanje u promet ulaze u BiH, podliježu kontroli kvalitete, i tek nakon ispunjavanja ranije odobrenih zahtjeva, idu na tržište.

Postoje prijave neželjenih posljedica cijepljenja, ali iz Agencije navode kako njihov broj nije značajan u odnosu na broj prijava neželjenih djelovanja drugih lijekova.

U BiH je cijepljenje obvezno za djecu od rođenja do 18. godine protiv deset infektivnih bolesti.

Stav Udruženja je kako djecu u ranoj dobi treba cijepiti samo protiv virusa koji u širenju imaju epidemijski karakter. Time bi se polovina cjepiva koja se daju u prvoj godini odgodila za stariju dob, kada organizam bude jači.

6yka.com

"Na postvakcinacijske komplikacije zdravstveni sektor nema adekvatan odgovor "
Da, naravno...

Vakcinacija - zaštita ili opasnost po zdravlje
Emina i Muamer Mehanović iz Kaknja roditelji su čiji je osmogodišnji sin Azur prije mjesec dana izgubio životnu bitku. Rođen je zdrav, a mjesec po rođenju primio je drugu dozu vakcine protiv hepatitisa B, nakon čega je došlo do komplikacija.
„Spavao je duže od četiri sata i nismo ga mogli razbuditi, a potom je dobio grčeve i stomačić je bio nadut. Odveli smo ga pedijatrici koja ga je pregledala dan ranije i dozvolila da primi vakcinu. Uputila nas je u Kantonalnu bolnicu u Zenici, a nakon što mu se stanje dodatno pogoršalo prebačeni smo na Klinički centar u Sarajevu“, prisjeća se Emina Mehanović.
U toku boravka u zeničkoj bolnici dječak je doživio kliničku smrt, bio je u komi, zatajili su mu bubrezi i dobio je sepsu.
U dokumentaciji iz zdravstvenih ustanova je navedeno da se radi o postvakcinacijskoj reakciji, da su promjene počele nakon primanja vakcine i da dijete nema nasljednih bolesti...
... Uz pomoć Udruženja roditelja teško bolesne djece u BiH otišli su u Beograd na pregled kod neuropedijatra iz Rusije.
„Kada je vidio njegove nalaze doktor nije mogao vjerovati da dječak izgleda sasvim normalno. Slali smo uzrok Azurovog urina u Pariz i potvrđeno nam je da u njegovom organizmu postoji veća količina žive. Zbog materijalne situacije nismo se mogli upustiti u dalje pretrage“, pričaju roditelji.
‘Pedijatrica molila da je ne tužimo’
Doktorica koja je odobrila Azurovu vakcinaciju sada je u penziji...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 11 Окт 2016, 20:42

???

BIZARAN APEL DR. LISECA

ŠKOLE ZGROŽENE PISMOM LIJEČNIKA 'Cjepivo protiv HPV-a odvratit će dječake od želje da idu u svećenike!'

AUTOR: Ivana Krnić OBJAVLJENO: 10.10.2016. u 16:52

Слика

Hrvatski zavod za javno zdravstvo pozvao je sve mlade u dobi od 9 do 25 godina da se do kraja godine odazovu na besplatno cijepljenje protiv humanog papiloma virusa.

Naime, upravo je HPV razlog nastanka 70 posto raka vrata maternice, brojnih drugih karcinoma, ali je i razlog za čak 90 posto zaraza anogenitalnim bradavicama. Napominju da su dostupna cjepiva sto posto djelotvorna u sprečavanju trajne infekcije genotipovima 16 i 18 HPV-a. Cijepljenje nije obavezno, a od početka sljedeće godine bit će besplatno samo za osmaše.

Vjerojatno su ovakvi pozivi zasmetali dr. med. Antunu Lisecu koji je u više škola poslao poprilično dugačak i dramatičan apel kojim pokušava zaustaviti propagandu o prevenciji ozbiljnih bolesti.

Suglasnost roditelja

“Možda netko ovih dana pokuša preko Vas nagovoriti roditelje za suglasnost oko nekog novog neobaveznog cjepiva djevojčica i dječaka. Molim Vas, nemojte se u to upuštati” piše Lisec školama i objašnjava svoje razloge: “Tim cjepivom se zavaravaju oni koji se opredjeljuju bilo za predbračne heteroseksualne ili homoseksualne kontakte”.

Tvrdi također kako je neosporna činjenica da HPV vakcinacija izaziva brojne štetne posljedice. No, tu ne staje nego, iako nije te struke, tvrdi da se i cijepljene osobe i one koje upotrebljavaju prezervativ mogu inficirati i HPV-om.

“Čak mogu reći da se većina zaraznih pa i smrtonosnih bolesti prenosi i ljubljenjem. Zato se u restoranima peru čaše i pribor za jelo i nitko ne koristi tuđe čačkalice za zube”, piše u dopisu i poziva na predbračnu čistoću. Vrlo ozbiljno postavlja i pitanja o budućim brakovima, ali i pozivu poput svećeništva.

“Pitam se da li će neki od cijepljenih dječaka potom htjeti postati svećenik ili redovnik? Da li će se neka od vakciniranih djevojčica nakon toga odlučiti postati redovnicom? Da li će oni vakcinirani, ako se ožene, reći svome supružniku da su se prije braka vakcinirali jer su se opredijelili za predbračne heteroseksualne ili homoseksualne odnose”, pita Lisec škole.

Stručnjaci ovakve, po njima, neutemeljene apele javnosti smatraju iznimno lošima. Doc. dr. sc. Dubravko Lepušić smatra da takve izjave treba sankcionirati.

Nauk o prevenciji

- Ako ja kad držim predavanja o prevenciji bolesti moram tražiti dopuštenje od škole i dužan sam pisati dopise, onda bi to trebali i drugi. Naravno, trebaju imati znanstveno dokazane argumente - kaže Lepušić i pojašnjava da je cjepivo prevencija vrlo ozbiljnih i često smrtonosnih bolesti te da su ovakve neutemeljene objave u javnosti i više nego štetne.

Sličnog mišljenja je prof. dr. sc. Mihael Skerlev koji kaže da svatko ima pravo zaštititi svoje zdravlje.

- Nitko ne smije biti uskraćen na pravo prevencije zaraznih bolesti - smatra Skerlev.

Kako neslužbeno doznajemo, dopis dr. Liseca neke škole su proslijedile Ministarstvu zdravlja koje je cijepljenje uvrstilo u Nacionalni program.

Skupinu HPV-a čini više od 100 virusa

Visokorizični tipovi 16 i 18 uzrokuju:

70% slučajeva raka vrata maternice u žena

78% slučajeva raka anusa u žena i muškaraca

70% slučajeva raka rodnice

40% slučajeva raka stidnice u žena

80% slučajeva raka vrata maternice u Hrvatskoj povezuje se s HPV-om tipa 16 i 18

325 novih slučajeva raka vrata maternice godišnje

deveta najčešća vrsta raka među ženama u Hrvatskoj je rak vrata maternice

Слика

jutarnji.hr - 55 komentara

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 12 Окт 2016, 19:55

nevenkagaragic пише:...
...

Nakon smrti tri bebe u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici: Mostar u strahu, roditelji pozivaju na odgovornost
Pojedine mame na društvenim mrežama tvrde da je pedijatrija neuvjetna, da higijena nije na potrebnom nivou, te da više neće šutjeti.
Javnost u gradu na Neretvi, ali i BiH je šokirala informacija da su na Sveučilišnoj kliničkoj bolnici (SKB) Mostar u nepuni mjesec umrle tri bebe, te da roditelji dviju preminulih beba sumnjaju kako je uzrok smrti bakterija klebsiella pneumonija.

Iz SKB-a negiraju i tvrde da je rađena bakterijska analiza, te da uzrok smrti nije spomenuta bakterija. No, javnost nije umirena, te su građani i dalje u strahu što se itekako moglo vidjeti tokom jučerašnjeg dana na društvenim mrežama i Facebook grupama, s obzirom da je od 2015. godine umrlo već 13 novorođenčadi u ovoj bolnici.

Iz mostarske bolnice tvrde da bakterija nije uzrok smrti tri bebe

A ZASTO ZID SUTNJE ???

Слика

A tu je i "veliki strucnjak" Cihlarz... on inace SVE ZNA!

EDIT - DODATAK 26.09.2016.:

Naravno da se MORA rasvetliti - detaljno ispitati!

"Slucaj smrti beba u SKB-u Mostar mora do kraja biti rasvetljen"

Слика
VECI FORMAT:
http://s26.postimg.cc/tziw6gkop/361_Ava ... B_u_Mo.jpg
"Dnevni avaz", 25.09.2016.

A gore kazu (iz bolnice) da "smrt beba NIJE" u vezi s klebsielom??? Neko NE govori istinu - KO i ZASTO?

MOSTAR - Roditelji preminulih beba iz Mostara kontaktirali su policiju, odvjetnike, a smrt djece u narednim danima će prijaviti i županijskom Tužiteljstvu. Uvjereni su da bi im djeca i danas bila živa da nisu prebačena na Pedijatriju Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru, a pravdu za umrle bebe će tražiti i putem pravosudnih institucija... Roditelji umrlih dječaka su na su na vlastito traženje od bolnice službeno dobili nalaze da su im djeca imala klebsiellu, a što smo u više navrata i objavili.

NASTAVAK tuzne "price" o SMRTI MOSTARSKIH BEBA i pokusaju zataskavanja (po ko zna koji put - nista novo)!
Iz licnog iskustva, nazalost, ZNAM na koje su sve LAZI spremne bosanskohercegovacke klinike poput UKC-a Tuzla! Cak i pred sudom...
NE VERUJEM im vise nista.

Inspekcija potvrdila sumnje roditelja: Otkriven uzrok smrti beba u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar

Federalna uprava za inspekcijske poslove potvrdila je kako je kod četiri bebe koje su u mjesec dana, tokom augusta i septembra, umrle na odjelu neonatologije Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) u Mostaru izolirana bolnička bakterija Klebsiella pneumoniae koja je mogla dovesti do smrti premda je bolnica ranije negirala kako su tek rođene bebe imale bakteriju.

09:54 / 12.10.16
Слика

Federalni zdravstveni inspektori su dana 26.09. i 27.09.2016 godine izvršili inspekcijski nadzor u oblasti zdravstvene inspekcije zajedno sa kantonalnom sanitarnom inspektoricom koja je vršila inspekcijski nadzor iz oblasti koju kontroliše sanitarna inspekcija na Odjelu za intezivno liječenje i neonatologiju u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru, navodi se u saopćenju Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Nakon izvršenog inspekcijskog nadzora te naknadno dostavljene dokumentacije i uvida u dokumetaciju u vezi prijava zaraznih bolesti, konstatovano je sljedeće:

Izvršen je uvid u dostavljenu medicinsku dokumentaciju za osam nedonoščadi. Inspekcijskim nadzorom konstatovano je da su sve bebe-nedonoščad smještene na Odjel za intenzivno liječenje u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar. U toku boravka na Odjelu za intenzivno liječenje dolazi do pogoršanja zdravstvenog stanja nedonoščadi te se na osnovu kliničke slike ordinira odgovarajuća antibiotska terapija i uzimaju uzorci na hemokulturu. Nakon ponovljenih nalaza hemokulture kod svih nedonoščadi koja su smještena na ovom odjelu izolovana je bakterija Klebsiella pneumoniae (sloj ESBL), a u jednom slučaju iz nalaza brisa vrha katetera - izolovana Klebsiella pneumoniae.

Pored sprovedene antibiotske terapije, četvero nedonoščadi je umrlo, a četvero nedonoščadi koje je imalo sličnu kliničku sliku uz pojavu simptoma sepse je izliječeno.

Inspektorima su za vrijeme nadzora predočene uputnice za Odjel za patologiju radi vršenja obdukcije za umrlu nedonoščad. Od četvoro umrle nedonoščadi, uz pristanak i na zahtjev roditelja, izvršena je obdukcija jednog novorođenčeta, te se čeka nalaz obdukcije koji se federalnim zdravstvenim inspektorima treba dostaviti .

Dana 4. oktobra 2016 godine federalni zdravstveni inspektori su izvršili uvid u protokole i prijave u Zavodu za javno zdravstvo HNK Mostar te konstatovali da je Zavod dana 27.09.2016 godine zaprimio osam prijava bolničke infekcije koje je ispunio ordinirajući ljekar Odjela za neonatologiju i intezivno liječenje Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, prema Pravilniku o uvjetima i načinu provođenja mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija na Obrascu broj 1 koji je nepotpun u smislu da nedostaju podaci koji se odnose na dijagnozu, terapiju, ishod, datum smrti i napomene bolničke komisije. Prema istom Pravilniku na Obrascu 2 - uzročnici bolničke infekcije - pod tačkom 6. zaokružena je Klepsiella spp. na svih osam prijava, navedeno je u saopćenju Federalne inspekcije.

Istragu su zatražili roditelji dvije preminule bebe iz Mostara koji su posumnjali da je uzrok smrti njihove djece bakterija Klebsiella pneumonija od koje je prošle godine na istom odjelu umrlo troje djece.

Federalni zdravstveni inspektori će nakon provedene inspekcije poduzeti zakonom propisane mjere te će izvijestiti nadležno tužilaštvo, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

(Faktor.ba)

Ccc... STVARNO???
Kao sto vec rekoh - gde bi oni PRIZNALI bilo sta!
Eeee, e "blago" pacijentima...

IZ SKB-a Mostar poručuju: Bebe su imale dovoljno razloga da umru i bez bakterije
Četiri bebe koje su preminule u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar su imale bakteriju Klebsiella pneumoniae, potvrdio je nalaz Federalne inspekcije...

Слика

I zapisnik o inspekcijskom nalazu (uz komentare):

Uprava mostarske bolnice: Bebe su imale bakteriju, ali to nije uzrok njihove smrti
Ante Kvesić, direktor Sveučilišne kliničke bolnice (SBK) Mostar, je zajedno sa nadležnim ljekarima sa Odjela za neonatologiju SBK danas održao konferenciju za medije čija je tema bila smrt četiri prijevremeno rođene bebe u periodu od 21. augusta do 10. septembra...
... "SKB Mostar je jedina javna zdravstvena ustanova na nivou FBiH koja nikada nije izvršila zakonsku verifikaciju medicinske opreme, što je definisano Zakonom o mjeriteljstvu BiH. SKB Mostar samim tim sve pacijente tretira zakonski neispravnom opremom", navode iz VERLAB-a.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 13 Окт 2016, 18:47

Eh, koje su greske i gresi profesije... da normalnom coveku pamet stane.
Od ove, prethodne, stranice ispred i sve ostale stranice... zabelezeno tek nesto od toga...
A sta je tek pazljivo SAKRIVENO od javnosti i medija... mozemo samo nagadjati...

Radenko, greška lekara, greh profesije

Jelka Jovanović 12.10.2016 20:22
Слика

Osmogodišnji Radenko Nikodinović iz okoline Loznice preminuo je pre nekoliko dana na Dečijoj klinici u Tiršovoj u Beogradu.

Od sepse.

Prema još zvanično nepotvrđenim informacijama, dečak je polomio ruku u igri na toboganu, a doktor Dobrivoje Bojanić iz lozničke bolnice, koji je sanirao otvoreni prelom, nije očistio ranu od ostataka zemlje na koju je dečak pao. Rana se inficirala, ruka pod gipsom otekla i pomodrela. Posle nekoliko dana groznice i jakih bolova, Radenko je lozničkim sanitetom hitno prebačen u Tiršovu.

S rukom još u gipsu! Prekasno. Nisu pomogle tri naknadne operacije i tretman u hiperbaričnoj komori. Sepsa je još jednom pobedila.

Istraga je u toku, ali sudeći prema onome što su nadležni dosad utvrdili, najverovatanije je, pa i nesumnjivo, reč o nesavesnom lečenju, sa tzv. smrtnim ishodom. Ključna greška je neočišćena rana, ali ima i sporednih, protokolarnih omaški, pogrešnih procedura koje su dovele do smrti. Kakvih sve propusta ima i da li je samo Bojanić kriv, trebalo bi da utvrde i zdravstvene vlasti i policija.

Biće izvesno i pitanja na koja je gotovo nemoguće odgovoriti, bar laicima. Na primer, da li bi Radenko Nikodinović preživeo da su mu makar pre upućivanja u Beograd skinuli gips? I ko je odgovoran što to nije urađeno? I zašto taj gips nije sklonjen čim je dobio povišenu temperaturu? Kako je ta modra ruka naspram belog gipsa delovala lekarima koji su ga pregledali? Normalno? Šta su gledali?

Mediji su, s puno prava, mada ne uvek na primeren način, danima posvećeni ovoj tragičnoj priči, uz obavezno podsećanje na stare, nerešene slučajeve. Moglo bi se, čak, reći da je u Radenkovom slučaju mehanizam zločina i kazne brzo pokrenut; ministar zdravlja je, praktično, ponudio ostavku (ponudio, ne podneo), naložio je i smenjivanje direktora bolnice i načelnika Hirurškog odeljenja. Glavnoosumnjičeni za nesavesno lečenje još je na odmoru, ali pretpostavka je da će biti dostupan istražnim organima. Posle ide sudska golgota.

Lekarska greška, na sreću, nije toliko česta koliko bi se dalo zaključiti po učestalosti medijskih izveštaja. Nije česta, ali je prečesto kobna. A još češće - gotovo nedokaziva. I pred deliocima pravde. U Srbiji se pred sudovima godinama vodi nekoliko postupaka protiv optuženih za nesavesno lečenje.

U slučaju Jelice Radović (19), koja je 2006. preminula takođe od sepse dobijene posle rutinske operacije čukljeva na privatnoj klinici "Decedra", na presudu se čeka punu deceniju. Godinu dana manje iščekaju roditelji Anje Grahovac (3), koja je tokom operacije katarakte u privatnoj klinici "Perfekta" greškom ostala bez kiseonika i pala u komu. Nije se probudila, a za njenu smrt još nema odgovornih. Za smrt Dijane Marinković (5) iz Vranja odgovornih neće ni biti, odlučila je istraga iako je devojčica preminula od gušenja usred bolnice, dok su lekari i sestre 150 minuta tragali za instrumentom za traheotomiju!

Ima na spisku još znanih i ne baš toliko javnosti poznatih slučajeva smrti usled lekarske greške. I u privatnim i u javnim bolnicama. I u porodilištima. Sudi se, ali presuda nema, a i kad ih ima kao da ih nema - u slučaju Teodore Jovanović (9) iz Valjeva lekar je osuđen na godinu dana zatvora, ali Apelacioni sud je poništio presudu. Zaposleni u Zavodu za transfuziju krvi u Nišu, koji su za pacijenta s krvnom grupom A poslali grupu B, kažnjeni su disciplinski, tehničar opomenom, lekar novčanom kaznom. Pacijent je preživeo, pošto su posle prve transfuzije na klinici primetili grešku, ali niko nije kažnjen što nisu odmah uočili da je krv neodgovarajuća.

Dabome da Srbija nije izuzetak, čak bi se moglo reći da lekari često čuda čine, s obzirom na uslove u kojima rade. U SAD, primerice, godišnje oko 100.000 ljudi tuži doktore i klinike zbog lekarske greške, u Nemačkoj 40.000. Stotine i hiljade oštećenih su mera i za balkanske zemlje. Nasuprot tome su desetine i stotine hiljada, milioni izlečenih. No, statistika ne može da pruži utehu; dobro u sačuvanim životima nije i ne može biti mera za izgubljene.

To izvesno najbolje znaju najbliži preminulih i - lekari. I baš zbog toga čudi što je lekarima, često i najboljima, lekarska omerta iznad Hipokrita. Jednostavnije rečeno, izuzetno retko će lekari, pa i njihov sud časti, očitu grešku kazniti. A još ređe će se o njoj izjašnjavati. Iako bi baš njihova budnost i baš njihov prst uprt u krivce sigurno bio mnogo delotvorniji, više opominjao kolege na budnost nego svi novinski napisi zajedno i maratonski sudski postupci. Što, dabome, ne isključuje suđenja.

Isti ti lekari, međutim, u poverenju će vam ispričati niz jezivih priča iz ordinacije i hirurške sale; iskusniji će vas posavetovati, kobajagi u šali, da se razbolite i lečite dok su oni još tu "jer oni novi medicinu završavaju - preko veze". (A oni najbolji ionako idu u inostranstvo, jer su ovde lekarske plate jezive, kao i perspektiva.) Svako ko nosi beli ili zeleni mantil, dabome, u prste zna "cenovnik" Janka i Marka, kakve kontrausluge preferira onaj, a kakve ovaj, koga plaća koja farmaceutska kuća, koji parfem baciti u đubre da se ne vređa "dostojanstvo" doktorke (češće medicinske sestre ili čistačice)...

Znaju, a ćute iako su položili zakletvu kojom su svoje znanje i čast stavili u službu pacijenta. A znanje i čast, lična i čast profesije, obavezuju ih da pacijente odbrane od nesavesnih kolega. I kolege koje su u ličnim neprilikama od - greške. Slučajne, svakako, ali moguće kobne. Ćutnja nikome ne pomaže, štaviše lekarsku grešku pretvara u greh profesije i ubire žrtve.

Ima, dabome, još poslova gde patvorena lojalnost kolegama šteti svima, sudstvo, na primer, prosveta, pa i novinarstvo, policijska i vojna služba, podrazumeva se. Usud lekara je da se njihova greška, pa i povremana nesavesnost, plaća tuđim životima, često u vrlo dramatičnim uslovima, kad razum ustupa mesto emocijama i bolu. Baš zbog toga samo odabrani i posvećeni mogu biti lekari. Drugačijima tu nije mesto.

nezavisne.com

DA LI JE OVO MOGUCE???

INSPEKCIJA UTVRDILA BROJNE PROPUSTE Doktor Alkos kriv za smrt deteta?
- Možda je ubica mog deteta bio pijan dok mi je lečio dete. Ovo je samo dokaz da su pili na poslu - komentarisao je Milan Nikodinović, neutešni dečakov otac, fotografiju koja se pojavila na društvenim mrežama, a na kojoj se vidi da je osoblje ortopedskog odeljenja organizovalo slavlje na odeljenju. Na fotografiji je među kolegama i dr Bojanić, ispred koga stoji pivo, a sto je pun pečenja, roštilja, salate i pića.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 13 Окт 2016, 19:11

Korupcija je nazalost najrasirenija kriminalna aktivnost u svim segmentima drustva u BiH.
Od zdravstva, skolstva, zaposljavanja u drzavnom sektoru, politike i sve do pravosudja!

KORUPCIJA

Korupcija u bh zdravstvu ili kako smo sistematski uništeni podmazivanjem i čašćavanjem

Piše: Tatjana Čalić / Objavljeno: 13.10.2016. u 11:11h

Слика

Korupcija u bosanskohercegovačkom zdravstvu nije nikakva tajna. Prisutna je u svim segmentima - zapošljavanju, javnim nabavkama, uzimanju novca od pacijenata, odlasku u invalidsku penziju... Riječ je o sistemskoj korupciji, koju nažalost svi tolerišu, pa je broj prijava, a posebno broj pravosnažno osuđenih za korupciju zanemarljiv. Tako su od 2012. godine samo tri sudska procesa koja su pokrenuta protiv medicinskih radnika dobila epilog.

Doktorica Anica Ramić jedna je od rijetkih osoba u našoj zemlji koja je odlučila progovoriti o problemu korupcije u zdravstvu nakon što je na svom radom mjestu u Domu zdravlja u Trebinju otkrila niz koruptivnih radnji.

Nakon toga su njen bivši direktor, te bivši gradonačelnik Trebinja, sudije, tužioci i kolege uradili sve da je degradiraju i uklone s pozicije načelnice Centra za mentalno zdravlje.

Osnovala je Udruženje „Stop mobbing“, i podnijela krivičnu prijavu CJB zbog nestanka ili otuđenja kompleta šest stomatoloških ordinacija i dvije zubne tehnike u vrijednosti od oko 450.000 maraka.

Potom je smijenjen direktor Doma zdravlja Dragan Kovač, ali i nakon četiri godine ovaj predmet je još uvijek na sudu.

Слика

Anica Ramić

“Ovo djelo je svrstano u organizovani kriminal i pokrenuta je zvanična istraga od strane nadležnih organa. CJB je istražio naše navode i svoj izvještaj dostavio tužilaštvu u Trebinju na nadležno rješavanje. Na žalost, odgovorne osobe nisu procesuirane jer, po izjavi tužioca u Trebinju, nema elemenata da je bilo koje lice počinilo krivično djelo. U ovom slučaju je evidentna sprega vlasti i tužilaštva što smo mi i javno objavili. Udruženje priprema novu prijavu glavnom tužiocu RS sa svim dokazima i nalazom sudskog vještaka koji smo dobili nakon našeg insistiranja”
, rekla nam je Ramić i dodala da su građani ti koji treba da shvate da za svoje dobro i dobro budućih generacija treba da bez straha, prijave koruptivne aktivnosti i urade sve da bi spriječili korupciju.

U BiH se najčešće priča o “maloj” korupciji

I tako se, kako to obično biva kod nas, krupne afere brzo zataškaju, a korupcija u zdravstvu se počne svoditi na davanje novca doktorima ili medicinskoj sestri i to za uslugu koju zaposleni plaćaju kroz zdravstveno osiguranje.

Prema svim do sada rađenim istraživanjima građani se upravo na ovaj oblik korupcije najčešće žale, pa tako često plaćaju operacije, a nerijetko moraju da “podmažu” i kako bi na vrijeme bili podvrgnuti nekim pregledima. Iznos od 300 KM, koliko građani označavaju kao najnižu „tarifu” datu ljekaru već dugo se u BiH naziva „malom” korupcijom.

Ni na porođaj se odavno ne ide bez para. Trend “čašćavanja” ginekologa i babica toliko se ukorjenio da ga više niko i ne doživljava kao mito.

I Dubravka Vujnović Božić iz Udruženja DRIP -Djeca, roditelji i porodilje – kaže da se o ,,čašćavanju“ medicinskih radnika često može čuti, ali da o tome niko ne želi javno pričati.

„Po pitanju konkretno porodilja, davanje novca je postala toliko „normalna“ stvar da se to zove „čašćavanje“, a ne korupcija i mito. To je zaista nešto sa čim se teško uhvatiti u koštac jer se duboko ukorijenilo u svijest ljudi. O tome se više treba pričati u javnosti, treba edukovati građane jer smo u velikoj mjeri i mi kao korisnici zdravstvenih usluga doprinjeli ovakvoj situaciji. Lično ne vjerujem da u Kliničkom centru RS postoji i jedan ljekar koji bi pustio ženu porodilju da se pati ili da dođe do nekih komplikacija zato što neko nije dao pare. Odbijam u to da vjerujem“, rekla je Vujnović Božić.

Najopasniju korupciju građani ne vide

Ivana Korajlić iz Transparency International BiH kaže da je zdravstvo i dovedeno u ovakvu situaciju – da se kod ljekara ide sa pretpostavkom da se zdravstvenom radniku moraju dati novac ili poklon, čak i kada se to ne traži - zbog one najopasnije korupcije, koja je prisutna na najvišem nivou, koju gradjana ne mogu sami vidjeti. Riječ je kaže o zloupotrebi javnih sredstava, nezakonitim i sumnjivim javnim nabavkama u zdravstvu, i svakako politizacija zdravstva koja dovodi do postavljanja neadekvatnih kadrova, koji neodgovorno rukovode ustanovama i sredstvima koja bi trebala biti uložena za što bolju njegu pacijenata.

Da je korupcija itekako prisutna i to na višim nivoima, odnosno u ministarstvima i na mjestima odlučivanja, smatra i Miodrag Femić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine RS. S druge strane uvjeren je da korupcija među medicinskim radnicima nije prisutna u tolikoj mjeri koliko se o tome priča o čemu svjedoči i broj procesuiranih slučajeva.

„Korupcije svugdje ima pa tako i u zdravstvu. Ipak da li neko razmišlja o tome kako je čovjeku koji godinama savjesno radi svoj posao, kada ujutro osvane u novinama kao neko ko je ukaljao liječničku profesiju. Jer bilo je prijava protiv doktora, čak i jedan znatniji broj, ali ako dosciplinska komisija ili sud kažu da nema osnova za proces ili ako se tokom procesa dokaže da dotični nije kriv, onda on nije kriv. Korupcija je u višim strukturama u ministarstvima, na pozicijama na kojima se odlučuje i tim se istražni organi trebaju baviti, a ne pričama rekla- kazala. I na kraju krajeva mi smo i sami za to da se stane u kraj svakom obliku korupcije, jer želimo čiste redove i samo one ljekare koji časno obavljaju svoju dužnost“, naglasio je Femić.

Слика

Miodrag Femić

Iako se oblast zdravstva, prema indeksu percepcije korupcije, nalazi u vrhu u Bosni i Hercegovini, rijetki su slučajevi da je neko za ova djela krivično odgovarao.

Koordinator mreže ICVA-e Milan Mirić smatra da situacija neće biti bolja sve dok ne bude postojale jasne procedure i dok ne budu osigurana puna transparentnost rada zdravstvenih radnika i institucija.

“Trenutno u BiH ne postoji jasna procedura ako se želi prijaviti korupcija. Postoje knjige, sandučići, telefoni, ali nema obrasca koji se može popuniti i na osnovu koga ćete nakon 10 dana dobiti povratnu informacija, odnosno šta je poduzeto na osnovu prijave. Ljudi koji bi i želili prijaviti korupciju, zbog haotičnog stanja i nepostojanja jasne procedure odustaju prije nego što i pokušaju jer smatraju da je svaki pokušaj prijave unaprijed osuđen na propast jer nikada ni ne stigne na pravu adresu”, ističe Mirić.

Procesi koji su dobili sudski epilog

Da se rijetko prijavljuju koruptivne radnje možda najbolje ilustruje podatak da su od 2012. godine do danas samo tri doktora u našoj zemlji pravosnažno osuđena za korupciju.

Ginekolog Zoran Petrović jedan je od njih. Optužnica protiv Petrovića je podignuta u aprilu mjesecu 2012. godine zbog osnovane sumnje da je u više navrata zahtijevao dar u novcu na ime ljekarske brige prema pacijentici E.Č. u vezi s njenim porođajem i postporađajnim oporavkom. Iste godine u septembru, nakon što je priznao krivicu, pravosnažno je osuđen na tri mjeseca zatvora. Međutim, nikada nije otišao u zatvor. Dan nakon presude doktor Petrović je Sudu podnio molbu da zatvorsku kaznu zamijeni novčanom. Doktor je platio 4.500 eura u zamjenu za tromjesečni boravak u zatvoru. I to je bila njegova jedina kazna.

Almir Mirojević, zaposlenik Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, osuđen je prvostepenom presudom na tri godine zatvora zbog korupcije u zapošljavanju. Sudski proces, a potom i presuda uslijedili su nakon što je H.I. prijavila i svjedočila da je Mirojeviću dala novac kako bi zaposlio njenog sina.

Inače svjedokinja, kojoj je Tužilaštvo dalo imunitet dobila je priliku govoriti o davanju mita za zapošljavanje koje je, kako je ustvrdila, postalo pravilo u ovoj ustanovi. Ona sama se zaposlila u Kliničkom centru 2003. godine kada je, kako je rekla tokom svjedočenja pod punom krivičnom odgovornošću, dala 1.000 maraka kako bi dobila posao čistačice.

Ona je također izjavila i kako je za ugovor na neodređeno 2006. godine dala 5.000 maraka tadašnjem direktoru Centra.

Bivši direktor banjalučkog Kliničkog centra Duško Račić treći je doktor koji je osuđen za primanje mita i falsifikovanja isprava.

Слика

Duško Račić

Priznanjem da je primao mito i falsifikovao službene isprave pri dodjeli invalidskih penzija Račić se izborio za šest mjeseci zatvora i 5.000 maraka novčane kazne. Prema važećem zakonu, kazne do šest mjeseci zatvora mogu se kupiti, pa će Račić ako plati 18.000 maraka izbjeći robiju.

6yka.com

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 14 Окт 2016, 23:08

E OVO stvarno ne mogu propustiti...
Ne znam kakvo je sada stanje, ali citam na FB-u mnoge NEGATIVNE komentare.
Doduse, ima i par pozitivnih koji imenuju medicinske radnike, no sitno...
Uglavnom, vecina se CUDI - sta je ovo?

S obzirom na poznatu cinjenicu SAMOhvalisanja tuzlanskog UKC-a, ja bas ne verujem mnogo u "bajke" iz njihovih usta.
Ili se to bas totalno promenilo stanje na tuzlanskoj Ginekoloskoj klinici poznatoj po aferi koju sam evidentirala 2011.godine:

UKC Tuzla - Hipokrat vise ne "stanuje" ovde…

Pa da pogledamo video:

Слика
PRVI KORAK - PORODILIŠTE UKC TUZLA
Elta HD
Datum objavljivanja: 24. ruj 2016.
Nastavljamo da obilazimo porodilišta u BiH. Ovaj put naša stanica bila je Klinika za ginekologiju i akušerstvo UKC Tuzla, jedna od najvećih Klinika takve vrste u BiH. Godišnje bileže i do 4500 poroda, a zahvaljujući stručnom timu i nesebičnom zalaganju zaposlenih, trudnice porođene u ovoj ustanovi dobijaju maksimalnu brigu i udobnost.

Ooooo majko mila SRAMOTE i "pismenosti"!!!
Koji vam je ovo jezik "slavna" kliniko UKC Tuzla???

"OTSJEK" - zar bas?

Stvarno ste "prestizna" i od "poverenja" klinika u svakom pogledu...

Слика