Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1490
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 08 Феб 2016, 17:39

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Феб 2016, 18:07

U cetvrtak 04.02.2016. gledala sam zanimljivu (inace svakog cetvrtka) ZABRANJENOG FORUMA koju godinama uspesno vodi Aleksandar Hrsum...
Dajem link zbog zabrane postavljanja.
Napominjem da ova emisija uvek ide uzivo i traje preko 2 sata (2h 13´).
Inace pamtim nekadasnji odjavni slogan Aleksandra Hrsuma:
"Ljudi sa jasnim ciljevima uspevaju samo zato sto znaju kuda idu."
Tacno je to.

U pomenutoj emisiji me fascinirao jedan ucesnik - Mihael Pejak!
Potrazih i nadjoh clanak o njemu:

LIJEČNICI GA "OTPISALI"
Mihael je preživio dva raka i kliničku smrt, a danas pomaže drugim ljudima

Objava: 18.12.2015 | 21:24
Слика

Autor:
klix.ba

Mihael Pejak iz Kreševa imao je 12 godina kad je obolio od raka. Šest mjeseci ranije izgubio je oca od iste bolesti, a svi su strahovali da će i on umrijeti. No, borba, želja za životom i viša sila su ga spasili i danas on pomaže drugima.

Prvih godinu dana liječio se u Univerzitetskom kliničkom centru u Sarajevu (tadašnji KCUS), ali ljekari nisu mogli otkriti o čemu je riječ. Kako je Mihael, kojeg od milja zovu Mikica, rekao u razgovoru za Klix.ba, liječnici su mislili da umišlja.

"Bila je to velika borba. Nitko mi nije vjerovao da me boli, a mene je 'razvaljivalo'. Rak je bio uz desni kuk i noga mi se počela sušiti. Tada su utvrdili da je ozbiljno. Htjeli su mi rezati nogu, ali danas je ovdje i zdrava je", kazao je Mihael nasmijan i pozitivan.

Ističe kako su ga liječnici otpisivali nekoliko puta i slali kući "da umre". Ali on se uvijek vraćao i borio. Nakon godine provedene u bolnici u Sarajevu otišao je u Ljubljanu. Dijagonosticiran mu je i Non Hodgkin limfoma. Prisjeća se kako je bilo dosta djece iz bivše Jugoslavije.

"U bolnici smo bili svi jedno i svi smo se zajedno borili i pomagali jedni drugima. U knjizi koju sam napisao imaju fotografije svih nas. Svi smo bili različite nacionalnosti, ali to nije bilo bitno i to se nikada nije gledalo. Na kraju, svi smo primali krv i to nas je spasilo, a nitko nije ni pitao ni gledao čija je. Važno je biti čovjek i pomoći drugome u nevolji. Danas organiziram donacije krvi i tako pomažemo drugima", rekao je.

Počeo je pisati još u bolnici. Prvo su to bile pjesmice, pa kratke priče, a na knjigu se odlučio mnogo kasnije. Kaže da je čekao da se izliječi jer svi su mu govorili da će mu se bolest vratiti.

"Bio sam uporan i molio sam se Bogu. Slali su me kući. Ali uvijek se događalo čudo i ja sam se vraćao. Na kraju nisam imao nikakvih terapija i ozdravio sam, ali prvo sam umro", kazao je.

Mihael je doživio kliničku smrt. Nakon nje nije mogao pričati, hodati i nije vidio. Sve je učio iz početka. Kaže da se tada ponovno rodio. Kliničku smrt doživio je prije 25 godina i kaže kako se osjeća kao da mu je upravo toliko godina. Humor mu je pomogao da sačuva zdrav razum.

"Imao sam i pogrebno odijelo koje su kupili za mene tj. za moju smrt. U knjizi ima i fotografija na kojoj sam u tom odijelu. Spasila me je viša sila. Izliječio sam se s 15,5 godina", rekao je.

Prisjećajući se tih dana kazao je kako u toj bolesti najviše pate bližnji pacijenta. U ovom slučaju, bila je to njegova majka koja je bila uz njega od prvog do zadnjeg dana i borila se. Njoj je posvetio knjigu "Ljubav jedne majke - Kako sam prebolio rak" koja je promovirana u Kreševu u sklopu humanitarne zabave povodom Adventa na kojoj su prikupljena sredstva od kojih će se kupiti prehrambeni paketi i podijeliti svima u Kreševu.

"Majka mi je bila najveći 'neprijatelj' jer ja nisam shvaćao. Krivio sam nju kada me je boljelo, krivio sam je za ubode i to što me je ostavila u bolnici, a poslije sam shvatao da je to najveća ljubav i da mi je ona bila najveći prijatelj. Jer ne zna se što je teže - dobiti tu bolest kad ste dijete i ne razumijete ili kad ste odrastao čovjek i razmišljate", kazao je.

Kad je izašao iz bolnice uslijedila je druga borba. Djeca nisu razumjela što mu se dogodilo kao ni to zašto nema kose, pa su ga zezala, vrijeđala i odgurivala od sebe. Srećom, bilo je uvijek onih bližnjih koji su ga bodrili i pomogli mu da se vrati. Školovanje nije završio do kraja, ali ističe da ne žali. Život je posvetio pomaganju drugima. Usprkos što su mu govorili da neće moći imati djece, oženio se i dobio prekrasnu kćerku koja je ispunila njegov život i dala mu još jedan smisao.

"Važno je prvo da sam sebi priznaš bolest, a potom i bližnjima kako bi te razumjeli. Važan je odnos liječnika s tim pacijentima jer ne mogu reći nekome da nema ništa od njega, da je otpisan i sl. Jedno vrijeme mi nisu dali da obilazim djecu i odrasle po bolnicama i razgovaram s njima jer ne shvaćaju. Oni ne znaju koliko je meni značila igraonica u kojoj smo se igrali, radionice i tete koje su s nama boravile, te svatko tko je došao popričati s nama", kazao je.

Danas redovno obilazi i djecu i odrasle u bolnicima i kućama. Pokazuje im svoje fotografije i priča o borbi. Apelira i na liječnike da imaju više razumijevanja i na bolnice da budu čišće jer samo jedna bakterija može uništiti cijelu borbu ovih pacijenata.

"Kada vide slike spoznaju što je bolest, što je život i dadne im nadu. Nikome nisam rekao da će biti lakše, već da će biti teško, ali moramo se boriti i ne smijemo se predati. Iz borbe možemo očekivati pobjedu, a ako se ne borimo ne možemo očekivati ništa", naglasio je.

Danas živi od reciklaže i prerade otpada, a svo vrijeme posvećuje humanitarnim aktivnostima. Novac od prodaje knjige "Ljubav jedne majke - Kako sam pobijedio rak" donirat će udruženju "Srce za djecu koja boluju od raka" kao doprinos u borbi malih heroja za život.

"Humanitarni rad me ispunjava iz razloga što vidite da ste nekome potrebni, da se ti ljudi raduju, da imaš za koga živjeti. Kako sam dobio dijete, to je dalo još jedan smisao mom životu. Treba pomagati ljudima. Jer i ja sam nekada trebao pomoć i pomogli su mi ljude koje nikada u životu nisam vidio u Ljubljani. Taj rad me ispunjava i daje dodatnu snagu", kazao je.

Ovaj veseli čovjek jako je cijenjen u Kreševu i svi ga pozdravljaju srdačno. U sklopu večeri kada je promovirao knjigu, pomogao mu je veliki broj volontera svih generacija i svi su se okupili s jednim ciljem - pomoći drugima i donijeti radost u sve domove tijekom blagdana.

vecernji.ba

Svaka cast Mihaelu i njegovoj majci!
Zdravi i srecni bili jos dugo, dugo godina...

Слика

Mihael kada je bio bolestan (Foto: Davorin Sekulić/Klix.ba)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Феб 2016, 18:51

nevenkagaragic пише:Tako to rade "doktori za prevare"!
Koliko li ih je samo?

...

Doktor za prevare
Ortopedske kuće su uz pomoć uglednog bihaćkog ljekara zloupotrebljavale fondove za izradu invalidskih pomagala u Unsko-sanskom kantonu.

Zemina Mehmedović iz Cazina je prije četiri godine otišla u Ortopedsku kuću „Otto Bock Adria“ iz Bihaća kako bi se raspitala o proceduri za dobivanje invalidskih kolica za svoju sestru.
No, osim informacija, dobila je i lažni nalaz da joj je desna noga kraća za tri centimetra, iako nije imala zdravstvenih problema niti je takav nalaz tražila.
„Napravio ti je doktor, možeš sebi nabaviti ortopedske cipele nakon što to ovjeriš u zavodu“, objasnila joj je predstavnica ove ortopedske kuće Indira Kulenović. „Samo ti šuti i ne govori nikome. To se sve može uraditi.“
Lažni nalaz je nakon došaptavanja sa Kulenović napisao dr. Ante Šantić, ortoped Kantonalne bolnice „Dr. Irfan Ljubijankić“ kojeg je Mehmedović zatekla u firmi. Iako nije imala kraću nogu, ovim nalazom je u trenu stekla pravo na ortopedsku cipelu koju finansira Zavod zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona (USK).
Mehmedović kaže da joj je Kulenović rekla da neće dobiti kolica za sestru ako ne bude sarađivala. Poslušala je upute i otišla u Zavod gdje je bez problema ovjerila lažni nalaz i potom ga vratila u ovu ortopedsku kuću.
Ali, umjesto obećanih skupih ortopedskih cipela, dobila je obične patike za kćerkicu, a firma „Otto Bock Adria“ je preko nje došla do ovjerenog nalaza koji naplaćuje od Zavoda...

Balkane, Balkane... ISTO LI SI JADAN na svakom svom delicu, u svakoj novoj i "naprednoj" drzavi bivse nam Jugoslavije...
Jad i cemer...

Index otkriva: Liječnici u KBC-u Split operiraju bez dokumentacije

Piše: Vojislav Mazzocco
petak, 5.2.2016. 21:44

Слика
Foto: Index, Ivo Čagalj/Pixsell

MINISTARSTVO zdravlja već tri mjeseca krije nalaze izvanrednog inspekcijskog nadzora obavljenog u Kliničkom bolničkom centru Split.

Inspekcija je žurno poslana u splitsku bolnicu nakon što je Index objavio šokantnu prepisku liječnika Hrvoja Tomasovića i njegove kolegice Ivane Rosenzweig Jukić, u kojoj se dogovaraju o međusobnom slanju pacijenata koji bi se liječnicima mogli novčano "zahvaliti za medicinske usluge".

DORH još uvijek istražuje

Iako je priča uzbunila javnost, Ministarstvo zdravlja unatoč našim ponovljenim upitima, odbilo nam je dostaviti nalaze inspekcije. Neslužbeno smo, ipak, doznali da su nalazi proslijeđeni Državnom odvjetništvu, koje je nastavilo istragu.

Ipak, Index se uspio domoći rješenja inspekcije Ministarstva zdravlja koje je istražujući naišlo na još nepravilnosti u splitskoj bolnici. U rješenju se ne spominju liječnici Tomasović i Rosenzweig Jukić, ali ni jedan drugi liječnik, već se upozorava na nepravilnosti na Klinici za kirurgiju.

"Uvidom u Operacijske protokole Klinike za kirurgiju utvrđeno je da se vode nečitko i nepotpuno, bez upisivanja operacijskih zahvata koji se izvode kod bolesnika, bez imena operatera, kao i bez imena anesteziološkog tima", stoji u rješenju Ministarstva zdravlja, kojim se nalaže žurno ispravljanje uočenih pogrešaka.

Слика

U Splitu se već dugo priča o tome da se u KBC-u izvode operacije o kojima ne postoji nikakav trag, odnosno da kirurzi dovode svoje privatne pacijente i operiraju ih bez zavođenja u bolničke knjige, kao i da neki od njih odnose materijal iz bolnice i koriste ga pri operacijama u privatnim klinikama.

Ministarstvo zdravlja, pak, tvrdi da to nije istina.

"Činjenica da u Operacijskom protokolu nisu upisani svi podaci ne znači da nema traga o operacijskim zahvatima kod pojedinih bolesnika, jer se vodi druga medicinska dokumentacija, povijest bolesti (operacijsko izvješće, otpusno pismo, decursusi)", stoji u njihovom odgovoru na naša pitanja. Ministarstvo zdravlja odgovorilo nam je i da, prema zakonu o liječništvu, kazna za neurednu dokumentaciju iznosi od 5 do 10 tisuća kuna. Međutim, nisu nam odgovorili jesu li i hoće li nekome tu kaznu naplatiti.

Jedina posljedica njihovog rješenja zasad je naputak koji je sanacijski upravitelj Nikola Kolja Poljak poslao liječnicima, a u kojem im se naređuje da ispravno vode bolničke protokole. Rijedak je to slučaj kada ravnatelj bolnice upozorava liječnike da su dužni poštivati zakone.

Слика

Politička zaštita

Neslužbeno iz Ministarstva zdravlja doznajemo da je ovo samo jedna u nizu nepravilnosti u splitskoj bolnici.

"Ovaj nalaz nije izravno povezan s doktorima Tomasović i Rosenzweig-Jukić, iako je inspekcija obavljena u isto vrijeme kao i u njihovom slučaju. Od ovog nalaza još je gori nalaz nad kardiolozima u KBC Split. Tako su liste čekanja za prvi kardiološki pregled bile kilometarske jer su kardiolozi tijekom radnog vremena odlazili s posla raditi u privatne klinike, a tamo su slali i pacijente", povjerio nam je izvor iz Ministarstva zdravlja.

Isti izvor tvrdi da Ministarstvo zdravlja nije željelo objaviti inspekcijske nalaze jer je bivši ministar Siniša Varga želio zaštiti sanacijskog upravitelja Nikolu Kolju Poljaka, koji, iako nije izravno upleten u ove afere, po samoj svojoj funkciji trebao bi biti odgovoran za njih. Poljaka i Vargu veže politička pripadnost Socijaldemokratskoj partiji.

Naš upit o svim ovim događajima, kao i mnoge dosad, splitska bolnica je ignorirala.

index.hr

PRETHODNI TEKST (27.11.2015.) na strani 42 ovog foruma:

OTKRIVAMO Splitski liječnici: "Karcinome šalji meni. Novac dijelimo po pola. Kod mene nema zajeba!"

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Феб 2016, 19:02

Zar jos neko veruje u ove marketinske navlakuse???
Ne mogu da verujem, obicno NE KUPUJEM ono sto se reklamira, dobrom proizvodu ne treba reklama, pogotovo ne agresivna sto je postalo vec pravilo!
Farmaciji pogotovo ne verujem...

SAD: Farmaceutska prevara teška 500 miliona dolara

N.N. 08.02.2016 13:25
Слика

NJUJORK - Američko ministarstvo pravosuđa istražuje 500 miliona dolara tešku prevaru povezanu s prodajom krema koje bi trebala ublažavati bol, a navodno ima minimalno ili nimalo medicinske vrijednost, javlja Wall Street Journal.

Najveća šteta nanesena je programu zdravstvenog osiguranja za veterane, a prodaja krema naglo je skočila zahvaljujući jakoj marketinškoj kampanji.

Kremu je reklamirao Brett Favre, nekadašnja NFL zvijezda čime je posebno privučena pozornost starijih osoba i sportaša.

Pozivajući se na izvore bliske istrazi, Wall Street Journal javlja kako su navodno farmaceuti previše naplaćivali kreme ili automatski produljivali recepte bez provjere.

Upravo je program zdravstvenog osiguranja namijenjen veteranima najveća žrtva prevare.

Kreme su se prodavale putem telefona ili interneta kao pomoć ozlijeđenim sportašima da se brzo i sigurno oporave odnosno da im ublaži bol i grčeve.

Osim toga reklamirane su i kao pomoć pri olakšavanje staračkih boli, za stariju populaciju.

(NN, N1)
nezavisne.com

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 10 Феб 2016, 19:39

Kad je UKC Tuzla u pitanju (ali i pravosudje) zaista me NISTA ne iznenadjuje...

Zdravstvo je , kao uostalom sve u ovoj drzavi, postalo poligon podobnih...

Da, bas SVE sami jad i cemer!

I to NE od "juce"...

SAMO ko ih ne zna skupo bi ih platio!

Nova afera potresa zdravstvo Tuzlanskog kantona

Objavljeno: 10.02.2016 11:50
Posljednja izmjena: 10.02.2016 15:15
Слика

Nova afera potresa zdravstvo Tuzlanskog kantona. Istražitelji na zadatku. Tvrdnje su - na nezakonitim nalazima Univerzitetsko klinički cetar Tuzla oštećen za stotine hiljada maraka. I bez toga zdravstveni sektor je ozbiljno uzdrman. Političko zapošljavanje i jak utjecaj farmaceutskih lobija na vlast uzimaju danak.

Desetine ovakvih paketa sa epruvetama stizalo je nelegalno iz privatnih klinika na analizu na Univerzitetsko-klinički centar Tuzla. Sve u organizaciji Mirsada Malohodžića, dugogodišenjeg šefa Odjeljenja nuklearne medicine i Amre Jakubović-Čičkušić, aktualnog šefa tog Odjeljenja. Univerzitetsko-klinički centar je oštećen za više stotina hiljada maraka.Istražitelji za borbu protiv privrednog kriminala i korupcije MUP-a Tuzlanskog kantona podnijeli su izvještaj o krivičnom djelu protiv Malohodžića i Čičkušić Kantonalnom tužilaštvu. Saznajemo desetine svjedoka je saslušano, ispitani su i osumnjičeni. Optužnica se sprema.

“Radi se o ljekarima sa Klinike za radiologiju i nukelarnu medicinu UKC Tuzla, uz sam izvještaj dostavljena je obimna dokumenatacija. Prije dostavljanja ovog izvještaja po nalogu ovog tužilaštva provedeno je niz različitih provjera, predistražnih radnji. Što je rezultiralo izvještaja o počinjenom krivičnom djelu.U ovom izvještaju se navodi da su ova dva ljekara u dužem vremenskom periodu koristeći svoj službeni položaj protivzakonito posredovali kod medicinskih tehničara koji rade na Klinici za radiologiju i nuklearnu medicinu da obavljaju određene medicinske pretrage, medicinske preglede većem broju osoba i to sa područja drugih kantona, BD i RS, da ove osobe nisu imali validnu dokumentaciju. U određenim slučajevima se radi i o takvim situacijama da su druge klinike privatne klinike slale pacijente i da su te pretrage obavljene u UKC-u, a da ti pacijenti nisu imali validnu dokumenatciju. Niti im je na bilo koji način mogla biti pružena takva usluga”, izjavio je Admir Arnautović, portparol Tužilaštva TK.

Da bi vješto prikrili nezakonite radnje Malihodžić i Čičkušić su vodili duple evidencije, zaobilazili evidenciju glavnog protokola, fiktivno upisivali stotine pacijenata. Malverzacije su se uglavnom odvijale na kartoteci, gdje su godinama skrivani kartoni privilegovanih pacijenata koji su skupo plaćali svoje pretrage hormona štitne žlijezde i ostalih testiranja. Na taj način UKC Tuzla je samo na Endokrinologiji oštećen za 300 hiljada maraka. Osumnjičeni Malihodžić nije želio pred našu kameru. Uspjeli smo ga dobiti telefonski, ali i pored prvobitnog pristanka da govori, ipak je prekinuo vezu uz obrazloženje da nema nikavih podataka i da o tome ne može više govoriti.

Na pitanje da li ja tačno da su se radili nalazi mimo procedura također je odgovorio da o tome ne zna ništa.

Amra Čičkušiće se nije javljala na naše telefonske pozive. Pred našu kameru nije želio ni Nešad Hotić, generalni direktor UKC Tuzla koji je dobro upoznat sa ovom aferom. U pisemnom odgovoru samo potvrđuje rad istražitelja u Kliničkom centru.

“Obavještavamo vam da je Javna ustanova UKC Tuzla upoznata da su inspektori Odjeljenja za borbu protiv privrednog kriminaliteta i korupcije MUP-a u saradnji sa Kantonalnim tužilaštvom tokom 2015.godine provodili istragu u vezi sa određenim aktivnostima na navedenom Odjeljenju. U toku provođenja predmetne istrage rukovodstvo, stručne službe i radnici ustanove su u potpunosti sarađivali sa nadležnim organima tako što su izvršili tražene provjere u službenim evidencijama ustanove i dostavili svu traženu dokumentaciju koju su nadležni organi tražili, u skladu sa važećim propisima. O rezultatima istrage i daljem postupku, Ustanova nije zvanično obaviještena”, stoji u odgovoru.

Nezvanično saznajemo da su na identičan način nezakonito vršena testiranja hromona životinja koje su za veterinarske stanice radili Malihodžić i Čičkušić, prioritetno i mimo regularnih procedura,za velike novce. No, to nije smetalo Hotiću i njegovoj pomoćnici za medicinske poslove Fahiri Skokić da Amru Čičkušić nagrade pozicijom šefa Odjeljenja nuklearne medicine. Jedini se tome usprotivio Hariz Huseingić, načelnik Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu. Tražio je da kriminalne radnje do kraja budu rasvjetljene.

“Ja kao načelnik nisam dao saglasnost ni usmenu, ni pismenu za imenovanje upravo iz razloga dok traje istraga, dok se ne bi raščistile stvari, kada bi se svi držali zakona to bi tako trebalo da bude”, kazao je Hariz Huseingić, načelnik Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu UKC Tuzla.

Resorni kantonalni ministar se pravda da nije upoznat sa ovom aferom koja potresa Univerzitetsko-klinički centar koji je pod njegovom ingerencijom. Stoga, barem za sada, tvrdi da ne može ni reagirati.

“Ukoliko postoje bilo kakve zloupotrebe ne samo na UKC-u, nego na bilo kakvoj javnoj ustanovi, poduzet ćemo sve zakonski propisane mjere da se takve stvari ne dešavaju”, rekao je Bahrudin Hadžiefendić, ministar zdravstva TK

Nije ovo jedini slučaj koji iz godine u godinu ozbiljno ugrožava stabilnost zdravstva Tuzlanskog kantona. Tako, ministar ne zna ni za slučajeve nepotizma i stranačkog zapošljavanja. Ne može ni potvrditi ni demantirati da je primjerice, na Odjeljenju za nuklearnu medicinu bez konkursa zaposlena biolog Erna Jahić, supruga Mirze Jahića, Hotićevog pomoćnika za sestrinstvo i Mirnesa Bečić, supruga Zijada Bećića, člana Nezavisnog policijskog odbora i sekretara Općinskog vijeća Banovići. Sve je u rodbinskom duhu, pa je Bećićeva sestra Munevera Bećarević, predsjednica Upravnog odbora UKC Tuzla. Ministar ne komentira ni to da je Bećarević u sukobu interesa jer je istovremeno dekanesa Fakulteta za zdravstvene nauke Evropskog univerzitata Kallos, koji posluje i potpisuje ugovore sa UKC-om. Muneveru Bećarević je na tu poziciju imenovao premijer Bego Gutić, bivši predsjednik Upravnog odbora čiji mandat će se između ostalog pamtiti i po stotinjak osoba zaposlenih bez konkursa na UKC. Stranačkom zapošljavanju hitno treba stati na kraj, često upozorava Antikorupciona komisija Skupštine TK, zbog pacijenata koji trebaju kvalitetnu zdravstvenu uslugu i zbog poštenog osoblja u zdravstvu, vrhunskih stručnjaka koji su u sjeni, a koji godinama trpe stranačke igre.

“Uglavnom se zapošljava rodbina, stranačka pripadnost i slično, a nema konkursa, nema institucije konkursa. Sad je na sceni jedna tiha privatizacija zdravstvenog i obrazovnog sektora. Imat ćemo situaciju da će UKC uskoro doživjeti sudbinu TTU, Aide i Konjuha. Kako vidim napravljen je jedan trougao između vlasti i privatnih poliklinika i UKC-a, gdje se UKC želi ugušiti dodatnim zapošljavanjem. Oduzima se kapital UKC-a. Preko ZZO se favorizuju privatne klinike”, rekao je Sabid Zekan, predsjednik Antikorupcione komisije Skupštine TK.

Bez konkursa je, tvrde nam, Bećarević zaposlila supruga u kantonalni Zavod za zapošljavanje, dok je komesar MUP-a Tuzlanskog kantona Fadil Šljivić bez konkursa zaposlio suprugu Mirsadu u Zavod zdravstvenog osiguranja u Živinicama. Ovaj posao je gospođi Mirsadi, tvrde u Antikorupcinojoj komisiji, bio skroman novogodišnji poklon supruga komesara Šljivića.

Mirsada Šljivić nije željela pred naše kamere, upornost da pružimo priliku da kaže i razgovaramo, nagrađena je porukom da će nam Mirsadin suprug poslati policiju.

I nepotizam u Zavodu zdravstvenog osiguranja za ministra je novost. Mirsadino zaposlenje neće ispitivati, jer je sve rađeno po naređenju Šljivićevog šefa. Zbog toga i resorni ministar može da bez problema utječe na poslovanje Tuzlafarma, čiji je bio dugogodišnji direktor i Univerzitetsko-kliničkog centra kojeg danas kontroliše, pa je tako, kako nezvanično saznajemo, utjecao da se ubrza vraćanje višemilionskog duga Univerzitetsko-kliničkog centra prema Tuzlafarmu.

“U zadnje vrijeme, prateći sa ove pozicije su redovnija izmirenja tih dugovanja, potraživanja od strane dobavljača. Pretpostavljam da je tu riječ i o Tuzlafarmu, koji je bio u to vrijeme najveći potraživač tih dugovanja”, rekao je Bahrudin Hadžiefendić, ministar zdravstva TK.

Za pojedince sasvim je jasan slijed stvari bio od starta. Imenovanje je dobra prilika da se isforsira kuća iz koje se dolazi, što može štetiti zdravoj konkurenciji. Zato se nameće jedan stav.

“Da bi svaki ministar trebao da ima određene kriterije, da nema sukob interesa, da nije zaposlen u farmaceutkoj industriji, da ne dolazi za pozciju ministra iz farmaceutske industrije. I ko se ne razumije u pravo, jasno mu je da ne može doći ministar iz farmaceutske kuće koja najviše duguje kojoj najviše duguje jedna zdravstvena ustanova u TK. On upravlja i UKC-om”, rekao je Enes Huseinagić, bivši predsjednik Upravnog odbora UKC Tuzla.

Dugovanja UKC-a prema dobavljačima su višemilionska. UKC najviše duguje Tuzlafarmu. Dugovanja su veća od deset miliona maraka. Huseinagić smatra da Tužilaštvo treba ispitati prevelike cijene sanitetskih materijala, te drugih proizvoda koji UKC plaća dobavljačima po znatno većoj cijeni od realne.

“Smatram da dosta proizvoda, čujem da to i na ortopediji, da se ugrađuju pojedine stvari koje koštaju 800 KM. To su mi rekli doktori koji rade na tome, a da se prodaju po 2200 KM, to jest UKC-u. To je neshvatljivo da na taj način ljudi mogu stvarati svoju političku karijeru”, dodaje Enes Huseinagić, bivši predsjednik Upravnog odbora UKC Tuzla.

Politika je odavno umiješala svoje prste i u kreiranje esencijalnih listi lijekova gdje se najmanje vodi briga o interesima pacijenata i njihovim potrebama, a najviše o interesima političkih moćnika koji su bliski aktualnoj vlasti. Tako će, tvrde dobri poznavatelji prilika u tuzlanskom zdravstvu, i na novoj kantonalnoj esencijalnoj listi biti favorizirani sumnjivi domaći proizvođači, poput farmaceuske kuće Zada. Međutim, kažu nam, lijekovi sumnjivog kvaliteta i brojni blokirani bankovni računi,nisu smetali Davudu Zahiroviću da bez problema posluje sa kantonalnim Zavodom zadravstvenog osiguranja. Ni nova kantonalna lista neće biti,kako je to zakonom predviđeno usklađena sa Federalnom esencijalnom listom.

“Mi u najmnogoljudnijem kantonu imamo budžet nekih 36 miliona, jako je teško se s tim sredstvima uklopiti 100 posto u Federalnu listu”, kazao je Bahrudin Hadžiefendić,ministar zdravstva TK.

“Građani su oštećeni, nisu napravljene nikakve uštede. Stanje još gore, jer ljudi moraju da kupuju lijekove zato što im ne odgovaraju oni koji su na esencijalnoj listi”, rekao je Dževad Hadžić, član Antikorupcione komisije Skupštine TK.

Dakle, prava pacijenata i običnih građana su u drugom planu. To najbolje znaju Mirsad Malohodžić i Amra Čičkušić za koje su i životinje imale prioritet u odnosu na ljude. Ljudi ovdje, pogotovo narod bez štele, bez preporuke, bolesnici bez političkih staratelja, očito, nemaju sreću da su privilegovani i da bez višemjesečnog čekanja dobiju adekvatnu zdravstvenu uslugu. Prioritete određuju moćnici koji će, ukoliko se ovakva praksa nastavi, urušiti zdravstveni sistem ovog kantona.

federalna.ba

I nejasni komentari u kompletnoj emisiju:

Mreža 09.02.2016. - Bosanskohercegovačka djeca u redovima ISIL-a - u Mreži fotografije, snimci, nove informacije o odvođenju djece na sirijsko ratište. Zlupotrebe u Kliničkom centru Tuzla - pod lupom istražitelja Klinika za radiologiju i nuklearnu medicinu. Unskosanska vlast - da li ASDA unutar Stranke demokratske akcije stvara novu frakciju?

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 12 Феб 2016, 15:53

Zanimljivo saopstenje za javnost UKC-a Tuzla (kako kazu "Ustanove"!?) na tekst FTV
"Nova afera potresa zdravstvo Tuzlanskog kantona" izvucen iz emisije "Mreza" ...

Saopštenjem za javnost oglasio se UKC Tuzla povodom priloga u magazinu "Mreža"

10.2.2016. u 18:51
Слика

Nakon priloga "Zlupotrebe u Kliničkom centru Tuzla – pod lupom istražitelja Klinika za radiologiju i nuklearnu medicinu" u političkom magazinu "Mreža" na Federalnoj televiziji saopštenjem za javnost oglasila se Javna zdravstvena ustanova Univerzitetski klinički centar Tuzla.

U izjavi datoj u prilogu objavljenom u emisiji "Mreža" na Federalnoj televiziji dana 09.02.2016. godine, poslanik u Skupštini Tuzlanskog kantona Prof.dr. Sabid Zekan izrekao je niz neutemeljenih i nekorektnih konstatacija, između ostalih i da će se Univerzitetski klinički centar Tuzla ugušiti nepotrebnim zapošljavanjem i doživjeti sudbinu TTU-a, Aide, Livnice i Konjuha.

S tim u vezi, Javna zdravstvena ustanova Univerzitetski klinički centar Tuzla (u daljem tekstu: Ustanova), želi odlučno demantirati ovakve navode i obavijestiti javnost da su rezultati rada i finansijskog poslovanja Ustanove u toku 2014. i 2015. godine značajno popravljeni u odnosu na prethodni period. U smislu rezultata finansijskog poslovanja ovo su bile najbolje dvije godine u prethodnom desetogodišnjem periodu. Ustanova je u cijelosti odgovorila svom osnovnom društvenom zadatku i uredno je pružala usluge zdravstvene zaštite svim građanima kojima su one bile potrebne. Uveden je čitav niz novih medicinskih procedura, koje se ne rade u drugim medicinskim centrima u BiH, a Ustanova je postala i lider u razvoju transplantacijske medicine u našoj zemlji. Povećan je i broj i obim pruženih zdravstvenih usluga. Istovremeno se dosta toga uradilo i na poboljšanju uslova rada za osoblje i kvaliteta zdravstvenih usluga za pacijente. Uz to, finansijsko poslovanje Ustanove u ove dvije godine, uzimajući u obzir sve objektivne okolnosti koje prate njen rad, prema svim parametrima, može se ocijeniti izuzetno uspješnim. Također, ističemo da nije bilo nekritičnog i neselektivnog zapošljavanja kadrova u Ustanovi i da su sva zapošljavanja bila u skladu sa iskazanim potrebama i usvojenim finansijskim planovima, pri čemu se najveći dio zapošljavanja realizirao kroj projekte sufinansiranja zapošljavanja preko Federalnog zavoda za zapošljavanje. Ukupan broj zaposlenih u Ustanovi se već nekoliko godina konstantno smanjuje i Ustanova apsolutno nema viška radnika.

U istom prilogu, tendencioznu izjavu je dao i Doc.dr. Enes Huseinagić, bivši predsjednik Upravnog odbora Ustanove, u vezi sa cijenama medicinskih sredstava koje Ustanova nabavlja.

S tim u vezi, želimo istaći da se sve nabavke u Ustanovi vrše u skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama, uz obezbjeđenje optimalnog korištenja sredstava Ustanove ostvarenih iz izvora finansiranja i vlastitih prihoda i uz poštivanje principa efikasnosti, transparentnosti, nepristrasnosti, jednakog tretmana i nediskriminacije ponuđača i stvarne konkurencije. Podsjećamo da je upravo Doc.dr. Enes Huseinagić bio na čelu Upravnog odbora Ustanove u čijoj je nadležnosti davanje saglasnosti za zaključenje ugovora o javnim nabavkama čija vrijednost prelazi 50.000,00 KM i da u vrijeme dok je imao neposredan uvid u predmetne nabavke, nikad nije iznio niti jednu primjedbu u vezi sa ovim pitanjem.

Imajući u vidu navedeno, ovim putem molimo da se u javnost ne iznose netačne, neprovjerene i tendenciozne informacije, kojima se nanosi šteta Ustanovi i unosi nepotreban nemir među osoblje i korisnike usluga zdravstvene zaštite, navodi se saopćenju UKC-a Tuzla.

tuzlanski.ba

Ko bi rekao da se u ovoj porodicnoj "ustanovi" (poput pravosudja i drzave nesto promenilo na bolje?
Cisto sumnjam... pogotovo sto ni jednom recju ne pomenuse aferu na odelenju nuklearne medicine!
A kako je sa porodicnim zaposljavanjem to islo pre nesto vise od 2 godine, pogledajte u emisiji (uz par ilustracija iste). Naravno direktor Nesad Hotic ZNA, ponekad se zezne, kaze ne zna ko je ko, ali se brzo ispravi - ne vredi lagati:

Mreža 27.12.2013

Слика

Слика

Слика

U "kuci mraka" nista novo... osim kad se SAMOhvalisu.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 12 Феб 2016, 16:18

U UKC-u Tuzla skandala i afera ne manjka, ali zato manjka sredstava za obezbedjenje NORMALNIH uslova za lecenje najosetljivije populacije - dece, NAZALOST!
Kako "dobar" domacin upravlja sredstvima (tu mislim i na vlast) nije ni cudo da se oslanjaju na "obecanja" , jer je "svaka pomoć značajna, bilo da se radi o građevinskim radovima ili uslugama, ili da je riječ o donacijama potrebnog inventara"

Adaptacija i rekonstrukcija Odjeljenja za hematologiju i onkologiju na Klinici za dječije bolesti UKC-a Tuzla

12.2.2016. u 10:45
Слика

U organizaciji Klinike za dječije bolesti i Udruženja porodica i prijatelja djece oboljele od leukemije i drugih malignih oboljenja PIPOL juče je održan sastanak na kojem je prezentovan projekat “Adaptacija i rekonstrukcija Odjeljenja za hematologiju i onkologiju na Klinici za dječije bolesti”.

Sastanku je prisustvovao gradonačelnik Jasmin Imamović sa saradnicima, predstavnici Ministarstva zdravstva TK, predstavnici Općine Srebrenik, predstavnici Udruženja srce za djecu koja boluju od raka FBiH i predstavnici kompanije Deling. U ime Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla prisutnima su se obratili pomoćnik direktora za medicinske poslove, prof. dr. Fahrija Skokić, načelnik Klinike za dječije bolesti, dr. med. sc. Edin Husarić, šef Odjeljenja za hematologiju i onkologiju Klinike za dječije bolesti i prim. dr. Amila Latifagić, dok je u ime Udruženja PIPOL govorila gospođa Amra Saračević, predsjednica Udruženja.

Na sasatanku je istaknuto da je cilj projekta obezbjediti adekvatnije uslove za boravak, a samim tim i za liječenje djece oboljele od malignih oboljenja sa područja TK. Kako bi se zadati cilj ispunio pristupit će se rekonstrukciji prostora koji će namjenski biti opremljen za potrebe Odjeljenja za hematologiju i onkologiju Klinike za dječije bolesti.

Prema riječima prof. dr. Fahrije Skokić, Klinika za dječije bolesti UKC Tuzla već dugi niz godina obilježava Međunarodni dan djece oboljele od raka, koji se obilježava u mjesecu februaru, kako bi skrenuli pažnju javnosti na djecu oboljelu od malignih oboljenja i njihovo kompleksno liječenje. Profesorica Skokić je istakla da su maligne bolesti druge po redu uzročnika smrtnosti djece do 14 godina starosti. Prema njenim riječima, 70 % oboljenja je moguće prevenirati ako se bolest na vrijeme dijagnostikuje. Tuzlanski kanton je vodeći u FBIH kada je riječ o broju oboljele djece od malignih bolesti. Na godišnjem nivou u Klinici za dječije bolesti UKC Tuzla boravi oko 15 bolesnika starosti od dvije do šest godina.

Prim. dr. Amila Latifagić je rekla da djeca oboljela od malignih oboljenja zahtjevaju posebne uslove za liječenje i da se nada da će ti uslovi ovim projektom biti obezbjeđeni.

Kako je ovom prilikom istakla, predsjednica Udruženja PIPOL, Amra Saračević, postoje obećanja društveno-odgovornih kompanija, ali i predstavnika izvršnih vlasti, koji žele dati svoj doprinos u obezbijeđenju adekvatnih uslova za liječenje djece oboljele od malgnih bolesti TK.

Novi prostor Odjeljenja za hematologiju i onkologiju nakon obnove bit će multifunkcionalan i raspolagati će sa 5 bolničkih soba, dva kupatila, dva predprostora sa tri sanitarna čvora i jednim tušem, dvije ljekarske sobe, bolničkom ostavom, intervencijom i igraonicom za malene pacijente.

tuzlanski.ba

Da, vidim ovde tuzlanske privrednike i bivse kolege gradjevinske struke, a i elektro struke:

Слика

FTV - VIDEO PRILOG - ... Projekat je podržala Gradska uprava Tuzle, te nekolicina privrednika. Predstavnici Udruženja Pipol naglasili su da je svaka pomoć značajna, bilo da se radi o građevinskim radovima ili uslugama, ili da je riječ o donacijama potrebnog inventara...
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 12 Мај 2016, 13:54, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 16 Феб 2016, 22:13

nevenkagaragic пише:SRAMOTA!
Za smrt mlade majke dvoje dece "11 meseci kućnog zatvora" ???
Na ovom Balkanu zivot je NISTA, a doktori - kasapini zasticena vrsta! Isto (i jos gore) je u BiH!

Pančevački lekar KRIV ZA SMRT MLADE MAJKE, osuđen na 11 meseci kućnog zatvora

I. Milićević | 07. 12. 2015. - 15:22h izmena vesti 16:10h | Komentara: 48

Osnovni sud u Pančevu izrekao je danas prvostepenu presedu i osudio hirurga iz pančevačke Opšte bolnice dr Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, kao i godinu dana zabrane obavljanja hiruške prakse, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić (30).

Слика
Marijana Jojkić

Mlada Pančevka i majka dvoje dece preminula je u martu 2006. od upale trbušne maramice, izazvane nekonstatovanjem perforacije slepog creva.

Na današnjem pretresu iznete su najpre završne reči, da bi nakon nekoliko sati sudija Dalea Irinel izrekao presudu i proglasio hirurga krivim.

Osuđujuća presuda izrečena je najpre zbog nalaza i mišljenja sudsko-medicinskih odbora iz Beograda i Niša. Komisije veštaka su potvrdile da je dr Ivica postupio nesavesno i da je smrt mlade majke nastupila zbog neblagovremenog konstatovanja upale slepog creva.

Na ovu presudu osuđeni lekar, kao i tužilaštvo i porodica Jojkić imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.

Postupak je trajao punih šest godina, a od pre tri meseca vodio ga je i novi sudija Dalea Irinel jer je prethodni Mojsa Kostić otišao u penziju.

Tokom suđenja saslušani su i medicinski veštaci iz Beograda i Niša čije su komisije potvrdile da je dr Ivica nesavesno postupao i počinio brojne propuste u zbrinjavanju Jojkićeve, koji su na posletku doveli do tragičnog ishoda.

U njihovim izveštajima naznačeno je da postupanje hirurga dr Ivice nije bilo u skladu sa pravilima struke i hiruške prakse već od samog trenutka kada je Marijanu primio u bolnicu.

Smrt je u direktnoj uzročno posledičnoj vezi za upalom slepog creva, koja je nastupila zbog očiglednog nesavesnog postupanja hirurga Opšte bolnice”, navedeno je u izveštaju beogradske komisije veštaka, u koju je “Blic” imao uvid.

Slični stav imala je i niška komisija koja je u svom nalazu navela da je dr Ivica mogao da postavi pravu dijagnozu, da nije odmah prepisao antibiotik i lek protiv bolova, a da prethodno nije sproveo neophodne analize i utvrdio šta je izvor Marijaninog lošeg stanja.

Na taj način je primenio očigledno “nepodobno sredstvo lečenja” čime je zamaskirana opšta klinička slika, što je u narednim danima zakomplikovalo i postupanje drugih lekara, što ih, po mišljenju veštaka, ne oslobađa odgovornosti.

Dvoje dece ostalo bez majke

Marijanu Jojkić primio je dr Ivica u pančevačku Opštu bolnicu 10. marta 2006, sa simptomima napada slepog creva. Lekar je to isključio kao mogućnost, pa ju je narednih pet dana pogrešno lečio antibioticima i lekovima protiv bolova. Nakon pet dana Marijana je prebačena u Urgentni centar, gde joj je konstatovana upala trbušne maramice izazvana pucanjem slepog creva i zakasnele hirurške intervencije. Umrla je 20. marta, ostavivši za sobom dvoje dece.

blic.rs

Naravno da TREBA da znaju KO je KRIV i da krivca treba kazniti!
Ja sam mislila da je BH pravosudje najgore...

HAOS U TUŽILAŠTVU Roditelji devojke umrle greškom lekara IZGUBILI PRAVO ŽALBE

Hoćemo da znamo ko je kriv, kažu roditelji pokojne Marijane Jojkić, koji su zbog javašluka u pisarnici tužilaštva izgubili pravo na žalbu.

Osnovni sud u Pančevu osudio je hirurga Opšte bolnice dr Aleksandra Ivicu na 11 meseci kućnog zatvora, kao i godinu dana zabrane obavljanja hirurške prakse, zbog nesavesnog lečenja Marijane Jojkić.

I. Milićević | 31. 01. 2016 - 07:14h
Слика
Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Očajni: Marijanini roditelji Kruna i Nikola Milovanović

Jojkići, ali ni zamenik postupajućeg tužioca, nisu bili zadovoljni visinom izrečene kazne nesavesnom lekaru, zbog čega su, nakon što bi sud poslao pismeni otpravak presude, nameravali da se žale.

Zbog činjenica da je presuda misteriozno zagubljena u pisarnici tužilaštva u Pančevu, te da nije na vreme stigla do tužioca, pred Apelacionim sudom razmatraće se samo žalbe okrivljenog lekara i njegovog branioca.

Marijana je zbog pogrešnog lečenja i zakasnele intervencije preminula od sepse u martu 2006. Imala je 30 godina.

- Nismo mogli ni da sanjamo da bi posle šest godina mukotrpnog suđenja, mogao da se dogodi ovakav propust. Hoćemo da znamo ko je za to kriv, a od tužioca očekujemo da će otkriti i objaviti sve okolnosti ovog događaja, a da će odgovornog kazniti - kazali su za "Blic" Marijanini roditelji Kruna i Nikola Milovanović.

Oni kažu da je najpotresnije u čitavoj situaciji to što oni kao oštećeni u postupku, po zakonu, nemaju pravo žalbe, već u njihovo ime to čini tužilaštvo.

Da li se neko zapitao šta bi se dogodilo da je kojim slučajem sud doneo oslobađajuću presudu? Za smrt našeg deteta tada ne bi bilo krivca
Marijanini roditelji

- Krivica dokazana, ali nikako nismo zadovoljni visinom kazne, zbog čega nam je ta žalba bila veoma bitna. Da li se neko zapitao šta bi se dogodilo da je kojim slučajem sud doneo oslobađajuću presudu? Za smrt našeg deteta tada ne bi bilo krivca - kažu Milovanovići.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 16 Феб 2016, 22:22

Mozes misliti tek onda KORUPCIJE (i ko zna cega jos)...

Ljekari će vam moći transplatirati organe nakon smrti bez da ikoga pitaju

12.02.2016 18:29
Слика

Nakon što se u FBiH usvoji novi Zakon o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja, ljekari će vam moći transplatirati organe nakon vaše smrti, a da za to nikoga i ne pitaju, izuzev u slučaju ako ste prije smrti isključivo ostavili oporuku da niste saglasni sa darivanjem organa, piše Patria. U svijetu postoje dva modela darivanja organa nakon smrti; jedan model je da čovjek za života ostavi oporuku da je saglasan da daruje organe nakon smrti. Riječ je o takozvanim donorskim karticama.

Drugi model je da ljekari samoinicijativno mogu transplatirati vaše organe nakon smrti, izuzev u slučajevima kada isključivo zabranite transplataciju organa. Ova praksa u svijetu je poznata kao „pretpostavljeni pristanak”, koji se kao model koristi u mnogim razvijenim evropskim zemljama. Mnogo je efikasniji i jednostavniji od prvog modela.

U FBiH se trenutno organi nakon smrti mogu transplatirati na živog pacijenta jedino ukoliko je umrli za života potpisao donorsku karticu. FBiH sada želi promijeniti tu praksu. Inicijativu je pokrenulo Udruženje dijaliznih i transplantiranih bolesnika FBiH. Nakon što novi zakon bude usvojen, FBiH će imati obavezu uspostaviti i registar osoba koje nisu saglasne s darovanjem organa i tkiva poslije smrti.

Iz Federalnog ministarstva zdravlja objašnjeno je za Patriju kako ljekari u FBiH od umrlih neće moći transplatirati organe bez pristanka roditelja, punoljetne djece ili drugih staratelja, čak i nakon usvajanja novog zakona, a ta praksa će biti na snazi sve dok FBiH ne dobije registar osoba koje nisu saglasne s darovanjem organa i tkiva poslije smrti.

(TIP/nap/Foto: Ilustracija)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 16 Феб 2016, 22:38

Ima li ijedna bolnica u regionu da je NE tresu afere???

Vinkovačku bolnicu trese nova afera: Stravične priče iz vinkovačkog rodilišta!

15/02/2016
Слика

Putem Facebook zajednice “Iskustva mama u HR rodilištima” te zajednice “MaMe na fejsu” ovih dana ova je društvena mreža uzdrmana stravičnim iskustvima žena koje su rodile u Vinkovačkom rodilištu.

Lavinu komentara i strašnih iskustava pokrenuo je apel kojim se pozivaju sve ženske osobe koje su imale loša iskustva prilikom porođaja u vinkovačkom rodilištu, da otvoreno o tome progovore na FB zajednici “Iskustva mama u HR rodilištima”. Pod imenom “Anđeo najljepši” osvanulo je svjedočanstvo koje potresno govori o gubitku djeteta prilikom poroda, u kojem je majka brutalno prepričala što joj se događalo u porođajnoj agoniji.

Ta je priča, iznjedrila brojna druga iskustva, ali i masu komentara kako je krajnje vrijeme da se nešto promjeni unutar ginekološkog odjela u Vinkovačkoj bolnici. Jutros smo kratki komentar na cijelu situaciju dobili od Dubravka Korenike, sanacijskog ravnatelja Opće županijske bolnice Vinkovci. “Upoznati smo sa slučajem, pritužba roditelja stigla je ovih dana u naš ured I sada postupamo po proceduri, nakon koje ćemo se moći očitovati. Dakle neka struka kaže svoje.”, istaknuo je Korenika. Koliko je zapravo situacija ozbiljna, govore i brojni komentari u kojima majke jedna drugoj daju preporuke da ne rađaju u Vinkovačkoj bolnici, već da idu rađati u Vukovar. Neslužbeno doznajemo kako I ekipa Nove TV već radi prilog za emisiju “Provjereno”.

U nastavku Vam dostavljamo linkove na kojima možete pročitati potresna svjedočanstva.

Слика

LINK NA OBJAVU https://www.facebook.com/permalink.php? ... 0805139182

ISKUSTVA MAMA IZ OSTALIH RODILIŠTA MOŽETE PROČITATI OVDJE

Cibalia.hr

TRAGIČNA SMRT NOVOROĐENČETA, MAJKA ZAVAPILA: ‘Tri puta skakanje po stomaku da bi moj Ivano izašao van…’

Samo pricajte, delite, upozoravajte!
Pa dokle vise?

Слика

MLADA Vinkovčanka Matea Janković na porodu je izgubila bebu i odlučila je s javnosti podijeliti svoje tragično iskustvo iz Opće županijske bolnice u Vinkovcima kako bi upozorila sve buduće majke. U razgovoru za Index Matea je ispričala kako je proživjela noćnu moru iz koje se i danas ne budi.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 18 Феб 2016, 10:10

STRASNO! Mlada majka je i drugu babu izgubila...
Nadam se da ce nesavesni doktor biti primereno kaznjen bez obzira sto niko i nista ne moze vratiti izgubljeni zivot.

Podignuta kaznena prijava protiv doktora Kolaka

16/02/2016
Слика

Nakon što smo objavili tekst vezan za vinkovačko rodilište koje je izazvao burne reakcije Jutarnji listje uspjeo porazgovarati s ocem mlade majke koji im je potvrdio sve što se dogodilo. U telefonskom im je razgovoru kazao da su podigli kaznenu prijavu protiv doktora Kolaka koji je navodno, prema njihovim saznanjima, suspendiran.

Ono što dodatno užasava u cijeloj priči jest činjenica da je gospođa prije pet godina izgubila devet tjedana staru bebu kada je spontano pobacila. Tada je gospođa zatrudnjela prirodnim putem dok je ovaj put trudna ostala zahvaljujući umjetnoj oplodnji.

Prema riječima oca, patološki nalaz unuka Ivana pokazao je da je beba dotad bila savršeno zdrava i razvijala se kako treba, a preminula je prije nego što je rođena. Također, prema nalazima, beba se još u trbuhu nagutala plodne vode i ugušila. Obitelj neće odustati, već su podigli kaznenu prijavu, a majku koja je svoju priču ispričala pod nadimkom Anđeo Najljepši na Facebooku čeka dugačak oporavak.

Cibalia.hr

UŽASNA TRAGEDIJA
VINKOVCI: SKANDAL U RODILIŠTU Mlada majka otkrila strašne detalje: 'Rodila sam mrtvu bebu zbog krive procjene bezobraznog doktora!'
[b]Otac mlade majke potvrdio je priču, a iz bolnice su poručili da traje istraga

... Kontaktirali smo Opću županijsku bolnicu u Vinkovcima koji su nam rekli: 'U tijeku je postupak unutarnjeg stručnog nadzora koji je pokrenut prema pritužbi obitelji koju smo dobili. Dok se nadzor ne obavi i dok ne dobijemo mišljenje struke, nikakve konkretne izjave ne možemo davati.'

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 18 Феб 2016, 10:35

Tako to biva... ponekad se kola slome na pogresnim...

NAPAD U PORODILIŠTU Ginekologa pretukao muž pacijentkinje jer su je pustili kući - Ginekolog u GAK Narodni front, dr Tomislav Paunović pretučen je sinoć dok je bio na dežurstvu... Ponavlja da je pacijentkinja izašla na sopstvni zahtev i potpis, i da ne razume razloge za napad. "Nismo u mogućnosti da nekog zadržimo, a kakvi su njihovi porodični odnosi, mi to ne znamo.. Nadam se izmenama krivičnog zakona, jer bi konkretan pomak bio da dobijemo status službenog lica", kazao je Paunović.

"DOBRO SAM ŽIVU GLAVU IZVUKAO" Ginekologa krvnički tukao muž pacijentkinje, a onda se pridružila i TRUDNICA!

Boban Vasiljević pretukao je ginekologa iz GAK „Narodni front“ Tomislava Paunovića jer je njegovu trudnu suprugu otpustio na njen zahtev.

S. Todorović , T. M. S. , | 18. 02. 2016 - 08:47h | Komentara: 67

Слика
Foto: Blic / RAS Srbija
S leva na desno: Žrtva Dr Tomislav Paunović, besni muž Boban Vasiljević i trudnica čije ime je poznato redakciji

- U šoku sam. Nikada u životu nisam doživeo tako nešto. Psovao me je, gušio i udarao pesnicama. Modrice po licu su mi vidljive i, kada vratim film, dobro da sam živu glavu izvukao - priseća se dr Tomislav Paunović.

Kako objašnjava, sve je počelo u utorak kada je trudnica, kojoj je ostalo još nedelju dana do porođaja, zatražila da na lični zahtev izađe iz bolnice. Lekari su je otpustili, jer nemaju mehanizme da nekoga na silu zadržavaju u bolnici.

Pročitajte još:

NAPAD U PORODILIŠTU Ginekologa pretukao muž pacijentkinje jer su je pustili kući

- Uleteo je u lekarsku sobu i počeo da galami vičući zašto su mu ženu izbacili iz bolnice. Urlao je na sav glas da ćemo mi biti krivi ako skoči sa mosta. Nikome nije bilo jasno o čemu priča - objašnjava dr Paunović.

Nakon rasprave, Vasiljević je otišao iz bolnice. Posle pola sata vratio se sa suprugom. Dežurnu ekipu lekara pozvali su da siđu u ambulantu kako bi pregledali ženu. Po ulasku u ambulantu Vasiljević je s leđa napao dr Paunovića.

Zgrabio ga je za vrat i oborio na pod. Rvali su se, ali je doktor zadobio nekoliko udaraca pesnicom u glavu. Vasiljević radi kao privatno obezbeđenje i u uniformi je došao u porodilište. Kada je oborio doktora na pod, značkom mu je čak napravio velike posekotine po licu i vratu.

Optužila doktora da ju je "naterao da se ubije"

Слика

- U nekom trenutku i njegova trudna žena je skočila na mene i udarala me - priseća se dr Paunović.

Nastao je pravi haos, sestre i doktorke su uplašeno dozivale pomoć. I obezbeđenje bolnice nije uspelo da savlada muža. U pomoć su pritekli i muževi drugih pacijentkinja. Sva sreća pa je policija stigla brzo i tek tada je Vasiljević savladan.

Samo protiv Vasiljevića je podneta krivična prijava zbog nasilničkog ponašanja.

Prema saznanjima „Blica“, Vasiljevićeva supruga, koja boluje od depresije, prebačena je nakon incidenta u Kliniku za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“. Ona boluje od depresije nakon što je pre godinu dana imala pobačaj, a u ordinaciji je optužila doktora da ju je „naterao da se ubije“.

Patrole oko bolnica

Policijske patrole biće stalno prisutne u zdravstvenim ustanovama od četvrtka, 18. februara, kako bi se na taj način zaustavio talas nasilja kojima su zdravstveni radnici izloženi u poslednje vreme. To je dogovoreno u direktnoj komunikaciji ministra zdravlja dr Zlatibora Lončara i ministra unutrašnjih poslova dr Nebojše Stefanovića.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 18 Феб 2016, 11:00

Eto prodjoh kroz sve tri bivse YU republike - Balkanska posla...

ŠOKANTAN SLUČAJ U BOLNICI U TEŠNJU: Doveo majku koja je krvarila doktoru, a ovaj…

17/02/2016
Слика

Naši prijatelji i kolega se portala Jelahba.info ustupili su nam priču o zaista šokantnom slučaju iz bolnice u Tešnju…

Muškarac A.B. (puni identitet poznat redakciji) uputio je primjedbe na ponašanje medicinskog osoblja u toj zdravstvenoj instituciji.

– Imam jedan doživljaj iz tešanjske bolnice. Sad sam mater vodio i dežurni hirug nije htio da se probudi da je pregleda – piše, između ostalog, ovaj građanin i dodaje:

– Sad sam stigao iz tešanjske bolnice. Dva puta mater vozim večeras, zbog krvarenja na usta i nos. Iz Hitne me drugi put šalju na hirurgiju da bi medicinar obični obavio pregled i kaže «ako krvarenje ne stane, vozi je u Zenicu, mi nemamo s tim ništa», a uputnica je glasila na Hirurgiju, da je hirurg pregleda. Međutim, hirurg A… nije htio da ustane.
Jadna je tešanjska bolnica s takvim k……. kojem se dolazi da spase nekome život. Kada mi je rekao da nemaju s tim ništa, pitao sam ga ko ima – je li to vulkanizer radi ili hirurg?

Mati je austrijski penzioner i Austrija plaća njeno liječenje FBiH.

Poslije je hirurg ustao i potpisao uputnicu, nakon duže prepirke s medicinarom… – navodi, između ostalog, ovaj građanin.

Komentari građana su ogorčeni, a jedan od njih glasi:

Oni samo ustaju na čaršijsko prezime, dobru porodičnu vezu, kao u sudanskim plemenima, eh ako i to nemaš onda €€€€€ …sve rješava…

Слика

Слика

(Doznajemo.com/Jelahba.info)

Jos malo arhiviranih clanaka o istoj bolnici u Tesnju:

Arhiva Dani 237 - 21.Decembar 2001 - Sedmogodišnjoj Aidi Turalić ljekari tešanjske bolnice su prije četiri godine operisali slijepo crijevo, nakon čega joj je desna strana tijela ostala oduzeta. Roditelji su tužili liječnički tim, a sud ga je oslobodio odgovornosti. Sada roditelji nastavljaju proces - liječnički tim tužili su Domu za ljudska prava i Uredu visokog predstavnika, a lista krivaca je proširena

Tesanj Net - 05.01.2012. - NEMAR I JAVASLUK UPOSLENIKA OPCE BOLNICE TESANJ

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Феб 2016, 22:02

Bosanska posla... znaci bilo koja gospodja tuzioca moze SVE ocito!
Sramram je bilo!
No, ne treba se cuditi, to je tako u drzavi "jednog (par) lica"...

DOKTORICA NAPALA PACIJENTICU: Penzioner branio svoju ženu, pa završio u pritvoru

U prostorijama JU Zavoda za zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajevo u ulici Skerlićeva, prije nekoliko dana došlo je do verbalnog, a potom i fizičkog obračuna između doktorice Anide Osmić i pacijentice Fazile Haskić, te njenog supruga, 64-godišnjeg Eneza Haskića.

19. Feb. 2016
Слика

„Osmog februara supruga mi je bila naručena za pregled, ali su nam iz Skerlićeve javili da se pokvario aparat i da nazovemo sutra. Nazvali smo sutradan i rekli su nam da je aparat popravljen i da supruga može doći na pregled. Otišli smo 10. februara, otpratio sam suprugu do Zavoda i sjeo u obližnji kafić da je sačekam da završi. Međutim, nakon što je supruga predala uputnicu na kartoteci, doktorica Anida Osmić je izašla i rekla joj da je ne može pregledati, te da je prvi slobodan termin za pregled u mjesecu martu. Supruga je izašla, došla je do mene plačući i rekla mi da ju je doktorica ponovo vratila, iako joj je rečeno da dođe tog dana“, priča Haskić.

„Uzeo sam njene nalaze i ponovo smo otišli u Zavod. Tamo je bila doktorica Osmić i verbalno smo se sukobili u čekaonici. Priznajem, svašta sam joj izgovorio, bio sam revoltiran jer mi teško bolesnu ženu stalno vraćaju i odgađaju joj pregled, ali ni doktorica meni nije ostala dužna... Nakon kraće prepirke, krenuo sam na sprat do njenog šefa sa namjerom da je prijavim. Za to vrijeme, moja supruga je ostala u prizemlju sa doktoricom, čuo sam da se svađa nastavila i vratio sam se dole. Kada sam otvorio vrata, ugledao sam doktoricu Osmić kako vuče moju suprugu za kosu, i to objema rukama! Supruga joj je govorila: 'Nemojte, molim vas, operisana sam, povrijedićete mi kičmu', ali doktorica nije reagovala. Povukao sam suprugu za okovratnik kaputa pokušavajući da je istrgnem iz njezinih ruku, a tada je doktorica počela da vrišti koliko je grlo nosi i da zove kolege upomoć, vičući kako smo mi nju napali i da sam je ja udario. Na izlazu je gurnula moju suprugu, koja je pala na pod“, govori Haskić.

Jutro nakon incidenta inspektori kantonalnog MUP-a su nazvali Haskićeve i zatražili da supruga i on dođu u Policijsku stanicu Centar na Marijin Dvoru i da daju iskaze. Nakon što su oboje dali izjave, te večeri na kućnu adresu su im došla trojica inspektora te zatražili od Haskića da ponovo pođe s njima u PS Centar, jer je navodno u originalnom zapisniku napravljena neka greška koju treba ispraviti.

„Kada smo došli u stanicu, vidio sam da je u Zapisniku promijenjena riječ 'prekršaj' u krivično djelo 'nasilničko ponašanje'. Nisam ništa rekao, a jedan od inspektora tada mi je kazao da ću morati provesti noć u pritvoru“, priča Enez Haskić.

Haskić je tu večer proveo u policijskoj stanici, a sutradan su ga odveli kod kantonalne tužiteljice Advije Hajdo-Balta koja je zatražila da se Haskiću odredi mjera pritvora, i to po hitnom postupku. „Tužiteljica je odmah nazvala Centralni zatvor da pita ima li kod njih mjesta. Nakon što me je saslušala, došli su policajci i odveli me sa lisicama na rukama u zatvor. Tu sam prenoćio, a sutradan je bilo saslušanje na Općinskom sudu i sutkinja Galiba Katica je naredila da se odmah ukine mjera pritvora“, kaže Haskić.

Haskić, koji je inače penzionisani pukovnik Armije RBiH, kaže da nije mogao vjerovati kada su ga odveli u zatvor kao najvećeg kriminalca. U međuvremenu je saznao da je doktorica Anida Osmić supruga kantonalnog tužioca Senada Osmića. Vjeruje da je upravo ta činjenica „kumovala“ cijelom ovom slučaju.

S druge strane, doktorica Osmić i dalje ostaje pri svojoj izjavi da ju je Haskić verbalno i fizički napao, kao i tužbi koju je podnijela protiv njega. U izjavi je dr. Osmić navela, između ostalog, da joj je Haskić „upućivao psovke, vrijeđao i pljunuo je i stisnutim pesnicama udario u predio glave“, te da je nakon incidenta pregledana na na KUM-u Kliničkog centra, gdje su joj konstatovane lake tjelesne povrede.

„Vjerovatno će doći do suđenja, pa neka se dokaže ko je prav, a ko je kriv. Na ulazu u Zavod u Skerlićevoj postoje kamere i nadam se da će se na tim snimcima moći vidjeti barem dio onoga što se dogodilo. Ja znam da nisam napravio ništa loše, a doktorica neka postupa po svojoj savjesti, kao i njene kolege koje je pozvala za svjedoke, iako niko od njih nije prisustvovao događaju“, zaključuje Haskić.

Naš sagovornik na kraju posebno ističe policajce i inspektore MUP-a Kantona Sarajevo koji su se, kako kaže, za sve vrijeme koje je proveo u pritvoru prema njemu odnosili i više nego korektno.

(Slobodna Bosna)
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Феб 2016, 22:49, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Феб 2016, 22:23

nevenkagaragic пише:"Trla baba lan da joj prodje dan"... i mandat... i tako godinama!
A UKC Tuzla je "lider"...

Слика
"Dnevni avaz", 16. i 17.11.2012.

O, da, svim silama se trude da se izvuku - lazu, mazu i izmisljaju "medicinse postupke ADEKVATNE "tezini stanja" (Zdenko Cihlarz) cak i u slucaju smrti kad uopste NISU UTVRDILI, odnosno kad su totalno PROMASILI dijagnozu... samo da NE PRIZNAJU gresku!
"Gresiti je ljudski..." naravno, "...ali u greskama ustrajati obelezje je ludaka"!
Ova latinska poslovica je univerzalna, ne samo kad je rec o Hipokratovim sledbenicima.

Слика
"Dnevni avaz", 17.11.2012.

I jos malo podsecanja na NISTA osim prazne price...
Ucestvovala sam video linkom iz Tuzle jer ova emisija sarajevske FTV-e ide uzivo od 20h, a sledeci dan sam imala raspravu na sudu.

Odgovorite ljudima 23.02.2012. medicinske greske

Слика
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UdUeN1XYtlY[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=UdUeN1XYtlY

Cccc - Becir Heljic veciti "strucnjak"... kako vec davno rekoh "Trla baba lan"!
Kakva kontrola u BiH - nema toga!

Heljić o prijavi i kontroli ljekarskog rada

Слика
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TnZBWYBjdbY&feature=youtu.be[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=TnZBWYBj ... e=youtu.be
Al Jazeera Balkans
Datum objavljivanja: 20. velj 2016.

Gost Al Jazeere bio je Bećir Heljić, predsjednik Etičkog komiteta ljekarske komore Kantona Sarajevo.
Razgovarali smo o procesu prijave i kontrole rada ljekara u Kantonu Sarajevo i BiH.

"Dragi" moji vrli "strucnjaci... NIKO vama vise nista ne veruje!
Najbolje vam kazu ova 2 komentara na tekst:

Слика

Svi u FBiH postaju donori organa

Слика