Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1492
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 16 Јан 2014, 10:09

STRASNO!

Kako sinu da objasnim da seke više nema? Odgovaraće zbog smrti mog deteta

B. Bojović | 15. 01. 2014. - 08:26h

Neću stati, ići ću do Strazbura ako treba, ali će odgovarati oni koji su krivi za smrt moga deteta, kaže otac Milanko Tadić.

Nesrećna devojčica je 8. januara progutala zrno pasulja, a [b]kako tvrde njeni roditelji, na putu od Guče do Čačka u sanitetskom vozilu ostala bez kiseonika, što je blokiralo rad mozga i izazvalo kobne posledice.[/b]

- Učiniću sve da se ovakve stvari u Dragačevu nikada više ne ponove. Kako da objasnim sinu da mu nema sestre? Juče sam ga doveo kući, bio je kod rodbine. Ima samo četiri godine i traži je, trči iz sobe u sobu i pita gde je seka - kaže bolom skrhan otac Milanko Tadić.

Majka Dragojla bila je sa svojom ćerkicom u sanitetu. Kaže da je videla kako je koža počela da plavi.

- Iznela sam je na rukama, pena joj je na usta izlazila. U Čačku su je odmah zbrinuli, ali je bilo kasno. Teško meni, šta ću da radim bez moje lepotice - beskrajna tuga i nepomičan pogled u prazno neutešne majke Dragojle.

Слика
Tragično preminula: Nikolina Tadić

Kaže, niko nije mogao da veruje šta se dogodilo. I sestre u Zdravstvenom centru u Čačku su plakale.

U Domu zdravlja u Guči kažu da nije istina da je dete ostalo bez kiseonika, naprotiv, sve vreme, na putu za Čačak bilo je pokriveno kiseonikom.

Portparol ZC „Čačak“ dr Miroslav Sretenović rekao je da nema komentar na ovaj slučaj i da, ako postoji ikakva sumnja roditelja nesrećnog deteta u greške lekara, postoji adresa na koju treba da se obrate.

blic.rs

Dejanović: Inspekcije ispituju smrt devojčice iz Guče

Tanjug | 15. 01. 2014. - 15:44h

U toku je istraga šta se događalo u zdravstvenim ustanovama i da li su zdravstveni radnici krivi za smrt 16-mesečne Nikoline Tadić iz Guče, izjavila je danas u Užicu ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović.

Слика
Slavica Đukić Dejanović

Mala Nikolina je preminula u ponedeljak u Univerzitetskoj klinici u Tiršovoj, posle kome u koju je pala nakon što je progutala zrno pasulja.

Po navodima porodice, u sanitetskom vozilu koje je dete prevozilo iz Guče u Čačak, nestalo je kiseonika, zbog čega su Nikolini moždane funkcije otkazale.

- U svim situacijama gde eventualno zdravstveni radnici nisu adekvatno obavili svoj posao, činjenjem ili ne činjenjem, neminovne su sankcije i ja na njima insistiram. Tako će biti i u ovom slučaju ako se krivica dokaže - poručila je ministarka Đukić Dejanović tokom posete UIžicu.

blic.rs
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Нов 2014, 19:35, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 16 Јан 2014, 10:13

Ovaj svet je katastrofa! Totalna!

Novi Sad: Devojka pala mrtva u Dunavskom parku, drugarice pobegle
Nepoznata devojka starosti oko 25 godina preminula je oko 14.30 na ulazu u Dunavski park. Kako javlja naš reporter sa lica mesta, a prema rečima očevidaca, devojka je bila sa dve drugarice, koje su nakon što je ona pala pobegle.

Jadna mladost...
Mog Denisa su TRI dana samo gledali u Internoj klinici UKC-a Tuzla... sve dok nije preminuo od tamponade srca i pucanja aorte... TRI DANA je trpeo bolove pored diletanata! KO moze reci da ne bi preziveo da su znali ili hteli znati svoj posao? Prokleti bili!

Devojci koja se srušila u Dunavskom parku eksplodiralo srce

R. Šuljagić | 15. 01. 2014. - 11:39h

Milica Mandić (22) koja je u ponedeljak preminula u Dunavskom parku, umrla je prirodnom smrću. Toksikološkim nalazom utvrđeno je da nikada nije koristila narkotike.

Слика
Telo devojke koja se samo srušila u parku

- Obdukcija je pokazala da je Milica umrla zbog tamponade srca, a to znači da joj je srce bukvalno eksplodiralo – kažu u Kliničkom centru Vojvodine.

U trenutku nesreće, a prema rečima svedoka, Milica je bila sa dve devojke. One su nakon što je pala pobegle, ali još uvek nije poznato zašto su ostavile drugaricu.

- Čula sam pad i okrenula se. Iza njih je bio još jedan prolaznik. Pritrčali smo, mislili smo da se onesvestila, ali nije reagovala kada smo pokušali da je osvestimo – rekla je Novosađanka koja je bila na licu mesta.

Nakon što su ustanovili da nije reč o običnoj nesvestici pokušali su da joj pruže prvu pomoć i da je reanimiraju veštačkim disanjem. Hitna pomoć koje je ubrzo stigla mogla je samo da konstatuje smrt.

Milica će biti sahranjena danas na Gradskom groblju u Novom Sadu.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 19 Јан 2014, 23:00

Krenulo je (KAO) 2009.godine...

29. 05. 2009. - Tuzla: Šest ljekara izdavalo lažne ljekarske nalaze o stepenu invalidnosti RVI...Predmet je predat nadležnom tužilaštvu na daljnje postupanje.

nevenkagaragic пише: Kako ono kaze Hipokratova zakletva :
"...Svoj poziv ću obavljati savesno i dostojanstveno. ..
...Održavaću svim svojim silama čast i plemenite tradicije lekarskog zvanja.
Moje kolege će biti braća.
U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri, vera, nacionalnost, rasa, politička ili klasna pripadnost..."

Da nije zalosno, bilo bi bas smesno!

Слика

FUP: 11 kaznenih prijava zbog zlouporabe položaja
Tuzla, 30.05.2009 - FTV

Zbog postojanja osnova sumnje da su zlouporabili položaja ili ovlasti i krivotvorili isprave, Federalna uprava policije podnijela je Kantonalnom Tužiteljstvu Tuzla izvješće protiv 11 osoba iz ovoga grada. Sumnja se da je pet ljekara radi pribavljanja imovinske koristi sebi i drugim osobama sačinili, potpisali i ovjerili svojim pečatom više od 50 isprava i predavali ih osobama koje su ih dalje, uz zahtjev za priznavanje statusa ratnog vojnog invalida, predavali ljekarskim komisijama. One su potom izdavale nalaze i mišljenja po osnovu kojih im je Služba za boračko-invalidsku zaštitu Općine Tuzla izdavala određena rješenja.

Kako FTV neslužbeno doznaje, jedan od ljekara je i Alija Sutović, koji je vještačio u slučaju Tomislava Petrovića, potom umirovljeni ljekar Kemal Sulejmanović i Emir Tupković.

http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=38

Da, da, upravo Alija Sutovic "vestaci" proslogodisnjeg sestostrukog ubicu Tomislava Petrovica!

http://www.san.ba/index.php?id=6764

nevenkagaragic пише:Ma nije moguce...zar "slavni" UKC?
Ne brinem ja da ce neko biti i osudjen...to u BiH jednostavno nije moguce, pogotovo u TK!

Tuzlanski kanton: Prva optužnica za lažne nalaze, još četiri istrage

Kantonalno tužilaštvo Tuzla otvorilo je istragu protiv četverice liječnika koji su izdavali lažne nalaze. Jedan je već optužen.

Datum kreiranja nedjelja, 04 decembar 2011 02:01
Слика

Vahid Jusufović, direktor Klinike za očne bolesti Umiverzitetsko-kliničkog centra Tuzla, prvi je ljekar koji je optužen zbog nezakonitog davanja ljekarskih nalaza ratnim vojnim invalidima. „Optužnicom se Jusufović tereti da je u periodu od 2003. do 2005. godine izdao nalaze i mišljenja o obavljenim pregledima za jednog ratnog vojnog invalida, iako je znao da je unio neistinite podatke“, pojašnjava portparol Tužilaštva Tuzlanskog kantona Admir Arnautović.

Pet godina poslije doktor Jusufović priznaje grešku. „Bila je jedna kolizija, gubitka njegove medicinske dokumentcije. Čovjek se smucao od jednog do drugog doma. Na kraju sam napravio jednu grešku, ali nikako nisam mogao biti optužen za tu vrstu krivičnog djela“, tvrdi dr. Jusufović.

I doktor Muris Tanović uskoro će se naći na optuženičkoj klupi. Pod istragom je zbog davanja lažnih ljekarskih nalaza, pa će i protiv njega biti podignuta optužnica. Osim njega, pod istragom je i doktor Kemal Sulejmanović. Istraga bi uskoro mogla biti otvorena i protiv doktora Emira Tupkovića. "U završnoj fazi su provjere navoda tih prijava. Očekujemo u skorije vrijeme grafološko vještačenje i u tom slučaju.Tako da će se i tom slučaju donijeti odluka“, kaže portparol Tužilaštva TK-a.

Doktor Emir Tupković, neuropsihijatar Dom zdravlja Tuzla, o tome ne želi da govori. Zanimljivo je, međutim, napomenuti da neće biti istrage protiv doktora Alije Sutovića, koji je također prijavljen zbog davanja lažnih nalaza. Umjesto njega osuđen je Nedžad Bjesović, koji je krivotvoreći Sutovićeve dokumente, stekao pravo na invalidninu. Bjesović je kažnjen novčano, sa 2.000 maraka uz plaćanje sudskih troškova. Zahvaljujući lažnim nalazima, godinama je primao invalidninu. Šteta koju je nanio poreskim obveznicima mnogo je veća od kazne koju je uplatio u budžet.

federalna.ba / port.ba

nevenkagaragic пише:U BiH naravno NEMA takvih statistika, a ZNA se i zasto : ovde su doktori ZASTICENA VRSTA!
O kakvim procedurama govori Gavrankapetanovic? Sve klinike se HVALE do nebesa, a kontrole uopste ne funkcionisu ili nastoje ZATASKATI GRESKU!
U UKC-u Tuzla greske cak KRIJU od osoba zaduzenih za kontrolu - i to se zna zasto!
O tome cu sire i dokumentovano... kasnije...
Sve u svemu - jad i cemer u BH zdravstvu!

U Mostaru međunarodni simpozij Medicina i Pravo 2

U svijetu je broj ljekarskih pogrešaka u stalnom porastu. Prema nekim procjenama, među pogreškama ljekara i medicinskoga osoblja najčešće su tehničke prirode. Smatra se da je čak 70 posto svih medicinskih pogrešaka moglo biti spriječeno. Kako smanjiti broj ljekarskih pogrešaka? Odgovor na to pitanje pokušat će pronaći medicinski i pravni stručnjaci na međunarodnom simpoziju Medicina i Pravo 2 koji se održava u Mostaru. Opširnije u videoprilogu Gorana Karanovića

Vrijeme objave: 10.11.2012 12:38
Posljednja izmjena: 10.11.2012 21:53

Podaci iz Sjedinjenih Američkih Država kažu da je mogućnost da osoba strada od ljekarske greške 1:500. Za Bosnu i Hercegovinu nema takve statistike pa je vrlo teško doći do koliko-toliko pouzdanih podataka. Pravni i medicinski stručnjaci, okupljeni u Mostaru traže načine kako smanjiti broj grešaka i osigurati zaštitu pacijentu. Zdravstveni sistem mora pratiti i pravosuđe, što dodatno usložnjava bavljenje ovim problemom.

FTV - VIDEO

I JOS:

Слика
VECI FORMAT:
http://s26.postimg.cc/gb07psjzt/101_2_A ... doktor.jpg
"Dnevni avaz", 11.11.2012.

Korupcija je, zna se, najveca upravo u zdravstu... ima njih jooos koliko hocete!

Krivične prijave protiv 25 ljekara zbog lažnih nalaza za borce... Odluka o tome donesena je nakon što su Svjetska banka u BiH i Međunarodni monetarni fond /MMF/ zatražili od Vlade Federacije BiH da intenzivira reviziju korisnika boračko-invalidske zaštite...

Слика
VECI FORMAT:
http://s26.postimg.cc/gqbhit5x5/101_4_A ... v_25_l.jpg
"Dnevni avaz", 11.11.2012.

Davno je bio novembar 2012.godine... davno je bila i 2011. i 2009.godina...
STA JE SA KRIVICNIM PRIJAVAMA (sad ih je duplo vise?)?
Opet "pojela maca"?
"Mir, mir, niko nije KRIV"?

O lažnim ljekarskim uvjerenjima o ratnoj invalidnosti

Kako su dijeljena lažna uvjerenja o ratnoj invalidnosti 10 godina nakon rata, za politički magazin Mreža prvi put o tome govori osumnjičena mostarska doktorica Mulija Džudža.

Слика

Ante Alilović je ratni vojni invalid. U ratu je izgubio nogu. Nema posao, ima suprugu i troje djece. Živi od 550 maraka. Sada je, odlukom Zukana Heleza ostao i bez tog novca. U Antinoj općini nisu dozvolili uvid u dokumentaciju revizorima iz Helezovog ministarstva. Zato su u Ljubuškom svi kažnjeni.

"Ja sam čist, ranjen sam na prvoj crti bojišnice, branio sam ovu državu, bio sam pripadnik specijalne policije. Na kraju sam dočekao da moram od susjeda posuđivati novac da preživim", priča Alilović.

Ljubuški je, uz Orašje, Posušje i Grude, jedna od četiri općine kojima je obustavljena isplata naknada. Ovdje niko ne spori - lažnih branitelja i lažnih invalida je na stotine. No, korisnici naknada koji na njih zaista imaju pravo su očajni. Jer bez tog novca, koji im je uglavnom jedini izvor prihoda, ne mogu preživjeti.

"Mi nismo dobili nikakvo rješenje da nemamo pravo na invalidninu, ali nam je ona obustavljena", kaže Katica Milićević, iz ljubuške Udruge udovica i djece poginulih branitelja.

Nalaz je koštao od 500 do 3.000 maraka

U Ljubuškom niko pred kamerom ne želi govoriti o broju lažnih invalida. Niti općinski načelnik, niti njegov pomoćnik za boračka pitanja, niti bilo ko od čelnika boračkih udruženja. Svi sve znaju, ali šute. U ovom gradu, nezvanično, lažnih je invalida oko 1.500. Zna se i kako se kupovao takav status. Sistem je savršeno funkcionirao. U jednom od lokalnih kafića zajedno su sjedili ljudi iz komisije i uposlenici banke ili mikrokreditne organizacije. Koja je istoga dana, ukoliko je potrebno, odobravala pozajmicu za kupovinu nalaza. A nalaz je koštao od 500 do 3.000 maraka. Novac se istoga dana, u starom jugi, nosio za Mostar ili Čitluk.

Helez kaže da je preko 50 ljekara obuhvaćeno krivičnim prijavama

Mostarska doktorica Mulija Džudža dva puta je prijavljena za izdavanje lažnih nalaza. Nakon što je otišla u penziju, nastavila je, sa suprugom, praksu u privatnoj ordinaciji, u koju su Hercegovci ulazili zdravi, a izlazili bolesni. Svi sa identičnom dijagnozom - PTSP. Dobrostojeća doktorica, sa stanom u centru Mostara i kućom na jadranskoj obali, u mjestu Podaca na Makarskoj rivijeri, izdavala je na desetine nalaza na osnovu kojih su lažni invalidi kasnije dobijali naknade. Tako je barem stajalo u krivičnoj prijavi koju su protiv nje podnijeli iz policije. Isprva, doktorica Džudža nije htjela razgovarati za Mrežu. Pristala je nakon dužeg uvjeravanja.

"Sve sam procedure ispoštovala, odazivala sam se na sud, dala svoje mišljenje, nalaze koje sam imala. Ja nisam bila u komisijama za davanje mirovina, nisam davala ocjene za mirovinu, nisam davala prijedlog - nego sam neuropsihijatar. Ja sam liječila bolesne od PTSP-a i ostalih smetnji nakon rata i u toku rata", kaže ova doktorica.

Prvu prijavu protiv doktorice Džudža kantonalni tužitelj Nijaz Mehmedbašić je odbacio. Ustvrdio je da nisu postojali dokazi da su doktori pacijentima davali lažnu dijagnozu. Ali inspektori nisu ni utvrđivali da li su pacijenti bolesni ili ne. Istraživali su samo izdavanje lažnih nalaza.

"Nakon što je Tužiteljstvo zaprimilo prijavu, provelo je istragu i u devetom mjesecu 2008. godine istraga je obustavljena jer nije bilo dovoljno osnovane sumnje i dokaza", kaže Mehmedbašić.

Drugu prijavu protiv doktorice Džudža podnijelo je federalno Ministarstvo za pitanja boraca prije dva mjeseca. Dopunjena je novim imenima i novim nalazima. I nju se trenutačno razmatra u Kantonalnom tužiteljstvu. S obzirom na dosadašnje, jadne rezultate tužitelja Mehmedbašića, koji se sprema u penziju, teško je očekivati podizanje bilo kakve optužnice.

"Šta sad? Mislim da sad treba tražiti grešku u ljudima koji su davali uvjerenja o učestvovanju u ratu, koji su davali mirovine, ocjene. Ja nemam ništa s tim - samo sam pisala nalaz za svakog koji je tražio od mene pomoć. Nikad nalaz nisam dala - a da nisam imala pacijenta, nikad nisam ucjenjivala pacijenta i nikad nisam dala nalaz - a da nije imao uvjerenje da je bio učesnik rata. Ko mu je dao da je bio učesnik rata - ja ne znam i to trena da ispituju istražni organi", kaže Džudža.

Tužiteljstvu u Tuzli prijavljeno pet doktora

Kao i u Hercegovini, na sličan se način invalidom postajalo i u Tuzli. Tamo je tužiteljstvu prijavljeno pet doktora. Jedan od njih je Emir Tupković. Neuropsihijatar, odnedavno poznat i kao scenarista Gorčina osvete, prvog bh. karate filma. Pet tuzlanskih ljekara su svojim pečatom i potpisom ovjerili isprave i predavali ih osobama koje su ih dalje, uz zahtjev za priznavanje statusa ratnog vojnog invalida, predavali ljekarskim komisijama. One su potom izdavale nalaze i mišljenja po osnovu kojih im je [b]Služba za boračko-invalidsku zaštitu Općine Tuzla izdavala rješenja. A rješenja je potpisivala Admira Atić-Tupković, pomoćnica općinskog načelnika za boračko-invalidsku zaštitu. Supruga doktora Tupkovića, koji nije htio govoriti za Mrežu. Prvo je pristao, ali se brzo predomislio.[/b]

"Javna je tajna da ima ljudi - i oni to priznaju, ali neće pred kamere - koji su na nelegalan način došli do nalaza. Imamo podatke da ljudi koji nisu bili u oružanim snagama BiH - ostvarili su određena prava iz ove oblasti", kaže Ale Hošić, predsjednik Saveza RVI BiH

Na spisku lažnih branitelja i lažnih invalida bile su i osobe dobro poznate u ovdašnjem javnom životu. Helez navodi da su tu Ismet Harbinja, Muhamed Ibrahimović, Sedžad Milanović, Ekrem Ilardžija, suprug Borjane Krišto...

Ured za reviziju ustvrdio niz nepravilnosti u radu komisija

U interpretaciji ministra Heleza, posao revizije je dobro obavljen. Troškovi su smanjeni, lažni branitelji i lažni invalidi, njih deset hiljada, izbačeni su sa spiskova. Uštedjelo se, kaže, pedeset miliona maraka: "Smanjili smo za invalidnine ukupno, ali smo povećali primanja RVI za 5,7%".

Federalni Ured za reviziju je ustvrdio niz nepravilnosti u radu komisija koje su provjeravale korisnike naknada. U lovu na lažne invalide Helezovi revizori su 2012. godine potrošili skoro tri miliona maraka. 826 hiljada više nego godinu ranije. A uradili su manje posla, s obzirom na to da je pregledano manje predmeta. Federalni revizori su naglasili da su timovi u pojedinim slučajevima dobijali redovne naknade za svoj rad, iako nisu ispunili propisanu kvotu. Uprkos tome su nagrađivani. Od 500 do 1.000 maraka dobijali su i vozač ministra Heleza, zatim njegovi pomoćnici, tehnički sekretar. Federalni revizori su ukazali da su troškovi revizije u odnosu na odobreni novac bili veći za 155 hiljada maraka. Plaćane su dnevnice i onima koji na njih nisu imali pravo, a radni sastanci organizirani su, ne u ministarstvu, nego u nekoliko elitnih sarajevskih restorana.

"Svi relevanti pokazatelji govore da u postupku revizije nema nikakvih ušteda. Konačno će se pokazati da je, kad je u pitanju finansijski efekt, veća šteta od koristi". tvrdi Drago Dragićević, predsjednik Hrvatskog generalskog zbora.

Helez optužuje svog pomoćnika Frančeševića

A da je revizija izvedena kilavo, možda najbolje dokazuje sukob ministra Heleza sa njegovim prvim suradnikom, pomoćnikom Martinom Frančeševićem. Helez optužuje - Frančešević je mozak kriminalne organizacije koja je osmislila sistem izdavanja lažnih nalaza na osnovu kojih su isplaćivane invalidnine ili primana penzija iz Hrvatske. Zbog toga je protiv prvog suradnika, penzionisanog generala HVO-a, zaduženog za pitanja vojne evidencije, podnio pet krivičnih prijava sarajevskom Kantonalnom tužiteljstvu.

"Svog pomoćnika sam zatekao i po zakona ga ne mogu smijeniti. On je alfa i omega, on je izdao preko 10 hiljada lažnih dokumenata, za što apsolutno nije ima pravo", kaže Helez.

Ni Frančešević nije ostao dužan Helezu. I on je podnosio prijave protiv ministra. Pred kameru FTV nije smio. Ne zbog toga što nije htio komentirati Helezove navode, nego zato što nakon svakog medijskog istupa - dobije disciplinsku prijavu. Pa je tako, u oktobru prošle godine, da bi preduhitrio šefa, podnio prijavu protiv samog sebe.

Uprkos reviziji, broj invalida se povećava, uz prešutnu saglasnost vlasti i pravosuđa

Revizija korisnika budžetskih naknada, tokom koje su pljuštale krivične prijave i međusobne optužbe, kulminirala je smjenom ministra finansija Ante Krajine.

Helez je, odlukom o obustavi isplate naknada, u četiri federalne općine tamošnjim invalidima i bivšim borcima ukrao Božić. No, problem nije riješen i neće nikada ni biti. Uprkos reviziji, broj invalida stalno se povećava. Uz prešutnu saglasnost vlasti i pravosuđa.

Istrage protiv doktora obustave se nedugo nakon pokretanja. Korisnici naknada sjajno su ulaganje vlasti za budućnost. Za male pare, za tristotinjak maraka mjesečno, kupuje se vjerno glasačko tijelo. A svaka krivična prijava završava duboko zaturena u ladicama tužiteljstava ili zastarom slučaja. Što je, primjerice, sudbina istrage protiv doktorice Džudža. Koja će stres zbog neugodnih pitanja i tužilačke istrage obavljene pro forme - liječiti na čistom morskom zraku.

federalna.ba/Mreža
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Нов 2014, 23:11, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 19 Јан 2014, 23:02

LEPI GOLI OTOK... MALEN BI BIO!

Слика

FTV "Mreza" 17.01.2014.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 19 Јан 2014, 23:05

Samo napred gospodjo Azra Bekic!
Ne pridruzujte se toj velikoj vecini i ne cutite i ne trpite!
"Svet se menja vasim PRIMEROM, a ne vasim misljenjem" rece slavni pisac Paulo Koeljo.
Farmaceutska mafija je vrlo agresivna, ali UZ BLAGOSLOV zdravstvenih ustanova i saradnju naravno, i to vrlo uspesnu (za vlastitu korist).

Слика

ISKUSTVO NOĆNE MORE U DOMU ZDRAVLJA ILIDŽA: 'Bahata doktorica odbila je primiti moje bolesno dijete jer joj je u posjetu došao...'
Čitateljka DEPO portala na našu adresu poslala je pismo u kome je detaljno opisala negativno iskustvo koje je doživjela u Domu zdravlja Ilidža. Tekst prenosimo u cjelosti

Iskustvo pokazuje: na svakom koraku, u svakoj situaciji, ako u BiH ne pokažete zube i dobro ne zarežite, pridružujete se velikoj većini „šuti i trpi“ stanovništva. Da li je sljedeća situacija toliko normalna i svakodnevna, a ja mahnita pa ne kontam i nikako da skontam da je možda najbolje poklopiti se ušima pa kao i 90% ostalog naroda koji šuti i trpi, da šutim i trpim i ja. Ali, ima jedan drugi problem. Moja djeca. Koju ne želim naučiti da je model šuti i trpi ispravan, već da će jedino znati da su ljudi onda kada svako pravo, pa i osnovno pravo na zdravstvenu zaštitu, bude ispoštovano bez da moraju izazivati skandal...
... Jedina moja krivica je što sam insistirala da pedijatrica pregleda dijete. Ne, ne želim da mi medicinska sestra pregleda dijete, želim da ju pregleda pedijatar. Ne, ne uvodim red u vašoj ordinaciji koja nije vaša privatna već ordinacija koja je tu zbog uredno plaćenih zdravstvenih doprinosa. Ne, nećete me praviti budalom i zatvarati mi vrata pred nosom. I ne, ne želim napustiti ordinaciju. Farmaceutske kuće vam doktorice Jahić plaćaju edukacije, seminare i putovanja, ali zahvaljujući meni kao poreskom obvezniku imate radno mjesto. A Vaš mali pacijent treba pedijatrijski pregled. Ne želite pregledati dijete? Odbijate? Prijetite pozivanjem ovog-onog, zovete u pomoć medicinske sestre i na koncu šeficu odjela....
... Dva mjeseca kasnije, ponovo dovodim svoju djecu na pregled. Iako obje imaju vodene ospice, kao potencijalno zarazne po ostalu djecu, nemaju prvenstvo pregleda. Prvenstvo nisam ni zahtijevala, jer je čekaonica bila puna bolesne djece, a moje, sem tačkica, nisu ni izgledale bolesno. Nakon skoro cjelodnevnog čekanja doživjela sam istu neprijatnu situaciju sa farmaceutskom predstavnicom i, ovog puta, dr. Aidom Lokvančić Bekto, koja je moj upit od kada to farmaceutski predstavnici imaju prvenstvo nad bolesnom djecom ignorisala do te mjere da me nije ni pogledala...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 19 Јан 2014, 23:40

Godinama citamo tekstove o ISTIM temama, ma gotovo iste tekstove i...? NIKOM NISTA! Neverovatno na koje smo se dno spustili CUTKE...

Korupcija u zdravstvu
DOK SUSJEDSTVO TRESE KORUPCIJSKA AFERA: Farmaceuti nekažnjeno troše milione na podmićivanje ljekara u BiH!

Objavljeno: 19.01.2014. - 21:44

U Hrvatskoj je nedavno podignuta optužnica protiv 364 ljekara zbog primanja mita za propisivanje lijekova. U Bosni i Hercegovini niko nema uvida niti kontroliše troškove proizvođača lijekova prema ljekarima

Слика
Ilustracija Foto: Linda Bartlett

Piše: Semir Mujkić

Proizvođači lijekova u našoj zemlji nisu dužni nikome polagati račune o troškovima reklamiranja svojih proizvoda kod ljekara. To znači da nijedna institucija u Bosni i Hercegovini nema podatke koliko je farmaceutska kompanija potrošila na poklone za ljekare, njihova putovanja, kongrese ili održavanje stručnih skupova.

Iako apoteke i zavodi zdravstvenih osiguranja imaju podatke o lijekovima koje ljekari propisuju, ovi podaci nisu javni pa je odnos ljekara i farmaceuta u BiH potpuno zatvoren i siguran.

Žurnal je testirao transparentnost farmaceutskih kompanija u BiH. Na adrese šest najvećih proizvođača lijekova na našem tržištu poslali smo upite o godišnjim budžetima za reklamiranje lijekova kod takozvane stručne javnosti odnosno ljekara. U razumnom roku odgovore smo dobili od samo dvije kompanije. Nismo dobili niti jednu brojku.

Ništa skuplje od listića i blokića

Na naša vrlo jasna i usmjerena pitanja Krka i Bosnalijek, jedini koji su odgovorili, davali su neodređene odgovore a neka su pitanja potpuno zanemarili. Na naša pitanja odgovore uopšte nismo dobili od Plive, Farmavite, GlaxoSmithKline i Sanofija.

Nas je zanimalo koliko kompanije godišnje troše na poklone ljekarima, koliki su budžeti za honorare za držanje predavanja o lijeku, troškovi putovanja i smještaja ljekara na kongresima i usavršavanjima u inostranstvu. Uopšteni odgovor je jedino što smo dobili.

“Kompanija Bosnalijek za realizaciju svih planiranih marketinških aktivnosti izdvaja određeni finansijski iznos, u jednoj poslovnoj godini, koji se za svaku godinu zasebno procentualno definiše u odnosu na usvojeni poslovni godišnji plan”, odgovor je glasnogovornice kompanije Jasmine Korda-Udovičić.

Слика

Iz službe za odnose s javnošću Krke u slovenskom Novom mestu objašnjavaju da većinu budžeta troše na oglašavanje proizvoda bez recepta. Dio troškova je, kažu, namijenjen radu sa stručnom javnošću.

“U pitanju su troškovi promocijskih materijala - prospekti, brošure, kartice - te troškovi sitnih promocijskih 'brend rimajnder' gedžeta - hemijska lovka, listići, blokići- koji su namjnjeni podsjećanju na Krkine brendove”, objašnjavaju iz Krke i dodaju da kompanija plaća organizovanje okruglih stolova i predavanja za stručnjake “gdje stručnjaci izmjenjuju smjernice i iskustva u terapiji određenih oboljenja”.

“Drugih poklona u svom radu ne upotrebljavamo”.

Farmaceutskim kompanijama jednostavno moramo vjerovati na riječ jer ne postoji način da dobijemo uvid u njihove troškove prema ljekarima. Direktorica Agencija lijekove i medicinska sredstva Nataša Grubiša kaže za Žurnal da kompanije nisu obavezne dostavljati podatke o troškovima saradnje sa ljekarima. Na vlastitu odgovornost moraju se pridržavati određenih pravila.

“Prema odredbama važećeg Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima i Pravilnika o načinu oglašavanja lijekova i medicinskih sredstava prilikom oglašavanja lijekova ili medicinskih sredstava nije dopušteno podsticati stručnu javnost na propisivanje, izdavanje, nabavku, preporučivanje upotrebe ili kupovinu lijeka ili medicinskog sredstva, nuđenjem i davanjem nagrade u novcu, davanjem poklona ili davanjem i omogućavanjem bilo kakve druge imovinske koristi, odnosno obećavanjem ili davanjem neke povlastice ili nagrade”, kaže Grubiša i dodaje kako ni ljekari ne smiju tražiti niti prihvatiti bilo kakve podsticaje za propisivanje lijekova, kako promotivni skupovi uvijek moraju biti ograničeni na osnovnu svrhu održavanja odnosno edukaciju a ne promociju lijeka.

Слика
Nataša Grubiša (Foto: banjaluka-info.com)

“Stručni saradnici koji vrše promociju lijeka i medicinskog sredstva mogu licima iz reda stručne javnosti pokloniti samo predmete koji nemaju veću vrijednost, odnosno čija je vrijednost simbolična i koji su u vezi sa medicinskom ili farmaceutskom praksom, olovke, notese, kalendare i druge slične stvari male vrijednosti“, objašnjava Grubiša.

Proizvođači lijekova se, opet, kunu da sve rade po pravilima zakona i morala. Bosnalijek navodi da marketing provodi u skladu sa zakonima koje je Grubiša već navela.

Krkina služba za odnose s javnošću objašnjava kako kompanija ima “Krkin kod promocijskih aktivnosti”, usklađen sa Evropskim kodeksima i preporukama.

“Sve naše marketinške aktivnosti se izvode u skladu s pomenutim Krkinim kodeksom i istovremeno u skladu sa zakonodavstvom Bosne i Hercegovine.”

Potpuno ignorišući pitanje o etičkom kodeksu oglašavanja kompanije, iz Bosnalijeka navode različite načine doprinosa razvoju domaćeg zdravstva.

“U nastojanju da pružimo podršku razvoju zdravstva provodimo sljedeće aktivnosti: pružamo podršku organiziranju skupova strukovnih udruženja, organizujemo kontinuirane edukacije medicinskog osoblja, kroz realizaciju različitih vidova edukativnih programa i učešća u aktivnostima strukovnih udruženja medicinskog osoblja u BiH”, kaže Korda-Udovičić.

Čistka u Hrvatskoj nemoguća u BiH

Kada je Hrvatski zavod zdravstvenog osiguranja prije četiri godine od farmaceutskih kompanija zatražio detaljan uvid u troškove saradnje sa ljekarima, većina farmaceutskih kuća tvrdila da kako to nije potrebno te kako već imaju interne pravilnike i kodekse. Za Zavod i hrvatske zakonodavce to nije bilo dovoljno pa su natjerali kompanije da potpišu Ugovor o etičkom oglašavanju lijekova ukoliko žele poslovati u Hrvatskoj.

Farmaceutske kompanije tako moraju tri posto svog godišnjeg prometa prebaciti Zavodu koji strogo kontroliše trošenje tog novca na usavršavanja, putovanja i kongrese ljekara.
“Zavod je od 2010. do danas Ugovorom o etičkom oglašavanju postigao da se, kroz ugovorom utvrđene obveze i prava, osigura etičnost o oglašavanju o lijekovima i transparentnost istih”, kažu za Žurnal iz Hrvatskog zavoda.

Na taj način Zavodu je tačno poznato koliko novca je potrošila koja farmaceutska kompanija i na kojeg ljekara. U 2013. godinu farmaceutske kuće u Hrvatskoj su prijavile trošak od 29,8 miliona kuna na ljekare. Honorare je direktno dobilo 3.000 ljekara a duplo više njih je dobilo neki vid poklona, objavio je Hrvatski zavod. Od naredne 2015. godine proizvođači lijekova u Hrvatskoj bit će obavezni javno objaviti detaljne preglede svojih troškova na ljekare.

U Hrvatskoj se nadaju da će ove promjene spriječiti buduće afere poput aktuelne afere Hipokrat u kojoj su optužena 364 ljekara za primanje mita od kompanije Farmal kroz putovanja, kupovanje namještaja, bonova, sve za propisivanje njihovih lijekova.

Hrvatski model u BiH nije primjenjiv, smatraju u Bosnalijeku.
“Što se tiče ostalih tržišta ili prakse u susjednim zemljama, konkretno Hrvatskoj, možemo reći da smo uglavnom upoznati sa različitim vidovima saradnje između farmaceutskih kompanija i drugih zdravstvenih ustanova, mada pojedini primjeri koje ste naveli u pitanju, u BiH još nisu zaživjeli zbog specifičnosti bosanskohercegovačkog tržišta”, kaže Korda-Udovičić.

U Republici Srpskoj smatraju da je problem riješen

U Republici Srpskoj je 2013. godine došlo do promjene u načinu propisivanja lijekova koja bitno utiče na odnos farmaceuta i ljekara, objašnjava glasnogovornica Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Darija Filipović Ostojić.

Слика

“U Republici Srpskoj je prošle godine uvedena praksa propisivanja generičkog naziva lijeka, zbog čega nema potrebe za postojanjem regula kojima bi se ograničavao uticaj farmaceutskih kompanija”, objašnjava Ostojićeva i dodaje kako ljekar ne može propisati komercijalni naziv lijeka pošto takav recept ne bi prihvatili u apotekama jer Fond ne bi platio fakturu uz koje su priloženi takvi recepti.
“S obzirom da ljekar ne može da propisuje komercijalni naziv lijeka, farmaceutske kuće ne mogu preko njih da favorizuju propisivanje svojih lijekova”, smatra Ostojićeva.

Ona objašnjava da je favozirovanje lijekova izbjegnuto stavljanjem na listu lijekova koji se izdaju na recept svih proizvođača.

“Prednost imaju samo lijekovi s najnižom cijenom s obzirom da ih Fond plaća s najvećim procentom, što se, takođe pokazalo kao dobra praksa jer su farmaceutske kuće motivisane da snižavaju cijenu lijekova zbog čega nekoliko puta godišnje vršimo korekcije u vezi s određivanjem referentne cijene lijekova”, dodaje Ostojićeva.

“Dakle, pacijent u apoteku dolazi sa receptima na kojima se nalazi generički naziv lijeka, a farmaceut u apoteci je dužan da mu izda lijek sa referentnom, odnosno najnižom cijenom - to je navedeno u ugovoru koji Fond zaključuje s apotekama”

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske smatra da je na ovaj način riješen problem utjecaja farmaceutskih kompanija na ljekare. Kritike ovog sistema koje se već mogu čuti zasnivaju se na tome da je utjecaj proizvođača sada samo preusmjeren sa ljekara na apotekare. Rasprave o novom sistemu su već počele a još uvijek je rano govoriti o njegovim rezultatima.

Za razliku od Federacije, u Republici Srpskoj se problem pokušava riješiti. Federacije još uvijek nema ni prijedlog boljeg modela niti podatke o novčanom utjecaju na ljekare.

A evo samo nekoliko miliona razloga zbog čega bi farmaceutske kompanije trebale polagati račune institucijama. U dokumentu budžeta Bosnalijeka za 2012. godinu u posjedu Žurnala navedene su i naredne stavke: 694.401 – sajmovi i kongresi; 8.461.141 – reklama i propaganda; 5.434.450 – reprezentacija; 988.376 – pokloni. Detaljan uvid u ove troškove imaju samo Bosnalijek i ljekari sa kojima sarađuju.

(zurnal.info)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Јан 2014, 19:14

Kako vec rekoh LEPI GOLI OTOK!!! PREMALEN bi bio...
Nazalost, ovakvi su davno operisani od onoga sto se zove STID, MORAL...

Слика

Faris Gavrankapetanović imenovao sebe u 15 komisija

Tužilaštvo Kantona Sarajevo provodi istragu protiv Farisa Gavrankapetanovića, bivšeg direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo. Federalna televizija objavila je samo dio sumnjivih poslova koji su pod istragom. Naime, Faris Gavrankapetanović je tokom direktorskog mandata bio u 15 komisija i tako sebi osigurao dobit višu od 140.000 maraka.

Vrijeme objave: 20.01.2014 20:26
Posljednja izmjena: 21.01.2014 10:24

Faris Gavrankapetanović je, prema izvještaju koji je u posjedu FTV-a, uz redovnu plaću koja je bila viša od 5.000 maraka, ostvario prihode i po osnovu članstva u čak 15 komisija Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a. Tako je Gavrankapetanović godinu i po primao 500 maraka kao član Upravljačkog odbora za informatizaciju u Kantonu Sarajevo. Isto toliko kao supervizor u Komisiji za definisanje dugoročnih ciljeva u zdravstvu. Po 500 maraka mu je uplaćivano svaki mjesec za rad u Komisiji za provođenje postupaka po Zakonu o javnim nabavkama, i za članstvo u Stručnom timu za projekat racionalizacije farmakoterapije. Naplatio je i kontrolu propisivanja lijekova na recept. U 2013. godini svaki mjesec je dobijao po 1.000 maraka za pripremu sjednica Upravnog i Nadzornog odbora. Bio je član i pet tenderskih komisija - za nabavku pelena, vakcina, integralnog informacijskog sistema, licenci i kreditiranja. Za šest mjeseci 2012. pored redovne plaće inkasirao je 10.000 maraka, a u 2013. godini 37.000 maraka. Sve ukupno, za 18 mjeseci naplatio je 144.539 maraka.

Слика

"Da li zakonski postoji kakva prepreka, ne bih znao, pretpostavljam da ne postoji čim je kao direktor bio u tolikom broju komisija. Međutim, da li postoji neko moralno i strukovno ograničenje - vjerovatno postoji", smatra Eldar Lokmić, ministar zdravstva Kantona Sarajevo.

Za Gavrankapetanovića moralno ograničenje, očito, nije postojalo, dok god je bio na čelu Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo. Kad to više nije bio, promijenjena je i praksa. "Već smo to sankcionisali i u Kantonalnom ZZO-u poništili smo sve komisije tako da sad imamo potpuno novu proceduru i racionalizaciju u skladu sa zaključcima Upravnog odbora i instrukcijama Vlade", ističe Lokmić.

Da li je Gavrankapetanović, dok je bio na čelu Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a zloupotrijebio položaj, provjerava i Kantonalno tužilaštvo. Potvrđuje to i glasnogovornik Tužilaštva KS-a Alem Hamzić: "Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo dostavilo je nam je informaciju s priloženom dokumentacijom koja se odnosi na javne nabavke u zdravstvenom osiguranju koje su provedene bez saglasnosti Upravnog odbora."

Ni Gavrankapetanovićev mandat u Kliničkom centru nije prošao bez afera. Sporni tenderi za nabavku opreme, građevinske radove, zapošljavanje. I to je predmet istrage u Kantonalnom tužilaštvu.

federalna.ba/videoprilog Mirele Gradišić i Vildane Kurtić (Dnevnik 2)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Јан 2014, 19:19

STRASNO!
"Bilo je to na brdovitom Balkanu" - FUJ za roditelje, FUJ za nazovi doktore

Društvo i njegove žrtve
Kako su me lečili od homoseksualnosti

Pripremile: e-Novine

Слика

Izvor: free-zg.t-com.hr

Ana je provela preko pet godina u Psihijatrijskoj ustanovi Lopača, u koju su je kao šesnaestogodišnjakinju smjestili roditelji kako bi je "izliječili" od homoseksualnosti. Kad je navršila 18 godina u toj su je ustanovi zadržali iako im Ana nije dala, kako to zakon propisuje, pisano odobrenje. Ono što se događalo u Lopači pod stručnom palicom ravnateljice dr. Mirjane Vulin i dr. Radomira Rakuna nalik je scenariju horor filma. Anu su vezali, drogirali lijekovima, bacali u samicu, lažirali nalaze da je narkomanka kako bi imali kakvo - takvo opravdanje da je zadrže. Ana je prvi put puštena na slobodu kada je doktorici Vulin rekla da je izliječena i da više ne voli cure...

'Zašto' Dokumentarac 2009
'Zašto' Dokumentarac 2009
321minion·1 video

Published on Jan 21, 2014

Raniji clanci:

09.01.2009.
RODITELJI POD ISTRAGOM
Smjestili je na psihijatriju jer je lezbijka

Riječanka Ana Dragičević tvrdi da su je roditelji zbog njenih homoseksualnih sklonosti smjestili u Psihijatrijsku bolnicu Lopača gdje je boravila pet godina.

Слика

RIJEKA - Ispovijest Riječanke Ane Dragičević potresla je Hrvatsku. Ona tvrdi da je 5 godina bez pristanka boravila u Psihijatrijskoj bolnici Lopača, te da su je roditelji onamo smjestili zbog homoseksualnosti.

No ravnatelj bolnice potvrdio je da je primljena zbog psihičkih poremećaja. Sporno ostaje je li u bolnici bila protiv svoje volje i nakon što je postala punoljetna. Pravni tim udruga Iskorak i Kontra zbog njezina je slučaja podnio kaznenu prijavu državnom odvjetništvu u Rijeci.

Više pogledajte u prilogu Ane Mušnjak.
Autor: RTL

rtl.hr

23.04.2009.
TEŠKE POVREDE
Pokreće se istraga protiv bivše ravnateljice Lopače
Skandal je izbio nakon što je mlada Riječanka optužila liječnike i svoje roditelje da su je držali zatvorenom zbog homoseksualnosti.

Слика

RIJEKA - Protiv bivše ravnateljice Psihijatrijske bolnice Lopača, Mirjane Vulin, općinsko državno odvjetništvo u Rijeci je podnijelo zahtjev za pokretanjem istrage, piše Jutarnji list.

Vulin se sumnjiči da je od travnja 2004. do početka srpnja 2007. u toj ustanovi počinila teške povrede u postupanju koje su naštetile zdravlju pacijenata.

Afera u Lopači je izbila nakon što je njihova bivša pacijentica Ana Dragičević medijima ispričala da su je držali zatvorenu od njene 15-te godine i to zbog homoseksualnosti. Zatvaranje u psihijatrijsku ustanovu su navodno inicirali njeni roditelji.

Nakon njenog istupa su se javili i drugi pacijenti i roditelji koji su također posvjedočili o neljudskom postupanju prema pacijentima.

U Lopaču je potom poslana inspekcija Ministarstva zdravstva koja je u djelovanju bolnice utvrdila brojne nepravilnosti. Utvrđeno je, među ostalim, da su djeca s poremećajima u ponašanju boravila u istim prostorijama s teškim duševnim bolesnicima što je bilo opasno za njih.

Ravnateljica Vulin je nakon te afere odstupila s dužnosti.
Autor: M.K.S.

rtl.hr

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 22 Јан 2014, 19:20

NOVAC i samo NOVAC pokrece ovaj svet!
Kakav Hipokrat, kakav moral, savest, profesionalnost, to se davno izgubilo na ovom Balkanu!
Pacijenti se sokiraju svakodnevno, a sta CINE???
Ni svoju ponudu, niti ugovor nisam ostavljala kolegi da zavrsi, valja se ukljuciti u nesto u sta nije bio ukljucen...
Neverovatno je na koje sve nacine BAS LEKARI ugrozavaju LJUDSKE ZIVOTE - FUJ!

Šok: Hirurgu završila smjena, usred operacije otišao s posla

24 sata - 22.01.2014 14:40

Слика

Hirurg na Rebru ostavio je pacijenta usred operacije jer mu je smjena završila, a prekovremene sate mu, kaže, ne plaćaju. Sreća, sve je dobro završilo.

"Započeo sam tešku operaciju abdomena u 15 sati i operirao sam do 20 sati. Operacija nije bila gotova, no moja je smjena završila. S obzirom na to da mi nitko po novom ne plaća rad nakon završetka smjene, napustio sam salu i posao predao kolegi koji je došao u iduću smjenu. Nakon tri sata operaciju je i dovršio", šokantna je ispovijest hirurga iz KBC-a Zagreb.

Kaže da nije jedini koji je pacijenta ostavio pod anestezijom u sali nego da je bilo barem nekoliko takvih slučajeva u posljednje tri sedmice.

"Neke operacije bile su teže, druge lakše. Ova moja je bila iznimno teška i sreća je što je sve na kraju dobro završilo. Radilo se o priraslicama u abdomenu. Događa se da se u gotovo svakom drugom dežurstvu na kirurgiji dogodi operacija koju jedan liječnik počne a drugi dovrši", priznaje sugovornik.

Razlog za ovakav neetični revolt je novi kolektivni ugovor, po kojem je uveden smjenski rad, a godišnje je dopušteno 180 sati prekovremenog rada. Ljekari tvrde da im taj prekovremeni ne plaćaju, a u Ministarstvu zdravlja kažu da se sve plaća. Ova prepucavanja traju već mjesecima.

"Riječ je jednim dijelom i o revoltu prema Ministarstvu zdravlja. I prije je bilo puno prekovremenih sati koje nam ne bi platili. Redovito smo imali i više od 40 neplaćenih prekovremenih sati na godinu. Ali nam je plaća i dalje bila pristojna, pa nas je držao entuzijazam za dobro naših pacijenata", nastavlja ispovijest ovaj hirurg.

Dodao je da je Ostojić ljekarima plaće smanjio za trećinu i da ne može očekivati entuzijazam.

"Ako je ministar htio smanjiti plaće i očekivati od nas da se kao telad držimo entuzijazma prema pacijentima, naravno je da se u nama javlja revolt", izjavio je spomenuti hirurg.

Provjerili smo i utvrdili da su bile barem dvije ovakve operacije, a ako je suditi prema riječima sagovornika, bilo ih je i više. Pacijente su ostavljali u salama da posao na njima dovrši neko drugi i ugrožavali im život jer su se stvari mogle zakomplikovati. Uz prvotnu nevjericu kako je uopšte moguće da hirurzi napuštaju svoje pacijente, većina stručnjaka u medicini se zgrozila.

"Takav sustav rada je neodrživ jer liječnici ne popravljaju pacijente, oni nisu automehaničari da u svakom trenu mogu prekinuti svoj rad. Kontinuitet je potreban, a i u kolektivnom ugovoru postoji odstupnica po kojoj se može organizirati smjenski rad, kao što se može i napraviti pravilnik koji određuje ravnatelj. Stvar je tumačenja kolektivnog ugovora", kaže predsjednik Hrvatske liječničke komore prim.dr. Hrvoje Minigo.

On očekuje od Ministarstva zdravlja da izda uputstva svim bolničkim direktorima što činiti u slučaju smjenskog rada i mogućih prekovremenih sati kako više ne bi bilo apsurda da hirurg napušta nedovršenu operaciju zato što mu je završila smjena.

Pacijenti su šokirani: Zar im ljudski život tako malo vrijedi?

Predsjednika Udruge hrvatskih pacijenata Marija Drlju šokirala je informacija da neko od hirurga uopšte praktikuje odlazak s nedovršene operacije.

"Zar im ljudski život tako malo vrijedi", pita se Drlje i kaže da hirurg mora završiti operaciju koju je i počeo jer sve drugo ugrožava život pacijenta koji u nesvjesnom stanju ni ne zna da ga je preuzeo drugi ljekar. Drlje smatra da to treba strogo regulisati zakonom, a za ljekare koji su to u stanju napraviti smatra da im možda nije ni mjesto u medicini.

"Mislim da su to pojedinačni slučajevi. Poznajući naše liječnike, najveći dio njih nikad to ne bi učinio", zaključuje Drlje.

Direktor jedne druge bolnice nezvanično je rekao da oni polako uvode novi princip rada zavisno o odjelu i kadrovskoj politici poštujući pritom pravila rada, ali i kolektivni ugovor. Stvar je u tumačenju kolektivnog ugovora, smatra taj direktor, u čijoj bolnici se nije nikad događalo da hirurg zbog završetka smjene napušta operaciju. Osim toga, kaže direktor, uvijek je u kolektivnom ugovoru, pa tako i sad, postojala mogućnost da se plate i oni prekovremeni sati koji prelaze granicu određenu kolektivnim ugovorom, pa se doktori ne moraju bojati da će sate izvan smjene odrađivati besplatno.

Takođe treba imati na umu da prepuštanje operacije drugom hirurgu može biti pogubno za pacijenta jer nam iskusni hirurzi kažu da je drugi dio operacije teži. TTokom drugog dijela se, naime, rade svi važni hirurški spojevi i šivanja.

Jedini koji je stao u obranu hirurga je predsjednik Sindikata liječnika Ivica Babić.

"Nisu oni krivi nego poslodavac. Liječnici mogu raditi najviše 16 sati, ako rade više od toga, krše zakon i kolektivni ugovor", rekao je.

Ministar Ostojić i direktor KBC-a Giljević u utorak nisu imali komentara o ovome.

O navedenom slučaju do kraja izdanja nismo dobili komentar ministra Rajka Ostojića, a nije se očitovao ni direktor KBC-a Zagreb Zlatko Giljević. Mirjana Sabljar Matovinović iz etičkog povjerenstva Hrvatske liječničke komore kaže da kolege s etičke strane teško može razumijeti. Ipak istaknula je kako je hirurg našao adekvatnu zamjenu te da pacijent ni u jednom trenutku nije bio ugrožen.

nezavisne.com

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 27 Јан 2014, 23:25

Balkane, Balkane... NIKADA kod njih nema propusta!
"Pitao sam advokata, rekao mi je: Razmisli, sa državom je malo ko izašao na kraj. Trebaju nam jaki dokazi, a i to nije sigurno za dobijanje postupka"

MILANKO TADIĆ SKRHAN BOLOM
Otac preminule bebe: Za Srbiju me jedino vezuje ćerkin grob

B. Bojović | 26. 01. 2014. - 21:55h | Foto: B. Bojović | Komentara: 178

Milanko Tadić, otac preminule šesnaestomesečne Nikoline, kaže da je poražen izveštajem komisije koja je utvrdila da nije bilo propusta lekara i medicinskog osoblja u slučaju njegove ćerke.

Слика
Tragično preminula Nikolina Tadić

Šesnaestomesečna Nikolina Tadić tokom igre je progutala zrno pasulja i preminula od posledica gušenja. Roditelji tvrde da u sanitetu koji ju je prevozio od Guče do bolnice u Čačku nije bilo kiseonika.

- Vrana vrani oči ne vadi! Imaju li savesti? Pomisle li kako je meni kad svaki čas očekujem da se Nikolina pojavi, kad uđem u njenu sobu a tamo nema nikoga? Sklonio sam sina i ženu kod rodbine. Ne znam šta da mu kažem, što nema seke - ogorčen je nesrećni otac.

Слика
Očajni roditelji: Bračni par Tadić

- Za Guču, a i za ovu zemlju me još jedino vezuje grob moje ćerkice. Kakva je ovo zemlja? Pitao sam advokata, rekao mi je: Razmisli, sa državom je malo ko izašao na kraj. Trebaju nam jaki dokazi, a i to nije sigurno za dobijanje postupka - kaže Milanko i dodaje da nema ni novca da plaća advokate.

- Pomogli su mi malo ljudi iz mog Kombinata, a opština ništa. Došli su, doduše, odmah da naplate grobno mesto - kaže Milanko.

blic.rs

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Јан 2014, 22:54

Naravno da su "Rezultati tih istraga NEIZVESNI", pa radi se o zasticenoj vrsti!

Klinike iz BiH krijumčarile jajne ćelije u Srbiju

Blic - 30.01.2014 15:48

Слика

Zagrebački "Večernji list" piše da se sumnja da neke privatne klinike iz BiH krijumčare jajne ćelije zbog vještačke oplodnje i to u Srbiju, Grčku, Tursku...

Pozivajući se na svoje izvore, list tvrdi da saznanja o krijumčarenju jajnih ćelija i embriona postoje u ljekarskim krugovima i ministarstvima zdravlja, kao i da je policijska istraga, zbog komplikovanosti i osjetljivosti ove problematike, spora.

Rezultati tih istraga su, kako se navodi, do samog kraja neizvjesni.

Za sada, piše list, postoji sumnja da su embrione, bez znanja pacijenata, švercovale dve do tri privatne klinike zadužene za vještačku oplodnju, a da u cijeloj aferi imaju umješane prste i neki ljekari koji rade u javnim zdravstvenim institucijama. Zbog osjetljivosti teme mediji teško dobijaju informacije, a o ovoj temi ne želi da priča nijedan ministar ili načelnik klinike.

List podsjeća da je manipulacija sa embrionima bilo i da je to potvrdila istraga Uprave federalne policije koja se vodi protiv “Euromedical” klinike iz Sarajeva, koja se bavi pružanjem usluga vještačke oplodnje.

Prema nezvaničnim informacijama, ukazuje se, “Euromedical” je nelegalno iz BiH iznosio jajne ćelije, a službenici Federalne uprave policije su, u sklopu istrage, razgovarali o tome sa primarijusom dr Fahrudinom Kulenovićem, predsjednikom Ljekarske komore Sarajevske županije, još u decembru, kao i sa nekima od pacijenata koji su koristili usluge „Euromedicala“.

Prema novom zakonu o liječenju neplodnosti, čije je usvajanje zastalo u Parlamentu FBiH, uvodi se niz sankcija za pravne i fizičke subjekte koji manipulišu jajnim ćelijama.

Ako zakon bude usvojen, vjestačku oplodnju bi nadziralo posebna stručna komisija, što do sada nije bila praksa. Tim zakonom je predviđena zabrana davanja ili primanja ovčane naknade ili druge koristi od darivanja jajnih ćelija. Predviđena je i zabrana sklapanja drugih oblika pisanog ili usmenog dogovora o darivanju jajnih ćelija.

nezavisne.com

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Феб 2014, 18:31

nevenkagaragic пише:A kada lekari pogrese, sta radi pravosudje?
Jedan svez primer sprege "lekari - tuzioci"?
"Nezavisno", "profesionalno", "azurno" BH pravosudje (ne samo u Tuzli).
Baska sto je ovaj tuzilac vec prozvan i vrlo "profesionalan" i "nezavisan"...

("San", 04.09.2010.)
Слика

08-09-2010 02:00
Banjalučani ogorčeni na tužioca Soldata

Слика
Porodica Benović podnijela je Tužilaštvu Republike Srpske tužbu protiv Vitomira Soldata, glavnog tužioca Okružnog tužilaštva u Banjaluci, jer je iz kancelarije izbacio Vesnu Benović i njenu majku Milicu Aleksić. Ovo je izazvalo burne reakcije Banjalučana koji ogorčeni ponašanjem i bahatošću tužioca Soldata.

Vesna Benović je s majkom otišla u Okružno tužilaštvo kako bi se informisala dokle je došla istraga o smrti njenog sina Aleksandra. Ovaj 19-godišnjak preminuo je 30. decembra prošle godine u banjalučkom Kliničkom centru pod sumnjivim okolnostima. Naime, 20. decembra 2009. ispred Sokolskog doma u Banjaluci 17-godišnji Danijel Ninković bacio je bombu i tada je, osim Benovića, ranjeno još pet mladića. Benović je prebačen u bolnicu i deset dankasnije on je umro.

Prošlo je osam mjeseci od smrti Aleksandra, a istraga i dalje tapka i još nije utvrđeno ko je napravio propuste u liječenju mog sina. Vještačenjem stručnjaka iz Zavoda za sudsku medicinu RS dokazano je da je Aleksandar preminuo zbog propusta ljekara. Moja kćerka Vesna i ja ušle smo u kancelariju glavnog tužioca Soldata i tražile informaciju o istrazi, a on nas je istjerao riječima:"Ko ste vi da me pitate, izlazite iz kancelarije, nemam šta s vama razgovarati". Nakon toga se Vesni unio u lice i rukom pokazao prema vratima. Bilo je to teško poniženje - izjavila je Milica Aleksić i dodala da sve govori kako se cijeli slučaj nastoji zataškati.

Porodica Benović angažovala je advokata Saliha Hodžića koji je najavio da će službenim putem zatražiti informaciju o tome u kojoj fazi je istraga o smrti Aleksandra Benovića.
D.D. (San)
http://www.san.ba/index.php?id=13533

"Optuženi propustili blagovremeno uraditi ultrazvuk srca i CT grudnog koša" - po ko zna koji put se ponavlja slucaj i mog sina Denisa na UKC-u Tuzla.
Za razliku od tuzlanskog tuzilastva (Ivo Iveljic i Slaven Koval) koje je odbilo voditi istragu (zbog cega je predmet u Strazburu), ovde su ipak podigli optuznicu jer se lekari "nisu pridržavali struke" i tako "propustili blagovremeno obaviti hirurški zahvat što je na kraju dovelo do smrti mladog Banjalučanina."
NISU mu dali sansu za zivot!
Nadam se da ce odgovorni za NASAVESNO lecenje biti primereno kaznjeni!
Vreme je da se sve cesca bahatost belih mantija konacno pocne kaznjavati - cast izuzecima.
Kako je u BH pravosudju sve "BRZO" i "EFIKASNO"...(a i "uceno", kao da su svi iz "magarecih" klupa izasli) nadam se da ova porodica nece morati Po pravdu u Strazbur

Počelo suđenje ljekarima KC Banjaluka zbog smrti mladića (19)

N.M. - 03.02.2014 12:39
Слика

BANJALUKA - Čitanjem optužnice u Osnovnom sudu Banjaluka danas je počelo suđenje Dušanu Janičiću i Goranu Kajkutu, ljekarima KC Banjaluka, optuženim za nesavjesno liječenje Aleksandra Benovića, koji je preminuo 31. decembra 2009.

Preminuli mladić (19) ranjen je u bombaškom napadu maloljetnog D.N. (17) zajedno sa još nekoliko mladića ispred Sokolskog doma 20. decembra 2009, a preminuo je 11 dana kasnije u KC Banjaluka.

Tužilaštvo u optužnici navodi da se Kajkut, kao hirurg i Janičić, kao načelnik Klinike za torakalnu hirurgiju, nisu pridržavali struke, te da su propustili blagovremeno obaviti hirurški zahvat što je na kraju dovelo do smrti mladog Banjalučanina.

U optužnici se precizira da su optuženi propustili da blagovremeno urade ultrazvuk srca i CT grudnog koša, a time i operaciju, što je u konačnici dovelo do smrti mladića.

Ljekare terete za krivično djelo nesavjesno pružanje ljekarske pomoći.

Vesna Aleksić, majka preminulog mladića, u svjedočenju je zatražila od sudije Davida Tomića da ne sudi optuženom Kajkutu, objasnivši da je ovaj ljekar dao sve od sebe kako bi njenom sinu spasio život.

Aleksićeva je ispričala da je njen sin primljen sa povredama od gelera 20. decembra, te da je bio svjestan, da je sa njim komunicirala, ali da se stalno žalio da ga guši.

"Tražila sam da vidim snimke koje su uradili, ali mi je doktor rekao da nemam prava da tražim te snimke. Nisam imala prava jer nikakve snimke nisu ni uradili. Doktor Kajkut je kasnije drenirao Acu i spasio da se ne uguši u spostvenoj krvi", tvrdi ona.

Detalje svjedočenja i komentara ljekara koji su šokirali majku preminulog mladića pročitajte u sutrašnjem štampanom i PDF izdanju "Nezavisnih novina".

nezavisne.com

Sve je isto... samo njih nema... Aleksandra i Denisa...

Suđenje banjalučkim ljekarima: »Sin mi umirao, a doktora nigdje«

Слика
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 21 Нов 2014, 23:35, учитано 2 пута укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Феб 2014, 18:32

Slazem se, za ovu smrtonosnu bolest BH zdravstva krivi su, mnogo su krivi i sami gradjani:
"Jedan od najvećih problema koji korupciju u zdravstvu čini gotovo neizbježnom, jeste i odnos samih bh. građana prema ovom pitanju. Darivanje medicinskog osoblja čuvenim "kovertama" i drugim skupocjenim poklonima radi ubrzanja procesa dobijaja zdravstvenih usluga ili u znak zahvalnosti za pruženi tretman, u BiH je postala norma ponašanja i nepisano društveno pravilo."
A ovu preporuku gradjanima da "prijavljuju nadležnim institucijama koje bi potom brzo i efikasno rješavale takve slučajeve" obesite "macku o rep", posebno BRZO i EFIKASNO!
Bas kao BH pravosudje...

Слика

DEPO ISTRAŽIVANJE/ EVROPSKE INTEGRACIJE I BUDUĆNOST BIH: Doktore, evo mali poklon za tebe: Treba li ljekarima davati mito?! - Nove reportaže na temu evropskih integracija Bosne i Hercegovine DEPO Portal počinje pričom o jednom od najkorumpiranijih javnih sektora u državi - zdravstvu... Da li je davanje mita u zamjenu za adekvatne ljekarske usluge postalo normalno među bh. građanima i koji su prvi koraci u borbi protiv korupcije u oblasti zdravstva? ... Ipak, ključni faktor u borbi za smanjenje korupcije u oblasti zdravstva jeste razvijanje snažnije svijesti građana o njihovim zakonski zagarantovanim pravima u oblasti zdravstvene zaštite, kao i činjenici da je medicinsko osoblje već plaćeno za usluge koje im pruža. Hrabrost da se pokušaji ucjene i iznuđivanja mita od strane zdravstvenih radnika beskompromisno prijavljuju nadležnim institucijama koje bi potom brzo i efikasno rješavale takve slučajeve, možda je poazna tačka u iskorjenjivanju korupcije u oblasti zdravstva...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Феб 2014, 23:29

Последње учитавање од nevenkagaragic дана 16 Нов 2015, 19:05, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 10 Феб 2014, 21:59

STRASNO!
Nazalost, ovo je postala svakodnevica, sve dok se ne pocnu puniti zatvori...
"Svoju majku neće vratiti ovom ispovijesti, ali će barem, kako kaže, skrenuti pozornost na stvari koje se događaju i možda spriječiti da nečija majka doživi istu sudbinu kao njezina."

STRAVIČNA PRIČA IZ MOSTARSKE HITNE: “Moja majka je umirala, a tehničar je bio na Facebooku…”

Aktualno | 10.02.2014. - 19:14:00

Слика

Nije tražila antibiotik, morfij, poseban tretman, samo je tražila da joj daju kisik…nitko je nije ni pogledao, počinje svoju potresnu priču prosvjetna radnica Katarina Čerkez čija je majka Barbara Morvai 28. siječnja preminula čekajući liječničku pomoć.

Katarinu će do kraja života progoniti scene iz tog potresnog dana kada su na površinu, u mostarskoj Hitnoj službi gdje su zatražili pomoć, isplivali nestručnost, nemar i neljudskost liječnika.

Svoju majku neće vratiti ovom ispovijesti, ali će barem, kako kaže, skrenuti pozornost na stvari koje se događaju i možda spriječiti da nečija majka doživi istu sudbinu kao njezina.

Tehničar na Facebooku

- Radila sam drugu smjenu i završila nastavu. Mama me je zovnula i rekla da nije dobro. Noć prije je imala temperaturu, ali su svi u susjedstvu imali gripu. Međutim, ona mi je rekla da je guši u prsima i da će je naša susjeda dovesti do Hitne službe. Ja sam ih tamo sačekala oko 17.10 ili 17.15 sati, govori Katarina.

Po prijemu u Hitnoj Barbara je ispričala tehničaru kako je imala temperaturu, ali kako je već sat vremena jako stišće i guši u prsima. Nakon toga su im rekli da je, iako su u tom trenutku hodnici bili prazni, velika gužva u Hitnoj službi.

- Slika koja će me pratiti do kraja života je slika tehničara na prijemu koji je, kada smo mi ušli, bio na Facebooku. To mu oprostiti nikada ne mogu. Da je možda bolje pogledao, možda bi joj i on život spasio, plačući priča Katarina.

Po prijavi u Hitnu Katarina, njezina majka i susjeda su sjele u čekaonicu, ali Barbaru je jako gušilo.

- Ona je inače zdravstveni djelatnik i otišla je prije nekoliko godina u mirovinu s internog odjela. Pitala ih je može li dobiti kisik, priča Katarina.

Nakon molbe da dobije kisik tehničar je predložio da pođu u jednu od liječničkih soba u Domu zdravlja, što je bila dobra ideja, no kada je Barbara shvatila da do te liječničke sobe imaju dva kata, ona je odustala i vratila se u hodnik Hitne službe.

- Bila je jako blijeda i teško je disala. Sve je govorila u jednoj riječi. U tom trenutku došlo je do krvarenja iz usana. Najvjerojatnije je došlo do puknuća usne. Ona je pored svega sjela i ponovo molila kisik, kroz suze priča Katarina.

- Mama je opet pitala jednu tehničarku, koja je došla pitati ‘što joj je s usnom’, može li joj ona dati kisik…Zašto su svi tako prešli preko tog kisika, ne znam…U tom trenutku je izišla i doktorica, pogledala ju je i rekla doslovno da ona njoj sada ništa ne može pomoći jer ima baku od sto godina s kojom ne zna kako će ‘ni za glavu ni za rep’, svjedoči Katarina dodajući da je njezina majka liječnicu također molila za kisik, ali bezuspješno.

Vrisak u pomoć i…šutnja

U međuvremenu se, po Katarininom svjedočenju, Hitna služba napunila, a tu je bio i još jedan liječnik koji je, kada su ga pitali za pomoć, kazao ‘da će kolegica preuzeti’.

- Majku je jako gušilo i nije mogla disati. Rekla mi je da uzmem mobitel i zovem sestre na interno. Kako je ona spomenula interno, liječnica se okrenula i rekla joj da ima jako mnogo posla i da će morati jako dugo čekati hoće li ona ići na interno. Samo joj je majka klimnula, a liječnica joj je na to rekla: ‘Gospođo ja se moram ograditi. Ja pišem da Vi na vlastitu odgovornost želite na interno’, prepričava događanja tog kobnog dana Katarina.

Nakon toga krenule su iz Hitne službe, a na izlazu je Katarininoj majci pozlilo. Nakon vriska i dozivanja u pomoć, Katarina kaže da nitko od liječnika iz Hitne nije izišao. Tu se našla tek tehničarka koja je pomogla Barbari sjesti u kolica. U cijeloj pometnji koja je nastala, prijateljica koja ih je vozila imala je nezgodu s ključem od automobila, zbog čega je Katarina u jednom trenutku pozvala i taksi.

- Kako, odakle, ne znam, ali se odjednom pojavio čovjek koji vozi Hitnu i koji je mojoj majci dovozio pacijente. Kada ju je vidio, upitao je: ‘Baki, što je’. Ona je samo sklopila na to ruke i zamolila ga da je poveze na interno, kaže Katarina.

Nitko, pa ni tehničarka koja je bila ispred službe, nije sjeo u vozilo Hitne s nesretnom ženom, iako je vidno bila u izuzetno lošem stanju.

- Ona je i po toj Hitnoj tražila kisik, a ja ne znam gdje se on nalazi… Kada smo došli pred interno, nisu ni javili da žena s Hitne dolazi. I tu sam je ja nosila, jecajući priča Katarina.

Smrt u 19 sati

Odmah po prijemu na interno mlađa sestra pružila joj je kisik, a Barbara je sama sebi, u muci koja ju je pratila sat vremena, stavila sonde u nos i konačno disala.

- Tu su se odmah stvorili liječnici koji su joj te zadnje minute omogućili da dostojno čovjeka diše. U 18.10 su joj uradili EKG i liječnik me je pitao kada je krenulo probadanje u prsima. Ona je uspjela reći da je to krenulo oko 16.30 i da je već oko 17 bila u Hitnoj. Zašto su je svi ignorirali? Žena je sklapala ruke i molila za kisik…Da je pitala morfij, pa hajde, ali u Hitnoj da joj ne daju disati, to mi nikada neće biti jasno, kaže Katarina i dodaje da joj u Hitnoj nisu čak izmjerili ni puls.

Liječniku na internom, kaže Katarina, nije bilo jasno gdje su bili sve vrijeme napada.

Na internom je dobila terapiju i liječnik je rekao da će biti hospitalizirana. U 19 sati Barbara je izgubila bitku. Umrla je uslijed zastoja rada srca i pluća.

- Možda bi se sve to odigralo i u Hitnoj, ali mi nije jasno da je nisu ni pogledali. Ja kao laik sam se raspitivala za simptome i na internetu sam našla da du isušena koža, napuknuće usne, probadanje u prsima i gušenje simptomi zatajenja srca i pluća… Milijunima ljudi je pomogla i zašto i zbog čega su takvi bili prema njoj, ne znam, govori Katarina.

Bez tužbe

Nakon svega je otišla u Hitnu pogledati ih u oči. Tamo su joj rekli da je zabilježeno kako se baka javila u hitnu zbog temperature, a žena koja je 40 godina radila u zdravstvu, priča Katarina, nikada zbog obične temperature ne bi otišla na Hitnu.

- Zahvalila sam im se što ništa nisu uradili. Samo je trebalo pogledati je…Sklopila je ruke i molila i ništa, priča Katarina.

Neće ih tužiti jer zna da nitko neće odgovarati za nemar koji je počinjen prema njezinoj majci, ali kaže, mora izići s ovom pričom kako se nekom drugom isto ne bi dogodilo.

- Pričam vam ovo da sljedeći put kada dođe nečija mama ne bi uradili isto… Znam da je njima teško, ali moraju vidjeti što je hitno a što ne…, ako netko traži kisik, mislim da to nisu bezazleni simptomi…, nikad im to ne treba biti oprošteno… Vraćam se na to i samo premotavam film jesam li išta mogla uraditi… Nije nas odgajala da budemo bezobrazni, možda bi nas pogledali da sam ušla k’o kabadahija ili da sam ponijela poklon, ali ona nas sama nije tako odgajala… nikad, nikad, završava Katarina.

Katarina, kao i svi koji će pročitati ovu priču, sigurno će se zapitati kome naši liječnici polažu Hipokratovu zakletvu i kunu se u stavljanje života u službu humanosti kada se ovakve stvari skoro svakodnevno događaju.

Tu večer bila dva hitna slučaja

Ravnatelj mostarskog Doma zdravlja, pri kojem je i Hitna služba, Davor Pehar, bio je zatečen informacijom, no kazao nam je nakon što se konzultirao sa šefom Hitne službe kako su toga dana u popodnevnim satima u Hitnoj imali dva teška slučaja te kako su oba liječnika imala pacijente. Pehar je kratko kazao kako svatko može tražiti ono što smatra da je najbolje te kako u Hitnoj rade mladi liječnici na koje do sada nije bilo pritužbi. Kazao nam je i kako postoji procedura ispitivanja određenih sumnjivih slučajeva ukoliko postoji prijava.

(Doznajemo.com/Dnevni list)