Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1476
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 04 Дец 2011, 11:34

Ma nije moguce...zar "slavni" UKC?
Ne brinem ja da ce neko biti i osudjen...to u BiH jednostavno nije moguce, pogotovo u TK!

Tuzlanski kanton: Prva optužnica za lažne nalaze, još četiri istrage

Kantonalno tužilaštvo Tuzla otvorilo je istragu protiv četverice liječnika koji su izdavali lažne nalaze. Jedan je već optužen.

Datum kreiranja nedjelja, 04 decembar 2011 02:01
Слика

Vahid Jusufović, direktor Klinike za očne bolesti Umiverzitetsko-kliničkog centra Tuzla, prvi je ljekar koji je optužen zbog nezakonitog davanja ljekarskih nalaza ratnim vojnim invalidima. „Optužnicom se Jusufović tereti da je u periodu od 2003. do 2005. godine izdao nalaze i mišljenja o obavljenim pregledima za jednog ratnog vojnog invalida, iako je znao da je unio neistinite podatke“, pojašnjava portparol Tužilaštva Tuzlanskog kantona Admir Arnautović.

Pet godina poslije doktor Jusufović priznaje grešku. „Bila je jedna kolizija, gubitka njegove medicinske dokumentcije. Čovjek se smucao od jednog do drugog doma. Na kraju sam napravio jednu grešku, ali nikako nisam mogao biti optužen za tu vrstu krivičnog djela“, tvrdi dr. Jusufović.

I doktor Muris Tanović uskoro će se naći na optuženičkoj klupi. Pod istragom je zbog davanja lažnih ljekarskih nalaza, pa će i protiv njega biti podignuta optužnica. Osim njega, pod istragom je i doktor Kemal Sulejmanović. Istraga bi uskoro mogla biti otvorena i protiv doktora Emira Tupkovića. "U završnoj fazi su provjere navoda tih prijava. Očekujemo u skorije vrijeme grafološko vještačenje i u tom slučaju.Tako da će se i tom slučaju donijeti odluka“, kaže portparol Tužilaštva TK-a.

Doktor Emir Tupković, neuropsihijatar Dom zdravlja Tuzla, o tome ne želi da govori. Zanimljivo je, međutim, napomenuti da neće biti istrage protiv doktora Alije Sutovića, koji je također prijavljen zbog davanja lažnih nalaza. Umjesto njega osuđen je Nedžad Bjesović, koji je krivotvoreći Sutovićeve dokumente, stekao pravo na invalidninu. Bjesović je kažnjen novčano, sa 2.000 maraka uz plaćanje sudskih troškova. Zahvaljujući lažnim nalazima, godinama je primao invalidninu. Šteta koju je nanio poreskim obveznicima mnogo je veća od kazne koju je uplatio u budžet.

federalna.ba / port.ba
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 20 Нов 2014, 11:45, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 08 Дец 2011, 12:36

Da, najbolja kazna za Amilu Cvijetic-Koldzo bi bila da se oseca kao sestra Svjetlane-Cece Zukic...
I ne samo Amila...
Cudno je kako je gresio tuzilac Aziz Jahjaefendic : prvenstveno sa (ne)nadleznoscu suda (namerno odugovlacenje?).
A onda, kako se moglo desiti da ne zahteva toksikoloski nalaz?
Da li je on neiskusni pocetnik (zaista ne znam, no valjda ima i sefa)?
A mozda propusti tuzioca NISU SLUCAJNI - znam po ovim tuzlanskim kako (ne)rade?
Puna podrska Gordani, Cecinoj sestri - nadam se da ce Kantonalni sud (sutra u 09.12. u 10h) i sudija Dalida Burzic doneti jedinu ispravnu i pravu odluku - da je kriva!!!

Moja sestra Ceca

"DANI", 09.12.2011.

Слика

Слика

Слика

Kompletan tekst :
1.

Слика

2.
Слика
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 14 Нов 2013, 14:10, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 15 Дец 2011, 20:31

Ceo dan sam u soku od ove vesti...STRASNO JE OVO, STRASNO!
ISTI, potpuno isti slucaj...sve sam ponovo prezivljavala - ona 3 dana zanemarivanja SKOLSKIH SIMPTONA mog Denisa (od 23 do 25.07.2005.)!
SVE, SVE je ISTO! Cak i godine - "u 33.godini" - i moj Denis bi sada bio u 33-oj godini...
Mislila sam da je samo Interna klinika UKC-a Tuzla crna rupa nemarnih, drskih i nezainteresovanih Hipokratovih krivokletnika...
Zar i Sarajevo?
Ne mogu se smiriti ceo dan, prokleti bili!

DEPO: MLADA SARAJKA ŽRTVA LJEKARSKOG NEMARA: Smrt ne čeka ponedjeljakKantonalno tužilaštvo pokrenulo predistražne radnje po prijavi Darka Pukete za nesavjesno liječenje supruge Marijane, koja je umrla 3. decembra u 33. godini

Dnevni avaz: Je li mlada Sarajka žrtva ljekarskog nemara: Smrt ne čeka ponedjeljak

Слика
"Dnevni avaz", 15.12.2011.
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 14 Нов 2013, 14:14, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 15 Дец 2011, 20:57

Po ko zna koji put citiram latinsku izreku :
"Gresiti je ljudski, ali u geskama ustrajati obelezje je ludaka"

Cini se da ova kolumna vazi za jos neke...

Kolumna: Ludnica na kraju grada
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 14 Нов 2013, 14:17, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 16 Дец 2011, 23:10

E, da…pitanje je koji i kakav ugled?
Odavno je UKC izgubio ugled, odavno...
Ne "cuva" se ono cega NEMA...nego metlu u ruke!
Rascistiti "prljavstinu" (profesionalnu prvenstveno) koja se godinama natalozila!
Nema druge, samo tako se moze eventualno vratiti nekadasnji ugled.
Kaze pisac teksta :
"Nakon bezuspješnog liječenje bolesnica se sklanja u HOSPIS gdje umire daleko od očiju onih koji su je liječili, ali i od javnosti."
Zar ovaj slucaj ne pokazuje sav jad i cemer..., zar ovaj slucaj nije za tuzilastvo?
Posebno sto NIJE NI PRVI, a verovatno ni poslednji. Pretpostavljam, s obzirom da je (po obicaju) skrivan od javnosti, da je (opet) "pripomogla" sprega sa sudskim vestakom i tuziocem…?
Nista me ne moze iznenaditi...

Reagovanja: Čitajte “Carevo novo ruho” u cilju psihoterapije Analizom tragedije rahmetli (12.12.20110) Hanife Softic, rođene 1987.godine u Gračanici ili oko Gračanice, koja je porođena na KGA Tuzla i koja je pri porođaju imala krvavljenje, te je operisana u dva navrata na dotičnoj klinici, bezuspješno . Nakon toga u komatoznom stanju se premiješta na Kliniku za anesteziju i reanimaciju. Nakon bezuspješnog liječenje bolesnica se sklanja u HOSPIS gdje umire daleko od očiju onih koji su je liječili, ali i od javnosti. I dok se bolesnica bori život, daleko od njihovih očiju, razbuktava se rat između dva tabora oko fotelja, privilegija, rat što bi udruženja za ravnopravnost spolova rekli protiv žena, a dakako i protiv stručnijeg dijela kolektiva.
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 14 Нов 2013, 14:21, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 19 Дец 2011, 22:31

Dosje UKC(2): Ko je “maznuo” 300.000 maraka!? - Lažni sjaj Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli tamni u zadnje dvije-tri godine što ponajviše šteti najstručnijim ljekarima i pacijentima. Srbijanci bi rekli: spolja gladac, a unutra jadac!

EPILOG obracuna sestra Mirza Bekan-dr Aser Kopic...nakon gornjeg teksta objavljenog 20.11.2011.(na prethodnoj stranici ove teme) ?

Kao sto vec rekoh nekoliko puta - Hipokrat odavno "iselio" iz UKC-a Tuzla!
Politika je zauzela njegovo mesto...politika i borba za pozicije.
Pacijenti svakako uvek izvlace "deblji kraj", zar su bitni u ovoj borbi podobnih i sposobnih...?

Vrhunskog stručnjaka “otjerali” podobni

13:24, 19 Decembar, 2011

Doktor Ašer Kopić napušta Tuzlu i vraća se u Njemačku

Слика

Direktor Klinike za onkologiju, hematologiju i radioterapiju UKC-a Tuzla dr. Ašer Kopić, koji je prije nekoliko godina u Tuzlu došao s jedne od najpoznatijih onkoloških klinika u Njemačkoj, specijalizirane za presađivanje matičnih ćelija, prije tri dana dao je otkaz, saznaje “Dnevni avaz”.

Dogodilo se to upravo nakon što je na klinici čiji je direktor, jednom od teško oboljelih pacijenata uradio presađivanje matičnih ćelija koštane srži, pedeseto po redu u tuzlanskom UKC-u. - Trenutno koristim godišnji odmor. Tačno je da sam dao otkaz i da iz UKC-a odlazim 31. decembra 2011. Žao mi je zbog mojih pacijenata, zbog projekata u koje smo krenuli ne samo u Tuzli nego na nivou BiH, ali ovo je moja konačna odluka. Ne pristajem da budem dio nikakvih političko-kadrovskih kuhinja - kazao nam je jučer u kratkom telefonskom razgovoru dr. Kopić.

Šta ga je navelo na ovu iznenadnu odluku, s obzirom na to da je bio na putu da u Tuzlu dovede evropske projekte koji bi pomogli da UKC postane referentni bosanski centar za presađivanje matičnih ćelija koštane srži, dr. Kopić je odbio obrazložiti.

Naučen na druge standarde u radu, saznajemo, dr. Kopić se usprotivio dugogodišnjoj praksi da na ključna stručna mjesta na njegovoj klinici budu imenovani podobni, a ne stručni kadrovi, nakon čega je postao meta jednog broja politički podobnih ljekara i medicinskog osoblja, koji, prema njemu, ne odgovaraju stručnom zadatku koji se u radu pred njih postavlja. Takvi su, saznajemo, zaštitu zatražili u centralama političkih partija kojima pripadaju. Dr. Kopić, prema prvim informacijama, vraća se u Njemačku.

( TIP / Dnevni avaz /Autor: A.H./Foto:TIP-arhiva)

Nedavno objavljeno (12.12.2011.):
Na UKC-u Tuzla obavljena 50. transplantacija koštane srži
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 20 Нов 2014, 11:51, учитано 2 пута укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Дец 2011, 17:33

Последње учитавање од nevenkagaragic дана 14 Нов 2013, 14:27, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Дец 2011, 17:36

Samo napred Mimo Sahinpasicu!
Da, da, nije se Faris Gavrankapetanovic slikao i drzao za ruku "OBICNE" pacijente, Ganic je Ganic, zar ne?
Sramota! Koji dvolicnjaci rade u "slavnim" i "divnim" klinikama...

Posjeta profesoru Ejupu Ganicu - KCUS 21. decembar/prosinac 2011. - Profesora Ejupa Ganića koji je smješten na Kliniku za ortopediju i traumatologiju KCUS danas su posjetili gdin. Alija Budnjo i prof.dr. Faris Gavrankapetanović. Zajedno sa porodicom profesora Ganica zaželjeli su mu brzi oporavak i uspješno ozdravljenje...

EDIT 14.11.2013. - Naravno, ceo opsirni tekst i slike su nestale sa stranice...

VOX POPULI 26 11 2011
http://www.youtube.com/watch?v=R8ESm8e5 ... r_embedded

Слика
"Dnevni avaz", 28.12.2011.

"Gresiti je ljudski, ali u greskama ustrajati obelezje je ludaka" - kaze latinska izreka...
DENIS – zlocin bez kazne 77 MESECI…
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 14 Нов 2013, 14:37, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Дец 2011, 17:39

A jel`...sad i ti "sine Brute"???
U smrt zbog ljekarske greške - “Ja spašavam živote a drugi uzimaju pare. E sad i ja uzimam.” - Milavić je doktor kojem sam za liječenje svoje kćerke davao i novac, po sto maraka. Lično mi je rekao: Prije nisam uzimao pare, ali sada uzimam. Ja spašavam živote a drugi uzimaju pare. E sad i ja uzimam

Secam se vrlo dobro (i) ovog slucaja.
Zalosne su reci Milavica kako ON spasava zivote, a DRUGI uzimaju pare...ko je izabrao profesiju da "spasava zivote"? Ko je polozio Hipokratovu zakletvu, ako se iste uopste seca? SRAM GA BILO!
Post na mom blogu jos od 22.12.2008.:

UBICE U BELOM (UZ BLAGOSLOV DRZAVE?)

Nazalost, sve mi je poznato, posebno OVA recenica iz gornjeg teksta:
"-Nakon Jasminine smrti nisam mogao naći adekvatne vještake jer su mi vještaci iz Tuzle vratili papire."

UHODANA SPREGA (TUZILASTVO, VESTAK, KLINIKA)?
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 14 Нов 2013, 14:43, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 28 Дец 2011, 17:40

I tako...dok traje dugogodisnji proces "doktorki smrt", kolege i dalje ide njenim "stazama"...
Zasto? Ocito su tuzioci na NJIHOVOJ strani ("tante za tante" zlu ne trebalo?).
Ipak, izgleda da je u toku "Povratak otpisanih"?
Mislim na tuzilastvo, odnosno TUZIOCA (Aziz Jahjefendic).
Pitam se zasto ODMAH (prvi put pred Opstinskim sudom) optuznica nije bila kako treba?
Da je bila kako treba ("tesko krivicno delo" - zbog cega je ovaj sud utvrdio svoju NEnadleznost) proces bi davno bio zavrsen.
Pitam se (po ko zna koji put) da li je ova "nespretnost" (???) bila SLUCAJNA?
SUMNJAM, s obzirom na drsko i samouvereno ponasanje Amile Cvijetic-Koldzo tokom sudjenja, kao i cudne komentare jednog "gosta" na blogu...
PRAVEDNA KAZNA sigurno nece vratiti Cecu, ali ce spasiti neke druge potencijalne zrtve poput mog Denisa, Marijane Puketa...
Naredno rociste zakazano za 04.01.2012. godine u 12.00.
I dalje se pitam koje lazi i smicalice spremaju doktorka smrt i njen advokat?
Svejedno, pravda je spora, ali dostizna, a laz, laz je uvek gubitnik!

IZMIJENJENA OPTUŽNICA - Blog Moja sestra Ceca

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 30 Дец 2011, 16:12

Ko je ovde "lud, zbunjen, normalan"???
Citiram "biser" :
"Mi smo analizirali ovaj slučaj i ustanovili da nije došlo do greške ljekara te da je niz drugih okolnosti dovelo do smrti pacijentice. Činjenica je da svaka operacija nosi rizik, moguće su komplikacije, greške i popratne pojave. Evidentno je da je u ovom slučaju došlo do oštećenja drugog organa, ali u tom momentu to se nije moglo vidjeti - navodi Nakaš."

Melina Džinalija u čitulji okrivila ljekara za smrt majke: Operisali žuč, povrijedili debelo crijevo?

Слика
http://s26.postimg.cc/xocr5zfi1/80_Avaz ... lji_ok.jpg
"Dnevni avaz", 30.12.2011.
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 20 Нов 2014, 11:54, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 05 Јан 2012, 19:58

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 18 Јан 2012, 21:53

Da, KO je sledeci?
Neka Darko, neka ste postavili tekst u centru Sarajeva kako je "mlada Sarajka ubijena u bolnici "Koševo" zbog nepružanja pomoći"...
Borite se svom snagom za istinu, pravdu i kaznjavanje odgovornih tzv. „humanista“.
Ja sam 2 godine postavljala dzambo plakate sa pitanjem „Koliko kosta zivot? A istina i pravda?“
Samo sto mi vlasnici (cini mi se „Europlakat“) nisu dozvolili reci DOKTORE i TUZIOCE...
NEMOJTE PUNO VEROVATI NI PRAVOSUDJU BiH...
Ja cekam vec 6,5 godina, ali NE ODUSTAJEM, niti cu ikada. Krivci treba da budu kaznjeni, na bilo koji nacin!
Dosta je vise, dosta!

DARKO PUKETA PROTIV LJEKARA KCUS KOŠEVO: Molio sam ih da je prime, a oni su joj dali tabletu... Istrajat ću u borbi da pronađem krivca za smrt moje Marijane

Srijeda | 18.01.2012.

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu još vodi predistražne radnje po mojoj prijavi za nesavjesno liječenje moje supruge Marijane koja je umrla 3. decembra u 33. godini, potvrdio je u izjavi za Fenu Darko Puketa

Слика
Darko Puketa sa papirima iz KUM-a: Foto: Dnevni avaz

Ovo je za Fenu potvrdila i glasnogovornica Kantonalnog Tužiteljstva Jasmina Iftić.

"Predistražne radnje su u toku kako bi bile rasvjetljene određene okolnosti ovog slučaja. Kada zaprimimo relevantni materijal te tužilac donese konačnu tužilačku odluku u smislu eventualnog otvaranja istrage, javnost će biti blagovremeno obaviještena", rekla je Iftić.

Puketa je u izjavi za Fenu istakao da su inspektori federalnog MUP-a izuzeli svu dokumentaciju s KUM-a kojom je potvrđeno da je govorio istinu kada je tvrdio da su Marijanu tri puta vraćali s Klinike bez postavljene dijagnoze.

U toku je uzimanje izjava od doktora, njih više od deset, tvrdi Puketa, koji su bili u kontaktu s Marijanom.

"Niko nije htio da joj uradi dijagnostiku već su nas stalno vraćali kući", rekao je Puketa te dodao da će istrajati u borbi za istinu sve dok se ne otkrije krivac za nesavjesno liječnje, zbog kojeg je, tvrdi Puketa, podlegla njegova supruga Marijana.

U KCUS-u je, izjavio je Puketa, pokrenuta interna istraga, a direktor Kliničkog centra Faris Gavrankapetanović uputio mu je pismene izraze saučešća te obećao da će provesti opsežnu istragu o ovom slučaju te da će, ukoliko se utvrde nepravilnosti, primijeniti odgovarajuće sankcije.

"Ne vjerujem u to, vjerujem samo Kantonalnom tužiteljstvu", rekao je Puketa.

Obdukcija umrle pokazala je da je podlegla od posljedica puknuća stomačne aorte koja je najveći krvni sud u ljudskom organizmu, a razlog za to je bio enormno visok pritisak, zbog čega se i javila ljekaru.

Kada se prvi put javila ljekaru, Marijanin pritisak je bio 200 sa 100, tada je zajedno sa suprugom vraćena kući.

Pritisak je sutradan skočio na 220 sa 120, a stanje se pogoršavalo iz sata u sat. Pukete su sa KUM-a, nakon što je Marijana dobila tabletu, poslani u Hitnu po recept za lijek "lopril".

Iako je Darko molio ljekare da njegovu suprugu prime na bilo koji odjel, to nije učinjeno, uz objašnjenje da to nije ništa strašno.

U subotu, 3. decembra, pritisak joj je i dalje bio 220 sa 120, kada je s KUM-a prebačena na Kliniku za bolesti srca i reumatizma.

Zbog toga što je bio vikend, pojašnjava Puketa, ljekari su im kazali da ne mogu uraditi potrebne pretrage te da mora čekati ponedjeljak.

Toga dana, u 17.45 sati, javili su mu telefonom da je Marijana umrla.

"Ne mogu da shvatim, vraćali su je kući, a da nisu znali šta joj je", rekao je Puketa.

Puketa se, pojasnio je, ne može pomiriti s Marijaninom sudbinom, odnosno, spoznajom da su joj doktori mogli pomoći.

Kaže, ne može da sjedi skrštenih ruku i čeka šta će se desiti.

Stoga je danas, u centru Sarajeva, postavio plakate s Marijaninom slikom i tekstom kojim tvrdi da je "mlada Sarajka ubijena u bolnici "Koševo" zbog nepružanja pomoći" i pita "Ko je sljedeći?".

Glasnogovornica KCUS-a Biljana Jandrić je u izjavi za Fenu istakla da dok Tužilaštvo ne završi svoj posao KCUS neće i ne smije komentirati ovaj slučaj.

(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)

Dve slike plakata sam skinula sa Darkovog facebook profila, uz njegovu dozvolu.
Sarajevo je oblepljeno i neka je, tako treba, puna podrska Darku u njegovoj borbi!

Слика

Слика
Последње учитавање од nevenkagaragic дана 20 Нов 2014, 11:57, учитано 1 пут укупно.