Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1513
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 22 Нов 2018, 21:14

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re: Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 22 Нов 2018, 21:56

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 01 Дец 2018, 19:16

Tako i treba - SVE snimati!

Naravno... NIGDE imena! Zasticena vrsta i tamo...

Eh da, i davanje mita je istio krivicno delo, to se zna, ali...

Zanimljivi su i komentari... ma ko se to jos seca datih zakletvi?! Ne samo one Hipokratove...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 01 Дец 2018, 19:46

Nazalost sokiranih gradjana je sve vise i to svakodnevno! Sirom BiH i Balkana...
Nista novo, pogotovo kod ...
Ali... za NJIH/NJU ima da se kompletna bolnica - BLJAK! zato:

OGORČENA GRAĐANKA ŠOKIRANA STANJEM NA ORTOPEDIJI

Strašna sudbina Sarajke koja je izgubila kćerku i majku: Altijana Medić poručuje KCUS-u, ne dam vam i oca!

01.12.18, 08:57h

Njen otac Dževad Halilović smješten je na Ortopediju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Operacija za sada nije moguća, a Medić tvrdi da je prepušten sam sebi, odnosno samo porodici

Izvor:
Piše: S. Kurt

Sarajka Altijana Medić nedavno je na Facebooku objavila strašno svjedočenje o tuzi i gubicima koje preživljava posljednjih godina.

- Prvo mi dželati sahraniše dijete, pa onda mater pod izlikom: „Dešava se, mi smo sve uradili.“ Kad će sreća, otac je bolestan i to teško bolestan sa barem poznatih pet dijagnoza. Karcinom štitnjače mi je kao najpoznatija od svih. Dijabetes ne pikamo, a slabo srce nam dođe kao teret godina... Tata je slomio butnu kost i dva rebra i nalazi se na Ortopediji KCUS-a. Fino mu... Paze ga. Al’u crtanom... - napisala je u svom statusu i poručila kako nakon svega, oca ne da.

Smrt djeteta

Tragom ove ispovijesti kontaktirali smo Medić, koja kaže da joj ne mogu više pod kožu strah, suze, tuga, bolesti.

- Ne mogu ih više „otpraćati“. Pitam se, od čega sam – kaže.

Jednoipogodišnja kćerka Lajla umrla je 2004. Imala je srčanu manu, operirana je i podlegla zbog sepse. Altijana o tome priča hrabro, sa suzama u očima, ali baš kao i svaka majka na svijetu, sama nosi svoju bol.

Deset godina kasnije novi gubitak. Za samo deset dana izgubila je majku. Umrla je u 54. godini od embolije pluća, tretirana je pod raznim dijagnozama u Općoj bolnici u Sarajevu. Bilo je to 2014.

Medić: Nemate pravo ni da pitate šta će s tatom biti

A onda prije dvadesetak dana novi udar za Altijanu Medić.

- Tata je ratni vojni invalid 70 posto. Karcinom štitne operirao je prije pola godine, prošao je prvu kemoterapiju, pokazalo se da su se metastaze povukle. Prije dvadesetak dana je pao niz stepenice, slomio je bedrenu kost i dva rebra. Tada počinje nova agonija za njega, za mene, za moju sestru – govori Medić.

Njen otac Dževad Halilović smješten je na Ortopediju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Operacija za sada nije moguća, a Medić tvrdi da je prepušten sam sebi, odnosno samo porodici.

- Ortopedija je svijet za sebe. Tata nema svog doktora, nema nikoga koga ćete pitati, nemate pravo da pitate šta će biti s njim. Kupujemo andole, paracetamol, gaze, tufere, lijekove za imunitet, dijabetes, pritisak. No, to nije najgore, rekli su nam nedavno da odemo do Nuklearne medicine, nađemo doktore koji su tati operirati karcinom, da im kažemo da je tata sad na Ortopediji i da dođu da ga pregledamo - ističe Medić.

Kaže da nije mogla vjerovati kada je to čula. Mislila je da se neko šali s njom.

- Šta smo sestra i ja trebale uraditi? Otići do Nuklearne, sazvati konzilij, reći da idu na Ortopediju?! Poručujem gospođi Izetbegović da će iskihati sve konzilije koje očajne porodice moraju sazivati – priča.

Dodaje da je situacija na Ortopediji očajna. Da su sestre i osoblje divni, ali malo ili nimalo ne mogu pomoći.

Štede i na čaršafima

- Moraš biti agresivan, nema druge. Molila sam da tati promijene čaršaf. Kroz šapat su mi sestre rekle da to ne smiju. Da moraju „štedjeti“. Na čemu, na čaršafima? Pa u 21. vijeku smo - kaže.

Očajna je jer ne zna kome da se obrati, pita šta će biti s tatom, navodno se čeka da njegovi nalazi budu bolji kako bi bio operiran.

- Niko nam ne govori šta planiraju. Ne znamo šta se dešava, a ne dešava se ništa. Najgora je nemoć, to što nemamo nikakve odgovore. Uništena sam i nemam više snage. Izgubila sam kćerkicu, izgubila sam mamu. Tatu ne dam – kaže Medić.

Popije lijek tek kada dođemo u posjetu

- Pokušavam shvatiti šta se dešava na Ortopediji. Znam i da su najbolji doktori otišli i otjerani. Ali, ne mogu shvatiti da su nas zvali s Klinike i pitali koje tata lijekove koristi. Svi nalazi bili su uz njega, je li teško pročitati, to malo proučiti. Mi kupujemo lijekove za imunitet, popije ga tek kada dođemo u posjetu. Nema mu ko razmutiti, a on je potpuno nepokretan. Strašno je kako se u KCUS-u tretiraju pacijenti – kaže Medić.

(//BLIN MAGAZIN/ad)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 20 Дец 2018, 23:58

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Дец 2018, 00:23

Hahaha... da nije zalosno... "lider"... kakvi su tek ostali?

Mozes misliti...

[size=120]I "kvalitet" i "strucnost" nazalost vrlo dobro znam, a "ljudskost", e o tome posebno pricam od 2005.godine...
Uzalud im sve, znamo se... NAZALOST!
Da im nije par casnih izuzetaka... bljak!

POSLJEDNJE OCJENE U OKVIRU PROCESA AKREDITACIJE UKC TUZLA
"Kvalitet, stručnost, entuzijazam i ljudskost na prvom mjestu"

14.11.18

Tim vanjskih ocjenjivačica i ocjenjivača Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH (AKAZ) obavio je u utorak posljednju ocjenu u sklopu sveukupnog procesa akreditacije Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla koji je prvi u BiH ušao u ovaj zahtjevan proces uvođenja sistema kvaliteta. Tim koji su činili dr. Jasmina Šlaku, mr.ph Vedina Čordalija, mr.med.sci. Jasmin Hadžić i prim.dr.med.sci Enes Šačić obavio je ocjenu četiri klinike, kliničke apoteke, tehničke službe i službe za podršku te certifikacijskih standarda za transplantacijsku medicinu.

„Ranije pregledane organizacione jedinice uspješno su prošle vanjske ocjene, ovo je posljednja, četvrta posjeta vanjskih ocjenjivača i nadamo se da će i ove ocjene biti uspješne te da ćemo biti prvi kliniki centar koji je u cijelosti prošao kroz ovaj zahtjevan proces. Sve ovo što radimo urađeno je u najvećem procentu zaslugom vrijednih i marljivih ljudi koji rade u ovoj ustanovi, pa onda menadžmenta“, kazao je direktor UKC Tuzla doc. dr Nešad Hotić.

Maida Nuhić, načelnica Sektora za poslove organizacije i poboljšanja kvaliteta istaknula je kako je sretna da je okončan jedan zahtjevan postupak na kojem UKC Tuzla radi već duži niz godina.

„Uložili smo ogroman trud, do sada pregledane organizacione jedinice su ocijenjene uspješno, i mogu reći da imamo razloga da očekujemo bezuslovnu akreditaciju i preostalih pregledanih organizacionih jedinica. Godinama radimo na prijektu uvođenja sistema kvaliteta, a vanjske ocjene kroz koje smo prošli kruna su tog sveobuhvatnog procesa i projekta u kojem smo učestvovali svi mi, od medicinskih sestara i tehničara, načelnika i osoblja klinika i drugih organizacionih jedinica pa do menadžmenta bez čije podrške sve ovo ne bi bilo moguće“, kazala je Maida Nuhić.

Prim.dr.med.sci Enes Šačić se u ime tima zahvalio na gostoprimstvu tokom posljednje i tri ranije kolegijalne posjete.

„Ono što smo, između ostalog, mogli vidjeti tokom svih posjeta i ocjena jeste da su kvalitet, stručnost, entuzijazam i ljudskost na prvom mjestu u ovoj ustanovi“, kazao je prim.dr.med.sci Šečić.

Direktor AKAZ-a doc.dr. Ahmed Novo kazao je kako mu je zadovoljstvo posjetiti UKC Tuzla te se menadžmentu i osoblju zahvalio na prilici za zajedničkim radom.

„Od srca vam čestitam na dosadašnjim uspjesima i postignutim rezultatima. Sve ono što Agencija radi, ne bi mogla bez zdravstvenih profesionalaca bez kojih bi naši standardi ne bi bili to što jesu, jer ste vi oni koji ih od napisanog pretvarate u praksu i unapređujete kvalitet. Saradnja AKAZ-a i UKC Tuzla je dvosmjerna, i mnogo smo učili jedni od drugih“, kazao je doc.dr. Novo.

Nakon završetka vanjske ocjene izvještaje vanjskih ocjenjivača će pregledati i ocijeniti Komisija za akreditaciju i na osnovu pokazanih rezultata će dati preporuku Upravnom vijeću AKAZ-a koje donosi odluku u vezi sa akreditacijom.

Koliko kosta "akreditacija" za "lidera"?
Pogledase li ginekolosko odelenje, gotovo svakodnevno cujem - UZAS (i licno poznajem jadnice iz komsiluke, zrtve njihovog "kvaliteta", "strucnosti" i "ljudskosti"...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Дец 2018, 19:22

UZAS, UZAS! Sramota sta se desava u 21. veku! Jadno dete kako su ga mucili i pustili da umre...

GRAĐANI METKOVIĆA BIJESNI
Hoće li se išta promijeniti? Da je mali Gabrijel iz Splita ili Zagreba vjerojatno bi i dalje bio živ

19.12.2018 22:34 Aida Šukurica

U nedjelju 9. prosinca na Hitni prijem u Metković došli su roditelji s Gabrijelom koji je imao povišenu temperaturu

Osam dana je prošlo otkada je mali Gabrijel preminuo. Danas je Metković na nogama.

Više stotina građana bijesno je jer je 9-godišnjak umro od sepse koju nitko nije ni primjetio.

"Žao mi je što je sustav zakazao milijunima puta, da se novci koje pošteno ulažemo, da se ne vraća tamo gdje treba, u zdravstvo na primjer", kaže Robert Petrušić.

"Netko za ovo treba odgovarati. To dijete nije bilo bolesno samo jedan dan. Znači trebalo se prepoznati, nije ni do aparata trebalo se slati dalje", kaže Željko Obradović.

U nedjelju 9. prosinca u 10. 45 sati na Hitni prijem u Metković došli su roditelji s Gabrijelom koji je imao povišenu temperaturu. Nakon pregleda liječnice u smjeni, poslan je kući.

Ponovno dolaze nakon 16 sati, usred noći. Gabrijel je ponovno pregledan i ponovno - pušten doma.

Sedam sati nakon posljednjeg dolaska, već očajni roditelji sada svog sina vode u Dom zdravlja kod pedijatra. Kako njegova pedijatrica toga dana radi drugu smjenu, opet su poslani na Hitnu kod treće doktorice. Tada ih se s Hitne opet vraća da traže pedijatra.
Napokon ih prima doktorica koja primjeti da Gabrijel već tetura i da su mu pluća su kolabirala. Alarmira Hitnu pomoć, dolazi helikopter koji Gabrijela vozi u Split.
Nakon dvadeset sati borbe za život umire od streptokokne sepse.

Po neslužbenim rezultatima inspekcije: liječnici su bolesnog dječaka bespotrebno šetali od ambulante do ambulante i nisu prepoznali njegovu tešku kliničku sliku. Novinarka Nataša Škaričić koja zdravstvo prati već desetljećima kaže kako netko mora odgovarati.

"Znači moguće je da i nakon medijske bure, ne bude ništa. Da se ništa ne utvrdi. Kao što se dogodilo do sada nebrojeno puta. Ja vam ne mogu ni nabrojati sve slučajeve za koje sam znala, obradila, vidjela kod drugih novinara. To je more ovakvih ružnih događaja u zdravstvu koji su završili tako da se ništa nije utvrdilo", kaže Nataša Škaričić.

Sve se moglo izbjeći da su Gabrijelu bar jednom izvadili krv, ali to vikendom u Metkoviću nije moguće. Laboratorij ne radi, biokemičara nema, a liječnici očito nisu ni procijenili da je to potrebno.

"Za ovakve pretrage koje radite uz pacijenta, takav test se zove POCT. Taj čas može to napraviti i medicinska sestra, i labaratorijski dijelatnik ili zaposlenik koji se educirao par sati. Oni koji su dijabetičari, glukometar oni koriste svakodnevno", kaže Jasna Matić, predsjednica Hrvatske komore zdravstvenih radnika.

Sinoć u Direktu pokazali smo taj uređaj koji može, u svega par minuta, otkriti ima li pacijent sepsu, i košta 10 tisuća kuna.

"To je taj uredaj, stavi se kap na pločicu", kaže Pavel Pisarović, direktor BTM Pharme.

Baš za takav uređaj grad Metković je već osigurao novce, ali nisu ga kupili jer prema pravilniku liječnici s takvim uređajem ne smiju rukovati.

"Mi smo naručili to, ali su nas zaustavili iz komore, rekli su da to liječnici ne mogu", kaže Dalibor Milan, gradonačelnik Metkovića.

Još prošle godine gospođa Jasna je slala upozorenje ministarstvu o opasnosti zatvaranja laboratorija po Hrvatskoj kao što su oni u Kotoribi, Prelogu, Donjem Kraljevcu, čak i Makarskoj.

"Djelatnici bi pokrili taj sustav kako bi laboratorija bilo i u manjim sredinama. Nažalost uzorak je postao profit, a ne dostupnost radi lječenja i dijagnoze", kaže Matić.

Laboratorij koji ne radi, liječnici koji ne prepoznaju problem, bolnica koja je predaleko.
Da je mali Gabrijel iz Splita ili Zagreba - vjerojatno bi i dalje bio živ.

BRAVO za komentar! I u BiH se kriju imena, takvi i dalje rade i dalje ubijaju svojom nemarnoscu, auzimaju zivote da niti ne trepnu - FUJ!
Ali zato ih ja prozivam non-stop vise od 13 godina i prozivacu gamad i dalje... dok postojim...

Samo istrazujte... bice opet po ko zna koji put "mir, mir, NIKO nije kriv" ili kriv je onaj koji nije ziv!
Zalosno i jadno kako ubijaju decu sirom ovog "brdovitog Balkana"...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Јан 2019, 20:50

NE izgleda da NISMO u 21. veku, NE!
Nazalost ne samo u slucaju malog Gabrijela Bebica... jadnicak u raljama dzelata u belom - UZAS!

[size=120]Samo 3 komentara od - hoce li IKO odgovarati???

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Јан 2019, 21:21

Je li i mali Gabrijel Bebic zrtva "strucnjaka" sa kupljenim diplomama??? I nije jedini, zrtve se samo nizu...
BRAVOOOO za Zurnal magazin, svaka cast!
Nazalost, to je vec ustaljena praksa u BiH, diplome se kupuju na "svakom cosku" a tako proizvedeni "strucnjaci" su preplavili SVE drzavne institucije. Tuzilastvo NISTA nece uraditi jer su i oni (cast retkim izuzecima... hmmm ima li ih?) u istom kolu - "ko ce kome nego svoj svome" ili zar ce sebi u "stomak skakati". Da nije tako ne bi drzava bila tu gde jeste - NIGDE, odnosno na DNU!
Ima li tu i DOKTORSKIH brzinskih diploma? Ne bi me iznenadilo jer... pokazalo se bezbroj puta... kao i cutanje (blagoslov) pravosudnih institucija drzave kojima je to SLUZBENA DUZNOST! A tuzilastvo cuti, godinama... pravi se MUTAVO iako SVE ZNAJU!

"Divno" nema sta iako nista novo u ovoj drzavi u kojoj TAKVI "STRUCNJACI" caruju! Poznato je to vecini, osim tuzilastvu koje je bilo i ostalo DNO DNA, i to znamo.
Je li tako i doktori (bar neki) sticu diplome i "spasavaju" zivote pacijenata (kao mog sina Denisa 2005.g. na Internoj klinici UKC-a Tuzla) -

Tuzlanski tuzioci se ni "pocesali" nisu uz podrsku (naravno) VSTV-a BiH i Ustavnog suda BiH koji nakon 3,5 godine cekanja na oduku kaze da NISU nadlezni! Sve mi je bilo jasno od samog pocetka tako da nisam cekala njihove (namerno zadrzavane odluke?) pa sam u medjuvremenu privatno tuzila - pokkrenula gradjansku parnicu koja je, nadam se, konacno zavrsena gotovo 13,5 godina od Denisove smrti. Nakon TRI dobijene presude valjda su u "slavnoj" klinici konacno shvatili da su IZGUBILI i da nema smisla vise se zaliti...

NIKAD NIJE KASNO

Pogledajte istraživačku akciju Žurnala: Za 17 dana stekli smo diplomu srednje medicinske škole

Diplomu Srednje medicinske škole iz Sanskog Mosta koja je priznata u cijeloj BiH i Evropskoj uniji, naša novinarka stekla je za dvije sedmice. Posrednik tražio 2500 maraka za hitnu diplomu. U dokumentima navedeno da je prekvalifikacija trajala dvije godine. Diploma formalno izdata prije nego smo i predali dokumentaciju

Objavljeno: 04.01.2019. u 12:21h

Pišu: Azra Omerović/Avdo Avdić

Bez prisustva ijednom času, za svega sedamnaest dana, u prazničnom periodu, novinarka Žurnala završila je srednju medicinsku školu. Vrlodobrim uspjehom. Dokumente je predala 20. decembra 2018. godine. Ovjerenu diplomu, svjedodžbe za sva četiri razreda srednje škole dobila je 3. januara ove godine. Na svoje ime i prezime.

Na diplomi Medicinske tehničke škole iz Sanskog Mosta piše da je učenica Azra Omerović upisala “prekvalifikaciju” 22. 11. 2016. godine, te da je uspješno okončala školovanje 15. 11. 2018. godine, odnosno mjesec dana prije nego je i predala “potrebnu dokumentaciju”. U svjedodžbama piše da je uspješno polagala anatomiju i fiziologiju, higijenu sa zdravstvenom zaštitom, mikrobiologiju, medicinsku psihologiju, zarazne bolesti, patologiju, hirurgiju, farmakologiju, te da je, pritome, “odradila” i praktičnu nastavu.

Priča započinje sredinom decembra. Žurnal je dobio u posjed dokumentaciju policijskih i pravosudnih agencija u kojima je navedeno kako se na području F BiH prodaju diplome srednjih škola, te kako je, manje-više, sve u direktnoj vezi sa Centrom za obrazovanje iz Širokog Brijega, iza kojeg stoje biznismeni bliski HDZ-u BiH. U dokumentaciji koju posjedujemo navedeno je da su novcem iz Širokog osnivane srednjoškolske i visokoobrazovne institucije širom Federacije, te da se u tim ustanovama izdaju sumnjive diplome. Navedena su imena posrednika koji su djelovali u određenim gradovima i koji su za novac nabavljali tražene diplome. Za sarajevsku regiju bio je zadužen Senad Pehlivanović iz Fojnice.

PRVI SASTANAK

Kratki telefonski razgovor i prvi sastanak u Sarajevu.

Za prekvalifikaciju, reći će nam u školi, potrebna je najmanje godina dana. Pehlivanoviću treba mnogo manje. Samo je bitno obezbijediti 2500 maraka koje bi on “predao direktorima i ostalima”. Iako sumnjičav na prvom sastanku, Pehlivanović 20. decembra pristaje da najkasnije do 15. januara kolegici Azri Omerović na njeno ime i prezime pribavi diplomu srednje medicinske škole. S obzirom na to da smo odbili dati novac unaprijed, Pehlivanović je kazao da će “morati tražiti alternativna rješenja”, te da ovaj put neće ići preko Širokog Brijega. Na istom sastanku, kolegici je dao “specijalni broj telefona”, koji koristi za dogovore oko diploma. Listinzi, koji su u posjedu Žurnala, dokazuju da je s tog broja isključivo kontaktirao Centar za obrazovanje iz Širokog Brijega.

“Sve gotovo”, pisalo je u poruci koju je Pehlivanović poslao 2. januara ove godine u 14. 46 na broj koji je, za potrebe ovog istraživanja, koristila ekipa Žurnala.

PRIMOPREDAJA

Primopredaja je zakazana za 3. januar. Pehlivanović se na zakazanom mjestu pojavio sa svjedodžbama i diplomom o završenoj srednjoj Medicinsko tehničkoj školi iz Sanskog Mosta. Ovjerenu, sa vodenim žigom i čitkim potpisima, sa ocjenama iz predmeta koje učenica Azra Omerović nikad nije ni slušala.

Na diplomi piše da je Medicinska tehnička škola u sastavu PU Centra za obrazovanje odraslih Multilingua iz Sanskog Mosta. Formalni osnivač škole u Sanskom Mostu je Maida Cepić-Habibović. Njen suprug Šemsudin Habibović je prokurista bez ograničenja. On je potpisnik diplome izdate na ime Azra Omerović. Maida Cepić Habibović je, pored ovoga, direktorica i Javne ustanove Mješovita srednja škola Sanski Most. Njen suprug i potpisnik diplome, Šemsudin Habibović je vijećnik u Općinskom vijeću Sanski Most. Trenutno je kadar A-SDA.

Ovaj Centar proteklih je godina isključivo poslovao sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona. Radili su prevode kaznenih listova sa holandskog i slovenskog jezika. Na službenoj stranici Medicinske škole piše da vrše obrazovanje odraslih u oblasti medicinske struke.

“Iskusni i stručni predavači (doktori specijalisti), plaćena praksa u Njemačkoj, plaćeni putni troškovi, pismo preporuke, priznati sati stažiranja u Njemačkoj”, navedno je u ponudi Medicinske škole Sanski Most.

Na stranici je navedeno da polaznici ove škole stiču pravo na pripravnički staž, te polaganje državnog ispita. Nude se zanimanja medicinske sestre i njegovateljice.

UGLEDNA DIPLOMA

“Naše diplome i uvjerenja o stručnoj osposobljenosti su priznati kako u BiH, tako i u zemljama Evropske unije”
, piše na stranici Centra za obrazovanje odraslih iz Sanskog Mosta.

Upravo tu, diplomu priznatu u BiH i EU, novinarka Žurnala stekla je za 17 dana. Bez prisustva nastavi.

Sva dokumentacija na osnovu koje je naša ekipa započela istraživanje, bila je na raspolaganju Tužilaštvu BiH. Oni, međutim, nisu željeli voditi istragu. Sve detalje o umiješanosti državnog tužilaštva u ovaj slučaj donosimo u narednim tekstu koji ćemo objaviti u subotu, 5. januara.

Datum objavljivanja: 4. sij 2019.

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 14 Јан 2019, 17:22

Odlican video - vredi pogledati!

Ojačajte imuni sistem i izlečite sve bolesti - dr Lorejn Dej
https://youtu.be/-DJILCMtYsg

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 14 Јан 2019, 17:44

Sve je to isto sirom ovog brdovitog Balkana, nazalost! Citiram deo teksta:
"Njima je najlakše da idu na krivičnu odgovornost jer onda tužilac i tužilaštvo tokom istražnih radnji prikupljaju dokaze, što je jeftinije nego da se samoinicijativno kreće u parnicu za naknadu štete. Onda pacijent sam plaća veštaka, oko 30.000 dinara u proseku, već u startu mora da ima sve dokaze, što takođe puno košta. Kad to sve odradi tužilac i zaključi da nema krivične odgovornosti, advokat sve dobijeno preuzme i nastavi postupak za naknadu štete"
Nazalost, ovde u BiH tuzilastva REDOVNO odbijaju pokretanje krivicnog postupka iz raznoraznih razloga, uglavnom „nema elemenata“ ... u mom slucaju "njihov" vestak (poznat u Tuzli kao "dzoker") pronasao nebulozu kako bi pacijent svakako umro...
No, ja sam se zainatila (i finansijski pripremila) i pokrenula privatnu tuzbu-parnicu protiv UKC-a Tuzla (jer se radilo o vise lekara diletanata) i konacno nakon 13,5 godina dokazala gradjansku krivicnu odgovornost. Citala sam i izvrsnog profesora Jakova Radisica – svaka mu cast!

Koliko je (ne)moguće dokazati lekarsku grešku?

Ako sve ide kako bi trebalo, lekarska greška se može sudski dokazati za pet godina, mada se nekim razumnim rokom smatra period od tri do pet godina.

14.01.2019. | 08:48 > 14:01

Često, umesto lekara, bude tužena bolica ili medicinska ustanova u kojoj lekar radi, jer se šteta na taj način lakše naplati, piše "Politika".

Osuđujućih presuda ima poprilično, one najteže budu "nadoknađene" s petsto hiljada dinara do milion, ali se o njima ne govori mnogo, mada bi trebalo, smatra dr Jelena Simić, docent na Pravnom fakultetu Univerziteta "Union".

Simić se specijalizovala da proučava s pravne strane njihove greške, na toj temi je i doktorirala, a nedavno je objavila i knjigu u kojoj je sabrala višegodišnja saznanja i podatke, uporedila Srbiju i svet, ali i napisala mnoštvo korisnih saveta za one koji bi da svoja loša iskustva u lečenju pretvore u kaznu i opomenu za lekare.

Parnice za nadoknadu štete su, prema rečima Simićeve, mnogo efikasnije, ali greške su nešto što se svuda sakriva i "stavlja pod tepih". Neželjeni efekti lečenja, drugo ime za lekarske greške, nisu podaci koje u Ministarstvu zdravlja revnosno prikupljaju i vode.

Dr Jelena Simić je od njih za svoja ažuriranja i praćenje stanja dobila najsvežije podatke za 2014. godinu. U proseku tih grešaka bude od dve do tri hiljade godišnje u Srbiji, napominje dr Simić za Politiku, ali pokrenutih postupaka bude svega petsto.

"Novčane kazne i parnice ni lekarima ne padaju lako, ali shvatila sam da im najteže bude kada im se ime objavi u 'Glasniku' Lekarske komore Srbije posle presude da nisu dobro radili. Sujetni su i bruka pukne među kolegama", napominje dr Simić.

Medicinsko pravo je posebna grana prava koja je kod nas tek počela da se izučava zahvaljujući profesoru Jakovu Radišiću, koji se tim temama bavio i pisao sredinom osamdesetih godina.

"Lekar može da odgovara na četiri načina. Prekršajno, kada se novčano kažnjava jer je recimo bio neljubazan ili u bolnici nije obezbedio neke neophodne uslove. Potom disciplinski - pred Sudom časti Lekarske komore Srbije, može da snosi građansku odgovornost za naknadu štete i da bude krivično gonjen. Sva ta četiri postupka se mogu i istovremeno voditi. Jedna odgovornost ne isključuje drugu. I šta rade advokati? Njima je najlakše da idu na krivičnu odgovornost jer onda tužilac i tužilaštvo tokom istražnih radnji prikupljaju dokaze, što je jeftinije nego da se samoinicijativno kreće u parnicu za naknadu štete. Onda pacijent sam plaća veštaka, oko 30.000 dinara u proseku, već u startu mora da ima sve dokaze, što takođe puno košta. Kad to sve odradi tužilac i zaključi da nema krivične odgovornosti, advokat sve dobijeno preuzme i nastavi postupak za naknadu štete", opisuje pravnica suštinu primene u praksi.

To je taktika većine advokata, mada se Simićevoj čini da se neopravdano zanemaruje postupak za dokazivanje disciplinske odgovornosti lekara.

"Otkako je kod nas usvojen Zakon o zaštiti prava pacijenata, više se govori o statusu ljudi koji se leče i od 2000. godine se povećava broj parnica protiv lekara. Vode se uglavnom dve vrste sporova - jedna zbog lekarskih grešaka, odnosno nesavesnog lečenja, a druga je zbog neadekvatno pruženje informacije. Kada idemo na različita savetovanja, oni uzvraćaju da nemaju vremena da detaljno objašnjavaju starijim ljudima medicinske stvari jer oni čestone razumeju šta im se govori, dok pred ordinacijom pri dnu strane svog izveštaja da je pacijent obavešten o dijagnozi i terapiji i misle da su se time pokrili", navodi sagovornica Politike.

Autor: Politika

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 20 Јан 2019, 20:15

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Јан 2019, 19:07

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re: Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 06 Феб 2019, 00:38

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 06 Феб 2019, 00:47

Na Balkanu ne manjka skandala u zdravstvu - sa smrtnim ishodom!
Ne moze se vise ni pratiti njihov broj, nazalost.
Muka mi je od sega... STRAHOTE Hipokrate, STRAHOTE!

Ma gde bi bilo propusta direktore... tako svaki papagajski ponavlja. FUJ!

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable