Hipokratova zakletva

Уредници: nevenkagaragic, Moderatori

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1476
Придружен: 03 Нов 2008, 19:43
Место: Tuzla
Контакт:

Re: Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 22 Нов 2018, 21:14

Eh... materijala je na pretek, ko bi sve to pratio...
Prvo cu malo podsetiti citaoce - pratioce teme na sudske vestake.
Malo cu se vratiti na "slavnog" Cihlarz Zdenka, takozvanog "dzokera" (bar ga tako zovu u Tuzli), bivseg zaposlenika UKC-a Tuzla, a onda cu nastaviti sa sledecim... opet tuzlanskim!

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:Слика
"Dnevni avaz", 22.01.2011.

Pokusava li ovo Admir Arnautovic, portparol Kantonalnog tuzilastva TK opravdati (oprati) strucnost njihovog glavnog saradnika Zdenka Cihlarza?
Kao, Cihlarz nije imao "dokaze koji su naknadno prikupljeni..." ccc providno, providno Admire.
Kako portparol Tuzilastva TK ZNA da su nalazi iz Novog Sada "apsolutno pouzdani"?
Kako veliki strucnjak Cihlarz nije video "lom vratne kicme"?
Ali je zato znao napisati da bi moj Denis svakako umro, cak i da doktori nisu pogresili dijagnozu...
Cihlarzu, Cihlarzu, u normalnim i pravNim drzavama ostao bi bez licence...da, normalnim i pravNim!
Istina, ovde cuvate ledja jedni drugima (UKC-sudski vestak-Tuzilastvo TK), jako, jako i odavno poznata tuzlanska prica.

06.12.2008.
SRAMNA REAKCIJA TUZILASTVA TK

Eh, kad sam vec kod medicinskih "strucnjaka", tuzlanskog tuzilastva i sudskih vestaka, ne mogu da zaobidjem ovog "slavnog" tuzlanskog vestaka Zdenka Cihlarza kojeg inace u Tuzli zovu "DZOKER"!
Ciji je on dzoker zna se - isto tako "slavnog" UKC-a Tuzla i tuzlanskih tuzilaca...
Samo takav jedan dzoker moze izigravati boga i reci da bi pacijent svakako umro - moj sin Denis Garagic, bez obzira na pogresnu dijagnozu, bez obzira sto nisu ni pokusali spasiti zivot 26-ogodisnjaku nakon sto su se UKC-ovi diletanti 3 dana igrali doktora - prokleti da su!
Sada, posle toliko godina, pitam se: KO je i koliko (mozda, sto da ne?) platio i Cihlarzu? UKC?
Ne bih se iznenadila posle svega sto sam saznala, a posebno iz razloga sto su KRILI nalaz komisije toliko godina, cak i od suda, sve do pismenog zahteva suda u parnicnom postupku!
Da li je tuzilac Ivo Iveljic (i Slaven Koval) VIDEO taj nalaz? ZASTO je angazovao Zdenka Cihlarza? Ah, da, "dzoker" je odradio posao na zadovoljstvo UKC-a, a i tuzilaca... PROKLETNICI!

DENIS I SRAMNA REAKCIJA TUZILASTVA TK

I jos malo o "slavnima" , da se ne zaboravi:

STRANA 2

STRANA 12

STRANA 18

STRANA 23

STRANA 24

STRANA 27

I sve do STRANE 46

Sve sami HOROR "SLAVNI PROFESIONALCI"!

Posebno u tuzlanskoj KUCI MRAKA!

Слика

Cini se da u toj bransi bas TUZLANSKI VESTACI prednjace, nazalost ima ih jos... ko bi to sve evidentirao! Ali eto, bar ponesto neka ostane zapisano. A ja NIKADA NECU ZABORAVITI niti oprostiti jer "PRAVDA ZA DENISA" je moj zivotni put i cilj! Do moje smrti...

nevenkagaragic пише:A KAKO se zataskava i kako se stiti "zasticena vrsta" kad sam vec spomenula?
Primera je u BiH inace BEZBROJ !
Primer sudskog vestaka iz Tuzle Cihlarz Zdenka s druge teme :

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:U Tuzli, eto, i doktori ubijaju! Nekaznjeno – za sada. A Denisov slucaj nije prvi, ni jedini, nazalost.
Ko je od cetiri lekara (za tri dana) najodgovorniji za pogresnu dijagnozu? Mario Krizic i Salih Azapagic? Samira Hasic? Fahir Barakovic?
Latinska poslovica kaze : "Gresiti je ljudski, ali u greskama ustrajati obelezje je ludaka".
Oni su ustrajali i te kako!

U Tuzli i sudski vestaci prilagodjavaju svoje vestacenje u korist svojih sadasnjih ili bivsih kolega. Vrlo "profesionalno" Zdenko Cihlarz kaze: "cak i da je bolest BILA dijagnosticirana u periodu od 23.-25.07.2005.godine ne bi se mogao spreciti smrtni ishod". A ZASTO bolest nije bila dijagnosticirana? To se vrli, poznati "profesionalac" nije upitao.

To se nisu upitali ni "profesionalci"- tuzioci Ivo Iveljic i Slaven Koval, vec se pridruzuju sudskom vestaku u zastiti lekara, ne ukljucujuci svoje mozdane vijuge, ako ih imaju uopste. A i zasto bi? Pa sta njima znaci zivot jednog "obicnog" tuzlanskog mladica, koji nije pripadao ni jednoj stranci, ni jednoj kriminalnoj grupi, kao ni njegovi roditelji? Pokazali su da im NISTA ne znaci, ni profesionalno, ni ljudski, jer im od porodice Garagic ne preti opasnost za NJIHOVU sigurnost!? Da li?

Neka Tuzla cuti i dalje. A dok cuti, tako ce biti i dalje, i jos gore. Ja NECU da cutim i sigurna sam da cu istrajati, te da ce PRAVDA ZA DENISA ipak biti zadovoljena, kad-tad.

Deo odgovora Kantonalnog tuzilastva TK na prijavu protiv lekara Interne klinike:

СликаСлика

Odbijanje provodjenja istrage tuzilac Ivo Iveljic zasniva na nebuloznim, navijackim zakljucima sudskog vestaka Zdenka Cihlarza koji u svom nalazu zanemaruje trodnevne PREPOZNATLJIVE SIMPTOME (bol iza grudne kosti i tesko disanje), vec drsko tvrdi da bi Denis svakako umro, cak da lekari i nisu pogresili u dijagnozi! Da li je ovaj krivokletnik (i prethodna cetiri) ikada cuo za Hipokratovu zakletvu? Odakle mu pravo da tvrdi da bi Denis svakako umro?
Kaze : adekvatno lecen! Od cega? Koja je dijagnoza upisana crno na belo? POGRESNA!

Nikad sebi necemo oprostiti POVERENJE prema Hipokratovim sledbenicima. Nikada necemo zaboraviti reci: "NE BOJ SE SINE, SAD SI NA SIGURNOM, U SIGURNIM SI RUKAMA". KAKVA ZABLUDA! KAKO SEBI OPROSTITI TU LAZ?!

Pomenuti tuzioci u svom poslu izgleda stvarno ne ukljucuju SVOJ mozak? Nije im ni palo na pamet da ispitaju lekara koji je doveo Denisa i koji je rekao da se radi o TESKOM KARDIOLOSKOM slucaju? I laiku je jasno o cemu se ovde radi. Vrana vrani oci ne kopa.
Varaju se ako misle da cu se ja umoriti! Pa cilj mog zivota je dokazati istinu, dokazati da "ruka ruku mije", dokazati ovdasnju spregu kriminala i pravosudja, jer ovo je kriminal. Ovo je nekaznjeni ZLOCIN.
Ja cu ustrajati, ako pozivim. Predstoji mi jos uvek duga, duga borba, s obzirom da VSTV daje sebi rok od 2 godine da bi slucaj tek dosao na red. Bice da i tamo sve "funkcionise" kako (ne)treba!

Evo i jednog primera – clanka iz novina.
"Divan" tekst, da se najezis od ove "slike i prilike"!

Слика
https://s26.postimg.cc/p8zgexcjd/20-3-2 ... 8.2007.jpg

Ko zeli "isterati" pravdu u ovoj drzavi, mora se dobro "naoruzati" strpljenjem i istrajnoscu u ovoj borbi "na zivot ili smrt" (s vetrenjacama = pravosudjem), odnosno borbi do samog kraja, koliko god taj kraj izgledao nedokuciv, beskonacno dug.
Ja sam potpuno svesna u sta se upustam, ali i odlucna da sve dovedem do pravednog kraja. Moj Denis je to zasluzio, ja mu to dugujem, obecala sam.
Ne treba spominjati koliko su svi oko mene skepticni kad je u pitanju konacan ishod. Ne bez razloga. Svima je dobro poznata sprega "dobra" i "zla" u ovom korumpiranom, jadnom i trulom drustvu. Ne zanima me misljenje okoline, ja znam svoj cilj i odlucna sam stici do njega, po bilo koju cenu. Naravno, prvo cu ispostovati LEGALNU proceduru …

Ne mogu da verujem sopstvenim ocima!
NEVEROVATNO - nakon toliko godina Zdenko Cihlarz prakticno PRIZNAJE da je bio „dzoker“ kako ga, kazu, zovu u Tuzli!
CIJI? Tuzlanskih tuzilaca koji su ODBACILI KRIVICNU PRIJAVU pre 10 godina (na osnovu njegovog "strucnog" vestacenja) ili UKC-ov?
Oh, da, bivsi zaposlenik, penzioner UKC-a, a tek UHODANA SPREGA S TUZILASTVOM...!
Sam je sebi "skocio u usta"... i DEMANTOVAO SVOJ "nalaz i misljenje" vestog sudskog vestaka!
Pronadjoh njegov tekst:
"Pravna odgovornost ljekara osnovna sudsko medicinska načela osnovna sudsko medicinska načela vještačenja ljekarske odgovornosti"

"Zdenko Cihlarž - Časopis Vještak, iz oblasti teorije i prakse vještačenja, na području Bosne i Hercegovine
Volume 1 No. 2 March 2015. pp. 214-218
Prof dr sc , specijalista sudske medicine i specijalista patolog, Tuzla, Bosna i Hercegovina, zdenko.cihlarz@bih.net.ba"

Слика
https://s26.postimg.cc/ho2jtubax/Cihlar ... na_216.jpg

Dakle, sta SADA kaze Cihlarz? Nakon 10 godina od njegovog SRAMNOG "nalaza" tipicnog za "dzokera" ("u rukavu"???) - SVE ONO STO (NI)SU URADILI DENISU, ali je nekome/mnogima bilo JAKO STALO da se KRIVICNO gonjenje krivaca NE SPROVEDE:

"Nesavjestan postupak ljekara, odnosno njegova krivicna odgovornost za postavljanje pogresne dijagnoze i nastanak stetne posljedice ce postojati , ako je njegov pregled bio povrsan ili nije ni postojao, iako je mogao biti izvrsen; ako su propusteni bitni dijagnosticki postupci (laboratorijski , MTG, CT, MRI) a koji su se prema stanju pacijenta trebali izvrsiti i kada nije bilo objektivnog razloga da se to ne ucini, te na koncu, ako se pri interpretaciji nalaza postavi pogresna dijagnoza radi grubog neznanja."

I STA DA MU COVEK RADI???
Ne verujem u boga, ali bi volela da ipak postoji za Cihlarza, Ivu Iveljica, Koval Slavena i jos mnoge...
"Krasan" stvarno VESTAK Cihlarz...
ZAR NE?

O DVOJCU tuzlanskih tuzilaca vec sam sve rekla... i PONAVLJALA...
Ne, necu vas ostaviti na miru!
ETO KAKVA "etika" i kakvi "moralni" likovi ODLUCUJU o zivotu i smrti, istini i pravdi?!
Srecom (za mnoge druge pacijente) NISU svi isti.
Nazalost, moj Denis je imao strasnu nesrecu da naleti na Hipokratove krivokletnike...

DENIS – 11 godina i 3 meseca …

Слика

Nismo se jednom uverili u "pravdu" u ovoj zemlji bedaka (i sire) na brdovitom Balkanu...
Sa "strucnjacima" u belim mantijama i vestim "vestacima" poput ovih:

Piše: Centar za istraživačko novinarstvo - Kupovina vještačenja

Nisu ova dvojica (iz teksta CIN-a) vestih "strucnjaka" usamljeni , ima njih jos i u FBiH i u Tuzli.
Zdenka Cihlarza su u Tuzli prozvali "dzoker"... da, zna se ciji - tuzlanskog tuzilastva i UKC-a Tuzla!
A "dzokera" izgleda ne MANJKA!
Pa vi verujte ovim "vestim" vestacima i pravosudju uopste – svi su oni iz istog "kalupa" izliveni (cast vrlo retkim izuzecima)...

Sto se BiH tice, evo primera koji se oteze u nedogled, poput igre macke i misa, a radi se o izgubljenom mladom zivotu:

NERASVIJETLJENO UBISTVO - U slučaju Memić država protiv žrtve
...Pravni stručnjaci upozoravaju da je ovaj slučaj paralizirao pravosudni sistem u Sarajevu. Građani su izgubili i minimalno povjerenje u pravosuđe...

I jos jedan izgubljeni mladi zivot sa cudnim okolnostima smrti:

Otac Davida Dragičevića: Samo želim istinu i pravdu

Nova obdukcija tijela Davida Dragičevića potvrdila staru

PROŠLOST ŽELJKA KARANA: Patolog koji je radio Davidovu obdukciju iznuđivao novac, osuđen i pomilovan

Tesko, tesko se ovde dolazi do istine i pravde sa ovakvim tuziocima, vestacima... itd!
Hmmm... bas "uzori svetli"... gotovo pa REDOVNO - FUJ, FUJ, FUJ!

MORADOH SE VRATITI NA OBJAVU, UPRAVO VIDEH MALI "JUBILEJ" - 1.000 ODGOVORA!

Слика

Nastavak sledi s novim imenom tuzlanskog vestaka...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re: Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 22 Нов 2018, 21:56

Podseticu na tekst iz davne 2009.godine - STRANA 3:

nevenkagaragic пише: Kako ono kaze Hipokratova zakletva :
"...Svoj poziv ću obavljati savesno i dostojanstveno. ..
...Održavaću svim svojim silama čast i plemenite tradicije lekarskog zvanja.
Moje kolege će biti braća.
U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri, vera, nacionalnost, rasa, politička ili klasna pripadnost..."

Da nije zalosno, bilo bi bas smesno!

Слика

FUP: 11 kaznenih prijava zbog zlouporabe položaja
Tuzla, 30.05.2009 - FTV

Zbog postojanja osnova sumnje da su zlouporabili položaja ili ovlasti i krivotvorili isprave, Federalna uprava policije podnijela je Kantonalnom Tužiteljstvu Tuzla izvješće protiv 11 osoba iz ovoga grada. Sumnja se da je pet ljekara radi pribavljanja imovinske koristi sebi i drugim osobama sačinili, potpisali i ovjerili svojim pečatom više od 50 isprava i predavali ih osobama koje su ih dalje, uz zahtjev za priznavanje statusa ratnog vojnog invalida, predavali ljekarskim komisijama. One su potom izdavale nalaze i mišljenja po osnovu kojih im je Služba za boračko-invalidsku zaštitu Općine Tuzla izdavala određena rješenja.

Kako FTV neslužbeno doznaje, jedan od ljekara je i Alija Sutović, koji je vještačio u slučaju Tomislava Petrovića, potom umirovljeni ljekar Kemal Sulejmanović i Emir Tupković.

http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=38

Da, da, upravo Alija Sutovic "vestaci" proslogodisnjeg sestostrukog ubicu Tomislava Petrovica!

http://www.san.ba/index.php?id=6764

Pa godina 2011. - STRANA 16:
Pa godina 2014. - STRANA 28...
Pa godina 2016. - STRANA 47 i malo podsecanje:

nevenkagaragic пише:Sta je SAD OVO???
Doduse, nije prvi put da se cuje... no NIKADA nista... "beli mantili" zasticeni kao beli medvedi!

Zbog primanja mita: Podignuta optužnica protiv sudskog vještaka dr. Alije Sutovića - ... Sutovićevo vještačenje je bilo presudno da Vrhovni sud Federacije oslobodi Kovačevića, piše Federalna.ba.

"Krasno" "vestacenje"...

Treba napomenuti i to da je Sutović za ista krivična djela više puta prijavljivan Kantonalnom tužilaštvu. Njegovo vještačenje bilo je presudno u procesu koji je vođen protiv Amira Kovačevića, vlasnika kompanije "AKM" koji je bio optužen za ubistvo Kristijana Botića. Sutovićevo vještačenje je bilo presudno da Vrhovni sud Federacije oslobodi Kovačevića.

Nema od toga nista... sve ce se to zataskati, pa to je TUZLANSKO tuzilastvo - ZNAM ja njih!

Osumnjičen za lažiranje nalaza: Optužnica protiv Alije Sutovića, tuzlanskog neuropsihijatra

22 Februar 2016 15:31

Слика

Tužilaštvo Tuzlanskog kantona podiglo je optužnicu protiv sudskog vještaka doktora Alije Sutovića.

Ovu informaciju za Bportal.ba potvrdio je Admir Arnautović, glasnogovornik Kantonalnog tužilaštva TK.

-Optužnica je podignuta zbog postojanja osnovane sumnje zbog primanja dara i drugih koristi-potvrdio je Arnautović.

Inače, Sutović se tereti da je, kao vještak neuropsihjatar, u određenom krivičnom predmetu lažirao svoj nalaz vještaka.

-Sumnja se da je pred nadležnim sudom dao nevjerodostojno vještačenje, kometiranje podataka ili svjedočenje zbog uzimanja mita ili drugih oblika koristi, a što za posljedicu može imati pravičnost cjelokupnog krivičnog postupka. Riječ je o predmetu iz 2006. godine-kazao nam je Arnautović.

Nakon podizanja optužnice čeka se odluka Općinskog suda Tuzla, o njenom potvrđivanju ili odbijanju.

(TI/Bportal.ba)
tuzlainfo.ba

I zanimljiva vest od neki dan:

Слика

Vrhovni sud FBiH pravomoćno oslobodio Amira Kovačevića za ubistvo Kristijana Botića: Tek u trećem suđenju oslobođen za ubistvo na privatnoj proslavi u Tuzli - Nakon čak deset glavnih rasprava, Vrhovni sud FBiH je pravomoćno oslobodio Amira Kovačevića (45), vlasnika preduzeća AKM iz Tuzle, optuženog za ubistvo sugrađanina Kristijana Botića (39), potvrdili su advokati Josip Muselimović i Ana Primorac iz Mostara, kojima je konačno prihvaćen zahtjev za oslobađajućom presudom, piše Večernji list. Vrhovni sud je ranije u dva navrata ukidao presudu Kantonalnog suda u Tuzli, koji je Kovačevića, inače oca dvoje djece, nepravomoćno osuđivao na zatvorsku kaznu od 87 mjeseci (7,3 godine) te je najposlije čitav slučaj završio u Sarajevu. Pozivajući se na iskaze svjedoka, prema Vrhovnom sudu FBiH, prije inkriminiranog događaja, Kovačevićevo ponašanje nije ukazivalo na njegov pristanak na obračun s Kristijanom Botićem. Podsjetimo, Kovačević se teretio za ubistvo počinjeno 9. septembra 2014., oko 3.30 sati, ispred restorana Royal u tuzlanskoj Ulici Bosne Srebrene... Inače, Botić je još 2009. bio preživio ranjavanje, kada je u njega Edis Halilović ispalio sedam hitaca u Živinicama. Botić je odležao i zatvorsku kaznu zbog okrutnog ubistva Đanija Perčića i teškog ranjavanja njegova brata Dine na tuzlanskom Korzu 2001. godine, navodi Večernji list.

I vazno podsecanje...

Ubice na cesti - Djani Percic, visoki plavokosi Tuzlak, danima se vec bori za zivot u tamosnjem klinickom centru. Njegov brat Dino takodjer je u bolnickoj sobi, ali van zivotne opasnosti.

Vezani tekstovi:

Kristijan Botić preminuo deset dana nakon ranjavanja - Kristijan Botić (38) iz Tuzle preminuo je deset dana nakon što ga je ispred motela "Royal" u Tuzli iz pištolja izrešetao Amir Kovačević (43), također iz Tuzle. ... Inače, Botić je 2009. godine preživio sličan napad, kada je u njega Edis Halilović ispalio sedam hitaca u Živinicama. Botić je odležao i zatvorsku kaznu zbog svirepog ubistva Đanija Perčića i teškog ranjavanja njegovog brata Dine na tuzlanskom korzou 2001. godine.

Suđenje za ubistvo Botića: Saslušani svjedoci i pregledani snimci s nadzornih kamera... Pred Vijećem Kantonalnog suda saslušani su svjedoci: Nebojša Tomić (48), Arslan Kavgić (39), Adnan Kakeš (42), Ernad Kakeš (25) i Asmir Avdić (49). Također, svoje nalaze i mišljenja dali su sudski vještaci Davor Šimunović, Ivana Sinanović, Nusret Prohić... U nekoliko navrata tužilac Hajrudin Mujanović je upozorio svjedoke na kontradiktorne izjave, odnosno da su njihove tvrdnje izrečene danas u Kantonalnom sudu, u pojedinim dijelovima, u suprotnosti sa izjavama datim tokom saslušanja u Kantonalnom tužilaštvu TK...

Kovačević: Botiću sam pucao u noge, nisam ga htio ubiti... Kovačević je ispričao kako su se on i Krstajić od Botića sklonili u sobu, ali da je on s pištoljem u ruci krenuo prema njima. Kovačević je iz sobe izašao kroz prozor...

Nastavljeno suđenje: Ako su pjesme Halida Bešlića četničke, onda ih je Krstajić naručivao - Pred Kantonalnim sudom u Tuzli u ponedjeljak je nastavljen glavni pretres na suđenju Amiru Kovačeviću, osumnjičenom za ubistvo Kristijana Botića, koje se dogodilo ispred motela „Royal“ u Tuzli 9. septembra prošle godine...

EDIT - DODATAK 24.02.2016. :

Da, secam se i ovih imena pomenutih u tekstu:

Слика

Uzeo mito od 5.000 maraka i lažirao nalaz: Optužnica protiv sudskog vještaka dr. Alije Sutovića - ... Podsjetimo, prva optužnica za lažne nalaze na području TK podignuta je 2011 god. protiv direktora Klinike za očne bolesti Umiverzitetsko-kliničkog centra Tuzla Vahida Jusufovića zbog nezakonitog davanja ljekarskih nalaza ratnim vojnim invalidima. Pod istragom je zbog davanja lažnih ljekarskih nalaza tada se takođe našao i doktor Muris Tanović. Osim njega, pod istragom je bio i doktor Kemal Sulejmanović. A istražni organi pratili su i rad doktora Emira Tupkovića, neuropsihijatara Doma zdravlja Tuzla. Zanimljivo je, međutim, napomenuti da tada nije bilo istrage protiv doktora Alije Sutovića, koji je također bio prijavljen zbog davanja lažnih nalaza. Umjesto njega osuđen je Nedžad Bjesović, koji je krivotvoreći Sutovićeve dokumente, stekao pravo na invalidninu. Bjesović je kažnjen novčano, sa 2.000 maraka uz plaćanje sudskih troškova. Zahvaljujući lažnim nalazima, godinama je primao invalidninu. Šteta koju je nanio poreskim obveznicima mnogo je veća od kazne koju je uplatio u budžet.

I konacno "slavni" EPILOG za tuzlanskog sudskog vestaka:

PRIMANJE DARA

Tuzlanski neuropsihijatar Alija Sutović osuđen na šest mjeseci uslovne kazne

Klix.ba 19.11.2018. u 14:27
Слика
Foto: Arhiv/Klix.ba

Kantonalni sud Tuzla je potvrdio prvostepenu presudu Općinskog suda u Tuzli, po optužnici Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona, kojom je Alija Sutović (62) iz Tuzle proglašen krivim zbog krivičnog djela primanje dara ili drugih oblika koristi.
Sutoviću je izrečena uslovna kazna od šest mjeseci zatvora koja se neće izvršiti ukoliko u roku od dvije godine od pravosnažnosti presude ne počini novo krivično djelo.

Također, presudom je Sutoviću izrečena sigurnosna mjera zabrane obavljanja dužnosti vještaka neuropsihijatra u periodu od dvije godine, te je izrečena i mjera oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom u iznosu od 2.000 KM.

Podsjećamo, optužnicom ovog Tužilaštva se Sutoviću na teret stavilo da je u periodu oktobra i novembra 2006. godine, dok se pred Kantonalnim sudom Tuzla vodio krivični postupak protiv optuženog za ubistvo i od njega se, kao stalnog sudskog vještaka, naredbom suda tražilo da se izjasni o uračunljivosti optuženog u vrijeme izvršenja krivičnog djela, od optuženog i njegovog srodnika tražio da mu se isplati određeni iznos novca kako bi optuženom nalazom i mišljenjem pogodovao da dobije manju kaznu.

Od srodnika optuženog je primio određeni iznos novca, te kako nije mogao ishodovati ublažavanje kazne, vratio je jedan dio iznosa, dok je 2.000 KM od primljenog novca zadržao za sebe.

Presudom Kantonalnog suda Tuzla ovaj krivični predmet je pravosnažno okončan.

klix.ba

I ON je zaposlenik UKC-a Tuzla!
Zar ovo nije strasno:

Neuropsihijatar lažirao vještačenja?
Samo oduzeli pištolj

Nakon višemjesečnog suđenja, koje je izazvalo veliku pozornost javnosti, Savić je 2010. proglašen neuračunljivim te je oslobođen optužbi za ubojstvo Garića. Naime, za suđenja, mišljenje o stanju Savićevog duševnog zdravlja dali su vještaci Psihijatrijske klinike Sokolac, koji su tvrdili da je u vrijeme ubojstva bio smanjeno uračunljiv, ali ne bitno, dok su vještak iz Tuzle Alija Sutović, kao i njegov kolega iz Zenice Šefik Hedžić, tvrdili da je Savić bio neuračunljiv. Dobojski Okružni sud Saviću tada nije izrekao čak ni mjeru obveznog liječenja, a ubojica je jedino kažnjen oduzimanjem pištolja kojim je počinio zločin. Vrhovni sud RS-a je iste godine potvrdio ovu presudu.

Da ne bude zabune - CAST IZUZECIMA kojih ipak IMA!

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 01 Дец 2018, 19:16

Tako i treba - SVE snimati!

HRVATSKA - PROVJERENO ISTRAŽUJE
Tragična priča o mitu u zdravstvu: ''Kad je nosila drugu kuvertu, doktor je rekao da ne treba, ali ju je ipak zadržao''

Tragična priča obitelji Adžaip iz Dicma ujedno je i tragična priča o hrvatskom zdravstvu 2018. godine. Pacijent je bio u kritičnom stanju i bila je potrebna žurna operacija, ali liječnik nikako ne dolazi, a svaka je minuta presudna. Poslušali su savjet medicinske sestre i platili liječniku kako bi što prije došli na red. Pacijent je preminuo, a ogorčena obitelj tada se ponovno zaputila liječniku, ali ovog su puta posjet KBC-u Split snimali.

Слика

Naravno... NIGDE imena! Zasticena vrsta i tamo...

MITO U ZDRAVSTVU
Kad je Ivičina supruga doznala ime kirurga kojeg su čekali, medicinska sestra joj je rekla da će ako baš njega čekaju, teško doći na red bez novca...

... Ekipa emisije Provjereno otišla je u Hrvatsku udrugu pacijenata i dokaznu snimku pokazala predsjednici Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata Jasni Karačić. Ostala je šokirana nakon preslušane snimke. ''Ovo je definitivno situacija za oduzimanje licence. Takav liječnik nema što raditi u jednoj javnoj bolnici u zdravstvenom sustavu s pacijentima''....

Слика

Eh da, i davanje mita je istio krivicno delo, to se zna, ali...

Uhićeni splitski kirurg pušten na slobodu
... Kako su objavili, uhićeni kardiokirurg na ispitivanju je aktivno iznosio obranu, nakon čega je pušten da se brani sa slobode. Prijavljen je zbog kaznenog djela primanja mita.
Prijavljena je i žena koja je jučer u emisiji Provjereno ispričala da je dala 3000 eura mita kardiokirurgu splitskog KBC-a da joj operira muža. Nesretni čovjek na koncu je umro. Žena je tražila novac natrag, a razgovor s kirurgom je snimila. Žena je prijavljena za davanje mita.
Nakon što je priča objavljena, splitska je policija danas uhitila osumnjičenog kirurga...

Zanimljivi su i komentari... ma ko se to jos seca datih zakletvi?! Ne samo one Hipokratove...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 01 Дец 2018, 19:46

Nazalost sokiranih gradjana je sve vise i to svakodnevno! Sirom BiH i Balkana...
Nista novo, pogotovo kod Sebije Izetbegovic...
Ali... za NJIH/NJU ima da se kompletna bolnica ISPRAZNI i dovede beogradski hirurg - BLJAK! zato:

OGORČENA GRAĐANKA ŠOKIRANA STANJEM NA ORTOPEDIJI

Strašna sudbina Sarajke koja je izgubila kćerku i majku: Altijana Medić poručuje KCUS-u, ne dam vam i oca!

01.12.18, 08:57h
Слика

Njen otac Dževad Halilović smješten je na Ortopediju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Operacija za sada nije moguća, a Medić tvrdi da je prepušten sam sebi, odnosno samo porodici

Izvor: Avaz
Piše: S. Kurt

Sarajka Altijana Medić nedavno je na Facebooku objavila strašno svjedočenje o tuzi i gubicima koje preživljava posljednjih godina.

- Prvo mi dželati sahraniše dijete, pa onda mater pod izlikom: „Dešava se, mi smo sve uradili.“ Kad će sreća, otac je bolestan i to teško bolestan sa barem poznatih pet dijagnoza. Karcinom štitnjače mi je kao najpoznatija od svih. Dijabetes ne pikamo, a slabo srce nam dođe kao teret godina... Tata je slomio butnu kost i dva rebra i nalazi se na Ortopediji KCUS-a. Fino mu... Paze ga. Al’u crtanom... - napisala je u svom statusu i poručila kako nakon svega, oca ne da.

Smrt djeteta

Tragom ove ispovijesti kontaktirali smo Medić, koja kaže da joj ne mogu više pod kožu strah, suze, tuga, bolesti.

- Ne mogu ih više „otpraćati“. Pitam se, od čega sam – kaže.

Jednoipogodišnja kćerka Lajla umrla je 2004. Imala je srčanu manu, operirana je i podlegla zbog sepse. Altijana o tome priča hrabro, sa suzama u očima, ali baš kao i svaka majka na svijetu, sama nosi svoju bol.

Deset godina kasnije novi gubitak. Za samo deset dana izgubila je majku. Umrla je u 54. godini od embolije pluća, tretirana je pod raznim dijagnozama u Općoj bolnici u Sarajevu. Bilo je to 2014.

Medić: Nemate pravo ni da pitate šta će s tatom biti

A onda prije dvadesetak dana novi udar za Altijanu Medić.

- Tata je ratni vojni invalid 70 posto. Karcinom štitne operirao je prije pola godine, prošao je prvu kemoterapiju, pokazalo se da su se metastaze povukle. Prije dvadesetak dana je pao niz stepenice, slomio je bedrenu kost i dva rebra. Tada počinje nova agonija za njega, za mene, za moju sestru – govori Medić.

Njen otac Dževad Halilović smješten je na Ortopediju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Operacija za sada nije moguća, a Medić tvrdi da je prepušten sam sebi, odnosno samo porodici.

- Ortopedija je svijet za sebe. Tata nema svog doktora, nema nikoga koga ćete pitati, nemate pravo da pitate šta će biti s njim. Kupujemo andole, paracetamol, gaze, tufere, lijekove za imunitet, dijabetes, pritisak. No, to nije najgore, rekli su nam nedavno da odemo do Nuklearne medicine, nađemo doktore koji su tati operirati karcinom, da im kažemo da je tata sad na Ortopediji i da dođu da ga pregledamo - ističe Medić.

Kaže da nije mogla vjerovati kada je to čula. Mislila je da se neko šali s njom.

- Šta smo sestra i ja trebale uraditi? Otići do Nuklearne, sazvati konzilij, reći da idu na Ortopediju?! Poručujem gospođi Izetbegović da će iskihati sve konzilije koje očajne porodice moraju sazivati – priča.

Dodaje da je situacija na Ortopediji očajna. Da su sestre i osoblje divni, ali malo ili nimalo ne mogu pomoći.

Štede i na čaršafima

- Moraš biti agresivan, nema druge. Molila sam da tati promijene čaršaf. Kroz šapat su mi sestre rekle da to ne smiju. Da moraju „štedjeti“. Na čemu, na čaršafima? Pa u 21. vijeku smo - kaže.

Očajna je jer ne zna kome da se obrati, pita šta će biti s tatom, navodno se čeka da njegovi nalazi budu bolji kako bi bio operiran.

- Niko nam ne govori šta planiraju. Ne znamo šta se dešava, a ne dešava se ništa. Najgora je nemoć, to što nemamo nikakve odgovore. Uništena sam i nemam više snage. Izgubila sam kćerkicu, izgubila sam mamu. Tatu ne dam – kaže Medić.

Popije lijek tek kada dođemo u posjetu

- Pokušavam shvatiti šta se dešava na Ortopediji. Znam i da su najbolji doktori otišli i otjerani. Ali, ne mogu shvatiti da su nas zvali s Klinike i pitali koje tata lijekove koristi. Svi nalazi bili su uz njega, je li teško pročitati, to malo proučiti. Mi kupujemo lijekove za imunitet, popije ga tek kada dođemo u posjetu. Nema mu ko razmutiti, a on je potpuno nepokretan. Strašno je kako se u KCUS-u tretiraju pacijenti – kaže Medić.

(Avaz/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 20 Дец 2018, 23:58

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:Eh tugo moja...

NOVI USPJEH
Stručnjaci UKC Tuzla 25-godišnjakinji odstranili urođene srčane anomalije

FENA prije 11h
Слика
Foto: FENA

Na Klinici za kardiovaskularnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Tuzla proteklih nekoliko mjeseci intenziviran je kardiohirurški operativni program. Radi se i po nekoliko operacija u toku jednog radnog dana. Razlog tome je povećani priliv pacijenata iz cijele BiH, a dijelom i iz država regije.
...
...
Doktor Tabaković pojašnjava da je većinu operativnih zahvata na aorti moguće uraditi samo uz pomoć mašine za vantjelesnu cirkulaciju, a nerijetko se operativni zahvati izvode u dubokom hipotermijskom cirkulatornom arestu. Za taj operativni zahvat karakteristično je da se tijelo pacijenta hladi na 18 stepeni Celzija, da bi se potom pacijent na određeni period uveo u "kliničku smrt".

klix.ba

Ovakvi tekstovi, a nije tajna da je UKC Tuzla u samohvalisanju "lider", samo mi "kopaju" po rani!
Zna se da je Tuzla uvek imala dobre kardiolloge – ZASTO onda moj sin Denis nije spasen?
ZATO sto mu DILETANTI Interne klinike UKC-a Tuzla nisu dozvolili!
Nestrucnjaci, sujetne, bahate neznalice USKRATISE mu strucnu pomoc onih koji znaju:
Mario Krizic, Salih Azabagic, Samira Hasic...
Ti isti diletanti jos otvaraju svoje PRIVATNE KLINIKE – bas "dokazani strucnjaci" ???!

I te iste diletante kontinuirano od 25.07.2005.godine stiti menadzment UKC-a – ZASTO?
Od prvih - Nedreta Mujkanovica i Kasima Muminhodzica, Nade Pavlovic Calic
Sve do ovih danasnjih - bice vrlo "ponosnih" na svoju kliniku i Hipokratove krivokletnike.
Ne, ova "slavna" klinika NIKADA NECE PRIZNATU GRESKU... hm koliko li ih je jos?
Njihovo je (dokazano) samo da se hvale kad (slucajno ili ne) pojedinci briljiraju…
Zato mi se GADE i gadice mi se.. .isto kao i njihovi saucesnici u zataskavanju zlocina:
- Tuzilastvo TK (posebno tuzioci Ivo Iveljic, Slaven Koval itd.)
- VSTV BiH (Andjelko Marijanovic, Arben Murtezic, Branko Peric, Milorad Novkovic)
- Ustavni sud BiH - "nenadlezan" (???) jadan i to nakon 3,5 godine cekanja odgovora
- Zdenko Cihlarz (njihov) "dzoker" (koji jad od dr se usudi reci da bi pacijent svakako umro?!

Zar nisu za gadjenje? Godinama tvrdim da je i pravosudje BiH dno dna!
Konacno je to jasno svim gradjanima ovoga sto se zove drzava, zar ne?
Nazalost, sad smo vec svedoci gotovo svakodnevno
Prioritet im je medjusobno blacenje, "cascenje" po medijima i za to primaju platu?
Pravosudni "uzori svetli"… cast retkim izuzecima.
Zar od NJIH gradjani da ocekuju PRAVDU? Ko im jos veruje, ko ih postuje?
Nepoverenje u BH zdravstvo i pravosudje NIJE slucajno! NIKAKO!
Da, za gadjenje su definitivno - FUJ!
Sta im pozeleti? Samo ono i onoliko koliko su zasluzili svojim (ne)radom i igranjem zivotima...
Da, kako rece Paulo Coelho:
"Postoje samo dve vrste ljudi, oni koji su osetili boli i oni koji ce je tek osetiti."

Слика

Citirah deo objave sa stranice 64... tu ima sta da se procita (i podseti) uz sledecu objavu...

U Tuzli umro ugledni gastroenterolog prof. dr. Kasim Muminhodžić

Autor: Desk - 19. 12. 2017.
Слика

U Tuzli je danas u popodnevnim satima, od posljedica moždanog udara preminuo poznati gastroenterolog, prof. emeritus dr. Kasim Muminhodžić.

Preminuo je u 77. godini, u UKC Tuzla gdje je hospitaliziran dan prije.

Dr. Muminhodžić je u Beogradu diplomirao na Medicinskom fakultetu, u Beogradu je na VMA stekao specijalističko zvanje. Tokom bogate karijere radio je u Lukavcu, Gradačcu i Tuzli.

Obnašao je niz odgovornih funkcija u zdravstvu, javnom, političkom i sportskom životu Tuzle i BiH.

Među ostalim, bio je šef Klinike za gastroenterologiju UKC Tuzla, predsjednik Udruženja gastroenterologa BiH, medicinski direktor UKC Tuzla, ministar zdravlja u Vladi TK, profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli…

Niz godina obavljao je dužnost klupskog ljekara FK Slobode u kojoj je svojevremeno trenirao i igrao nogomet.

Prije nekoliko godina otišao je u mirovinu. Bio je omiljen među pacijentima i studentima, imao je širok krug prijatelja i poštovalaca.

Odlazak prof. dr. Kasima Muminhodžića veliki je gubitak za Tuzlu, Kanton i BiH, za cijelu medicinsku struku.

Tačno vrijeme i mjesto ispraćaja prof. dr. Muminhodžić objavit ćemo naknadno. (tl)

tuzlalive.ba

I juce, 22.12. - RTVTK:

KOMEMORACIJA KASIMU MUMINHODZICU 22 12 2017

Слика
https://www.youtube.com/watch?v=Z_xzQ9pxcAY

Prvo sto pomislih 19.12.2017.godine:
"Cudni su putevi gospodnji"... tako kazu (vernici)...
Ja nisam vernik, nikada nisam ni bila, ne ocekujem nista ni od koga, uzdam se "u se` i u svoje kljuse"...
Ipak verujem... u neku prirodnu, kosmicku PRAVDU.
Procitah negde:
"Ne trudite se da se osvetite onima koji su vam naneli bol. SVE TO ZIVOT VRATI SAM..."
Ponekad pomislim da je bas tako...
Zasto? Eh... treba videti objave na STRANI 2 iz davne 2008.godine...
Da... izgleda da vraca, samo sporo, presporo...
Malo podsecanje na "slavni" UKC Tuzla:

STRANA 50 - "ne mozemo mi svakog slati na ultra zvuk". Pacijent sa teskim kardioloskim simptomima je "svako" za ultra zvuk?

STRANA 51 - Eeeh, koliko li ih je "zrelo" za otkaz (bilo i ostalo) u toj KUCI MRAKA...

STRANA 57 - Ti si dooobroo "zasluzan" za novo ime ove kuce - KUCA MRAKA ...!

STRANA 59 - ...javno saopstenje (o pogresnoj dijagnozi), na kojem smo insistirali... Vidi se iz teksta da su pazljivo birane reci kako bi izbegli "omcu oko vrata" - da bas je taj izraz ON upotrebio - cudno, zar ne - koja li je to koincidencija (opet strana 2) !?

STRANA 65 - Ima toga jos...

"Ako znamo da smo ucinili zlo, a odbijamo da to priznamo, dvostruko smo krivi."
Da, to vazi za pomenute u tuzlanskoj KUCI MRAKA! Videti linkove u tekstu i linkove stranica.
Zasto podsecam, zasto i OVO evidentiram?
Zato sto NIKADA NECU ZABORAVITI (niti oprostiti)... bez obzira koliko neko bio "ugledan", "strucan" - valja pogledati i drugu stranu "medalje"!

Zato sto je MOJ SIN DENIS na danasnji dan pre 12 godina i 5 meseci otisao dzelatima Interne klinike UKC-a Tuzla, zato sto su se tri dana "strucnjaci" igrali doktora ("nije mu nista")...
Zato sto smo nakon te njihove igre, umesto da Denisa vodimo kuci, zatekli mrtvog sina kojeg su tek pred smrt spustili na intenzivnu negu i reanimaciju...
Zato sto je menadzment UKC-a ucinio sve da sakrije i zataska svoju krivicu (uz pomoc ostalih gore pomentih)...
Zato sto jos uvek cekamo PRAVDU ZA DENISA !
Zato da se ZNA I CUJE sto dalje...
Zato da se gradjani cuvaju ovih i ovakvih diletanata za svoje dobro!

Nista novo... konstanta sirom BiH! A tek "slavna" tuzlanska klinika...
Protiv koje sam dobila i TRECU presudu, a 13 godina su odbijali bilo kakvu odgovornost "strucnjaka " Interne klinike...
GADE MI SE! Cast retkim izuzecima, jos ih se nadje...

TV ŽURNAL PRIKAZUJE: Pogledajte film Tender na recept
Žurnal vam donosi dokumentarni film o zloupotrebama javnih nabavki u četiri Klinička centra, te o sumnjivim nabavkama sa firmama koje su rodbinski i stranački povezane sa rukovodstvima najvećih zdravstvenih institucija u BiH

Слика

TV ŽURNAL DOKUMENTARNI FILM "TENDER NA RECEPT"
Magazin Zurnal Online
Datum objavljivanja: 17. pro 2018.

A sta se desavalo ovih dana u "slavnoj" klinici nazovimo je "briga me"...

Apel UKC-u: Osposobite CT uređaje!

Autor:desK - 17. 12. 2018.

Društvenim mrežama širi se apel koji je grupa roditalja teško oboljele djece uputila menadžmentu Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla od kojeg traže osposobljavanje CT aparata.

Naime, kako se navodi u objavi već duže vremena na odjeljenju Onkologije u UKC-u Tuzla dolazi do kvarova na CT uređajima i uređajima za radioterapiju, odnosno zračenje

Слика

„Tako već tri nedelje nije radio uređaj za CT simulaciju pomoću koga se planira radio terapija i kad je to popravljeno dolazi do kvara na uređaju za zračenje. Sigurno je to da ispaštaju pacijenti koji imaju teška oboljenja razne tumore i karcinome, koji su prepušteni izgleda da umiru. Molimo vas da preko vaših portala upoznate javnost da se što hitnije menagment UKC- Tuzla pozabavi tim problemom, jer tim pacijentima je svaka sekunda važna, a ovdje se već radi o katastrofi. Stotinu pacijenata čeka na zračenje gdje su i naša djeca. Zamislite da dođete u situaciju da molite boga da proradi aparat i da vam se dijete počne zračiti od najgore bolesti. Tužno i žalosno. Zapitajte se, gospodo sa UKC sta bi činili da su vaša djeca u pitanju a nikad se ne zna. Nemojte se stavljati u službu boga i da određujete ko će da umre a ko da živi. Mi smo roditelji takve djece i gledamo zajedno sa djecom u telefon kad će zazvoniti i sa druge strane da se čuje glas: “Dođite aparat je proradio”“, navodi se objavi.

tuzlalive.ba

Nazalost ONI su se odavno stavili u "sluzbu boga" i odredjuju ko ce da umre, a ko da zivi!

Vapaj očajnog oca iz Tuzle

I gle "cuda" nakon prozivki:

Popravljen aparat važan za onkološke pacijente u Tuzli

Da se HTELO moglo se odmah, zar ne? No, imaju oni precih poslova (u sledecem postu).

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Дец 2018, 00:23

Hahaha... da nije zalosno... "lider"... kakvi su tek ostali?

"LIDER MEĐU ZDRAVSTVENIM INSTITUCIJAMA U BiH"
UKC Tuzla dodijeljena akreditacija za kvalitet, prvom kliničkom centru u BiH koji je prošao sveukupan proces akreditacije

Mozes misliti...

UKC Tuzla prvi akreditirani klinički centar u FBiH
Na svečanoj ceremoniji, održanoj u hotelu Mellain u Tuzli, Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, kao prvom kliničkom centru u FBiH koji je u cijelosti ispunio najviše akreditacijske standarde kvaliteta, dodijeljena je akreditacija za uspostavljen sistem kvaliteta.

I "kvalitet" i "strucnost" nazalost vrlo dobro znam, a "ljudskost", e o tome posebno pricam od 2005.godine...
Uzalud im sve, znamo se... NAZALOST!
Da im nije par casnih izuzetaka... bljak!

POSLJEDNJE OCJENE U OKVIRU PROCESA AKREDITACIJE UKC TUZLA
"Kvalitet, stručnost, entuzijazam i ljudskost na prvom mjestu"

14.11.18
Слика

Tim vanjskih ocjenjivačica i ocjenjivača Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH (AKAZ) obavio je u utorak posljednju ocjenu u sklopu sveukupnog procesa akreditacije Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla koji je prvi u BiH ušao u ovaj zahtjevan proces uvođenja sistema kvaliteta. Tim koji su činili dr. Jasmina Šlaku, mr.ph Vedina Čordalija, mr.med.sci. Jasmin Hadžić i prim.dr.med.sci Enes Šačić obavio je ocjenu četiri klinike, kliničke apoteke, tehničke službe i službe za podršku te certifikacijskih standarda za transplantacijsku medicinu.

„Ranije pregledane organizacione jedinice uspješno su prošle vanjske ocjene, ovo je posljednja, četvrta posjeta vanjskih ocjenjivača i nadamo se da će i ove ocjene biti uspješne te da ćemo biti prvi kliniki centar koji je u cijelosti prošao kroz ovaj zahtjevan proces. Sve ovo što radimo urađeno je u najvećem procentu zaslugom vrijednih i marljivih ljudi koji rade u ovoj ustanovi, pa onda menadžmenta“, kazao je direktor UKC Tuzla doc. dr Nešad Hotić.

Maida Nuhić, načelnica Sektora za poslove organizacije i poboljšanja kvaliteta istaknula je kako je sretna da je okončan jedan zahtjevan postupak na kojem UKC Tuzla radi već duži niz godina.

„Uložili smo ogroman trud, do sada pregledane organizacione jedinice su ocijenjene uspješno, i mogu reći da imamo razloga da očekujemo bezuslovnu akreditaciju i preostalih pregledanih organizacionih jedinica. Godinama radimo na prijektu uvođenja sistema kvaliteta, a vanjske ocjene kroz koje smo prošli kruna su tog sveobuhvatnog procesa i projekta u kojem smo učestvovali svi mi, od medicinskih sestara i tehničara, načelnika i osoblja klinika i drugih organizacionih jedinica pa do menadžmenta bez čije podrške sve ovo ne bi bilo moguće“, kazala je Maida Nuhić.

Prim.dr.med.sci Enes Šačić se u ime tima zahvalio na gostoprimstvu tokom posljednje i tri ranije kolegijalne posjete.

„Ono što smo, između ostalog, mogli vidjeti tokom svih posjeta i ocjena jeste da su kvalitet, stručnost, entuzijazam i ljudskost na prvom mjestu u ovoj ustanovi“, kazao je prim.dr.med.sci Šečić.

Direktor AKAZ-a doc.dr. Ahmed Novo kazao je kako mu je zadovoljstvo posjetiti UKC Tuzla te se menadžmentu i osoblju zahvalio na prilici za zajedničkim radom.

„Od srca vam čestitam na dosadašnjim uspjesima i postignutim rezultatima. Sve ono što Agencija radi, ne bi mogla bez zdravstvenih profesionalaca bez kojih bi naši standardi ne bi bili to što jesu, jer ste vi oni koji ih od napisanog pretvarate u praksu i unapređujete kvalitet. Saradnja AKAZ-a i UKC Tuzla je dvosmjerna, i mnogo smo učili jedni od drugih“, kazao je doc.dr. Novo.

Nakon završetka vanjske ocjene izvještaje vanjskih ocjenjivača će pregledati i ocijeniti Komisija za akreditaciju i na osnovu pokazanih rezultata će dati preporuku Upravnom vijeću AKAZ-a koje donosi odluku u vezi sa akreditacijom.

akaz.ba

Koliko kosta "akreditacija" za "lidera"?
Pogledase li ginekolosko odelenje, gotovo svakodnevno cujem - UZAS (i licno poznajem jadnice iz komsiluke, zrtve njihovog "kvaliteta", "strucnosti" i "ljudskosti"...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Дец 2018, 19:22

UZAS, UZAS! Sramota sta se desava u 21. veku! Jadno dete kako su ga mucili i pustili da umre...

Dječak je trebao biti živ, sepsa ne ubija uvijek
Ključno je pitanje – tko su ljudi koji su procijenili da umiruće dijete nije hitan pacijent

GRAĐANI METKOVIĆA BIJESNI
Hoće li se išta promijeniti? Da je mali Gabrijel iz Splita ili Zagreba vjerojatno bi i dalje bio živ

19.12.2018 22:34 Aida Šukurica
Слика

U nedjelju 9. prosinca na Hitni prijem u Metković došli su roditelji s Gabrijelom koji je imao povišenu temperaturu

Osam dana je prošlo otkada je mali Gabrijel preminuo. Danas je Metković na nogama.

Više stotina građana bijesno je jer je 9-godišnjak umro od sepse koju nitko nije ni primjetio.

"Žao mi je što je sustav zakazao milijunima puta, da se novci koje pošteno ulažemo, da se ne vraća tamo gdje treba, u zdravstvo na primjer", kaže Robert Petrušić.

"Netko za ovo treba odgovarati. To dijete nije bilo bolesno samo jedan dan. Znači trebalo se prepoznati, nije ni do aparata trebalo se slati dalje", kaže Željko Obradović.

U nedjelju 9. prosinca u 10. 45 sati na Hitni prijem u Metković došli su roditelji s Gabrijelom koji je imao povišenu temperaturu. Nakon pregleda liječnice u smjeni, poslan je kući.

Ponovno dolaze nakon 16 sati, usred noći. Gabrijel je ponovno pregledan i ponovno - pušten doma.

Sedam sati nakon posljednjeg dolaska, već očajni roditelji sada svog sina vode u Dom zdravlja kod pedijatra. Kako njegova pedijatrica toga dana radi drugu smjenu, opet su poslani na Hitnu kod treće doktorice. Tada ih se s Hitne opet vraća da traže pedijatra.
Napokon ih prima doktorica koja primjeti da Gabrijel već tetura i da su mu pluća su kolabirala. Alarmira Hitnu pomoć, dolazi helikopter koji Gabrijela vozi u Split.
Nakon dvadeset sati borbe za život umire od streptokokne sepse.

Po neslužbenim rezultatima inspekcije: liječnici su bolesnog dječaka bespotrebno šetali od ambulante do ambulante i nisu prepoznali njegovu tešku kliničku sliku. Novinarka Nataša Škaričić koja zdravstvo prati već desetljećima kaže kako netko mora odgovarati.

"Znači moguće je da i nakon medijske bure, ne bude ništa. Da se ništa ne utvrdi. Kao što se dogodilo do sada nebrojeno puta. Ja vam ne mogu ni nabrojati sve slučajeve za koje sam znala, obradila, vidjela kod drugih novinara. To je more ovakvih ružnih događaja u zdravstvu koji su završili tako da se ništa nije utvrdilo", kaže Nataša Škaričić.

Sve se moglo izbjeći da su Gabrijelu bar jednom izvadili krv, ali to vikendom u Metkoviću nije moguće. Laboratorij ne radi, biokemičara nema, a liječnici očito nisu ni procijenili da je to potrebno.

"Za ovakve pretrage koje radite uz pacijenta, takav test se zove POCT. Taj čas može to napraviti i medicinska sestra, i labaratorijski dijelatnik ili zaposlenik koji se educirao par sati. Oni koji su dijabetičari, glukometar oni koriste svakodnevno", kaže Jasna Matić, predsjednica Hrvatske komore zdravstvenih radnika.

Sinoć u Direktu pokazali smo taj uređaj koji može, u svega par minuta, otkriti ima li pacijent sepsu, i košta 10 tisuća kuna.

"To je taj uredaj, stavi se kap na pločicu", kaže Pavel Pisarović, direktor BTM Pharme.

Baš za takav uređaj grad Metković je već osigurao novce, ali nisu ga kupili jer prema pravilniku liječnici s takvim uređajem ne smiju rukovati.

"Mi smo naručili to, ali su nas zaustavili iz komore, rekli su da to liječnici ne mogu", kaže Dalibor Milan, gradonačelnik Metkovića.

Još prošle godine gospođa Jasna je slala upozorenje ministarstvu o opasnosti zatvaranja laboratorija po Hrvatskoj kao što su oni u Kotoribi, Prelogu, Donjem Kraljevcu, čak i Makarskoj.

"Djelatnici bi pokrili taj sustav kako bi laboratorija bilo i u manjim sredinama. Nažalost uzorak je postao profit, a ne dostupnost radi lječenja i dijagnoze", kaže Matić.

Laboratorij koji ne radi, liječnici koji ne prepoznaju problem, bolnica koja je predaleko.
Da je mali Gabrijel iz Splita ili Zagreba - vjerojatno bi i dalje bio živ.

vijesti.rtl.hr

BRAVO za komentar! I u BiH se kriju imena, takvi i dalje rade i dalje ubijaju svojom nemarnoscu, auzimaju zivote da niti ne trepnu - FUJ!
Ali zato ih ja prozivam non-stop vise od 13 godina i prozivacu gamad i dalje... dok postojim...

"Postoje zemlje na svijetu gdje su imena i prezimena ljudi koji su nesto skrivili (a pogotovo nekome oduzeli zivot) javna informacija. Takvi ljudi tako vise ne mogu imati normalan zivot i ne mogu vise dobiti posao (ponekad sve dok se slucaj ne zaboravi a cesto nikada). Ne razumijem razlog zastite ovih doktora i kako je moguce da oni jos uvijek rade. Ime i prezime i otkaz, takav doktor vise nikada nece dobiti posao doktora i spasit ce se mnogi zivoti, ovako se stiti osoba koja ne zna raditi svoj posao, a taj posao je stavljanje ljudskih zivota u njegove ruke. Apsurdno!"

DORH ISTRAŽUJE SMRT DJEČAKA U METKOVIĆU: Život mu je mogao spasiti uređaj od pišljivih 10.000 kn?

Samo istrazujte... bice opet po ko zna koji put "mir, mir, NIKO nije kriv" ili kriv je onaj koji nije ziv!
Zalosno i jadno kako ubijaju decu sirom ovog "brdovitog Balkana"...

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Јан 2019, 20:50

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 04 Јан 2019, 21:21

Je li i mali Gabrijel Bebic zrtva "strucnjaka" sa kupljenim diplomama??? I nije jedini, zrtve se samo nizu...
BRAVOOOO za Zurnal magazin, svaka cast!
Nazalost, to je vec ustaljena praksa u BiH, diplome se kupuju na "svakom cosku" a tako proizvedeni "strucnjaci" su preplavili SVE drzavne institucije. Tuzilastvo NISTA nece uraditi jer su i oni (cast retkim izuzecima... hmmm ima li ih?) u istom kolu - "ko ce kome nego svoj svome" ili zar ce sebi u "stomak skakati". Da nije tako ne bi drzava bila tu gde jeste - NIGDE, odnosno na DNU!
Ima li tu i DOKTORSKIH brzinskih diploma? Ne bi me iznenadilo jer... pokazalo se bezbroj puta... kao i cutanje (blagoslov) pravosudnih institucija drzave kojima je to SLUZBENA DUZNOST! A tuzilastvo cuti, godinama... pravi se MUTAVO iako SVE ZNAJU!

"Divno" nema sta iako nista novo u ovoj drzavi u kojoj TAKVI "STRUCNJACI" caruju! Poznato je to vecini, osim tuzilastvu koje je bilo i ostalo DNO DNA, i to znamo.
Je li tako i doktori (bar neki) sticu diplome i "spasavaju" zivote pacijenata (kao mog sina Denisa 2005.g. na Internoj klinici UKC-a Tuzla) - KUCA MRAKA

Tuzlanski tuzioci se ni "pocesali" nisu uz podrsku (naravno) VSTV-a BiH i Ustavnog suda BiH koji nakon 3,5 godine cekanja na oduku kaze da NISU nadlezni! Sve mi je bilo jasno od samog pocetka tako da nisam cekala njihove (namerno zadrzavane odluke?) pa sam u medjuvremenu privatno tuzila - pokkrenula gradjansku parnicu koja je, nadam se, konacno zavrsena gotovo 13,5 godina od Denisove smrti. Nakon TRI dobijene presude valjda su u "slavnoj" klinici konacno shvatili da su IZGUBILI i da nema smisla vise se zaliti...PRAVDA ZA DENISA

NIKAD NIJE KASNO

Pogledajte istraživačku akciju Žurnala: Za 17 dana stekli smo diplomu srednje medicinske škole

Diplomu Srednje medicinske škole iz Sanskog Mosta koja je priznata u cijeloj BiH i Evropskoj uniji, naša novinarka stekla je za dvije sedmice. Posrednik tražio 2500 maraka za hitnu diplomu. U dokumentima navedeno da je prekvalifikacija trajala dvije godine. Diploma formalno izdata prije nego smo i predali dokumentaciju

Objavljeno: 04.01.2019. u 12:21h
Слика

Pišu: Azra Omerović/Avdo Avdić

Bez prisustva ijednom času, za svega sedamnaest dana, u prazničnom periodu, novinarka Žurnala završila je srednju medicinsku školu. Vrlodobrim uspjehom. Dokumente je predala 20. decembra 2018. godine. Ovjerenu diplomu, svjedodžbe za sva četiri razreda srednje škole dobila je 3. januara ove godine. Na svoje ime i prezime.

Na diplomi Medicinske tehničke škole iz Sanskog Mosta piše da je učenica Azra Omerović upisala “prekvalifikaciju” 22. 11. 2016. godine, te da je uspješno okončala školovanje 15. 11. 2018. godine, odnosno mjesec dana prije nego je i predala “potrebnu dokumentaciju”. U svjedodžbama piše da je uspješno polagala anatomiju i fiziologiju, higijenu sa zdravstvenom zaštitom, mikrobiologiju, medicinsku psihologiju, zarazne bolesti, patologiju, hirurgiju, farmakologiju, te da je, pritome, “odradila” i praktičnu nastavu.

Priča započinje sredinom decembra. Žurnal je dobio u posjed dokumentaciju policijskih i pravosudnih agencija u kojima je navedeno kako se na području F BiH prodaju diplome srednjih škola, te kako je, manje-više, sve u direktnoj vezi sa Centrom za obrazovanje iz Širokog Brijega, iza kojeg stoje biznismeni bliski HDZ-u BiH. U dokumentaciji koju posjedujemo navedeno je da su novcem iz Širokog osnivane srednjoškolske i visokoobrazovne institucije širom Federacije, te da se u tim ustanovama izdaju sumnjive diplome. Navedena su imena posrednika koji su djelovali u određenim gradovima i koji su za novac nabavljali tražene diplome. Za sarajevsku regiju bio je zadužen Senad Pehlivanović iz Fojnice.

PRVI SASTANAK

Kratki telefonski razgovor i prvi sastanak u Sarajevu.

Za prekvalifikaciju, reći će nam u školi, potrebna je najmanje godina dana. Pehlivanoviću treba mnogo manje. Samo je bitno obezbijediti 2500 maraka koje bi on “predao direktorima i ostalima”. Iako sumnjičav na prvom sastanku, Pehlivanović 20. decembra pristaje da najkasnije do 15. januara kolegici Azri Omerović na njeno ime i prezime pribavi diplomu srednje medicinske škole. S obzirom na to da smo odbili dati novac unaprijed, Pehlivanović je kazao da će “morati tražiti alternativna rješenja”, te da ovaj put neće ići preko Širokog Brijega. Na istom sastanku, kolegici je dao “specijalni broj telefona”, koji koristi za dogovore oko diploma. Listinzi, koji su u posjedu Žurnala, dokazuju da je s tog broja isključivo kontaktirao Centar za obrazovanje iz Širokog Brijega.

“Sve gotovo”, pisalo je u poruci koju je Pehlivanović poslao 2. januara ove godine u 14. 46 na broj koji je, za potrebe ovog istraživanja, koristila ekipa Žurnala.

PRIMOPREDAJA

Primopredaja je zakazana za 3. januar. Pehlivanović se na zakazanom mjestu pojavio sa svjedodžbama i diplomom o završenoj srednjoj Medicinsko tehničkoj školi iz Sanskog Mosta. Ovjerenu, sa vodenim žigom i čitkim potpisima, sa ocjenama iz predmeta koje učenica Azra Omerović nikad nije ni slušala.

Na diplomi piše da je Medicinska tehnička škola u sastavu PU Centra za obrazovanje odraslih Multilingua iz Sanskog Mosta. Formalni osnivač škole u Sanskom Mostu je Maida Cepić-Habibović. Njen suprug Šemsudin Habibović je prokurista bez ograničenja. On je potpisnik diplome izdate na ime Azra Omerović. Maida Cepić Habibović je, pored ovoga, direktorica i Javne ustanove Mješovita srednja škola Sanski Most. Njen suprug i potpisnik diplome, Šemsudin Habibović je vijećnik u Općinskom vijeću Sanski Most. Trenutno je kadar A-SDA.

Ovaj Centar proteklih je godina isključivo poslovao sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona. Radili su prevode kaznenih listova sa holandskog i slovenskog jezika. Na službenoj stranici Medicinske škole piše da vrše obrazovanje odraslih u oblasti medicinske struke.

“Iskusni i stručni predavači (doktori specijalisti), plaćena praksa u Njemačkoj, plaćeni putni troškovi, pismo preporuke, priznati sati stažiranja u Njemačkoj”, navedno je u ponudi Medicinske škole Sanski Most.

Na stranici je navedeno da polaznici ove škole stiču pravo na pripravnički staž, te polaganje državnog ispita. Nude se zanimanja medicinske sestre i njegovateljice.

UGLEDNA DIPLOMA

“Naše diplome i uvjerenja o stručnoj osposobljenosti su priznati kako u BiH, tako i u zemljama Evropske unije”
, piše na stranici Centra za obrazovanje odraslih iz Sanskog Mosta.

Слика

Upravo tu, diplomu priznatu u BiH i EU, novinarka Žurnala stekla je za 17 dana. Bez prisustva nastavi.

Sva dokumentacija na osnovu koje je naša ekipa započela istraživanje, bila je na raspolaganju Tužilaštvu BiH. Oni, međutim, nisu željeli voditi istragu. Sve detalje o umiješanosti državnog tužilaštva u ovaj slučaj donosimo u narednim tekstu koji ćemo objaviti u subotu, 5. januara.

(zurnal.info)

"KUPOVINA" DIPLOME"

Слика
Magazin Zurnal Online
Datum objavljivanja: 4. sij 2019.

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 14 Јан 2019, 17:22

Odlican video - vredi pogledati!

Ojačajte imuni sistem i izlečite sve bolesti - dr Lorejn Dej
https://youtu.be/-DJILCMtYsg
Marija S

Слика

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 14 Јан 2019, 17:44

Sve je to isto sirom ovog brdovitog Balkana, nazalost! Citiram deo teksta:
"Njima je najlakše da idu na krivičnu odgovornost jer onda tužilac i tužilaštvo tokom istražnih radnji prikupljaju dokaze, što je jeftinije nego da se samoinicijativno kreće u parnicu za naknadu štete. Onda pacijent sam plaća veštaka, oko 30.000 dinara u proseku, već u startu mora da ima sve dokaze, što takođe puno košta. Kad to sve odradi tužilac i zaključi da nema krivične odgovornosti, advokat sve dobijeno preuzme i nastavi postupak za naknadu štete"
Nazalost, ovde u BiH tuzilastva REDOVNO odbijaju pokretanje krivicnog postupka iz raznoraznih razloga, uglavnom „nema elemenata“ ... u mom slucaju "njihov" vestak (poznat u Tuzli kao "dzoker") pronasao nebulozu kako bi pacijent svakako umro...
No, ja sam se zainatila (i finansijski pripremila) i pokrenula privatnu tuzbu-parnicu protiv UKC-a Tuzla (jer se radilo o vise lekara diletanata) i konacno nakon 13,5 godina dokazala gradjansku krivicnu odgovornost. Citala sam i izvrsnog profesora Jakova Radisica – svaka mu cast!

Pravda za Garagić Denisa ~ kada?!?

Koliko je (ne)moguće dokazati lekarsku grešku?

Ako sve ide kako bi trebalo, lekarska greška se može sudski dokazati za pet godina, mada se nekim razumnim rokom smatra period od tri do pet godina.

KOMENTARI 3

INFO14.01.2019. | 08:48 > 14:01
Слика

Često, umesto lekara, bude tužena bolica ili medicinska ustanova u kojoj lekar radi, jer se šteta na taj način lakše naplati, piše "Politika".

Osuđujućih presuda ima poprilično, one najteže budu "nadoknađene" s petsto hiljada dinara do milion, ali se o njima ne govori mnogo, mada bi trebalo, smatra dr Jelena Simić, docent na Pravnom fakultetu Univerziteta "Union".

Simić se specijalizovala da proučava s pravne strane njihove greške, na toj temi je i doktorirala, a nedavno je objavila i knjigu u kojoj je sabrala višegodišnja saznanja i podatke, uporedila Srbiju i svet, ali i napisala mnoštvo korisnih saveta za one koji bi da svoja loša iskustva u lečenju pretvore u kaznu i opomenu za lekare.

Parnice za nadoknadu štete su, prema rečima Simićeve, mnogo efikasnije, ali greške su nešto što se svuda sakriva i "stavlja pod tepih". Neželjeni efekti lečenja, drugo ime za lekarske greške, nisu podaci koje u Ministarstvu zdravlja revnosno prikupljaju i vode.

Dr Jelena Simić je od njih za svoja ažuriranja i praćenje stanja dobila najsvežije podatke za 2014. godinu. U proseku tih grešaka bude od dve do tri hiljade godišnje u Srbiji, napominje dr Simić za Politiku, ali pokrenutih postupaka bude svega petsto.

"Novčane kazne i parnice ni lekarima ne padaju lako, ali shvatila sam da im najteže bude kada im se ime objavi u 'Glasniku' Lekarske komore Srbije posle presude da nisu dobro radili. Sujetni su i bruka pukne među kolegama", napominje dr Simić.

Medicinsko pravo je posebna grana prava koja je kod nas tek počela da se izučava zahvaljujući profesoru Jakovu Radišiću, koji se tim temama bavio i pisao sredinom osamdesetih godina.

"Lekar može da odgovara na četiri načina. Prekršajno, kada se novčano kažnjava jer je recimo bio neljubazan ili u bolnici nije obezbedio neke neophodne uslove. Potom disciplinski - pred Sudom časti Lekarske komore Srbije, može da snosi građansku odgovornost za naknadu štete i da bude krivično gonjen. Sva ta četiri postupka se mogu i istovremeno voditi. Jedna odgovornost ne isključuje drugu. I šta rade advokati? Njima je najlakše da idu na krivičnu odgovornost jer onda tužilac i tužilaštvo tokom istražnih radnji prikupljaju dokaze, što je jeftinije nego da se samoinicijativno kreće u parnicu za naknadu štete. Onda pacijent sam plaća veštaka, oko 30.000 dinara u proseku, već u startu mora da ima sve dokaze, što takođe puno košta. Kad to sve odradi tužilac i zaključi da nema krivične odgovornosti, advokat sve dobijeno preuzme i nastavi postupak za naknadu štete", opisuje pravnica suštinu primene u praksi.

To je taktika većine advokata, mada se Simićevoj čini da se neopravdano zanemaruje postupak za dokazivanje disciplinske odgovornosti lekara.

"Otkako je kod nas usvojen Zakon o zaštiti prava pacijenata, više se govori o statusu ljudi koji se leče i od 2000. godine se povećava broj parnica protiv lekara. Vode se uglavnom dve vrste sporova - jedna zbog lekarskih grešaka, odnosno nesavesnog lečenja, a druga je zbog neadekvatno pruženje informacije. Kada idemo na različita savetovanja, oni uzvraćaju da nemaju vremena da detaljno objašnjavaju starijim ljudima medicinske stvari jer oni čestone razumeju šta im se govori, dok pred ordinacijom pri dnu strane svog izveštaja da je pacijent obavešten o dijagnozi i terapiji i misle da su se time pokrili", navodi sagovornica Politike.

Autor: Politika
021.rs/

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 20 Јан 2019, 20:15

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:E stvarno svasta u ovoj BiH!

Pogrešne dijagnoze šefice Patologije u Bihaću

Objavljeno: 26.02.2017 22:06
Posljednja izmjena: 27.02.2017 11:27

Слика

Greške ljekara najčešće završe kobno za pacijente. Kad pogriješi patolog, grešku je uglavnom nemoguće ispraviti. Dijagnosticirani karcinom, hemoterapije i operativni zahvat nakon takve pogrešne dijagnoze događali su se u Kantonalnoj bolnici "Doktor Irfan Ljubijankić" u Bihaću. Zasad deset revidiranih nalaza koje je potpisala doktorica Nikolina Balaban, šefica bihaćke Patologije, pokazuju pogrešne dijagnoze.

"Kada sam otišla tamo dočekala me je sestra Belma i doktorica Begić. Saopćile su mi da su moje terapije prekinute, jer je s Patologije u Sarajevu javljeno da nemam rak“, priča pacijentica iz Bihaća Armina Rekić.

Prethodno je ovoj 32-godišnjakinji, koja je planirala trudnoću, izvađena maternica, i to isključivo zbog čak dva patohistološka nalaza koje potpisuje dr. Nikolina Balaban u kojima tvrdi da Armina ima invazivni karcinom na maternici. I nije to sve, Armina je prošla i jednu hemoterapiju. A trebala je i mnogo više: "Dvadeset tri vanjska zračenja, četiri unutarnja i pet hemoterapija", kaže Armina.

A od odgovornih u Kantonalnoj bolnici, koji iako se već neko vrijeme u Krajini sve glasnije priča o nestručnosti Nikoline Balaban, dolazi samo tišina. Zahtjev za više informacija poslali smo na ime direktora Smaila Derviševića.

U vezi s Vašim zahtjevom obavještavam Vas da naša ustanova trenutno neće izlaziti u javnost s bilo kakvim informacijama ili saopćenjima - odgovorili su.

A direktora bolnice u Bihaću dr. Smaila Derviševića htjeli smo pitati na koji način je zaposlena dr. Nikolina Balaban, i to ni manje ni više nego na mjesto šefice Patologije, s obzirom na to da nije bilo javnog konkursa? Htjeli smo pitati i da li je bilo preispitivanja njenih nalaza, kao i to da li štiti i od javnosti krije greške dr. Nikoline Balaban?

A greške potvrđuju i revidirani nalazi koji su rađeni u bh. i regionalnim kliničkim centrima. Pacijenti koji su morali biti operisani jer boluju od karcinom, prema nalazima dr. Balaban imaju samo blage upale. A ekstremne operacije rađene su na pacijentima koji nisu imali rak. I Kantonalno tužilaštvo je otvorilo istragu.

"Radi utvrđivanja postojanja osnova sumnje da li se u radnjama liječnice Nikoline Balaban očituju elementi krivičnog djela nesavjesno liječenje", navodi glasnogovornica Tužilaštva USK-a Jasmina Husić.

Nadležni bi trebalo da se pozabave time kako sistem, prvenstveno direktor bolnice Dervišević, može dozvoliti ovakve greške. I kome ovdašnji narod plaća za javašluk i neznanje u zdravstvu?

federalna.ba

Sta reci, osim da normalan covek ne poveruje!

Слика
Dr. Nikolina Balaban i pogrešne dijagnoze
Otpor Portal

Je li to ona?

Слика

Doktorici Nikolini Balaban uručena nagrada za CD ličnost godine
FACE HD TV

Jos malo:

Krajiški mediji napokon ujedinjeni: Ko je dr. Nikolina Balaban?

Potresno pismo čitateljke: “Greškom ljekara Kantonalne bolnice u Bihaću odstranjena mi je maternica”

Nesto ranije - decembar 2016. - kontinuitet???

Kantonalna bolnica Bihać primjer javašluka i nestručnosti: ”De, nek ti muž dođe!” (FOTO)

I tako to... "blago" pacijentima!Nesto ranije - decembar 2016. - kontinuitet???

Sta reci nego FUJ, FUJ - belo odavno NIJE vise belo! Ovih 60 stranica teme je tek sitnica...
Hipokrate, Hipokrate... kojoj su se svrsi okrenuli tvoji sledbenici? Obrnutoj?! Obucite CRNO, vise vam prilici!
Naravno, cast RETKIM izuzecima!

SAZNAJEMO

Zbog sumnje na nesavjesno liječenje uhapšena dr. Nikolina Balaban

Piše: M. Ć./Klix.ba prije 5h 5m
Слика
Dr. Nikolina Balaban

Zbog sumnje na nesavjestan rad u službi, danas je slobode lišena dr. Nikolina Balaban, donedavna šefica Službe za patologiju Kantonalne bolnice "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću, saznaje Klix.ba.

"Policijski službenici Sektora kriminalističke policije MUP-a USK uhapsili su jutros u 9:30 sati osobu B. N. (1972.). Slobode je lišena zbog postojanja osnove sumnje da je počinila krivično djelo teška krivična djela protiv zdravlja ljudi", kazala nam je Snežana Galić, glasnogovornica MUP-a USK.

Kako nam je potvrđeno, radi se o dr. Nikolini Balaban, donedavnoj šefici Službe za patologiju Kantonalne bolnice "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću.

Dr. Balaban je u toku dana predata u nadležnost Tužilaštva USK.

U posljednje vrijeme, nekoliko desetina pacijenata iz Unsko-sanskog kantona izašlo je u javnost sa tvrdnjama da su im ustanovljene pogrešne dijagnoze od dr. Balaban, a što je utvrđeno revidiranim nalazima rađenim u drugim bh. i regionalnim kliničkim centrima. Balaban je za nestručnost optužena i od strane pojedinih kolega ljekara.

Krajem prošle godine bihaćki ljekar Dževad Durmišević u otvorenom pismu javnosti teško je optužio Balaban za nehat.

"Nakon nekoliko revizija prvih njenih nalaza ispostavilo se da su dijagnoze bile potpuno pogrešne, pa tamo gdje je maligno stoji benigno i obrnuto. Hirurge smo upozorili, ali su reakcije bile neozbiljne. Na stručnim sastancima sve se svodilo na seksističke komentare prema spomenutoj doktorici. Tek kada je vrag odnio šalu, kada su uvidjeli da je porastao broj karcinoma, počeli su gunđati…", naveo je Durmišević u svom pismu.

Tada je naveo i konkretne primjere navodnih grešaka dr. Balaban.

"Pacijentici R. DŽ. iz Sanskog Mosta, staroj 23 godine, nakon odstranjenja dijela tumora iz dojke, dr. Balaban je dijagnosticirala karcinom dojke. Nakon revizije u Bihaću i u Kliničkom centru u Banjoj Luci, dijagnosticirana je benigna promjena. Dakle, da nije bilo revizije, mlada djevojka bi ostala bez jedne dojke i morala bi proći hemoterapiju… Ili, drugi slučaj Ž. I. iz Cazina. Stručnjakinja iz prijedorske bolnice dijagnosticirala je upalnu bolest želuca. Nakon revizije u Bihaću i Banjoj Luci, dijagnosticiran je karcinom želuca. U ovom bi slučaju posljedice po pacijenta bile fatalne. Dakle, ovdje treba operativnim zahvatom odstraniti želudac, a po nalazu dr. Balaban karcinom bi se trebao liječiti gastalom", naveo je Durmišević.

Iz Tužilaštva USK su krajem februara potvrdili da su otvorili istragu u ovom predmetu zbog, kako su tada pojasnili, "utvrđivanja postojanja osnova sumnje da li se u radnjama dr. Nikoline Balaban očituju elementi krivičnog djela nesavjesno liječenje".

Inače, dr. Balaban, koja je prije zaposlenja u Bihaću bila šefica Službe za patologiju Opšte bolnice u Prijedoru i istaknuta aktivistica iz ovog grada, u januaru ove godine izabrana je za CD ličnost godine u izboru FACE televizije.

klix.ba

Uhapšena doktorica koja je pacijentima davala pogrešne dijagnoze

Jedan komentar:

Слика

Hmmm... zanimljivo...
Meni posebno zbog ovoga: "predmet se i dalje nalazi kod vještaka medicinske struke Kliničkog centra u Tuzli" , vrlo zanimljivo! I da se jos malo podsetimo:

STRANA 60

STRANA 61

STRANA 68 - (SISTEMSKO ZATASKAVANJE MEDICINSKIH GRESAKA? O DA! ITEKAKO (i SVI to znamo)!)

Gdje je zapelo: Tužilaštvo USK već dvije godine istražuje dr. Nikolinu Balaban zbog nesavjesnog liječenja

20/01/2019
Слика

Skoro pune dvije godine prošle su otkako je otkriveno da je doktorica Nikolina Balaban, koja je radila kao patologinja Kantonalne bolnice “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću, pacijentima postavljala dijagnoze na osnovu kojih su im ljekari propisivali pogrešne terapije, a nekima su čak odstranjeni i zdravi organi, piše portal Krajina.

Istraga koju je protiv dr. Balaban u aprilu 2017. pokrenulo Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona i dalje traje, rekli su nam u ovoj instituciji. Nikolina Balaban osumnjičena je zbog krivičnog djela teška krivična djela protiv zdravlja ljudi iz člana 240. stav 3. Krivičnog zakona FBiH, u vezi s krivičnim djelom nesavjesno liječenje iz člana 229. stav 1. Krivičnog zakona FBiH.

Do sada je proveden veliki broj istražnih radnji. Zbog većeg broja oštećenih lica i kompleksnosti vještačenja uzoraka, predmet se i dalje nalazi kod vještaka medicinske struke Kliničkog centra u Tuzli – kaže za Faktor Irena Marjanović, portparol Kantonalnog tužilaštva USK.

Teško ugrožavanje zdravlja ljudi

Podsjetimo, javnost je za šokantnu priču saznala kada se medijima obratila Armina Rekić, mlada majka iz Bihaća, koja je detaljno opisala svoje stravično iskustvo iz bihaćke Kantonalne bolnice. Armina je navela kako joj je greškom ljekara KB “Dr. Irfan Ljubijankić” bespotrebno odstranjena maternica, jajnik te okolni limfni čvorovi. Da bi stvar bila još gora, poslali su je u Sarajevo gdje je primila nekoliko ciklusa kemoterapija i zračenja, a uopće nije imala karcinom. Sve to urađeno je na osnovu patohistološkog nalaza doktorice Nikoline Balaban, a ubrzo nakon što je ova priča dospjela u medije, otkriveni su još deseci sličnih slučajeva pacijenata kojima su na odjelu patologije postavili pogrešne dijagnoze – umjesto benignih, dijagnosticirane su im maligne bolesti, i obrnuto. I svima je nalaze potpisala – doktorica Balaban.

Pacijentici R. Dž. (23) iz Sanskog Mosta nakon odstranjenja dijela tumora iz dojke, dr. Balaban 7. septembra 2016. dijagnosticirala je karcinom dojke. Revizijom nalaza u Bihaću i Kliničkom centru u Banjoj Luci, dijagnosticirana je benigna promjena.

Pacijentu Ž. I. (56) iz Cazina dr. Balaban je 15.11.2016. dijagnosticirala upalnu bolest želuca. Nakon revizije nalaza, utvrđeno je da pacijent ima karcinom želuca.

Jasminki Smlatić (47) iz Cazina odstranjen je ožiljak sa dojke, nakon čega joj je doktorica Balaban 24.11.2016. u nalazu napisala da ima karcinom dojke. Pacijentica je već bila spremna za hirurško odstranjivanje dojke kada je stigla revizija nalaza iz privatne zdravstvene ustanove – u uzorcima koji su poslati na analizu nađeno je samo ožiljno masno tkivo…

Ovo su samo neki od slučajeva koje i dalje istražuje Tužilaštvo USK. Balaban je odmah nakon što je izbila afera dobila otkaz u bihaćkoj bolnici, a dok protiv nje traje istraga, zabranjeno joj je da se bavi medicinom.

– Za osumnjičenu Balaban Nikolinu i dalje je na snazi mjera zabrane poduzimanja poslovne aktivnosti – obavljanja poslova medicine i doktora specijaliste patološke anatomije. Bitno je istaći da je istraga u predmetu protiv osumnjičene Balaban Nikoline produžena nakon isteka šest mjeseci u skladu sa Zakonom kako bi se provele prethodno navedene istražne radnje. Iako Kantonalno tužilaštvo u ovom trenutku ne može sa sigurnošću reći kada će istraga u ovom predmetu biti okončana, ističemo da će javnost o donošenju tužilačke odluke u ovom predmetu biti blagovremeno informirana – kažu u Tužilaštvu USK.

U aprilu 2017. Balaban je bila i uhapšena pod sumnjom za nesavjesno liječenje i teško ugrožavanje zdravlja ljudi, no ubrzo je i puštena iz pritvora uz određene mjere zabrane, među kojima je bila i ona da ne smije napuštati Bosnu i Hercegovinu. U Tužilaštvu kažu da se, prema njihovim saznanjima, doktorica Balaban i danas nalazi na teritoriji BiH, iako joj je u međuvremenu ukinuta mjera zabrane napuštanja boravišta, odnosno prebivališta. A sudeći prema njenom Facebook profilu koji je nakon dužeg vremena ponovo aktivan, Nikolina Balaban često putuje u susjednu Srbiju, tačnije u Beograd, gdje je i nedavno boravila.

U bihaćkoj bolnici dr. Balaban zaposlila se početkom septembra 2016. godine. Stigla je iz Opće bolnice u Prijedoru, gdje je radila kao patolog i šefica tamošnje Službe za patologiju. S obzirom na to da je u vrijeme njenog dolaska u Bihać Kantonalna bolnica “Dr. Irfan Ljubijankić” upravo ostala bez patologa, doktoricu Balaban dočekali su raširenih ruku i zaposlili je po kratkom postupku, bez konkursa i prethodnih provjera stručnosti. Takvom tretmanu uveliko je “kumovalo” i to što je dr. Balaban bila već dobro poznata javna ličnost. Šira javnost za njeno ime je čula nakon što je počela pisati blog o ratnim dešavanjima u Prijedoru, te otvoreno kritikovati vlasti RS-a zbog nepriznavanja genocida u Srebrenici. Takvi stavovi u Federaciji su joj donijeli status svojevrsne heroine, pa joj je Face TV, kako je saopćeno na temelju glasova gledalaca, početkom 2017. čak dodijelila i priznanje “Ličnost godine”.

Kako se to uopće moglo desiti

No, iza građanskog aktivizma i antiratnih poruka koje je upućivala šarmantna doktorica krila se mračna priča. Da doktorica Balaban nije takav stručnjak za patologiju kakvim se predstavljala, prvi je otkrio njen tadašnji kolega iz KB “Dr. Irfan Ljubijankić”, doktor Dževad Durmišević.

– Nakon početnog oduševljenja, ispostavilo se da je dr. Balaban potpuno nestručna osoba. Da bi prikrio njenu nestručnost, neupućeni direktor zabranjuje revizije patoloških nalaza bez obzira na to što će neko ostati bez dojke ili maternice – pisao je javno prije više od dvije godine dr. Durmišević.

Durmišević je tvrdio kako je mjesecima pokušavao upozoriti kolege na pogrešne dijagnoze dr. Balaban, ali da su njihove reakcije bile neozbiljne te da se sve uglavnom svodilo na seksističke komentare o spomenutoj doktorici.

– Nevjerovatna je ravnodušnost pojedinih hirurga, čija bi etika trebala biti na najvišem nivou, prema sudbinama tih pacijenata. Kako je moguće da je njima sasvim svejedno šta će biti s tim ljudima?! Pri tome, ovdje govorimo samo o nalazima u koje su pacijenti sami posumnjali, pa su ih odnijeli na reviziju. Ali doktorica Balaban je uradila vjerovatno preko hiljadu nalaza i zamislite šta bi se pronašlo kada bi se svaki slučaj revidirao, pogotovo oni slučajevi gdje je dijagnosticiran maligni tumor, pa su odstranjivani čitavi organi?! Vjerovatno imate još ko zna koliko ljudi kojima su urađeni nepotrebni hirurški zahvati ili su primali pogrešnu terapiju, neko možda ima karcinom, a da za to i ne zna… Ne znam kako se to uopće moglo desiti. Ta žena kao da nije završila ni fakultet, ni specijalizaciju – kazao je u martu 2017. za Faktor dr. Durmišević.

U međuvremenu su se pojavile nezvanične informacije da je i bolnica u Prijedoru imala identične probleme sa dr. Nikolinom Balaban. Zbog brojnih incidenata i pritužbi na njen rad, menadžment prijedorske Opće bolnice navodno joj je sugerisao da je najbolje da sama ode i potraži novo radno mjesto.

Nikolina Balaban je u nekoliko navrata bila hospitalizirana na neuropsihijatrijskim klinikama u Prijedoru i Banjoj Luci. Liječila se od depresivne psihoze i toksikomanije.

Armina Rekić, jedna od brojnih žrtava nestručnosti doktorice Balaban, i dalje se nada da će doktorica jednog dana odgovarati za svoje greške.

– Još nema nikakvih novosti, samo neka tišina, kao da je sve stalo po tom pitanju. Niko me još nije zvao ili obavijestio o daljnjem toku istrage, tako da vam, nažalost, nemam ništa novo za reći – kratko kaže Armina.

crna-hronika.info

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод nevenkagaragic » 21 Јан 2019, 19:07

nevenkagaragic пише:Samo pisite, pisite, neprekidno! Ne odustajte!
Dragica i Goran Plauc iz Tuzle:

"Ukrali su nam blizance!"

Слика

Kompletan clanak:

"25 godina od nestanka beba iz tuzlanske bolnice"

Слика
https://s26.postimg.cc/6e6b2nq61/62-_Dn ... uc-800.jpg
"Dnevni avaz", 10.09.2018.

Kaze Dragica Plauc: "cuvaju taj kriminal kao zmija noge", a ja uopste nisam iznenadjena!
Nazalost, ZNAM kako je to u Tuzli, posebno u UKC-u, toj KUCI MRAKA... preko 13 godina - GADE mi se!
Ipak, jednoga dana SVE ce izaci na videlo... MORA!

I tako godinama i decenijama... DOKLE cutanje o ovom UZASU?!
Bas "profesionalna" saradnja... na principima Hipokratove zakletve...

Vise na stranicama na od 05.07.2013.godine kada sam pocele evidentirati ove uzasne price..
Nazalost ne samo u Tuzli i BiH, to je citava uhodana kriminalna mreza sirom Balkana :

STRANA 24

STRANA 25

STRANA 26

STRANA 34

STRANA 35

STRANA 42

STRANA 52

STRANA 54

STRANA 69

FILMSKA PRIČA

Vodi li nedavni misteriozni poziv do nestalih tuzlanskih blizanaca?

20/01/2019
Слика

Dragica i Goran Plauc iz Tuzle ne gube nadu da će nekad zagrliti svoje sinove, blizance koje je Dragica rodila 5. augusta 1993. godine u tuzlanskoj bolnici

Tuzlanska i loznička bolnica veoma dobro su sarađivale u trgovini bebama tokom cijelog rata. Ovo je šokantna informacija koju je Dragici Plauc, Tuzlanki s njemačkom adresom, u telefonskom pozivu saopćila osoba koja se predstavila kao medicinska sestra s porođajnog odjela u bolnici u Loznici, u Srbiji.

Kako je kazala Dragica Plauc, koja sa suprugom Goranom već 26 godina traga za svojim sinovima blizancima, šokantan poziv još je jedan u nizu tragova koji upućuju na to da su njena djeca ukradena, piše Dnevni avaz.

– Već godinama bezuspješno tragamo za našim blizancima, a ovaj poziv sada nas upućuje na bolnicu u Loznici. Ta žena rekla mi je da saberem jedan i jedan ako mi kaže da su tuzlanska i bolnica u Loznici sarađivale cijelog rata u trgovini bebama, pa, evo, ja sabirem i razmišljam šta da uradim – kaže Dragica Plauc.

Dragica i Goran Plauc iz Tuzle ne gube nadu da će nekad zagrliti svoje sinove, blizance koje je Dragica rodila 5. augusta 1993. godine u tuzlanskoj bolnici. Samo jednom ih je uspjela podojiti. Prvobitno joj je rečeno da su bebe zdrave, a onda odjednom da su umrle.

Dragici i njenom suprugu Goranu nikad nije dozvoljeno da vide tijela i nikad nisu dobili dokaze o smrti.

Majka je čak dobila otpusnu listu i za sebe i za djecu. Prije desetak godina do Plaucovih su počele stizati priče o tome da su njihovi blizanci moguće žrtve trgovine ljudima. Krenuli su u intenzivniju potragu i saznali su da u Matičnom uredu u Tuzli postoje rodni listovi njihovih blizanaca i da ih je neko bez njihovog znanja upisao pod imenima Zoran i Dragan.

Pogrešno je upisano prezime Planc, a tako su zaveli i Dragicino prezime pri porođaju. Plaucovi nisu uspjeli saznati ko je upisao djecu i ko im je nadjenuo imena.

U međuvremenu su otkrili da njihova djeca nisu sahranjena na tuzlanskom groblju Borić, kako je to navedeno u dokumentaciji. Slučaj su prijavili i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), ali povratne informacije o eventualnoj istrazi i njenom toku nikad nisu dobili. Uputili smo pisani upit bolnicama u Tuzli i Loznici o tome jesu li sarađivale u periodu tokom agresije na BiH te ih upoznali s navodima iz poziva koji je dobila Plauc, ali odgovore iz ovih ustanova još čekamo.

Posljednji anonimni poziv u kojem je nepoznata žena Dragici Plauc sugerirala da svoje traganje usmjeri prema Loznici, jedna je u nizu informacija koje ovaj par dobiva o mogućem tragu koji bi ih odveo do njihove djece.

– Mi svaku informaciju provjeravamo i ne gubimo nadu da ćemo jednom naći naše sinove. Nećemo nikad odustati. Ako ih suprug i ja ne nađemo dok smo živi, potragu će nastaviti naše tri kćerke – kaže Dragica Plauc.

fokus.ba

Корисников грб
nevenkagaragic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Re: Re:Hipokratova zakletva

Порукаод nevenkagaragic » 06 Феб 2019, 00:38

nevenkagaragic пише:
nevenkagaragic пише:Secate se ovog slucaja i dugogodisnjeg odbijanja bilo kakve odgovornosti lekara?

MORAJU PLATITI 5,9 MILIJUNA KUNA
Nakon 9 godina parničenja Miroslav Maškarin dobio spor protiv KBC-a Rijeka i države

Maškarin je danas stopostotni invalid kojemu je za 85 posto smanjena životna aktivnost.

Objava: 28.12.2015 | 14:00
Слика
Foto: Goran Kovačić/Pixsell

Autor:
Tamara Opačak Klobučar

Presudom Općinskog suda u Rijeci Miroslavu Maškarinu, mladiću s Raba koji je u srpnju 2006. godine nakon operacije slijepog crijeva u riječkom KBC-u izgubio nogu, KBC Rijeka i država dužni su na ime naknade štete isplatiti iznos od 5,994,759,31 milijuna kuna. Troškove postupka u iznosu od 1,1 milijun kuna sud je naložio da solidarno plate KBC Rijeka i država.

Ova je presuda objavljena danas, nakon devet godina sudske rasprave koja se vodila po tužbi Maškarina i članove njegove obitelji koji su tražili naknadu materijalne i nematerijalne štete u iznosu od 13 milijuna kuna smatrajući da bi tim iznosom bile podmirene sve mladićeve životne potrebe do 72. godine života kao i da bi se nadoknadio pretrpljeni strah, bol i invalidnost.

Maškarin je danas stopostotni invalid kojemu je za 85 posto smanjena životna aktivnost.

>> Maškarin traži da mu država plati 13,1 milijun kuna

vecernji.hr

Nazalost, kako kazu i KOMENTARI bojim se da ovo ni nakon 10 godina jos nije zavrseno...
Na ovom linku vise ranijih tekstova:

Maškarinu skoro 6 milijuna kn odštete za amputiranu nogu
Miroslav Maškarin (29), kojem su liječnici u ljeto 2006. amputirali lijevu potkoljenicu nakon rutinske operacije slijepog crijeva, tražio je odštetu od 13,7 milijuna kuna

Skandolozne balkanske sudske presude i igranje "macke i misa" sa ostecenim zrtvama nisu odlika samo BiH i Srbije...
Zalosno je to odugovlacenje (ne slucajno naravno!) a jos zalosniji ishodi, nazvacu ih "i po babi i po stricevima", kako drugacije? Dovoljno je setiti se nedavnog slucaja Horvatincic ...

A tek slucaj mladog Miroslava Maskarina? Sta reci nego skandalozno, drsko, bezobrazno!
Nema na Balkanu ni "D" od drzave, a ovim trima spomenutim jos bi se njih moglo prikljuciti. NAZALOST...
A tek poredjene izgubljene ljudske noge sa orasima... nemam reci :
"Komplikacija vam je kad, primjerice, tučete orahe i udarite se po palcu. To niste planirali, a desilo se - rekao je Uravić."
A kako ce drzavu biti sram kad je NEMA (rekoh da nema tu ni "D" od drzave)...
OVO je sudija: Lekar koji je zlostavljao gimnastičarke dobio 175 godina

Je li te sram, državo? Servirali su Maškarinu novo poniženje

Miroslava Maškarina, tada 20-godišnjaka, primili su u KBC Rijeka zbog upale slijepog crijeva. Tijekom zahvata došlo je do presijecanja aorte što je izazvalo krvarenje i hemoragični šok

Autori: Romana Bilešić, Helena Tkalčević, Hajrudin Merdanović

Petak, 26.01.2018. u 18:17
Слика
Foto: Goran Kovacic/Pixsell

"Presuda me nije rastužila. Ja sam duboko razočaran što državni aparat ne funkcionira kako bi trebao. Ovo je propust sudstva, nemar, nered i nepoštovanje zakona unatoč očitim činjenicama", rekao nam je u petak Miroslav Maškarin (31).

POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:

Слика

Taj Rabljanin, koji je u srpnju 2006. godine zbog pogreške liječnika riječkog KBC-a uslijed operacije slijepog crijeva ostao bez noge, već 12 godina pokušava dobiti sudsku zadovoljštinu. Na ročištu u četvrtak sutkinja riječkog Općinskog suda Brankica Grgurić izrekla je odbijajuću presudu i odbacila sve optužbe protiv liječnika Branka Popovića, zbog kojeg je ovaj Rabljanin, u dobi od svega 20 godina, ostao bez noge. Dr. Popović je bio optužen da je iz nehaja, kao doktor medicine, nesavjesno postupao obavljajući svoju djelatnost i time prouzročio teške tjelesne ozljede Miroslavu Maškarinu. Kazneni postupak protiv Popovića obustavljen je zbog zastare koja je nastupila još 2014. godine.

Nakon višegodišnjeg sudskog postupka, ispitivanja više vještačkih timova, svjedočenja liječnika koji su bili dijelom operativnog tima prije i u postoperativnom tijeku, svjedočenja medicinskih sestara i ostalog medicinskog osoblja, kirurg Branko Popović je sredinom rujna 2011. godine proglašen krivim. Osuđen je na kaznu zatvora od osam mjeseci, uvjetno na dvije godine.

No ova prvostupanjska presuda ukinuta je potkraj listopada 2012. godine, i to rješenjem Županijskog suda. Predmet Maškarin se tako opet našao na stolu sutkinje prvostupanjskog suda. No 1. siječnja 2013. godine na snagu je stupio novi Kazneni zakon, a novo suđenje dr. Popoviću počelo je 21. svibnja iste godine. Prema starom zakonu, za to je djelo bila predviđena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, no novim zakonom za isto je djelo kazna smanjena do maksimalno godine dana. Kako se kod izmjene zakona uvijek primjenjuje blaži zakon, tako je bilo i u ovom slučaju. S Općinskog suda u Rijeci u petak su nam odgovorili kako je sutkinja Grgurić kazneni postupak protiv okrivljenika Popovića obustavila rješenjem od 27. veljače 2017. godine.

Županijski sud u Rijeci to je rješenje ukinuo 4. listopada 2017. godine i naložio sutkinji da umjesto rješenja donese presudu, što je ona i učinila na ročištu u četvrtak. Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci već je najavilo žalbu jer smatraju da nema zastare.

Miroslav Maškarin je u noći na 10. srpnja 2006. godine s Raba prevezen na Hitnu riječkog KBC-a zbog rutinske operacije slijepog crijeva. Prema optužnici, dr. Popović je pri uvođenju kirurškog instrumenta troakara Maškarinu probio trbušnu aortu, uslijed čega je došlo do jakog krvarenja te ugroze više organa.

U nastavku donosimo rekonstrukciju cijelog slučaja koji traje 12 godina:

OSTAO BEZ NOGE
Slučaj Maškarin u zastari: Sve optužbe protiv kirurga odbacili

9. srpnja 2006. - Maškarin ostao bez noge na rutinskog operaciji

Miroslava Maškarina, tada 20-godišnjaka, primili su u KBC Rijeka zbog upale slijepog crijeva. Operaciju je započeo specijalizant, a nastavio dr. Branko Popović. Tijekom zahvata došlo je do presijecanja aorte što je izazvalo krvarenje i hemoragični šok.

Zbog smanjene cirkulacije krvi i atrofije mišića, Maškarinu su desetak dana nakon operacije morali amputirati lijevu nogu, i to u visini polovice bedrene kosti. Rutinska operacija mladiću je u potpunosti preokrenula život i to samo nekoliko dana prije nego je planirao proslaviti polaganje vozačkog ispita.

15. listopada 2008. - Počelo suđenje kirurgu koji ga je operirao

Na riječkom Općinskom sudu počelo je suđenje kirurgu Branku Popoviću. Teretilo ga se za propuste pri operaciji. U optužnici se navodilo da nije bio dovoljno pozoran pri odabiru metode i provođenju zahvata te da je olako smatrao da neće ugroziti život i zdravlje pacijenta.

- Ne smatram se krivim - izjavio je tada Popović smatrajući da je postupio prema pravilima struke.

- Svaki operativni zahvat nosi rizik i pacijent toga mora biti svjestan. U jednom trenutku, prilikom promjene instrumenta za operiranje, uočio sam krvarenje. Nisam znao odakle ono potječe, a pošto me anesteziolog odmah nakon toga obavijestio o velikom padu tlaka pacijenta, zahtijevao sam da se u pomoć pozovu doktori Uravić i Depolo. Smatram se sposobnim sanirati takav tip ozlijede, no bolje da ima više ruku, tada je postupak brži i lakši. A stanje je bilo ozbiljno. U takvoj situaciji nema čekanja. Odlučio sam se na otvaranje trbušne šupljine, jer iskustvo mi je govorilo da nešto ne štima. Pa nisam ja od jučer u kirurgiji, odlučno je govorio Popović.

21. studenog 2008. - Saslušani liječnici koji su pomagali dr. Popoviću

U slučaju protiv doktora Branka Popovića saslušani su liječnici Arsen Depolo, Miljenko Uravić i Božidar Krstulović. Oni su ponovili svoje iskaze, koje su dali i na građanskoj parnici kojom Maškarinovi traže odštetu. Doktor Uravić u sudnici je pokušavao objasniti razliku između pogreške i komplikacije posluživši se neobičnim primjerom.

- Komplikacija vam je kad, primjerice, tučete orahe i udarite se po palcu. To niste planirali, a desilo se - rekao je Uravić.

10. prosinca 2008. - Maškarin traži 13 milijuna kuna

Na riječkom Općinskom sudu počela se rasplitati parnica u kojoj Rabljanin Miroslav Maškarin od KBC-a Rijeka i Republike Hrvatske potražuje odštetu u iznosu od 13 milijuna kuna. Na ročištu je odlučeno kako će se o okolnostima tijeka operacije ispitati liječnici Miljenko Uravić i Arsen Depolo (kirurzi koji su pozvani u pomoć nakon ozljeđivanja aorte), anesteziolog Goran Pavelić, kirurg Branko Popović i njegov asistent Janoš Horvat. Petorica navedenih liječnika već su svoje iskaze dali u kaznenom postupku koji se vodio protiv operatera Popovića te u parnici u kojoj obitelj Maškarin potražuje odštetu.

6. svibnja 2009. - KBC odbio nagodbu

Miroslav Maškarin trebao je svjedočiti u nastavku suđenja no zbog lošijega zdravstvenog stanja i bolova nije došao na sud.

- Miroslav nije potpisao pristanak za operaciju. Da smo znali što se uporabom laparoskopske metode može dogoditi, sigurno bismo odbili takav oblik operacije - rekao je Maškarinov otac Ivica.

Kada ga je zastupnik KBC-a, odvjetnik Goran Gatara, pitao ima li ikakvih saznanja o mirnom rješenju spora i mogućoj nagodbi, odgovorio je da nitko s njim zbog toga nije kontaktirao.

Maškarinova odvjetnica Ingrid Barić spomenula je u prošlom ročištu kako i dalje teže mirnom rješenju spora te da do sada nisu primili nikakvu pismenu ponudu za nagodbu. sto je tako na prošlom ročištu odvjetnik Gatara rekao kako su postojali neposredni razgovori s KBC-om o mirnom rješenju, no ponuda je odbijena.

19. kolovoza 2009. - Liječnici nisu krivi?

Splitski vještaci utvrdili su kako liječnici nisu pogriješili, nego da je došlo do “specifične komplikacije laparoskopske tehnike” kojom je operiran Maškarin. No njihov se nalaz ne slaže s ranijim nalazom vještaka Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Tada je tijekom kaznenog postupka protiv kirurga Branka Popovića utvrđeno kako je nedvojbeno došlo do liječničke pogreške.

9. rujna 2009. - 'Mislio sam da sam stradao u prometnoj'

- Sjećam se da sam se probudio s bolovima u trbuhu. Tata me vozio u riječki KBC jer sam imao upalu slijepog crijeva. Ne sjećam se detalja prije operacije, zbog šoka kojeg sam proživio, neki su mi se dijelovi sjećanja doslovno izbrisali - počeo je svoju priču Miroslav.

Otišao je na operaciju i probudio se u KBC-u Sušak u vrlo lošem stanju s amputiranom lijevom nogom. Otac mu je, kaže, sve objasnio, a Miroslav kaže da je isprva mislio da je nastradao u prometnoj nesreći. Proveo je dva mjeseca u bolnici i dobio otvorene rane po tijelu od ležanja.

- Dva sam se dana žalio na bolove u plućima. Nakon mog inzistiranja poslali su me na slikanje, gdje je ustanovljeno da imam upalu pluća - svjedočio je Maškarin.

Od stresa i jakih lijekova izgubio je kosu i pao na 48 kilograma. U ove tri godine nikada nije bio na rehabilitaciji jer mu nisu odobrili zahtjev.

Svjedočio je i specijalist anesteziolog Božidar Krstulović, koji je opisao sam tijek operacije, s anesteziološkog pogleda, nakon što je mladiću probijena aorta.

5. travnja 2011. - Maškarin dobio ponudu za odštetu od 2,5 milijuna kuna

Iako se već u veljači znalo da je Vlada odobrila KBC-u Rijeka da Miroslavu Maškarinu isplati 2,5 milijuna kuna odštete zbog gubitka noge pri rutinskoj operaciji, obitelj Maškarin tek u travnju dobila je službenu obavijest o tome.

Miroslav je o ponudi doznao iz novina što ga je povrijedilo. KBC Rijeka Maškarinu je nudio 1.952.000 kuna odštete, materijalne i nematerijalne te još 515.000 kuna njegovim roditeljima i sestri za duševne boli.

9. svibnja 2011. - Obitelj odbila odštetu

Maškarinovi su odbili nagodbu, odnosno ponudu Vlade RH da se obitelji Maškarin ponudi 2,47 milijuna kuna odštete. Maškarinovi odvjetnici dogovorili su svoj honorar u iznosu od 18 posto od dosuđene svote, bilo da je riječ od ponuđenih 2,5 milijuna kuna ili traženih 13 milijuna kuna.

13. rujna 2011. - Kirurg: 'Miroslave, žao mi je', Maškarin: 'Kasnite pet godina'

Miroslave moj, ti i ja smo dio svjetske statistike. Znam da ti se život nakon operacije potpuno promijenio. Žao mi je kao da si moje dijete, drhtavim se glasom kirurg Branko Popović ispričao Miroslavu Maškarinu na Općinskom sudu u Rijeci.

Uslijedile su završne riječi tužitelja da bi na kraju Miroslav Maškarin rekao kako mu isprika nakon pet godina ništa ne znači.

15. rujna 2011. - Kirurgu uvjetna kazna

Doktor Branko Popović na Općinskome sudu u Rijeci proglašen je krivim za nesavjesno liječenje iz nehaja. Sutkinja Sandra Vučković osudila je Popovića na nepravomoćnu kaznu zatvora od osam mjeseci s rokom kušnje od dvije godine.

Novinarima zbog nedostatka mjesta nije dozvolila ulazak u sudnicu, pa je javnost ostala uskraćena za obrazloženje presude. Miroslav Maškarin nije se pojavio na izricanju, a Popović je nakon što je čuo odluku sutkinje šutke prošao kraj novinara.

28. prosinca 2015. - Maškarin trebao dobiti šest milijuna kuna odštete

Općinski sud u Rijeci nepravomoćno je odlučio da KBC Rijeka i Republika Hrvatska Miroslavu Maškarinu isplate novčanu naknada u iznosu od 5.994.759,31 kuna. Mladić je tražio 13,7 milijuna kuna.

3. ožujka 2017. - Maškarin nije dobio ni kune

- Razočarani smo, sustav nije obavio svoj posao, rekao je Miroslav Maškarin.

Protiv kirurga Popovića na Općinskom sudu u Rijeci obustavlja se kazneni postupak zbog zastare koja je nastupila još 2014. godine. Prema tumačenju sutkinje Brankice Grgurić sa suda u Rijeci, zastara je nastupila nakon šest, tj. osam godina jer je, zbog promjena Zakona, došlo do prekvalifikacije kaznenog djela.

14. travnja 2017. - Maškarin dobio šest milijuna kuna odštete

Miroslav Maškarin je dobio 5.994.759 kuna,od čega je 2.450.000 za neimovinsku, a 3.544.759 kuna za imovinsku štetu. Presuđena je naknada za neimovinsku štetu od 1.380.000 kuna, odnosno 3,1 milijun s kamatama, imovinska je šteta vraćena na ponovno utvrđivanje.

26. siječnja 2018. - Odbačene sve optužbe protiv kirurga

Sutkinja Općinskog suda Brankica Grgurić izrekla je odbijajuću presudu i odbila optužbu protiv dr. Branka Popovića kojeg se teretilo za teško kazneno djelo protiv zdravlja ljudi. Odbijena je zbog nastupa zastare. Protiv dr. Popovića vodio se višegodišnji kazneni postupak zbog nesavjesnog liječenja iz nehaja u slučaju Miroslava Maškarina s Raba.

24sata.hr

Nisam procitala sve komentare, ali s onih par pocetnih se SLAZEM naravno. Evo dva:

Слика

Kakva li je ovo klinika KBC Rijeka???
Nesto slicno tuzlanskom UKC-u?
Secate se slucaja mladog Miroslava Maskarin? Sada OPET!
Pa ovo na sledecoj strani: Dvojica hirurga godinama su silovali specijalizanticu
Strasno, prestrasno!
Otkud ovi anesteziolozi - diletanti??? Ko NE ZNA, mora RECI da ne zna i zvati onoga KO ZNA! IDIOTI!

OSTALA DOŽIVOTNI INVALID

NAJVEĆA ODŠTETA ZA LIJEČNIČKU POGREŠKU: KBC Rijeka pacijentici koja je ostala nepokretna nakon rutinske operacije mora platiti milijunski iznos

AUTOR: Ivana Krnić OBJAVLJENO: 04.02.2019. u 07:09

Слика

Riječki KBC mora isplatiti čak pet milijuna i šesto tisuća kuna pacijentici koja je zbog liječničke pogreške postala doživotni invalid. Odluka je to Županijskog suda u Rijeci, čime je nakon 13 godina sudske parnice pravomoćno okončan slučaj 56-godišnje Riječanke. Riječ je o najvišoj dosuđenoj odšteti dosad u Hrvatskoj.

Oštećenoj pacijentici i njezinoj užoj obitelji dosuđena je odšteta čija glavnica, kamate i sudski troškovi ukupno iznose više od 5,1 milijun kuna, a KBC će, osim toga, morati pacijentici do stjecanja prava na starosnu mirovinu plaćati i mjesečnu rentu zbog izgubljene zarade koja se procjenjuje na oko pola milijuna kuna. Parnica je pokrenuta 2008., prvostupanjska presuda je donesena 2016., a presuda Županijskoga suda krajem 2018. godine.

U KBC-u su nam potvrdili pravomoćnost presude.

Riječ je o događaju iz 2006. godine za koji je ustanova primila odluku o pravomoćnoj i ovršnoj presudi te je s tužiteljima postignut dogovor o obročnom načinu plaćanja navedene odštete - kratko su nam odgovorili.

Obročna isplata

Odvjetnik oštećene, Josip Mađarić, rekao je kako je presuda donesena prije dvadesetak dana, a na pitanje jesu li zadovoljni naknadom kaže kako su kamate i sudski troškovi gotovo dosegli iznos glavnice.

- To se može promatrati i kao svojevrsna kazna KBC-u za nespremnost na nagodbu i pokušaj iscrpljivanja pacijentice dugogodišnjim vođenjem spora. Siguran sam da bi u ovom slučaju pacijentica pristala na bitno manji iznos naknade štete da je prihvaćena naša inicijativa za nagodbu - kaže Mađarić i dodaje kako ih je bolnica zamolila da pristanu na obročnu otplatu odštete jer bi, prema riječima odgovornih u KBC-u, jednokratna isplata ovako visoke odštete ugrozila poslovanje i funkcioniranje bolnice.

U ožujku 2006. tada 44-godišnjoj Riječanki život se zauvijek promijenio. U KBC je otišla na rutinsku operaciju polipa maternice i ciste na jajniku. Obavila je sve zahtijevane preglede: kod anesteziologa, snimanje pluća, obavila pretrage krvi i mokraće te bez ikakvih napomena i ograničenja dobila placet za operaciju.

- Dolazak u bolnicu na dan operacije posljednje je čega se uopće sjećam. Moje prvo sljedeće sjećanje je buđenje na Intenzivnoj kada sam shvatila da se ne mogu pomaknuti jer sam priključena na brojne aparate i respirator. To da je moj mozak tijekom uvođenja u anesteziju ostao bez kisika i da je pretrpio velika oštećenja te da sam gotovo tjedan dana bila u komi, na granici života i smrti, saznala sam naknadno iz pričanja moje obitelji i medicinske dokumentacije o neuspjelom zahvatu - kaže pacijentica kojoj je od tog trena život nepovratno promijenjen. Na Odjelu intenzivne njege je, kaže, provela puna dva mjeseca, nakon čega je potpuno nepokretna, u invalidskim kolicima, prebačena u toplice na rehabilitaciju gdje je provela više od četiri mjeseca.

U kolicima

- Osim redovne terapije, plaćala sam i dodatnu terapiju, sve u nadi da će doći do nekog poboljšanja mojeg stanja. Nakon rehabilitacije, u invalidskim kolicima vratila sam se kući, u potpunosti vezana za tuđu pomoć koju su mi pružali članovi moje najuže obitelji. Iz stana nisam mogla izaći ni u kolicima jer su bila preširoka za postojeći lift u zgradi, a u samom stanu morali smo napraviti brojne preinake kako bih se mogla kretati u kolicima - priča svoju dramu pacijentica. Bila je, kaže, kao malo dijete.

Iznova je učila govoriti i obavljati osnovne radnje. Osobnu higijenu za nju su radili članovi obitelji, medicinska sestra i fizioterapeut na koje je imala pravo u sklopu pomoći i njege u kući.

- Dodatno smo plaćali fizioterapeuta koji je dolazio u dane kada nije dolazio terapeut kojeg je plaćao Zavod. Nakon određenog vremena moje se stanje u manjoj mjeri popravilo, ali i dalje trebam pomoć i njegu drugih osoba, ponajviše supruga. Po stanu se krećem uz pomoć stolice na kotače, a u posljednje vrijeme primjećujem psihičke tegobe, posebice izraženu anksioznost - kaže Riječanka.

Nakon što je njezino zdravstveno stanje postalo definitivno, proglašena je nesposobnom za rad i upućena u invalidsku mirovinu.

- Djeca su u međuvremenu odrasla i otišla svojim putem, suprug ode na posao, a ja dane provodim gledajući televiziju i čitajući. Samostalno iz stana, odnosno zgrade, ne mogu izaći, samostalno se ne mogu kretati, neurološke tegobe “kontroliram” velikim dozama lijekova, dakle jasno je da se moj život iz temelja promijenio - objašnjava nam.

Sada, 13 godina nakon neuspjele (i neobavljene) operacije, kaže, nikoga ne mrzi i nikoga ne optužuje za sve zlo koje joj se dogodilo. Prema savjetu odvjetnika, protiv liječnika nije pokrenula ni disciplinski, a kamoli kazneni postupak. Svoju je zadovoljštinu i naknadu štete dobila u parnici koja je nakon nešto više od deset godina gotova.

- Ipak, ostaje mi gorak okus kada se prisjetim svega što sam prošla i činjenice da su troškovi mojeg liječenja i rehabilitacije financijski gotovo uništili moju obitelj, a bolnica ni u jednom trenutku, kada mi je to bilo najpotrebnije, nije pokazala ni najmanju volju i interes za sklapanje nagodbe kojom bi mi omogućila bolju rehabilitaciju i mirniji život - zaključuje pacijentica.

Odvjetnik oštećene, Mađarić, pojašnjava kako njegova klijentica uopće nije dospjela na operaciju. Naime, tijekom uvođenja pacijentice u anesteziju došlo je do liječničke pogreške koja je ostavila katastrofalne posljedice po njezino zdravlje.

Krivo intubiranje

- Prva liječnica-anesteziologinja nije ju uspjela intubirati, pozvala je drugu liječnicu kojoj to također nije pošlo za rukom, sve dok na kraju nije stigao treći anesteziolog koji je u tome uspio i tako pacijentici spasio život - kaže Mađarić.

Pojašnjava kako je cijelo to vrijeme neuspješnih pokušaja intubiranja s većim, odnosno manjim tubusom mozak tužiteljice bio bez dovoljno kisika te je došlo do teškog neurološkog oštećenja mozga.

- Dakle, liječnika pogreška u konkretnom slučaju sastojala se u nedovoljnom stupnju umješnosti i vještine prve anesteziologinje koja je izvodila neuspješno uvođenje u anesteziju i također neuspješnu intubaciju, a to je sve zapravo dokazao treći anesteziolog koji je intubaciju uspješno obavio, spasio život pacijentici. Siguran sam da je menadžment KBC-a u suradnji s njihovom anesteziološkom strukom vrlo lako mogao i sam doći do navedenog zaključka i bez desetogodišnjeg spora, brojnih vještačenja i plaćanja visoke odštete - zaključuje odvjetnik Josip Mađarić.

jutarnji.hr

Par komentara:

Слика