'Tople ljubavi' griju najstrasnije

Уредник: Moderatori

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3968
Придружен: 02 Јун 2005, 18:48
Место: Dežela

'Tople ljubavi' griju najstrasnije

Порукаод luna » 30 Сеп 2006, 08:49

Koliko god bile otrcane priče o ljubavi kao vječitoj inspiraciji umjetnosti, bez Amorovih ili Kupidovih strelica ne bi bilo velikih romana, impresivnih slika ni bajkovitih baleta. No nisu strelice uvijek bile usmjerene prema suprotnom spolu. Byron, Proust, Michelangelo ili Da Vinci nisu žudjeli za ženskim oblinama, već za muškim snažnim... karakterom

Слика
Marcel Proust

MARCEL PROUST

Seksualna orijentacija Marcela Prousta nije nikakva tajna, jer je on sam u nedovršenoj autobiografiji, koju je pisao u periodu od 1895. do 1899. godine, iznio sve.

Tvorac velikog romana u sedam knjiga 'U potrazi za izgubljenim vremenom' osjećao je prema jačem spolu mnogo više od prijateljstva iako su njegove prve ljubavi bile i žene i muškarci.

S godinama je taj biseksualac, čvrsto povezan sa svojom majkom, usmjerio osjećaje isključivo prema jačem spolu...

Слика
Michelangelo

Iako nije bilo potpuno jasnih dokaza o Michelangelovoj homoseksualnosti, ljepota njegovih monumentalnih muških aktova kao što su David, Stvaranje Adama i dekorativni muški aktovi na svodu Sikstinske kapele daju jasnu sliku njegovih erotskih interesa.

Osim toga, Michelangelo je 1532. upoznao mladog rimskog plemića Tomassa de' Cavalierija i zaljubio se u njega...
.. ja malena, suknjica šarena,
vetar piri pa mi suknju širi ..Слика

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

FEDERICO GARCIA LORCA

Слика
F. G. Lorca

Ljubav, ponos, strast i nasilna smrt teme su djela Frederica Garcije Lorce, ali su ujedno obilježile i njegov život.

Za vrijeme španjolskog građanskog rata Lorca je prepoznat kao desničar i neprijatelj. Skrivao se od vlasti, ali je na kraju pronađen, zatočen i strijeljan u Granadi 1936. godine.

Jedan od njegovih krvnika kasnije je izjavio kako je smjestio dva metka u njegovu pozadinu jer je nastran. Stručnjaci koji su se bavili njegovom poezijom objašnjavali su tijekom godina kako je homoseksualna orijentacija nadahnula njegove stihove koji prikazuju muške stereotipe i odražavaju veliko suosjećanje s ljubavnom patnjom žena...

P. I. ČAJKOVSKI

Слика
P. I. Čajkovski

Ovaj veliki ruski kompozitor bio je autor 11 opera, tri baleta, šest simfonija i brojnih koncerata. Od svoje dvanaeste pa do devetnaeste godine bio je u internatu istovremeno polazeći glazbenu školu.

Nakon mature dobio je posao u ministarstvu pravosuđa i nekoliko sljedećih godina živio je gradskim životom, krećući se uglavnom u homoseksualnim krugovima...

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

VIRGINIA WOOLF

Слика
Virginia Woolf

Virginia Woolf je zbog svog djela ponijela titulu jedne od najvećih figura modernističkog pokreta, a poznata je kao inovator u pisanju romana, u koji je uvela tok svijesti ('Gospođa Dalloway', 1925).

Njena biseksualnost također nije nepoznata javnosti. Virginia Stephen i njena sestra Vanessa bile su poznate u Londonu jer su se u njihovom salonu redovito okupljali bogati intelektualci. Salon poznat kao Bloomsbury bio je otvoren za mlade umjetnike koji su se željeli maknuti od umjetničkih i seksualnih zabrana tog vremena

LEONARDO DA VINCI

Слика
Leonardo da Vinci

Leonardo je najslavniji intelektualac renesansnog perioda. Arhitektura, anatomija, geometrija, hidraulika i fizika bili su tek neki od njegovih interesa. Iako su ga za njegova života patroni angažirali za najrazličitije poslove - od planiranja utvrda, zamaka i kanala, do kreiranja odora za balove - on je do današnjeg dana ostao poznat kao jedan od najvažnijih slikara u umjetnosti Zapada.

Leonardova velika popularnost je skrenula pažnju i na njegov privatni život, pri čemu je pokrenuto i pitanje njegove seksualnosti: postoje značajni dokazi o njegovim homoseksualnim aferama...

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 30 Сеп 2006, 08:50

JEAN COCTEAU

Слика
Jean Cocteau

Jean Cocteau proslavio se svojim filmovima, režijom kazališnih predstava, slikama i poezijom.

Kao mladića ga je pod svoje okrilje uzeo glumac Eduard de Max, prijatelj Oscara Wildea.

Cocteau je bio prijatelj s Marcelom Proustom, Vaslavom Nižinskim, Jean-Paulom Sartreom i Amedeom Modiglianijem . Većina ljudi s kojima je bio prijatelj i onih s kojima je poslovno surađivao bili su homoseksualci.

Na početku karijere bio je vezan uz starije mentore, a poslije je inspiraciju nalazio u mlađim muškarcima, od kojih su mu mnogi bili ljubavnici. Inspiraciju za 'Plain-Chant' (1923) Cocteau je pronašao u mladom pjesniku i romanopiscu Raymodu Radiguetu...

TENNESSEE WILLIAMS

Слика
Tennessee Williams

Tennessee Williams se smatra najznačajnijim dramskim piscem Amerike. Njegov 'Tramvaj zvan čežnja' znaju svi, ako ne u literarnom obliku, onda preko filmskog platna.

Upravo mu je to djelo donijelo planetarnu slavu i mnogo novca. Deset godina nakon velikog uspjeha pisao je drame koje su bile uspješne, ali mu je život nepovratno propadao zbog ovisnosti o alkoholu i barbituratima. Za neuspjehe je okrivljavao kritičare, koje proglašavao neprijateljima, te homofobiju...

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 30 Сеп 2006, 08:50

ANDY WARHOL

Слика

Začetnik pop arta Andy Warhol razmetao se svojom homoseksualnošću pa je samog sebe nazivao 'tetkom' (swish).

Za vrijeme raznih intervjua se često oslovljavao s 'gospođica Warhol'. Snimio je mnogo filmova, od kojih neki nose znakovita imena kao 'Moja muška prostitutka' i '13 najljepših dječaka'.

Sto knjiga, svaka je imala 18 stranica, s erotskim muškim aktovima izdao je sam 1957. namjerno provocirajući umjetničke direktore oglasnih agencija za koje je znao kako će knjige pogledati. Godinu dana kasnije pokušao je izložiti seriju grafika na kojima su prikazana dva muškarca usred strastvenog poljupca...

FRIDA KAHLO

Слика

Jedna od najoriginalnijih meksičkih umjetnica, Frida Kahlo, bila je biseksualka. Njene slike koje spajaju realizam s fantazijom otkrivaju njen život pun boli i strasti.

Iako udana za Diega Riveru, također slikara, neprestano su je privlačile žene. Suprug ju je varao na svakom koraku, čak i s njenom sestrom, pa su mnogi vjerovali kako je ta privlačnost prema istom spolu bijeg od bračne nevjere.

No Frida je prvu vezu s ženom imala u školskim danima. Njeno prvo seksualno iskustvo, kako navode neki izvori, bilo je s jednom od njenih učiteljica...

Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод luna » 30 Сеп 2006, 08:51

HANS CHRISTIAN ANDERSEN

Слика

Jens Andersen, autor knjige objavljene u Njemačkoj, tvrdi da se poznati pisac zaljubljivao i u muškarce i u žene, iako je možda ostao djevac cijelog života.

Socijalnim predrasudama protiv homoseksualaca nije se usudio usprotiviti, a nije se mogao ni oženiti.

Seksualnu energiju usmjerio je radije u pisanje, stvorivši neke od najljepših bajki na svijetu. Svoju biografiju uljepšao je kao prekrasnu bajku, a svoju je autobiografiju čak nazvao 'Bajka mojeg života'...

jakesddfj
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 3
Придружен: 18 Дец 2012, 02:53

Порукаод jakesddfj » 18 Дец 2012, 03:11

bez Amorovih ili Kupidovih strelica ne bi bilo velikih romana, impresivnih slika ni bajkovitih baleta. No nisu strelice uvijek bile usmjerene prema suprotnom spolu. Byron, Proust, Michelangelo ili Da Vinci nisu žudjeli za ženskim oblinama, već za muškim snažnim... karakterom

-----------------------------------------
wow gold|diablo 3 gold